PROGRAM
KORIŠĆENJA SREDSTAVA BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE GRADA UŽICA ZA 2021. GODINU

("Sl. list grada Užica", br. 3/2021)

Član 1

Ovim Programom utvrđuje se korišćenje sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Grada Užica u 2021. godini.

UVOD

Za realizaciju aktivnosti, programa i projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, finansijska sredstva su obezbeđena u Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine Grada Užica.

Ukupni planirani prihod Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Grada Užica u 2021. godini iznosi 64.650.000 dinara.

U skladu sa Planom kvaliteta vazduha grada Užica najviše sredstava u 2021. godini planirano je za sufinansiranje mera za smanjenje zagađenja vazduha.

I. (0401-0001) UPRAVLJANJE ZAŠTITOM ŽIVOTNE SREDINE (650.000)

I.1 Zaštićena prirodna dobra i konkursi iz oblasti zaštite životne sredine

Na teritoriji grada Užica nalazi se više zaštićenih prirodih dobara kao i dobara u postupku zaštite.

U skladu sa čl. 69. Zakona o zaštiti prirode ("Službeni glasnik RS", br. 36/2009, 88/2010 i 91/2010 - ispravka i 14/2016) finansiraće se zaštićena područja.

Planirano je da se najviše sredstava izdvoji za finansiranje zaštite i unapređenja Predela izuzetnih odlika "Klisura Đetinje" čiji je postupak zaštite u toku.

U cilju saradnje sa civilnim sektorom, sprovešće se Konkurs za sufinansiranje ekoloških projekata organizacija civilnog društva. Uputiće se javni poziv udruženjima na teritoriji grada za dostavljanje predloga projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine na teritoriji grada.

I.2 Stručno usavršavanje, razvoj ekološke svesti, ekološko obrazovanje stanovništva, javne tribine, aktivnosti Zelenog saveta i dr.

Nastaviti saradnju sa svim elektronskim i pisanim medijima iz našeg okruženja na prezentaciji ekoloških aktivnosti i projekata energetske efikasnosti, i popularizaciji zaštite životne sredine.

Prema potrebi štampaće se propagandni materijal (brošure, plakati, fascikle, blokovi itd).

Kao i prethodnih godina uzeti učešće u radu stručnih konferencija, seminara i radionica iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine i energetske efikasnosti, koje organizuju domaća strukovna udruženja, instituti, ministarstva ili donatorske organizacije putem elektronskih direktnim prisustvom ili putem internet prezentacija i platformi. Organizovaće se poseta ekološkim sajamskim izložbama u zemlji, i u skladu sa mogućnostima učestvovati na nekoj od njih, prezentujući aktivnosti Grada.

Planira se organizovanje javnih tribina/skupova, u cilju edukacije i povećanja svesti stanovništva o značaju energetske efikasnosti, smanjenju emisija zagađujućih materija i štetnom uticaju grejanja domaćinstava čvrstim gorivima. Promovisanje korišćenja efikasnijih peći i adekvatnog održavanja dimnjaka.

Povodom 5. juna, Svetskog dana zaštite životne sredine, biće realizovana akcija izbora najuređenijeg dvorišta i terase (balkona), stambenog objekta višeporodičnog i porodičnog stanovanja na gradskom i seoskom području, uz dodelu adekvatnih nagrada (sadni materijal, oprema za održavanje zelenih površina i sl.).

Podržaće se realizacija akcija i projekata Zelenog saveta u cilju uključivanja javnosti u proces donošenja odluka iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine.

II. (0401-0002) PRAĆENJE KVALITETA ELEMENATA ŽIVOTNE SREDINE (2.000.000)

U skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine jedinica lokalne samouprave u okviru svojih nadležnosti utvrđenih zakonom obezbeđuje kontinualnu kontrolu i praćenje stanja elemenata životne sredine - monitoring, realizacijom programskih aktivnosti praćenja kvaliteta elemenata životne sredine.

Za realizaciju navedenih programa monitoringa zaključiće se ugovori sa ovlašćenim stručnim organizacijama i ustanovama, u skladu sa zakonom. Rezultati monitoringa biće dostupni svim zainteresovanim subjektima na zvaničnoj internet stranici Grada Užica i dostavljaće se Agenciji za zaštitu životne sredine u skladu sa članom 73. Zakona o zaštiti životne sredine.

Programi monitoringa planirani u 2021. godini su:

II.1 Monitoring kvaliteta vazduha

Monitoring kvaliteta vazduha u Užicu se sprovodi na dva nivoa:

- u okviru lokalne mreže mernih mesta koja se finansira sredstvima grada Užica,

- u okviru državne mreže mernih mesta koje finansira Republika Srbija.

