ODLUKA
O ODRŽAVANJU JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

("Sl. list grada Kragujevca", br. 39/2020)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom regulišu se vršioci, uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti održavanja javnih zelenih površina na teritoriji grada Kragujevca, prava i obaveze vršioca komunalne delatnosti i zaštita javnih zelenih površina.

Član 2

Komunalna delatnost održavanja javnih zelenih površina (u daljem tekstu: održavanje javnih zelenih površina) u smislu ove odluke je uređenje, tekuće i investiciono održavanje, rekonstrukcija i sanacija zelenih, rekreativnih površina i priobalja i drugih javnih zelenih površina.

Uređenje javnih zelenih površina obuhvata planiranje i podizanje novih zelenih površina, održavanje i opremanje parkova, objekata (dečijih igrališta i sportskih terena sa rekvizitima, žardinjera i sl.) površina za rekreaciju, javnih plaža i drugih javnih površina i sl.

Tekuće i investiciono održavanje javnih zelenih površina obuhvata kontinuirano održavanje i poboljšanje postojećih zelenih površina tokom cele godine, zalivanje, prihranjivanje i ispunjavanjem predviđenim biljnim materijalom postojeće vegetacije, estetsko i funkcionalno održavanje i orezivanje stabala, seča trulih stabala, okopavanje, prskanje, košenje travnjaka, sakupljanje i odnošenje biljnog otpada nastalog na javnoj površini, održavanje cvetnjaka jednogodišnjeg cveća i perena, orezivanje ružičnjaka, održavanje i opremanje parkova, objekata (dečijih igrališta i sportskih terena sa rekvizitima, žardinjera, javnih sanitarnih objekata i sl.) površina za rekreaciju, javnih plaža i drugih javnih površina i sl.

Rekonstrukcija zelenih površina obuhvata zamenu oštećenih ili osušenih zelenih površina, materijala u žardinjerama, oštećenih ili uništenih klupa, javnih česmi i sl.

Sanacija zelenih površina obuhvata ozdravljenje zelenih površina, odnosno popravku uređaja, opreme i objekata.

Član 3

Javne zelene površine u smislu ove odluke su javne zelene površine i ostale zelene površine.

Član 4

Javne zelene površine su sve zelene površine na teritoriji grada na kojima su izvršene radnje ozelenjavanja, sadnje sadnica, podizanje travnjaka, cvetnjaka, alpinetuma, ružičnjaka i drugog zelenila i na kojima su po pravilu izgrađene pešačke komunikacije, dečja igrališta i drugi vrtno-arhitektonski elementi koji su u osnovnoj funkciji zelenih površina i služe redovnoj upotrebi tih površina i to:

1) parkovi,

2) zelene površine na skverovima i trgovima,

3) zelene površine duž saobraćajnica i staza (travnjaci, drvoredi, cvetnjaci, žive ograde i drugi zasadi),

4) zelene površine duž vodenih površina,

5) zelene površine između i oko stambenih zgrada i drugih objekata,

6) spomen parkovi,

7) spomen groblja i spomen obeležja,

8) park šume i sl.

Javne zelene površine, u smislu ove odluke, jesu i zemljišta koja su u skladu sa važećim prostorno planskim dokumentima namenjena za podizanje javnih zelenih površina, kao i neuređene javne zelene površine.

Član 5

Ostale zelene površine su zelene površine:

1) u krugu fabrika i drugih poslovnih objekata,

2) u krugu zdravstvenih, socijalnih, prosvetnih, obrazovnih, naučnih, verskih i drugih organizacija,

3) na terenima namenjenim za fizičku kulturu, sport i rekreaciju,

4) na gradskim grobljima,

5) botaničke bašte,

6) na železničkim i autobuskim stanicama i stajalištima,

7) na pijacama i sajmištu i

7) zajednička i individualna dvorišta i dr.

