ODLUKA
O SAHRANJIVANJU I GROBLJIMA NA TERITORIJI GRADA SOMBORA

("Sl. list Grada Sombora", br. 23/2020)

 

OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom uređuju se uslovi i način obavljanja komunalnih delatnosti upravljanje grobljima i sahranjivanje i pogrebnih delatnosti, uređivanje i održavanje grobalja, izgradnja objekata na groblju, red na groblju i druga pitanja od značaja za obavljanje navedenih komunalnih delatnosti.

Član 2

Komunalna delatnost upravljanje grobljima i sahranjivanje obuhvata: upravljanje i održavanje grobalja, izgradnja i održavanje grobnih polja sa grobnim mestima, odnosno parcelama za rake i grobnice i uređenje parcela, rozarijuma, kolumbarijuma, osarijuma, lapidarijuma, izgradnja i održavanje staza, podizanje i održavanje zelenila, izgradnja i održavanje instalacija i uređaja koji se nalaze na groblju, obezbeđivanje, davanje na korišćenje uređenih grobnih mesta, i naplatu naknade za korišćenje grobnog mesta, pokopavanje i ekshumaciju posmrtnih ostataka, ostavljanje pepela pokojnika, održavanje objekata koji se nalaze u sklopu groblja (mrtvačnica - hladnjača, kapela sa oproštajnom dvoranom, rozarijum, kolumbarijum, osarijum, lapidarijum, javni toalet, javne česme i sl.), održavanje pasivnih grobalja i spomen obeležja, održavanje čistoće na grobljima.

Komunalnu delatnost iz stava 1. ovog člana na teritoriji grada Sombora obavlja Javno komunalno preduzeće "Prostor" Sombor (u daljem tekstu: Preduzeće).

Osim komunalne delatnosti upravljanje grobljima i sahranjivanje, Preduzeće obavlja i pogrebne delatnosti, koje obuhvataju: preuzimanje i prevoz posmrtnih ostataka od mesta smrti, odnosno mesta na kome se nalazi umrla osoba (stan, zdravstvena ustanova, instituti za sudsku medicinu i patologiju, ustanove socijalne zaštite i druga mesta) i prevoz do mesta određenog posebnim propisom (patologije, sudske medicine, groblja, krematorijuma, aerodroma, poslovnog prostora pogrebnog preduzeća u kom postoje propisani uslovi za smeštaj i čuvanje pokojnika), organizaciju sahrane i ispraćaja sa pribavljanjem potrebne dokumentacije za organizaciju prevoza i sahranjivanja, čuvanje posmrtnih ostataka u rashladnom uređaju i pripremanje pokojnika za sahranjivanje.

Pogrebne delatnosti iz stava 3. ovog člana, osim Preduzeća, mogu obavljati i drugi privredni subjekti, koji ispunjavaju uslove propisane Uredbom Vlade Republike Srbije o načinu i uslovima za otpočinjanje obavljanja komunalnih delatnosti.

Član 3

Pod sahranjivanjem, u smislu ove odluke, smatra se pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog, odnosno ostavljanje pepela nakon spaljivanja posmrtnih ostataka na određena mesta (pretinci za urne), kao i druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju.

Sahranjivanje se vrši u skladu sa odgovarajućim sanitarnim propisima, a na način koji odgovara pijetetu prema umrlom, dostojanstvu mesta na kome on počiva, i uz poštovanje osećanja srodnika umrlog i drugih osoba koje su bile bliske sa umrlim.

Sahranjivanje umrlih se može vršiti samo na groblju.

Član 4

Groblje je zemljište koje je odgovarajućim urbanističkim planom određeno za sahranjivanje umrlih.

Pod grobljem u smislu ove Odluke podrazumeva se zemljište koje je Skupština grada Sombora namenila za sahranjivanje posmrtnih ostataka umrlih sa svim objektima i uređajima na njemu koji služe za sahranjivanje.

Član 5

Jedinica lokalne samouprave ne može doneti odluku o preveravanju poslova sahranjivanja, uređivanja i održavanja groblja koje je u svojini crkve ili verske zajednice, bez saglasnosti te crkve ili verske zajednice.

Ukoliko crkva ili verska zajednica ne da saglasnost iz prethodnog stava jedinici lokalne samouprave, sahranjivanje, uređenje i održavanje grobalja vrši verska zajednica, odnosno preduzeće ili preduzetnik kome verska zajednica poveri ove poslove.

Član 6

Preduzeće kome su povereni poslovi sahranjivanja, uređenja i održavanje grobalja, kao i Privredni subjekti koji u skladu sa članom 2. stav 4. ove odluke obavljaju komunalnu delatnost, dužni su da se u svom radu pridržavaju zakona i odredbi ove odluke, kao i da ispunjavaju uslove predviđene Uredbom o načinu i uslovima za otpočinjanje obavljanja komunalnih delatnosti.

ODREĐIVANJE GROBALJA

Član 7

Na teritoriji Grada Sombora sahranjivanje se vrši na sledećim grobljima:

U gradu Somboru:
a) Veliko pravoslavno groblje
b) Malo pravoslavno groblje
v) Veliko katoličko groblje
g) Malo katoličko groblje
d) Jevrejsko groblje
đ) Nazarensko groblje

1. U Aleksa Šantiću:
a) Mesno groblje

2. U Bačkom Bregu:
a) Mesno groblje

3. U Bačkom Monoštoru:
a) Mesno groblje

4. U Bezdanu:
a) Donje groblje
b) Gornje groblje

5. U Doroslovu:
a) Mesno groblje

6. U Kolutu:
a) Mesno groblje

7. U Kljajićevu:
a) Mesno groblje

8. U Rastini:
a) Mesno groblje

9. U Riđici:
a) Pravoslavno groblje
b) Katoličko groblje

10. U Svetozar Miletiću
a) Novo groblje
b) Staro groblje

11. U Stanišiću:
a) Rimokatoličko groblje
b) Pravoslavno groblje

12. U Staparu:
a) Mesno groblje 1
b) Mesno groblje 2

13. U Telečkoj:
a) Mesno groblje

14. U Čonoplji:
a) Mesno groblje

15. U Gakovu:
a) Mesno groblje

STAVLJANJE GROBLJA VAN UPOTREBE I PREUREĐIVANJE GROBALJA

Član 8

Groblje se stavlja van upotrebe odlukom Skupštine grada Sombora i time dobija status neaktivnog groblja.

