KODEKS
PONAŠANJA UČESNIKA U LOBIRANJU

("Sl. glasnik RS", br. 4/2021 - prečišćen tekst)

Uvodne odredbe

Član 1

Kodeksom ponašanja učesnika u lobiranju (u daljem tekstu: Kodeks) uređuju se etička pravila o ponašanju lobiste, pravnog lica koje obavlja lobiranje, neregistrovanog lobiste, korisnika lobiranja i lobiranog lica (u daljem tekstu: učesnici u lobiranju), koja se zasnivaju na načelu integriteta i vrednostima sadržanim u Zakonu o lobiranju i drugim propisima.

Cilj Kodeksa je zaštita javnog interesa i afirmacija profesije lobiranja, radi sprečavanja korupcije.

Član 2

Svi izrazi koji se koriste u ovom kodeksu, a tiču se učesnika u lobiranju, propisani su Zakonom o lobiranju.

Svi izrazi koji se koriste u ovom kodeksu su rodno neutralni.

Načelo integriteta

Član 3

Načelo integriteta u smislu Zakona o lobiranju podrazumeva zakonitost, transparentnost, odgovornost u radu, kao i etičnost.

Zakonitost

Član 4

Učesnici u lobiranju dužni su da se ponašaju u skladu sa Zakonom o lobiranju i drugim propisima, kao i odredbama Kodeksa.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista, u postupku lobiranja, treba da bude upoznat sa propisima koji se mogu primeniti na njegove kontakte sa lobiranim licem.

Transparentnost

Član 5

Transparentnost postupka lobiranja treba da omogući njegovu sveobuhvatnu kontrolu i nadzor nad poštovanjem zakona prilikom lobiranja, čime se doprinosi poverenju građana u proces donošenja odluka.

Učesnici u lobiranju treba da se ponašaju transparentno u svom radu, u skladu sa Zakonom o lobiranju.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista treba da prilikom prvog pisanog kontakta sa lobiranim licem u vezi sa lobiranjem, otkrije svoj identitet i identitet korisnika lobiranja, kao i naziv zakona, drugog propisa ili opšteg akta za koji obavlja lobiranje i jasnu nameru koja se lobiranjem želi postići.

Lobirano lice treba da bude blagovremeno obavešteno ukoliko dođe do prekida poslovnog odnosa, odnosno do raskida ugovora o lobiranju između lobiste, neregistrovanog lobiste ili pravnog lica koje obavlja lobiranje i korisnika lobiranja.

Transparentnost podrazumeva da informacije u vezi sa lobiranjem organ javne vlasti učini dostupnim javnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje slobodan pristup informacijama od javnog značaja.

Odgovornost

Član 6

Učesnici u lobiranju dužni su da izbegnu sukob interesa koji može nastati iz njihovih međusobnih ličnih, finansijskih, profesionalnih, političkih ili drugih veza.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista u toku postupka lobiranja treba da izbegne svaki mogući, prividni i stvarni sukob interesa, ili da svojim ponašanjem dovede lobirano lice u situaciju sukoba interesa.

U slučaju situacije sukoba interesa potrebno je da lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista o tome obavesti, odmah po saznanju, korisnika lobiranja, kao i da razmotri izuzeće iz postupka lobiranja u meri u kojoj je to neophodno.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista ne može da zastupa suprotne interese dva ili više korisnika lobiranja.

Lobirano lice, u postupku lobiranja, dužno je da se pridržava propisa koji uređuju njegova prava i obaveze kojima je regulisan sukob interesa, odnosno da se uzdržava od ponašanja koja bi njemu ostvarila privatni interes ili bilo kakvu korist ili pogodnost.

Lobirano lice na koje se ne odnose propisi kojima je regulisan sukob interesa dužno je da se u mogućim situacijama sukoba interesa, u postupku lobiranja, ponaša u skladu sa odredbama Kodeksa.

Član 7

Učesnici u lobiranju treba da lobiranje obavljaju bez zloupotreba informacija ili predstavljanja istih na način koji se smatra nepoštenim, obmanjujućim ili lažnim.

