PRAVILNIK
O LEGITIMACIJI

("Sl. glasnik RS", br. 161/2020)

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuju: uslovi i način izdavanja legitimacije, izgled legitimacije, sadržina, rok važenja i način vođenja evidencije o izdatim legitimacijama borca, ratnog vojnog invalida, mirnodopskog vojnog invalida, civilnog invalida rata, korisnika porodične invalidnine, člana porodice umrlog civilnog invalida rata ili civilne žrtve rata (u daljem tekstu: korisnik legitimacije).

Član 2

Legitimaciju izdaje, po službenoj dužnosti, gradski, odnosno opštinski organ koji je nadležan da u prvostepenom postupku odlučuje o pravima iz oblasti boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih invalida rata (u daljem tekstu: nadležni organ).

Nadležni organ izdaje legitimaciju po pravnosnažnosti rešenja kojim je korisniku priznato pravo po osnovu koga se ona izdaje.

Legitimacija se izdaje bez naknade i koristi se za dokazivanje svojstva korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih invalida rata.

Nadležni organ vodi evidenciju o svim izdatim legitimacijama u elektronskoj formi.

Član 3

Obrazac legitimacija je pravougaonog oblika, u vidu kartice, dimenzija 85,6 x 54 mm i izrađen je od polikarbonatnog materijala, stilizovanog izgleda.

Svi podaci na legitimacijama se štampaju na srpskom jeziku i ćiriličkim pismom.

Na prednjoj strani legitimacija se nalaze: u vrhu, centralno postavljen grb Republike Srbije, ispod njega, centralno postavljen tekst: "REPUBLIKA SRBIJA", ispod kojeg se ispisuje naziv ministarstva nadležnog za boračko-invalidsku zaštitu.

Na prednjoj strani legitimacije koja se izdaje borcu i ratnom vojnom invalidu u sredini legitimacije centralno postavljen je tekst: "BORAČKA LEGITIMACIJA". Sa leve strane je označeno mesto za upisivanje registarskog broja legitimacije. Desno se unose: ime i prezime korisnika legitimacije, datum njenog izdavanja i rok važenja.

Na prednjoj strani legitimacije koja se izdaje mirnodopskom vojnom invalidu, civilnom invalidu rata, roditelju, supružniku i detetu palog borca, vojnika umrlog ili poginulog u Vojsci, umrlog vojnog invalida, umrlog civilnog invalida rata ili civilne žrtve rata, u sredini legitimacije, centralno postavljen je tekst: "LEGITIMACIJA", a ispod njega tekst: "KORISNIKA PRAVA BORAČKO-INVALIDSKE ZAŠTITE". Sa leve strane je označeno mesto za upisivanje registarskog broja legitimacije. Desno se unose: ime i prezime korisnika legitimacije, datum njenog izdavanja i rok važenja.

Na poleđini legitimacije je tekst: "Legitimacija se izdaje na osnovu člana 156. Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica ("Službeni glasnik RS", broj 18/20). Legitimacija da se koristi za dokazivanje statusa korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih invalida. Zloupotreba legitimacije se kažnjava.".

Član 4

Registarski broj legitimacije generiše se od tri grupe brojeva.

Prva grupa brojeva (od 1 do 11) definiše status i svojstvo korisnika:

1 (borac I kategorije);

2 (borac II kategorije);

3 (borac III kategorije);

4 (mirnodopski vojni invalid);

5 (civilni invalid rata);

6 (korisnik porodične invalidnine po palom borcu - roditelj, supružnik, dete);

7 (korisnik porodične invalidnine po vojniku poginulom ili umrlom u Vojsci - roditelj, supružnik, dete);

8 (korisnik porodične invalidnine po umrlom vojnom invalidu - roditelj, supružnik, dete);

9 (korisnik porodične invalidnine po umrlom civilnom invalidu rata I grupe - roditelj, supružnik, dete);

10 (korisnik mesečnog novčanog primanja po umrlom civilnom invalidu rata - roditelj, supružnik, dete);

11 (korisnik mesečnog novčanog primanja po civilnoj žrtvi rata - roditelj, supružnik, dete).

Druga grupa brojeva definiše grupu invaliditeta:

- za ratnog vojnog invalida (koji je istovremeno i borac I kategorije) i za mirnodopskog vojnog invalida (od 01 do 10) a za civilnog invalida rata (od 01 do 07);

- za borca kome nije priznato svojstvo ratnog vojnog invalida i za ostale korisnike legitimacije 00.

Treća grupa brojeva predstavlja generički broj svakog korisnika.

Član 5

Korisniku legitimacije ista se uručuje lično u nadležnom organu.

Prilikom preuzimanja legitimacije, korisnik legitimacije potpisuje saglasnost sa obradom podataka koji su korišćeni za izradu legitimacije i potvrđuje da je upoznat sa njenom upotrebom.

Član 6

U slučaju gubitka, odnosno oštećenja legitimacije, na zahtev korisnika legitimacije, nadležni organ izdaje duplikat legitimacije, čije troškove izrade snosi korisnik legitimacije.

Na legitimaciji izdatoj na ovakav način, na prednjoj strani u gornjem desnom uglu stoji naznaka: "Duplikat".

Član 7

Korisnik legitimacije je obavezan da nadležnom organu vrati legitimaciju u roku od 30 dana od dana pravnosnažnosti rešenja kojim je odlučeno da mu prestane priznato pravo po osnovu koga mu je izdata legitimacija, osim u slučaju prestanka prava zbog neispunjavanja uslova u pogledu godina života, prestanka školovanja, poboljšanja zdravstvenog stanja, osposobljavanja za rad ili usled smrti.

Ako korisnik legitimacije ne vrati legitimaciju, nadležni organ će u "Službenom glasniku Republike Srbije" istu oglasiti nevažećom.

Član 8

Obrazac boračke legitimacije, Obrazac boračke legitimacije ratnog vojnog invalida i Obrazac legitimacije korisnika prava boračko-invalidske zaštite su odštampani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 9

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

OBRAZAC BORAČKE LEGITIMACIJE BORCA

 

 

OBRAZAC BORAČKE LEGITIMACIJE RATNOG VOJNOG INVALIDA

 

 

OBRAZAC LEGITIMACIJE KORISNIKA PRAVA BORAČKO-INVALIDSKE ZAŠTITE