ODLUKAO MERAMA ZA ZAŠTITU OD BUKE U ŽIVOTNOJ SREDINI("Sl. list grada Subotice", br. 48/2020) |
Ovom Odlukom o merama za zaštitu od buke (u daljem tekstu: Odluka), u cilju zaštite životne sredine od buke, vrši se akustičko zoniranje teritorije grada Subotice, utvrđuju uslovi i propisuju mere zaštite od buke u životnoj sredini i druge mere u skladu sa Zakonom.
Buka u životnoj sredini jeste neželjen ili štetan zvuk (u daljem tekstu: buka).
Izvor buke jeste svaki emiter neželjenog ili štetnog zvuka koji nastaje kao posledica aktivnosti ljudi. To može da bude svaki uređaj, sredstvo za rad, saobraćajno sredstvo, instalacija postrojenja, tehnološki postupak, elektroakustički uređaj.
Izvorima zvuka smatraju se pokretni i nepokretni objekti koji pod određenim okolnostima generišu zvuk, a takođe i otvoreni i zatvoreni prostori za sport, igru, ples, predstave, koncerte, slušanje muzike i sl., kao i ugostiteljski objekti, garaže, parking prostori i dr.
Odredbe ove Odluke ne odnose se na buku koja nastaje na radnom mestu i u radnoj okolini, buku koja nastaje u prevoznom sredstvu, buku koja potiče od vojnih aktivnosti na armijskim poligonima i aktivnosti na zaštiti od elementarnih nepogoda, prirodnih i drugih udesa, buku od aktivnosti u domaćinstvu ili buku iz susednog domaćinstva, kao i na buku kojoj su izloženi oni koji je stvaraju.
Privredna društva, druga pravna lica, preduzetnici i fizička lica (u daljem tekstu: pravna i fizička lica) dužni su da se staraju da svojom delatnošću ne ugrožavaju okolinu bukom.
Akustička zona jeste područje na čijoj su celoj površini propisane jedinstvene granične vrednosti indikatora buke (za dan, veče i noć) izražene u decibelima dB(A).
Akustičko zoniranje i određivanje akustičkih zona na teritoriji grada Subotica vrši se na osnovu Pravilnika o metodologiji za određivanje akustičkih zona ("Sl. glasnik RS", br. 72/2010) prema postojećem stanju izgrađenosti, načinu korišćenja zemljišta i rezultatima sistematskih merenja buke na teritoriji grada Subotice, kao i prema planiranim namenama prostora definisanim urbanističkim planovima (generalni urbanistički plan, plan generalne regulacije, plan detaljne regulacije) na teritoriji Grada Subotice, područja naseljenih mesta razvrstavaju se u sledeće zone:
Zona |
Namena prostora |
Granična vrednost indikatora buke (maksimalni dozvoljen nivo buke) u dB(A) |
|
za dan i veče (od 6.00 do 22.00 časova) |
za noć (od 22.00 do 6.00 časova) |
||
1. |
Područja za odmor i rekreaciju, bolničke zone i oporavilišta, kulturno-istorijski lokaliteti, veliki parkovi |
50 |
40 |
2. |
Turistička područja, kampovi i školske zone |
50 |
45 |
3. |
Čisto stambena područja |
55 |
45 |
4. |
Poslovno-stambena područja, trgovačko-stambena područja i dečja igrališta |
60 |
50 |
5. |
Gradski centar, zanatska, trgovačka, administrativno-upravna zona sa stanovima, zona duž autoputeva, magistralnih i gradskih saobraćajnica |
65 |
55 |
6. |
Industrijska, skladišna i servisna područja i transportni terminali bez stambenih zgrada |
Na granici ove zone buka ne sme prelaziti graničnu vrednost u zoni sa kojom se graniči |
Granična vrednost indikatora buke data u tabeli u stavu 2. ovog člana se odnosi na ukupnu buku koja potiče iz svih izvora buke na posmatranoj lokaciji.