Lokalna samouprava, u skladu sa Zakonom, donosi Program kontrole kvaliteta vazduha (Program) kojim se uspostavlja lokalna mreža mernih mesta za praćenje kvaliteta vazduha na svojoj teritoriji, prati uticaj zagađenog vazduha na zdravlje ljudi i životnu sredinu i obezbeđuje dostupnost podataka o kvalitetu vazduha. Na predlog Programa, grad Užice pribavlja saglasnost nadležnog Ministarstva.

Republika Srbija, preko Agencije za zaštitu životne sredine, u okviru državne mreže mernih mesta, sprovodi merenje imisije osnovnih zagađujućih materija (čađ, sumpor dioksid, azotni oksidi) na jednom mernom mestu, ukupnih suspendovanih čestica sa teškim metalima i ukupnih taložnih materija na jednom mernom mestu u centru grada. Republika finansira i rad automatske merne stanice (AMS) u Omladinskoj ulici, preko koje se prate koncentracije osnovnih i specifičnih polutanata (azot dioksid, ugljen monoksid, sumpor dioksid i suspendovane čestice PM10), ali i praćenje meteoroloških parametara (pravac i brzina vetra, temperatura i relativna vlažnost vazduha, atmosferski pritisak). Ovi podaci su dostupni u realnom vremenu na svakih 60 minuta.

U skladu sa zakonom, svi podaci iz lokalne i državne mreže monitoringa kvaliteta vazduha su javni i objavljuju se na Internetu, na zvaničnoj stranici Grada Užica (www.graduzice.org), kao i u lokalnim medijima. U skladu sa Pravilnikom, podaci o kvalitetu vazduha na teritoriji grada Užica dostavljaju se Agenciji za zaštitu životne sredine, i dostupni su javnosti u elektronskoj formi na Internet portalu Agencije (www.sepa.gov.rs).

II.2 Monitoring voda

1. Kontrola izvorišta i podzemnih voda na teritoriji grada, jednom godišnje i po potrebi.

2. Kontrola kvaliteta površinskih voda na teritoriji grada: reka Lužnica, Turski potok, potok Gumbor, reka Krivaja, reka Sušica, Volujački potok, Carinski potok, reka Derventa, reka Petnica, reka Prištevica, reka Kamišina, reka Beli Rzav, u sezoni niskog vodostaja, jednom godišnje i po potrebi,

3. Kontrola kvaliteta reke Đetinje na profilu gradske Plaže, petnaestodnevno, u sezoni kupanja, od kraja juna do kraja avgusta.

II.3 Iznenadne ekspertize kontrole kvaliteta životne sredine

Neplanirane ekspertize životne sredine (vode, vazduha, buke, zemljišta).

III. (0401-0006) UPRAVLJANJE OSTALIM VRSTAMA OTPADA (7.000.000)

III.1 Primarna selekcija

U toku je realizacija projekta "Predgrađa recikliraju - Uspostavljanje sistema upravljanja otpadom u prigradskim naseljima Užica i Tuzle". Ovim projektom primarne selekcije obuhvaćeno je ukupno 5000 domaćinstava koja su dobila po dve kante za odlaganje otpada, jedna namenjena za odlaganje "suvog" reciklabilnog otpada, a druga za "mokri", ostali otpad. Postavljeno je 20 kontejnera za odlaganje staklene ambalaže, dok je za odlaganje biorazgradivog otpada građanima dodeljeno 300 kompostera.

U toku 2021. godine očekuje se početak realizacije "Projekta primarne separacije otpada u Užicu" finansiran od strane Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) Evropske komisije, Ministarstva zaštite životne sredine i Švedske vlade kroz Program podrške razvoju infrastrukture u oblasti životne sredine u Srbiji (EISP2). Projektom je predviđena nabavka usluga i robe (kante i kontejneri za odlaganje i kamioni za prikupljanje i transport otpada) kojim će se unaprediti upravljanje komunalnim otpadom u smislu adekvatnog sprovođenja primarne separacije otpada na teritoriji grada.

III.2 Prikupljanje otpada na seoskom području, sanacija divljih deponija i održavanje javnih površina

Kao mera za prevenciju nastanka divljih deponija u rubnim delovima seoskih mesnih zajednica, u delovima naselja sa manjom koncentracijom domaćinstava, raskrsnicama puteva, područja na granicama sa susednim opštinama i slično, postavljeni su koševi od 5 m3 za prikupljanje otpada. Na ovaj način u 2020. godini prikupljeno je preko 800 tona otpada, koji bi inače završio na divljim deponijama.

Otpad se na ovaj način prikuplja i u zoni akumulacije "Vrutci" kao i na području predela izuzetnih odlika "Klisura Đetinje".

Sakupljanje i prevoz otpada vrši JKP "Bioktoš" prema cenovniku koji odobrava Gradsko veće Grada Užica.

U 2021. godini nastaviće se sa sanacijom preostalih divljih deponija na teritoriji grada Užica.

Pomoć mesnim zajednicama u održavanju zelenih površina (košenje, čišćenje) koje nisu u redovnom programu održavanja Grada, kroz angažovanje socijalno-ugroženih nezaposlenih lica.

