ODLUKA

O PIJACAMA

("Sl. list Grada Loznice", br. 21/2016 i 28/2020)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom utvrđuje se način obavljanja komunalne delatnosti upravljanja pijacama, kao i uslovi i način pijačne prodaje.

Član 2

Upravljanje pijacama je komunalno opremanje, održavanje i organizacija delatnosti na zatvorenim i otvorenim prostorima, koji su namenjeni za obavljanje prometa poljoprivredno-prehrambenih i drugih proizvoda.

Član 3

Pijaca u smislu ove odluke je prostor određen prostornim, odnosno urbanističkim planom i koji je komunalno opremljen za pijačnu prodaju.

Pijačna prodaja obuhvata promet na malo svežih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, proizvoda domaće radinosti i zanatskih proizvoda, druge robe široke potrošnje (u daljem tekstu: roba), kao i pružanje pratećih usluga (u daljem tekstu: usluge).

Promet na malo iz stava 2. ovog člana obuhvata prodaju robe i pružanje usluga naročito na tezgama, boksovima ili u posebnim prodajnim objektima.

Član 4

Obavljanje komunalne delatnosti upravljanja pijacama poverava se Komunalnom javnom preduzeću "Naš dom" Loznica.

Javno preduzeće iz stava 1. ovog člana je upravljač pijace - u smislu ove odluke.

Promena vršioca komunalne delatnosti iz stava 1. ovog člana vrši se odlukom koju donosi Skupština grada Loznice u postupku poveravanja obavljanja komunalne delatnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti i uredbom kojom se uređuju način i uslovi za otpočinjanje obavljanja komunalnih delatnosti.

Član 5

U zavisnosti od vrste robe, odnosno predmeta pijačne prodaje i/ili načina pijačne prodaje, pijaca može da bude:

1) zelena pijaca - na kojoj se obavlja prodaja poljoprivredno- prehrambenih proizvoda (sveže i sušeno voće, povrće, šumski plodovi, jaja, mlečni proizvodi, zaklana živina, proizvodi od testa i drugih životnih namirnica), cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, semenske robe, ukrasnih jelki i neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti,

2) kvantaška pijaca - na kojoj se obavlja prodaja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (voće, povrće, jaja) sa tezgi, boksova, kontejnera i drugih sličnih objekata namenjenih za parkiranje vozila i prikolica iz kojih se vrši prodaja,

3) stočna pijaca - na kojoj se obavlja prodaja stoke i stočne hrane, živine, zečeva, ptica i kućnih ljubimaca,

4) robna pijaca - na kojoj se obavlja prodaja neprehrambenih proizvoda dozvoljenih zakonom, rezane građe i ogrevnog materijala, i polovne (upotrebljavane) robe (odeća, obuća, predmeti za upotrebu u domaćinstvu, autodelovi, motori i njihovi delovi, električni aparati i druga slična roba).

Član 6

Korisnici pijačnih usluga, u smislu ove odluke, su:

1) pravna lica, preduzetnici i fizička lica koja koriste pijačni prostor u cilju prodaje roba ili pružanja usluga pod uslovima propisanim zakonom, drugim propisima, ovom odlukom i opštim aktima donetim na osnovu ove odluke (u daljem tekstu: prodavci) i

2) lica koja se na pijaci snabdevaju robom i koriste odgovarajuće usluge (u daljem tekstu: kupci).

Član 7

Na teritoriji grada Loznice pijace su:

1) Zelena pijaca u Loznici, KO Loznica KP br. 9076,

2) Zelena pijaca u Banji Koviljači, KO Banja Koviljača KP br. 551/2,

3) Zelena pijaca u Lešnici, KO Lešnica KP br. 4883,

4) Stočna pijaca u Klupcima, KO Loznica delovi KP br. 2666/1, 2666/28 i 2666/29 i

5) Robna pijaca u Klupcima, KO Loznica delovi KP br. 2666/1, 2666/28 i 2666/29.

II OPREMANJE PIJACE

Član 8

Pijaca može raspolagati stalnim objektima i opremljena je odgovarajućom infrastrukturom, pijačnim objektima i prostorom na kome se postavljaju i raspoređuju pijačni objekti i oprema (pijačni prostor).

Opremanje pijace iz stava 1. ovog člana vrši se u skladu sa unapred utvrđenim Planom opremanja pijace i postavljanja pijačnih objekata koga donosi Upravljač pijace uz saglasnost Gradskog veća grada Loznice.

