PRAVILNIK
O STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNIH MILICIONARA

("Sl. glasnik RS", br. 148/2020)

Predmet uređenja

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, način provere stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara, način vrednovanja i verifikacije programa i projekcija troškova programa po jednom učesniku.

Cilj stručnog osposobljavanja

Član 2

Stručno osposobljavanje za obavljanje poslova komunalnog milicionara sprovodi se radi osposobljavanja kandidata za komunalnog milicionara za zakonito i efikasno obavljanje poslova i primenu ovlašćenja komunalne milicije.

Svrha provere stručne osposobljenosti

Član 3

Provera stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara sprovodi se radi utvrđivanja da li je kandidat za komunalnog milicionara, u skladu sa programom stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, stekao znanja i veštine neophodne za obavljanje poslova, odnosno primenu ovlašćenja komunalne milicije.

Program stručnog osposobljavanja

Član 4

Stručno osposobljavanje za obavljanje poslova komunalnog milicionara (u daljem tekstu: stručno osposobljavanje) sprovodi se po Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara.

Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara sadrži stručno-teorijski deo i praktični deo programa.

Program iz stava 1. ovog člana obuhvata 400 časova osposobljavanja, i to:

1) 200 časova za sticanje znanja komunalnih milicionara (stručno-teorijski deo);

2) 200 časova za ovladavanje veštinama komunalnih milicionara (praktični deo).

Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (Prilog), odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Način sprovođenja stručnog osposobljavanja

Član 5

Stručno-teorijski deo sprovodi se u učionici ili drugoj pogodnoj prostoriji, putem predavanja ili drugog odgovarajućeg oblika stručnog osposobljavanja u kome kandidat za komunalnog milicionara stiče teorijska znanja u određenoj oblasti utvrđenoj Programom.

Praktični deo ovladavanja veštinama sprovodi se u sportskoj dvorani, fiskulturnoj sali ili drugoj sličnoj namenskoj prostoriji, kao i na poligonu i terenu, u skladu sa Programom, na način utvrđen propisom koji uređuje stručno osposobljavanje u ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove.

Sprovodilac programa stručnog osposobljavanja

Član 6

Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (u daljem tekstu: Program) sprovodi ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove, u saradnji sa ministarstvom nadležnim za sistem lokalne samouprave.

Realizatori programa stručnog osposobljavanja

Član 7

Tematske celine Programa sprovode realizatori: treneri, instruktori i drugi realizatori stručnog osposobljavanja.

Treneri su zaposleni u ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove osposobljeni za samostalno planiranje, pripremu i izvođenje nastave, u skladu sa principima učenja odraslih.

Instruktori su zaposleni u ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove, koji izvode nastavu u cilju razvoja praktičnih veština zaposlenih koji imaju završenu odgovarajuću obuku iz predmetne oblasti u kojoj izvode nastavu.

Za izvođače stručno-teorijskog dela programa mogu se angažovati zaposleni u ministarstvu nadležnom za sistem lokalne samouprave, kao i stručnjaci u oblastima utvrđenim u Programu.

Realizator stručnog osposobljavanja iz stava 1. ovog člana mora da ima stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, master strukovnim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu, kao i najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima u oblasti utvrđenoj Programom, za koju se angažuje.

Listu realizatora stručnog osposobljavanja iz tačke 1. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za unutrašnje poslove, u saradnji sa ministrom nadležnim za sistem lokalne samouprave.

Lica koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju Programa

Član 8

Administrativno-tehničku podršku organizovanju i sprovođenju Programa vrše lica koja rešenjem odredi ministar nadležan za unutrašnje poslove (u daljem tekstu: ministar).

Zahtev za pohađanje programa stručnog osposobljavanja

Član 9

Zahtev za pohađanje programa stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara podnosi se ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove (u daljem tekstu: sprovodilac).

Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi organ jedinice lokalne samouprave (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) za kandidata sa kojim je zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju (u daljem tekstu: kandidat).

Obaveštavanje o terminu za pohađanje programa stručnog osposobljavanja

Član 10

U zavisnosti od broja prijavljenih kandidata, sprovodilac određuje termine stručnog osposobljavanja i raspored kandidata po terminima za stručno osposobljavanje i o tome obaveštava podnosioca zahteva.

Komisija za proveru stručne osposobljenosti

Član 11

Proveru stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara sprovodi komisija, koju rešenjem obrazuje ministar.

Komisija iz stava 1. ovog člana čine predsednik i dva člana, koji se imenuju iz reda realizatora koji su sprovodili Program.

Administrativno-tehničke poslove za potrebe Komisije iz stava 1. ovog člana vrše lica iz člana 8. ovog pravilnika.

Predsedniku, članovima Komisije i licima koja pružaju podršku organizovanju i sprovođenju Programa pripada naknada za rad čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar.

Način provere stručne osposobljenosti kandidata

Član 12

Provera stručne osposobljenosti kandidata sprovodi se na kraju Programa, odnosno najkasnije u roku od sedam dana od dana završetka Programa.

