PRAVILNIK
O ISPITU ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

("Sl. glasnik RS", br. 148/2020)

 

I UVODNE ODREDBE

Predmet uređenja

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se program i način polaganja ispita za komunalnog milicionara, sastav i način rada komisije za sprovođenje ispita za komunalnog milicionara, troškovi sprovođenja ispita za komunalnog milicionara, izgled i sadržina obrasca uverenja o položenom ispitu za komunalnog milicionara, način izdavanja uverenja o položenom ispitu za komunalnog milicionara i oblik, način upisa i vođenja evidencije o položenom ispitu za komunalnog milicionara.

Ko polaže ispit za komunalnog milicionara

Član 2

Ispit za komunalnog milicionara polaže kandidat za komunalnog milicionara sa kojim je nadležni organ jedinice lokalne samouprave zaključio ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara i polaganje ispita za komunalnog milicionara, koji je uspešno završio program stručnog osposobljavanja iz člana 37. stav 5. Zakona o komunalnoj miliciji.

Član 3

Ispit za komunalnog milicionara polaže policijski službenik u statusu ovlašćenog službenog lica koji je primljen u radni odnos za obavljanje poslova komunalnog milicionara, preuzimanjem iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

II PROGRAM ISPITA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Sadržina programa

Član 4

Na ispitu za komunalnog milicionara proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti iz ispitnih predmeta, odnosno poznavanje veština potrebnih za obavljanje poslova komunalnog milicionara.

Program ispita za komunalnog milicionara (Prilog), sa ispitnim predmetima i oblastima koji čine njegovu sadržinu, odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ispitni predmeti

Član 5

Ispit za komunalnog milicionara sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Poslovi i ovlašćenja komunalne milicije;

2) Položaj, prava, dužnosti i odgovornosti komunalnog milicionara;

3) Opšti upravni postupak i upravni spor;

4) Osnovi kaznenog prava;

5) Poštovanje ljudskih prava i kultura komunikacije u obavljanju poslova komunalne milicije.

Program ispita za komunalnog milicionara za kandidata koji je položio državni stručni ispit po programu koji je sadržao ispitni predmet koji odgovara ispitnom predmetu iz stava 1. tačka 3) ovog člana, ne obuhvata taj ispit.

III NAČIN POLAGANJA ISPITA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Ispitna komisija

Član 6

Za sprovođenje ispita za komunalnog milicionara obrazuje se Ispitna komisija za polaganje ispita za komunalnog milicionara (u daljem tekstu: Ispitna komisija).

Sastav Ispitne komisije

Član 7

Ispitna komisija ima pet članova, od kojih je jedan predsednik.

Predsednik i članovi Ispitne komisije imaju zamenike.

Za predsednika, zamenika predsednika, članove i zamenike članova može se odrediti:

1) državni službenik koji ima stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu i najmanje pet godina radnog iskustva u struci;

2) stručnjak u oblasti koja je u vezi sa sadržinom ispitnih predmeta iz člana 5. ovog pravilnika, koji ima najmanje stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu i najmanje pet godina radnog iskustva u struci.

Odlučivanje Ispitne komisije

Član 8

Ispitna komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.

Sekretar Ispitne komisije

Član 9

Ispitna komisija ima sekretara, koji ima zamenika.

Za sekretara i zamenika sekretara može se odrediti samo državni službenik koji ima stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu i najmanje tri godine radnog iskustva u struci.

Ispitivači

Član 10

Predsednik, zamenik predsednika, članovi i zamenici članova Ispitne komisije su istovremeno i ispitivači za pojedine ispitne predmete.

Obrazovanje Ispitne komisije

Član 11

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za sistem lokalne samouprave (u daljem tekstu: ministar), na period od dve godine.

Rešenjem o obrazovanju Ispitne komisije određuju se predsednik, zamenik predsednika, članovi, zamenici članova, sekretar i zamenik sekretara Ispitne komisije i ispitivači za pojedine ispitne predmete.

Administrativni poslovi

Član 12

Administrativne poslove za Ispitnu komisiju obavlja sekretar Ispitne komisije, odnosno zamenik sekretara Ispitne komisije.

