PRAVILNIKO IZDAVAČKOJ DELATNOSTI ZAVODA ZA RAVNOPRAVNOST POLOVA("Sl. list AP Vojvodine", br. 12/2021) |
Ovim Pravilnikom reguliše se izdavačka delatnost Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova (u daljem tekstu: Zavod) koja se odnosi na uslove, kriterijume, postupak izdavanja publikacija i distribuciju, kao i druga pitanja u vezi sa izdavačkom delatnošću Zavoda.
Pravilnik posebno uređuje:
* vrste publikacija koje se objavljuju;
* vrste priloga u publikacijama koje se objavljuju;
* način izdavanja publikacija;
* način finansiranja izdavanja publikacija koje se objavljuju;
* druga pitanja koja su od interesa za izdavanje publikacija.
Tehničko-administrativne poslove u vezi sa izdavanjem publikacija obavljaju zaposleni u Zavodu.
Osnovni ciljevi izdavačke delatnosti Zavoda su:
• promocija koncepta rodne ravnopravnosti iz perspektive ljudskih prava;
• doprinos poboljšanju i osavremenjivanju obrazovnog i naučno-istraživačkog rada u oblasti rodne ravnopravnosti;
• objavljivanje stručne literature (studija, radova, priručnika, brošura i zbirki radova) i promocija stručnjaka i stručnjakinja u oblasti rodne ravnopravnosti;
• povećanje senzibiliteta akademske zajednice, stručne i šire javnosti, rodnih lokalnih mehanizmima, nevladinih organizacija, medija i obrazovnih institucija za pitanja rodne ravnopravnosti;
• obogaćivanje fonda literature o dostignućima doprinosa žena u najrazličitijim oblastima života: na političkoj, društvenoj, naučnoj i umetničkoj sceni;
• afirmacija dostignuća i rezultata studenata/studentkinja rodnih studija (master/magistarskog i doktorskog programa).
Zavod može izdavati samo one publikacije koje su u vezi sa područjem rodne ravnopravnosti i ljudskih prava koje do tada nisu štampane ili slične ne postoje.
Izdavačka delatnost Zavoda obuhvata:
- Izdavanje studijskih radova u oblasti rodne ravnopravnosti;
- Izdavanje istraživačkih rezultata u oblasti rodne ravnopravnosti;
- Izdavanje priručnika, brošura i zbirki radova u oblasti rodne ravnopravnosti;
- Izdavanje radova u oblasti savremenog stvaralaštva žena;
- Izdavanje doktorskih i master radova na temu rodne ravnopravnosti;
- Izdavanje radova u oblasti istorijskog dostignuća žena na temu rodne ravnopravnosti.
Pored navedenih, Zavod objavljuje i povremena izdanja:
- Edicija "Životne priče žena".
Pored objavljivanja publikacija iz člana 4 ovog Pravilnika, Zavod može izdavati i druge publikacije iz oblasti koje su relevantne za osnovnu delatnost Zavoda.
Sve publikacije Zavod može izdavati samostalno ili u saradnji/ suizdavaštvu sa izdavačkim preduzećima, fondacijama, udruženjima, fakultetima, naučnim organizacijama i drugim organizacijama, kao i fizičkim licima, a u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.
U slučaju iz stava 2 ovog člana međusobni odnosi učesnika u objavljivanju publikacija uređuju se ugovorom kojim se određuju međusobna prava i obaveze svakog od ugovornih strana, te načini postupanja.
Publikacije utvrđene u članu 4 ovog Pravilnika objavljuju se u štampanoj i elektronskoj formi (veb stranica Zavoda) na srpskom jeziku latinicom ili ćirilicom.
U posebnim slučajevima publikacije mogu biti objavljene na drugim jezicima i štampane odgovarajućim pismom.
Zavod za ravnopravnost polova ne objavljuje rukopise koji sadrže govor mržnje, dnevno-političke zapise, versko-ekstremističku ili koju drugu ideološko-dogmatsku tematiku i slične sadržaje.
Izdavanje studijskih radova u oblasti rodne ravnopravnosti
Izdavanje studijskih radova u oblasti rodne ravnopravnosti se objavljuje u ediciji pod nazivom "Roza Švimer". Ova edicija obuhvata studije i radove koji analiziraju zakone, strategije i politike rodne ravnopravnosti.
Publikuje se u tekstualnoj formi na štampanom i elektronskom mediju i imaju CIP zapis (Cataloguing in Publication), uključujući i međunarodni knjižni broj ISBN (International Standard Book Number) kao njegov sastavni deo.
