ODLUKA

O GEOGRAFSKOM INFORMACIONOM SISTEMU GRADA LOZNICE

("Sl. list grada Loznice", br. 26/2020)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom uređuju se uslovi uvođenja, organizacije izrade i funkcionisanja Geografskog informacionog sistema grada Loznice (u daljem tekstu: GIS), međusobni odnosi delova sistema i način pružanja usluga korisnicima, odnosno drugim pravnim i fizičkim licima.

Član 2

GIS predstavlja sistem za prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, prikazivanje i održavanje prostorno orijentisanih i drugih informacija i podataka, koji su ranije bili čuvani u analognom i digitalnom obliku.

Osnovni cilj uspostavljanja GIS-a je dobijanje pouzdanog zajedničkog informacionog sistema na nivou lokalne efikasnije, ekonomičnije i modernije upravljanje gradskim resursima.

Član 3

Osnivač GIS-a je grad Loznica (u daljem tekstu: Grad).

Poslove u vezi sa GIS-om obavlja Radna grupa za organizaciju izrade Geografskog informacionog sistema (GIS-a) grada Loznice (u daljem tekstu: Radna grupa za GIS).

Član 4

Radna grupa za GIS obrazuje se rešenjem Gradskog veća.

Zadaci Radne grupe za GIS utvrđuju se rešenjem o obrazovanju.

Član 5

Poslovi administriranja i održa- vanja GIS sistema poveravaju se Odeljenju za rad organa grada, informacione i zajedničke poslove Gradske uprave grada Loznice. Opis poslova obuhvata pripremu baza podataka i aplikacija za korišćenje u sistemu, koordinaciju poslova na kreiranju i održavanju baza podataka korisnika i permanentni razvoj sistema.

Član 6

Stručne i administrativne poslove za potrebe Radne grupe za organizaciju izrade Geografskog informacionog sistema (GIS-a) grada Loznice obavlja Odeljenje za rad organa grada, informacione i zajedničke poslove Gradske uprave grada Loznice.

Član 7

Funkcionisanje i razvoj GIS-a finansira se iz sredstava grada Loznice, u skladu sa usvojenim Planom razvoja GIS-a i na osnovu godišnjeg Programa koji priprema i predlaže Radna grupa za organizaciju izrade GIS-a grada Loznice.

Finansiranje GIS-a se može vršiti i iz drugih sredstava.

II POSEBNE ODREDBE

Član 8

Za razvoj i funkcionisanje GIS-a posebno su važni: hardver, softver, podaci, administratori, članovi sistema, korisnici sistema, metode i procedure.

Hardver je fizičko računarsko okruženje u kome GIS radi.

Softver obezbeđuje funkcije i alate neophodne za prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, prikazivanje i održavanje podataka o prostoru.

Ključne komponente GIS softvera su:

- alati za unos i obradu prostornih informacija;

- sistemi za upravljanje bazama podataka;

- alati za podršku prostornim upitima, analizama i vizuelizaciji;

- grafički korisnički interfejs za jednostavno korišćenje alata.

Podaci u digitalnom obliku su rasterski, vektorski i alfanumerički.

Administratori sistema su tehnička lica koja razvijaju i održavaju sistem.

Članovi sistema su javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica, koja su sa gradom Loznicom zaključila ugovor o pristupanju GIS-u.

Korisnici sistema su pravna i fizička lica koja koriste raspoložive podatke GIS-a.

Metode čine planovi i pravila funkcionisanja GIS-a.

Procedure su utvrđena pravila postupanja u okviru GIS-a.

Član 9

Pod aktivnostima u formiranju, funkcionisanju i razvoju GIS-a podrazumevaju se: unos podataka, obrada, upravlja- nje, upiti i analize, vizuelizacija, izvešta- vanje i distribucija.

Unos podataka podrazumeva postoja- nje istih u odgovarajućem digitalnom formatu. Postupak prevođenja podataka u odgovarajući format naziva se konverzija, pri čemu se postupak konverzije iz analognog u digitalni oblik naziva digitalizacija.

Obrada je određeni vid dorade u cilju prilagođavanja unetih podataka sistemu.

Upravljanje podrazumeva manipula- ciju podacima - organizovanje, uređivanje i održavanje baze podataka.

Upiti i analize predstavljaju proces kojim se od postojećih podataka unetih u sistem, specijalnim postupcima dobijaju izvedene informacije koje su predmet analize.