Naknada za rad

Član 13

Predsedniku, zameniku predsednika, članovima, zamenicima članova, sekretaru i zameniku sekretara Ispitne komisije pripada naknada za rad u Ispitnoj komisiji, čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar.

Zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara

Član 14

Zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara podnosi se ministarstvu nadležnom za sistem lokalne samouprave (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara (Obrazac 1.), odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ako se zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara podnosi saglasno članu 2. ovog pravilnika, uz zahtev se podnosi:

1) ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara i polaganje ispita za komunalnog milicionara;

2) uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara;

3) overena fotokopija diplome o stečenom obrazovanju;

4) fotokopija lične karte.

Ako se zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara podnosi saglasno članu 3. ovog pravilnika, uz zahtev se podnosi:

1) rešenje o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vreme za obavljanje poslova komunalnog milicionara;

2) overena fotokopija diplome o stečenom obrazovanju;

3) fotokopija lične karte.

Podnošenje zahteva za polaganje ispita za komunalnog milicionara

Član 15

Zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara podnosi se najkasnije 60 dana pre dana isteka roka u kome je kandidat, saglasno zakonu koji uređuje komunalna milicija, dužan da položi ispit za komunalnog milicionara.

Zahtev za polaganje ispita za komunalnog milicionara podnosi organ sa kojim je kandidat za komunalnog milicionara zaključio ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara i polaganje ispita za komunalnog milicionara, odnosno u kome je kandidat zasnovao radni odnos (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).

Odlučivanje o zahtevu za polaganje ispita za komunalnog milicionara

Član 16

O zahtevu za polaganje ispita za komunalnog milicionara odlučuje ovlašćeno službeno lice Ministarstva.

Administrativna taksa

Član 17

Podnosilac zahteva pre pristupanja kandidata polaganju ispita dostavlja dokaz o uplati zakonom utvrđene republičke administrativne takse za tu namenu u skladu sa ovim pravilnikom.

Određivanje polaganja ispita za komunalnog milicionara

Član 18

Ispitna komisija, vodeći računa o roku u kome je kandidat dužan da položi ispit za komunalnog milicionara, određuje dan, mesec, godinu, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva, najkasnije sedam dana pre dana polaganja ispita.

Obaveštenje iz stava 1. ovog člana potpisuje sekretar, odnosno zamenik sekretara Ispitne komisije.

Ispitna komisija određuje i raspored ispitivača za svaki ispitni rok.

Akt o određivanju dana, meseca, godine, vremena i mesta polaganja ispita za komunalnog milicionara i rasporeda ispitivača za svaki ispitni rok potpisuje predsednik Ispitne komisije.

Tok ispita za komunalnog milicionara

Član 19

Ispit za komunalnog milicionara se polaže usmeno.

Ispit za komunalnog milicionara započinje utvrđivanjem prisustva kandidata na ispitu.

Prisustvo kandidata utvrđuje sekretar, odnosno zamenik sekretara Ispitne komisije.

Polaganje ispitnih predmeta

Član 20

Kandidat polaže ispitni predmet pred ispitivačem.

Znanje koje je kandidat pokazao iz ispitnog predmeta ocenjuje se posebno opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".

Pojedinačni zapisnik o polaganju ispitnog predmeta

Član 21

Za svakog kandidata sačinjava se Pojedinačni zapisnik o polaganju ispitnog predmeta (Obrazac 2.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.

Utvrđivanje opšteg uspeha kandidata na ispitu za komunalnog milicionara

Član 22

Posle završetka ispita za komunalnog milicionara, Ispitna komisija na osnovu pojedinačnih zapisnika ispitivača, utvrđuje opšti uspeh kandidata na ispitu, i to:

1) "položio" - ako je kandidat iz svih ispitnih predmeta ocenjen opisnom ocenom "položio";

2) "nije položio i upućuje se na popravni ispit" - ako je kandidat iz jednog ili dva ispitna predmeta ocenjen opisnom ocenom "nije položio";

3) "nije položio" - ako je kandidat iz više od dva ispitna predmeta ocenjen opisnom ocenom "nije položio".

Opšti uspeh na ispitu kandidatu saopštava sekretar, odnosno zamenik sekretara Ispitne komisije.

