PRAVILNIK
O MEDICINSKO-TEHNIČKIM POMAGALIMA VOJNIH INVALIDA

("Sl. glasnik RS", br. 161/2020)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se obim, standard i sadržina prava vojnog invalida na proteze za gornje i donje ekstremitete, ortoze i invalidska kolica (u daljem tekstu: pomagala) za oštećenje organizma po osnovu koga mu je priznato svojstvo vojnog invalida.

Član 2

Pomagala vojnom invalidu omogućavaju da se poboljša oštećena funkcija ekstremiteta ili služe kao zamena za nedostatak ekstremiteta do kojeg je došlo zbog povrede, ozlede ili bolesti.

Član 3

Pravo na određenu vrstu pomagala vojni invalid ostvaruje u zavisnosti od medicinskih dijagnoza po osnovu kojih mu je priznat vojni invaliditet, antropometrijskih i drugih karakteristika vojnog invalida i ostalih uslova koji su od značaja za korišćenje i pravilnu primenu pojedinih pomagala.

Član 4

Pomagala i njihovi sastavni delovi moraju biti izrađeni od materijala čiji kvalitet garantuje njihovu funkcionalnost, prema standardu koji je naveden u Listi pomagala koja je odštampana uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Elektromotorna invalidska kolica s funkcijom kretanja u stajaćem položaju smatraju se pomagalom visokog standarda koji se određuje prema međunarodnom standardu ISO 9999.

Svaki sastavni deo pomagala sadrži ugraviran ili laserski upisan serijski broj, koji upisuje proizvođač ili isporučilac pomagala. Obavezan prateći deo pomagala je tehnička knjižica pomagala.

Član 5

Lista pomagala sadrži:

1) naziv i šifru pomagala;

2) delove pomagala sa njihovom šifrom (podšifra);

3) materijale od koga su napravljeni delovi pomagala;

4) rok trajanja pomagala;

5) šifre za popravku pomagala ili zamenu dela pomagala i servisiranje pomagala u periodu od isteka garantnog roka do isteka roka trajanja.

II VRSTE POMAGALA

Član 6

Pomagala utvrđena ovim pravilnikom jesu:

1) protetička sredstva (proteze);

2) ortotička sredstva (ortoze);

3) invalidska kolica.

Pod pojmom pomagala, u smislu ovog pravilnika, obuhvaćen je i potrošni materijal koji je neophodan za korišćenje pojedinih pomagala.

1. Protetička sredstva (proteze)

Član 7

Vojni invalid kome je priznat vojni invaliditet po osnovu toga što mu nedostaje deo ruke ili noge ili cela ruka ili noga ima pravo na protezu za nedostajući ekstremitet, odnosno njegov deo.

Vojni invalid iz stava 1. ovog člana ima pravo na popravku proteze i zamenu delova proteze pod uslovima određenim ovim pravilnikom.

Član 8

Proteze za gornje ekstremitete jesu:

1) estetska proteza šake;

2) estetska podlakatna (transradijalna) proteza;

3) estetska nadlakatna (transhumeralna) proteza;

4) estetska proteza posle dezartikulacije ramena;

5) podlakatna (transradijalna) mehanička proteza sa ugrađenom šakom;

6) nadlakatna (transhumeralna) mehanička proteza.

Član 9

Proteze za donje ekstremitete jesu:

1) proteza za stopalo;

2) potkolena (transtibijalna) proteza;

3) proteza posle dezartikulacije kolena;

4) natkolena (transfemoralna) proteza;

5) proteze posle dezartikulacije kuka.

Član 10

Vojnom invalidu priznaje se odgovarajuća vrsta proteze za donji ekstremitet u zavisnosti od njegove pokretljivosti i aktivnosti sa tom protezom, i to:

1) teško pokretljiv - kretanje moguće samo u zatvorenom prostoru;

2) manje pokretljiv - ograničeno samostalno kretanje moguće i u spoljašnjem prostoru (npr. vremenski ograničeno kretanje, kretanje moguće samo po ravnom terenu, kretanje moguće samo sa dodatnim pomagalima);

3) pokretan - neograničeno samostalno kretanje.

