UPUTSTVO

ZA SPROVOĐENJE IZBORA ZA ODBORNIKE SKUPŠTINE GRADA ZAJEČARA, RASPISANIH ZA 28. MART 2021. GODINE

("Sl. list grada Zaječara", br. 8/2021)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim uputstvom bliže se uređuje postupak sprovođenja izbora za odbornike Skupštine Grada Zaječara (u daljem tekstu: Izbori), raspisanih za 28. mart 2021. godine.

II ORGANI I TELA ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Član 2

Organi za sprovođenje izbora su Gradska izborna komisija i birački odbori.

Organi za sprovođenje izbora rade u stalnom i proširenom sastavu.

Članove organa za sprovođenje izbora u proširenom sastavu, koji su određeni u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima, utvrđuje Gradska izborna komisija na predlog (po obaveštenju) podnosilaca proglašenih izbornih lista.

Članovi organa za sprovođenje izbora i njihovi zamenici mogu biti samo građani koji imaju izborno pravo i prebivalište na teritoriji grada Zaječara.

Članovima i zamenicima članova Gradske izborne komisije i biračkih odbora prestaje funkcija u ovim organima kad prihvate kandidaturu za odbornika.

Gradska izborna komisija

Član 3

Gradska izborna komisija obavlja poslove i postupa u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima, Zakonom o izboru narodnih poslanika, Zakonom o jedinstvenom biračkom spisku, Poslovnikom o radu Gradske izborne komisije Grada Zaječara, uputstvima i drugim aktima Republičke izborne komisije koji se odnose na izbor narodnih poslanika i ovim Uputstvom.

Gradska izborna komisija radi u stalnom sastavu (imenovani članovi) i u proširenom sastavu (opunomoćeni članovi).

Gradska izborna komisija radi u sednicama. Javnost rada Gradske izborne komisije obezbeđuje se u skladu sa Poslovnikom o radu Gradske izborne komisije Grada Zaječara.

Prostorije za rad predsednika, zamenika predsednika, sekretara i zamenika sekretara Gradske izborne komisije dužna je da obezbedi Gradska uprava Grada Zaječara.

Prošireni sastav Gradske izborne komisije

Član 4

Pravo na člana i zamenika člana Gradske izborne komisije u proširenom sastavu ima onaj podnosilac proglašene izborne liste za izbor odbornika Skupštine Grada Zaječara kome je rešenjem Gradske izborne komisije utvrđeno da ispunjava uslove za određivanje opunomoćenog predstavnika u prošireni sastav Gradske izborne komisije.

Za člana i zamenika člana Gradske izborne komisije u proširenom sastavu može da bude određeno samo ono lice koje ima izborno pravo i prebivalište na teritoriji grada Zaječara.

U predlogu (obaveštenju) podnosioca izborne liste o određivanju svog opunomoćenog predstavnika u prošireni sastav Gradske izborne komisije, treba da se navede ime i prezime lica, njegov jedinstveni matični broj građana (u daljem tekstu: JMBG), prebivalište i adresu stanovanja, broj mobilnog telefona za kontakt i po mogućstvu adresa za prijem elektronske pošte.

Gradska izborna komisija utvrđuje prošireni sastav u roku od 24 časa od prijema predloga (obaveštenja) o licima koja ulaze u prošireni sastav, a najkasnije pet dana od dana održavanja izbora.

Ako podnosilac proglašene izborne liste ne odredi opunomoćenog predstavnika u Gradskoj izbornoj komisiji najkasnije šest dana pre dana određenog za održavanje izbora, Gradska izborna komisija nastavlja da radi i da punovažno odlučuje bez predstavnika proglašene izborne liste.

Birački odbori

Član 5

Biračke odbore obrazuje Gradska izborna komisija u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima i ovim Uputstvom.

Birački odbori obavljaju poslove koji su određeni Zakonom o lokalnim izborima, Zakonom o izboru narodnih poslanika, ovim Uputstvom i Pravilima o radu biračkih odbora.

Stalni sastav biračkog odbora

Član 6

Birački odbor u stalnom sastavu čine predsednik, četiri člana i njihovi zamenici.

Predsednike, zamenike predsednika, članove i zamenike članova biračkih odbora u stalnom sastavu imenuje Gradska izborna komisija.

Rešenje o imenovanju biračkih odbora u stalnom sastavu Gradska izborna komisija donosi u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku za vršenje izbornih radnji u postupku sprovođenja izbora za odbornike Skupštine Grada Zaječara, raspisanih za 28. mart 2021. godine (u daljem tekstu: Rokovnik).

Član 7

Predsednici biračkih odbora, zamenici predsednika, članovi i zamenici članova biračkih odbora u stalnom sastavu imenuju se na predlog odborničkih grupa u Skupštini Grada Zaječara.

Broj mesta predsednika, zamenika predsednika, članova i zamenika članova u stalnom sastavu svih biračkih odbora na teritoriji grada Zaječara koji pripada svakoj odborničkoj grupi mora da bude srazmeran njenoj zastupljenosti u Skupštini Grada Zaječara na dan raspisivanja izbora.

