ODLUKA

O ODRŽAVANJU JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

("Sl. list grada Kikinde", br. 17/2020)

 

OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom se u skladu sa zakonom, uređuju i propisuju uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti održavanja javnih zelenih površina na teritoriji Grada Kikinde (u daljem tekstu: Grad), određuje vršilac delatnosti, kao i prava i obaveze vršioca komunalne delatnosti i način vršenja nadzora nad njenim obavljanjem.

Odredbe ove Odluke ne odnose se na zelene površine u dvorištima obrazovnih ustanova, u krugu zdravstvenih, socijalnih i drugih organizacija u krugu fabrika i drugih poslovnih objekata.

Odredbe ove Odluke ne primenjuju se na zaštićena prirodna dobra, šume i šumsko zemljište, čija je zaštita, uređenje i korišćenje regulisana posebnim propisima.

Član 2

Komunalna delatnost održavanje javnih zelenih površina je, u smislu ove Odluke, uređenje, tekuće i investiciono održavanje i sanacija javnih zelenih površina.

Uređenje javnih zelenih površina obuhvata planiranje, podizanje i održavanje istih i to:

- podizanje travnih površina, uz redovno navodnjavanje i prihranjivanje i dr.

- formiranje i održavanje cvetnih površina

- sadnju zasada (stabala, ukrasnog bilja i dr.)

- hortikulturno uređenje.

Tekuće održavanje javnih zelenih površina obuhvata:

- kontinuirano održavanje tokom cele godine,

- prihranjivanje, zalivanje i ispunjavanje predviđenim biljnim materijalnom, zamena oštećenog ili osušenog materijala,

- višekratno orezivanje žive ograde i puzavica, u skladu sa estetskim i funkcionalnim zahtevima okoline,

- negu drvorednih sadnica,

- uklanjanje otpalog granja, lišća i otpadaka,

- uređenje i obnovu zelenila posle elementarnih nepogoda,

- druge neophodne radnje radi zaštite drveća, u skladu sa ovom Odlukom.

Investiciono održavanje i sanacija javnih zelenih površina obuhvata obnovu i rekonstrukciju postojećih zelenih površina i podizanje novih zelenih površina.

Član 3

Javne zelene površine su sve zelene površine na teritoriji Grada na kojima su izvršene radnje ozelenjavanja, sadnja sadnica, podizanje travnjaka, cvetnjaka i drugog zelenila i na kojima su po pravilu izgrađene pešačke komunikacije, dečija igrališta i drugi vrtno-arhitektonski elementi koji su u osnovnoj funkciji zelenih površina i služe redovnoj upotrebi tih površina.

Javne zelene površine, u smislu ove Odluke, jesu i zemljišta koja su u skladu sa važećim prostorno planskim dokumentima namenjena za podizanje javnih zelenih površina, kao i neuređene javne zelene površine.

Član 4

Tipovi javnih zelenih površina, u smislu ove Odluke su:

- parkovi,

- skverovi,

- zelenilo duž saobraćajnica (travnjaci, drvoredi, vetrozaštitni pojasevi i drugi zasadi),

- blokovsko zelenilo, zelenilo pored i oko stambenih zgrada,

- park šume,

- javne zelene površine za rekreaciju i

- zaštitno zelenilo, kao i ostale zelene površine.

VRŠILAC KOMUNALNE DELATNOSTI, USLOVI I NAČIN OBAVLJANJA KOMUNALNE DELATNOSTI ODRŽAVANJE JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

Član 5

Komunalnu delatnost iz člana 2. ove Odluke na teritoriji Grada, obavlja Javno preduzeće "Kikinda" Kikinda (u daljem tekstu: Preduzeće) u skladu sa zakonom, Uredbom Vlade RS koja reguliše uslove za obavljanje komunalnih delatnosti i ovom odlukom.

Član 6

Komunalna delatnost iz člana 2. ove Odluke, obavlja se prema godišnjem Programu održavanja javnih zelenih površina (u daljem tekstu: Program).

Program naročito sadrži: lokacije na području Grada na kojima ovlašćeno Preduzeće obavlja komunalnu delatnost, odnosno specifikaciju javnih zelenih površina koje se predviđaju za uređenje, tekuće i investiciono održavanje i sanaciju, vrstu i obim radova na lokacijama, lokaciju za odlaganje i deponovanje otpada koji nastaje obavljanjem ove komunalne delatnosti ("zelenog otpada"), intenzitet, vremenski period obavljanja radova po vrsti radova, visinu sredstava potrebnih za realizaciju Programa po vrsti radova.

Program mora da bude u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita prirode i aktom o zaštićenom području za teritoriju na kojoj se komunalna delatnost obavlja.

