ODLUKAO PRIBAVLJANJU, RASPOLAGANJU, UPRAVLJANJU I KORIŠĆENJU POKRETNIH STVARI U JAVNOJ SVOJINI GRADA JAGODINE("Sl. glasnik grada Jagodine", br. 3/2021) |
Ovom odlukom bliže se uređuju način, uslovi i postupak pribavljanja, raspolaganja, upravljanja i korišćenja pokretnih stvari koje su u javnoj svojini grada Jagodine, odnosno na kojima grad ima uspostavljena posebna svojinska ovlašćenja (u daljem tekstu: javna svojina grada).
Posebna svojinska ovlašćenja grada Jagodine utvrđena su odredbama Zakona o javnoj svojini i podzakonskim aktima koji uređuje javnu svojinu.
Pokretne stvari su: prevozna sredstva, novac i hartije od vrednosti, predmeti istorijsko dokumentarne, kulturne i umetničke vrednosti, oprema i potrošni materijal i druge stvari u skladu sa zakonom.
Pribavljanje stvari u javnoj svojini, u smislu ove odluke, je pribavljanje svojine grada na stvarima po tržišnoj vrednosti stvari, razmenom i besteretnim pravnim poslom (nasleđe, poklon ili jednostrana izjava volje).
Raspolaganje stvarima u javnoj svojina grada, u smislu ove odluke, je:
1) otuđenje stvari;
2) davanje stvari u zakup;
3) prenos prava javne svojine grada na stvarima na drugog nosioca javne svojine, uključujući i razmenu;
4) davanje stvari na korišćenje;
5) ulaganje stvari u kapital;
6) zalaganje pokretnih stvari.
Upravljanje stvarima, u smislu ove odluke je održavanje, obnavljanje i unapređivanje stvari, kao i izvršavanje zakonskih i drugih obaveza u vezi sa tim stvarima (osiguranje, tekuće i investiciono održavanje, vođenje u poslovnim knjigama i sl.).
Pravo korišćenja stvari, u smislu ove odluke, je pravo na držanje stvari, korišćenje iste u skladu sa prirodom i namenom stvari, davanje stvari u zakup i upravljanje istom.
Gradonačelnik grada Jagodine rešenjem obrazuje Komisiju za sprovođenje postupaka raspolaganja pokretnim stvarima u javnoj svojini putem javnog nadmetanja, prikupljanja pisanih ponuda ili neposrednom pogodbom, na period od 4 godine.
Komisija iz stava 1. ovog člana ima predsednika i 4 člana.
Pripremu nacrta akata, nacrta ugovora, kao i obavljanje stručno-administrativnih poslova neophodnih za rad komisije i sprovođenje ove odluke obavljaće Gradska uprava za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove grada Jagodine.
II PRIBAVLJANJE POKRETNIH STVARI U JAVNU SVOJINU GRADA
Postupak pribavljanja pokretnih stvari u javnu svojinu grada sprovodi se u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima kojima se uređuju javne nabavke.
III RASPOLAGANJE POKRETNIM STVARIMA U JAVNOJ SVOJINI GRADA
Postupak raspolaganja pokretnim stvarima u javnoj svojini grada sprovodi se u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima kojima se uređuje javna svojina, kao i odredbama ove odluke.
Otuđenje pokretnih stvari iz javne svojine vrši se na način kojim se obezbeđuje interes grada.
Otuđenje pokretnih stvari iz javne svojine grada sprovodi se u postupku javnog oglašavanja, javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pisanih ponuda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, pokretne stvari se mogu otuđiti i neposrednom pogodbom, ako je to u konkretnom slučaju jedino moguće rešenje, s tim da odluka o ovakvom raspolaganju mora biti posebno obrazložena.
Pokretne stvari otuđuju se iz javne svojine grada polazeći od tržišne vrednosti koja se utvrđuje na osnovu akta nadležnog poreskog organa, licenciranog procenitelja ili drugog nadležnog organa, kojim je procenjena tržišna vrednost pokretne stvari.
Početna kupoprodajna cena pokretnih stvari koje se otuđuju iz javne svojine grada utvrđuje se u visini tržišne vrednosti predmetne pokretne stvari.
Ukoliko je tržišna vrednost pokretne stvari utvrđena u evrima, isplaćuje se u dinarskoj protivvrednosti, prema srednjem zvaničnom kursu Narodne banke Srbije na dan uplate.
U postupku otuđenja neposrednom pogodbom, kupoprodajna cena ne može biti manja od najniže, odnosno početne cene utvrđene u postupku javnog oglašavanja, odnosno prikupljanja pisanih ponuda.