Član 8

Predlozi za imenovanje predsednika, zamenika predsednika, članova i zamenika članova biračkih odbora sačinjavaju se u skladu sa numeričkim prikazom merila za imenovanje članova biračkih odbora, koji utvrđuje Gradska izborna komisija i blagovremeno dostavlja odborničkim grupama u Skupštini Grada Zaječara.

Član 9

Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu sačinjava se za svako biračko mesto posebno.

Predloge iz stava 1. ovog člana podnosi šef odborničke grupe ili lice koje on za to ovlasti, u pisanom i elektronskom obliku (na CD-u, fleš memoriji i dr.) predsedniku ili sekretaru Gradske izborne komisije, u roku propisanom u Rokovniku. Na svakom predlogu za imenovanje lica u biračke odbore se prilikom prijema evidentira datum i vreme prijema.

Predlog iz stava 1. ovog člana treba da za svako predloženo lice sadrži: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, prebivalište i adresu stanovanja, broj telefona za kontakt, broj tekućeg računa i naziv banke u kojoj je otvoren tekući račun.

Ovlašćenje za predlaganje članova biračkih odbora u stalnom sastavu ne može se preneti na treće lice.

Član 10

Ako neki predlagač blagovremeno ne dostavi predlog za imenovanje člana biračkog odbora u stalnom sastavu, Gradska izborna komisija u stalni sastav biračkog odbora imenuje lice odgovarajuće za vršenje ove dužnosti.

Prošireni sastav biračkog odbora

Član 11

Prošireni sastav biračkog odbora čine opunomoćeni predstavnici podnosilaca proglašenih izbornih lista kandidata za odbornike koji su ispunili uslove za određivanje svojih predstavnika u prošireni sastav biračkih odbora.

Član 12

Svaki podnosilac proglašene izborne liste može da predloži samo jednog člana i jednog zamenika člana u prošireni sastav biračkog odbora.

Član 13

Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu podnosilac izborne liste sačinjava za svako biračko mesto posebno.

Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu podnosi podnosilac izborne liste ili lice koje on za to ovlasti u pisanom i elektronskom obliku (na CD-u, fleš memoriji i dr.) predsedniku ili sekretaru Gradske izborne komisije, u roku propisanom u Rokovniku. Na svakom predlogu za imenovanje lica u biračke odbore se prilikom prijema evidentira datum i vreme prijema.

Predlog iz stava 1. ovog člana treba da za svako predloženo lice sadrži: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, prebivalište i adresu stanovanja, broj telefona za kontakt, broj tekućeg računa i naziv banke u kojoj je otvoren tekući račun.

Ovlašćenje za podnošenje predloga za članove biračkih odbora u proširenom sastavu ne može se preneti na treće lice.

Član 14

Gradska izborna komisija imenuje članove i zamenike članova biračkih odbora u proširenom sastavu najkasnije u roku određenom u Rokovniku.

Ako podnosilac izborne liste ne podnese predlog za člana nekog biračkog odbora u proširenom sastavu najkasnije do roka propisanog u Rokovniku, birački odbor radi i punovažno odlučuje bez predstavnika tog podnosioca izborne liste, u skladu sa zakonom.

Provera izbornog prava za članove biračkih odbora

Član 15

U birački odbor mogu da se imenuju samo lica koja imaju izborno pravo na teritoriji grada Zaječara.

Ovlašćeni predlagači su dužni da prilikom dostavljanja predloga za imenovanje članova i zamenika članova biračkih odbora sačine pisani zbirni pregled za imenovanje lica u biračke odbore koji se koristi u svrhu provere izbornog prava za članove i zamenike članova biračkih odbora.

Prilikom podnošenja predloga za imenovanje članova i zamenika članova biračkih odbora od strane ovlašćenih predlagača, Gradska uprava Grada Zaječara vrši proveru izbornog prava za svako predloženo lice, tako što na pisani zbirni pregled za imenovanje lica u biračke odbore stavlja pečat kojim potvrđuje da predložena lica imaju izborno pravo. Ako neko lice koje je predloženo u sastav biračkog odbora nema izborno pravo, Gradska uprava Grada Zaječara o tome obaveštava ovlašćenog predlagača i Gradsku izbornu komisiju.

Zamena lica u biračkim odborima

Član 16

Zamenu člana ili zamenika člana biračkih odbora u stalnom i proširenom sastavu vrši Gradska izborna komisija na zahtev ovlašćenog predlagača, koji se podnosi u pisanom i elektronskom obliku (na CD-u, fleš memoriji i dr.) predsedniku ili sekretaru Gradske izborne komisije, u roku propisanom u Rokovniku.

Posle predaje izbornog materijala biračkim odborima, Gradska izborna komisija može da na zahtev ovlašćenih predlagača zameni člana ili zamenika člana biračkog odbora u stalnom i proširenom sastavu, ako je član ili zamenik člana biračkog odbora sprečen, odsutan ili postoje zakonska ograničenja za njegovo imenovanje, u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku.

Zakonska ograničenja

Član 17

Isto lice ne može istovremeno da bude član dva biračka odbora.