II PRAVA I OBAVEZE VRŠIOCA KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 6

Komunalnu delatnost održavanje javnih zelenih površina iz člana 4. ove odluke, obavlja Javno komunalno preduzeće Šumadija Kragujevac (u daljem tekstu: Preduzeće).

Preduzeće mora ispunjavati uslove za obavljanje komunalne delatnosti propisane aktom Vlade RS kojim se uređuju sadržina, način i uslovi za otpočinjanje obavljanja ovih komunalnih delatnosti.

Član 7

Održavanje ostalih zelenih površina iz člana 5. ove odluke, obavljaju pravna i fizička lica koja neposredno koriste te površine ili kojima su te površine poverene na upravljanje, uređenje i održavanje zajedno sa objektima izgrađenim na tim površinama.

Pravna i fizička lica koja neposredno koriste ostale zelene površine mogu da povere Preduzeću izvođenje radova na održavanju istih o čemu zaključuju ugovor.

Član 8

Javne zelene površine održavaju se u skladu sa Programom održavanja javnih zelenih površina (u daljem tekstu: Program) kojim se propisuje redovna sadnja, održavanje i orezivanja stabala i šiblja, sadnja i održavanje zasada cveća.

Program iz stava 1. ovog člana donosi Preduzeće, uz saglasnost Gradskog veća.

Preduzeće donosi Program najkasnije do 1. decembra tekuće godine za narednu godinu i isti sadrži vrstu, obim i dinamiku radova kao i visinu sredstava potrebnih za njegovu realizaciju.

Na osnovu Programa iz stava 1. ovog člana Preduzeće sačinjava operativni program koji se dostavlja Gradskoj upravi nadležnoj za komunalne poslove.

Gradska uprava nadležna za komunalne poslove zaključuje godišnji ugovor sa Preduzećem o održavanju javnih zelenih površina u skladu sa planiranim sredstvima u budžetu grada Kragujevca za realizaciju Programa iz stava 1. ovog člana.

Član 9

Preduzeće je dužno da organizuje svoj rad i poslovanje na način kojim se obezbeđuje: trajno i nesmetano pružanje komunalnih usluga korisnicima pod uslovima i na način uređen zakonom, propisima i standardima donesenim na osnovu zakona; propisani ili ugovoreni obim i kvalitet komunalnih usluga; preduzimanje mera održavanja, razvoja i zaštite komunalnih objekata, postrojenja i opreme, koji služe za obavljanje komunalnih delatnosti; razvoj i unapređenje kvaliteta komunalnih usluga, kao i unapređenje organizacije i efikasnosti rada.

Član 10

Preduzeće je dužno da u sredstvima javnog informisanja ili na drugi pogodan način obavesti korisnike o planiranim ili očekivanim smetnjama i prekidima koji će nastati ili mogu nastati u pružanju komunalnih usluga, najkasnije 24 sata pre očekivanog prekida u pružanju tih usluga.

Član 11

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga, odnosno obavljanju komunalne delatnosti, Preduzeće je dužno da odmah o tome obavesti upravu nadležnu za komunalne poslove i da istovremeno preduzme mere za otklanjanje uzroka poremećaja.

Ukoliko Preduzeće ne preduzme mere za otklanjanje uzroka poremećaja, Gradsko veće može da preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata i druge imovine koja je ugrožena, na teret Preduzeća.

Član 12

Po prijemu obaveštenja o neplaniranom prekidu, odnosno po utvrđivanju poremećaja ili prekida u pružanju komunalne usluge održavanja javnih zelenih površina, gradska uprava nadležna za komunalne poslove je dužna da bez odlaganja obavesti Gradsko veće.

Nakon prijema obaveštenja iz stava 1. ovog člana, Gradsko veće je u obavezi da bez odlaganja:

1) odredi red prvenstva i način pružanja usluga onim korisnicima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad građana ili rad pravnih i fizičkih lica, ili bi nastala značajna, odnosno nenadoknadiva šteta;

2) preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata i druge imovine koja je ugrožena;

3) utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti i učinjenu štetu.