Zapisnik o utvrđivanju opšteg uspeha kandidata

Član 23

Ispitna komisija sačinjava Zapisnik o utvrđivanju opšteg uspeha kandidata na ispitu za komunalnog milicionara (Obrazac 3.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.

Zapisnik iz stava 1. ovog člana potpisuju predsednik, članovi i sekretar, odnosno njihovi zamenici koji su učestvovali u radu Ispitne komisije.

Popravni ispit

Član 24

Kandidat iz člana 22. stav 1. tačka 2) ovog pravilnika poziva se na popravni ispit, u roku koji ne može biti duži od 30 dana od dana prethodnog polaganja.

Kandidat koji na popravnom ispitu iz jednog ispitnog predmeta dobije ocenu "nije položio" ili ako se uredno pozvan ne odazove polaganju popravnog ispita u roku iz stava 1. ovog člana, nije položio ispit za komunalnog milicionara.

Ponovno polaganje ispita

Član 25

Kandidat iz člana 22. stav 1. tačka 3) ovog pravilnika ne može ponovo polagati ispit za komunalnog milicionara pre isteka roka od 30 dana od dana prethodnog polaganja.

Izuzetno, kandidat koji je dužan da položi ispit za komunalnog milicionara u roku utvrđenim zakonom koji uređuje komunalnu miliciju, može polagati ispit pre isteka roka iz stava 1. ovog člana.

Prekid polaganja započetog ispita

Član 26

Na zahtev kandidata, Ispitna komisija može odlučiti da prekine polaganje započetog ispita za komunalnog milicionara, ako je zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga kandidat sprečen da nastavi polaganje ispita.

Kandidat je dužan da razloge zbog kojih traži prekid polaganja započetog ispita za komunalnog milicionara učini verovatnim.

Rok na koji je ispit za komunalnog milicionara prekinut ne može biti duži od 30 dana od dana održavanja započetog ispita.

Kandidat koji ne nastavi ispit u roku iz stava 3. ovog člana, nije položio ispit za komunalnog milicionara.

Pravo na prigovor

Član 27

Kandidat koji smatra da njegov uspeh iz određenog ispitnog predmeta nije pravilno ocenjen ima pravo prigovora Ispitnoj komisiji narednog radnog dana od dana saopštenja kandidatu opšteg uspeha na ispitu za komunalnog milicionara.

Prigovor iz stava 1. ovog člana podnosi se preko Ministarstva.

Polaganje ispita po prigovoru

Član 28

Kandidat koji je izjavio prigovor ponovo polaže ispitni predmet na koji se prigovor odnosi pred Ispitnom komisijom, narednog radnog dana od dana prijema prigovora.

O danu, mesecu, godini, vremenu i mestu polaganja ispita po prigovoru kandidata obaveštava sekretar, odnosno zamenik sekretara Ispitne komisije, na način na koji se vrše kratka i hitna obaveštenja.

Znanje koje je kandidat pokazao iz ispitnog predmeta Ispitna komisija ocenjuje opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".

Pojedinačni zapisnik o polaganju ispitnog predmeta po prigovoru (Obrazac 4.) odštampan je uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.

Pojedinačni zapisnik iz stava 4. ovog člana potpisuju predsednik i članovi Ispitne komisije.

IV UVERENJE O POLOŽENOM ISPITU ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Način izdavanja uverenja

Član 29

Na osnovu utvrđenog opšteg uspeha na ispitu za komunalnog milicionara, kandidatu koji je položio ispit izdaje se uverenje o položenom ispitu za komunalnog milicionara.

Uverenje o položenom ispitu za komunalnog milicionara izdaje ministar.

Uverenje o položenom ispitu za komunalnog milicionara može se izdati i kao elektronski dokument, u skladu sa zakonom.

Sadržina uverenja

Član 30

U uverenje o položenom ispitu za komunalnog milicionara upisuju se: ime i prezime kandidata koji je položio ispit za komunalnog milicionara; datum i mesto rođenja; jedinstveni matični broj građana; naziv visokoškolske ustanove, nivo i vrsta stečenog obrazovanja i stručni naziv, odnosno naziv završene srednje škole i obrazovni profil i datum polaganja ispita za komunalnog milicionara.