Prilikom imenovanja i zamene članova i zamenika članova biračkog odbora, Gradska izborna komisija vodi računa o zakonskim ograničenjima iz člana 29. stav 4. i člana 30. stav 2. Zakona o izboru narodnih poslanika, kojim je propisano da nijedna politička stranka, stranačka koalicija ili druga politička organizacija ne mogu imati više od polovine članova u stalnom sastavu svih organa za sprovođenje izbora i da članovi i zamenici članova organa za sprovođenje izbora ne mogu biti lica koja su međusobno srodnici po pravoj liniji bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj zaključno sa trećim stepenom srodstva, a u tazbinskom srodstvu zaključno sa drugim stepenom srodstva, kao ni bračni drugovi i lica koja su u međusobnom odnosu usvojioca i usvojenika, odnosno staraoca i štićenika.

O ograničenjima iz prethodnog stava, prilikom predlaganja članova i zamenika članova biračkog odbora, vode računa ovlašćeni predlagači za lica koja oni predlažu.

Ako postoji odnos iz kojeg proističe zabrana prilikom imenovanja ili zamene članova biračkih odbora, lice koje ne može da bude u sastavu biračkog odbora određuje se primenom sledećih merila:

1) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između predsednika biračkog odbora i drugog člana ili zamenika člana biračkog odbora, u sastav biračkog odbora biće imenovano lice koje je predloženo za predsednika biračkog odbora;

2) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između lica u stalnom sastavu biračkog odbora, u sastav biračkog odbora biće imenovan predstavnik onog predlagača čiji je predlog za imenovanje ranije podnet;

3) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana u stalnom sastavu i člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu;

4) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana u stalnom sastavu i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

5) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između zamenika člana u stalnom sastavu i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

6) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između zamenika člana u stalnom sastavu i člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu;

7) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

8) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između dva člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu koji je kasnije predložen u prošireni sastav biračkog odbora;

9) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između dva zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu koji je kasnije predložen u prošireni sastav biračkog odbora.

Kao trenutak predlaganja članova biračkog odbora u stalnom i proširenom sastavu uzima se trenutak kada je Gradska izborna komisija primila predlog odborničke grupe odnosno podnosioca izborne liste, za biračko mesto na kojem se pojavio odnos iz kojeg proističe zabrana.

III PODNOŠENJE IZBORNE LISTE

Podnosilac izborne liste

Član 18

Izbornu listu kandidata za odbornike Skupštine Grada Zaječara (u daljem tekstu: Izborna lista) mogu da podnesu registrovane političke stranke, koalicije registrovanih političkih stranaka i grupe građana, čije izborne liste svojim potpisima podrži najmanje 30 birača po svakom kandidatu na listi koja mora da ima najmanje jednu trećinu od ukupnog broja odbornika koji se bira (u daljem tekstu: Podnosilac izborne liste).

Podnosilac izborne liste ne može biti koalicija koju čine politička stranka i grupa građana.

Član 19

Izbornu listu u ime registrovane političke stranke može podneti zastupnik političke stranke ili lice koje je politička stranka ovlastila.

Ovlašćenje iz stava 1. ovog člana podnosi se na propisanom obrascu.

Član 20

Koaliciju registrovanih političkih stranaka (u daljem tekstu: stranačka koalicija) obrazuju najmanje dve registrovane političke stranke pisanim sporazumom (u daljem tekstu: koalicioni sporazum) koji se overava u skladu sa zakonom.

Koalicioni sporazum obavezno sadrži naziv stranačke koalicije, naziv koalicione izborne liste, navođenje da se obrazuje radi zajedničkog učešća na izborima za odbornike Skupštine Grada Zaječara i podatke o licu koje je ovlašćeno za podnošenje koalicione izborne liste (ime i prezime, JMBG, prebivalište i adresa stanovanja prema podacima iz lične karte).

Ako su koalicionim sporazumom ovlašćena dva lica za podnošenje izborne liste, onda se obavezno navodi da li ovlašćena lica izborne radnje moraju preduzimati zajedno ili to mogu činiti odvojeno.

Koalicionim sporazumom može da bude određeno da jedan od zastupnika političkih stranaka koje čine stranačku koaliciju bude zastupnik stranačke koalicije.

Koalicionim sporazumom može da bude uređen način na koji će ugovornici deliti sredstva iz javnih izvora za finansiranje redovnog rada političkih subjekata, račune preko kojih koalicija vrši promet sredstava namenjenih za finansiranje redovnog rada političkog subjekta ukoliko osvoje odborničke mandate, kao i otvaranje računa za finansiranje izborne kampanje.

Izbornu listu u ime stranačke koalicije podnosi lice koje je za to ovlašćeno u koalicionom sporazumu.

Član 21

Koalicioni sporazum mora da bude overen pre početka prikupljanja potpisa podrške birača koji podržavaju izbornu listu kandidata za odbornike Skupštine Grada Zaječara.

Član 22

Grupu građana obrazuje najmanje deset birača pisanim sporazumom koji se overava u skladu sa zakonom.

Sporazum o obrazovanju grupe građana obavezno sadrži cilj zbog kojeg je osnovana grupa građana, podatke o licima koja čine grupu građana (ime i prezime, JMBG, prebivalište i adresa stanovanja prema podacima iz lične karte), naziv grupe građana, naziv izborne liste, podatke o licu koje je ovlašćeno da u ime grupe građana podnese izbornu listu i preduzima izborne radnje.