Član 13

Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga (u daljem tekstu: Izjašnjavanje) u trajanju od najmanje 30 dana.

Javni poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana, Preduzeće objavljuje u sredstvima javnog informisanja, na zvaničnoj internet stranici grada Kragujevca: www.kragujevac.rs i internet stranici Preduzeća.

Izjašnjavanje se može organizovati i elektronskim putem.

Preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja dostavi upravi nadležnoj za komunalne poslove izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.

Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom Preduzeća, gradska uprava nadležna za komunalne poslove sačinjava Predlog mera za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i dostavlja

Gradskom veću sa Izveštajem o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih usluga Preduzeća.

Radi otklanjanja nedostataka koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika, Gradsko veće nalaže Preduzeću preduzimanje mera u roku koji ne može biti duži od 90 dana.

III ZAŠTITA JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

Član 14

Javna zelena površina može se koristiti samo u svrhu za koju je namenjena.

Izuzetno, javna zelena površina može se privremeno koristiti za sportske, turističke, kulturne i edukativne manifestacije, priredbe, dečije zabavne parkove i u slične svrhe u skladu sa propisima koji regulišu ovu materiju, uz prethodno pribavljeno odobrenje Gradske uprave nadležne za komunalne poslove.

Organizator je dužan da po završetku manifestacije javnu zelenu površinu dovede u uredno stanje, a u slučaju oštećenja vrati je u prvobitno stanje ozelenjavanjem.

Član 15

Rastinje, odnosno grane stabala koje ugrožava rad energetskog odnosno telekomunikacionog objekta orezuje operator prenosnog sistema koji vrši distribuciju električne energije odnosno signala.

Operator prenosnog sistema dužan da o terminu i lokaciji orezivanja obavesti Gradsku upravu nadležnu za inspekcijske poslove, Preduzeće i Mesnu zajednicu, na čijoj teritoriji se izvode radovi, najmanje pet dana pre početka izvođenja radova.

Član 16

Radi zaštite javnih zelenih površina zabranjeno je:

1. korišćenje javne zelene površine suprotno njenoj nameni;

2. neovlašćena sadnja, seča, vađenje i orezivanje drveća;

3. oštećenje drveća i drugih zasada;

4. gaženje travnjaka;

5. istovar zemlje i drugog materijala, kopanje i iznošenje zemlje, kamena i dr.;

6. puštanje i napasanje domaćih životinja na javnu zelenu površinu;

7. bacanje otpadaka na javnu zelenu površinu;

8. skidanje ili oštećenje putokaza, znakova, natpisnih pločica i dr.;

9. oštećenje staza, klupa, korpi za otpatke, sanitarnih uređaja, i dr. opreme;

10. vožnja bilo kojom vrstom vozila i pranje vozila na javnim zelenim površinama;

11. zaustavljanje i parkiranje vozila na zelenim javnim površinama;

12. paljenje stabala ili lišća, loženje vatre i dr. na zelenim javnim površinama;

13. urezivanje imena ili znakova, postavljanje reklama, lepljenje plakata na stablima, klupama i ostaloj opremi i dr.;

14. neovlašćeno privremeno ili trajno pretvaranje zelenih površina u površine za druge namene;

15. raskopavanje javne zelene površine bez odobrenja;

16. postavljanje objekata i uređaja na javnoj zelenoj površini bez odobrenja;

17. ostavljanje napuštenih vozila, školjki i drugih predmeta;

18. penjanje na drveće, ograde, instalacije i druge objekte na javnoj zelenoj površini i;

19. postupanje na drugi način suprotno nameni javnih zelenih površina.

