PROGRAM

PRAĆENJA EKOLOŠKOG I HEMIJSKOG STATUSA POVRŠINSKIH VODA NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2021/2022. GODINU

("Sl. list grada Niša", br. 48/2021)

 

I - OSNOVE PROGRAMA

Voda kao neprocenjivo prirodno bogatstvo, ograničeno, ranjivo i neophodno za opstanak čovečanstva, obavezuje na kolektivno racionalno korišćenje, na zaštitu od zagađenja i na uspostavljanje temelja održavanja i razvoja vodnih resursa za buduće generacije.

Zakonom o zaštiti životne sredine su date osnovne smernice zaštite voda. Članom 23. ovog Zakona definisano je, da se zaštita i korišćenje voda ostvaruje integralnim upravljanjem vodama, preduzimanjem mera za njihovo očuvanje i zaštitu, u skladu sa posebnim zakonom. Integralno upravljanje vodama ostvaruje se u skladu sa Zakonom o vodama ("Službeni glasnik RS", br. 30/10, 93/12 i 101/16) kojim je uključena i Okvirna direktiva o vodama EU (2000/60/ES).

U skladu sa članovima 69. i 70. Zakona o zaštiti životne sredine, koji definišu da jedinica lokalne samouprave obezbeđuje kontinualnu kontrolu i praćenje stanja životne sredine donošenjem i realizacijom programa monitoringa za svoju teritoriju, u skladu sa nacionalnim programima, i vršenje monitoringa sistematskim praćenjem vrednosti indikatora, definisanim Pravilnikom nacionalne liste indikatora zaštite životne sredine, pripremljen je Program praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša za 2021/2022. godinu.

Rezultati monitoringa površinskih voda pouzdano ukazuju na izvore, vrste zagađenja, kao i na stepen njihovog uticaja na degradaciju vodenih ekosistema.

Površinske vode na teritoriji grada Niša, izložene su uticajima različitih koncentrisanih i rasutih zagađivača. Prirodni I antropogeni uslovi, u kojima se nalaze površinske vode ovog područja, zahtevaju monitoring njihovog kvaliteta.

II - CILJ PROGRAMA

Cilj realizacije Programa praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, je dobijanje informacija o kvalitetu površinskih voda na teritoriji grada Niša, potrebnih za planiranje mera zaštite od neželjenih efekata zagađenja i upravljanje rizikom putem preventivnog delovanja, u cilju zaštite i očuvanja zdravlja ljudi i životne sredine.

Praćenje kvaliteta površinskih voda predstavlja i značajan element upravljanja vodama, a ogleda se u praćenju ekološkog statusa, sa primarnim ciljem unapređenja kvaliteta površinskih voda, na lokalnom i nacionalnom nivou.

III - MERNA MESTA, LISTA PARAMETARA I DINAMIKA UZORKOVANJA

Programom praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, utvrđuje se broj vodnih tela, broj i raspored mernih mesta, obim, vrsta, učestalost merenja, indikatori zagađenja i njihovo praćenje, lista parametara kontrole kvaliteta površinskih voda, dinamika praćenja i način dostavljanja podataka, odnosno izveštavanja.

Na osnovu podataka dobijenih višegodišnjim praćenjem i ispitivanjem, i na osnovu iskustava monitoringa, Programom praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša za 2021/2022. godinu, predviđeno je praćenje kvaliteta sledećih vodnih tela: Nišava, Južna Morava, Kutinska, Toponička i Jelašnička reka. Odlukom o utvrđivanju Popisa voda I reda ("Službeni glasnik RS", br. 83/10), navedeni vodotoci pripadaju vodotocima I reda, osim Jelašničke reke koja nije u navedenom popisu.

Praćenjem su obuhvaćena vodna tela na širem području grada Niša, na kojima se kontrola obavlja na mernim mestima čije će tačne koordinate biti sastavni deo Ugovora.

Vodno telo

Red. br.

Merno mesto

Reka Nišava

 

 

 

 

 

1.

Nišava, na potezu crkve Sv. Petka Iverica (preko puta)

2.

Nišava, na potezu uliva Malčanske reke

3.

Nišava na potezu uliva Knezselskog potoka

4.

Nišava, kod Beneton-a

5.

Nišava iza hotela Maj Plejs

6.