Izbornu listu u ime grupe građana podnosi lice koje je sporazumom o obrazovanju grupe građana ovlašćeno za podnošenje izborne liste.

Član 23

Naziv grupe građana ne može da sadrži reč "stranka" ni u jednom padežu, niti naziv registrovane političke stranke, uključujući i skraćeni naziv registrovane političke stranke.

Član 24

Sporazum o obrazovanju grupe građana mora da bude overen pre početka prikupljanja potpisa podrške birača koji podržavaju izbornu listu kandidata za odbornike Skupštine Grada Zaječara.

Rok za podnošenje izbornih lista

Član 25

Izborna lista se podnosi Gradskoj izbornoj komisiji u zgradi Gradske uprave grada Zaječara, ul. Trg oslobođenja br. 1, Zaječar, u skladu sa rokovima propisanim u Rokovniku i na način regulisan Poslovnikom o radu Gradske izborne komisije Grada Zaječara, na propisanom Obrascu u pisanoj i elektronskoj formi (CD, fleš memorija i dr.).

Sadržina izborne liste u pisanoj formi i izborne liste u elektronskoj formi mora biti istovetna.

Sadržina izborne liste

Član 26

Izborna lista sadrži:

1) Naziv podnosioca izborne liste

2) Naziv izborne liste

3) Ime i prezime nosioca izborne liste ako je određen

4) Podatke o svim kandidatima za odbornike (redni broj na izbornoj listi, ime i prezime, JMBG, godinu rođenja, zanimanje, prebivalište i adresa stanovanja kandidata prema uverenju o prebivalištu)

5) Ime i prezime i potpis lica koje je ovlašćeno da podnose izbornu listu.

Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, u izbornoj listi se za svakog kandidata za odbornika mora navesti puni ili skraćeni naziv političke stranke koja ga je predložila za odbornika.

Na izbornoj listi među svaka pet kandidata po redosledu na izbornoj listi (prva pet mesta, druga pet mesta i tako do kraja liste) mora biti najmanje po dva kandidata - pripadnika onog pola koji je manje zastupljen na listi.

Ako izborna lista ne ispunjava sadržinske uslove iz ovog člana, smatraće se da sadrži nedostatke za proglašenje.

Naziv podnosioca izborne liste

Član 27

Ako izbornu listu podnosi politička stranka, ona je dužna da u izbornoj listi svoj naziv kao podnosioca izborne liste navede prema nazivu iz akta o registraciji političke stranke.

Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, ona je dužna da u izbornoj listi kao naziv podnosioca navede naziv stranačke koalicije iz sporazuma o obrazovanju stranačke koalicije, pri čemu naziv podnosioca mora na početku naziva da ima oznaku "Koalicija".

Ako izbornu listu podnosi grupa građana, naziv podnosioca mora na početku naziva da ima oznaku "Grupa građana".

Grupa građana je dužna da u izbornoj listi kao naziv podnosioca, posle oznake Grupa građana, navede svoj naziv iz sporazuma o obrazovanju grupe građana.

Naziv grupe građana ne može da sadrži reč "stranka" ni u jednom padežu, niti naziv registrovane političke stranke, uključujući i skraćeni naziv registrovane političke stranke.

Naziv izborne liste

Član 28

Ako izbornu listu podnosi politička stranka, naziv izborne liste mora da sadrži naziv političke stranke iz akta o registraciji.

U naziv izborne liste može se uključiti ime i prezime lica koje politička stranka odredi kao nosioca izborne liste, uz njegovu pisanu saglasnost datu na propisanom obrascu.

Član 29

Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, naziv izborne liste sadrži naziv utvrđen sporazumom o obrazovanju te stranačke koalicije.

U naziv koalicione izborne liste može se uključiti ime i prezime lica koje je određeno kao nosilac izborne liste, uz njegovu pisanu saglasnost datu na propisanom obrascu.

Član 30

Ako izbornu listu podnosi grupa građana, naziv izborne liste sadrži naziv utvrđen sporazumom o obrazovanju te grupe građana.

Naziv izborne liste grupe građana može da sadrži i ime i prezime jednog lica, kao nosioca izborne liste, uz njegovu pisanu saglasnost datu na propisanom obrascu.

Naziv izborne liste grupe građana ne može da sadrži reč "stranka" ni u jednom padežu, niti naziv registrovane političke stranke, uključujući i skraćeni naziv registrovane političke stranke.