Obrazac uverenja

Član 31

Uverenje o položenom ispitu za komunalnog milicionara (Obrazac 5.) odštampano je uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.

Obrazac iz stava 1. ovog člana izrađuje se od zaštićene 100-gramske hartije sa štampom u žutoj boji i sadrži grb Republike Srbije, u zaglavlju i sredini obrasca.

V EVIDENCIJA O POLOŽENOM ISPITU ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Oblik i način vođenja evidencije

Član 32

Ministarstvo vodi Evidenciju o položenom ispitu za komunalnog milicionara (u daljem tekstu: Evidencija), kao jedinstvenu elektronsku bazu podataka - u neprekidnom nizu brojeva.

Sadržina evidencije

Član 33

U Evidenciju se upisuje:

1) ime i prezime kandidata;

2) jedinstveni matični broj građana;

3) naziv visokoškolske ustanove, nivo i vrsta stečenog obrazovanja i stručni naziv, odnosno naziv završene srednje škole i obrazovni profil;

4) organ opštine, odnosno grada sa kojim je kandidat zaključio ugovor o stručnom osposobljavanju, odnosno kod koga je zaposlen;

5) broj i datum rešenja kojim je odobreno polaganje ispita za komunalnog milicionara;

6) datum polaganja ispita;

7) podaci o opštem uspehu na ispitu i

8) broj i datum izdatog uverenja o položenom ispitu za komunalnog milicionara.

VI USLUGE ELEKTRONSKE UPRAVE

Član 34

Radi podnošenja zahteva iz člana 14. ovog pravilnika u elektronskom obliku i elektronskog upravnog postupanja i elektronske komunikacije u vezi sa zahtevima iz člana 14. ovog pravilnika, Ministarstvo uspostavlja softversko rešenje koje na jednom mestu omogućava elektronsko upravno postupanje, odnosno postupanje u upravnim stvarima elektronskim putem.

Evidencija iz člana 32. ovog pravilnika sastavni je deo softverskog rešenja iz stava 1. ovog člana.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 35

Postupci po zahtevima za polaganje ispita za komunalnog milicionara koji nisu okončani do dana početka primene ovog pravilnika, okončaće se prema odredbama pravilnika koji je važio do dana početka primene ovog pravilnika.

Ako posle početka primene ovog pravilnika konačno rešenje doneto u postupcima iz stava 1. ovog člana bude poništeno ili ukinuto, dalji postupak sprovodi se prema odredbama ovog pravilnika.

Član 36

Do izrade softverskog rešenja iz člana 34. ovog pravilnika obrazac zahteva iz člana 14. ovog pravilnika u elektronskoj formi preuzima se na veb prezentaciji Ministarstva, a podaci u obrazac zahteva upisuju se elektronskim putem.

Član 37

Danom početka primene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu, vremenu i načinu stručnog osposobljavanja i usavršavanja, sadržaju i načinu polaganja ispita i provere stručne osposobljenosti, evidenciji i uverenjima o položenim ispitima i utvrđenoj osposobljenosti komunalnih policajaca ("Službeni glasnik RS", br. 106/09, 58/10 i 73/10).

Član 38

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Prilog

PROGRAM ISPITA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Poslovi i ovlašćenja komunalne milicije

Svrha komunalne milicije. Pomoć u izvršenjima (asistenciji) i saradnja sa ovlašćenim organizacijama i vršiocem komunalne delatnosti. Hitne mere i spasilačka funkcija. Saradnja sa građanima. Saradnja sa inspekcijskim službama. Saradnja sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove. Zajednička komunalna milicija. Pojam i vrste poslova komunalne milicije. Način obavljanja poslova komunalne milicije. Planiranje poslova komunalne milicije. Usklađivanje poslova komunalne milicije. Ovlašćenja komunalne milicije. Vrste ovlašćenja. Upozorenje. Usmeno naređenje. Provera identiteta. Dovođenje. Zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila. Privremeno oduzimanje predmeta. Audio i video snimanje. Upotreba sredstava prinude. Prikupljanje obaveštenja. Način primene ovlašćenja komunalne milicije. Vrste evidencija koje vodi komunalna milicija. Način vođenja evidencije. Kontrola komunalne milicije. Kontrola upotrebe sredstava prinude. Podnošenje izveštaja policiji. Kontrola rešavanjem pritužbi. Način i postupak kontrole komunalne milicije.