Sahranjivanje će se dozvoliti na neaktivnom groblju u slučajevima kada na istom već postoji grobno mesto na kome umrli ili članovi porodice imaju pravo korišćenja.

Održavanje neaktivnih groblja poverava se JKP "PROSTOR" Sombor.

Na predlog Preduzeća, Skupština grada Sombora može posebnom odlukom odrediti da se za određeno vreme ne obavlja sahranjivanje na groblju ili delu tog groblja.

Član 9

Neaktivna groblja na teritoriji grada Sombora su:

1. U Somboru:
a) Partizansko groblje
b) groblje Crvenoarmejaca
v) Jevrejsko groblje
g) Nazarensko groblje

2. U Bezdanu:
a) Jevrejsko groblje

3. U Doroslovu
a) Jevrejsko groblje
b) Staro groblje

4. U Kljajićevu
a) Nemačko groblje

5. U Riđici:
a) Jevrejsko groblje
b) Nemačko groblje

6. U Svetozar Miletiću:
a) Jevrejsko groblje

7. U Stanišiću:
a) Jevrejsko groblje
b) Nemačko groblje

8. Kruševlje
a) Zajedničko groblje

9. Gakovo
a) Nemačko groblje

10. Čonoplja
a) Jevrejsko groblje

11. Bački Monoštor
a) Jevrejsko groblje

12. Kolut
a) Nemačko groblje

13. Stapar
a) Nazarensko groblje
b) Nemačko groblje.

Troškovi održavanja neaktivnih groblja idu na teret Grada Sombora.

Član 10

Za potrebe preuređivanja groblja, prekopavanje je dozvoljeno pod sledećim uslovima:

- Odluka o prekopavanju dela groblja ili pojedinih grobova mora se objaviti u lokalnim novinama ili u jednom od dnevnih listova najmanje 6 meseci pre nameravanog prekopavanja.

- Preduzeće je dužno da obezbedi mesto i prenos posmrtnih ostataka umrlih, iz grobova za koje pravo korišćenja grobnog mesta nije isteklo, na drugo mesto u istom groblju ili drugom groblju.

- Preduzeće u slučaju da preuređivanjem groblja uništava porodičnu grobnicu, dužno je da nosiocima prava korišćenja grobnice obezbediti drugu odgovarajuću grobnicu, osim u slučajevima kada se po odredbama ove odluke grobnica može smatrati napuštenom.

Pravo korišćenja grobnog mesta koje ističe u godini preuređivanja groblja može se produžiti. Sa ovim grobovima postupa se na isti način kao i sa grobovima za koje je pravo korišćenja grobnog mesta produženo.

UREĐIVANJE, ODRŽAVANJE I ZAŠTITA GROBLJA I GROBOVA

Član 11

Groblje sačinjava:

- prostor namenjen sahranjivanju umrlih,

- prostor na groblju sa funkcionalnim objektima za sahranjivanje.

Član 12

Prostor groblja namenjen sahranjivanju sastoji se od:

- grobnih polja,

- redova,

- grobnih mesta sa oznakama,

- puteva i staza,

- zelenih površina,

- mesta za odlaganje otpadaka, starih venaca, cveća i dr.

Prostor sa funkcionalnim objektima sastoji se od:

- oproštajne dvorane,

- mrtvačnica sa hladnjačom,

- sanitarnih prostorija.

Član 13

Grob je mesto za sahranjivanje posmrtnih ostataka umrlih. Grobovi mogu biti:

- pojedinačni grobovi rake

- pojedinačni grobovi rake sa betonskim okvirom

- porodične grobnice

- kolektivni grobovi (kolektivne rake, kolektivne grobnice).

Član 14

Dimenzije grobnog mesta na grobljima u gradu Somboru i naseljenim mestima su:

- za sahranjivanje 1 lica u istom nivou ili 2 lica u dva nivoa (raka širina 1): dužina 280 cm, širina 150 cm, dimenzije otvora su dužina 220 cm, širina 90 cm. Minimalan razmak između spomenika izgrađenih na ovom tipu groba ne može biti uži od 35 cm.

- za sahranjivanje 2 lica u istom nivou (raka širina2): dužina 280 cm, širina 210 cm, dimenzije otvora su dužina 220 cm, širina 180 cm. Minimalan razmak između spomenika izgrađenih na ovom tipu groba ne može biti uži od 35 cm.

- za sahranjivanje 2 lica u dva nivoa (porodična grobnica širina 1): dužina 280 cm, širina 190 cm, dimenzije otvora su dužina 230 cm, širina 140 cm. Minimalan razmak između spomenika izgrađenih na ovom tipu grobnice ne može biti uži od 35 cm.

- Za sahranjivanje 4 lica u dva nivoa (porodična grobnica širina 2): dužina 280 cm, širina 210 cm, dimenzije otvora su dužina 230 cm, širina 180 cm. Minimalan razmak između spomenika izgrađenih na ovom tipu grobnice ne može biti uži od 70 cm.

Dubina svih grobnih mesta je 230 cm.

Pored standardnih dimenzija grobnih mesta, moguće je i sahranjivanje u grobna mesta koja su većih dimenzija (zatečeno stanje).

Član 15

Pojedinačni grobovi rake služe za sahranjivanje posmrtnih ostataka jednog ili dva lica.

Porodične grobnice su objekti izgrađeni od čvrstog materijala (cigla i beton) i služe za sahranjivanje posmrtnih ostataka više lica.

Kolektivni grobovi služe kao zajednički grob većem broju lica koja povezuje smrt ili neka druga okolnost.

Član 16

Grob može biti i bez posmrtnih ostataka (kentaf). Kentaf nastaje kada je nekom za života podignuto nadgrobno obeležje ili kada telo umrlog nije pronađeno, pa mu je podignuto nadgrobno obeležje radi odavanja posmrtnih počasti.

Član 17

Održavanje nadgrobnih obeležja (spomenika, humke i dr.) dužni su da vrše nosioci prava korišćenja grobnih mesta ili njihovi srodnici.

Nosioci prava korišćenja grobnih mesta mogu održavanje nadgrobnih obeležja poveriti Preduzeću, odnosno drugom pravnom licu ili preduzetniku.

Za održavanje nadgrobnih obeležja znamenitih ličnosti koji nemaju nosioce prava korišćenja grobnog mesta, stara se Grad Sombor, odnosno Preduzeće.

Član 18

Za postavljanje, prepravku i uklanjanje spomenika i drugih predmeta na grobnim mestima, potrebno je pismeno odobrenje Preduzeća.