Izdavanje istraživačkih rezultata u oblasti rodne ravnopravnosti
Istraživački rezultati u oblasti rodne ravnopravnosti se objavljuju u ediciji "Mileva Marić Ajnštajn". Ova edicija beleži rezultate istraživačkih aktivnosti i preporuke neophodne za kreiranje novih praktičnih politika ili inoviranje afirmativnih mera za određenu društvenu grupu.
Publikuje se u tekstualnoj formi na štampanom i elektronskom mediju i imaju CIP zapis (Cataloguing in Publication), uključujući i međunarodni knjižni broj ISBN (International Standard Book Number) kao njegov sastavni deo.
Izdavanje priručnika, brošura i zbirki radova u oblasti rodne ravnopravnosti
Priručnici, brošure i zbirke radova u oblasti rodne ravnopravnosti se objavljuju u ediciji "Klara Cetkin". Ona je posvećena edukativnim programima Zavoda, i obuhvata priručnike, brošure i zbirke radova polaznika i polaznica seminara i kurseva koje organizuje Zavod.
Publikuje se u tekstualnoj formi na štampanom i elektronskom mediju i imaju CIP zapis (Cataloguing in Publication), uključujući i međunarodni knjižni broj ISBN (International Standard Book Number) kao njegov sastavni deo.
Izdavanje radova u oblasti savremenog stvaralaštva žena
Radovi u oblasti stvaralaštva žena savremenica i istorijski važnih žena objavljuju se u ediciji "Milena Pavlović Barili". Ova edicija svedoči o prisustvu i dometima kako žena savremenica na društvenoj i umetničkoj sceni, tako i kroz istoriju civilizacije.
Izdavanje doktorskih i master radova na temu rodne ravnopravnosti
Publikacije u okviru edicije "Roza Luksemburg" obuhvataju doktorske i master radove na temu ravnopravnosti polova sa ciljem da predstavi i afirmiše stručnjake i stručnjakinje koji se bave rodnim politikama. Na ovaj način promovišu se autorski naučni i stručni radovi, kao i obrazovni kapacitet akreditovanog doktorskog i master programa u Srbiji - ACIMSI Centar za rodne studije na Univerzitetu u Novom Sadu.
Publikuje se u tekstualnoj formi na štampanom i elektronskom mediju i imaju CIP zapis (Cataloguing in Publication), uključujući i međunarodni knjižni broj ISBN (International Standard Book Number) kao njegov sastavni deo.
Edicija "Životne priče žena" je edicija Udruženja građana "Ženske studije i istraživanja". Zavod u okviru ove edicije povremeno kao suizdavač sa UG "Ženske studije i istraživanja" objavljuje životne priče žena iz Vojvodine koje su dale značajan doprinos u borbi za ženska ljudska prava.
Publikuje se u tekstualnoj formi na štampanom i elektronskom mediju i imaju CIP zapis (Cataloguing in Publication), uključujući i međunarodni knjižni broj ISBN (International Standard Book Number) kao njegov sastavni deo.
Izbor radova za publikovanje u okviru izdavačke delatnosti Zavoda sprovodi se putem Javnog konkursa za publikovanje radova u oblasti rodne ravnopravnosti (u daljem tekstu: Javni konkurs).
Javni konkurs se oglašava u Službenom listu APV i na veb stranici i oglasnoj tabli Zavoda.
Konačnu odluku o izboru publikacija koje će biti objavljene donosi direktor/ka Zavoda na predlog Saveta za izdavaču delatnost Zavoda za ravnopravnost polova.
III KRITERIJUMI I USLOVI ZA IZDAVANJE PUBLIKACIJE
Izdavanje publikacija odvija se na osnovu Finansijskog plana i godišnjeg programa rada Zavoda kojim se utvrđuje vrsta i broj publikacija za narednu kalendarsku godinu.
Kriterijumi za izbor publikacija:
• Radovi koji su nastali u okviru istraživačkih projekata u Vojvodini, zemlji ili u svetu, a tematikom su vezani za pitanja rodne ravnopravnosti i rodnih studija;
• Radovi nastali u okviru programskih aktivnosti Zavoda;
• Prevodi već objavljenih knjiga ili zbornika radova koji su dobili naučnu verifikaciju u drugim sredinama, a pre svega radovi iz regiona;
• Radovi iz riznice nasleđa ženskog pokreta u Vojvodini (XVIII-XX vek);
• Radovi u oblasti savremenog stvaralaštva žena.
