ODLUKA
O DRŽANJU DOMAĆIH ŽIVOTINJA

("Sl. list grada Šapca i opština: Bogatić, Vladimirci i Koceljeva", br. 24/2016, 5/2019 i 2/2021 - dr. odluka)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom se propisuju uslovi za držanje i zaštitu domaćih životinja na teritoriji grada Šapca.

Član 2

Domaćim životinjama, u smislu ove Odluke, smatraju se: kopitari, papkari, pernate životinje, golubovi, ukrasne i egzotične ptice, psi, mačke, kunići i nutrija.

Član 3

Na području gradskog naselja Šabac i prigradskih naselja čije su granice utvrđene planskim dokumentima, mogu se, u skladu sa odredbama ove Odluke, držati psi, mačke, golubovi, ukrasne i egzotične ptice.

U prigradskim naseljima planskim dokumentima bliže se određuju zone u kojima se mogu držati domaće životinje pod određenim uslovima.

U zonama u kojima je planom zabranjeno držanje domaćih životinja, do privođenja prostora planiranoj nameni može se zadržati postojeći broj domaćih životinja za sopstvene potrebe.

U seoskim naseljima grada Šapca mogu se držati sve domaće životinje iz člana 2. ove Odluke.

Član 4

Držalac životinja je dužan da životinjama iz člana 2. ove Odluke, obezbedi odgovarajuću ishranu, higijensko-sanitarne uslove, lečenje i negu, kao i da obezbedi da se držanjem životinja ne zagađuje okolina.

Držalac životinja dužan je da obezbedi uslove kojima se zadovoljavaju životne potrebe životinja, kao što su dovoljna količina kvalitetne hrane i vode, prostor za kretanje, ishranu i odmor, zaklon, mikroklimatske i higijenske uslove života, prisustvo i kontakt sa životinjama iste vrste i očuvanje fizičke, psihičke i genetske celovitosti životinje, kao što Je preduzimanje i sprovođenje preventivnih dijagnostičkih, higijenskih, terapeutskih i drugih mera radi očuvanja zdravstvenog stanja životinje i sprečavanja nastanka povreda, bolesti, stresa, bola, patnje, straha i smrti životinja.

Član 5

Odredbe ove Odluke koje se odnose na vrstu i broj životinja, koje se mogu držati na području grada, ne primenjuju se na pravna i fizička lica koja u vršenju svoje redovne delatnosti koriste životinje, osim kada su u pitanju kopitari i papkari.

II POSEBNE ODREDBE

1. Psi i mačke

Član 6

Držalac psa je dužan da izvrši upis u Centralnu bazu na način propisan Zakonom.

Član 7

U stanu i dvorištu porodične stambene zgrade mogu se držati dva psa i dve mačke.

Podmladak životinja, iz stava 1. ovog člana, može se držati u stanu i u dvorištu porodične stambene zgrade najduže do 4 (četiri) meseca starosti.

Član 8

U zajedničkom stanu i u zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade psi i mačke se mogu držati samo ako postoji saglasnost sustanara, odnosno korisnika zajedničkog dvorišta.

Član 9

U stanovima u stambenim zgradama i zajedničkim stanovima nije dozvoljeno držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi ili lođi, na tavanu, u podrumu ili drugoj zajedničkoj prostoriji, kao i uvođenje pasa i mačaka u liftove, osim kada iste istovremeno ne koriste stanari i građani.

U dvorištu porodične stambene zgrade i u zajedničkom dvorištu pas se mora držati u ograđenom prostoru-boksu, minimalne površine 2,00 m2 i visine 1,50 m, čiji je pod betoniran, sa ugrađenom slivničkom rešetkom koja je priključena na kanalizacionu mrežu ili septičku jamu i koji je udaljen najmanje 1,00 m od susednog stambenog objekta.

Pas se može pustiti van ograđenog prostora: samo u dvorištu porodične stambene zgrade, ako ne postoji mogućnost da napusti dvorište ili da na drugi način ugrozi prolaznike i susede.

Vlasnik, odnosno držalac psa ne sme držati psa stalno vezanog na lancu ili na drugi sličan način, osim ako je vezan na produženu vodilicu koja ne može biti kraća od 2 (dva) metra.

Vlasnik, odnosno držalac psa dužan je da životinji koja se drži vezana, obezbedi u toku dana period u kome neće biti vezana i u kome će slobodno da se kreće u skladu sa njenim fiziološkim potrebama i potrebama u ponašanju.

Na ulazu u dvorište mora biti, na vidnom mestu istaknut natpis: "Čuvaj se psa".

Član 10

Držalac psa može da izvodi psa, van zatvorenog prostora, samo na kratkom povodniku koji ne može biti duži od 2 (dva) metra i sa zaštitnom korpom na njušci.

Bez zaštitne korpe mogu se izvoditi i sa odgovarajućim povodnikom samo minijaturni i mali psi visina (do grebena) do 40 centimetara, kao i štenad do 4 meseca starosti.

Član 11

Psi se mogu izvoditi u parkove i kretati istim na obeleženim delovima i na način predviđen članom 10. ove Odluke, a slobodno se mogu kretati (bez povodnika) samo na određenim površinama javne namene, odnosno zelenim površinama koje su posebno određene i obeležene kao park za pse.