Za postavljanje, prepravku i uklanjanje spomenika i drugih predmeta na grobnim mestima znamenitih građana o čijem održavanju se brine grad Sombor, potrebno je pribaviti saglasnost nadležnog organa Gradske uprave grada Sombora.

Preduzeće je dužno da bez odlaganja obavesti nadležni organ Gradske uprave grada Sombora nadležan za inspekcijske poslove o izvođenju radova bez odobrenja iz stava 1. i 2. ovog člana.

Član 19

Nosilac prava korišćenja pojedinačnog groba rake ima pravo označiti grob podizanjem spomen obeležja u skladu sa svojim mogućnostima i odredbama ove odluke.

Nadgrobno obeležje (okvir sa spomenikom) može se nalaziti samo nad grobom i mora se uklopiti u propisane dimenzije iz člana 14. ove odluke.

Na nadgrobni spomenik stavlja se natpis (epitaf). Pored ličnih podataka umrlog i imena ožalošćenih, epitaf može da sadrži i neke druge podatke ili crteže i slike umrlih lica.

Veličina nadgrobnog spomenika ne sme biti takva da ugrožava bezbednost prolaznika i posetilaca susednih grobova, mora da omogućava nesmetan prolaz, te isti mora biti izgrađen prema pravilima definisanim u članu 14. ove Odluke.

Član 20

Na grobovima je dozvoljena sadnja cveća.

Na grobovima je dozvoljeno postavljanje klupa, na osnovu pribavljene saglasnosti Preduzeća.

Zabranjeno je bez dozvole Preduzeća sadnja i uklanjanje drveća sa grobnih mesta.

Drveće i ukrasno šiblje koje svojim rastom ometa normalno korišćenje grobnih mesta ili ometa kretanje kroz groblje, nosilac prava korišćenja grobnog mesta dužan je održavati ili ukloniti, po uputstvu Preduzeća.

Ako nosilac prava korišćenja grobnog mesta ne postupi po uputstvu iz prethodnog stava, Preduzeće će izvesti radove iz prethodnog stava na teret nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

Član 21

Na groblju je zabranjeno podizanje i postavljanje obeležja ili drugih oznaka koje nisu u vezi sa sahranjenim licima na groblju.

Zabranjeno je postavljanje obeležja na grobnim mestima, spomenicima i spomen obeležjima koji izgledom, znacima ili natpisom vređaju patriotska, verska, nacionalna i druga osećanja građana.

Član 22

Posmrtnice (obaveštenja o smrti lica, mestu i vremenu sahrane) na groblju se mogu postavljati samo na oglasnim tablama i na zvaničnoj internet stranici Preduzeća.

Preduzeće ima pravo i dužnost da ukloni posmrtnice sa oglasnih tabli na groblju 10 dana nakon obavljene sahrane.

RED NA GROBLJU

Član 23

Na groblju se održava red i potpuni mir.

Preduzeće je dužno da obezbedi red i mir na groblju.

Član 24

Posete groblju dozvoljene su svakog dana i to:

- u letnjem periodu od 08,00 do 19,00 časova,

- u zimskom periodu od 08,00 do 16,00 časova.

Oproštajna dvorana u kapeli na groblju, ukoliko je u njoj izloženo telo pokojnika, mora biti otvorena svakog dana i to:

- u letnjem periodu od 09,00 do 18,00 časova,

- u zimskom periodu od 09,00 do 15,00 časova.

Član 25

Na grobljima je zabranjeno:

1. Ulaženje i zadržavanje na groblju van vremena iz člana 24.

2. Preskakanje ograde, gaženje zelenih površina, lomljenje i kidanje drveća, cveća i drugih zasada.

3. Gaženje, prljanje i skrnavljenje grobnih mesta.

4. Nanošenje štete na nadgrobnim spomenicima i obeležjima.

5. Vređanje uspomene na umrlog.

6. Vređanje osećanja srodnika i prijatelja umrlog.

7. Narušavanje reda i mira na groblju.

8. Uvođenje životinja na groblje na način koji je suprotan Odluci o držanju kućnih ljubimaca na teritoriji grada Sombora.

9. Unošenje i voženje bicikla, motocikla i drugog motornog vozila.

10. Prodaja bilo kakve robe na groblju bez odobrenja Preduzeća.

11. Ispraćaj uz korišćenje muzičkih instrumenata ili nosača zvuka moguć je jedino uz prethodno pribavljenu saglasnost Preduzeća.

IZVOĐENJE GRAĐEVINSKIH RADOVA NA GROBLJU

Član 26

Na grobljima se mogu izvoditi sledeći građevinski radovi:

- izgradnja grobnica,

- izlivanje ili montiranje ukrasnog okvira nad grobom ili grobnicom od veštačkog ili prirodnog kamena,

- postavljanje nadgrobnog spomenika od veštačkog ili prirodnog kamena,

- popravka ukrasnih okvira i spomenika,

- ribanje ili glačanje ukrasnih okvira i spomenika.

Radove iz stava 1. alineja 1. ovog člana (podzemni radovi) može vršiti samo Preduzeće, odnosno drugo privredno društvo ili preduzetnik kome Preduzeće poveri obavljanje ovih poslova.

Građevinske radove iz stava 1. alineja 2., 3., 4. i 5. može izvoditi privredno društvo ili preduzetnik registrovan za obavljanje ovih poslova, a na osnovu pismene saglasnosti - odobrenja, koju izdaje Preduzeće.

Za članove svoje uže porodice (bračni drug, deca, roditelji, babe i dede) građevinske radove iz stava 1. alineja 2., 3., 4. i 5. mogu izvoditi i kvalifikovana stručna lica (građevinski radnici) s tim da su pre izdavanja pismene saglasnosti - odobrenja, dužni da Preduzeću stave na uvid dokaz o kvalifikovanosti i srodstvu sa nosiocem prava korišćenja grobnog mesta.

Član 27

Građevinski radovi za koje je pribavljena pismena saglasnost u smislu člana 26. ove odluke, mogu se izvoditi pod sledećim uslovima:

- svakog radnog dana u periodu od 09,00 do 16,00 časova,

- pri izvođenju građevinskih radova mora se sačuvati red i mir na groblju,

- izvođenje građevinskih radova mora se privremeno obustaviti za vreme sahrane ili izvođenja verskog obreda u blizini mesta izvođenja radova,

- građevinski materijal za izvođenje radova na groblju drži se na mestu koje odredi Preduzeće,

- po završetku radova, preostali građevinski materijal mora se ukloniti sa groblja najkasnije u roku od 24 časa, a površina na kojoj se materijal nalazio mora se dovesti u prvobitno stanje,

- za prevoz materijala do grobnog mesta gde se izvode radovi mogu se koristiti samo putevi i staze koje odredi Preduzeće.