Član 17

Zabranjena je sadnja drveća i drugog rastinja na:

1. javnoj površini ispod, iznad ili u neposrednoj blizini energetskih, vodovodnih i sličnih objekata i instalacija,

2. mestima na kojima mogu zaklanjati saobraćajne znake, drugu signalizaciju ili smanjivati preglednost raskrsnica ili puta,

3. na ostalim javnim površinama, bez saglasnosti Preduzeća.

Zabranjeno je pored trotoara, stambenih i drugih objekata saditi one vrste drveća i drugog rastinja koje svojim korenom odnosno krošnjom može nanositi štetu tim objektima.

Zabranjeno je pored trotoara, pešačkih staza, igrališta za decu i sličnih objekata saditi bodljikavo zaštitno zelenilo i živu ogradu.

Član 18

Radi bezbednosti lica, zaštite objekata i bezbednosti saobraćaja, Gradska uprava nadležna za inspekcijske poslove može naložiti korisniku zemljišta uklanjanje osušenog ili bolesnog stabla ili grana koje prelaze na javnu površinu.

Član 19

Parkirana vozila, napuštena vozila i školjke, na javnim zelenim površinama biće uklonjena odmah, bez odlaganja, po nalogu komunalnog inspektora, preko Preduzeća u skladu sa odlukom kojom se reguliše oblast parkiranja vozila.

Član 20

Radi zaštite i očuvanja javnih zelenih površina, za potrebe stručne ocene opravdanosti preduzimanja mera u pogledu seče i vađenja stabla, Gradsko veće obrazuje komisiju.

Komisiju čini predstavnik: Preduzeća, gradske uprave nadležne za zaštitu životne sredine, gradske uprave nadležne za komunalne poslove i gradske uprave nadležne za inspekcijske poslove i predstavnici drugih institucija po potrebi.

Zadatak Komisije je da razmatra zahtev za seču odnosno vađenje stabla sa javne zelene površine i daje mišljenje o opravdanosti istog.

Odobrenje za seču odnosno vađenje stabala izdaje gradska uprava nadležna za zaštitu životne sredine.

Član 21

Za izvođenje radova na javnoj zelenoj površini, investitor mora da ima odobrenje o izvođenju radova, gradske uprave nadležne za komunalne poslove, a po prethodno pribavljenom mišljenju Preduzeća o uslovima i merama koje mora preduzeti u cilju zaštite javne zelene površine pri izvođenju tih radova.

Ukoliko se radovi izvode bez odobrenja iz stava 1. ovog člana komunalni inspektor zabraniće izvođenje radova i naložiće dovođenje javne zelene površine u prvobitno stanje.

Član 22

Sadnju drveća, sadnica, formiranje bašti na javnim zelenim površinama vrši Preduzeće, u skladu sa Programom.

Izuzetno, sadnju drveća, sadnica, formiranje bašti na javnoj zelenoj površini mogu da vrše fizička i pravna lica, na osnovu odobrenja gradske uprave nadležne za komunalne poslove, a po prethodno pribavljenom mišljenju Komisije.

Član 23

Sadnju drveća, sadnica, formiranje bašti na ostalim zelenim površinama mogu da vrše fizička lica, preduzetnici, pravna lica, mesne zajednice, udruženja građana na osnovu odobrenja gradske uprave nadležne za komunalne poslove, a po prethodno pribavljenom mišljenju Komisije.

Stručni nadzor nad realizacijom odobrene sadnje vrši gradska uprava nadležna za komunalne poslove.

Član 24

Vlasnici odnosno korisnici objekata javne namene (zdravstvenih, socijalnih, prosvetnih, obrazovnih, naučnih, verskih i drugih organizacija, železničke i autobuske stanice i stajališta, pijaca i sajmišta, grobalja, sportskih i zabavnih terena i sl) dužni su da zelene površine uz te objekte (ostale zelene površine), neizgrađeno građevinsko zemljište i druge slične površine koje se graniče sa površinama javne namene, održavaju u urednom stanju.