Položaj, prava, dužnosti i odgovornosti komunalnog milicionara

Pripadnici komunalne milicije. Obrazovanje komunalne milicije. Unutrašnje uređenje komunalne milicije. Unutrašnja kontrola. Uslovi za rad na rukovodećim radnim mestima. Raspoređivanje načelnika i šefa organizacione jedinice. Zasnivanje radnog odnosa. Bezbednosna smetnja. Stručno osposobljavanje. Stručno usavršavanje. Ispit za komunalnog milicionara. Provera praktične osposobljenosti za obavljanje poslova komunalne milicije. Provera psihofizičke sposobnosti. Provera bezbednosnih smetnji. Povreda dužnosti iz radnog odnosa. Teže povrede dužnosti iz radnog odnosa. Raspoređivanje van komunalne milicije. Prestanak radnog odnosa po sili zakona. Uniforma i oznaka na uniformi. Službena legitimacija. Vozila, plovila i oprema. Zaštita uniforme i oznake.

Opšti upravni postupak i upravni spor

Pojam upravnog postupka. Pojam upravne stvari. Vrste upravnog postupka. Osnovna načela upravnog postupka. Upravne radnje. Pružanje javnih usluga. Osnovna pravila postupka. Učesnici u upravnom postupku. Nadležnost organa. Ovlašćeno službeno lice i odgovornost ovlašćenog službenog lica. Saradnja i službena pomoć. Stranka u upravnom postupku i njeno zastupanje. Opštenje organa i stranaka. Način opštenja. Podnesci. Zapisnici. Razgledanje spisa i obaveštavanje o toku postupka. Obaveštavanje. Postupci obaveštavanja. Rokovi. Troškovi postupka. Prvostepeni postupak. Prekid postupka. Obustavljanje postupka. Tok postupka do donošenja rešenja. Dokazivanje. Rešenje i zaključak. Pojam rešenja. Rešenje kolegijalnog organa. Zajedničko rešenje. Delimično, dopunsko i privremeno rešenje. Oblici i delovi rešenja. Ispravljanje grešaka u rešenju. Rok za izdavanje rešenja. Zaključak. Pravna sredstva. Prigovor. Žalba. Postupanje prvostepenog organa po žalbi. Postupanje drugostepenog organa po žalbi. Posebni slučajevi ukidanja i menjanja rešenja. Ponavljanje postupka. Poništavanje konačnog rešenja. Ukidanje rešenja. Poništavanje, ukidanje i menjanje pravnosnažnog rešenja na preporuku Zaštitnika građana. Pravne posledice poništavanja i ukidanja rešenja. Izvršenje.

Osnovi kaznenog prava

Pojam prekršaja. Načela prekršajnog postupka. Normativni okvir. Radnja, vreme i mesto izvršenja prekršaja. Subjekti odgovornosti. Pokretanje prekršajnog postupka (prijem, zahtev, rešenje). Prekršajne sankcije. Kazne. Kazna zatvora. Novčana kazna. Rad u javnom interesu. Kazneni poeni. Zamena neplaćene novčane kazne. Zaštitne mere. Prekršajne sankcije prema maloletnicima. Vrste vaspitnih mera. Kažnjavanje starijih maloletnika. Zastarelost. Zastarelost pokretanja i vođenja prekršajnog postupka. Zastarelost izvršenja kazne i zaštitne mere. Organi nadležni za vođenje prekršajnog postupka. Postupak protiv pravnog lica i odgovornog lica u pravnom licu. Okrivljeni i njegova prava. Oštećeni. Podnesci i zapisnici. Rokovi. Dostavljanje pismena i obavezno lično dostavljanje. Prekršajni nalog. Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i sadržina zahteva. Mere za obezbeđenje za pristup okrivljenog. Saslušanje okrivljenog. Uviđaj i veštačenje. Presuda i rešenje. Redovni pravni lek. Razlozi zbog kojih se presuda može pobijati. Vanredni pravni lekovi. Postupak prema maloletnicima (hitnost, pozivanje i prava roditelja).