Proteze sa delovima koji su u Listi pomagala navedeni sa podšiframa: 01230, 01353, 11964, 11965, 12052, 12053, 12122, 12131, 121a54, 12155, 12156, 12174, 12175, 12243, 12244, 12245, 12261, 12284 i 12285 mogu se priznati samo vojnom invalidu iz stava 1. tačka 3) ovog člana, ukoliko je psihofizički sposoban za njihovo korišćenje.

Član 11

U fazi pripreme patrljka za protetisanje ekstremiteta, vojni invalid ima pravo na dva elastična zavoja, osim kod pripreme za protetisanje natkolenog patrljka - kada ima pravo na tri elastična zavoja.

Vojni invalid ima pravo da uz protezu dobije navlaku za patrljak koja se izrađuje od pamuka, vune, sintetike i silikona.

Član 12

Pri izradi prve proteze, vojnom invalidu stavlja se privremeno ležište sa definitivnim skeletom.

Po stabilizaciji obima mera patrljka, a najduže po isteku šest meseci, izrađuje se trajno ležište proteze na skeletu iz stava 1. ovog člana.

Ležište proteze izrađuje se po pravilu od plastične mase.

Izuzetno u slučaju da kod vojnog invalida postoji alergija na plastičnu masu, ležište proteze izrađuje se od drveta ili kože.

Vojni invalid ima pravo na korekciju ležišta proteze.

Ukoliko se postojeće ležište ne može osposobiti za upotrebu dodatnom korekcijom ili nošenjem većeg broja navlaka, vojni invalid ima pravo na zamenu ležišta proteze zbog nastalih anatomskih promena na patrljku.

2. Ortotička sredstva (ortoze)

Član 13

Vojni invalid kod koga se utvrdi lezija perifernog neurona, lezija centralnog neurona, mišićna slabost ili traumatsko oštećenje koštanog sistema dobija odgovarajuću ortozu, radi sprečavanja ili korekcije deformacija, kontrole pokreta i postizanja stabilizacije ili rasterećivanja gornjih i donjih ekstremiteta i kičme.

Vojni invalid ima pravo na popravku i zamenu delova ortoze pod uslovima propisanim ovim pravilnikom.

Član 14

Ortoze za ekstremitete i kičmu jesu:

1) ortoze za gornje ekstremitete;

2) ortoze za donje ekstremitete;

3) ortoze za kičmu - spinalne ortoze.

3. Invalidska kolica

Član 15

Invalidska kolica dobija vojni invalid:

1) kome su amputirane obe noge iznad kolena;

2) kome je amputirana jedna noga iznad kolena i druga ispod kolena;

3) kome su amputirane obe noge ispod kolena;

4) kome je amputirana jedna noga, a zbog progresivnog oboljenja i predviđanja pogoršanja stanja druge noge ne može da se omogući hod i upotreba proteze;

5) koji ima kompletnu oduzetost donjih ekstremiteta, ako i pored aparata veći deo vremena provodi u kolicima;

6) koji ima teške deformativne ili zapaljive promene na velikim zglobovima donjih ekstremiteta usled čega je kretanje potpuno onemogućeno;

7) koji ima kompletnu istostranu oduzetost ruke i noge, a osposobljavanje za stajanje nije indikovano iz drugih medicinskih razloga (srčana oboljenja i sl.);

8) kome je amputirana jedna noga i jedna ruka;

9) težak oblik kvadripareze;

10) potpuna oduzetost sva četiri ekstremiteta (kvadriplegija).

Član 16

Vojni invalid ima pravo na jedna invalidska kolica.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ukoliko zbog zdravstvenog stanja veći deo vremena provodi u krevetu, vojni invalid ima pravo i na toaletna kolica.

Član 17

Koja vrsta invalidskih kolica će se dodeliti vojnom invalidu zavisi od stepena onesposobljenosti i vrste oštećenja i antropometrijskih mera.

Vojni invalid oboleo od kvadripareze, kvadriplegije i srodnih neuromuskularnih oboljenja ima pravo na elektromotorna invalidska kolica ukoliko se na osnovu elektrofiziološkog testiranja (EMNG) za gornje i donje ekstremitete kao i psihološkog testiranja utvrdi da je sposoban da upravlja tim kolicima.