Član 9

Pijace imaju odgovarajuće prilaze pijačnom prostoru i objektima, opremu potrebnu za promet roba i usluga i prostorije za Upravljača pijace (u daljem tekstu: uprava pijace).

Upravljač pijace je dužan da na pijaci obezbedi:

- snabdevanje higijenski ispravnom vodom za piće i za pranje i osvežavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, kao i za pranje pijace,

- odvod otpadnih voda,

- neprekidno snabdevanje električnom energijom,

- uklanjanje čvrstog otpada kroz obezbeđivanje potrebnog broja posuda za odlaganje otpada i vidno označenih posuda za odlaganje različitih proizvoda koji su isključeni iz prometa,

- sanitarne i toaletne prostorije srazmerno broju pijačnih objekata,

- javnu vagu na kojoj se vrši provera mase kupljene robe (kontrolna vaga), da je jasno označi i da omogući lak pristup toj vagi,

- adekvatno osvetljenje pijace u noćnim časovima,

- oglasnu tablu.

Upravljač pijace je dužan da u upravi pijace i na pijaci obezbedi uslove za prisustvo i rad inspekcija i drugih nadležnih nadzornih i kontrolnih organa.

Član 10

Stalni objekti na pijaci se grade u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, a opremaju se u skladu sa planskim aktom iz člana 8. ove odluke i sa propisima o izgradnji objekata.

Član 11

Pijačni prostor mora da bude ograđen, uređen i popločan čvrstim materijalom koji se lako čisti i pere.

Pijačni prostor mora da ima poseban ulaz za dostavna vozila i poseban ulaz za potrošače.

Upravljač pijace ima obavezu da izvrši podelu pijačnog prostora (rejonizaciju) prema vrsti roba i usluga.

Član 12

Pijačni objekat može da bude kiosk i drugi montažno-demontažni objekat, kao i tezga, vitrina, ram, boks i drugi pokretni objekat.

Pijačne objekte postavlja i uklanja Upravljač pijace. Upravljač pijace je dužan da pijacu opremi potrebnim brojem i vrstom pijačnih objekata u zavisnosti od vrste pijace.

Izgled, tip, vrstu, broj i raspored pijačnih objekata određuje Upravljač pijace planskim aktom iz člana 8. ove odluke.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, pijačni objekat može da postavi i drugo lice uz prethodno pribavljenu saglasnost Upravljača pijace i, pri tome, u svemu mora da ispunjava uslove iz stava 3. ovog člana.

Zabranjeno je postavljanje pijačnih objekata, izlaganje i prodaja robe na ulazima u pijačni prostor, kao i na svim ostalim lokacijama koje nisu predviđene planskim aktom iz člana 8. ove odluke.

Član 13

Pijačni objekat mora da ispunjava sanitarne, higijensko-tehničke i druge uslove propisane zakonom za objekte određene namene i mora da bude u ispravnom stanju.

Po nalogu nadležnog organa, Upravljač pijace ili lice iz člana 12. stav 4. ove odluke u obavezi je da popravi ili ukloni pijačni objekat koji ne ispunjava uslove iz stava 1. ovog člana.

Član 14

Upravljač pijace je u obavezi da pijačne objekte postavi i rasporedi na način kojim se obezbeđuje funkcionalnost i estetski izgled pijace i omogućuje kupcima nesmetana kupovina, kao i prolaz vozilima za hitne intervencije (policija, vatrogasna služba, hitna pomoć).

Rasporedom pijačnih objekata na zelenoj pijaci mora se obezbediti odvojen prostor za prodaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i prostor za prodaju neprehrambenih proizvoda i vršenje zanatskih usluga.

Rasporedom pijačnih objekata na robnoj pijaci mora se obezbediti odvojen prostor za prodaju polovne (upotrebljavane) robe od prostora za prodaju neprehrambenih proizvoda.

III ODRŽAVANJE PIJACE

Član 15

Upravljač pijace je dužan da redovno održava pijacu.

Održavanje pijace iz stava 1. ovog člana obuhvata vršenje svih poslova kojima se obezbeđuje nesmetano obavljanje prometa i vršenja usluga u prometu robe na pijaci, a naročito:

- svakodnevno pranje i čišćenje pijace,

- obezbeđenje i čuvanje pijace,

- održavanje javne (kontrolne) vage,

- održavanje objekata komunalne infrastrukture na pijaci,

- čišćenje snega i leda.

