PROTOKOL
O SANITARNIM I FITOSANITARNIM USLOVIMA ZA IZVOZ SUŠENIH REZANACA ŠEĆERNE REPE IZ REPUBLIKE SRBIJE U NARODNU REPUBLIKU KINU, IZMEĐU MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE I GENERALNE UPRAVE CARINA NARODNE REPUBLIKE KINE

("Sl. glasnik RS - Međunarodni ugovori", br. 6/2021)

Kako bi se osigurala bezbednost isporuke sušenih rezanaca šećerne repe iz Srbije u Kinu, u skladu sa načelima STO/Sanitarnim i fitosanitarnim merama, kao i na osnovu rezultata sprovedene analize rizika, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije (u daljem tekstu: "MPŠV") i Generalna uprava carina Narodne Republike Kine (u daljem tekstu: "GUC"), (u daljem tekstu pod zajedničkim nazivom "Strane"), prijateljskim konsultacijama su postigli sledeći sporazum:

Član 1

Za potrebe ovog protokola, sušeni rezanac šećerne repe koji bi se izvozio u Kinu predstavlja sporedni proizvod koji se proizvodi izdvajanjem šećera iz peleta šećerne repe koja se uzgaja na teritoriji Republike Srbije, a nakon čišćenja, sečenja, presovanja, sušenja, granulacije i drugih procesa.

Član 2

Sušeni rezanac šećerne repe koji se izvozi u Kinu ne sme da sadrži nijedan karantinski štetni organizam od značaja za Kinu (vidi Aneks), druge žive štetočine i seme bilja, životinjske ekskremente ili uginule životinje, perje, zemlju ili komponente genetski modifikovanih organizama (GMO) koje nisu zvanično odobrene u Kini, i treba da bude u skladu sa kineskim standardima bezbednosti i higijene hrane za životinje (GB13078).

Član 3

MPŠV treba da osigura da izvozni sušeni rezanac šećerne repe potiče iz pregledanih i odobrenih objekata. MPŠV daje predlog objekata GUC, koji će biti registrovani od GUC nakon pregleda ili audita (revizije). Spisak odobrenih objekata za izvoz sušenih rezanaca šećerne repe u Kinu može se naći na vebsajtu GUC, i redovno će biti ažuriran.

Član 4

MPŠV treba da obezbedi da objekti kojima je odobren rad uspostave/primenjuju sistem Analize opasnosti i kritične kontrolne tačke (HACCP), ili sistem upravljanja sledljivošću i efikasnih operacija, ili da sprovode upravljanje na osnovu koncepta upravljanja kvalitetom. Objekti treba da pojačaju sanitarnu kontrolu sirovina i sporednih materijala, proizvodnog procesa, skladištenja i transporta finalnih proizvoda, kako bi se izbeglo zagađivanje sušenih rezanaca šećerne repe sirovom šećernom repom, zemljom, uginulim životinjama i ekskrementina, perjem. Ne smeju se dodavati otrovne ili štetne materije i bilo koje komponente životinjskog porekla.

Član 5

Sušeni rezanac šećerne repe koji se izvozi u Kinu treba da se skladišti odvojeno od sirovina i drugih proizvoda. Treba preduzimati efikasne mere da se glodari, insekti i ptice drže van skladišta i izbegavati svaku sekundarnu kontaminaciju štetnim organizmima.

Član 6

Ambalaža za pakovanje koja se koristi prilikom izvoza sušenih rezanaca šećerne repe treba da bude čista i nezagađena, higijenska. Prevozna sredstva za transport sušenih rezanaca šećerne repe treba detaljno očistiti i dezinfikovati, po potrebi.

Član 7

Svaki kontejner ili skladišni prostor na brodu (npr. pri prevozu tereta u rasutom stanju) svake pošiljke sušenih rezanaca šećerne repe imaće bar jednu etiketu na ambalaži sa nazivom odobrenog objekta, registarskim brojem i deklaracijom na etiketi u kojoj se navodi "sušeni rezanac šećerne repe koji se izvozi iz Republike Srbije u Narodnu Republiku Kinu", na engleskom i kineskom jeziku.

Označavanje svake pošiljke sušenih rezanaca šećerne repe treba da bude u skladu sa nacionalnim standardima Kine za deklarisanje hrane za životinje (GB 10648).