Provera iz stava 1. ovog člana sastoji se iz testa provere stručno-teorijskih znanja i praktične provere veština.

Pre pristupanja proveri stručne osposobljenosti kandidata, Komisija iz člana 11. ovog pravilnika priprema testove i kombinacije vežbi za sprovođenje provere stručne osposobljenosti iz stava 2. ovog člana.

O danu, mestu i vremenu provere stručne osposobljenosti kandidate obaveštava sprovodilac, preko podnosioca zahteva.

Ocenjivanje

Član 13

Uspeh kandidata u proveri stručne osposobljenosti ocenjuje se opisnom ocenom, i to:

1) "dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti" ili

2) "nije dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti".

Ocena je javna i saopštava se polazniku, pre unošenja u knjigu evidencije koju vodi sprovodilac.

Ponovljena provera stručne osposobljenosti

Član 14

Na zahtev organa jedinice lokalne samouprave koji je podneo zahtev za pohađanje stručnog osposobljavanja, kandidatu koji ne bude ocenjen pozitivnom ocenom može se omogućiti ponovna provera stručne osposobljenosti, najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Ako kandidat i u ponovljenoj proveri stručne osposobljenosti ne pokaže uspeh, smatra se da nije sa uspehom završio stručno osposobljavanje.

Kriterijumi za vrednovanje Programa

Član 15

Vrednovanje Programa je proces u kome se prate, analiziraju i procenjuju:

1) postignuća kandidata u stručnom osposobljavanju (stečen nivo znanja i veština);

2) zadovoljstvo kandidata sprovedenim Programom;

3) kvalitet sprovođenja Programa (način sprovođenja Programa, uslovi okruženja u kome se Program sprovodi, kvalitet izvođenja obuke realizatora, kvalitet nastavnih sredstava, kvalitet nastavnih materijala i slično).

Ocenjivači programa

Član 16

Za Programe se daje:

1) ocena kandidata o sprovedenom Programu;

2) ocena realizatora Programa;

3) ocena sprovodioca Programa.

Ocene iz stava 1. ovog člana daju se putem upitnika o vrednovanju, koje priprema sprovodilac.

Izveštaj o vrednovanju Programa

Član 17

Nakon izvršenog vrednovanja sprovodilac izrađuje izveštaj koji sadrži sledeće elemente: pravni osnov, naziv, uvod, ciljeve analize, metodologiju analize, organizaciju analize, instrumente analize, uzorak (ciljna grupa) analize, rezultate, zaključke, predloge i preporuke.

Izveštaj o vrednovanju predstavlja potvrdu kvaliteta Programa i procesa obuke ili osnov za njihovu izmenu.

Razmatranje i postupanje po preporukama vrednovanja obavezno je za sprovodioca Programa, a u cilju unapređenja kvaliteta programa, organizacije i realizacije obuke.

Izveštaj o vrednovanju dostavlja se ministarstvu nadležnom za sistem lokalne samouprave.

Izdavanje uverenja

Član 18

Za kandidata koji je u proveri stručne osposobljenosti ocenjen opisnom ocenom "dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti", izdaje se uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, koje se dostavlja podnosiocu zahteva.

Uverenje (sertifikat) iz stava 1. ovog člana izdaje ministar.

Obrazac uverenja

Član 19

Uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (Obrazac) odštampano je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Troškovi stručnog osposobljavanja

Član 20

Troškovi stručnog osposobljavanja određuju se po jednom kandidatu i obuhvataju obavezne i dodatne troškove.

Obavezni troškovi su troškovi korišćenja nastavnih sredstava, zakupa prostora u kome se izvodi osposobljavanje, naknade za izvršeni rad realizatora, naknade za rad Komisije za proveru stručne osposobljenosti i lica koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju Programa i drugi troškovi neophodni za sprovođenje Programa.

Dodatni troškovi su troškovi smeštaja i ishrane kandidata u centrima u kojima se stručno osposobljavanje sprovodi.

Troškove stručnog osposobljavanja rešenjem utvrđuje ministar.

Sprovodilac je dužan da obračun troškova stručnog osposobljavanja za kandidata, sa uputstvom za plaćanje, dostavi podnosiocu zahteva u roku od sedam dana od dana završetka stručnog osposobljavanja, a podnosilac zahteva je dužan da naknadi troškove u roku od sedam dana od dana prijema obračuna troškova.

