PRAVILNIK

O POSTUPANJU PO PRITUŽBAMA NA RAD GRADSKIH UPRAVA I SLUŽBI GRADA UŽICA

("Sl. list grada Užica", br. 45/2020)

 

I UVODNE ODREDBE

Predmet Pravilnika

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se postupanje po pritužbama na rad gradskih uprava i službi grada Užica (u daljem tekstu: organi) odnosno zaposlenih u gradskim upravama i službama grada Užica (u daljem tekstu: zaposleni), kao i način obrazovanja Komisije za postupanje po pritužbama.

Značenje pojedinih pojmova

Član 2

Pritužba, u smislu ovog Pravilnika, predstavlja svaki podnesak ili usmeno obraćanje u kome se iznose primedbe na rad organa, odnosno postupanje ili propuštanje postupanja zaposlenih i ako nije naslovljen kao pritužba.

Primedbe iz stava 1. mogu se odnositi na odstupanje od postupanja u skladu sa pravilima dobre uprave, kršenje profesionalnih standarda i etičkih pravila, kao i pravila komunikacije sa građanima i drugim strankama.

II NAČIN OBRAZOVANJA KOMISIJE ZA POSTUPANJE PO PRITUŽBAMA

Obrazovanje komisije

Član 3

Komisiju za postupanje po pritužbama obrazuje gradonačelnik.

Svi načelnici gradskih uprava grada Užica dužni su da predlože za člana Komisije po jednog zaposlenog u upravi (u daljem tekstu: načelnik).

Komisiju čini po jedan predstavnik gradskih uprava.

Gradonačelnik rešenjem određuje predsednika Komisije iz redova njenih članova. Predsednik komisije mora biti diplomirani pravnik.

Načelnik može da zatraži mišljenje sindikata prilikom predlaganja člana Komisije.

Komisija ima sekretara koga predlaže načelnik gradske uprave za opšte poslove. Sekretar Komisije mora biti diplomirani pravnik.

Mandat Komisije traje 4 godine.

Rešenje o obrazovanju Komisije objavljuje se u Službenim listu grada Užica. Imena i kontakt podaci predsednika i članova Komisije objavljuju se na oglasnoj tabli i internet prezentaciji grada Užice u roku od osam dana od dana donošenja rešenja o njihovom određivanju.

Obuka komisije

Član 4

Načelnici su dužni da upute članove Komisije na obuku za postupanje po pritužbama.

Načelnici su dužni da svim zaposlenima dostave pisano obaveštenje o pravilima o postupanju u slučajevima podnošenja pritužbi na rad.

Položaj predsednika i članova Komisije

Član 5

Predsednik ili član Komisije protiv koga je pokrenut disciplinski postupak za težu povredu dužnosti iz radnog odnosa, do okončanja tog postupka, obustavlja dalji rad u vezi sa vođenjem postupaka po pritužbi.

Ukoliko se pritužba odnosi na predsednika ili člana Komisije, ili se kod njega utvrdi postojanje sukoba interesa u vezi sa pritužbom u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje položaj zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave, to lice obustavlja svaki dalji rad u postupku povodom te pritužbe i o tim okolnostima odmah, a najkasnije prvog narednog radnog dana, obaveštava načelnika i Komisiju.

U slučajevima iz stava 1. i 2. ovog člana, postupak po pritužbi vodi Komisija bez učešća izuzetog člana. U slučaju izuzeća predsednika, Komisija određuje člana koji će vršiti funkciju predsednika do okončanja datog postupka.

Član Komisije je dužan da o vršenju pritiska ili drugog oblika nedozvoljenog postupanja kojim se utiče na tok i ishod postupanja po pritužbi obavesti načelnika, odnosno Gradsko veće ukoliko se radi o nedozvoljenom uticaju načelnika.

Načelnik je dužan da u roku od 15 dana od dana prijema obaveštenja iz stava 4. ovog člana ispita navode i preduzme potrebne mere.

Ukoliko se radi o nedozvoljenom uticaju načelnika, Gradsko veće je dužno da u roku od 15 dana od dana prijema obaveštenja iz stava 4. ovog člana ispita navode i preduzme potrebne mere.

U potrebne mere iz stava 5. i 6. spadaju pokretanje disciplinskog postupka, prijavljivanje prekršaja ili krivičnog dela i izdavanje naloga zaposlenom.

