PROGRAM
REALIZACIJE LOKALNOG AKCIONOG PLANA POLITIKE ZA MLADE GRADA NOVOG SADA ZA PERIOD 2019-2022. GODINE U 2021. GODINI

("Sl. list Grada Novog Sada", br. 7/2021)

I. Programom realizacije Lokalnog akcionog plana politike za mlade Grada Novog Sada za period 2019-2022. godine u 2021. godini (u daljem tekstu: Program) utvrđuju se aktivnosti na realizaciji Lokalnog akcionog plana politike za mlade Grada Novog Sada za period 2019-2022. godine ("Službeni list Grada Novog Sada", br. 7/19 i 55/20) (u daljem tekstu: LAP) koje će se realizovati u 2021. godini putem programa i projekata koji imaju za cilj aktivno učešće mladih u društvenom životu, obezbeđivanje ostvarivanja prava mladih na jednake šanse, informisanje mladih, podsticanje i vrednovanje tolerancije, demokratije, izuzetnih postignuća mladih, podsticanje i razvijanje formalnog i neformalnog obrazovanja, podsticanje i stimulisanje zapošljavanja i samozapošljavanja mladih i omladinskog preduzetništva, unapređivanje bezbednosti mladih, održivog razvoja i zdrave životne sredine, očuvanje i unapređivanje zdravlja mladih i drugih aktivnosti i oblasti od značaja za mlade.

II. Sredstva za realizaciju ovog Programa planirana su u budžetu Grada Novog Sada za 2021. godinu u ukupnom iznosu od 18.870.000,00 dinara, u okviru Programa 14: Razvoj sporta i omladine (šifra 1301), PA: Sprovođenje omladinske politike (šifra 1301-0005), na poziciji Finansijskog plana 352.01, sintetički konto 4819 - Dotacije ostalim neprofitnim institucijama.

III. Sredstva iz tačke II. ovog Programa rasporediće se putem javnog konkursa koji će raspisati Gradska uprava za sport i omladinu - Kancelarija za mlade za implementaciju, monitoring i evaluaciju programa i projekata kojima se ostvaruju ciljevi i mere definisane LAP-om:

1) Programi i projekti kojima se ostvaruju ciljevi definisani LAP-om iz sledećih oblasti:

- Programi i projekti iz oblasti Obrazovanje mladih koji za cilj imaju: obezbeđivanje uslova za razvoj kompetencija potrebnih za aktivno uključivanje više mladih u društvo, zapošljavanje i dalje obrazovanje, kroz kvalitetne programe neformalnog obrazovanja i omladinskog rada koji prate potrebe mladih; podsticanje razvoja vannastavnih aktivnosti u školama i fakultetima kroz saradnju ustanova formalnog obrazovanja i udruženja mladih i za mlade; promociju nauke i isticanje značaja obrazovanja za društvenu zajednicu, podršku programima radne prakse kroz međusektorsku saradnju (vladin, civilni i privredni sektor).

- Programi i projekti iz oblasti Zapošljavanje mladih koji za cilj imaju: informisanje i podsticanje mladih da unapređuju znanja i veštine zapošljivosti, sa posebnim akcentom na povećanje obuhvata mladih ljudi, a posebno mladih iz osetljivih grupa; podizanje kapaciteta mladih za efikasno upravljanje karijerom kroz edukacije, kampanje i razvoj programa karijernog vođenja i savetovanja; kontinuirano sprovođenje aktivnosti kojima se doprinosi popularizaciji preduzetništva mladih i svih oblika samozapošljavanja i frilensinga, kroz promociju primera dobre prakse mladih preduzetnika i savremenih oblika samozapošljavanja u oblastima kao što su "kreativna industrija" i IKT industrija.

- Programi i projekti iz oblasti Zdravlje mladih koji za cilj imaju: u saradnji sa zdravstvenim institucijama podsticanje programa unapređenja i zaštite mentalnog zdravlja kroz direktnu podršku mladima; edukovanje mladih o štetnosti upotrebe psihoaktivnih supstanci kroz kreiranje inovativnih preventivnih programa; povećanje nivoa znanja mladih o reproduktivnom zdravlju kroz edukaciju inovativnim kanalima komunikacije, koji su prijemčivi i dostupni mladima; razvijanje znanja i veština mladih o zdravim stilovima života kroz pružanje informacija i direktne usluge za mlade i povećanje dostupnosti primarne zdravstvene zaštite za mlade iz posebno osetljivih grupa kroz informisanje i podršku mladima.