Završna odredba

Član 21

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog

PROGRAM STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNOG MILICIONARA

 

Deo prvi

OBUHVAT OSPOSOBLJAVANJA

Po ovom programu kandidati za komunalne milicionare osposobljavaju se za obavljanje poslova komunalnih milicionara, i to za:

- održavanje komunalnog i drugog reda na prostoru jedinice lokalne samouprave, rekreacionim i drugim površinama;

- očuvanje javnih dobara, prirodne i kulturne baštine;

- sprovođenje zakona i propisa pri izvršavanju zadataka i primeni ovlašćenja iz nadležnosti komunalne milicije;

- podršku organima jedinice lokalne samouprave u primeni zakona i propisa jedinice lokalne samouprave;

- postupanje po zakonima i drugim propisima, utvrđivanje slučajeva kršenja propisa i pravilnu primenu ovlašćenja komunalnog milicionara;

- poštovanje i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Po ovom programu kandidati za komunalne milicionare treba da:

- upoznaju i razumeju organizaciju i ulogu komunalne milicije;

- razvijaju socijalne veštine i sposobnost komunikacije;

- razvijaju lične, socijalne i stručne sposobnosti u skladu sa načelima doživotnog učenja;

- upoznaju tehnička i druga sredstva i opremu koja se koristi u izvršavanju zadataka i znaju da ih pravilno nose i bezbedno upotrebljavaju u svom radu i prilikom primene ovlašćenja komunalnog milicionara;

- upoznaju svojstva eksploziva, eksplozivnih naprava i oružja, načine prepoznavanja ovih opasnih stvari i obuče se za postupanje na mestu njihovog pronalaženja do dolaska nadležnih;

- održavaju i unapređuju psihofizičku sposobnost, posebno spremnost za obavljanje poslova.

Deo drugi

TRAJANJE OSPOSOBLJAVANJA PO POJEDINIM STRUČNIM OBLASTIMA 

Program, koji traje ukupno 400 časova, realizuje se po pojedinim stručnim oblastima kroz sledeći broj časova:

- Poslovi komunalne milicije - 70 časova, Realizator određen u skladu sa odredbom člana 7. stav 6. Pravilnika (u daljem tekstu: Realizator);

- Ovlašćenja komunalne milicije i kontrola - 60 časova, Realizator;

- Komunalni milicionari: položaj, dužnosti, prava i odgovornosti - 50 časova, Realizator;

- Ljudska prava i etika komunalne milicije - 20 časova, Realizator;

- Odbrambene veštine - 70 časova, Instruktor;

- Opšta fizička priprema (kondicioniranje) - 20 časova, Instruktor;

- Veština komunikacije - 45 časova, Realizator;

- Prva pomoć - 10 časova, Realizator;

- Rad na terenu i u lokalnoj zajednici - 20 časova, Realizator -Trener;

- Poznavanje eksploziva, eksplozivnih naprava i oružja - 10 časova, Instruktor;

- Postupanje u slučaju vanrednih situacija, požara i eksplozija - 25 časova, Instruktor.

ORGANIZACIJA SPROVOĐENJA PROGRAMA OSPOSOBLJAVANJA

1. Stručno-teorijsko osposobljavanje 

Vreme trajanja: 200 časova 

Stručno-teorijsko osposobljavanje po ovom programu namenjeno je sticanju osnovnih znanja i informacija koje su preduslov za razvijanje sposobnosti za upotrebu znanja i pravilno odlučivanje pri rešavanju problema i s tim u vezi, za spajanje teorijskog sa praktičnim u cilju razvijanja i praktične osposobljenosti za obavljanje poslova i primenu ovlašćenja komunalnih milicionara.

2. Praktično osposobljavanje

Vreme trajanja: 200 časova

Praktično osposobljavanje po ovom programu namenjeno je sticanju osnovnih praktičnih veština, podizanju i unapređenju radnih sposobnosti. Ovo osposobljavanje uključuje integrisane vežbe, odnosno povezivanje pojedinih područja znanja u logične i zaokružene celine, kao i razvijanje praktičnih veština i radnih sposobnosti. Suštinski cilj je razvijanje sposobnosti za celovito rešavanje praktičnih slučajeva uz razumevanje stručnih i teorijskih osnova pojedinih profesionalnih pravila, a na toj osnovi i za postupno sticanje profesionalnog identiteta, motivisanosti i odgovornosti.

MATERIJALNI USLOVI

OPŠTI: Učionica sa do 24 kandidata na stručnom osposobljavanju, opremljena odgovarajućim sredstvima i audiovizuelnom opremom (TV, video, računar s projektorom i dr.).

POSEBNI: Sportska dvorana, fiskulturna sala ili druga namenska prostorija, odnosno poligon s odgovarajućom opremom za sprovođenje programa osposobljavanja iz oblasti praktičnih postupaka i veština; tehnička i druga sredstva, oprema i odgovarajući prostor za praktično postupanje i izvođenje integrisanih i drugih vežbi.

Deo treći

SADRŽAJ POJEDINIH STRUČNIH OBLASTI STRUČNO-TEORIJSKO OSPOSOBLJAVANJE

1. Poslovi komunalne milicije

Svrha komunalne milicije 

- Svrha obavljanja pojedinih poslova komunalne milicije;

- Pomoć u izvršenjima (asistencija);

- Hitne mere i spasilačka funkcija.