Nišava, 100m uzvodno od uliva iz kolektora otpadnih voda

7.

Nišava, 300m nizvodno od uliva iz glavnog kolektora otpadnih voda

8.

Nišava, 100m pre uliva u Južnu Moravu

 

Reka Južna Morava

1.

Južna Morava iza "Dakom"-a

2.

Južna Morava, u nivou sela Mezgraja 100m nizvodno od Železničkog mosta

 

Kutinska reka

1.

Kutinska reka, pružni prelaz kod "Nissal"-a

 

 

 

Toponička reka

1.

Toponička reka, potez pre ulaska u selo Miljkovac

2.

Toponička reka, 100m uzvodno od uliva otpadnih voda Specijalne psihijatrijske bolnice u Gornjoj Toponici

3.

Toponička reka, 300m nizvodno od uliva otpadnih voda Specijalne psihijatrijske bolnice u Gornjoj Toponici

 

Jelašnička reka

1.

Jelašnička reka, most na ulazu u selo Jelašnica iz pravca Niške Banje

Sa navedenom dinamikom uzorkovanja bilo bi ispitano 90 uzoraka.

U skladu sa Uredbom o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje ("Službeni glasnik RS", br. 50/12), u uzorcima površinskih voda, ispitivaće se sledeći fizičko - hemijski i mikrobiološki parametri:

PARAMETAR

JEDINICE MERE

OPŠTI

 

pH

 

Suspendovane materije

mg/l

Kiseonični režim

 

Rastvoreni kiseonik

[mg O2/l]

Zasićenost vode kiseonikom

%

-nestratifikovana voda

 

BPK5

[mg O2/l]

HPK (bihromatna metoda)

[mg O2/l]

Ukupni organski ugljenik (TOS ili UV ekstincija na 254nm)

[mg/l]

NUTRITIJENTI

 

Ukupan azot

[mg N/l]

Nitrati

[mg N/l]

Nitriti

[mg N/l]

Amonijum jon

[mg N/l]

Ukupan fosfor

[mg P/l]

Ortofosfati

[mg P/l]

SALINITET

 

Hloridi

[mg/l]

Ukupni zaostali hlor (parametar je predviđen za salmonidne i ciprinidne površinske vode - I i II klasa voda)

[mg/l HOCl]

Sulfati

[mg/l]

Ukupna mineralizacija

[mg/l]

Elektroprovodljivost na 20oC

[mS/cm]

METALI

 

Arsen

[μg/l]

Bor

[μg/l]

Bakar

[μg/l]

Cink

[μg/l]

Hrom (ukupni)

[μg/l]

Gvožđe (ukupno)

[μg/l]

Mangan (ukupni)

[μg/l]

ORGANSKE SUPSTANCE

 

Fenolna jedinjenja fenoli - C2H5OH

[μg/l]

Naftni ugljovodonici

 

Površinski aktivne materije (kao laurilsulfat)

[μg/l]

MIKROBIOLOŠKI PARAMETRI

 

Fekalni koliformi

cfu/100ml

Ukupni koliformi

cfu/100ml

Crevne enterokoke

cfu/100ml

Broj aerobnih heterotrofa (metoda Kohl)

cfu/1ml

Lista metoda i standarda, koji se koriste za uzorkovanje površinskih voda, analiza uzoraka I obrada podataka, obuhvata spisak referentnih metoda i standarda, koji će se koristiti pri realizaciji programa za uzorkovanje, analizu uzoraka i ocenjivanje vrednosti koncentracija.

Stručna akreditovana institucija koja vrši ispitivanje površinskih voda, u obavezi je da u izveštaju o ispitivanju površinskih voda, navede listu metoda i standarda koji se koriste za uzorkovanje, analizu uzoraka i obradu podataka. Tumačenje rezultata ispitivanja vrši se na osnovu važeće zakonske regulative.

Uzorkovanje površinskih voda vršiće se tokom 2021. i 2022. godine a dinamika uzorkovanja podrazumeva kvartalno (sezonsko) uzorkovanje i ispitivanje.

U periodu trećeg kvartala 2021. godine (jul, avgust i septembar) uzorkovanje će se vršiti u dva od ova tri meseca.

U periodu četvrtog kvartala 2021. godine (oktobar, novembar i decembar) - uzorkovanje će se vršiti u jednom od ova tri meseca.