Dokumentacija koja se dostavlja uz izbornu listu

Član 31

Uz izbornu listu prilaže se sledeća dokumentacija:

1) Overeno ovlašćenje lica koje je zastupnik političke stranke ovlastio da podnese izbornu listu, na propisanom Obrascu;

2) Pisana saglasnost nosioca izborne liste da pristaje da bude nosilac izborne liste, na propisanom Obrascu;

3) Pisana izjava za svakog kandidata za odbornika da prihvata da bude kandidat za odbornika, na propisanom Obrascu;

4) Potvrda o izbornom pravu za svakog kandidata za odbornika, ne starija od šest meseci, na obrascu nadležnog organa;

5) Potvrda o prebivalištu, ne starija od šest meseci, za svakog kandidata za odbornika, na obrascu nadležnog organa;

6) Uverenje o državljanstvu, ne starije od šest meseci, za svakog kandidata za odbornika, na obrascu nadležnog organa;

7) Spisak birača koji podržavaju izbornu listu, u pisanoj i elektronskoj formi koji mora biti istovetan, na propisanom obrascu;

8) Dovoljan broj overenih izjava birača koji podržavaju izbornu listu na propisanom Obrascu. Izjave moraju biti složene po spisku iz tačke 7);

9) Overen sporazum o obrazovanju stranačke koalicije ili o obrazovanju grupe građana, ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija ili grupa građana;

10) Potvrda o izbornom pravu, ne starija od šest meseci, za ovlašćeno lice za zaključivanje koalicionog sporazuma, ako izbornu listu podnosi koalicija političkih stranaka, kao i za svako lice koje obrazuje grupu građana, na obrascu nadležnog organa, ako izbornu listu podnosi grupa građana;

11) Izjava o korišćenju sredstava iz javnih izvora za pokrivanje troškova izborne kampanje (član 21. Zakona o finansiranju političkih aktivnosti);

12) Pisani predlog da se pri proglašenju izborne liste utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina, uz podnošenje kao dokaza - akta iz odgovarajućeg registra i obavezno overenog Statuta ili Programa političke stranke nacionalne manjine.

Dokumenti iz stava 1. tač. 4), 5), 6) i 10) ovog člana dostavljaju se u originalu ili kao overena fotokopija.

Nedostavljanje dokumenta iz stava 1. tačke 11) od strane ovlašćenog lica ne predstavlja smetnju za proglašenje izborne liste.

Član 32

Podnosilac izborne liste koji namerava da stekne položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina, dužan je da prilikom podnošenja izborne liste, Gradskoj izbornoj komisiji priloži i pisani predlog da mu se pri proglašenju izborne liste utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina, uz podnošenje dokaza - akta iz odgovarajućeg registra i obavezno Statuta ili Programa političke stranke nacionalne manjine.

Stranačka koalicija može da stekne položaj koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina ako svaka od političkih stranaka koje su obrazovale stranačku koaliciju ispunjava uslove da joj se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine.

O tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina odlučuje Gradska izborna komisija pri proglašenju izborne liste, na osnovu pisanog predloga da joj se takav položaj utvrdi i uvida u dostavljene dokaze, pri čemu će se naročito ceniti Statut ili Program političke stranke.

Član 33

Podnosilac izborne liste koji namerava da za finansiranje izborne kampanje koristi sredstva iz javnih izvora, Gradskoj izbornoj komisiji predaje pisanu izjavu da će koristiti sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje.

Gradska izborna komisija izjavu podnosioca izborne liste uz rešenje o proglašenju izborne liste, bez odlaganja dostavlja Odeljenju za finansije Gradske uprave Grada Zaječara.

IV ZBIRNA IZBORNA LISTA

Član 34

Zbirna izborna lista sadrži sve izborne liste, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu svakog kandidata.

Redosled izbornih lista na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu njihovog proglašavanja.

Gradska izborna komisija utvrđuje i objavljuje zbirnu izbornu listu kandidata za odbornike Skupštine Grada Zaječara u "Službenom listu grada Zaječara ", najkasnije deset dana pre dana održavanja izbora.

V BIRAČKA MESTA

Nadležnost za određivanje biračkih mesta

Član 35

Gradska izborna komisija određuje i oglašava u "Službenom listu grada Zaječara" biračka mesta na kojima će se glasati za izbor odbornika Skupštine Grada Zaječara, na osnovu predloga Gradske uprave Grada Zaječara.

Predloge iz stava 1. ovog člana, Gradska uprava Grada Zaječara, Gradskoj izbornoj komisiji dostavlja u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku.

Rešenje o određivanju biračkih mesta na kojima će se glasati za izbor odbornika Gradska izborna komisija donosi u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku.

Način određivanja biračkih mesta

Član 36

Biračka mesta određuju se s obzirom na broj birača i prostornu udaljenost, tako da glasanje bez teškoća traje od 7 do 20 časova.

Biračko mesto određuje se za glasanje najviše 2.500, a najmanje 100 birača.

Izuzetno određuje se biračko mesto, na osnovu predloga Gradske uprave Grada Zaječara, u naseljima za manje od 100 birača, zbog toga što bi usled prostorne udaljenosti stanovnicima tog mesta glasanje na drugom biračkom mestu bilo znatno otežano.

Biračko mesto može da obuhvati deo naseljenog mesta, jedno naseljeno mesto ili više naseljenih mesta.

Za svako biračko mesto određuje se: broj biračkog mesta, naziv biračkog mesta, adresa biračkog mesta i područje s kojeg glasaju birači na tom biračkom mestu (ulica, selo, zaselak, naselje i sl.).