Nadležna služba za zaštitu životne sredine, Gradske uprave grada Kikinde dostavlja predlog Programa Gradskom veću na usvajanje.

Program se nakon usvajanja dostavlja Preduzeću na postupanje.

Gradonačelnik sa Preduzećem zaključuje posebni ugovor za realizaciju Programa.

Javne zelene površine u ulicama koje nisu obuhvaćene Programom održavaju vlasnici ili korisnici građevinskih objekata ili građevinskih parcela ispred kojih se nalaze.

Član 7

Investitor koji je ugovorom o uređenju građevinskog zemljišta obavezan da pri izgradnji stambenog, poslovnog ili drugog objekta izvrši uređenje javne zelene površine, dužan je da uređenje vrši prema tehničkoj dokumentaciji - projektu ozelenjavanja, koji je sastavni deo građevinske dozvole, a ista mora biti u skladu sa urbanističkim, tehničkim i drugim propisanim uslovima i standardima.

Nadležna služba koja izdaje upotrebne dozvole za korišćenje objekta, dužna je da jedan primerak iste dostavi Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave grada Kikinde.

Član 8

Drveće se može saditi, orezivati ili vaditi samo uz saglasnost i na osnovu rešenja nadležne službe za zaštitu životne sredine, Gradske uprave grada Kikinde.

Član 9

Seču, odnosno vađenje stabala sa javnih zelenih površina, može obavljati samo Preduzeće na osnovu rešenja nadležne službe za zaštitu životne sredine, Gradske uprave grada Kikinde, i to ukoliko:

- drveće predstavlja opasnost po život, zdravlje ili imovinu ljudi;

- drveće dostigne fiziološku starost saglasno vrsti i staništu ili se nalazi u stanju u kom je ugrožen njegov opstanak i neophodno je njegovo uklanjanje ili njegovo zadržavanje zahteva neopravdan trošak sredstava;

- jedan broj primeraka drveća mora da bude odstranjen u interesu održavanja ostalog vrednog drveća (mere nege);

- je uklanjanje u funkciji suzbijanja invazivnih vrsta i/ili planske zamene starih stabala novim;

- izgradnja objekta ugrožava stanište i razvoja drveća;

- u pripremi građevinskih radova, odnosno organizaciji gradilišta bude utvrđeno da se predviđenim obuhvatom građevine ne mogu postići zahtevana rastojanja od drveća koje je predmet očuvanja odnosno kada se ne može izvršiti uspešno presađivanje drveća;

- javni interes izgradnje saobraćajnica, infrastrukturnih i drugih javnih objekata, prevazilazi interes očuvanja drveća.

Fizička lica, preduzetnici i pravna lica mogu ispred svojih objekata na javnoj zelenoj površini da sade, orezuju seku ili vade drveće samo uz prethodno odobrenje organa Gradske uprave Kikinda zaduženog za poslove zaštite životne sredine, ukoliko predmetna stabla nisu obuhvaćena Planom.

PRAVA I OBAVEZE SEKRETARIJATA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE, POLJOPRIVREDU I RURALNI RAZVOJ GRADSKE UPRAVE GRADA KIKINDE I PREDUZEĆA

Član 10

Preduzeće je dužno da:

- održavanje (uređenje, tekuće i investiciono održavanje i sanaciju) javnih zelenih površina obavlja prema Programu i ugovoru,

- bez odlaganja preduzme sve neophodne mere iz svoje nadležnosti radi otklanjanja opasnosti ako drvo ili drugo zelenilo predstavlja opasnost po život, zdravlje ili imovinu korisnika javne zelene površine, kao i na osnovu podnetih i evidentiranih prijava,

- izvrši seču, odnosno vađenje stabala sa javnih zelenih površina ukoliko su ista bolesna, suva, oštećena elementarnom nepogodom, saobraćajnim udesom odnosno zaražena štetočinama i bolestima, a ne mogu se spasiti drugim zaštitnim merama,

- javne zelene površine dovede u ispravno stanje po nalogu nadležnog inspekcijskog organa kada kao posledica prekršajne ili druge radnje nastupi promena ili oštećenje na javnoj površini,

- po usmenom nalogu Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave grada Kikinde izvrši uklanjanje, orezivanje ili seču stabla ili delova stabala koja su oštećena elementarnom nepogodom ili saobraćajnim udesom ako ugrožavaju život ljudi, bezbednost imovine ili odvijanje saobraćaja.

Preduzeće je dužno da svoj rad i poslovanje organizuje tako da kroz realizaciju Programa održava javne zelene površine u skladu sa ovom Odlukom, kao i da obezbedi propisan obim, vrstu i kvalitet radova i usluga.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave grada Kikinde prati realizaciju Programa i zaključenog Ugovora na način da:

1. izdaje periodične naloge za obavljanje radova i usluga;

2. vrši kontrolu u toku obavljanja radova i usluga;

3. potvrđuje da su radovi i usluge obavljeni u skladu sa izdatim nalogom.