U periodu prvog kvartala 2022. godine (januar, februar i mart) - uzorkovanje će se vršiti u jednom od ova tri meseca.

U periodu drugog kvartala 2022. godine (april, maj i jun) - uzorkovanje će se vršiti u dva od ova tri meseca.

Vremenski periodi uzorkovanja i ispitivanja površinskih voda biće definisani operativnim planom dinamike realizacije, od strane stručne akreditovane institucije koja vrši ispitivanje kvaliteta površinskih voda.

IV - IZVEŠTAVANJE O SPROVOĐENJU PROGRAMA

Izveštaj o monitoringu površinskih voda sadrži: broj vodnih tela, broj, raspored i položaj mernih mesta, listu analiziranih parametara, metode i standarde koji se koriste za uzorkovanje, granične vrednosti fizičko - hemijskih i mikrobioloških parametara propisanog statusa, rezultate analize uzoraka, obradu podataka, procenu ekološkog statusa površinskih voda na osnovu analiziranih parametara, kao i podatke o stručnoj akreditovanoj instituciji koja vrši ispitivanje kvaliteta površinskih voda.

Podaci o uzorkovanju i rezultati laboratorijskog ispitivanja kvaliteta površinskih voda na teritoriji grada Niša, dostavljaće se, u skladu sa dinamikom realizacije Programa, kroz izveštaje, Gradskoj Upravi za imovinu i održivi razvoj - sektor - zaštita životne sredine, najkasnije u roku od 20 dana po isteku meseca, u kome je vršeno uzorkovanje i ispitivanje, sa po dva primerka u pisanoj i elektronskoj formi, pogodnoj za unos u informacioni sistem.

Godišnji izveštaji o rezultatima ispitivanja kvaliteta površinskih voda na teritoriji grada Niša u 2021. i 2022. godini, dostavljaće se u roku od 40 dana, od završetka izveštajnog perioda, za svaku kalendarsku godinu. Uz Godišnji izveštaj za 2021. godinu dostavlja se i Konačni izveštaj, koji obuhvata period realizacije Programa (2021/2022. godina). Godišnji izveštaji treba da sadrže stručna tumačenja rezultata ispitivanja kvaliteta površinskih voda na teritoriji grada Niša.

Rezultati analize uzoraka površinskih voda prikazuju se u izveštaju tabelarno, grafički (mapiranje mernih mesta ispitivanja) i tekstualno, sa zaključkom o stanju površinskih voda, predlogom mera, kao i opisom načina i predloga dinamike daljih ispitivanja površinskih voda.

Uz izveštaje o uzorkovanju laboratorijskog ispitivanja, potrebno je u elektronskom obliku, dostaviti i skraćenu verziju izveštaja, prilagođenu za objavljivanje na zvaničnoj internet stranici grada Niša.

Podaci dobijeni realizacijom Programa praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, dostavljaju se Agenciji za zaštitu životne sredine do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu i koriste se za ocenjivanje kvaliteta površinskih voda i sastavni su deo informacionog sistema zaštite životne sredine.

V - AKTIVNOSTI ZA REALIZACIJU PROGRAMA

Realizacija Programa praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, za 2021/2022. godinu uključuje reke: Nišava, Južna Morava, Kutinska, Toponička i Jelašnička i obuhvata tri faze:

I faza - Donošenje Programa praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, za 2021/2022. godinu od strane Gradskog veća Grada Niša;

II faza - Izbor stručne akreditovane institucije, koja će vršiti praćenje kvaliteta površinskih voda, vrši se sprovođenjem postupka javne nabavke i potpisivanjem Ugovora;

III faza - Realizacija Programa od strane izabrane stručne akreditovane institucije.

Sredstva za sprovođenje Programa praćenja ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda na teritoriji grada Niša, za 2021/2022. godinu, obezbeđuju se u budžetu Grada Niša - Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine Grada Niša. Programom korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine ("Službeni list Grada Niša", br. 31/21) i Godišnjim finansijskim planom prihoda i primanja i rashoda i izdataka Gradske uprave za imovinu i održivi razvoj opredeljuju se sredstva prema bližim namenama i isplaćuju na osnovu ugovora zaključenih u skladu sa zakonom.

Program objaviti u "Službenom listu Grada Niša".