Vlasnici odnosno korisnici zajedničkih i individualnih dvorišta dužni su da ista održavaju u urednom stanju.

Pod održavanjem u urednom stanju u smislu stava 1. i 2. ovog člana podrazumeva se osnovna nega ukrasnog grmlja, cveća i trave, uklanjanje korova, orezivanje šiblja i drugog rastinja, košenje trave kao i čišćenje celokupne površine.

Član 25

Seču, odnosno vađenje stabla, sa javnih zelenih površina, može vršiti samo Preduzeće, na osnovu naloga gradske uprave nadležne za komunalne poslove, a po prethodno pribavljenom mišljenju Komisije, u sledećim slučajevima:

- ako je stablo bolesno, suvo, odnosno zaraženo štetočinama i bolestima, a ne može se spasiti drugim zaštitnim merama;

- ako stablo dostigne fiziološku starost saglasno vrsti i staništu ili se nalazi u stanju u kom je ugrožen njegov opstanak i ako je neophodno njegovo uklanjanje ili njegovo zadržavanje zahteva neopravdan trošak sredstava;

- ako je uklanjanje stabla u funkciji suzbijanja invazivnih vrsta i/ili planska zamena starog stabla novim;

- ako jedan broj stabala mora da bude odstranjen u interesu održavanja ostalog drveća (mere nege);

- ako javni interes izgradnje saobraćajnica, infrastrukturnih i drugih javnih objekata, prevazilazi interes očuvanja drveća;

- kada zdravo stablo ugrožava bezbednost ljudi i saobraćaja, stabilnost građevinskog objekta, podzemne instalacije ili vrši izdignuće trotoara;

- ako je seča odnosno vađenje zdravog stabla potrebna kod izgradnje stambenih, poslovnih ili drugih objekata, uz obavezu nadoknade vrednosti isečenog odnosno izvađenog stabla.

U slučaju kada se vađenje stabla vrši sa javne zelene površine koja se nalazi u sistemu održavanja, iz razloga navedenih u stavu 1. alineja 1-3. ovog člana, vršilac komunalne delatnosti je dužan da na mestu uklonjenog stabla zasadi novo stablo odgovarajuće vrste, ukoliko postoji potreba.

Seču, odnosno vađenje stabla sa javnih zelenih površina koje se ne nalaze u sistemu održavanja, iz razloga navedenih u stavu 1. alineja 1-3. i 6. ovog člana, a po prijavi fizičkog lica, preduzetnika ili pravnog lica, vrši vršilac komunalne delatnosti, na osnovu naloga komunalnog inspektora, uz prethodno pribavljanje mišljenja Komisije.

Izuzetno, seču, odnosno vađenje stabla sa javnih zelenih površina koje se ne nalaze u sistemu održavanja, mogu da vrše i fizička lica, preduzetnici i pravna lica, ispred svojih objekata, na osnovu odobrenja nadležne uprave, uz prethodno pribavljanje mišljenja Komisije.

IV FINANSIRANJE

Član 26

Sredstva za obavljanje i razvoj komunalne delatnosti održavanja javnih zelenih površina obezbeđuju se iz:

- prihoda budžeta grada Kragujevca,

- prihoda od usluga delatnosti održavanja ostalih zelenih površina,

- namenskih sredstava drugih nivoa vlasti i

- drugih prihoda u skladu sa zakonom.

V NADZOR

Član 27

Nadzor nad realizacijom Programa iz člana ove 8. odluke vrši Gradska uprava nadležna za komunalne poslove.

Član 28

Inspekcijski nadzor nad obavljanjem delatnosti održavanja javnih zelenih površina vrši Gradska uprava nadležna za inspekcijske poslove, preko komunalnog inspektora.

Komunalno-milicijske poslove obavlja komunalni milicionar.

Komunalni milicionar u obavljanju komunalno-milicijskih poslova, pored zakonom utvrđenih ovlašćenja, ovlašćen je da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i izda prekršajni nalog za prekršaje propisane ovom odlukom.