Preduzeće može da zabrani izvođenje građevinskih radova na groblju ili delu groblja u određeno doba dana ili dane, posebno u dane značajnih verskih praznika.

Preduzeće će zabraniti izvođenje radova na groblju izvođaču radova koji se ne pridržava odredbi ove odluke o izvođenju građevinskih radova.

Član 28

Pismenu saglasnost za izvođenje građevinskih radova na groblju izdaje Preduzeće.

Pismena saglasnost se izdaje Privrednom društvu, preduzetniku ili drugom privrednom subjektu (izvođaču radova), uz prethodno pismeno odobrenje korisnika grobnog meta.

Pismena saglasnost iz stava 1. ovog člana sadrži:

- podatke o nosiocu prava korišćenja grobnog mesta,

- podatke o grobnom mestu na kojem će se izvoditi radovi,

- vrstu radova koji će se izvoditi,

- vreme početka i završetka radova.

Izvođač radova dužan je Preduzeću da prikaže pismenu saglasnost pre početka izvođenja radova.

Preduzeće vrši kontrolu izvođenja radova.

Preduzeće će bez odlaganja obavestiti odeljenje Gradske uprave grada Sombora nadležno za inspekcijske poslove o izvođenju radova bez pismene saglasnosti iz stava 1. ovog člana.

Preduzeće može odrediti Zabranu gradnje izvođaču radova koji se ne pridržava pravila građenja predviđenih u članovima 14. i 19. ove Odluke.

Zabrane gradnje iz prethodnog stava traje do otklanjanja nedostataka u smislu članova 14. i 19. ove Odluke, a najduže do godinu dana.

Postupak za određivanje zabrane gradnje uređuje se posebnim pravilnikom Preduzeća.

Izdavanje pismene saglasnosti i kontrola izvođenja radova vrši se uz naknadu.

Odluku o visini naknade za izdavanje pismene saglasnosti donosi Nadzorni odbor Preduzeća.

Član 29

Preduzeće izvodi sve radove i usluge na groblju, osim onih radova i usluga, koje u skladu sa ovom odlukom mogu izvoditi i druga privredna društva i preduzetnici.

Za izvršene radove i usluge Preduzeću pripada naknada.

Visinu naknade za radove i usluge određuje Preduzeće.

PREVOZ POSMRTNIH OSTATAKA UMRLIH

Član 30

Posmrtni ostaci umrlog mogu se prevoziti:

- između naseljenih mesta,

- unutar grada, odnosno naseljenog mesta,

- unutar groblja.

Član 31

Prevoz posmrtnih ostataka između naseljenih mesta vrši se specijalnim pogrebnim motornim vozilom ili sredstvima javnog prevoza (železnicom, avionom).

Prevoz posmrtnih ostataka unutar grada, odnosno naseljenog mesta, vrši se isključivo specijalnim pogrebnim motornim vozilima.

Prevoz posmrtnih ostataka unutar groblja vrši se specijalnim kolicima ili na rukama.

Član 32

Prevoz posmrtnih ostataka umrlih vrši se u metalnim ili drvenim mrtvačkim sanducima ili u PVC zdravstveno-obdukcionoj vreći.

Prevoz posmrtnih ostataka nakon ekshumacije podleže posebnim uslovima i može se vršiti samo u hermetički zatvorenim limenim sanducima koji se mogu staviti u drveni sanduk. Ako su posmrtni ostaci bili u zemlji duže od 10 godina, prevoz istih može se vršiti u drvenim sanducima.

Prevoz posmrtnih ostataka umrlih od zaraznih bolesti podleže posebnim merama zaštite i vrši se u hermetički zatvorenim limenim sanducima smeštenim u drveni sanduk.

Prevoz urni sa pepelom ne zahteva posebne uslove prevoza.

Član 33

Za prevoz posmrtnih ostataka umrlih izvan mesta gde je lice umrlo izdaje se sprovodnica.

Sprovodnicu izdaje zdravstvena ustanova gde je smrt nastupila, lekar opšte prakse ili mrtvozornik koji je smrt konstatovao.

Sprovodnicu za prevoz posmrtnih ostataka umrlih od zaraznih bolesti i ekshumiranih posmrtnih ostataka izdaje sanitarni inspektor.

Član 34

Po utvrđenoj smrti, posmrtni ostaci umrlog prevoze se u mrtvačnicu na groblju.

Prilikom prenosa posmrtni ostaci moraju biti smešteni u mrtvački sanduk.

Preduzeća je dužno da obezbedi prevoz posmrtnih ostataka svakog dana u vremenu od 00 do 24 časa.

Prevoz posmrtnih ostataka umrlog u mrtvačnicu mora se izvršiti u roku od 12 časova od momenta nastupanja smrti, odnosno od konstatovanja smrti od strane zdravstvene službe, odnosno mrtvozornika.

Član 35

U slučaju da se sahrana ima obaviti u gradu Somboru na groblju na kojem nije izgrađena hladnjača, posmrtni ostaci umrlog lica prenose se u mrtvačnicu na Velikom pravoslavnom groblju, Velikom katoličkom groblju ili u raspoloživu pokretnu hladnjaču, odakle se isti najkasnije jedan sat pre vremena određenog za sahranu prenose na groblje na kojem će se izvršiti sahrana i smeštaju u prostoriju određenu za ispraćaj posmrtnih ostataka.

Član 36

Prilikom prevoza posmrtnih ostataka do groblja u gradu Somboru, zabranjeno je formiranje pogrebnih povorki.

U naseljenim mestima pri prevozu posmrtnih ostataka na groblje, dopušteno je formiranje pogrebnih povorki.

SAHRANJIVANJE

Član 37

Preduzeća je dužno da obezbedi usluge sahranjivanja umrlih svakog dana, osim nedelje i prvog dana državnog praznika.

Sahranjivanje mogu da prate svetovni ili verski obredi kojima se odaje pošta umrlom licu.

Član 38

Sahranjivanju se ne može pristupiti pre isteka roka od 24 časa od momenta konstatovanja smrti od strane zdravstvene službe, odnosno mrtvozornika.