Saradnja komunalne milicije

- Saradnja sa građanima i pravnim licima;

- Saradnja sa inspekcijskim službama jedinice lokalne samouprave;

- Saradnja sa policijom.

Osnovna znanja o poslovima komunalne milicije

- Definicija poslova prema Zakonu o komunalnoj miliciji;

- Definicija održavanja komunalnog reda prema Zakonu o komunalnoj miliciji;

- Način obavljanja poslova;

- Planiranje poslova;

- Usklađivanje poslova.

Održavanje komunalnog i drugog opštinskog i gradskog reda 

- Sprečavanje i suzbijanje komunalnog nereda na terenu;

- Preventivne i represivne mere na suprotstavljanju nelegalnom ("divljem") korišćenju određenih komunalnih usluga;

- Mere protiv zaposedanja zelenih i drugih površina;

- Mere protiv stvaranja divljih deponija, rasipanja smeća i otpada;

- Primena ovlašćenja komunalne milicije na održavanju urbanističkog reda;

- Doprinos održavanju reda u korišćenju građevinskog i poljoprivrednog zemljišta, kao i izvora vodosnabdevanja;

- Doprinos održavanju reda u korišćenju poslovnog prostora;

- Doprinos održavanju reda koji se odnosi na rad ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata, na upotrebu imena i simbola jedinice lokalne samouprave i u održavanju drugog opštinskog i gradskog reda.

Kontrola nad primenom određenih zakona i propisa jedinice lokalne samouprave

- Kontrola primene zakona kojima su jedinice lokalne samouprave povereni određeni poslovi;

- Kontrola primene propisa jedinice lokalne samouprave kojima je uređena komunalna i druga delatnost;

- Sprečavanje (prevencija) prekršaja i drugih delikata;

- Primena ovlašćenja prema izvršiocima određenih krivičnih dela i prekršaja, u skladu sa Zakonom o komunalnoj miliciji, Zakonikom o krivičnom postupku i Zakonom o prekršajima;

- Prikupljanje podataka, obaveštenja i dokaza o učinjenim krivičnim delima i prekršajima i podnošenje krivičnih prijava i zahteva za vođenje prekršajnog postupka.

Ostvarivanje nadzora u javnom gradskom, prigradskom i lokalnom saobraćaju 

- Podrška organima jedinice lokalne samouprave u aktivnostima od značaja za bezbednost saobraćaja u jedinici lokalne samouprave, za zaštitu učesnika u saobraćaju i za zaštitu u određenim zonama, u skladu sa strategijom i godišnjim planom bezbednosti saobraćaja na putevima na području jedinice lokalne samouprave;

- Učešće u sprovođenju odluke jedinice lokalne samouprave o tehničkom regulisanju saobraćaja na lokalnim putevima i ulicama;

- Učešće u sprovođenju utvrđenog režima saobraćaja u opštini, odnosno gradu u redovnim uslovima i u toku izvođenja radova na putu;

- Mere radi uklanjanja nepropisno zaustavljenih ili parkiranih vozila i saradnja sa nadležnim inspekcijskim organom koji ove prekršaje utvrđuje putem video nadzora i foto zapisa;

- Mere radi uklanjanja odbačenih vozila i saradnja u tome sa organom jedinice lokalne samouprave nadležnim za saobraćaj;

- Mere od značaja za bezbednost u lokalnom prevozu i saradnja sa organom jedinice lokalne samouprave nadležnim za saobraćaj, kao i saobraćajnom policijom.

Zaštita životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za jedinicu lokalne samouprave 

- Uloga komunalne milicije u realizaciji programa zaštite životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za jedinicu lokalne samouprave;

- Mere kontrole i sprečavanja zagađivanja životne sredine aktivnošću ili neaktivnošću pravnih i fizičkih lica, odnosno ljudskom delatnošću;

- Asistiranje u postupku sprovođenja određenih mera na zaštiti spomenika kulture, kao i na sprečavanju građevinskih i drugih radova na arheološkim nalazištima;

- Učešće u sprovođenju mera utvrđenih odlukama i planovima zaštite od požara i u vršenju nadzora zaštite od požara iz nadležnosti jedinice lokalne samouprave;

- Zaštita imovine i drugih opštinskih, odnosno gradskih dobara i vrednosti od oštećenja i uništenja.

Podrška sprovođenju propisa kojima se obezbeđuje nesmetano odvijanje života u opštini, odnosno gradu, očuvanje opštinskih, odnosno gradskih dobara i izvršavanje drugih zadataka iz nadležnosti opštine i grada

- Asistiranje u izvršavanju odluka organa jedinice lokalne samouprave;

- Prekršaji javnog reda koje komunalna milicija, s obzirom na svoj delokrug, težišno sprečava i suzbija: stavljanje ili držanje ispred ili na zgradi ili ogradi uređaja i predmeta koji mogu ugroziti drugog; držanje bez nadzora ili zaštitnih sredstava opasnih životinja; remećenje mira drugih na otvorenom prostoru korišćenjem određenih izvora buke i drugi;

- Sprečavanje prekršaja preventivnim radom i primenom ovlašćenja;

- Suzbijanje prekršaja podnošenjem prijava i zahteva za vođenje prekršajnog postupka;

- Sprečavanje i suzbijanje šteta koje delikventi nanose opštinskim, odnosno gradskim dobrima;

- Suprotstavljanje protivpravnim radnjama kojima se ometa ili sprečava vršenje inspekcijskog nadzora i drugi rad opštinskih, odnosno gradskih organa;

- Pružanje pomoći (asistiranje) opštinskim, odnosno gradskim organima u skladu sa Zakonom o komunalnoj miliciji.