Pravno ili fizičko lice koje je vlasnik, odnosno korisnik izvora buke dužno je da pri obavljanju delatnosti obezbedi da vrednosti indikatora buke u životnoj sredini ne budu iznad graničnih vrednosti propisanih za akustičku zonu u kojoj se izvor buke nalazi.
Pri projektovanju, građenju i rekonstrukciji objekata saobraćajne infrastrukture, industrijskih objekata, stambenih, stambeno-poslovnih i poslovnih objekata investitor je dužan da sprovede mere zvučne zaštite u skladu sa zakonom i drugim propisima.
Izvori buke - mašine i uređaji u objektima za obavljanje poslovne delatnosti mogu se ugrađivati i puštati u pogon ako za izvor buke postoji isprava sa podacima o nivou buke pri propisanim uslovima korišćenja i održavanja, uputstvo o merama za zaštitu od buke ili izveštaj o merenju nivoa buke i ako se izvor buke upotrebljava i održava tako da nivo buke u zoni uticaja ne prelazi dozvoljene vrednosti.
Izvori buke - mašine i uređaji u objektima za obavljanje poslovne delatnosti mogu se ugrađivati i puštati ako je odgovarajućim tehničkim merama izvršeno ograničenje jačine zvuka posmatranih izvora buke ili je adekvatnom zvučnom izolacijom objekta u kome se nalaze postignuto da buka u zoni uticaja ne prelazi dozvoljene vrednosti.
Izuzetno, izvori buke se mogu koristiti i kad prouzrokuju buku iznad dozvoljenog nivoa u slučaju elementarne nepogode i druge nepogode, otklanjanja kvarova koji bi mogli izazvati veće materijalne štete, izvođenja dela građevinskih i drugih radova koji se ne mogu izvesti na drugačiji način, ali samo za vreme dok te okolnosti postoje, odnosno do završetka radova.
U cilju zaštite životne sredine od buke poreklom od saobraćaja, organ koji vrši nadzor nad primenom ove Odluke može propisati mere zaštite u koje, između ostalog spadaju: ograničenje brzine kretanja vozila, zabrana saobraćaja za pojedine kategorije i njihovo usmeravanje na pravce manje osetljive na buku, bolja regulacija saobraćaja, povoljniji izbor javnog gradskog prevoza, poboljšanje površine kolovoznog zastora, kontrola nivoa buke vozila, nova tehnička rešenja rešetki i šaht poklopaca na kolovozu, gašenje zvučnih signala na semaforima tokom noći, postavljanje zemljanih ozelenjenih nasipa pored saobraćajnica, hortikulturno uređenje pojasa duž putne saobraćajnice, pravilno planiranje namene prostora u pojasu oko saobraćajnica, uključivanje mera zaštite od buke u fazi projektovanja građevinskih objekata, postavljanje internih objekata (magacina, garaža i sl.) kojima buka ne smeta između izvora i primaoca buke.
Na području grada Subotice, na otvorenom ili poluotvorenom prostoru (nadstrešnica, improvizovana baraka, zgrada sa nezastakljenim prozorima, garaže, dvorišta i slično) zabranjuje se instalisanje, puštanje u pogon i korišćenje bilo kakve mašine, uređaja, postrojenja i slično, čiji merodavni (deklarisani) nivo zvuka u zoni uticaja u bilo kom režimu rada prouzrokuje buku iznad propisanih graničnih vrednosti.
Prilikom obavljanja bučnih radnih operacija (kovanje, zakivanje, rezanje, brušenje, drobljenje, mlevenje, zavarivanje, farbanje, lakiranje i slično), u zanatskim i drugim radionicama i pogonima za obradu metala, drveta, kamena, plastike i slično, kao i radionicama za servisiranje, pranje i opravku automobila, zabranjuje se rad pri otvorenim vratima i prozorima.