Sahranjivanje se ima obaviti, od momenta nastupanja smrti, najkasnije u roku od 72 časa.

Sanitarni inspektor može izdati dozvolu da se sahranjivanje može izvršiti pre isteka roka od 24 časa iz stava 1. ovog člana, u slučaju kada je smrt nastupila na način koji je čini potpuno izvesnom.

Sanitarni inspektor može (na zahtev srodnika ili iz drugih opravdanih razloga) izdati dozvolu da se sahrana izvrši van roka od 72 časa iz stava 2. ovog člana.

Moguće je sahraniti pokojnika i posle navedenog roka iz stava 2. ovog člana u posebnim slučajevima kao što su prevoz pokojnika iz inostranstva; vršenje obdukcije; vršenje kremacije posmrtnih ostataka i dr.

U slučajevima elementarnih nepogoda, prirodnih katastrofa, rata i sličnog, Preduzeće može naložiti drugačije rokove i način sahranjivanja u odnosu na odredbe ove Odluke.

Član 39

Dozvolu za sahranjivanje na određenom groblju izdaje Preduzeće na osnovu prijave smrtnog slučaja overene od strane lekara.

Preduzeće ne može izdati dozvolu za sahranjivanje iz prethodnog stava, pre nego što nosilac prava korišćenja grobnog mesta, ili lice koje ono ovlasti, ne da pismeno odobrenje da se umrli može sahraniti u raku ili grobnicu.

Nosilac prava korišćenja grobnog mesta se sahranjuje u grobno mesto koje odredi lice koje je određeno za njegovu sahranu.

U slučaju kada grobno mesto ima više nosilaca prava korišćenja, potrebna je saglasnost svih nosilaca.

U slučaju kada je nosilac prava korišćenja grobnog mesta nepoznat ili nedostupan, Preduzeće će izdati dozvolu za sahranjivanje, na osnovu pismene izjave lica, kojom ono pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću sebe legitimiše kao nosioca prava korišćenja grobnog mesta ili kao ovlašćeno lice.

Član 40

O sahrani posmrtnih ostataka umrlog dužna su se starati lica koja su prema postojećim propisima ili ugovorom o doživotnom izdržavanju bila dužna da se staraju o njemu za života.

Ako ne postoje lica iz prethodnog stava ili ako ona neće ili nisu u mogućnosti da obezbede sahranjivanje ili ukoliko je lice bilo štićenik Centra za socijalni rad Sombor, sahranjivanje i obezbeđivanje pogrebne opreme će obaviti JKP "Prostor" Sombor na teret sredstava socijalne zaštite određenih za ove namene u budžetu grada Sombora, u skladu sa važećim cenovnikom.

Maksimalna visina troškova iz stava 2. ovog člana utvrđuje se na početku svake budžetske godine Odlukom o budžetu grada Sombora.

Član 41

Vreme održavanja sahrane određuje Preduzeće u skladu sa odredbama ove odluke i željama srodnika umrlog.

Član 42

U gradu Somboru i naseljenim mestima posmrtni ostaci umrlog se izlažu na odru u oproštajnoj dvorani, najkasnije 1 sat pre termina za sahranu.

Za vreme dok su posmrtni ostaci izloženi na odru, građanima je dozvoljeno odavanje pošte umrlom.

Ako je smrt nastupila usled zarazne bolesti zabranjeno je izlaganje umrlog, a moraju se preduzeti i druge propisane mere zaštite.

Član 43

Grobno mesto za sahranjivanje posmrtnih ostataka umrlog određuje Preduzeće pod jednakim uslovima, osim u slučajevima postojanja porodičnog grobnog mesta.

Član 44

Kopanje groba ili otvaranje porodične grobnice vrši Preduzeće, najkasnije na dan određen za sahranu i isti mora biti jasno obeležen radi izbegavanja povreda posetilaca groblja.

Zatrpavanje rake, odnosno zatvaranje porodične grobnice vrši Preduzeće, odmah nakon smeštanja posmrtnih ostataka u grob, odnosno grobnicu.

Član 45

Preduzeće je dužno da stručno i savesno izvrši poslove iz prethodnog člana, posebno ako je potrebno vršiti demontiranje delova nadgrobnog spomenika (skidanje poklopne ploče i sl.).

Ako Preduzeće utvrdi da postoji realna opasnost da zbog starosti ili drugih objektivnih razloga može doći do oštećenja spomenika prilikom otvaranja ili zatvaranja, o istom će odmah obavestiti nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

U slučaju iz prethodnog stava, nosilac prava korišćenja grobnog mesta može dati pismenu izjavu da se Preduzeće oslobađa odgovornosti za eventualnu štetu na spomeniku nastalu prilikom otvaranja i zatvaranja spomenika ili za ove poslove angažovati drugo preduzeće, odnosno preduzetnika kamenoresca o svom trošku.

Član 46

Preduzeće odgovara za štetu na grobnom mestu, osim ako dokaže da je šteta nastala usled više sile ili radnje trećeg lica ili radnje nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

Preduzeće ne odgovara za štetu nastalu kršenjem kućnog reda na grobljima radnjama trećeg lica ili radnjama nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

O nastaloj šteti na grobnom mestu, Preduzeće je dužno pismenim putem obavestiti nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

Član 47

Preduzeće je dužno da obezbedi da se oproštaj od umrlog obavi saglasno njegovim željama, željama njegovih srodnika, a u skladu sa važećim propisima.

Član 48

Sahranjivanje vernika može se obaviti po pravilima religije kojoj pripadaju. Ovo podrazumeva:

- nošenje i postavljanje verskih simbola,

- održavanje verskog obreda uz učešće sveštenog lica,

- organizovanje odavanja počasti po pravilima religije.

Prilikom sahrane nisu dozvoljene verske aktivnosti koje su u suprotnosti sa sanitarno-tehničkim propisima.

Član 49

Održavanje govora i verskih obreda dozvoljeno je vršiti u oproštajnoj dvorani, na platou ispred kapele, kao i iznad samog grobnog mesta.

Preduzeće je dužno da obezbedi tehničke uslove za održavanje govora i verskih obreda.

Član 50

U grob se pored sanduka sa posmrtnim ostacima umrlog mogu odlagati urne sa pepelom umrlih.

Član 51

U skladu sa procenom i potrebama, Preduzeća može izgraditi posebne objekte, rozarijume i kolumbarijume, za smeštaj urni sa pepelom.