Pojam krivičnog prava. Vremensko i prostorno važenje krivičnog zakonodavstva. Pojam krivičnog dela i elementi krivičnog dela. Nužna odbrana. Krajnja nužda. Pojam i oblici krivice (umišljaj i nehat). Uračunljivost. Pojam i vrste zablude. Pokušaj (pojam i vrste). Vreme i mesto izvršenja krivičnog dela. Pojam i vrste saučesništva. Pojam i vrste krivičnih sankcija. Pojam, cilj i zadatak krivičnog postupka. Načela krivičnog procesnog prava. Krivičnoprocesni subjekti. Sud - nadležnost u krivičnom postupku (sastav suda, mesna nadležnost). Javni tužilac (pojam, organizacija, funkcija); Okrivljeni i njegov položaj u krivičnom postupku. Krivična prijava. Ovlašćenja komunalne milicije u pokrenutom krivičnom postupku (istrazi).

Poštovanje ljudskih prava i kultura komunikacije u obavljanju poslova komunalne milicije

Ljudska i manjinska prava i slobode. Pravo na dostojanstvo i slobodan razvoj ličnosti. Pravo na život. Pravo na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta. Pravo na slobodu i bezbednost. Pravo na rehabilitaciju i naknadu štete. Pravo na jednaku zaštitu prava i na pravno sredstvo. Sloboda kretanja. Nepovredivost stana. Tajnost pisama i drugih sredstava opštenja. Zaštita podataka o ličnosti. Sloboda izražavanja nacionalne pripadnosti. Podsticanje uvažavanja razlika. Zabrana izazivanja rasne, nacionalne i verske mržnje. Pravo na učešće u upravljanju javnim poslovima. Sloboda okupljanja. Sloboda udruživanja. Pravo na peticiju. Pravo na imovinu. Ustavni režim prava na rad i prava na štrajk. Pravo na pravnu pomoć. Pravo na zdravu životnu sredinu.

Prvi kontakt komunalnog milicionara i nadziranog subjekta - značaj prvog kontakta, prvog sastanka i razgovora sa odgovornim, ovlašćenim i drugim licima nadziranog subjekta i efektivna komunikacija u okviru prvog kontakta. Tehnike aktivnog slušanja, samopouzdanog, profesionalnog i etičkog (moralnog) ophođenja i ponašanja i taktičke komunikacije. Neverbalna komunikacija - oblici i značaj. Razumevanje različitih psiholoških tipova ličnosti. Kako prepoznati i prevazići podozrivost, nekooperativnost i netoleranciju, lažne iskaze, navođenje na pogrešne zaključke i druge vidove manipulacije, stereotipe, predrasude, predubeđenja i druge smetnje za efektivnu komunikaciju. Uspostavljanje i građenje odnosa poverenja. Komunikacija u napetim i visoko napetim situacijama i načini rešavanja nelagodnih i konfliktnih situacija. Stres i prevazilaženje stresa.

 

Obrazac 1.

Ministarstvo državne uprave
i lokalne samouprave

ZAHTEV
ZA POLAGANJE ISPITA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

 

1)

Ime kandidata

 

 

2)

Prezime kandidata

 

 

3)

Dan, mesec i godina rođenja

 

 

4)

Mesto i opština, odnosno grad rođenja, a ako je lice rođeno u inostranstvu i država rođenja

 

 

5)

Jedinstveni matični broj građana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)

Kontakt telefon kandidata

 

 

7)

Elektronska adresa (e-mail) kandidata

 

 

8)

Naziv završene visokoškolske ustanove, odnosno naziv završene srednje škole

 

 

9)

Stečeno visoko obrazovanje i stručni naziv, odnosno stečeno srednje obrazovanje i obrazovni profil

 

 

10)

Naziv organa jedinice lokalne samouprave kod koga je kandidat na stručnom osposobljavanju, odnosno kod koga je zasnovao radni odnos

 

 

11)

Datum kada ističe rok u kome je kandidat obavezan da položi ispit za komunalnog milicionara

 

 

Zahtev se podnosi:
1. saglasno čl. 2. Pravilnika;
2. saglasno članu 3. Pravilnika.