Ukoliko komunalni milicionar u obavljanju komunalno-milicijskih poslova, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, i obavestiće odmah o tome pisanim putem, nadležni organ.

Član 29

Komunalni inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora, pored zakonskih ovlašćenja, ima pravo i dužnost da proverava:

1) da li Preduzeće obavlja komunalnu delatnost na način iz člana 6. stav 2. i člana 9. Odluke;

2) da li se ostale zelene površine održavaju u skladu sa odredbama ove odluke (čl. 7. Odluke);

3) da li Preduzeće održava javne zelene površine u skladu sa odredbom ove odluke (čl. 8. Odluke);

4) da li Preduzeće obaveštava korisnike o planiranim prekidima i smetnjama u pružanju komunalnih usluga u skladu sa odredbom ove odluke (član 10. Odluke);

5) da li Preduzeće obaveštava nadležnu upravu o prekidima i poremećajima u obavljanju komunalne delatnosti i preduzima mere na otklanjanju uzroka poremećaja u skladu sa odredbom ove odluke (član 11. stav 1. Odluke);

6) da li Preduzeće sprovodi postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga u skladu sa odredbama ove odluke (član 13. Odluke);

7) da li se javne zelene površine koriste u svrhe za koje su namenjene (član 14. stav 1. Odluke);

8) da li organizator manifestacije koristi javnu površinu suprotno odredbama ove odluke (član 14. stav 2. i 3.);

9)da li orezivanje stabla, odnosno zelenila koje ugrožava rad energetskog objekta vrši operator prenosnog sistema koji vrši distribuciju električne energije (član 15. stav 1. Odluke);

10) da li operator prenosnog sistema koji vrši distribuciju električne energije, odnosno signala obaveštava o terminu i lokaciji orezivanja stabla, odnosno zelenila subjekte u skladu sa odredbama ove odluke (član 15. stav 2. Odluke);

11) da li se poštuju mere mere zabrane u skladu sa odredbama ove odluke (čl. 16. i 17. Odluke);

12) da li investitor izvodi radove na javnoj zelenoj površini (raskopavanje javne zelene površine i dovođenje raskopane površine u prvobitno i tehnički ispravno stanje) suprotno odredbama ove odluke (član 21. Odluke);

13) da li pravna lica, preduzetnici i fizička lica i dr. vrše formiranje bašti na zelenoj površini, kao i ostaloj zelenoj površini suprotno odredbama ove odluke (čl. 22. i 23. Odluke);

14) da li vlasnici, odnosno korisnici objekata javne namene održavaju neizgrađeno građevinsko zemljište i druge površine koje se graniče sa javnim zelenim površinama suprotno odredbi ove Odluke, kao i vlasnici održavaju dvorišta u urednom stanju (član 24. st. 1. i 2.Odluke);

15) da li se seča i sl. vrši suprotno odredbi ove odluke (član 25. Odluke).

Komunalni inspektor može preduzeti i druge potrebne mere u skladu sa ovom Odlukom i drugim aktima, donetim u skladu sa ovom Odlukom.

Komunalni inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora ovlašćen je da izdaje prekršajni nalog za prekršaje za koje su ovom Odlukom propisane novčane kazne u fiksnom iznosu.