Reagovanje u vanrednim situacijama i zaštita od požara i eksplozije

- Funkcije, subjekti i načela sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama i nadležnosti jedinice lokalne samouprave u tom sistemu;

- Vanredne situacije - plan zaštite i spasavanja, proglašenje i reagovanje na vanredne situacije u jedinici lokalne samouprave;

- Mere, zadaci i subjekti civilne zaštite u jedinici lokalne samouprave;

- Pripreme i postupanje komunalne milicije u vanrednim situacijama, u skladu sa odlukama nadležnih organa i operativno-stručnih tela jedinice lokalne samouprave;

- Zaštita od požara - sistem, subjekti, načela i nadležnosti jedinice lokalne samouprave u sistemu zaštite od požara;

- Planiranje, organizovanje i mere zaštite od požara u jedinici lokalne samouprave;

- Organizacija vatrogastva u jedinici lokalne samouprave - vatrogasne jedinice i gašenje požara;

- Pripreme i postupanje komunalne milicije u ostvarivanju zaštite od požara, u skladu sa odlukama nadležnih organa i operativno-stručnih tela jedinice lokalne samouprave.

2. Ovlašćenja komunalne milicije i kontrola

Vrste ovlašćenja i osnovi primene

Vrste ovlašćenja:

- Ovlašćenja koja se primenjuju pod uslovima i na način utvrđen policijskim propisima;

Ovlašćenja koja se primenjuju u skladu sa propisima i opštim aktima jedinice lokalne samouprave.

Opšti uslovi za primenu i principi u primeni ovlašćenja

Opšti uslovi za primenu ovlašćenja i bezbednosne mere;

- Predstavljanje pre primene ovlašćenja;

- Principi u primeni ovlašćenja.

Posebni uslovi i način primene pojedinih ovlašćenja 

- Uslovi za primenu upozorenja;

- Uslovi za primenu usmenog naređenja;

- Način primene upozorenja i usmenog naređenja;

- Uslovi za proveru identiteta lica;

- Način provere identiteta lica;

- Uslovi za dovođenje lica, kategorije lica koja se ne dovode;

- Prava lica koja se dovode i bezbednosne mere pri dovođenju;

- Uslovi za pregled lica i predmeta;

- Način vršenja pregleda lica i predmeta;

- Uslovi za privremeno oduzimanje predmeta, potvrda i evidentiranje;

- Predaja nadležnom organu, čuvanje i vraćanje privremeno oduzetih predmeta;

- Zaustavljanje i pregled vozila, lica i predmeta u vozilu;

- Prikupljanje obaveštenja, podataka i informacija;

- Način snimanja na javnom mestu i saopštavanja namere o snimanju (audio i video nadzor).

Opšti i posebni uslovi i način upotrebe sredstava prinude

- Vrste sredstava prinude i opšti uslovi za njihovu upotrebu;

- Upotreba fizičke snage;

- Upotreba službene palice;

- Upotreba raspršivača sa nadražujućim dejstvom;

- Upotreba sredstava za vezivanje.

Primena drugih ovlašćenja 

- Obeležja prekršaja, pravna kvalifikacija prekršaja, sadržaj obrasca za izdavanje prekršajnog naloga;

- Podnošenje krivične prijave - načini saznanja za krivično delo, elementi i sadržaj službene beleške o saznanju da je izvršeno krivično delo; najbitnije informacije koje sadrži krivična prijava;

- Podnošenje zahteva za vođenje prekršajnog postupka - uočavanje prekršaja i sadržaj službene beleške o saznanju da je učinjen prekršaj; sadržaj zahteva za vođenje prekršajnog postupka;

- Obaveštavanje nadležnog organa da preduzme mere iz svoje nadležnosti - redovno obaveštavanje; obaveštavanje zbog preduzimanja hitnih mera i spasavanja; obaveštavanje u okviru saradnje sa građanima, inspekcijskim službama i policijom; obaveštavanje i izveštavanje policije u vezi sa upotrebom sredstava prinude.

Kontrola primene ovlašćenja 

- Kontrola upotrebe sredstava prinude;

- Obaveštavanje i izveštavanje policije u vezi sa upotrebom sredstava prinude;

- Kontrola rešavanjem pritužbi;

- Dužnosti i postupanje komunalnih milicionara u vezi sa kontrolom.