Član 52

Zabranjeno je zajedno sa posmrtnim ostacima umrlog, sahranjivati nakit veće vrednosti i druge dragocenosti.

Član 53

Preduzeće je dužno da vodi evidenciju sahranjenih na groblju kao trajni dokument.

Evidencija sahranjenih sadrži:

- ime i prezime sahranjenog lica,

- mesto i datum rođenja,

- mesto i vreme smrti,

- naziv groblja i oznake grobnog mesta.

Član 54

Pod uslugom sahranjivanja podrazumevaju se sledeće usluge: prenos pokojnika do kapele unutar grada, iskop rake i zatrpavanje iste sa formiranjem humke ili otvaranje i zatvaranje grobnice, korišćenje kapele na groblju, prenos pokojnika, venaca i cveća kolicima do grobnog mesta u pratnji uniformisanih ljudi, spuštanje pokojnika u grobno mesto, korišćenje ozvučenja u kapeli, korišćenje hladnjače i dr.

Radnici koji vrše uslugu sahranjivanja moraju nositi prigodnu svečanu uniformu.

Usluga sahranjivanja vrši se uz naknadu koju određuje Preduzeće, na koju saglasnost daje nadležni organ Gradske uprave grada Sombora.

KORIŠĆENJE GROBNOG MESTA

Član 55

Pravo korišćenja grobnog mesta sastoji se u:

- pravu na sahranjivanje na određenom grobnom mestu,

- pravu na podizanje nadgrobnog obeležja i nadgrobnog spomenika,

- pravu na održavanje, popravku i preuređivanje grobnog mesta, mogućnost produženja ovih prava,

- pravo na uklanjanje posmrtnih ostataka umrlih i

- prava na uklanjanje nadgrobnog obeležja i spomenika.

Član 56

Pravo korišćenja grobnog mesta stiče se zaključenjem ugovora između Preduzeća i lica kome se grobno mesto daje na korišćenje.

Ugovorom se određuje groblje, vrsta grobnog mesta, oznake grobnog mesta, cena i druga međusobna prava i obaveze nosioca prava korišćenja grobnog mesta i Preduzeća.

Ugovor se zaključuje na određeno vreme od 10 godina, s tim da se isti može neograničeni broj puta produžiti.

Za korišćenje grobnog mesta plaća se naknada koju određuje Preduzeće, a na koju saglasnost daje nadležni organ Gradske uprave grada Sombora.

Naknada iz prethodnog stava plaća se za period od 10 godina nakon zaključenja ugovora o korišćenju grobnog mesta, a nakon isteka tog perioda ista se plaća za period od 1(jednu) ili više godina po izboru nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

Član 57

Pravo korišćenja grobnog mesta ne može biti predmet prometa.

Zabranjeno je otuđiti ili založiti grob.

Grobno mesto i nadgrobno obeležje ne mogu biti predmet sudskog izvršenja.

Član 58

Pravo korišćenja grobnog mesta se nasleđuje.

U nasleđivanju ovog prava primenjuju se opšta načela zakonskih odredbi o nasleđivanju i odredbe ove odluke.

U slučaju smrti lica, nosioca prava korišćenja grobnog mesta, njegovi naslednici, utvrđeni rešenjem o nasleđivanju, smatraju se nosiocima prava korišćenja grobnog mesta.

Ako ima više lica istog stepena srodstva, naslednici mogu sporazumno odrediti jednog od njih za zajedničkog punomoćnika, primerak punomoćja koji je overen kod Javnog beležnika dužni su da dostave Preduzeću.

Sukorisnici se mogu odreći prava korišćenja grobnog mesta u korist jednog od sukorisnika.

Odricanje od prava korišćenja iz prethodnog stava ovog člana vrši se davanjem pismene izjave Preduzeću.

Prenos prava korišćenja grobnog mesta moguć je između srodnika bez naknade, ukoliko isti imaju zajedničke pretke koji počivaju na tom grobnom mestu, a nije im rešenjem o nasleđivanju utvrđeno sukorisništvo nad tim grobnim mestom.

Član 59

Pravo razvedenih bračnih drugova na korišćenje grobnog mesta, ako nema sporazuma, rešava se odlukom suda.

Član 60

Sanitarni inspektor na osnovu mišljenja građevinskog inspektora može zabraniti dalje sahranjivanje u porodičnu grobnicu, ako postoji opasnost da se ista sruši ili ako je u takvom stanju da zbog dotrajalosti i neodržavanja nije podesna za dalje sahranjivanje.

VREME POČIVANJA I PREKOPAVANJA GROBOVA

Član 61

Vreme obaveznog sanitarnog počivanja posmrtnih ostataka umrlog iznosi 10 godina.

Za vreme obaveznog sanitarnog roka počivanja nisu dozvoljena prekopavanja groba (eshumacije), osim u slučajevima predviđenim ovom odlukom. - (članovi 72-75. Odluke)

Član 62

Pod prekopavanjem groba podrazumeva se uklanjanje posmrtnih ostataka sahranjenih iz groba i uklanjanje nadgrobnog obeležja.

Prekopavanje groba može vršiti isključivo Preduzeće.

Član 63

Neće se dozvoliti produženje prava korišćenja na određenom grobnom mestu u sledećim slučajevima:

- ako je groblje stavljeno van upotrebe ili je u skladu sa detaljnim urbanističkim planom groblja to grobno mesto stavljeno van upotrebe,

- ako nosilac prava korišćenja grobnog mesta nije izmirio obaveze iz prethodnog perioda.

Član 64

Preduzeće mora pismenim putem obavestiti nosioca prava korišćenja grobnog mesta o isteku roka prava korišćenja grobnog mesta i mogućnostima daljeg produženja ovog prava, kao i posledicama neprodužavanja.

Ako su nosioci prava korišćenja grobnog mesta nepoznati ili je nepoznata adresa nosioca prava korišćenja grobnog mesta, Preduzeće može obaveštenje iz prethodnog stava objaviti u lokalnim novinama, dnevnoj štampi, na svojoj zvaničnoj internet stranici ili isticanjem istog na nadgrobnom spomeniku.

Obaveštenjem iz stava 1. i 2. ovog člana ostavlja se rok od godinu dana, u kome nosioci prava korišćenja grobnog mesta mogu produžiti rok počivanja. Ovaj rok teče od dana dostave pismenog obaveštenja nosiocu korišćenja grobnog mesta, od dana objavljivanja u dnevnoj štampi ili od dana isticanja obaveštenja na nadgrobnom spomeniku.