Otuđenje pokretnih stvari iz javne svojine grada, izuzetno od stava 7. prethodnog člana, može se vršiti i ispod tržišne cene, odnosno bez naknade, ako postoji interes za takvim raspolaganjem, kao što je otklanjanje posledica elementarnih nepogoda i u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Pokretne stvari koje nemaju nikakvu tržišnu vrednost ili se radi o stvarima izuzetno male tržišne vrednosti mogu se otpisati i rashodovati.
Pre donošenja odluke o otpisu i rashodovanju neophodno je da Gradska uprava za budžet, finansije, privredu, poljoprivredu i investicije izvrši analizu troškova posedovanja te pokretne stvari i ako su troškovi posedovanja veći od koristi koju ta pokretna stvar ima, stiču se uslovi za otpis i rashodovanje.
Akt o pokretanju postupka otuđenja pokretnih stvari iz javne svojine grada, sa elementima oglasa, u postupku javnog oglašavanja, odnosno prikupljanja pisanih ponuda donosi gradonačelnik.
Nakon donošenja odluke iz prethodnog člana Gradska uprava za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove grada Jagodine priprema i objavljuje tekst oglasa za sprovođenje postupka javnog nadmetanja ili prikupljanje pisanih ponuda za otuđenje pokretnih stvari u javnoj svojini grada Jagodine u dnevnom listu koji se distribuira na teritoriji grada Jagodine.
Oglas obavezno sadrži sledeće:
- naziv organa i korisnika, odnosno nosioca prava korišćenja na pokretnoj stvari koja se otuđuje iz javne svojine, koji objavljuje oglas (naziv prodavca);
- bliže podatke o načinu otuđenja pokretnih stvari iz javne svojine (javno nadmetanje ili prikupljanje pisanih ponuda);
- opis pokretne stvari koja se otuđuje iz javne svojine;
- početnu cenu po kojoj se pokretna stvar otuđuje iz javne svojine;
- rokove plaćanja;
- kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača;
- visinu i način polaganja depozita;
- rok za povraćaj depozita učesnicima koji nisu uspeli na javnom nadmetanju, odnosno u postupku prikupljanja pisanih ponuda;
- obavezan sadržaj prijave, odnosno ponude i isprave koje je potrebno dostaviti uz prijavu, odnosno ponudu, u skladu sa ovom odlukom;
- adresu za dostavljanje prijave, odnosno ponude;
- mesto i vreme uvida u dokumentaciju (na primer: akti o vlasništvu) u vezi s pokretnom stvari koja se otuđuje iz javne svojine, kao i mesto i vreme za pregled pokretnih stvari koje se otuđuju, odnosno obaveštenje o tome da zainteresovani ponuđači mogu da razgledaju pokretnu stvar, koja je predmet javne prodaje, sve do dana održavanja javne prodaje;
- rok za podnošenje prijave, odnosno ponude;
- mesto i vreme održavanja javnog nadmetanja, odnosno otvaranja ponuda;
- obaveštenje o tome da podnosioci neblagovremene, odnosno nepotpune prijave, odnosno ponude, neće moći da učestvuju u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja ponuda;
- obaveštenje o tome da na usmenom javnom nadmetanju mogu učestvovati samo lica koja su položila depozit.
Prijava odnosno ponuda dostavlja se u zatvorenoj koverti s vidljivom naznakom na koji se oglas odnosi i ko je podnosilac prijave, odnosno ponude.
Prijava odnosno ponuda pravnog lica mora da sadrži naziv, sedište i broj telefona i mora da je potpiše ovlašćeno lice.
Uz prijavu odnosno ponudu pravnog lica, prilaže se originalni izvod iz registra privrednih subjekata s podacima o tom pravnom licu, ne stariji od 30 dana.
Prijava, odnosno ponuda fizičkog lica mora da sadrži ime i prezime, adresu, broj lične karte i broj telefona i mora da bude potpisana. Ukoliko je to lice preduzetnik - uz prijavu, odnosno ponudu - prilaže se originalni izvod iz registra privrednih subjekata ili potvrda o tome da je preduzetnik upisan u odgovarajući registar (ne stariji od 30 dana).
U slučaju da podnosioca prijave, odnosno ponude zastupa punomoćnik, uz prijavu odnosno ponudu, obavezno se prilaže punomoćje za zastupanje sačinjeno i overeno u skladu s pozitivnim propisima.