3. Komunalni milicionari: položaj, dužnosti, prava i odgovornosti

Organizacija, delatnost i oprema komunalne milicije 

- Lokalna samouprava, opština i grad, opštinska i gradska skupština, predsednik opštine i gradonačelnik, opštinsko i gradsko veće, opštinska i gradska uprava i njihov odnos sa komunalnom milicijom;

- Odnos komunalne milicije i državnih organa, posebno odnos sa policijom;

- Organizacija i zadaci komunalne milicije;

- Priprema za rad komunalnih milicionara, početak rada, dobijanje naloga, upućivanje na zadatak i vraćanje sa zadatka, odmori i odsustva sa rada;

- Oblici delatnosti komunalnih milicionara: dežurstvo, nadziranje i opažanje, patroliranje, obezbeđivanje;

- Pravila predstavljanja, pozdravljanje, razgovor i odnos komunalni milicionar - građanin;

- Preventivno delovanje u lokalnoj zajednici, saradnja sa policijom, poznavanje uloge i organizacione strukture mesno nadležne organizacione jedinice policije (Ministarstva unutrašnjih poslova);

- Oprema komunalne milicije;

- Bezbednost i zdravlje na radu - opasnosti, štetna dejstva, mere zaštite, lična zaštitna oprema, zaštita od požara.

Načela unutrašnjeg uređenja komunalne milicije 

- Unutrašnje uređenje komunalne milicije;

- Ljudstvo komunalne milicije;

- Uslovi za rukovođenje i ovlašćenja rukovodilaca;

- Raspoređivanje načelnika komunalne milicije i šefa organizacione jedinice.

Radni odnosi

- Propisi o radnim odnosima koji važe za komunalne milicionare;

- Uslovi za obavljanje poslova komunalnih milicionara;

- Stručno osposobljavanje kandidata za komunalne milicionare i provera stručne osposobljenosti;

- Ispit za obavljanje poslova i primenu ovlašćenja komunalnih milicionara;

- Stručno usavršavanje komunalnih milicionara;

- Disciplinska odgovornost;

- Provera psihofizičke sposobnosti;

- Raspoređivanje van komunalne milicije;

- Prestanak radnog odnosa po sili zakona.

Službena obeležja i oprema komunalnih milicionara 

- Uniforma i oznake na uniformi;

- Službena legitimacija;

- Vozila, plovila i oprema;

- Zaštita uniforme i oznaka predviđena Zakonom o komunalnoj miliciji.

Informatika i telekomunikacije 

- Pravne osnove informatike - zakoni: o zaštiti ličnih podataka, jedinstvenom matičnom broju građana, tajnim podacima, registru stanovništva i drugi;

- Bezbednost i zaštita podataka, čuvanje podataka i pravo uvida u podatke;

- Evidencije na osnovu Zakona o komunalnoj miliciji i drugih propisa koje vodi, odnosno koristi komunalna milicija;

- Osnovi telekomunikacije - simpleksne i dupleksne radio stanice, simpleksna, semidupleksna i dupleksna veza, lokalna i regionalna mreža, VHF - radio imenik;

- Ručne i mobilne radio stanice.

Zaštita komunalnih milicionara

- Prekršajnopravna zaštita;

- Krivičnopravna zaštita.

Mentalno-higijenski aspekt profesije 

- Emocije - pojam i vrste i fiziološke promene pri doživljavanju emocija;

- Kontrola emocija - kontrola doživljavanja i ispoljavanja emocija, kontrola straha, anksioznosti i agresije, prevladavanje treme, redukcija besa i transfer agresije;

- Motivi, frustracije i konflikti - pojam i vrste motiva, reakcije na frustraciju, izvori, vrste i prevazilaženje konflikata;

- Stres i prevazilaženje stresa - pojam, vrste, efekti i simptomi stresa, upravljanje stresom i prevazilaženje stresa; kolegijalna podrška u prevazilaženju stresa;

- Policijski kolektiv - radna disciplina, princip subordinacije i rad u timu.

4. Ljudska prava i etika komunalne milicije

Ljudska prava i osnovne slobode čoveka

- Pojam ljudskih prava i osnovnih sloboda;

- Garantovanje ljudskih prava i mehanizmi zaštite;

- Ograničenja ljudskih i manjinskih prava;

- Zabrana diskriminacije;

- Pravo na život, nepovredivost integriteta;

- Pravo na ličnu slobodu, pravnu sigurnost, jednaku zaštitu prava i pravno sredstvo;

- Pravo na imovinu;

- Sloboda okupljanja i pravo na štrajk;

- Pravo na zdravu životnu sredinu i druga ljudska prava.

Moral i etika 

- Moralni karakter i struktura moralnog mišljenja i ponašanja;

- Formiranje etičkih vrednosti i stavova;

- Moralni osnov autoriteta komunalnog milicionara i moguća devijantna postupanja;

- Normativna etika i etički kodeksi (službenički, policijski);

- Ciljevi komunalne milicije;

- Smernice za rad komunalnih milicionara.