Član 37

Za biračka mesta se, po pravilu, određuju prostorije u objektima u javnoj svojini, a samo izuzetno i prostorije u objektima u privatnoj svojini.

Za biračko mesto ne može biti određena prostorija u verskom objektu, objektu u vlasništvu političke stranke, kao ni u objektu u vlasništvu kandidata za odbornike, ili člana njegove porodice.

Uređivanje biračkih mesta

Član 38

Gradska uprava Grada Zaječara, dužna je da blagovremeno obezbedi da prostor koji je određen kao biračko mesto bude pripremljen i otvoren za glasanje.

Prostorija za glasanje mora da bude uređena na način koji omogućuje nesmetano sprovođenje glasanja.

Na biračkom mestu vidno se ističu broj i naziv biračkog mesta, zastava Republike Srbije, zbirna izborna lista kandidata za odbornike i izvod iz rešenja o određivanju biračkih mesta.

Na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno je isticanje simbola podnosilaca izbornih lista (političkih stranaka, koalicija političkih stranaka, grupa građana) i drugog izbornog propagandnog materijala.

VI JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK

Upis u jedinstveni birački spisak

Član 39

U jedinstveni birački spisak (u daljem tekstu: birački spisak) upisuju se lica koja ispune opšte uslove za sticanje biračkog prava, a nakon donošenja odluke o raspisivanju izbora i maloletna lica koja biračko pravo stiču najkasnije na dan izbora.

Gradska uprava Grada Zaječara vrši upis u birački spisak po službenoj dužnosti ili po zahtevu građana.

Od zaključenja biračkog spiska, birači koji nisu upisani u birački spisak upisuju se na osnovu rešenja nadležnog ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu koji se dostavljaju Gradskoj upravi Grada Zaječara.

Promene u biračkom spisku

Član 40

Promene u biračkom spisku (brisanje iz biračkog spiska ili izmena, dopuna ili ispravka neke činjenice o biraču) vrši Gradska uprava Grada Zaječara do zaključenja biračkog spiska, u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima.

Nakon zaključenja biračkog spiska, promene u biračkom spisku vrši nadležno ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Zaključenje biračkog spiska

Član 41

Nadležno ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu rešenjem zaključuje birački spisak u roku određenom zakonom i u rešenju utvrđuje ukupan broj birača u jedinici lokalne samouprave i na svakom biračkom mestu na kojem se sprovodi glasanje.

Nadležno ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu dostavlja Gradskoj izbornoj komisiji rešenje o zaključenju biračkog spiska u roku od 24 časa od zaključenja biračkog spiska.

Objavljivanje ukupnog broja birača

Član 42

Pošto primi rešenje o zaključenju biračkog spiska, Gradska izborna komisija odmah utvrđuje i objavljuje u "Službenom listu grada Zaječara" ukupan broj birača.

Dostavljanje izvoda i posebnih izvoda iz biračkog spiska

Član 43

Nadležno ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu priprema i overava štampane izvode iz biračkog spiska razvrstane po biračkim mestima i dostavlja ih Gradskoj izbornoj komisiji u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku.

Dostavljanje rešenja o naknadnim promenama u biračkom spisku

Član 44

Nadležno ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu dostavlja Gradskoj izbornoj komisiji sva rešenja na kojima se zasnivaju promene u biračkom spisku i koja obavezno sadrže broj i naziv biračkog mesta na kojem birač glasa, a koja je donelo od zaključenja biračkog spiska, u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku.

Ako se rešenjem iz stava 1. ovog člana menja biračko mesto na kojem birač glasa, to rešenje obavezno mora da sadrži oznaku i biračkog mesta sa kojeg se birač briše i oznaku biračkog mesta na koje se birač upisuje.

Gradska izborna komisija, na osnovu rešenja nadležnog ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, unosi promene u izvod iz biračkog spiska, uzimajući u obzir samo ona rešenja koja je primila u skladu sa rokom propisanim u Rokovniku, na kraju izvoda iz biračkog spiska, na posebnoj strani pod nazivom "Naknadne promene".

Utvrđivanje i objavljivanje konačnog broja birača

Član 45

Gradska izborna komisija, pošto dobije izmene u izvodima iz biračkog spiska, odmah utvrđuje i objavljuje u "Službenom listu Grada Zaječara" konačan broj birača u gradu Zaječaru i na svakom biračkom mestu u skladu sa rokom propisanom u Rokovniku.

VII OBAVEŠTENJE O DANU I VREMENU ODRŽAVANJA IZBORA

Član 46

Obaveštenja biračima o danu i vremenu održavanja izbora za odbornike, sa brojem i adresom biračkog mesta na kome birač glasa i brojem pod kojim je upisan u izvod iz biračkog spiska, dostavlja Gradska uprava Grada Zaječara najkasnije pet dana pre dana održavanja izbora.