Učesnici u lobiranju potrebno je da podatke do kojih su došli u toku lobiranja predstavljaju na pošten način i redovno objavljuju tačne informacije, ne dovodeći u zabludu javnost kao i ostale učesnike u lobiranju.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista treba da preduzme sve odgovarajuće mere kako bi osigurao da su podaci koje dostavlja i čini dostupnim lobiranom licu tačni, ažurni i proverljivi.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista treba da poštuje poverljivost informacija, tokom celog postupka lobiranja kao i nakon njegovog okončanja, u skladu sa zakonom.

Član 8

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista treba da teži najvišim standardima profesije, a naročito da učestvuje u programima stalnog obrazovanja i profesionalnog usavršavanja koji se odnose na poštovanje zakona, pravila i etičkih standarda u vezi sa lobiranjem i razmenom ili primerima dobre prakse.

Član 9

Lobirano lice dužno je da postupa sa razumnom pažnjom prema svim lobistima i ne sme ni po kom osnovu da se prema njima ponaša diskriminatorski.

Lobirano lice uvek treba da ima na umu i mišljenje javnosti, i da pruži dužnu pažnju reakcijama organizacija civilnog društva i građana.

Etičnost

Član 10

Učesnik u lobiranju dužan je da časno i pošteno postupa u svakoj prilici kada komunicira sa drugim učesnicima i javnošću i treba da izbegava svaki postupak ili praksu koja bi sasvim izvesno dovela do narušavanja ugleda bilo kog od učesnika u postupku lobiranja i organa javne vlasti.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista treba da svojim ponašanjem očuva svoj ugled, ugled lobiranog lica i korisnika lobiranja, u skladu sa etičkim standardima.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista uvek treba da u procesu lobiranja svojim ponašanjem doprinese poštovanju demokratskog procesa donošenja zakona, drugih propisa i opštih akata.

Lobirano lice dužno je da se uzdržava svakog ponašanja kojim se šteti ugledu organa vlasti i ugledu Republike Srbije.

Član 11

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista u postupku lobiranja treba da uticaj na lobirano lice ostvari isključivo pružajući dokaze, informacije i argumente koji potvrđuju stavove lobiste u vezi sa svrhom lobiranja.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista, u toku lobiranja, ne sme da vrši nedozvoljen i neprimeren uticaj na lobirano lice.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista u toku postupka lobiranja ne sme ni da nudi, niti da daje lobiranom licu, a lobirano lice ne sme da zahteva, niti da primi bilo kakvu materijalnu ili drugu korist.

Lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista ne treba da očekuje povlašćeni tretman koji je zasnovan na prethodnoj ili postojećoj vezi sa lobiranim licem, a učesnici u lobiranju ne treba da zloupotrebljavaju ili iskorišćavaju takve odnose.

Lobirano lice ne sme da daje obećanja o ishodu lobiranja, a lobista, pravno lice koje obavlja lobiranje ili neregistrovani lobista ne sme da zahteva obećanja o ishodu lobiranja.

Član 12

Između lobiranog lica, s jedne strane, i lobiste, pravnog lica koje obavlja lobiranje ili neregistrovanog lobiste, s druge strane, ne sme da postoji finansijsko materijalna zavisnost.

Svi učesnici moraju da se uzdržavaju od pozivanja na donacije (finansijske podrške, sponzorstva i slično) u vezi sa lobiranjem.

Poštovanje Kodeksa

Član 13

U situacijama koje nisu propisane Kodeksom, učesnici u lobiranju dužni su da se ponašaju u duhu odredaba Kodeksa i obezbede zaštitu javnog interesa.

Član 14

Povreda odredaba Kodeksa, od strane lobiste i pravnog lica koje obavlja lobiranje koja se odnosi na načelo integriteta osnov je za brisanje iz Registra lobista, Registra pravnih lica koja obavljaju lobiranje i Posebne evidencije o stranim fizičkim i pravnim licima koja obavljaju lobiranje na teritoriji Republike Srbije.

Član 15

Kodeks stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 14. avgusta 2019. godine.

 

Samostalni član Odluke o izmenama i dopunama
Kodeksa ponašanja učesnika u lobiranju
("Službeni glasnik RS", broj 142/20)

Član 4

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Napomene

Prečišćen tekst Kodeksa ponašanja učesnika u lobiranju obuhvata:
1. Kodeks ponašanja učesnika u lobiranju ("Službeni glasnik RS", broj 53/19) i
2. Odluku o izmenama i dopunama Kodeksa ponašanja učesnika u lobiranju ("Službeni glasnik RS", broj 142/20).