TUMAČENJE SIC-32

Nematerijalna imovina - Troškovi veb-sajta

("Sl. glasnik RS", br. 123/2020)

Reference

• IFRS 3 Poslovne kombinacije

• IFRS 15 Prihod od ugovora sa kupcima

• IFRS 16 Lizing

• IAS 1 Prezentacija finansijskih izveštaja (revidiran 2007. godine)

• IAS 2 Zalihe (revidiran 2003. godine)

• IAS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema (revidiran 2003. godine)

• IAS 36 Umanjenje vrednosti imovine (revidiran 2004. godine)

• IAS 38 Nematerijalna imovina (revidiran 2004. godine)

Predmet

1 Entitet može napraviti interne izdatke vezane za razvoj i funkcionisanje sopstvenog veb-sajta za interni ili eksterni pristup. Veb-sajt kreiran za eksterni pristup se može koristiti za različite svrhe kao što su promocija i reklamiranje sopstvenih usluga entiteta, pružanje elektronskih usluga i prodaja proizvodnih usluga. Veb-sajt kreiran za interni pristup se može koristiti za čuvanje podataka o politikama kompanije i detaljima o kupcima, kao i za traženje relevantnih informacija.

2 Faze razvoja veb-sajta se mogu opisati na sledeći način:

(a) Planiranje, uključuje obavljanje studija izvodljivosti, definisanje ciljeva i specifikacija, procenu alternativa i izbor najboljih rešenja.

(b) Razvoj aplikacija i infrastrukture - uključuje pribavljanje imena za domen, nabavku i razvoj hardvera i operativnog softvera, instaliranje razvijenih aplikacija i testiranje na otpornost.

(c) Razvoj grafičkog dizajna - uključuje dizajniranje izgleda stranica na veb-sajtu.

(d) Razvoj sadržaja - uključuje kreiranje, nabavku, pripremu i unos informacija na veb-sajt, bilo tekstualne ili grafičke prirode, pre nego što se završi razvoj veb-sajta. Ove informacije mogu biti smeštene bilo u posebnim bazama podataka, ugrađenim u veb-sajt (ili kojima se pristupa sa veb-sajta) ili se te informacije kodiraju direktno na stranicama veb-sajta.

3 Pošto se završi razvoj veb-sajta, počinje faza funkcionisanja. U toku ove faze entitet održava i unapređuje aplikacije, infrastrukturu, grafički dizajn i sadržaj veb-sajta.

4 Prilikom računovodstvenog obuhvatanja internih izdataka u vezi sa razvojem i funkcionisanjem sopstvenog veb-sajta entiteta za interni ili eksterni pristup, pitanja su:

(a) da li je veb-sajt interno generisana nematerijalna imovina na koju se odnose zahtevi IAS 38; i

(b) adekvatni računovodstveni postupak sa takvim izdacima.

5 Ovo tumačenje se ne odnosi na izdatke za nabavku, razvoj i funkcionisanje hardvera (na primer, server za veb-sajt, fazni serveri, proizvodni serveri i internet konekcije) veb sajta. Ti izdaci se računovodstveno obuhvataju po IAS 16. Pored toga, kada entitet ima izdatke za usluge provajdera interneta, kod koga se nalazi veb-sajt entiteta, izdaci se priznaju kao rashod, u skladu sa IAS 1.88 i Okvirom1, kada su usluge izvršene.

6 IAS 38 se ne primenjuje na nematerijalnu imovinu koju entitet drži radi prodaje u okviru redovnog poslovanja (videti IAS 2 i IFRS 15) niti na lizing nematerijalne imovine koja se računovodstveno obuhvata u skladu sa IFRS 16. Shodno tome, ovo tumačenje se ne primenjuje na izdatke u vezi sa razvojem i funkcionisanjem veb-sajta (ili softvera za veb-sajt) namenjenog za prodaju drugom entitetu ili izdatke koji se računovodstveno obuhvataju u skladu sa IFRS 16.

__________
1 Upućivanje na Okvir se odnosi na IASC Okvir za pripremu i prezentaciju finansijskih izveštaja koji je usvojen od strane IASB 2001. godine. U septembru 2010. Odbor za međunarodne računovodstvene standarde (IASB) je zamenio Okvir sa Konceptualnim okvirom za finansijsko izveštavanje.

Konsenzus

7 Sopstveni veb-sajt entiteta razvijen za interni i eksterni pristup predstavlja interno generisanu nematerijalnu imovinu na koju se primenjuju zahtevi IAS 38.

8 Veb-sajt koji je entitet razvio se priznaje kao nematerijalna imovina ako i samo ako pored poštovanja opštih zahteva u vezi sa priznavanjem i početnim odmeravanjem, opisanim u IAS 38.21, entitet može da zadovolji uslove iz IAS 38.57. Konkretno, entitet može biti u stanju da zadovolji zahtev u vezi sa pokazivanjem kako će veb-sajt generisati verovatne buduće ekonomske koristi u skladu sa IAS 38.57(d), kada, na primer, veb-sajt može da generiše prihode, uključujući direktne prihode od mogućnosti da se vrše narudžbe. Entitet ne može da pokaže kako će veb-sajt, razvijen jedino ili primarno za promociju i reklamiranje njegovih proizvoda i usluga generisati verovatne buduće ekonomske koristi, i u skladu s tim, svi izdaci u vezi s razvojem takvog veb-sajta se priznaju kao rashod kada nastanu.