Prijava odnosno ponuda nepotpuna je ako ne sadrži sve što je propisano, ako nisu priložene sve predviđene isprave, ako ne sadrži sve podatke predviđene oglasom ili ukoliko su podaci dati suprotno uputstvima u objavljenom oglasu.
U postupku prikupljanja pisanih ponuda, u ponudi se navodi iznos koji se nudi za predmetnu pokretnu stvar.
Uslovi za sprovođenje postupka javnog nadmetanja odnosno razmatranja pisanih ponuda ispunjeni su ukoliko pristigne najmanje jedna blagovremena i potpuna prijava, odnosno ponuda na osnovu koje se podnosilac registruje i proglašava kupcem, ako početnu cenu po kojoj se pokretna stvar otuđuje iz javne svojine prihvati kao kupoprodajnu cenu, s tim što ukoliko ne prihvati kupoprodajnu cenu gubi pravo na vraćanje depozita.
Ukoliko podnosilac blagovremene i potpune prijave odnosno ponude ne pristupi javnom nadmetanju, odnosno otvaranju pisanih ponuda, smatraće se da je odustao od prijave odnosno ponude.
Podnosioci neblagovremene, odnosno nepotpune prijave odnosno ponude ne mogu da učestvuju u postupku javnog nadmetanja, a nepotpune ili neblagovremene prijave, odnosno ponude odbacuju se.
Izbor najpovoljnijeg ponuđača vrši se primenom kriterijuma najviše ponuđene cene.
Ukoliko u postupku dva ili više ponuđača ponude isti iznos, izbor najpovoljnijeg ponuđača vrši se prema tome koja je prijava pre pristigla.
Učesnik koji ponudi najviši iznos kupoprodajne cene potpisuje izjavu o visini ponuđene cene koju je dužan da uplati u roku utvrđenom oglasom.
Ukoliko učesnik iz stava 6. ovog člana ne zaključi ugovor i ne uplati kupoprodajnu cenu u predviđenom roku, gubi pravo na povraćaj depozita.
Učesnici postupka javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pisanih ponuda, koji nisu izabrani za najpovoljnijeg ponuđača imaju pravo na povraćaj depozita u roku utvrđenom oglasom.
Postupak javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pisanih ponuda radi otuđenja pokretnih stvari u javnoj svojini grada Jagodine sprovodi Komisija iz člana 4. ove Odluke koja o toku postupka vodi zapisnik i po okončanom postupku utvrđuje predlog za izbor najpovoljnijeg ponuđača koji dostavlja Gradskoj upravi za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove grada Jagodine radi izrade predloga rešenja o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
Rešenje o izboru najpovoljnijeg ponuđača po sprovedenom postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda donosi gradonačelnik grada Jagodine.
Rešenje gradonačelnika je konačno.
Ugovor o otuđenju pokretnih stvari iz javne svojine grada, zaključuje gradonačelnik nakon pribavljenog mišljenja Gradskog pravobranioca.
Gradonačelnik može za zaključivanje ugovora za otuđenje pokretne imovine male vrednosti dati ovlašćenje drugom licu.
Primerak zaključenog ugovora iz stava 1. ovog člana dostavlja se Gradskoj upravi za budžet, finansije, privredu, poljoprivredu i investicije - Službi za računovodstvo.
2. Davanje u zakup pokretnih stvari
Pokretne stvari u javnoj svojini daju se u zakup, polazeći od tržišne vrednosti zakupnine, u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, pokretne stvari se mogu dati u zakup i neposrednom pogodbom, ako je to u konkretnom slučaju jedino moguće rešenje, s tim da odluka o ovakvom raspolaganju mora biti posebno obrazložena.
Postupak davanja u zakup pokretnih stvari sprovodi Komisija iz člana 4. ove Odluke.
Pokretne stvari se mogu dati u zakup na određeno ili neodređeno vreme.
Stvari u javnoj svojini grada ne mogu se davati u podzakup.
Ugovor zaključen protivno odredbama ovog člana, ništav je.
O davanju u zakup pokretnih stvari u javnoj svojini grada odlučuje gradonačelnik.
Odluka iz prethodnog stava treba da sadrži sve obavezne elemente budućeg oglasa o sprovođenju postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda, koji su utvrđeni ovom odlukom i važećim podzakonskim aktima.
Akt o pokretanju postupka davanja u zakup pokretnih stvari iz javne svojine grada, sa elementima oglasa, u postupku javnog oglašavanja, odnosno prikupljanja pisanih ponuda donosi gradonačelnik.