Zabrana iz stava 2. ovog člana odnosi se na zanatske radionice i pogone čija buka može ugroziti životnu sredinu, odnosno, ako u okruženju mogu biti prekoračene granične vrednosti indikatora buke i ako primenom tehničko-tehnoloških mera (postavljanjem zvučno izolacionih pregrada - zidova kao reflektora i/ili apsorbera zvuka i sl.) nije moguće ostvariti zadovoljavajuću zaštitu okoline od buke.
U cilju zaštite životne sredine od buke ugostiteljski objekti moraju da ispune sledeće uslove:
1. da se emitovanje muzike izvodi isključivo pri zatvorenim vratima i prozorima;
2. da buka koja se emituje sa muzičkih uređaja ne prelazi dozvoljene nivoe buke;
3. da muzički uređaji kod kojih je vanrednim merenjem ustanovljeno da buka može preći dozvoljene nivoe buke moraju imati ugrađene i podešene uređaje za ograničavanje jačine zvuka (limitatore) na utvrđeni maksimalno dopušteni nivo buke utvrđen izveštajem o merenju buke;
4. da su uređaji za ograničavanje jačine zvuka (limitatori) uključeni i povezani sa muzičkim uređajem;
5. da su sprovedene naložene mere zvučne zaštite u skladu sa Zakonom i drugim propisima.
U cilju zaštite životne sredine od buke prilikom organizovanja manifestacija na javnim površinama ili izvođenja programa koji podrazumevaju emitovanje muzike, odnosno drugih aktivnosti koje mogu prouzrokovati buku iznad propisanih graničnih vrednosti, organizator je dužan da preduzme mere zaštite od buke, i to: pravilno usmeravanje zvučnika, postavljanje zastora na strani bine prema najbližim stambenim objektima, ograničavanje vremena trajanja programa, adekvatno obaveštavanje javnosti o predstojećim dešavanjima sa iznošenjem planiranih i preduzetih mera za zaštitu stanovništva od buke, kao i druge mere u skladu sa Zakonom i drugim propisima.
Organ zadužen za izdavanje odobrenja za privremeno zauzimanje javnih površina u skladu sa odlukom kojom se reguliše komunalni red, organizatorima javnih skupova, koncerata, zabavnih i sportskih priredbi i drugih aktivnosti na otvorenom prostoru, za koje se pribavlja odobrenje za privremeno zauzimanje javnih površina, ograničiće vreme trajanja programa i propisati mere u skladu sa odredbama iz stava 1 ovog člana.
Vlasnici ugostiteljskih i drugih sličnih objekata, dužni su da pismeno obaveste Službu za inspekcijsko nadzorne poslove Gradske uprave Grada Subotice o izvođenju muzičkog programa u zatvorenom prostoru i letnjim baštama ugostiteljskog objekta, najkasnije 3 dana pre dana izvođenja muzičkog programa.
Ugostiteljski objekti koji se opredele za rad po noćnom rasporedu u svojstvu "noćnog kluba" moraju da ispune sledeće uslove u delu zaštite životne sredine od buke:
1. da se muzički program izvodi isključivo u zatvorenom objektu;
2. da vlasnik ugostiteljskog objekta poseduje u objektu stalne muzičke uređaje preko kojih se reguliše emitovanje zvuka (pojačala, miksete i zvučne kutije);
3. da buka koja se emituje sa muzičkih uređaja ne prelazi dozvoljeni nivo buke u životnoj sredine u zoni uticaja.
Merenje buke i izradu izveštaja o merenju buke obavlja organizacija koja je ovlašćena od ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine.
Pravno lice ili preduzetnik koje je vlasnik, odnosno korisnik izvora buke dužno je da obezbedi merenje buke i izradu izveštaja o merenju buke, odnosno snosi troškove merenja buke u zoni uticaja, u skladu sa Zakonom.
Redovno merenje buke vrši se u skladu sa propisima koji uređuju ovu oblast.