Vizuelizacija i izveštavanje podrazumeva vizuelno prikazivanje dobijenih rezultata upita u digitalnoj ili analognoj formi i njihovo tumačenje.

Distribucija je kretanje podataka između članova GIS-a, pravnih i fizičkih lica - korisnika sistema i sl.

Član 10

Pod članovima sistema podrazume- vaju se sva javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica koja sa gradom Loznicom zaključe ugovor o pristupanju sistemu.

U sistem GIS-a mogu pristupiti i druge lokalne samouprave.

Odluku o prijemu u sistem donosi Gradsko veće grada Loznice na predlog Radne grupe za organizaciju izrade GIS-a grada Loznice.

Odluka je osnov za potpisivanje sporazuma o saradnji na razvoju GIS-a.

Sporazum o saradnji potpisuju Gradska uprava i institucije - članice Radne grupe za organizaciju izrade GIS-a grada Loznice.

Član 11

Korisnici GIS-a su pravna i fizička lica, koja imaju potrebu da pristupaju bazama podataka i koriste raspoložive informacije u okviru delatnosti koju obavljaju.

Korisnici GIS-a podnose zahtev za pristup bazama podataka i korišćenje raspoloživih informacija (u daljem tekstu: zahtev).

U zahtevu Korisnici GIS-a navode delatnost koju obavljaju, vrstu potrebnih podataka i vremenski period korišćenja.

Odluku o zahtevu donosi Radna grupa za organizaciju izrade GIS-a grada Loznice.

Radna grupa za organizaciju izrade GIS-a grada Loznice može tražiti dopunu zahteva podacima koji su od značaja za donošenje ove odluke.

Fizička lica mogu biti korisnici GIS-a uz potvrdu da u okviru određene institucije (škole, fakulteti, instituti, naučne ustanove i sl.) obavljaju poslove za koje su im potrebni podaci (seminarski, diplomski i naučni radovi i slično) uz saglasnost Radne grupe za organizaciju izrade Geografskog informacionog sistema (GIS-a) grada Loznice.

Član 12

Poseban vid korišćenja GIS-a je mogućnost da se na WEB prezentaciji GIS-a označi lokacija zainteresovanog pravnog lica, sa osnovnim podacima (adresa, brojevi telefona, WEB adresa i drugo).

Član 13

Naknada za korišćenje podataka sadržanih u GIS-u Grada Loznice i za označavanje lokacije zainteresovanog pravnog lica na WEB prezentaciji GIS-a utvrđuju se aktom kojim se utvrđuju naknade za rad organa Gradske uprave.

III ZAVRŠNE ODREDBE

Član 14

Tekst Sporazuma o saradnji na razvoju Geografskog informacionog sistema jedinica lokalne samouprave podregije Podrinje sastavni je deo ove odluke.

Ovlašćuje se gradonačelnik Vidoje Petrović, da u ime i za račun grada Loznice, potpiše sporazum iz stava 1. ovog člana.

Član 15

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Loznice".

 

Sporazum o saradnji na razvoju Geografskog informacionog sistema jedinica lokalne samouprave podregije Podrinje

Zaključen dana_________. godine između:

GRADA LOZNICE, koga zastupa Vidoje Petrović, gradonačelnik

OPŠTINE KRUPANJ, koju zastupa Ivan Isailović, predsednik opštine

OPŠTINE LJUBOVIJA, koju zastupa Milan Jovanović, predsednik opštine

OPŠTINE MALI ZVORNIK, koju zastupa Zoran Jevtić, predsednik opštine

Član 1

Grad Loznica i Opštine Krupanj, Ljubovija i Mali Zvornik, (u daljem tekstu: potpisnici sporazuma), potvrđuju svoju spremnost da jačaju i održavaju veze u međusobnoj saradnji kao i svoje namere da se u potpunosti angažuju na kreiranju zajedničkih rešenja razvojem Geografskog informacionog sistema (u daljem tekstu: GIS-a).

Član 2

Potpisnici sporazuma uviđaju potrebu za unapređenjem međusobne komunikacije, informisanja i saradnje u cilju razvoja GIS-a.

Potpisnici sporazuma izražavaju želju i spremnost da sarađuju kroz realizaciju zajedničkih projekata na razvoju GIS-a u sledećim oblastima:

1. Izrada i usaglašavanje zajedničkih i pojedinačnih razvojnih planova;

2. Usaglašavanje i koordiniranje razmene informacija i aktivnosti na pripremi i realizaciji budućih zajedničkih projekata;

3. Usklađivanje aktivnosti koje su od interesa za dva ili više potpisnika ovog sporazuma;

4. Podsticanje zajedničke promocije i stvaranje pozitivnog imidža GIS-a.

Član 3

Kao pomoć u realizaciji ovoga sporazuma, potpisnici su saglasni da obrazuju Koordinacioni odbor.