 

 

PODNOSILAC ZAHTEVA

 

____________________________

 

(ime i prezime ovlašćenog lica organa)

 

____________________________

 

(radno mesto ovlašćenog lica organa)

 

 

SAGLASNO ČL. 2. PRAVILNIKA:

1)

ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara i polaganje ispita za komunalnog milicionara;

2)

uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara;

3)

overena fotokopija diplome o stečenom obrazovanju;

4)

fotokopija lične karte.

 

SAGLASNO ČLANU 3. PRAVILNIKA:

1)

rešenje o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vreme za obavljanje poslova komunalnog milicionara;

2)

overena fotokopija diplome o stečenom obrazovanju;

3)

fotokopija lične karte.

 

 

Obrazac 2.

Red. br. ____1

ISPIT ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

POJEDINAČNI ZAPISNIK
O POLAGANJU ISPITNOG PREDMETA

KANDIDAT: ___________________________________________________________________________ 2

ISPITNI PREDMET: _____________________________________________________________________ 3

Na usmenom ispitu dana ____________________.4 godine, kandidatu su postavljena sledeća ispitna pitanja:

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

Znanje koje je kandidat pokazao iz ispitnog predmeta ocenjuje se opisnom ocenom:

 

 

5  

 

 

 

 

 

ISPITIVAČ

 

_________________________

 

(ime i prezime i potpis)

 

 

______________
1 Upisuje se redni broj sa spiska kandidata, a ako je spisak kandidata za popravni ispit sa oznakom "P"
2 Ime i prezime kandidata
3 Naziv ispitnog predmeta
4 Dan mesec i godina
5 Položio/Nije položio

 

 

Obrazac 3.

 

ZAPISNIK
O UTVRĐIVANJU OPŠTEG USPEHA KANDIDATA NA ISPITU ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

Kandidat __________________________,1 _________________________________________2 polagao/la je ispit za komunalnog milicionara ____________________3 godine.

Ispitna komisija za polaganje ispita za komunalnog milicionara, obrazovana Rešenjem ministra državne uprave i lokalne samouprave broj: _____________________ od __________________________4 godine, na osnovu pojedinačnih zapisnika ispitivača/pojedinačnog zapisnika o polaganju ispitnog predmeta po prigovoru, utvrdila je da je pokazano znanje kandidata iz ispitnih predmeta ocenjeno opisnom ocenom:

ISPITNI PREDMET5

 

OCENA6

 

 

 

 

U skladu sa navedenim, utvrđuje se opšti uspeh kandidata na ispitu za komunalnog milicionara:

______________________________________________.7

 

SEKRETAR/ZAMENIK SEKRETARA
ISPITNE KOMISIJE

 

ISPITNA KOMISIJA

 

 

____________
1 Ime i prezime kandidata
2 Prebivalište i adresa kandidata
3 Dan, mesec i godina
4 Broj i datum donošenja rešenja
5 Naziv ispitnog predmeta
6 Položio/Nije položio
7 Položio/Nije položio i upućuje se na popravni ispit/Nije položio

 

Obrazac 4.

Red. br. ________1

ISPIT ZA KOMUNALNOG MILICIONARA

POJEDINAČNI ZAPISNIK
O POLAGANJU ISPITNOG PREDMETA PO PRIGOVORU

KANDIDAT: ___________________________________________________________________________ 2

ISPITNI PREDMET: _____________________________________________________________________ 3

Na usmenom ispitu po prigovoru dana ____________________.4 godine, kandidatu su postavljena sledeća ispitna pitanja:

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

Znanje koje je kandidat pokazao iz ispitnog predmeta ocenjuje se opisnom ocenom:

 

 

 

5  

 

 

 

 

SEKRETAR/ZAMENIK SEKRETARA
ISPITNE KOMISIJE

 

ISPITNA KOMISIJA

 

 

 

____________
1 Upisuje se redni broj sa spiska kandidata, sa oznakom "PP"
2 Ime i prezime kandidata
3 Naziv ispitnog predmeta
4 Dan mesec i godina
5 Položio/Nije položio 

 

 

Obrazac 5.

 

UVERENJE O POLOŽENOM ISPITU ZA KOMUNALNOG MILICIONARA