PRAVILNIKO SASTAVU I NAČINU RADA KOMISIJE ZA REHABILITACIONO OBEŠTEĆENJE("Sl. glasnik RS", br. 156/2020) |
Ovim pravilnikom uređuje se sastav i način rada Komisije za rehabilitaciono obeštećenje (u daljem tekstu: Komisija).
Komisija ima tri člana od kojih je jedan predsednik Komisije.
Komisija ima sekretara iz reda zaposlenih u ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: ministarstvo).
Ministar nadležan za poslove pravosuđa (u daljem tekstu: ministar) imenuje rešenjem predsednika, članove i sekretara Komisije i određuje naknadu za rad predsednika i članova Komisije.
Predsednik Komisije predstavlja Komisiju i rukovodi njenim radom, saziva i predsedava sednicama Komisije, sastavlja Predlog godišnjeg izveštaja o radu Komisije i obavlja druge poslove u skladu sa ovim pravilnikom.
Komisija donosi Godišnji izveštaj o radu Komisije i podnosi ga ministru.
Godišnji izveštaj o radu Komisije podnosi se u roku od 30 dana od završetka kalendarske godine.
Godišnji izveštaj o radu sadrži: podatke o ukupnom broju zahteva za rehabilitaciono obeštećenje koje je Komisija primila, podatke o ukupnom broju rešenih i ukupnom broju nerešenih zahteva za rehabilitaciono obeštećenje na kraju izveštajnog perioda i izveštaj o načinu na koji su zahtevi za rehabilitaciono obeštećenje rešeni.
Komisija može da podnosi i druge izveštaje o radu kada oceni da je to potrebno ili na zahtev ministra.
Organizaciona jedinica ministarstva nadležna za ostvarivanje prava za rehabilitaciono obeštećenje vrši stručne i administrativno-tehničke poslove za Komisiju.
III NAČIN RADA I ODLUČIVANJE KOMISIJE
Komisija radi i odlučuje na sednici.
Sednice Komisije održavaju se po potrebi, a najmanje jednom mesečno.
Komisija može da održi sednicu ako su prisutna najmanje tri člana Komisije.
Komisija odlučuje većinom glasova svih članova Komisije.
Komisija o svom radu vodi zapisnik koji sadrži: osnovne podatke o sednici Komisije, a naročito naznačenje rednog broja sednice Komisije, datum i vreme održavanja sednice Komisije, ime i prezime člana Komisije koji prisustvuje sednici Komisije, ime i prezime podnosioca zahteva za rehabilitaciono obeštećenje (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) i sadržaj dispozitiva odluke Komisije po zahtevima za rehabilitaciono obeštećenje.
O izradi zapisnika staraju se predsednik Komisije i sekretar Komisije.
Komisija razmatra podnet zahtev za rehabilitaciono obeštećenje i priloženu dokumentaciju.
Komisija pribavlja podatke i dokumentaciju od državnih i drugih organa koja može biti od značaja za odlučivanje o zahtevu za rehabilitaciono obeštećenje.
Prilikom odlučivanja o zahtevu za rehabilitaciono obeštećenje Komisija uzima u obzir: da li se odlučuje o rehabilitacionom obeštećenju rehabilitovanog lica ili bračnog druga, deteta, roditelja, brata, sestre i vanbračnog partnera rehabilitovanog lica; pravičnost i druge činjenice koje su od značaja za utvrđivanje duševnih bolova zbog neosnovanog lišenja slobode ili zbog smrti rehabilitovanog lica.
Ako utvrdi da je zahtev za rehabilitaciono obeštećenje osnovan, Komisija donosi odluku kojom usvaja zahtev za rehabilitaciono obeštećenje.
Ako utvrdi da je zahtev za rehabilitaciono obeštećenje delimično osnovan, Komisija donosi odluku kojom delimično usvaja zahtev za rehabilitaciono obeštećenje.
Ako utvrdi da zahtev za rehabilitaciono obeštećenje nije osnovan, Komisija donosi odluku kojom odbija zahtev za rehabilitaciono obeštećenje.
Odluku Komisije potpisuje predsednik Komisije.
Ako Komisija donese odluku iz člana 10. st. 1. i 2. ovog pravilnika, ministarstvo sačinjava predlog sporazuma o rehabilitacionom obeštećenju (u daljem tekstu: sporazum).
Ministarstvo dostavlja odluku Komisije i predlog sporazuma podnosiocu zahteva za rehabilitaciono obeštećenje.
Uz odluku Komisije i predlog sporazuma, ministarstvo dostavlja i obaveštenje u kome određuje rok za prihvatanje sporazuma i navodi dokaze ili podatke koje podnosilac zahteva treba da dostavi radi isplate novčanog iznosa na ime rehabilitacionog obeštećenja.
U pogledu dostavljanja odluke Komisije i predloga sporazuma podnosiocu zahteva primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Ako podnosilac zahteva saglasan sa dostavljenim predlogom sporazuma, potpisuje predlog sporazuma i isti vraća sa potrebnim prilozima ministarstvu.
Na osnovu potpisanog sporazuma, ministarstvo donosi rešenje o isplati novčanog iznosa na ime rehabilitacionog obeštećenja, koje dostavlja organizacionoj jedinici ministarstva.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".