III PODNOSIOCI I SADRŽAJ PRITUŽBE

Podnosioci pritužbe

Član 6

Pritužbu može podneti svako fizičko i pravno lice, bez obzira na prebivalište, odnosno sedište, kao i drugi subjekti bez svojstva pravnog lica, ukoliko su se nekim povodom obraćali organu.

Oblik i sadržina pritužbe

Član 7

Pritužba ne mora da ima posebnu formu, ali mora da sadrži najmanje: kratak opis postupanja na koje se odnosi, ime i prezime i kontakt podnosioca pritužbe.

Pritužba ne mora da sadrži pozivanje na propis ili drugi akt kojim je postupanje na koje se odnosi označeno kao zabranjeno ili kažnjivo.

Uz pritužbu podnosilac može podneti dokumente ili druge dokaze, a ako to ne učini, Komisija će ih prikupiti u cilju ispitivanja pritužbe.

Komisija može postupati i po anonimnim pritužbama.

Anonimne pritužbe mogu se razmatrati u skladu sa članovima 16. i 17. ovog pravilnika.

Podnošenje pritužbe

Član 8

Pritužba se može podneti u pisanoj formi ili usmeno.

Pritužba u pisanoj formi može se podneti: neposrednom predajom Komisiji, preko pisarnice, običnom ili preporučenom pošiljkom, elektronskom poštom (sa ili bez kvalifikovanog elektronskog potpisa) na posebnu adresu elektronske pošte Komisije, i preko kutije koja je istaknuta na vidnom i pristupačnom mestu u prostorijama grada Užica.

Na podnošenje pritužbe ne plaća se taksa.

Zapisnik o usmeno podnetoj pritužbi

Član 9

Usmeno se pritužba podnosi davanjem izjave sekretaru komisije na propisanom obrascu. Propisan obrazac iz stava 1. čini sastavni deo ovog Pravilnika.

IV POSTUPANJE PO PRITUŽBAMA

Obaveštavanje o mogućnostima prituživanja

Član 10

Organ obaveštava javnost o mogućnostima prituživanja na sve dostupne i uobičajene načine, a obavezno putem oglasne table u svojim prostorijama i internet prezentacije.

Obaveštenje iz stava 1. obavezno sadrži informacije o: sadržini pritužbe, mogućim načinima upućivanja pritužbe, uključujući i obrazac pritužbe, informacije o karakteru, toku i mogućim rezultatima postupka prituživanja, a posebno o mogućnosti traženja pisanog odgovora na pritužbu, kao i i napomenu da podnosilac ne sme snositi nikakve posledice zbog podnošenja pritužbe.

Evidencija pritužbi

Član 11

Sekretar Komisije vode evidenciju o svim podnetim pritužbama.

Ispitivanje formalnih aspekata pritužbe

Član 12

Pritužba se ne može odbaciti kao neblagovremena.

Ako je pritužba nepotpuna, odnosno ne sadrži čak ni osnovne informacije koje bi omogućile njeno ispitivanje, sekretar Komisije će poučiti podnosioca o načinu na koji može dopuniti svoju pritužbu, u roku koji ne može biti kraći od osam dana.

Ako podnosilac pritužbe ne dopuni pritužbu u ostavljenom roku, pritužba se odbacuje.

Ako pritužba sadrži elemente koji mogu biti osnov za podnošenje nekog drugog pravnog sredstva, a posebno žalbe ili prigovora u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravni postupak ili predstavke u inspekcijskom postupku, podnosilac će bez odlaganja, a najkasnije u roku od 3 dana od dana dostavljanja pritužbe, biti poučen da zaštitu prava može ostvariti u drugom odgovarajućem postupku, pred nadležnim organom, a postupak po pritužbi pred komisijom će biti nastavljen.

Ako Komisija utvrdi da nije nadležna za odlučivanje po pritužbi, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 3 dana, obavestiće o tome podnosioca pritužbe i poučiti na koji način se može obratiti nadležnom organu ili će samo proslediti pritužbu nadležnom organu bez odlaganja, a najkasnije u roku od 3 dana.

Postupanje po pritužbi

Član 13

Komisija postupa po pritužbi bez odlaganja, a najkasnije u roku od petnaest dana od dana njenog prijema.