Nakon donošenja odluke iz prethodnog člana Gradska uprava za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove grada Jagodine priprema i objavljuje tekst oglasa za sprovođenje postupka javnog nadmetanja ili prikupljanje pisanih ponuda za davanje u zakup pokretnih stvari u javnoj svojini grada Jagodine u dnevnom listu koji se distribuira na teritoriji grada Jagodine.
Oglas o davanju u zakup pokretnih stvari sadrži:
- naziv organa i korisnika pokretne stvari koja se daje u zakup (naziv zakupodavca);
- bliže podatke o načinu davanja u zakup stvari (javno nadmetanje ili prikupljanje pisanih ponuda);
- opis stvari koja se daje u zakup;
- uslove pod kojima se stvar daje u zakup (rok trajanja zakupa, delatnosti koje se mogu obavljati, i dr.);
- obaveze zakupca u vezi sa korišćenjem stvari za određenu svrhu i namenu;
- napomenu da zakupac ne sme predmetnu stvar izdati u podzakup;
- vreme i mesto održavanja javnog nadmetanja, odnosno razmatranja prispelih ponuda;
- način, mesto i vreme za dostavljanje prijava za učešće u postupku javnog nadmetanja, odnosno dostavljanja pisanih ponuda za učešće u postupku prikupljanja pisanih ponuda;
- mesto i vreme uvida u dokumentaciju u vezi sa stvari koja se daje u zakup;
- početnu, odnosno najnižu visinu zakupnine po kojoj se stvar može dati u zakup;
- visinu i način polaganja depozita;
- rok za povraćaj depozita učesnicima koji nisu uspeli na javnom nadmetanju, odnosno u postupku prikupljanja pisanih ponuda;
- kriterijume za izbor najpovoljnijeg ponuđača i
- druge elemente bitne za predmet davanja u zakup.
Prijava, odnosno ponuda koja se dostavlja obavezno sadrži: dokaz o uplati depozita, iznos zakupnine koja se nudi, kao i: za fizička lica - ime i prezime, adresu, broj lične karte, jedinstveni matični broj građana; za preduzetnike - ime i prezime preduzetnika, izvod iz registra nadležnog organa i poreski identifikacioni broj, adresu, broj lične karte, jedinstveni matični broj građana, naziv radnje, matični broj; za pravna lica - naziv i sedište, kopiju rešenja o upisu pravnog lica u registar kod nadležnog organa i poreski identifikacioni broj, kao i punomoćje za lice koje zastupa podnosioca prijave, odnosno ponude.
Podnosioci neblagovremene ili nepotpune prijave, odnosno ponude, ne mogu učestvovati u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda, a nepotpune ili neblagovremene prijave, odnosno ponude se odbacuju.
Izbor najpovoljnijeg ponuđača vrši se primenom kriterijuma najviše ponuđene zakupnine.
Ukoliko u postupku dva ili više ponuđača ponude isti iznos zakupnine, izbor najpovoljnijeg ponuđača vrši se prema tome koja je prijava pre pristigla.
O toku postupka javnog nadmetanja, odnosno otvaranja prispelih ponuda, komisija vodi zapisnik, koji zajedno sa predlogom za izbor najpovoljnijeg ponuđača dostavlja Gradskoj upravi za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove.
Rešenje o davanju u zakup stvari donosi gradonačelnik.
Rešenje gradonačelnika je konačno.
Ugovor o zakupu stvari sa izabranim najpovoljnijim ponuđačem zaključuje gradonačelnik.
Ugovorom iz stava 1. ovog člana regulišu se međusobna prava i obaveze ugovornih strana.
3. Prenos prava javne svojine na pokretnim stvarima na drugog nosioca javne svojine, uključujući i razmenu
Pravo javne svojine na pokretnim stvarima u javnoj svojini grada, može se preneti na drugog nosioca javne svojine, sa naknadom ili bez naknade, uključujući i razmenu, u skladu sa zakonom.
O prenosu prava javne svojine grada iz stava 1. ovog člana odlučuje gradonačelnik, na predlog Gradske uprave za urbanizam, građevinske, stambene i imovinsko pravne poslove.
Kod zaključivanja ugovora i prenosa nadležnosti za zaključivanje ugovora shodno se primenjuju odredbe člana 15. ove odluke.
4. Davanje pokretnih stvari na korišćenje
Pokretne stvari u javnoj svojini, mogu se dati na korišćenje javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač grad, u svrhu obavljanja njihove delatnosti, ako nisu neophodne za obavljanje poslova organa grada.
Akt o davanju pokretnih stvari u javnoj svojini grada na korišćenje, donosi gradonačelnik.