Elektromotorna invalidska kolica s funkcijom kretanja u stajaćem položaju mogu se dodeliti vojnom invalidu obolelom od kvadriplegije, u kom slučaju vojni invalid nema pravo na standardna elektromotorna invalidska kolica.

Uz elektromotorna invalidska kolica, odnosno elektromotorna invalidska kolica s funkcijom kretanja u stajaćem položaju, vojnom invalidu dodeljuju se dva akumulatora i punjač akumulatora za ova kolica. Punjač akumulatora dobija se samo pri prvom propisivanju pomagala.

Član 18

Na osnovu medicinskih indikacija vojnom invalidu mogu se dodeliti i potrebni dodaci uz invalidska kolica.

Član 19

Vojni invalid koji dobija invalidska kolica ima pravo na antidekubitalno jastuče.

III PRAVO NA POMAGALO

Član 20

Za priznanje prava na pomagalo vojni invalid podnosi zahtev organu koji je nadležan da u prvom stepenu rešava o pravima vojnih invalida (u daljem tekstu: prvostepeni organ).

Član 21

Po prijemu zahteva prvostepeni organ po službenoj dužnosti utvrđuje da li je podnosilac zahteva ranije ostvarivao pravo na pomagalo i, ukoliko jeste, utvrđuje po kom propisu i koji organ mu je priznao pravo.

Ukoliko je vojnom invalidu ranije bilo priznato pravo na pomagalo, pravo na pomagalo po odredbama ovog pravilnika može mu se priznati tek po isteku roka trajanja pomagala po propisu po kome mu je bilo priznato.

Član 22

Nalaz i mišljenje o potrebi za pomagalom i vrsti pomagala daje lekarska komisija nadležna za davanje nalaza i mišljenja u postupku priznavanja prava vojnom invalidu (u daljem tekstu: lekarska komisija), na Obrascu 1. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ukoliko postoje medicinske indikacije da se vojnom invalidu dodeli proteza koja ima delove navedene u članu 10. stav 2. ovog pravilnika ili elektromotorna invalidska kolica, ili ukoliko vojni invalid zahteva da mu se dodeli takvo pomagalo, lekarska komisija će nalaz i mišljenje dati nakon što vojnog invalida uputi na pregled u ustanovu za protetiku, koja će se izjasniti o tome da li je vojni invalid psihofizički sposoban za korišćenje ove vrste pomagala.

Ukoliko lekarska komisija u svom nalazu i mišljenju oceni da je vojnom invalidu potrebna proteza za donji ekstremitet, u obrazloženju nalaza dužna je da naznači i odgovarajući stepen pokretljivosti i aktivnosti vojnog invalida.

Član 23

Nalog za izdavanje pomagala koje vojni invalid prvi put dobija popunjava lekarska komisija.

U nalogu iz stava 1. ovog člana unose se šifra i naziv pomagala i podšifre i nazivi sastavnih delova pomagala.

Ukoliko vojni invalid obnavlja pomagalo, nalog za izdavanje pomagala popunjava prvostepeni organ, a u nalog se unosi šifra pomagala i naziv pomagala.

Nalog za izdavanje pomagala overava organ koji je doneo konačno rešenje o priznavanju prava na pomagalo.

Nalog za izdavanje pomagala daje se na Obrascu 2. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 24

Vojni invalid realizuje pravo na pomagalo tako što popunjen i overen nalog za izdavanje pomagala predaje isporučiocu pomagala.

Isporučilac pomagala je pravno lice koje je registrovano za izradu, odnosno održavanje pomagala, kome se sedište nalazi u Republici Srbiji, koje, u skladu sa zakonom, ima dozvolu za stavljanje pomagala u promet i sa kojim je ministar nadležan za poslove boračko-invalidske zaštite zaključio ugovor o izradi, odnosno održavanju pomagala.

Član 25

Pre nego što se pomagalo izda vojnom invalidu, isporučilac vrši stručnu kontrolu sastava i ispravnosti pomagala po uobičajenom postupku, daje mu uputstvo o njegovoj upotrebi, održavanju, pravu na reklamaciju i roku za podnošenje reklamacije, fotokopije garantnog lista, sertifikata kvaliteta i nalepnica sa bar kodovima svih ugrađenih delova.