Pravo učešća na Konkursu imaju kandidati/kandidatkinje koji:
• apliciraju sa autorskim radom na temu iz oblasti rodne ravnopravnosti i odgovaraju za verodostojnost sadržaja rukopisa sa kojim konkurišu
Uslovi:
• Odbranjen master/magistarski ili doktorski rad;
• tri recenzije o rukopisu;
• rukopis predati na CD-u i u elektronskoj verziji: word (otvoren) dokument; format font Times New Roman; veličina fonta 12; razmak između redova Before: 0; After: 0; Line spacing: Single; Paragrafi: format: Normal; prvi red: uvučen automatski (Col 1);
• dužina rukopisa se utvrđuje za svaki Konkurs;
• sažetak rukopisa na srpskom i engleskom jeziku najmanje na jednoj stranici A4 formata;
• učesnik/ca Konkursa može da aplicira samo sa jednim radom;
• učesnik/ca Konkursa kome/kojoj se objavi autorski rad ponovo može da se javi na Konkurs dve godine nakon što mu/joj je objavljen rad.
Obavezna dokumentacija koju Učesnici konkursa dostavljaju:
• rukopis (elektronski i u CD formatu);
• popunjenu prijavu na Konkurs;
• biografiju i bibliografiju (ako je poseduje);
• dokaz o odbranjenom master/magistarskom ili doktorskom radu;
• tekstovi potpisanih recenzija o rukopisu;
• sažetak rukopisa na srpskom i engleskom jeziku najmanje na jednoj stranici.
Recenzije rukopisa autorskog rada treba da sadrže:
• ime i prezime recenzenta/recenzentkinje i njegovo/njeno naučno zvanje;
• ime autora/ke i naslov rukopisa;
• kratak opis sadržaja rukopisa;
• eksplicitnu ocenu o pokrivenosti sadržaja odgovarajuće teme datim rukopisom;
• eksplicitnu ocenu naučnog i stručnog dometa rukopisa;
• preporuku za štampanje rukopisa.
Autori/ke publikacije dužni su da u naznačenom konkursnom roku dostave Zavodu rukopis u formatu naznačenom u uslovima Konkursa. Rukopis podleže obaveznoj lekturi. Lektora angažuje Zavod iz reda stručnjaka iz oblasti jezika na kome je pripremljena publikacija.
Rukopis mora biti pripremljen u formi za štampu, zajedno sa svim prilozima.
Zavod obezbeđuje prelom teksta i predlog likovnog oblikovanja/dizajna publikacije.
Pravo autora/ke je da sam/sama obezbedi likovno rešenje publikacije i u tom slučaju Zavod ne pokriva troškove dizajna. Ukoliko se autor/ka odluči za ovu opciju, dužan/na je da dostavi materijal/likovno rešenje za štampu u skladu sa tehničkim uputstvom koje dobije od Zavoda, odnosno štamparije.
Zavod za ravnopravnost polova na svojoj internet stranici objavljuje i elektronsko izdanje publikacije u PDF formatu, prilagođeno čitanju na svim elektronskim uređajima.
IV SAVET ZA IZDAVAČKU DELATNOST
Savet za izdavačku delatnost (u daljem tekstu: Savet) ima 3 člana/članice:
- dva člana/članice stručnjak/stručnjakinja iz oblasti rodne ravnopravnosti;
- jedan predstavnik/ca nevladine organizacije.
Upravni odbor Zavoda imenuje Savet za izdavačku delatnost na predlog direktorke Zavoda za konkursni rok.
Savet se imenuje na period od godinu dana.
Članovi/ice Saveta ne mogu biti u rodbinskim, finansijskim ili mentorskim relacijama sa kandidatima /kandidatkinjama o čijim radovima se odlučuje.
Članovi Saveta koji sprovode Javni konkurs za dodelu sredstava ne mogu u isto vreme biti primaoci sredstava koji se dodeljuju po osnovu Javnog konkursa.
Direktorka Zavoda ima pravo da donese Odluku o utvrđivanju i visini naknade za rad Saveta u skladu sa Finansijskim planom i programom rada Zavoda za ravnopravnost polova, odnosno obezbeđenim budžetskim sredstvima.
Predsednika/cu Saveta biraju članovi/ce na prvom sastanku nakon imenovanja.
Predsednik/ca Saveta ima sledeća prava i dužnosti:
• Predsednik/ca rukovodi radom Saveta, priprema i vodi njegove sastanke.
• Predsedava sastancima Saveta i utvrđuje njihov dnevni red.
• Potpisuje akta koja donosi Savet.
• Stara se o primeni ovog Pravilnika.
Vođenje zapisnika i evidencije prisustva, pripremu materijala za sastanke, kao i sve druge administrativno-tehničke poslove u vezi sa izvršenjem odluka Saveta obavlja zaposleno lice u Zavodu.
Dužnosti Saveta za izdavačku delatnost su:
• utvrđuje ispunjenost uslova prijava po osnovu Javnog konkursa prema utvrđenim kriterijumima (iz člana 17 ovog Pravilnika);
• čita rukopise;
• sastavlja predloge za objavljivanje izdanja Zavoda;
• sastavlja izveštaj o svom radu Zavodu.