VIII PREDAJA IZBORNOG MATERIJALA BIRAČKIM ODBORIMA PRE GLASANJA

Obezbeđivanje izbornog materijala

Član 47

Gradska uprava Grada Zaječara svakom biračkom odboru, blagovremeno obezbeđuje i dostavlja:

1) glasačku kutiju;

2) dva seta paravana za obezbeđivanje tajnosti glasanja;

3) dva spreja za obeležavanje prsta birača;

4) dve UV lampe;

5) vreću za odlaganje izbornog materijala, sigurnosne zatvornice za pečaćenje vreće i nalepnicu za obeležavanje vreće za odlaganje izbornog materijala;

6) pribor za pisanje;

7) pribor za pečaćenje glasačkih kutija i drugog izbornog materijala (jemstvenik i pečatni vosak);

8) koverte za odlaganje glasačkih listića i potvrda o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta;

9) ostali materijal (baterije, olovke, lenjir, hemijske, jastuče za pečat sa mastilom i dr.).

Gradska uprava Grada Zaječara dužna je da blagovremeno obezbedi prostor za bezbedno čuvanje izbornog materijala.

Član 48

Gradska izborna komisija, svakom biračkom odboru blagovremeno obezbeđuje i dostavlja sledeći izborni materijal:

1) zbirnu izbornu listu kandidata za odbornike - u dovoljnom broju primerka;

2) rešenje o određivanju biračkog mesta odnosno izvod iz tog rešenja;

3) rešenje o obrazovanju biračkog odbora u stalnom sastavu;

4) rešenje o imenovanju članova biračkog odbora u proširenom sastavu;

5) izvod iz biračkog spiska za glasanje na biračkom mestu sa spiskom naknadnih promena;

6) potreban broj glasačkih listića koji odgovara broju birača koji su upisani u izvod iz tač. 5) ovog člana;

7) kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije;

8) obrazac zapisnika o radu biračkog odbora na sprovođenju glasanja i utvrđivanju rezultata glasanja za izbor odbornika Skupštine Grada Zaječara (u daljem tekstu: zapisnik o radu biračkog odbora), u šest primeraka;

9) pravila o radu biračkih odbora;

10) zastavu Republike Srbije;

11) obrasce potvrda o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta;

12) obrazac evidencije o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u stalnom sastavu;

13) obrazac evidencije o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u proširenom sastavu;

14) ovlašćenja posmatrača za praćenje rada biračkih odbora;

15) po potrebi i drugi materijal.

Predaja izbornog materijala

Član 49

Gradska izborna komisija izborni materijal, zajedno s materijalom koji je obezbedila Gradska uprava Grada Zaječara (glasačke kutije, paravani za obezbeđivanje tajnosti glasanja, pribor za pisanje, pribor za pečaćenje glasačkih kutija i drugog izbornog materijala, sprej, UV lampe, koverte za odlaganje glasačkih listića i dr), predaje biračkim odborima, u zgradi Gradske uprave Grada Zaječara, u roku propisanom u Rokovniku. O obavljenoj primopredaji izbornog materijala sačinjava se zapisnik na Obrascu propisanom od strane Gradske izborne komisije.

IX PREDAJA IZBORNOG MATERIJALA GRADSKOJ IZBORNOJ KOMISIJI POSLE GLASANJA

Predaja izbornog materijala

Član 50

Pošto utvrdi rezultate glasanja na biračkom mestu, birački odbor bez odlaganja predaje Gradskoj izbornoj komisiji u zgradi Gradske uprave Grada Zaječara sledeći izborni materijal:

1) prvi primerak zapisnika o radu biračkog odbora;

2) izvod iz biračkog spiska po kojem se glasalo na biračkom mestu;

3) zapečaćen koverat u kojem je kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije;

4) zapečaćen koverat u kojem su neupotrebljeni glasački listići;

5) zapečaćen koverat u kojem su nevažeći glasački listići;

6) zapečaćen koverat u kojem su važeći glasački listići;

7) zapečaćen koverat u kojem su stavljene potpisane potvrde o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta;

8) popunjene obrasce evidencija o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u stalnom odnosno proširenom sastavu.

O primopredaji iz stava 1. ovog člana sastavlja se zapisnik na Obrascu propisanom od strane Gradske izborne komisije.

X STANDARDI ZA IZBORNI MATERIJAL

Glasački listići

Član 51

Broj glasačkih listića koji se štampaju mora da bude jednak broju birača koji su upisani u birački spisak.

Gradska izborna komisija utvrđuje broj glasačkih listića koji se štampa, kao i broj rezervnih glasačkih listića, koji ne može da bude veći od 0.3% ukupnog broja birača.

Gradska izborna komisija propisuje tekst, oblik, boju i izgled glasačkih listića.

Upotreba jezika i pisama

Član 52

Tekst glasačkog listića, zbirne izborne liste i zapisnika o radu biračkog odbora za sprovođenje izbora štampa se na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom.

Priprema za štampanje glasačkih listića

Član 53

Nakon donošenja odluke o tekstu i izgledu glasačkih listića, Gradska izborna komisija sačinjava uzorak glasačkog listića koji overava predsednik komisije svojim potpisom i pečatom izborne komisije.

Na osnovu overenog uzorka glasačkog listića, štamparija izrađuje grafičke ploče.

Proces štampanja započinje stavljanjem grafičkih ploča u mašine za štampanje, u prisustvu ovlašćenih predstavnika Gradske izborne komisije i predstavnika podnosilaca izbornih lista.