U cilju provere pritužbe, Komisija može ostvariti uvid u svu dokumentaciju koju vodi organ i službenu komunikaciju (dopisi i elektronske poruke razmenjene sa službenih adresa) radno angažovanih lica u organu, a koje su od značaja za postupanje po pritužbi, o čemu sastavlja službenu belešku.

U cilju provere pritužbe, Komisija može ukoliko je potrebno, uzimati izjave od podnosioca pritužbe, lica na koje se odnosi pritužba, odnosno njegovog rukovodioca i drugih lica, o čemu sastavlja službenu belešku.

Po okončanju postupka, Komisija sastavlja izveštaj o preduzetim radnjama sa predlogom mera i dostavlja ga načelniku.

Predlaganje mera

Član 14

Mere koje se predlažu povodom postupanja po pritužbi mogu biti:

1. pokretanje disciplinskog postupka,

2. obuka zaposlenih o pitanjima vezanim za predmet pritužbe,

3. druge mere potrebne za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti.

Odgovor na pritužbu

Član 15

Načelnik preduzima odgovarajuće mere na osnovu izveštaja iz člana 13. stav 4. ovog Pravilnika u roku od petnaest dana od dana njegovog dostavljanja.

Odgovor na pritužbu sa podacima o preduzetim merama se dostavlja podnosiocu na način koji je naveo u pritužbi, a ako taj način nije naveden, elektronskom ili običnom poštom.

Odgovor na pritužbu iz stava 2. ovog člana dostavlja se najkasnije trideset dana od dana podnošenja.

Pritužbe sa elementima kažnjivih dela

Član 16

Ako prilikom ispitivanja pritužbe, Komisija utvrdi postojanje elemenata odgovornosti za kažnjiva dela, dužna je da preduzme radnje na koje je obavezna i ovlašćena u skladu sa propisima.

Analize delotvornosti postupanja po pritužbama

Član 17

Načelnik sa članom Komisije iz svoje uprave najmanje jednom u šest meseci razmatra preduzete mere po pojedinačnim pritužbama u tom periodu i izrađuju analize delotvornosti postupanja po pritužbama sa predlozima za unapređenje rada organa u radnim procesima u kojima se učestalo javljaju nepravilnosti.

Prilikom razmatranja mera po pojedinačnim pritužbama i izrade analize iz stava 1. posebno se identifikuju radni procesi koji su najviše izloženi rizicima za nastanak korupcije i drugih nepravilnosti.

U predloge za unapređenje rada organa iz stava 1. ovog člana spadaju:

1. donošenje ili izmena internog akta,

2. donošenje ili izmena procedura za postupanje,

3. donošenje ili izmena pojedinačnog pravnog akta,

4. obuke zaposlenih,

5. druge mere potrebne za unapređenje rada organa u konkretnom radnom procesu.

Analize iz stava 1. ovog člana objavljuju se na internet prezentaciji grada Užice.

Godišnji izveštaj o postupanju po pritužbama

Član 18

Komisija najkasnije do 15. februara dostavlja načelnicima i Komisiji za pritužbe i predstavke Skupštine grada godišnji izveštaj o postupanju po pritužbama za prethodnu godinu, i objavljuje je ga na oglasnoj tabli i internet prezentaciji grada Užice.

Izveštaj iz stava 2. ovog člana sadrži podatke o broju pritužbi, broju odbačenih pritužbi, broju pritužbi na osnovu kojih je utvrđeno da nema povrede u postupanju nadležnog organa, broju pritužbi na koje je odgovoreno nakon isteka roka propisanog ovim Pravilnikom, broju i vrstama mera koje su preduzete na osnovu postupanja po osnovanim pritužbama, kao i predlozima za dalje unapređenje rada organa.

V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Uslovi za primenu akta

Član 19

Gradonačelnik će doneti rešenje o obrazovanju Komisije u roku od petnaest dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika. Načelnici će omogućiti podnošenje pritužbe na način iz člana 9. najkasnije trideset dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika.

Objavljivanje i stupanje na snagu

Član 20

Ovaj Pravilnik objavljuje se istovremeno na oglasnoj tabli gradskih uprava i na internet prezentaciji grada Užica, a stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Užica".