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

1. Odbrambene veštine

Osnovni elementi veština odbrane i napada 

- Tehnike padova, bacanja, udaraca, blokova, poluga;

- Odbrane od hvatova, obuhvata, udaraca, gušenja, napada nožem i pretnje vatrenim oružjem.

Vođenje lica 

- Vođenje lica koje ne pruža otpor;

- Vođenje lica koje pruža otpor.

Službena palica 

- Karakteristike službene palice;

- Pravila upotrebe službene palice;

- Udarci službenom palicom;

- Blokade službenom palicom;

- Sprečavanje oduzimanja službene palice.

Raspršivač sa nadražujućim dejstvom

- Karakteristike;

- Pravila o upotrebi;

- Ograničenja pri upotrebi.

Sredstva za vezivanje 

- Delovi i funkcionisanje sredstava za vezivanje;

- Pravilno i brzo stavljanje sredstava za vezivanje;

- Stavljanje sredstava za vezivanje u visoko rizičnim situacijama;

- Bezbedno odvezivanje lisica.

Zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila

- Procedura zaustavljanja lica i vozila;

- Procedura pregleda lica, predmeta i vozila;

- Pregled lica u stojećem stavu, u klečećem i u ležećem položaju.

2. Opšta fizička priprema - kondicioniranje

Poligon svestranosti

- Tehnika savlađivanja poligona svestranosti;

- Savlađivanje poligona svestranosti.

Vežbe i razvoj snage 

- Pravilno izvođenje sklekova;

- Pravilna tehnika pregibanja struka;

- Pravilna tehnika skoka iz mesta.

Vežbe i razvoj snage

- Sprint iz visokog starta 10 m, 5 ponavljanja;

- Sprint iz visokog starta 20 m, 5 ponavljanja;

- Sprint iz visokog starta 30 m, 5 ponavljanja;

- Sprint iz visokog starta 50 m, 5 ponavljanja.

3. Veštine komunikacije

Sistem desetoprstnog kucanja

- Pojam birotehnike i njen značaj za rad komunalnog policajca;

- Sistem slepog kucanja, izrada daktilografskih vežbi;

- Osnovne funkcije programa MS Word.

Administracija

- Osnovni pojmovi o kancelarijskom poslovanju;

- Službeni akt i blok u stepenastoj formi;

- Službena beleška i izveštaj;

- Elektronsko kancelarijsko poslovanje.

Komunikacija - osnovni pojmovi

- Pojam, karakteristike i tipovi komunikacije;

- Elementi i zakonitosti komunikacije.

Verbalna komunikacija 

- Jezik, govor, govorenje;

- Tipovi verbalne komunikacije;

- Princip jezičke komunikacije;

- Pravila za poboljšanje verbalne komunikacije;

- Osobine kultivisanog govora;

- Povratna informacija;

- Parafraziranje;

- Kultura govora;

- Govorni bonton.

Neverbalna komunikacija 

- Pojam i funkcije neverbalne komunikacije;

- Paralingvistički znakovi u komunikaciji;

- Kinezički znakovi u komunikaciji;

- Proksemički znakovi u komunikaciji.

Socijalna percepcija 

- Opažanje osoba;

- Greške u opažanju;

- Gestovi.

Socijalna interakcija i interpersonalni odnosi 

- Komunikacija, interakcija i interpersonalni odnosi;

- Socijalni činioci i jezik;

- Jezičko raslojavanje i jezik društvenog statusa;

- Govorni čin, govorni događaj i govorna situacija;

- Govorni predstavnik i govorna zajednica;

- Jezička tolerancija;

- Ego stanja i socijalna interakcija.

Smetnje u komunikaciji 

- Blokade i barijere u komunikaciji;

- Ponašanje sagovornika kao prepreka u komunikaciji;

- Stereotip i predrasude;

- Glasine;

- Neslušanje;

- Tolerancija - netolerancija i diskriminacija;

- Prevazilaženje komunikacionih prepreka.

Taktička komunikacija

- Taktička komunikacija; definicija i osnovni elementi efikasne komunikacije;

- Vođenje razgovora (forme razgovora i metode izlaganja, preporuke za vođenje razgovora);

- Aktivno slušanje;

- Povratna informacija i njena primena kod "vrlo problematičnih osoba";

- Tehnika postavljanja pitanja;

- Razumevanje neverbalnih signala;

- Tehnika i taktika argumentisanja;

- Personalni prostor;

- Neoptužujuće poruke - JA poruke;

- Postupanje u konfliktnim situacijama;

- Samopouzdano reagovanje;

- Kontrola konfliktne situacije;

- Manipulacija;

- Karakteristike glasa kod prenosa informacije;

- Verbalne provokacije i verbalno zlostavljanje.

4. Prva pomoć

Osnovi prve pomoći 

- Svrha i značaj pružanja prve pomoći;

- Pristup povređenom ili obolelom i postupak prvog pregleda.