9 Interni izdaci u vezi s razvojem i funkcionisanjem veb-sajta entiteta se računovodstveno obuhvataju u skladu sa IAS 38. Priroda svake aktivnosti za koju su izdaci nastali (na primer, obuka zaposlenih i održavanje veb-sajta), i faza razvoja veb-sajta ili faza posle razvoja se procenjuju radi određivanja primerenog računovodstvenog postupka (dodatna uputstva su data u ilustrativnom primeru priloženom uz ovo tumačenje). Na primer:

(a) faza planiranja je slična po prirodi fazi istraživanja iz IAS 38.54-56. Izdaci nastali u toj fazi se priznaju kao rashod kada nastanu.

(b) faze razvoja aplikacija i infrastrukture, grafičkog dizajna i razvoja sadržaja po prirodi su slične fazi razvoja iz IAS 38.57-64, u meri u kojoj je razvoj sadržaja namenjen za druge potrebe, a ne za reklamiranje i sopstvenih proizvoda i usluga entiteta. Izdaci nastali u tim fazama se uključuju u nabavnu vrednost veb-sajta priznatu kao nematerijalna imovina u skladu sa paragrafom 8 ovog tumačenja, kada se ti izdaci mogu direktno pripisati kreiranju, proizvodnji i pripremi veb sajta ili su za to neophodni da bi sajt mogao da funkcioniše na način koji je rukovodstvo predvidelo. Na primer, izdaci za nabavku ili kreiranje sadržaja (osim sadržaja koji reklamira i promoviše sopstvene proizvode i usluge entiteta) nastali specijalno za veb-sajt, ili izdaci koji omogućavaju korišćenje sadržaja veb-sajta (na primer, troškovi sticanja licence za reprodukciju) se uključuju u troškove razvoja kada je taj uslov ispunjen. Međutim, u skladu sa IAS 38.71 izdaci za nematerijalnu imovinu, koji su najpre bili priznati kao rashod u prethodnim finansijskim izveštajima, ne priznaju se kasnije kao deo nabavne vrednosti nematerijalne imovine (na primer, ako su troškovi autorskih prava u celini amortizovani, a sadržaj je naknadno obezbeđen na veb-sajtu).

(c) izdaci nastali u fazi razvoja sadržaja, u meri u kojoj je taj sadržaj razvijen radi reklamiranja i promocije sopstvenih proizvoda i usluga entiteta (na primer, digitalne fotografije proizvoda), se priznaju kao rashod u trenutku nastanka, u skladu sa IAS 38.69(c). Na primer, kod računovodstvenog obuhvatanja izdataka za profesionalne usluge izrade digitalnih fotografija proizvoda entiteta i poboljšanja njihove slike na ekranu, ti izdaci se priznaju u toku procesa kao rashod kada se profesionalne usluge izvrše, a ne kada se digitalne slike unesu na veb-sajt;

(d) faza funkcionisanja počinje kada se završi faza razvoja. Izdaci nastali u ovoj fazi se priznaju kao rashod onda kada nastanu, osim ako se ne ispune kriterijumi iz IAS 38.18.

10 Veb-sajt koji je priznat kao nematerijalna imovina u skladu sa paragrafom 8 ovog tumačenja, se nakon početnog priznavanja odmerava primenom zahteva iz IAS 38.72-87. Najbolja procena korisnog veka trajanja veb-sajta treba da bude kratka.

Datum konsenzusa

Maj 2001. godine

Datum stupanja na snagu

Ovo tumačenje stupa na snagu 25. marta 2002. godine. Efekti usvajanja ovog tumačenja se računovodstveno obuhvataju primenom prelaznih odredbi iz one verzije IAS 38 koja je objavljena 1998. godine. Prema tome, kada veb-sajt ne ispunjava kriterijume za priznavanje kao nematerijalna imovina, ali je prethodno bio priznat kao imovina, takva stavka prestaje da se priznaje na datum na koji ovo tumačenje stupa na snagu. Kada veb-sajt postoji, a izdaci za njegov razvoj ispunjavaju kriterijume za priznavanje kao nematerijalna imovina, ali prethodno nije bio priznat kao imovina, nematerijalna imovina se ne priznaje kao nematerijalna imovina na datum stupanja na snagu ovog tumačenja. Kada veb-sajt postoji, a izdaci za njegov razvoj ispunjavaju kriterijume za priznavanje kao nematerijalna imovina, bio je prethodno priznata kao imovina i početno odmeren po nabavnoj vrednosti, početno priznati iznos se smatra ispravno utvrđenim.

Objavljivanjem IAS 1 (revidiran 2007. godine) izmenjena je terminologija u svim IFRS. Osim toga je izmenjen i paragraf 5. Entitet primenjuje te izmene za godišnje periode koji počinju 1. januara 2009. godine ili kasnije. Ako entitet bude primenjivao IAS 1 (revidiran 2007. godine) za neki raniji period, primenjivaće i izmene za taj raniji period.

Objavljivanjem standarda IFRS 15 Prihod od ugovora sa kupcima u maju 2014. godine, izmenjen je odeljak "Reference" i paragraf 6. Entitet treba da primenjuje te izmene kada primenjuje IFRS 15.

Objavljivanjem standarda IFRS 16 Lizing, u januaru 2016. godine, izmenjen je paragraf 6. Entitet treba da primenjuje tu izmenu kada primenjuje IFRS 16.