Održavanje pijace, u smislu ovog člana, smatra se i naplata naknade za korišćenje pijačnog prostora, opreme i objekata.

Član 16

Održavanje pijace se vrši prema godišnjem Programu održavanja pijace koji čini sastavni deo godišnjeg programa poslovanja Upravljača pijace.

Godišnji Program održavanja pijace obavezno sadrži vrstu, obim, način, dinamiku i finansijske efekte radova na tekućem i investicionom održavanju pijace.

IV KORIŠĆENJE PIJAČNOG PROSTORA, OPREME I OBJEKATA

Član 17

Upravljač pijace daje u zakup na duži vremenski rok (tri meseca, šest meseci ili godinu)stalne i pijačne objekte, opremu i prostor, u skladu sa zakonom i ovom odlukom.

Pijačne objekte iz člana 12. stav 1. ove odluke (tezge, vitrine, ramove, boksove i druge pokretne objekte), Upravljač pijace daje korisniku i na dnevno korišćenje.

Davanje u zakup iz stava 1. ovog člana vrši se na osnovu ugovora koji se zaključuje u pisanoj formi.

Za dnevno korišćenje iz stava 2. ovog člana ne zaključuje se ugovor u pisanoj formi, već se izdaje potvrda o plaćenoj naknadi i/ili fiskalni račun.

Ugovor iz stava 3. člana ovog člana sadrži podatke o tipu, nameni, naknadi, vremenu korišćenja, kao i druga pitanja od značaja za korišćenje objekata ili prostora na pijaci.

Član 18

Za zakup objekata, opreme i prostora na pijaci korisnik plaćana naknadu.

Davanje u zakup vrši se putem licitacije.

Visinu naknade za dnevno korišćenje utvrđuje Upravljač pijace. Naknada za dnevno korišćenje plaća se unapred, prilikom ulaza na pijacu i važi za taj radni dan pijace.

U potvrdu o plaćenoj naknadi za dnevno korišćenje unose se ime i prezime korisnika preuzeti iz lične karte ili druge lične isprave, iznos naplaćene naknade, datum naplate naknade i potpis ovlašćenog lica Upravljača pijace.

Član 19

Postupak licitacije, početni iznos naknade, visinu naknade za dnevno korišćenje, kao i druga pitanja u vezi sa naknadama za zakup i korišćenje objekata, opreme i prostora na pijaci utvrđuje Upravljač pijace posebnim aktom na koji saglasnost daje Gradsko veće grada Loznice.

V PIJAČNI RED

Član 20

Upravljač pijace je dužan da propiše Pijačni red, na koji saglasnost daje Gradsko veće grada Loznice.

Član 21

Upravljač pijace je dužan da Pijačni red istakne na oglasnoj tabli pijace i da na drugi način upozna korisnike pijačnih usluga sa Pijačnim redom.

Korisnici pijačnih usluga dužni su da se na pijaci pridržavaju odredaba Pijačnog reda.

Upravljač pijace se stara o održavanju Pijačnog reda preko ovlašćenih radnika. Ovlašćeni radnik, tokom vršenja poslova održavanja Pijačnog reda, nosi službeno odelo sa oznakom Upravljača pijace.

Ovlašćeni radnik upozoriće korisnike pijačnih usluga na obavezu pridržavanja odredaba Pijačnog reda, a u slučaju nepridržavanja istih, o tome će da obavesti nadležne organe radi preduzimanja odgovarajućih mera u okviru njihove nadležnosti.

Član 22

Na pijacama je zabranjeno:

1. neovlašćeno postavljanje i raspoređivanje pijačnih objekata,

2. obavljanje delatnosti čije obavljanje nije dozvoljeno na pijacama - u skladu sa ovom odlukom i drugim propisima,

3. kupovina/prodaja proizvoda na veliko, osim ukoliko pijaca ima takvu namenu,

4. izlaganje proizvoda van pijačnog objekta,

5. izlaganje hleba i peciva, mesa i mesnih prerađevina, zaklane prasadi, jagnjadi i živine, mleka i mlečnih proizvoda na mestima koja nisu određena za izlaganje i prodaju te vrste robe,

6. bacanje otpada, pokvarene robe, ambalaže i drugih otpadaka van sudova postavljenih za sakupljanje istih,

7. zagađivanje pijačnog prostora na bilo koji način,

8. neovlašćeno sakupljanje otpada,

9. uvođenje pasa na pijačni prostor,

10. konzumiranje alkoholnih pića van prostora namenjenog za to,

11. pranje prodajnog mesta, opreme, uređaja i posuđa vodom koja nije upotrebljiva za piće,

12. osvežavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda vodom koja nije upotrebljiva za piće,

13. preskakanje pijačne ograde i oštećenje iste,

14. loženje vatre,

15. unošenje i upotreba plinskih i drugih zapaljivih i eksplozivnih sredstava,

16. držanje ambalaže ispred i oko prodajnih mesta, na prolazima, saobraćajnicama i krovovima objekata,

17. sedenje na tezgama i drugim objektima za izlaganje proizvoda,

18. kretanje vozila po pijačnom prostoru u toku radnog vremena pijace, osim u vremenu predviđenom za dopremanje robe (u izuzetnim slučajevima Upravljač pijace može da dozvoli i nakon za to predviđenog vremena, dok se ručna i motorna kolica mogu koristiti za sve vreme rada pijace),

19. parkiranje vozila van za to određenih mesta,

20. zadržavanje na pijaci po isteku radnog vremena pijace i

21. vršenje svake druge radnje kojom se narušava red, čistoća i higijena na pijaci, utvrđene Pijačnim redom.

Na pijacama se zabranjuje davanje u zakup i na korišćenje pijačnih objekata i pijačnog prostora nakupcima i preprodavcima.

Član 23

Pijačnim redom se određuju i higijensko-sanitarni, tehnički i drugi uslovi obavljanja prometa robe na pijacama.

Član 24

Korisnik pijačne usluge - prodavac dužan je da ispunjava sledeće uslove:

1. poljoprivredno-prehrambeni proizvodi moraju da budu odgovarajućeg kvaliteta, u skladu sa propisima kojima se uređuje kvalitet životnih namirnica,

2. obavezna zaštita proizvoda od zagađivanja i kvara,

3. obavezno čišćenje zakupljenog pijačnog prostora i objekata koje koristi po završetku radnog vremena pijace,

4. obavezno namensko korišćenje pijačnog prostora i objekata,

5. korisnik je materijalno odgovoran ukoliko, zbog nepravilne upotrebe, ošteti pijačni prostor, objekat ili opremu,

6. korisnik ne može pijačni objekat da daje na korišćenje drugim licima. U suprotnom, biće mu uskraćeno pravo na dalje korišćenje objekta, bez povraćaja uplaćene naknade,

7. korisnik nema pravo na povraćaj naknade zbog samoinicijativnog nekorišćenja pijačnog objekta ili prostora.

Član 25

Upravljač pijace je dužan da:

1. obezbedi snabdevanje higijenski ispravnom vodom za piće i za pranje i osvežavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, kao i za pranje pijace,

2. obezbedi čišćenje, pranje i uređenje pijačnog prostora svakog dana po isteku radnog vremena pijace,

3. obezbedi dezinfekciju tezgi i drugih pijačnih objekata, kao i sanitarnih i toaletnih prostorija, po isteku radnog vremena pijace,

4. obezbedi odvod otpadnih voda,

5. organizuje redovno uklanjanje čvrstog otpada kroz obezbeđivanje potrebnog broja posuda za odlaganje otpada i vidno označenih posuda za odlaganje različitih proizvoda koji su isključeni iz prometa,

6. istakne raspored radnog vremena na ulazima u pijacu,

7. sarađuje sa policijom, komunalnom policijom i komunalnom inspekcijom u skladu sa zakonom; saradnja obuhvata naročito: međusobno obaveštavanje, razmenu informacija i podataka, pružanje neposredne pomoći i preduzimanje zajedničkih mera i aktivnosti od značaja za obavljanje komunalne delatnosti.

VI RADNO VREME PIJACE

Član 26

Radno vreme pijace je jednokratno i utvrđuje se kao letnje i kao zimsko radno vreme.

Radno vreme pijace uređuje se Pijačnim redom.

VII FINANSIRANJE KOMUNALNE DELATNOSTI UPRAVLJANJA PIJACAMA

Član 27

Sredstva za obavljanje i razvoj komunalne delatnosti upravljanja pijacama obezbeđuju se iz sledećih izvora:

1. prihodi od prodaje komunalnih usluga,

2. prihodi iz budžeta grada Loznice,

3. namenska sredstva drugih nivoa vlasti i

4. drugi izvori, u skladu sa zakonom.