Član 30

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je ovlašćen da rešenjem:

1. naloži Preduzeću da obavlja komunalnu delatnost na način iz člana 6. stav 2. i člana 9. Odluke;

2. naloži pravnim i fizičkim licima koja koriste ostale zelene površine da urede i održavaju površine u skladu sa odredbama ove odluke (član 7. Odluke)

3. naloži Preduzeću da održava javnu zelenu površinu u skladu sa odredbom ove odluke (čl. 8 Odluke);

4. naloži Preduzeću da obaveštava korisnike o planiranim prekidima i smetnjama u pružanju komunalnih usluga u skladu sa odredbom ove odluke (član 10.Odluke);

5. naloži Preduzeću da obaveštava nadležnu upravu o prekidima i poremećajima u obavljanju komunalne delatnosti i preduzima mere na otklanjanju uzroka poremećaja u skladu sa odredbom ove odluke (član 11.stav 1. Odluke);

6. naloži Preduzeću da sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga u skladu sa odredbama ove odluke (član 13.Odluke);

7. naloži pravnim, fizičkim licima i preduzetnicima da se javne zelene površine koriste u svrhe za koje su namenjene (član 14. stav 1.Odluke);

8. naloži organizatoru manifestacije da koristi javnu površinu u skladu sa odredbama ove odluke (član 14. stav 2. i 3.);

9.naloži pravnim, fizičkim licima i preduzetnicima da se orezivanje zelenila vrši u skladu sa odredbom ove odluke (član 15.stav 1.Odluke);

10. naloži operatoru prenosnog sistema koji vrši distribuciju električne energije da postupa u skladu sa odredbom ove odluke (član 15. stav 2.Odluke);

11. naloži pravnim, fizičkim licima i preduzetnicima da poštuju mere mere zabrane u skladu sa odredbama ove odluke (čl. 16. i 17. Odluke);

12. da naloži korisniku zemljišta uklanjanje osušenog ili bolesnog stabla ili grana koje prelaze na javnu površinu u skladu sa odredbama ove odluke (član 18. Odluke);

13 naloži investitoru da izvodi radove na javnoj zelenoj površini (raskopavanje javne zelene površine i dovođenje raskopane površine u prvobitno i tehnički ispravno stanje) u skladu sa odredbama ove odluke (član 21. Odluke);

14. naloži pravnim licima, preduzetnicima i fizičkim licima i dr. da formiranje bašti na zelenoj površini, kao i ostaloj zelenoj površini, vrši u skladu sa odredbama ove odluke (čl. 22. i 23. Odluke);

15. naloži vlasnicima, odnosno korisnicima objekata javne namene da održavaju neizgrađeno građevinsko zemljište i druge površine koje se graniče sa javnim zelenim površinama, kao i vlasnici dvorišta da održavaju dvorišta u urednom stanju(član 24. st. 1. i 2. Odluke);

16. da naloži pravnim, fizičkim licima i preduzećima da seču i sl. vrši u skladu sa odredbama ove odluke (član 25. Odluke);

17. naloži i druge mere i radnje u skladu sa zakonom i odredbama ove odluke.

Komunalni inspektor može preduzeti i druge potrebne mere u skladu sa ovom Odlukom i drugim aktima, donetim u skladu sa ovom Odlukom.

Član 31

Novačnom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće, ako:

1) ne obavlja delatnost na način iz člana 6. stav 2. Odluke;

2) javne zelene površine ne održava u skladu sa Programom (član 8. Odluke);

3) ne obavlja delatnost u skladu sa odredbom člana 9. Odluke;

3) ne obaveštava korisnike o planiranim ili očekivanim smetnjama i prekidima u obavljanju komunalne delatnosti(član 10. Odluke);

4) ne obaveštava Uprava i ne preduzima mere u slučaju nastupanja neplaniranog poremećaja rada ili prekida (član 11. Odluke);

5) ne sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu usluga (član 13. Odluke);

6) ne koristi javnu zelenu površinu u svrhu za koju je namenjena(član 14. Odluke);

8) ne vrši sadnju drveća u skladu sa Programom (član 22.stav 1. Odluke);

9) ne vrši seču na način iz člana 25. Odluke;

10) ne postupi po rešenju donetom u postupku inspekcijskog nadzora.

Za prekršaj iz stava 1. ove odluke kazniće se odgovorno lice u Preduzeću novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000,00 dinara.