Savet za svoj rad neposredno odgovara Upravnom odboru i direktoru/ki Zavoda.
Tiraž publikacija utvrđuje se na osnovu Plana izdavačke delatnosti u okviru Finansijskog plana i godišnjeg programa rada Zavoda.
Minimalan tiraž za štampano izdanje je 100 primeraka, a standardni tiraži su 300, 500 i 1000 primeraka.
Na svim izdanjima Zavoda obavezno se nalazi stilizovani važeći znak Zavoda.
Ukoliko Zavod izdaje publikaciju u saradnji sa drugim pravnim licem, obavezan je i važeći znak tog pravnog lica.
Publikacija obavezno sadrži:
• ime/imena autora sa zvanjima;
• naziv publikacije;
• imena i zvanje recenzenata;
• ime izdavača: Pokrajinski zavod za ravnopravnost polova, Bulevar Mihajla Pupina 6, 21000 Novi Sad;
• za izdavača: direktor/ka Zavoda i ime drugog pravnog lica (ukoliko postoji);
• ime i zvanje urednika/ce (ukoliko je predviđen);
• ime i zvanje lektora/ke izdanja;
• tiraž publikacije;
• naziv i sedište štamparije;
• mesto i godina štampanja;
• ime dizajnera/ke korica knjige;
• tekst: "Sredstva za objavljivanje knjige obezbeđena su u budžetu AP Vojvodine i Zabranjeno preštampavanje i fotokopiranje. Sva prava zadržava izdavač i autor."
• tekst: "Stavovi izrečeni u knjizi pripadaju isključivo autoru/ki i njegovim/njenim saradnicima/cama i ne predstavljaju nužno zvaničan stav Zavoda za ravnopravnost polova."
Publikacija obavezno sadrži CIP zapis, čiji je sastavni deo međunarodni broj ISBN, odnosno ISNN.
Sve aktivnosti u vezi sa pribavljanjem odgovarajućih međunarodnih brojeva i CIP zapisa obavljaju zaposleni u Zavodu.
Publikacije Zavoda finansiraju se iz budžeta AP Vojvodine i nisu namenjene prodaji.
Po završenom štampanju autorima pripada 30% primeraka od ukupnog tiraža štampane publikacije. Ako je više autora/ ki, ovaj broj primeraka raspoređuje se prema međusobnom dogovoru.
Po jedan primerak publikacije pripada recenzentima/kinjama publikacije.
U smislu važećih zakonskih propisa (Zakon o obaveznom primerku publikacije, "Službeni glasnik Republike Srbije", broj 52/11, 13/2016). Zavod kao izdavač u obavezi je da dostavi po 6 primeraka biblioteci Matice srpske, 1 primerak Gradskoj biblioteci Novog Sada, kao i elektronski primerak biblioteci Matice srpske u Novom Sadu.
Preostali tiraž publikacija distribuira se akademskoj zajednici, obrazovnim institucijama, nevladinim organizacijama, i drugim zainteresovanim ciljnim grupama kod nas, u regionu i šire.
Sredstva za izdavačku delatnost obezbeđena budžetom AP Vojvodine koriste se za:
• autorske honorare;
• troškove rada Saveta;
• troškove štampanja;
• troškove tehničkih usluga u vezi sa izdavanjem (prelom, lektura, dizajn publikacije, transkripcija teksta);
• druge troškove u vezi sa izdavanjem publikacija.
Troškovi štampanja utvrđuju se ugovorom sa štamparijom.
Sa autorima/kama se zaključuje autorski ugovor, u skladu sa ovim Pravilnikom, kojim se regulišu sva prava i obaveze.
Autor/ka izdanja ima sva autorska prava koja im po zakonu pripadaju.
Poslati rukopisi se čuvaju u arhivi Zavoda za ravnopravnost polova.
Autoru/ki, odnosno grupi autora/ki publikacije pripada autorski honorar ukoliko je Zavod naručilac istraživanja, studije, prevoda...
Autoru/ki ili grupi autora/ki čiji radovi su izabrani po osnovu Javnog konkursa ne pripada autorski honorar.
Troškovi autorskog honorara i sva ostala pitanja definišu se ugovorom sa autorom/kom.
Izmene i dopune Pravilnika vršiće se na način i po postupku predviđenom za donošenje.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom listu AP Vojvodine, a objavljuje se i na oglasnoj tabli Zavoda za ravnopravnost polova.
Donošenjem ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o izdavačkoj delatnosti broj 113/2019 od 26.03.2019.