Vanredno merenje buke nalaže inspektor zaštite životne kada postoji osnovana sumnja da nivo buke prelazi granične vrednosti indikatora buke iz člana 5. ove Odluke, na osnovu pismenog zahteva stranke ili po službenoj dužnosti, na osnovu procene o potrebi za merenjem.
Ukoliko izveštaj o merenju pokaže da nivo buke prelazi granične vrednosti indikatora buke iz člana 5. ove Odluke, troškove merenja i izrade izveštaja snosi vlasnik ili korisnik izvora buke.
Ukoliko izveštaj o merenju pokaže da nivo buke ne prelazi granične vrednosti indikatora buke iz člana 5. ove Odluke, troškove merenja snosi stranka na osnovu čijeg je pismenog zahteva naloženo merenje, odnosno, padaju na teret budžeta u slučaju kada je merenje naložio inspektor po službenoj dužnosti.
Nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrši sekretarijat Gradske uprave nadležan za poslove zaštite životne sredine.
Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrše inspektor za zaštitu životne sredine i komunalna milicija u skladu sa Zakonom i ovom Odlukom.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor za zaštitu životne sredine, odnosno komunalni milicajac je ovlašćen da u skladu sa Zakonom i ovom Odlukom naredi izvršenje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera i radnji u određenom roku, kao i da preduzme i druge mere za koje je zakonom ovlašćen.
Inspektor za zaštitu životne sredine, odnosno komunalni milicajac ovlašćen je da izda prekršajni nalog kada je za prekršaj predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu, odnosno podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, shodno odredbama ove Odluke.
U vršenju nadzora nad primenom mera zaštite od buke, inspektor za zaštitu životne sredine ima pravo i dužnost da utvrđuje:
1. da li se izvori buke koriste uz propisane isprave o podacima o nivou buke (atest, proizvođačka specifikacija, izveštaj o merenju nivoa buke i sl.),
2. da li se izvori buke upotrebljavaju i održavaju tako da buka ne prelazi propisani nivo,
3. da li se vrše propisana merenja buke,
4. da li se poštuju uslovi u delu zaštite životne sredine od buke,
5. da li se sprečavanje, smanjivanje i otklanjanje štetnih efekata buke vrši u skladu sa rešenjem uslovima nadležnog organa kojim su utvrđene mere zaštite od buke,
6. da li su nivoi buke u akustičkoj zoni iznad propisane granične vrednosti,
7. da li se sprovode posebne mere zaštite od buke u životnoj sredini, odnosno druge propisane mere, u skladu sa Zakonom.
U vršenju nadzora nad primenom mera zaštite od buke, komunalni milicajac ima pravo i dužnost da utvrđuje:
1. da li se muzika u ugostiteljskom objektu emituje, odnosno da li se u zanatskim i drugim objektima rad izvodi pri zatvorenim vratima i prozorima,
2. da li je prilikom organizovanja manifestacija na javnim površinama ili izvođenja drugih sadržaja koji podrazumevaju emitovanje muzike organizator pribavio uslove nadležne gradske uprave, a ukoliko je iste pribavio da li postupa u skladu sa naloženim merama zaštite od buke,
3. da li su ugrađeni uređaji za ograničavanje jačine zvuka (limitatori) priključeni na muzički uređaj i da li su u funkciji.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor za zaštitu životne sredine je ovlašćen da:
1. naredi, u određenom roku, otklanjanje nepravilnosti,
2. zabrani korišćenje izvora buke dok se ne otklone utvrđeni nedostaci,
3. zabrani ili ograniči korišćenje ili upotrebu mašina, prevoznih sredstava, opreme i uređaja koji nisu u skladu sa tehničkim propisima,
4. zabrani ili ograniči na određeno vreme korišćenje izvora buke ili vršenje delatnosti i drugih aktivnosti koje predstavljaju izvor buke na određenom području, odnosno u određenoj akustičkoj zoni iznad propisanih graničnih vrednosti,
5. naredi sprovođenje akustičkih mera zaštite od buke,
6. naredi izvršenje drugih propisanih obaveza ili otklanjanje drugih utvrđenih nepravilnosti u određenom roku u skladu sa Zakonom, ovom Odlukom i drugim propisima,
7. zabrani, odnosno ograniči upotrebu izvora buke dok se ne preduzmu mere zaštite od buke.