Član 65

Ako nosilac prava korišćenja ne produži pravo korišćenja grobnog mesta Preduzeće može ukloniti nadgrobni spomenik sa grobnog mesta.

U slučaju iz prethodnog stava, Preduzeće će izvršiti iskop posmrtnih ostataka sahranjenog iz groba sa koga je uklonjen nadgrobni spomenik.

Ovako iskopani posmrtni ostaci odlažu se u osarijum ili kolektivnu grobnicu, dok će se uklonjeni nadgrobni spomenik odložiti u lapidarijum.

Pod kolektivnom grobnicom iz prethodnog stava podrazumeva se grobnica za odlaganje posmrtnih ostataka iz prekopanih grobova.

Član 66

Neproduženjem prava korišćenja grobnog mesta, uklanjanjem nadgrobnog obeležja i ekshumacijom posmrtnih ostataka umrlih, nosilac prava korišćenja grobnog mesta gubi pravo korišćenja grobnog mesta.

Član 67

Smatraće se da je grob napušten:

- ako nije produžen rok počivanja u smislu člana 56. ove Odluke.

U slučaju da napušteni grob nije prekopan, prethodni nosilac prava korišćenja može ponovo steći pravo korišćenja tog grobnog mesta, pod uslovom da prvo izmiri sve obaveze koje terete grobno mesto (neplaćena naknada za produženo počivanje - održavanje groblja za period od dana isteka prethodne uplate) i uplati naknadu za tekuću godinu.

Član 68

Preduzeće može izvršiti prekopavanje napuštenih grobova.

Odluku o prekopavanju groba donosi Nadzorni odbor Preduzeća.

Prekopavanje grobova vrši se u prisustvu komisije koju obrazuje nadležni organ Gradske uprave grada Sombora.

Prilikom prekopavanja mora se poštovati pijetet sahranjenih i moraju se primeniti sve propisane sanitarne mere.

Posmrtni ostaci iz prekopanih grobova moraju se odložiti u osarijum ili kolektivnu grobnicu za odlaganje posmrtnih ostataka iz prekopanih grobova.

Preduzeće je dužno da vodi evidenciju o posmrtnim ostacima smeštenih u osarijum ili kolektivnu grobnicu.

Član 69

Odredbe člana 67. i 68. ove odluke primenjivaće se i na pravo korišćenja porodičnih grobnica, s tim što nakon prekopavanja Preduzeće ima pravo slobodno raspolagati grobnicom.

Član 70

Spomenici od naročite umetničke ili istorijske vrednosti i grobovi znamenitih ličnosti stavljaju se pod zaštitu grada Sombora.

Ovi grobovi neće se prekopavati i o njihovom održavanju stara se grad Sombor, u slučaju da isti nemaju nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

Stavljanje grobova pod zaštitu vrši se na predlog posebne komisije koju imenuje nadležni organ Gradske uprave grada Sombora.

Preduzeće je dužno da vodi posebnu evidenciju i brigu o grobovima iz stava 1. ovog člana.

Član 71

Nosilac prava korišćenja grobnog mesta može iz određenih razloga (promena mesta prebivališta i sl.) prazno grobno mesto (ekshumirani posmrtni ostaci i uklonjen nadgrobni spomenik) za koje nije istekao rok prava korišćenja grobnog mesta, vratiti Preduzeću.

Preduzeće će u slučaju iz stava 1. ovog člana zaključiti sporazum o povraćaju grobnog mesta i isplatiti nosiocu prava korišćenja grobnog mesta naknadu u iznosu od 70% od procenjenom vrednosti u zavisnosti od stanja grobnice.

Zamena ili vraćanje nekorišćenog grobnog mesta ili grobnice moguće je uz procenu Komisije koju obrazuje Preduzeće.

Zamena ili vraćanje nekorišćenog grobnog mesta ili grobnice moguće je bez naknade uz pismenu saglasnost nosioca prava korišćenja grobnog mesta.

EKSHUMACIJA

Član 72

Pod ekshumacijom podrazumeva se iskopavanje posmrtnih ostataka umrlih.

Ekshumacije se vrše:

- radi sudskog veštačenja,

- zbog preuređenja ili premeštanja groblja,

- radi prenošenja posmrtnih ostataka i njihovog sahranjivanja na drugo grobno mesto.

- radi kremiranja posmrtnih ostataka,

- radi sahranjivanja posmrtnih ostataka novoumrlog lica u isti grob.

Ekshumacija, osim ekshumacije za potrebe sudskog veštačenja i ekshumacije posmrtnih ostataka koji su pokopani duže od 10 godina, ne može se vršiti u vremenu od 1. maja do 30. septembra.

Član 73

Posmrtni ostaci sahranjenog mogu se iskopati i preneti na drugo groblje po prethodno pribavljenoj saglasnosti organa Gradske uprave grada Sombora nadležnog za komunalne poslove i odobrenja organa nadležnog za poslove sanitarne inspekcije, ako je obezbeđeno drugo grobno mesto za sahranu.

Iskopavanje posmrtnih ostataka umrlog lica se vrši u prisustvu sanitarnog inspektora koji utvrđuje da li se iskopavanje i prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica obavlja na način i pod uslovima koji su propisani pravilnikom kojim su definisani uslovi i način postupanja sa posmrtnim ostacima umrlog lica.

U dozvoli za ekshumaciju odrediće se uslovi za vršenje ekshumacije.

Član 74

Ekshumaciju može vršiti isključivo Preduzeće.

Pri vršenju ekshumacije moraju se obezbediti higijensko tehničke mere zaštite.

Ekshumacija se može vršiti u vremenu počev od 06,00 časova i mora se završiti do 08,00 časova, odnosno do vremena otvaranja groblja za posete.

Član 75

Troškove ekshumacije snosi lice, odnosno organ po čijem zahtevu je izvršena ekshumacija.

Cenu usluge ekshumacije određuje Preduzeće.

GROBLJA BORACA

Član 76

U cilju očuvanja uspomene na žrtve rata i odavanja dužne počasti palim borcima, osnovani su:

- Partizansko groblje,

- Groblje crvenoarmejaca,

- Zajednička grobnica boraca iz Prvog svetskog rata.

Groblja iz stava 1. ovog člana su van upotrebe.

Izuzetno, na osnovu odobrenja nadležnog organa Gradske uprave grada Sombora na ova groblja mogu se sahranjivati posmrtni ostaci boraca.