Kod zaključivanja ugovora i prenosa nadležnosti za zaključivanje ugovora shodno se primenjuju odredbe člana člana 15. ove odluke.
5. Ulaganje pokretnih stvari u kapital javnih preduzeća i društava kapitala i davanje u zalogu
Pokretne stvari u javnoj svojini grada mogu se ulagati u kapital javnih preduzeća i društava kapitala i zalagati u skladu sa zakonom.
Akt o ulaganju pokretnih stvari u kapital i zalaganju pokretnih stvari u javnoj svojini grada donosi gradonačelnik.
Kod zaključivanja ugovora i prenosa nadležnosti za zaključivanje ugovora shodno se primenjuju odredbe člana 15. ove odluke.
Grad može uložiti u kapital javnog preduzeća i društva kapitala:
1) novac i hartije od vrednosti;
2) druga imovinska prava koja se po opštim propisima mogu uložiti u kapital.
Vrednost stvari i prava iz stava 1. ovog člana procenjuje se prema zakonu kojim se uređuje pravni položaj privrednih društava.
Po osnovu ulaganja grad kao nosilac javne svojine stiče akcije, odnosno udele, dok su uneti udeli svojina tog javnog preduzeća, odnosno društva kapitala.
Obrazložen predlog za ulaganje u kapital javnog preduzeća ili društva kapitala zastupnik tog pravnog lica podnosi gradonačelniku.
Gradonačelnik predlog iz stava 1. ovog člana prosleđuje Gradskom veću na razmatranje, a Gradsko veće ako smatra da je predlog osnovan, utvrđuje predlog akta o ulaganju u kapital javnog preduzeća, odnosno društva kapitala i dostavlja ga Skupštini grada na usvajanje.
Mišljenje na predlog akta Gradskog veća, pre upućivanja Skupštini grada na usvajanje, daje Gradsko pravobranilaštvo, u roku 8 dana od dana dostavljanja.
IV PRIBAVLJANJE I RASPOLAGANJE DRUGIM IMOVINSKIM PRAVIMA U VEZI SA KOJIMA GRAD IMA ODGOVARAJUĆA PRAVA
O pribavljanju i raspolaganju drugim imovinskim pravima u vezi sa kojima grad ima odgovarajuća prava, odnosno ustupanju iskorišćavanja drugih imovinskih prava, odlučuje Gradonačelnik, shodnom primenom odredbi ove odluke koje se odnose na raspolaganje i pribavljanje, odnosno korišćenje i davanje u zakup pokretnih stvari u javnoj svojini.
V KORIŠĆENJE STVARI U JAVNOJ SVOJINI
Organi grada dužni su da stvari u svojini grada koriste na način kojim se obezbeđuje efikasno vršenje njihovih prava i dužnosti, kao i racionalno korišćenje i očuvanje tih stvari.
Nosioci prava korišćenja i korisnici dužni su da vode evidenciju o stvarima u javnoj svojine koje koriste.
Funkcioner koji rukovodi organom grada, odnosno drugo ovlašćeno lice, stara se o zakonitosti i odgovoran je za zakonito korišćenje stvari u javnoj svojini koje koristi taj organ.
Zaposleni u organima odgovorni su za savesno i namensko korišćenje stvari u javnoj svojini koje koriste u obavljanju poslova.
VI UPRAVLJANJE STVARIMA U JAVNOJ SVOJINI
Nosioci prava korišćenja (ustanove, mesne zajednice i druge organizacije) i korisnici stvari u javnoj svojini (organi i organizacije lokalne samouprave, javna preduzeća i društva kapitala) upravljaju stvarima, staraju se o zakonitosti i odgovorni su za zakonito upravljanje stvarima u javnoj svojini koje koriste.
Proces upravljanja stvarima u javnoj svojini obuhvata postupke odabira sredstava i načina finansiranja, kao i određivanje nadležnosti i organizovanje procesa upravljanja stvarima u javnoj svojini, njihovo održavanje, obnavljanje, unapređivanje, kao i izvršavanje zakonskih i drugih obaveza u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima, ovom odlukom i drugim opštim aktima grada.
VII VOĐENJE EVIDENCIJE O STVARIMA U JAVNOJ SVOJINI OPŠTINE
Gradska uprava za budžet, finansije, privredu, poljoprivredu i investicije vodi evidenciju o stanju, vrednosti i kretanju sredstava u javnoj svojini grada koje koriste organi i organizacije Grada i vrši nadzor nad primenom ove odluke.
VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Jagodine".