Vršenje nadzora iz stava 3. ovog člana bliže se utvrđuje Ugovorom.

Član 11

Katastar javnih zelenih površina (u daljem tekstu: Katastar) izrađuje Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave grada Kikinde.

Katastar se izrađuje kao registar sistematizovanih informacija i podataka o:

1. zelenim površinama (katastar zelenih površina) i

2. o drveću (katastar drveća).

Katastar zelenih površina sadrži informacije i podatke o zelenim površinama, vrsti, tipu i lokaciji istih, te podatke o njihovom kvalitetu, podatke o broju i vrsti biljnog materijala, kao i kartografski prikaz.

Katastar drveća sadrži informacije i podatke o drveću i to: o lokaciji, vrsti i broju drveća, starosti, dimenziji i vitalnosti drveća, sa odvojenim podacima za drveće duž saobraćajnice i ispod elektrovodova na javnim zelenim površinama, kao i za drveće na parcelama koje se u celini štite u skladu sa zakonom.

Član 12

Na javnim zelenim površinama, osim u slučajevima predviđenim ovom Odlukom, zabranjena je:

1. sadnja drveća, ukrasnog šiblja, žive ograde i ostalog rastinja,

2. orezivanje drveća i

3. seča ili vađenje stabala.

Zabranjeno je koristiti javnu zelenu površinu i elemente uređivanja i opremanja javnih zelenih površina suprotno njihovoj nameni, a naročito:

1. oštetiti drveća i druge zasade,

2. skidati plodove i cvetove sa drveća, šiblja i cvetnih gredica,

3. nenamenski koristiti travnjak,

4. ozlediti debla, kore korena (učvršćivanjem reklama ili drugih predmeta na drveću),

5. na drugi način koristiti javnu zelenu površinu i elemente uređivanja i opremanja javnih zelenih površina suprotno njihovoj nameni.

Član 13

Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga iz člana 2. ove Odluke, u trajanju od najmanje 15 dana.

Poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i Preduzeća.

Preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja iz stava 1. ovog člana dostavi Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i Sekretarijatu imovinsko -pravne poslove i komunalne delatnosti Izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.

SREDSTVA ZA OBAVLJANJE KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 14

Sredstva za obavljanje i razvoj komunalne održavanja javnih zelenih površina iz člana 2. ove Odluke, obezbeđuju se iz prihoda prihoda budžeta Grada i drugih prihoda u skladu sa zakonom.

Član 15

Sredstva iz budžeta Grada namenjena za obavljanje i razvoj komunalne delatnosti održavanje javnih zelenih površina koriste se za ostvarivanje ciljeva i zadataka propisanih ovom Odlukom, u skladu sa donetim Programom, a prema finansijskom planu, putem nadležne službe za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Kikinde.

NADZOR

Član 16

Nadzor nad primenom ove Odluke vrši Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Član 17

Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove odluke vrši Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Član 18

U vršenju nadzora, nadležna služba za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Kikinde, ima prava i dužnost da proverava da li:

2. se orezivanje drveća vrši u skladu sa članom 8. ove Odluke;

3. se seča odnosno vađenje drveća vrši u skladu sa članom 9. ove Odluke;

4. Preduzeće postupa u skladu sa članom 10. ove Odluke.

Član 19

U vršenju nadzora nadležna služba za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Kikinde ima sva ovlašćenja propisana zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti, a naročito da:

2. naloži rešenjem orezivanje u skladu sa članom 8. ove Odluke;

3. naloži rešenjem da se seča odnosno vađenje stabala vrši u skladu sa članom 9. ove Odluke;

4. naloži rešenjem Preduzeću da postupa u skladu sa članom 10. ove Odluke;

5. naloži sadnju drveća u skladu sa Planom ozelenjavanja.

Inspektor zaštite životne sredine je ovlašćen da izda prekršajni nalog.

KAZNENE ODREDBE

Član 20

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako ne postupi po rešenju inspektora zaštite životne sredine donetog po ovlašćenju iz člana 18. ove Odluke, ili postupi suprotno članu 8. i 12. ove Odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara.

Član 21

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako ne postupi po rešenju nadležnog organa za zaštitu životne sredine, Gradske uprave grada Kikinde donetog po ovlašćenju iz člana 19. ove Odluke, ili postupi suprotno članu 8. i 12. ove Odluke.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 22

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o održavanju javnih zelenih površina ("Službeni list opštine Kikinda", br. 10/2015 i "Službeni list grada Kikinde", br. 12/2017 - dr. odluka).

Član 23

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kikinde".