U vršenju inspekcijskih poslova inspektor može privremeno, u skladu sa Zakonom, oduzeti predmete, opremu ili uređaje čija upotreba nije dozvoljena ili koji su nastali vršenjem nedozvoljene radnje, odnosno kojima su izvršene nedozvoljene radnje.
Pravna i fizička lica na koje se ova Odluka odnosi dužna su da inspektoru za zaštitu životne sredine, odnosno komunalnom milicajcu omoguće vršenje nadzora, stave na uvid potrebna dokumenta i omoguće vršenje merenja buke.
Ukoliko stranka koja je podnela prijavu zbog buke ne dozvoli da se izvrši merenje nivoa buke na određenim i odgovarajućim mernim mestima inspektor za zaštitu životne sredine doneće zaključak kojim se postupak po prijavi obustavlja.
Novčanom kaznom od 80.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo, preduzeće ili drugo pravno lice ako:
1. emituje buku iznad nivoa propisanih graničnih vrednosti za određenu akustičku zonu (čl. 5),
2. instalira, pusti u pogon ili koristi bilo kakvu mašinu, uređaj, postrojenje i slično čiji merodavni (deklarisani) nivo zvuka u zoni uticaja u bilo kom režimu rada prouzrokuje buku iznad propisanih graničnih vrednosti za određenu akustičku zonu (član 10. st. 1.),
3. buka koja se emituje sa muzičkih uređaja u ugostiteljskom objektu prelazi dozvoljene nivoe buke (član 11. st. 1. tač. 2.),
4. muzički uređaji kod kojih je merenjem ustanovljeno da buka može preći dozvoljene nivoe buke u sredini u kojoj čovek boravi, nemaju ugrađene i podešene uređaje za ograničavanje jačine zvuka (limitatore) (član 11. st. 1. tač. 3.),
5. u ugostiteljskom objektu nisu sprovedene mere zvučne zaštite u skladu sa Zakonom i drugim propisima (član 11. st. 1. tač. 5.),
6. se prilikom organizovanja manifestacija na javnim površinama koje podrazumevaju emitovanje muzike ne pridržava propisanih mera zaštite od buke ili vremenskog ograničenja trajanja programa (čl. 12. st. 2.).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu, preduzeću ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 30.000 dinara.
Novčanom kaznom od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo, preduzeće ili drugo pravno lice ako:
1. u radionicama i pogonima u kojima se obavljaju bučne radne operacije radi pri otvorenim vratima i prozorima (član 10. st. 2.),
2. u ugostiteljskom objektu emituje muziku pri otvorenim vratima i prozorima (član 11. st. 1. tač. 1.),
3. u ugostiteljskom objektu uređaj za ograničavanje jačine zvuka (limitator) nije povezan sa muzičkim uređajem (član 11. st. 1. tač. 4.),
4. ne obaveste pismeno Službu za inspekcijsko nadzorne poslove Gradske uprave Grada Subotice o izvođenju muzičkog programa u zatvorenom prostoru i letnjim baštama ugostiteljskog objekta, najkasnije 3 dana pre dana izvođenja muzičkog programa (član 13.),
5. inspektoru za zaštitu životne sredine, odnosno komunalnom milicajcu ne omogući vršenje nadzora, ne stavi na uvid potrebna dokumenta ili ne omogući vršenje merenja buke (član 21. st. 1.).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu, preduzeću ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 10.000 dinara.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Subotice".
Danom stupanja na snagu prestaje da važi Odluka o merama zaštite od buke u životnoj sredini ("Sl. list grada Subotice", br. 33/11).