Član 32

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj drugo pravno lice ako:

1) Ne održava ostale zelene površine iz člana 7. Odluke;

2) ne pribavi odobrenje ili ne dovede javnu zelenu površinu u prvobitno stanje, nakon održane manifestacije (član 14. st. 2. ili 3. Odluke);

2) ako vrši orezivanje stabla, odnosno zelenila koje ugrožava rad energetskog objekta suprotno članu 15. stav 1.Odluke;

3) operater prenosnog sistema koji vrši distribuciju električne energije ne obaveštava u propisanom roku subjekte iz člana 15. stav 2. Odluke o lokaciji i terminu orezivanja stabala, odnosno zelenila koje ugrožava rad energetskog objekta;

4) na javnoj zelenoj površini vrši radnje koje su zabranjene odredbama člana 16. tač. 1; 2, 3, 5, 7, 8,9, 10, 13, 14, 15, 16. 17. ili 19. Odluke;

5) na javnoj zelenoj površini vrši radnje koje su zabranjene odredbama člana 17. Odluke;

6) ne ukloni osušeno bolesno stablo, čije grane prelaze na javnu površinu iz člana 18.Odluke;

7) izvodi radove bez odobrenja nadležnog organa iz člana 21. Odluke;

8) izvodi radove bez odobrenja, odnosno mišljenja Komisije iz člana 23. Odluke;

9) ne održava ostale zelene površine koje se graniče sa površinama javne namene na način iz člana 24.stav 1. Odluke;

10) ne održava dvorišta u urednom stanju iz člana 24. stav 2. Odluke;

11) vrši seču suprotno članu 25. Odluke;

12) ne postupi po rešenju donetom u postupku inspekcijskog nadzora.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom za prekršaj u fiksnom iznosu od 20.000,00 dinara.

Član 33

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se fizičko lice, za sledeće prekršaje ako:

1) vrši orezivanje stabla, odnosno zelenila koje ugrožava rad energetskog objekta suprotno članu 15. stav 1.Odluke;

2) na javnoj zelenoj površini vrši radnje koje su zabranjene odredbama člana 16. tačka 1., 2., 3., 5., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18. i 19. Odluke;

3) na javnoj zelenoj površini vrši radnje koje su zabranjene odredbama člana 17. Odluke;

4) izvodi radove bez odobrenja nadležnog organa iz člana 21.Odluke;

5) izvodi radove bez odobrenja, odnosno mišljenja Komisije iz člana 23. Odluke;

6) ne održava dvorište u urednom stanju iz člana 24. stav 2. Odluke;

7) vrši seču suprotno članu 25. Odluke;

8) ne postupi po rešenju donetom u postupku inspekcijskog nadzora.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000,00 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj ako na javnoj zelenoj površini vrši radnje koje su zabranjene odredbama člana 16. tačka 4., 6. i 7. ove odluke.

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 34

Obavezuje se JKP Šumadija Kragujevac da uskladi akta preduzeća sa odredbama ove odluke u roku od tri meseca od stupanja na snagu ove odluke.

Član 35

Postupci koji nisu okončani do dana stupanja na snagu ove odluke, okončaće se prema odredbama Odluke koja je važila u momentu pokretanja postupka.

Član 36

Danom stupanja na snagu ove odluke prestaju da važe odredbe Odluke o komunalnom redu ("Službeni list grada Kragujevca", br. 18/14 - prečišćen tekst, 38/14, 9/15, 44/15, 3/16, 9/17, 11/18, 18/18, 34/18 i 33/19) čl. 48., 50., 51., 52., 132. stav 1. tačka 13., 133. tačke 20, 21, i 22., član 140. tačka 21, 22, 23 i 24; član 141. tačke 16, 17, 18 i 19; 142. tačka 5. i člana 143. tačka 7. Danom stupanja na snagu ove odluke u članu 140. tački 13. reč: "zelenilo" se briše.

Član 37

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kragujevca".