Član 26

Isporučilac pomagala je dužan da prvostepenom organu izda tehničku knjižicu pomagala, fotografije svih sastavnih delova pomagala i celog pomagala, sertifikat kvaliteta pomagala, originalni garantni list koji sadrži: garantni rok za celo pomagalo, pravo na reklamaciju, pravo i uslove održavanja (servisiranje, popravka i zamena celog ili delova pomagala u zavisnosti od vrste pomagala i spisak ovlašćenih servisa za održavanje).

U tehničku knjižicu iz stava 1. ovog člana upisuju se najmanje sledeći podaci: naziv pomagala, šifra pomagala propisana ovim pravilnikom, ugravirani ili laserski upisani serijski brojevi pomagala i svih njegovih sastavnih delova, barkodovi svih ugrađenih delova, podaci o proizvođaču delova pomagala i isporučiocu pomagala, rok trajanja pomagala po ovom pravilniku, garantni rok pomagala, datum izdavanja pomagala korisniku, vrste usluga u okviru održavanja pomagala (redovne godišnje i druge vrste servisiranja, popravka ili zamena dela ili celog pomagala, provera funkcionalnosti pomagala i dr.), datum izvršene usluge održavanja pomagala, potpis i pečat isporučioca i ovlašćenog servisera pomagala.

Član 27

Pomagalo koje nije izrađeno u skladu sa standardima iz člana 4. ovog pravilnika vraća se isporučiocu radi otklanjanja nedostataka, odnosno zamene odgovarajućim pomagalom.

Član 28

Isporučilac pomagala dužan je da na nalogu za izdavanje pomagala upiše datum kada je pomagalo preuzeto od strane vojnog invalida kao i garantni rok za pomagalo.

U garantnom roku isporučilac pomagala dužan je da o svom trošku održava, vrši popravku i zamenu pomagala ili njegovog dela, osim ako je do kvara ili oštećenja pomagala došlo usled nepažnje ili nepravilnog rukovanja vojnog invalida.

Garantni rok teče od dana isporuke pomagala vojnom invalidu.

Član 29

Isporučilac je dužan da pomagalo isporuči vojnom invalidu u roku od 45 dana od dana primljenog naloga.

Ukoliko isporučilac pozove vojnog invalida radi uzimanja mere ili probe pomagala, a isti se blagovremeno ne odazove pozivu, rok predviđen u stavu 1. ovog člana pomera se za onoliko dana za koliko se vojni invalid kasnije javio.

Član 30

Vojni invalid može ostvariti pomagalo prema standardu koji nije naveden u Listi pomagala već je iznad propisanog standarda, ukoliko to izričito traži i ukoliko je saglasan da naknadi razliku između cene pomagala koje mu pripada po odredbama ovog pravilnika i cene za vanstandardno pomagalo. Vojni invalid, u ovom slučaju, dužan je da sam snosi i sve troškove popravke pomagala i popravke i zamene njegovih delova nakon isteka garantnog roka kao i nakon isteka roka trajanja pomagala.

Lekarska komisija dužna je da u nalogu za izdavanje pomagala izričito navede zahtev vojnog invalida iz stava 1. ovog člana.

IV ROKOVI TRAJANJA POMAGALA

Član 31

Vojnom invalidu pomagalo se daje prema utvrđenim rokovima trajanja propisanim u Listi pomagala.

Rokovi trajanja pomagala utvrđuju se u zavisnosti od vrste pomagala.

Rokovi trajanja pomagala određeni su u mesecima.

Rok trajanja pomagala računa se od dana kada je vojnom invalidu isto isporučeno.

Član 32

Vojni invalid dužan je da pomagalo savesno održava i koristi.

Član 33

Nakon isteka roka trajanja pomagala vojni invalid ima pravo na novo pomagalo, na osnovu pismenog zahteva na osnovu koga mu prvostepeni organ donosi rešenje o dodeli pomagala i nalog za izdavanje ortopedskog pomagala.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ukoliko vojni invalid koji je navršio 70 godina života nakon isteka roka prethodno dodeljenog pomagala zahteva da mu se dodeli proteza sa sastavnim delovima iz člana 10. stav 2. ili elektromotorna invalidska kolica, pomagalo će mu se dodeliti na način koji je propisan za korisnike kojima se pomagalo dodeljuje prvi put.