Deo sredstava izdvojiće se za nabavku kesa za prikupljanje otpada i zaštitnih rukavica.

IV. (0501-0001) ENERGETSKA EFIKASNOST I OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE KAO MERA SMANJENJA ZAGAĐENOSTI VAZDUHA (55.000.000)

IV.1 Izrada elaborata energetske efikasnosti javnih objekata grada Užica i izrada tehničke dokumentacije

U cilju energetske sanacije javnih objekata neophodno je uraditi elaborate energetske efikasnosti kao i izraditi tehničku dokumentaciju za konkurisanje na javnim pozivima za unapređenje energetske efikasnosti.

IV.2 Ugovorene obaveze iz 2020. godine

Sufinansiranje projekata energetske efikasnosti na individualnim objektima koji su ugovoreni u 2020. godini ali je zbog epidemije njihova realizacija odložena za 2021. godinu.

IV.3 Sufinansiranje projekata energetske efikasnosti u domaćinstvima za ugradnju izolacije stambenih objekata, zamenu stolarije i nabavku energetski efikasnih uređaja za grejanje

Grad Užice nastavlja projekat unapređenja energetske efikasnosti na individualnim stambenim objektima, čiji je prvenstveni cilj da se kroz adekvatnu termičku izolaciju i izbor ekološki povoljnijeg energenta utiče na smanjenje zagađivanja vazduha u zimskom periodu. U prethodnih pet godina na više od 1000 objekata su sprovedene mere energetske efikasnosti. Na osnovu povratnih informacija od vlasnika objekata, ostvarene su uštede u energentima u proseku od 20%, odnosno smanjena je emisija CO2 za oko 17% po jednom objektu.

Grad Užice će i u 2021. godini putem javnog konkursa uputiti poziv vlasnicima individualnih stambenih objekata koji žele da svoje objekte učine energetski efikasnim, prvenstveno termičkom izolacijom kuća, zamenom stolarije ili nabavkom efikasnih ložnih uređaja na drvni pelet i gas. Subvencije će biti dodeljene za objekte koji su izgrađeni u prvoj, drugoj i trećoj stambenoj zoni, jer se u ovim zonama registruje povećano zagađivanje vazduha. Subvencije za nabavku kotlova na gas će moći da koriste i vlasnici stanova u stambenim zgradama koje nemaju tehničkih mogućnosti za priključenje na gradski toplovod.

Vlasnici objekata koji podnose zahtev moraju ispunjavati određene kriterijume (odgovarajuće dozvole za objekte, dokaz o vlasništvu, dokaz o redovnom izmirivanju poreza, zona u kojoj vlasnik stanuje i slično).

Kriterijumi koje treba da ispune vlasnici objekata, rok do koga treba da se dostave prijave, rok završetka radova, maksimalni iznosi pojedinačnih subvencija biće definisani konkursom.

Radove mora izvoditi registrovan preduzetnik/preduzeće. Komisija za sprovođenje konkursa Grada Užica utvrdiće stanje objekta pre i posle izvođenja radova (tehnički izveštaj).

FINANSIJSKI PLAN BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE GRADA UŽICA ZA 2021. GODINU

IZVORI PRIHODA

PLANIRANI PRIHODI

Prihodi iz budžeta Grada Užica

64.650.000

funkc. klasif.

ekonomska klasifikacija

programska klasifikacija

poz. u programu

PLAN ULAGANJA

RASHODI

560

424

0401-0001

I

UPRAVLJANJE ZAŠTITOM ŽIVOTNE SREDINE

650.000

1.1

Zaštićena prirodna dobra i konkursi iz oblasti zaštite životne sredine

550.000

1.2

Stručno usavršavanje, ekološko obrazovanje stanovništva, rad Zelenog saveta

100.000

560

424

0401-0002

II

PRAĆENJE KVALITETA ELEMENATA ŽIVOTNE SREDINE

2.000.000

II.1

Monitoring kvaliteta vazduha

1.650.000

II.2

Monitoring voda

300.00

II.3

Iznenadne ekspertize kontrole kvaliteta životne sredine

50.000

560

424

0401-0006

III

UPRAVLJANJE OSTALIM VRSTAMA OTPADA

7.000.000

III.1

Primarna selekcija otpada

100.000

III.2

Prikupljanje otpada na seoskom području, sanacija divljih deponija i održavanje javnih površina

6.900.000

530

424

0501-0001

IV

ENERGETSKA EFIKASNOST I OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE KAO MERA SMANJENJA ZAGAĐENOSTI VAZDUHA

55.000.000

IV.1

Izrada elaborata energetske efikasnosti javnih objekata grada i tehničke dokumentacije

500.000

IV.2

Ugovorene obaveze iz 2020. godine
(sufinansiranje projekata EE domaćinstava)

9.500.000

IV.3

Sufinansiranje projekata energetske efikasnosti
domaćinstava

45.000.000

 

UKUPNI RASHODI

64.650.000