Član 77

Troškove uređenja i održavanja grobalja i zajedničke grobnice iz člana 76. ove odluke snosi Grad Sombor.

Uređenje i održavanje grobalja i grobnice iz člana 76. vrši se na osnovu programa koji donosi Preduzeće, a koji usvaja nadležni organ Gradske uprave grada Sombora.

Član 78

O grobovima boraca na grobljima boraca i na drugim grobljima i mestima vodi se posebna evidencija.

Ovu evidenciju vodi JKP "Prostor" Sombor.

Član 79

Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga iz člana 2. ove odluke, u trajanju od najmanje 15 dana.

Poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i Preduzeća, a dostavlja se sredstvima javnog informisanja radi saopštenja.

Preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja iz stava 1. ovog člana dostavi Gradskoj upravi izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.

Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga iz stava 1. ovog člana takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom Preduzeća, Gradska uprava preispituje rad Preduzeća, sačinjava analizu sa predlogom mera za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i dostavlja je Gradskom veću.

Gradsko veće, nakon razmatranja analize i predloženih mera iz stava 4. ovog člana, donosi akt kojim nalaže Preduzeću da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika, u roku koji ne može biti duži od 90 dana.

Član 81

U slučaju prekida rada usled štrajka, Preduzeće je dužno da obezbedi minimum procesa rada, i to:

- preuzimanje, prevoz, prenos i smeštaj umrlog na groblju.

- kopanje, odnosno otvaranje groba,

- sahranjivanje.

NADZOR

Član 82

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za komunalne poslove i nadležne inspekcijske službe.

O uočenim nedostacima i problemima u primeni ove odluke, organi iz prethodnog stava obavestiće nadležne organe Gradske uprave grada Sombora i preduzeti druge mere za otklanjanje uočenih nedostataka uključujući i podnošenje prekršajnih prijava.

Član 83

Poslove inspekcijskog nadzora na primenom ove odluke, obavlja komunalni inspektor.

U vršenju inspekcijskog nadzora, komunalni inspektor je ovlašćen da rešenjem naloži preduzimanje u određenom roku, neophodnih mera radi otklanjanja nepravilnosti kojima je došlo do povreda odredaba ove odluke.

Ako se lice kome se mere nalažu ne nalazi na licu mesta, rešenje iz stava 2. ovog člana, može se doneti i bez saslušanja.

Žalba na rešenje iz stava 2. ovog člana ne odlaže izvršenje.

Za prekršaje propisane ovom odlukom komunalni inspektor ovlašćen je da izda prekršajni nalog za prekršaje propisane ovom odlukom.

Član 84

Komunalno policijske poslove obavlja komunalni policajac.

Komunalni policajac u obavljanju komunalno policijskih poslova, pored zakonom utvrđenih ovlašćenja, ovlašćen je da izda prekršajni nalog za prekršaje propisane ovom odlukom.

Ukoliko komunalni policajac u obavljanju komunalno policijskih poslova, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće o tome, pisanim putem, nadležni organ.

KAZNENE ODREDBE

Član 85

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće, preduzeće koje obavlja pogrebne usluge:

1. Ako za izvršene usluge naplati korisnicima veći iznos od naknade određene u skladu sa odredbama ove odluke (član 29.),

2. Ako izda dozvolu za sahranjivanje van rokova utvrđenih ovom odlukom (član 38.),

3. Ako u gradu Somboru ili naseljenom mestu gde je na groblju izgrađena mrtvačnica ne izvrši prenos pokojnika u roku utvrđenom ovom odlukom (član 34. stav 3.),

4. Ako ne vodi evidenciju sahranjenih na groblju (član 53.),

5. Ako izvrši prevoz posmrtnih ostataka bez sprovodnice (član 33.),

6. Ako ne obezbedi posete groblju ili ne drži oproštajne dvorane otvorene u skladu sa odredbama ove odluke (član 24. stav 1. i 2.),

7. Ako izda dozvolu za sahranjivanje u postojeći grob ili grobnicu suprotno odredbama ove odluke (član 40.),

8. Ako izvrši ekshumaciju suprotno odredbama ove odluke (članovi 73, 74. i 75).

Novčanom kaznom od 75.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana preduzetnik koji obavlja pogrebne usluge.

Novčanom kaznom od 25.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice Preduzeća, preduzeća koje obavlja pogrebne usluge ili preduzetnika.

Član 86

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice:

1. Ako prevoz posmrtnih ostataka umrlog izvrši suprotno odredbama ove odluke (član 37.),

2. Ako izvrši izlaganje posmrtnih ostataka umrlog od zarazne bolesti (član 42. stav 3.),

3. Ako sahranjivanje izvrši van groblja (član 5.).

Novčanom kaznom od 25.000,00 dinara za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice i odgovorno lice u pravnom licu.

Član 87

Novčanom kaznom od 25.000,00 dinara i zabranom obavljanja građevinskih radova na grobljima na teritoriji grada Sombora, kazniće se za prekršaj:

1. Investitor i izvođač radova na groblju ako građevinske radove izvodi bez dozvole ili suprotno izdatoj dozvoli (član 26. i članovi 27, 28. i 29),

2. Fizičko lice ako bez dozvole Preduzeća vrši iskopavanje predmeta i posmrtnih ostataka iz grobnog mesta (član 75.),

3. Fizičko lice koji uništi nadgrobno obeležje (član 25. stav 1. tačke 3. i 4.).

Član 88

Novčanom kaznom od 6.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

1. Ako učini prekršaj iz člana 25. stav 1. tačka 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11. ove Odluke,

2. Ako bez dozvole ili protivno izdatoj dozvoli, na grobu sadi ili vadi drveće ili postavlja druge predmete (član 20. i 21.),

3. Ako na groblju posmrtnice postavlja van oglasnih tabli (član 22.),

4. Ako svojim ponašanjem na sahrani vređa uspomenu na umrlog ili osećanja rodbine ili prijatelja umrlog (član 25. stav 1. tačke 5. i 6.),

5. Ako formira pogrebnu povorku suprotno odredbama ove odluke (član 36.),

6. Ako sa posmrtnim ostacima sahrani nakit i druge predmete veće vrednosti (član 52.).

ZAVRŠNE ODREDBE

Član 89

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Sombora".

Stupanjem na snagu ove odluke, prestaje da važi Odluka o sahranjivanju i grobljima objavljena u "Službenom listu SO Sombor", broj 08/2005, "Službenom listu grada Sombora", broj 6/13 i 7/17.