- Programi i projekti iz oblasti Kultura i slobodno vreme mladih koji za cilj imaju: razvijanje organizacionih kapaciteta udruženja za mlade i udruženja mladih koja se bave kulturom, kroz edukativne programe, programe mobilnosti i programe organizacionog razvoja; podršku programima kulture koji aktivno uključuju mlade, kroz projekte u čijoj realizaciji učestvuju mladi; podsticanje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena mladih povećanjem vidljivosti programa koji obezbeđuju kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

- Programi i projekti iz oblasti Volontiranje i aktivizam mladih koji za cilj imaju: povećanje sistemskog uticaja na uspostavljanje podsticajnog okruženja za volontiranje i aktivizam kod mladih kroz promociju vrednosti i dobrobiti volontiranja i aktivizma za pojedinca i zajednicu; omogućavanje kontinuirane sistemske podrške organizacijama i institucijama da kreiraju i realizuju kvalitetne volonterske programe koji prate principe volonterskog upravljanja, razvijanje programa edukacije mladih za sticanje veština i znanja za aktivno učešće u društvu i volontiranje.

- Programi i projekti iz oblasti Bezbednost mladih koji za cilj imaju: unapređivanje bezbednosne kulture mladih kroz rad sa udruženjima; unapređivanje stepena informisanosti mladih o uzrocima, pojavnim oblicima i posledicama bezbednosnih situacija i rizika; unapređenje znanja i razvijanje veština mladih u oblasti bezbednosti; podsticanje otvaranja savetovališta za pomoć žrtvama nasilja; izradu lokalnog strateškog dokumenta za bezbednost mladih.

- Programi i projekti iz oblasti Informisanje mladih koji za cilj imaju: razvijanje infrastrukturne i kadrovske uslove za omladinske info centre i omladinske info radnike kako bi se podsticao kvalitet informacija, njihova sigurnost i dostupnost pravovremenih i proverenih informacija za mlade; povećanje nivoa informisanosti mladih o mogućnostima i načinima zapošljavanja i ličnog usavršavanja, kao mogućnostima za mobilnost i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena kroz mehanizme informisanja prilagođene mladima; povećanje nivoa informacione i medijske pismenosti mladih i omogućavanje adekvatnog pristupa i znanja za korišćenje novih tehnologija i interneta kod osetljivih grupa mladih.

- Programi i projekti iz oblasti Mladi u zaštiti životne sredine i održivom razvoju koji za cilj imaju: omogućavanje sticanja praktičnih znanja koja se sprovode u cilju poboljšanja stanja životne sredine i obezbeđivanje podrške za primenu znanja i zapošljavanje mladih u ovim oblastima; promovisanje neformalnog obrazovanja iz oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja informisanjem o programima koji se nude i to na način koji je prijemčiv mladima; povećanje aktivnog učešća mladih u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja u procesima donošenja odluka i osnaživanje i obučavanje mladih da se uključe u razvoj javnih politika usmerenih na zaštitu životne sredine i održivi razvoj; podizanje kapaciteta udruženja mladih i udruženja za mlade koji se bave ovom oblasti kroz edukativne programe, i podsticanje umrežavanja udruženja kroz zajedničko sprovođenje projekata sa obrazovnim institucijama.

- Programi i projekti iz oblasti Socijalna politika prema mladima koji za cilj imaju: povećanje nivoa informisanosti mladih o uslugama koje se realizuju na lokalnom nivou i uspostavljanje mehanizama informisanja mladih o uslugama koje mogu koristiti, posebno mladih iz marginalizovanih grupa; podsticanje umrežavanja organizacija i institucija koje se bave pružanjem socijalnih usluga prema mladima; podsticanje razvoja volonterskih programa pre svega u institucijama socijalne zaštite i udruženjima kroz edukacije i podršku iz oblasti volonterskog menadžmenta; podsticanje razvoja preventivne podrške i primarne zaštite kroz jačanje podrške savetodavnim servisima za mlade (savetovališta, SOS telefoni, vršnjačke edukacije...) kao podrška održivosti postojećih usluga koje su razvijene kroz ranije projekte; podsticanje organizovanja dodatnih programa za mlade iz ugroženih grupa koji više nisu korisnici sistema usluga socijalne zaštite u procesu uspešne inkluzije u društvene tokove; podsticanje prevencije diskriminacije socijalno osetljivih grupa mladih kroz istraživanja, inforimisanje i edukaciju o uzrocima i posledicama diskriminacije.

2) Programi i projekti kojima se vrši monitoring i evaluacija programa i projekata kojima su dodeljena sredstva iz budžeta Grada, a kojima se ostvaruju ciljevi definisani LAP-om.

IV. Ovaj Program realizuju udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovi savezi u skladu sa odredbama Odluke o ostvarivanju potreba i interesa mladih u oblastima omladinskog sektora na teritoriji Grada Novog Sada ("Službeni list Grada Novog Sada", br. 22/19, 35/19 i 15/20).

V. Nadzor nad sprovođenjem ovog Programa obavlja Gradska uprava za sport i omladinu - Kancelarija za mlade.

VI. Gradska uprava za sport i omladinu - Kancelarija za mlade podnosi Gradskom veću Grada Novog Sada godišnji izveštaj o realizaciji ovog Programa.

VII. Ovaj Program objaviti u "Službenom listu Grada Novog Sada".