Član 34

Lekarska komisija može utvrditi potrebu za: navlakom za patrljak, elastičnim zavojem, kozmetičkim čarapama i antidekubitalnim jastukom - najduže do roka trajanja pomagala uz koje se dodeljuje.

Rok za koji se utvrđuje potreba za pomagalom iz stava 1. ovog člana mora biti naveden u nalazu i mišljenju lekarske komisije.

U slučajevima iz stava 1. ovog člana, nadležni organ će, nakon isteka propisanog roka trajanja za ova pomagala, popuniti i overiti nalog za izdavanje tih pomagala za period određen u nalazu i mišljenju lekarske komisije.

V ODRŽAVANJE POMAGALA

Član 35

Vojni invalid ima pravo na održavanje pomagala koje obuhvata servisiranje pomagala, popravku celog ili dela pomagala i zamenu dela pomagala od isteka garantnog roka do isteka roka trajanja pomagala.

Sredinom garantnog roka, računajući od dana isporuke pomagala, isporučilac pomagala proverava funkcionalnost pomagala (što podrazumeva: proveru kvaliteta i upotrebljivosti pomagala, proveru sposobnosti vojnog invalida da koristi pomagalo i obavezu da u slučaju utvrđivanja nepravilnosti iste otkloni). Izuzetno od navedenog, isporučilac elektromotornih invalidskih kolica s funkcijom kretanja u stajaćem položaju proverava funkcionalnost (redovni servis) tog pomagala svake dve godine.

Član 36

Ukoliko je vojnom invalidu dodeljena proteza sa ugrađenim delovima iz člana 10. stav 2. ovog pravilnika, kao i elektromotorna invalidska kolica s funkcijom kretanja u stajaćem položaju, troškove popravke, odnosno zamene ovih delova proteze nakon isteka garantnog roka do isteka roka trajanja proteze snosi isporučilac pomagala.

Član 37

Vojni invalid snosi troškove popravke pomagala, odnosno dela pomagala, ako namerno ili zbog nepažnje ili neodgovarajućeg korišćenja, odnosno korišćenja mimo uputstva za upotrebu pomagala ili nestručne upotrebe, uništi, odnosno pokvari pomagalo ili deo pomagala.

Član 38

Popravka pomagala ili zamena dela pomagala nakon isteka garantnog roka sprovodi se po zahtevu vojnog invalida, na način propisan ovim pravilnikom za priznavanje prava na novo pomagalo.

VI ZANAVLJANJE POMAGALA

Član 39

Ukoliko kod vojnog invalida nastupe takve anatomske ili funkcionalne promene zbog kojih je dalja upotreba izdatog pomagala nemoguća, vojni invalid ima pravo na zamenu dela pomagala ili zamenu celog pomagala drugim pomagalom iste vrste, odnosno pravo na dobijanje novog pomagala i pre isteka roka trajanja utvrđenog ovim pravilnikom (zanavljanje pomagala).

Pravo na zanavljanje pomagala ne pripada vojnom invalidu kome je pomagalo postalo neodgovarajuće usled toga što se nije pridržavao uslova propisanih za njegovo korišćenje.

O pravu na zanavljanje pomagala odlučuje se na način propisan ovim pravilnikom za priznavanje prava na pomagalo.

VII EVIDENCIJA O PRIZNATIM PRAVIMA NA POMAGALA

Član 40

Prvostepeni organ vodi spisak vojnih invalida kojima je utvrđeno pravo na pomagalo na Obrascu 3, kao i podatke o svakom pojedinom vojnom invalidu koji ostvaruje pravo na pomagalo, na Obrascu 4.

Obrasci iz stava 1. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 41

Vojni invalid kome je do stupanja na snagu ovog pravilnika priznato pravo na pomagalo po propisu koji prestaje da važi, a koje je utvrđeno ovim pravilnikom, i dalje koristi pravo na to pomagalo pod uslovima, na način i u rokovima utvrđenim ovim pravilnikom.

Član 42

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o ortopedskim pomagalima vojnih invalida ("Službeni glasnik RS", br. 45/09, 24/16 i 74/19).

Član 43

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Listu pomagala i obrasce 1-4, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 161/2020, možete pogledati OVDE