PRAVILNIK
O INFORMACIONO-KOMUNIKACIONOM SISTEMU ZA PRIREĐIVANJE POSEBNIH IGARA NA SREĆU NA AUTOMATIMA

("Sl. glasnik RS", br. 152/2020)

1. Predmet uređivanja

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuju tehničke i funkcionalne karakteristike informaciono-komunikacionog sistema (u daljem tekstu: IKS) za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima, način i postupak ispitivanja ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih karakteristika IKS, bliži uslovi čuvanja, arhiviranja i načina razmene podataka sa Upravom za igre na sreću (u daljem tekstu: Uprava).

2. Tehničke i funkcionalne karakteristike informaciono-komunikacionog sistema za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima

Član 2

Priređivač je dužan da koristi IKS za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima, koji omogućava, čuvanje arhiviranje i razmenu podataka elektronskim putem sa softverskim rešenjem Uprave u svrhu vršenja nadzora.

IKS priređivača čine resursi informaciono-komunikacionih tehnologija koji su namenjeni za priređivanje igara na sreću na automatima.

IKS iz stava 2. ovog člana mora da ispunjava sledeće uslove:

1) zakonito nabavljen softver odgovarajućih performansi za kvalitetnu i bezbednu razmenu podataka elektronskim putem sa softverskim rešenjem Uprave u svrhu vršenja nadzora;

2) omogućava odgovarajući kapacitet - brzinu odziva i raspoloživost sistema za razmenu podataka elektronskim putem sa softverskim rešenjem Uprave u svrhu vršenja nadzora;

3) omogućava direktnu i bezbednu razmenu podataka sa softverskim rešenjem Uprave;

4) poseduje sistem zaštite od neovlašćene upotrebe IKS i gubitka podataka;

5) osigurava bezbednosne mehanizme slanja dobijenog jedinstvenog tajnog ključa koji mora da se šalje pri svakom zahtevu za upis transakcije, kroz zaglavlje za autorizaciju transakcionog Aplikativnog programibilnog interfejsa (u daljem tekstu: API) zahteva.

3. Način i postupak ispitivanja ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih karakteristika informaciono-komunikacionog sistema

Član 3

Ispitivanje ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih karakteristika IKS obavlja laboratorija ovlašćena od strane ministra finansija, na osnovu kontrole, i to:

1) licence operativnog sistema;

2) opreme namenjene za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima (softver, specifikacija hardvera);

3) baze podataka (mere zaštite od neovlašćene upotrebe informacionog sistema, kao i gubitka i povrata podataka);

4) podataka o ovlašćenim licima iz člana 5. stav 2. tačka 5) ovog pravilnika;

5) sistema bezbednosti integriteta podataka transakcija u slučaju prekida komunikacione veze (interneta);

6) komunikacione veze između automata i softvera koji prima, obrađuje i šalje podatke;

7) komunikacione veze između softvera koji prima, obrađuje i šalje podatke i API koji prosleđuje podatke Upravi.

Na osnovu obavljene kontrole, laboratorija iz stava 1. ovog člana izdaje uverenje o ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih karakteristika IKS, koje je priređivač obavezan da dostavi Upravi pre stavljanja u upotrebu IKS.

Za svaku promenu karakteristika IKS, priređivač je dužan da Upravi dostavi dopunsko uverenje o ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih karakteristika IKS.

Troškove ispitivanja ispunjenosti IKS snosi priređivač.

Laboratorija iz stava 1. ovog člana objavljuje ažuran cenovnik koji je javno dostupan na veb prezentaciji laboratorije.

4. Uslovi čuvanja i arhiviranja podataka

Član 4

Priređivač je dužan da sve transakcije u sistemu čuva najmanje pet godina od poslednjeg dana godine na koju se odnose, nakon čega ih priređivač može arhivirati, s tim što ih na zahtev Uprave mora dostaviti u izvornom obliku u roku od pet dana od dana prijema zahteva.

Priređivač je dužan da omogući Upravi stalan uvid u sve podatke koji se odnose na vrstu transakcije, vreme kada je izvršena i visinu transakcije.

5. Način razmene podataka sa Upravom

Član 5

Komunikacije između priređivača i Uprave, u svrhu elektronskog izveštavanja, realizuje se širokopojasnom žičnom vezom (engl. broadband), kablovske ili optičke tehnologije.

Priređivač je u obavezi da:

1) obezbedi vezu sa jedne stalne (statičke) IP adrese sa koje se vrši isključivo razmena podataka sa IKS, čija brzina prenosa zadovoljava potrebe očekivanog saobraćaja i koja ne sme biti manja od 50 Mb/s;

2) obezbedi potrebne metode i organizuje i održava privatnu komunikacionu mrežu (engl. VPN);

3) svu svoju računarsku opremu i lokalnu računarsku mrežu zaštiti od neovlašćene upotrebe trećih lica;

4) obezbedi slanje proverenih sigurnih podataka koji ne smeju ugroziti softversko rešenje Uprave;

5) ovlasti i prijavi Upravi dva odgovorna lica za izveštavanje Uprave.

Priređivač je dužan da obezbedi integritet IKS, zaštitu podataka, informacija i procesa od neovlašćenog ili nepredviđenog menjanja, onemogućavanjem povlašćenog pristupa informacionom sistemu.

Priređivač je dužan da u svim slučajevima prekida veze obezbedi skladištenje podataka od trenutka prekida veze do trenutka uspostavljanja veze i da te podatke dostavi Upravi odmah po uspostavljanju veze.

Priređivač je dužan da omogući Upravi udaljeni pristup IKS putem privatne komunikacione mreže (engl. VPN).

Član 6

Elektronska transakcija jeste svaka pojedinačna uplata i isplata zabeležena na automatu, koja je evidentirana elektronskim putem u okviru IKS priređivača.

Pojedinačna elektronska transakcija se istovremeno, odnosno u realnom vremenu (engl. real time) šalje ka IKS priređivača obezbeđenim sigurnim protokolima.

Integritet podataka u slučaju gubitka ili degradacije komunikacione veze između automata i IKS priređivača, mora da se obezbedi sistemima skladištenja podataka rezervnih kopija na medijumu za čuvanje i skladištenje podataka.

Pojedinačna transakcija iz stava 1. ovog člana se upisuje u softversko rešenje Uprave istovremeno, odnosno u realnom vremenu (engl. real time) generisanjem zahteva za upis transakcije.

Zahtev za upis transakcije u softversko rešenje Uprave se sastoji od API zaglavlja za autorizaciju prosleđenog enkripcionim zaštitama sertifikata (SSL), dok se detalji transakcije šalju u telu poruke.

Softversko rešenje Uprave šalje povratnu informaciju u IKS priređivača kojom potvrđuje uspešnost upisa transakcije u svoj sistem.

Detalje transakcije iz stava 5. ovog člana i detalje slanja informacije iz stava 6. ovog člana daje Uprava odgovarajućim uputstvom.

Priređivač je dužan da Upravi dostavlja mesečne izveštaje do petog dana u mesecu za prethodni mesec, elektronskim putem povezivanjem na veb servis Uprave.

Član 7

Priređivač je dužan da softverskom rešenju Uprave omogući pristup bazi podatka IKS, radi provere određenih informacija.

Detalje procedura, kao i skup informacija iz stava 1. ovog člana daje Uprava odgovarajućim uputstvom.

6. Završne odredbe

Član 8

Danom početka primene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o određivanju informatičkih uslova za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima ("Službeni glasnik RSˮ, broj 129/04).

Član 9

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 11. jula 2021. godine.