Prvi odštampani glasački listić koji ispunjava optimalne grafičke standarde, predsednik Gradske izborne komisije upoređuje sa overenim uzorkom glasačkog listića.

Pošto utvrdi da je odštampani primerak glasačkog listića podudaran sa overenim uzorkom, predsednik Gradske izborne komisije svojim potpisom odobrava štampanje glasačkih listića u utvrđenom broju primeraka.

O uništavanju kompjuterske pripreme i grafičkih ploča sastavlja se zapisnik.

Nadzor nad štampanjem i primopredajom glasačkih listića

Član 54

Štampanje glasačkih listića nadzire Gradska izborna komisija.

Predstavnici podnosilaca izbornih lista imaju pravo da prisustvuju štampanju, brojanju i pakovanju glasačkih listića i dostavljanju glasačkih listića Gradskoj izbornoj komisiji i biračkim odborima.

Glasačka kutija

Član 55

Za glasanje na izborima za odbornike koristi se glasačka kutija izrađena prema Uputstvu o obliku i dimenzijama glasačke kutije ("Službeni glasnik RS", broj 42/00).

Sprej za obeležavanje prsta birača

Član 56

Obeležavanje prsta birača kao znak da je birač glasao vrši se sprejom od specijalnog nerastvorljivog UV mastila, vidljivog pod posebnom svetlošću UV lampe.

XI STATISTIČKA OBRADA PODATAKA

Član 57

Po završetku glasanja, prilikom primopredaje izbornog materijala između biračkih odbora i Gradske izborne komisije vrši se logičko-računska kontrola podataka u zapisnicima o radu biračkih odbora.

Gradska izborna komisija, na osnovu zapisnika o radu biračkih odbora obavlja statističku obradu podataka o rezultatima izbora.

XII SREDSTVA ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Član 58

Sredstva za sprovođenje izbora mogu se koristiti za:

1) nabavku, štampanje i prevođenje izbornog materijala;

2) naknade za rad predsednika, zamenika predsednika, članova, zamenika članova Gradske izborne komisije u stalnom i proširenom sastavu, kao i sekretara i zamenika sekretara Gradske izborne komisije;

3) naknade za rad članova biračkih odbora u stalnom i proširenom sastavu;

4) naknade za rad Gradske uprave na obavljanju poslova utvrđenih ovim uputstvom, kao i angažovana lica od strane Gradske uprave koji obavljaju tehničke i stručne poslove;

5) nabavku kancelarijskog i ostalog potrošnog materijala;

6) prevozničke, PTT, ugostiteljske i druge usluge;

7) kao i u druge svrhe potrebne za zakonito i pravilno sprovođenje izbora.

Nalogodavci za raspolaganje sredstvima su predsednik i zamenik predsednika Gradske izborne komisije.

XIII POSMATRAČI

Član 59

Zainteresovana registrovana udruženja čiji se ciljevi ostvaruju u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava, kao i zainteresovane međunarodne i strane organizacije i udruženja koja žele da prate rad organa za sprovođenje izbora (u daljem tekstu: posmatrači), podnose prijavu Gradskoj izbornoj komisiji, najkasnije deset dana pre dana održavanja izbora, na propisanom obrascu.

Za praćenje rada Gradske izborne komisije posmatrači mogu da prijave najviše dva posmatrača.

Za praćenje rada pojedinih biračkih odbora posmatrači mogu da prijave najviše jednog posmatrača.

Član 60

Zainteresovana registrovana udruženja koja žele da prate rad organa za sprovođenje izbora, dužna su da Gradskoj izbornoj komisiji, prilikom podnošenja prijave, dostave i dokaze da ostvaruju ciljeve u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava (akt o registraciji udruženja, Statut udruženja ili drugi osnivački akt udruženja).

Za odobrenje praćenja rada organa za sprovođenje izbora od strane međunarodnih i stranih organizacija i udruženja, potrebno je prethodno pribaviti mišljenje nadležnog ministarstva za spoljne poslove.

Dokazi koji se dostavljaju uz prijavu od strane međunarodnih i stranih organizacija i udruženja moraju biti prevedeni od strane ovlašćenog prevodioca - sudskog tumača na srpski jezik.

Na osnovu ispunjenosti uslova za praćenje rada Gradske izborne komisije, odnosno biračkih odbora iz člana 59. ovog Uputstva, Gradska izborna komisija podnosiocu prijave izdaje odgovarajuće ovlašćenje za praćenje rada organa za sprovođenje izbora.

Troškove praćenja rada organa za sprovođenje izbora snose podnosioci prijave čiji posmatrači prate izbore.

XIV OBRASCI ZA SPROVOĐENJE POJEDINIH IZBORNIH RADNJI

Član 61

Pojedine radnje pri sprovođenju izbora za odbornike Skupštine Grada Zaječara vršiće se prema obrascima koje utvrđuje Gradska izborna komisija.

XV PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 62

Za sve što nije regulisano ovim Uputstvom, primenjuju se odgovarajuće odredbe zakona i podzakonskih propisa i akti Gradske izborne komisije Grada Zaječara.

Član 63

Ovo uputstvo objaviti u "Službenom listu Grada Zaječara".