Član 8

MPŠV će primenjivati zvaničan i redovan nadzor nad proizvodnim objektima, kako bi se osigurala bezbednost proizvoda i zdravstveno-higijenski uslovi.

Član 9

MPŠV dozvoljava izvoz sušenih rezanaca šećerne repe ako je sprovedena sanitarna i fitosanitarna kontrola.

Svaku pošiljku sušenih rezanaca šećerne repe koja se izvozi u Kinu će pratiti fitosanitarni sertifikat potpisan od službenih lica Srbije, koji je u skladu sa zahtevima Međunarodnog standarda za fitosanitarne mere broj 12 "Smernice za fitosanitarne sertifikate".

Fitosanitarni sertifikat treba da sadrži naziv i registarski broj objekta, kao i broj kontejnera ili naziv broda (u slučaju prevoza tereta u rasutom stanju) i druge informacije. Pošiljke koje se tretiraju pre ili tokom transporta treba da budu označene, zajedno sa metodom i ciljevima tretmana.

Polje "Dopunska izjava" u fitosanitarnom sertifikatu treba da sadrži sledeći tekst: "Ova pošiljka ispunjava uslove iz Protokola o sanitarnim i fitosanitarnim uslovima za izvoz sušenih rezanaca šećerne repe iz Republike Srbije u Narodnu Republiku Kinu, između Generalne uprave carina Narodne Republike Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, i ne sadrži karantinske štetočine od značaja za Kinu".

Član 10

Posle pristizanja svake pošiljke sušenih rezanaca šećerne repe u ulaznu luku na teritoriji Kine, kineska carina obavlja pregled i karantin. Pošiljke koje ne ispunjavaju uslove iz čl. 2., 7. i 9. ovog protokola, mogu se tretirati u skladu sa sledećim odredbama:

1) Vraćanje ili uništavanje, u slučaju odsustva fitosanitarnog sertifikata ili neusklađenosti sa zahtevima;

2) Tretiranje, vraćanje ili uništavanje, u slučaju nalaza živih karantinskih štetočina ili ostalih živih štetočina;

3) Vraćanje ili uništavanje, ako se zemlja ili GMO koje kineska strana nije zvanično odobrila nađu;

4) Biobezbednosno odlaganje (u skladu sa relevantnim zakonima i drugim propisima Kine), vraćanje ili uništavanje ako se u njima pronađu uginule životinje, ostaci i izlučevine od životinja, seme korova ili ako ne ispunjavaju uslove iz relevantnih kineskih standarda za zdravlje i bezbednost hrane za životinje;

5) Korekcija, vraćanje ili uništavanje ako nisu ispunjeni uslovi iz člana 7. ovog protokola.

Ako se utvrdi da je došlo do gore navedenih neusklađenosti, GUC će obavestiti MPŠV i zavisno od vrste neusklađenosti preduzeće se odgovarajuće dodatne mere, npr. suspenzija određenog objekta.

Član 11

Ovaj protokol stupa na snagu danom potpisivanja obe strane i važi tokom perioda od pet (5) godina. Protokol se može izmeniti uz pristanak obe Strane. Ako jedna od Strana želi da raskine ovaj protokol, obaveštava drugu stranu u pisanoj formi tri (3) meseca unapred. Važenje Protokola se automatski produžava za period od pet (5) godina, osim ako jedna od strana ne dostavi drugoj, tri (3) meseca pre isteka važenja ovog protokola pisano obaveštenje o svojim namerama da raskine Protokol.

Ovaj protokol je potpisan u Beogradu, dana 4. februara 2021., u dva originalna primerka, svaki sačinjen na srpskom, kineskom i engleskom jeziku, pri čemu su svi tekstovi podjednako verodostojni. U slučaju bilo kakvih razlika u tumačenju, merodavan je tekst na engleskom jeziku.

Za
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Republike Srbije
Branislav Nedimović, s.r.

 

Za
Generalnu upravu carina Narodne Republike Kine

Čen Bo, s.r.

 

Aneks:
Karantinske štetočine od značaja za Kinu
1. Trogoderma granarium Everts
2. Peronospora farinosa Fries f.sp betea Byford
3. Heterodera schachtii Schmidt
4. Ambrosia spp.

Tekst na kineskom jeziku možete pogledati OVDE