Član 28

Upravljač pijace je obavezan da u svom računovodstvu odvojeno iskazuje sve prihode i rashode koji su vezani za obavljanje poverene komunalne delatnosti upravljanja pijacama.

VIII OBEZBEĐIVANJE KONTINUITETA U PRUŽANJU KOMUNALNE USLUGE

Član 29

Upravljač pijace je dužan da svoj rad i poslovanje organizuje na način kojim se obezbeđuje trajno i nesmetano pružanje komunalne usluge korisnicima pod uslovima i na način uređene zakonom, propisima i standardima donesenim na osnovu zakona.

Član 30

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u pružanju komunalne usluge, Upravljač pijace je dužan da odmah o tome obavesti Gradsku upravu grada Loznice - Odeljenje za privredu i lokalni ekonomski razvoj i da istovremeno preduzme sledeće mere za otklanjanje uzroka poremećaja ili prekida:

1. radno angažovanje zaposlenih na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno razloga zbog kojih je došlo do prekida u pružanju komunalne usluge,

2. izvrši hitnu zaštitu komunalnih objekata, opreme i uređaja od daljih kvarova, oštećenja ili havarija,

3. preduzme i druge mere koje utvrdi Gradska uprava grada Loznice - Odeljenje za za privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Član 31

Po prijemu obaveštenja iz člana 29. ove odluke, Gradska uprava grada Loznice - Odeljenje za privredu i lokalni ekonomski razvoj u obavezi je da:

1. preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata koji su ugroženi, kao i druge imovine,

2. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj ili prekid u pružanju komunalne usluge, kao i odgovornost za učinjenu štetu.

IX NADZOR

Član 32

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši Gradska uprava grada Loznice preko Odeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Inspekcijski i komunalno-policijski nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši Gradska uprava grada Loznice - Odeljenje za inspekcijske poslove, komunalnu policiju i vanredne situacije preko Komunalne inspekcije i Komunalne policije.

Član 33

Upravljač pijace i korisnici pijačnih usluga dužni su da komunalnom inspektoru i komunalnom policajcu omoguće nesmetano vršenje pregleda prostorija, objekata, opreme i uređaja, kao i da daju potrebna obaveštenja.

U vršenju inspekcijskog, odnosno komunalno-policijskog nadzora komunalni inspektor odnosno komunalni policajac može narediti licu izvršavanje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera za otklanjanje nedostataka.

Upravljač pijace i korisnici pijačnih usluga dužni su da postupe po nalogu i/ili rešenju komunalnog inspektora odnosno komunalnog policajca.

Ukoliko Upravljač pijace, odnosno korisnik pijačnih usluga ne postupi po nalogu i/ili rešenju komunalnog inspektora odnosno komunalnog policajca, naložena mera izvršiće se preko drugog lica. Troškove izvršenja mere snosi Upravljač pijace, odnosno korisnik pijačnih usluga, koji nije postupio po nalogu inspektora odnosno komunalnog policajca.

X KAZNENE ODREDBE

Član 34

Novčanom kaznom u visini od 150.000,00 dinara kazniće se Upravljač pijace za učinjen prekršaj ako postupi suprotno odredbama članova 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22. stav 2, i 25. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 25.000,00 dinara odgovorno lice u Upravljaču pijace.

Novčanom kaznom u visini od 100.000,00 dinara kazniće se pravno lice za učinjen prekršaj ako postupi suprotno odredbama članova 12. stav 5, 21, 22. i 24. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 3. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 20.000,00 dinara odgovorno lice u pravnom licu.

Novčanom kaznom u visini od 50.000,00 dinara kazniće se preduzetnik za učinjen prekršaj iz stava 3. ovog člana.

Novčanom kaznom u visini od 20.000,00 dinara kazniće se fizičko lice za učinjen prekršaj iz stava 3. ovog člana.

XI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 35

Upravljač pijace je dužan da akte iz članova 19. i 20. ove odluke donese u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 36

Postojeći ugovori kojima se stalni i pijačni objekti, oprema i prostor daju u zakup, a koji su zaključeni do stupanja na snagu ove odluke, ostaju na snazi do isteka roka na koji su zaključeni.

Član 37

Stupanjem na snagu ove odluke prestaju da važe članovi od 100. do 108. Odluke o održavanju čistoće, javnih i zelenih površina i zaštiti komunalnih objekata ("Službeni list grada Loznice", br. 6/09, 9/09, 2/11, 9/11, 4/13, 11/13, 1/15 i 1/16).

Član 38

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Loznice".