Mere reanimacije

- Veštačko disanje;

- Oživljavanje (spoljašnja masaža srca).

Krvarenje i prva pomoć

- Spoljašnja krvarenja i metodi zaustavljanja;

- Tretiranje rana;

- Iskrvavljenje i znaci šoka.

Telesne povrede - ukazivanje prve pomoći

- Definicija, klasifikacija i poreklo povreda;

- Mehaničke povrede - ozlede i rane;

- Asfiktične povrede - ugušenja;

- Fizičke povrede - povreda elektricitetom;

- Hemijske povrede - trovanje i otrovi.

Povrede kostiju, zglobova i mišića 

- Imobilizacija određenih kostiju zglobova i kičme.

Transport povređenih i obolelih 

- Način pomeranja i transport povređenih.

Hitni medicinski slučajevi 

- Srčani udar, moždani udar, epileptički napad, astmatični napad.

5. Rad na terenu i u lokalnoj zajednici

Rad na terenu

- Pripreme za rad na terenu;

- Osmatranje, praćenje i uočavanje pojava;

- Patroliranje i održavanje veze;

- Izveštavanje i primopredaja dužnosti.

Rad u lokalnoj zajednici

- Uočavanje preddeliktnih stanja,

- Uočavanje potreba građana;

- Obaveštavanje i savetovanje građana u vezi sa narušavanjem komunalnog i drugog reda i o načinima suprotstavljanja;

- Pružanje korisnih informacija građanima i njihovo edukovanje u zvaničnim i nezvaničnim prilikama;

- Ostvarivanje saradnje sa drugim organima, organizacijama, grupama i pojedincima u lokalnoj zajednici;

- Ostvarivanje saradnje i zajedničkih ciljeva sa policijom (MUP-om) u lokalnoj zajednici.

6. Poznavanje eksploziva, eksplozivnih naprava i oružja 

- Vrste eksploziva, osnovni tipovi eksplozivnih naprava i njihovo prepoznavanje;

- Mesta gde se najčešće mogu naći eksplozivne naprave;

- Rizici po bezbednost na mestu gde je prijavljeno da je pronađena, odnosno gde se sumnja da je postavljena eksplozivna naprava;

- Postupanje komunalnog policajca na mestu gde se sumnja da je postavljena eksplozivna naprava;

- Pojam i vrste oružja;

- Podela oružja prema nameni;

- Pojam vatrenog oružja;

- Podela vatrenog oružja;

- Osnovna znanja o pištolju CZ-99, uz rasklapanje i sklapanje;

- Osnovna znanja o dugom vatrenom oružju - Automatskoj pušci M-70 7,62, Hekleru MP-5 i Pumparici.

7. Postupanje u slučaju vanrednih situacija, požara i eksplozija 

- Mere i aktivnosti smanjenja rizika od katastrofa, zaštite i spasavanja u slučaju neposredne opasnosti od elementarnih nepogoda i drugih nesreća i u situacijama kada su te nepogode i nesreće nastupile;

- Način spasavanja i evakuacije;

- Opasnosti prilikom spasavanja i evakuacije;

- Zaštita imovine prilikom evakuacije;

- Spasavanje i evakuacija u slučaju tehničko-tehnoloških nesreća (udesa) i drugih specifičnih vanrednih događaja;

- Uzroci nastajanja požara i primena preventivnih mera zaštite od požara;

- Otkrivanje i dojava požara;

- Hidrantska mreža, evakuacioni putevi, preventivno održavanje sistema i sredstava za zaštitu od požara i eksplozija;

- Osnovi procesa gorenja - pojam gorenja, uslovi za nastanak gorenja, oksidanti, goriva materija, izvor paljenja, eksplozija, granice eksplozivnosti, temperatura zapaljivosti, temperatura samopaljenja, produkti gorenja, kretanje dima u požaru;

- Sredstva za gašenje požara - pojam sredstava za gašenje, uslovi koje treba da zadovolje sredstva za gašenje, podela sredstava, voda, pena prah, ugljen-dioksid, hemijska i priručna sredstva za gašenje, osobine, mehanizam prekidanja procesa gorenja, oblast primene, načini upotrebe;

- Oprema za gašenje požara i spasavanje - oprema za gašenje vodom, brentača, naprtnjača, hidranti, prenosni i prevozni aparati za gašenje prahom i ugljen-dioksidom, priručna oprema, oprema za spasavanje, praktična primena opreme za gašenje požara i spasavanje;

- Gašenje požara - definicija požara, klasifikacija požara, dojavljivanje požara, lokalizacija i likvidacija požara, gašenje požara u zatvorenom prostoru, elektro-instalacijama, gašenje požara na automobilu, gašenje zapaljivih tečnosti, gašenje šumskih požara, mere bezbednosti i zaštite, saradnja sa drugim službama.

 

Obrazac

UVERENJE O OSTVARENOM USPEHU KANDIDATA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA U STRUČNOM OSPOSLJAVANJU ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNOG MILICIONARA