Koordinacioni odbor čini po dva predstavnika svake strane potpisnika sporazuma.

Koordinacioni odbor nema snagu odlučivanja, već mu je uloga da olakša komunikaciju i koordinaciju između potpisnika sporazuma.

Koordinacioni odbor na konstitutivnom sastanku donosi Pravilnik o radu.

Koordinacioni odbor obavlja poslove iz oblasti navedenih u članu 2. stav 2. ovog sporazuma.

Član 4

Potpisnici sporazuma su saglasni da unapređuju međusobnu saradnju kroz realizaciju godišnjeg Plana aktivnosti na razvoju GIS-a.

Godišnji plan aktivnosti na razvoju GIS-a donose potpisnici sporazuma koji verifikuje Koordinacioni odbor.

Godišnjim planom aktivnosti na razvoju GIS-a utvrđuju se aktivnosti u okviru četiri programske oblasti iz člana 2. stava 2. ovog sporazuma, kao i aktivnosti koje su vođene iskazanim potrebama potpisnica sporazuma za odgovarajuću godinu. Godišnjim planom aktivnosti na razvoju GIS-a će se posebno definisati:

1. Preciziranje aktivnosti za određeni period;

2. Način učešća u dogovorenim aktivnostima (obuka, tehnička pomoć, finansiranje, korišćenje objekata ili opreme i sl.);

3. Protokoli o razmeni podataka i korišćenju aplikacija potpisnika sporazuma;

4. Odgovarajući doprinosi (učešće) u vidu ljudskih i tehničkih resursa kao i eventualno sufinansiranje od strane potpisnika sporazuma.

Godišnji plan aktivnosti precizira uslove pod kojima se izvršavaju obaveze ugovornih strana, kao što je između ostalog napredak koji je potreban kada se radi o definisanim kriterijumima, ciljevima i pokazateljima, kao i održivosti rezultata aktivnosti uz posvećenost ostvarivanju.

Rezultati i ishodi će se ocenjivati zajednički na godišnjoj osnovi.

Član 5

Potpisnici sporazuma će obezbediti pristup svim potrebnim informacijama za pripremu i implementaciju godišnjih Planova aktivnosti na razvoju GIS-a, kao i za zajedničku ili samostalnu realizaciju projekata preko svojih članova u Koordinacionom odboru.

Član 6

Potpisnici sporazuma iskazuju nameru da na svim poslovima u okviru ovog sporazuma, odnosno na planiranju, implementaciji i evaluaciji zajedničkih aktivnosti, rade u duhu dobre volje i prijateljskog razumevanja.

Član 7

Izmene i dopune odredbi ovog sporazuma moguće su samo uz pismenu saglasnost svih strana potpisnika sporazuma.

Član 8

Ovaj sporazum se zaključuje na neodređeno vreme.

Član 9

Ukoliko kod nekog od potpisnika sporazuma u određenom trenutku nestane interes za daljim učešćem i istupi iz ovog sporazuma, obavezan je da o tome pismenim putem obavesti ostale potpisnike sporazuma, čime njegove obaveze prema ovom sporazumu prestaju.

Sa potpisnikom ovog sporazuma koji istupi iz istog sporazuma posebnom odlukom regulisaće se sva potraživanja u vidu materijalnih sredstava i podataka, koje je eventualno uneo prilikom potpisivanja ovog sporazuma u roku od 30 dana od dana istupanja iz sporazuma.

Sporazum je otvoren za pristupanje i za druge gradove i opštine, koji iskažu spremnost za saradnju na razvoju GIS-a i o tome pismenim putem obavesti sve potpisnike sporazuma.

Član 10

Ovaj sporazum je sačinjen u pet (5) primeraka, od kojih grad Loznica zadržava dva (2) primerka a ostali potpisnici sporazuma zadržavaju po jedan (1) primerak.

U Loznici, 2020. godine

Potpisnici sporazuma:

Grad Loznica
_____________________________________
Vidoje Petrović, gradonačelnik

Opština Krupanj
_____________________________________
Ivan Isailović, predsednik opštine

Opština Ljubovija
_____________________________________
Milan Jovanović, predsednik opštine

Opština Mali Zvornik
_____________________________________
Zoran Jevtić, predsednik opštine