Član 12

Zabranjeno je, u park za pse:

1. uvoditi kuje u teranju i bolesne pse;

2. uvoditi štenad mlađu od 4 meseca i štenad koja nisu vakcinisana protiv zaraznih bolesti;

3. koristiti ovu površinu od strane profesionalnih trenera pasa za obavljanje obuke pasa;

4. uvoditi decu mlađu od 8 godina;

5. ostavljati psa bez nadzora;

6. unositi staklenu ambalažu i druge potencijalno opasne predmete koji mogu ugroziti pse i posetioce parka;

7. unositi i ostavljati hranu, osim hrane za pse;

8. šišati i četkati pse;

9. ostavljati otpad od psa, kao i drugi otpad (opuške od cigareta, omote, papire...);

Zabrane iz stava 1. ovog člana moraju biti vidno istaknute, na ulazu u park za pse, o čemu se stara JKP "Stari grad" - Šabac.

Opasni psi se mogu uvoditi u park za pse i puštati sa povodnika da se slobodno kreću, sa zaštitnom korpom na njušci.

Član 13

Bez zaštitne korpe na njušci i bez povodnika, ali pod neposrednom kontrolom držaoca psa, mogu da se kreću lovački psi za vreme lova, kao i psi za vreme čuvanja stoke.

Član 14

Ukoliko pas ili mačka, prilikom izvođenja i kretanja, zagade površinu Javne namene, držalac je dužan da je bez odlaganja očisti.

Ukoliko pas ili mačka, pri izvođenju iz stana, zagade zajedničko stepenište ili druge zajedničke prostorije, držalac je dužan da zagađenu površinu očisti i opere, a po potrebi i dezinfikuje.

Član 15

Ako pas ili mačka ozlede neko lice, držalac životinje dužan je da o tome odmah obavesti Veterinarsku stanicu ili veterinarsku inspekciju i da po nalogu tog organa privede životinju na pregled.

Član 16

Držalac životinja dužan je da odmah, a najkasnije u roku od 24 časa, prijavi uginuće životinje Veterinarskoj stanici, odnosno veterinaru, ili Veterinarskoj inspekciji, radi utvrđivanja uzroka uginuća.

Član 17

Držaoci pasa dužni su da izvrše obeležavanje (mikročipovanje ili tetovir broj) istih.

Držaoci pasa i mačaka obavezni su da jedanput godišnje privedu pse i mačke nadležnoj veterinarskoj službi radi cepljenja protiv besnila i drugih zaraznih bolesti.

Član 18

Psi rase pitbul terijer i rase nastale ukrštanjem sa pitbul terijerom ne mogu se držati ni kretati na teritoriji grada Šapca.

Član 19

Psi i mačke lutalice, kao i psi i mačke i ostale vrste životinja koje se zateknu van stana, odnosno dvorišta držaoca, na način i na područjima suprotno odredbama ove Odluke, smeštaju se u karantin, preko službe kojoj je povereno da obavlja poslove hvatanja, smeštaja i uništavanja ovih životinja savremenim metodama i na human način.

Čl. 20-22*

(Prestali da važe)

2. Golubovi

Član 23

Golubovi se mogu držati u stambenim zgradama u posebno izgrađenim prostorijama ili objektima na krovu ili tavanu i uz prethodno pribavljenu saglasnost skupštine zgrade, pod uslovom da se ne uznemiravaju susedi i ne zagađuje okolina.

Golubovi se mogu držati u porodičnim stambenim zgradama u posebno izgrađenim objektima na tavanu ili terasi, pod uslovom da se ne uznemiravaju susedi i ne zagađuje okolina.

Golubovi se mogu držati i u dvorištu porodične stambene zgrade, u posebno izgrađenim objektima, pod uslovom da su udaljeni najmanje 10 metara od regulacione linije, susednih stambenih objekata i objekta za snabdevanje vodom.

Član 24

Golubovi se mogu držati u stalnim ili privremenim objektima.

Za držanje više od 10 golubova moraju se izgraditi stalni objekti, a za držanje do 10 golubova mogu se izgraditi i privremeni objekti kao što je kavez od dasaka, žice ili sličnog materijala.

Podovi stalnih i privremenih objekata za držanje golubova moraju biti izgrađeni od nepropustljivog materijala, sa nagibom prema kanalu za odvođenje nečistoće i vode u kanalizaciju ili đubrište.

Stalni i privremeni objekti za držanje golubova moraju biti ograđeni, moraju se redovno čistiti i po potrebi, a najmanje dva puta godišnje dezinfikovati.

Član 25

U zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade, golubovi se mogu držati samo ukoliko postoji saglasnost korisnika zajedničkog dvorišta.

3. Ukrasne i egzotične ptice

Član 26

U stanovima se mogu držati ukrasne i egzotične ptice u broju i na način kojim se drugi stanari ne ometaju u mirnom korišćenju stanova.

U dvorištu porodične stambene zgrade u pomoćnim prostorijama ili u posebnim kavezima mogu se držati ukrasne i egzotične ptice, a u cilju razmnožavanja i prodaje samo pod uslovom da se prethodno pribavi saglasnost Veterinarske inspekcije.

4. Kopitari i papkari

Član 27

Kopitari i papkari mogu se držati u posebno izgrađenim objektima.

Đubrište mora biti udaljeno više od 30 metara od susednog stambenog objekta koji nije u vlasništvu vlasnika, odnosno držaoca životinje i najmanje 15 metara od ulične ograde, odnosno regulacione linije, a stajsko đubre se mora redovno iznositi na za to uslovno mesto.

Član 28

Domaćinstva u prigradskim naseljima u zonama u kojima je planom zabranjeno držanje domaćih životinja, mogu do privođenja prostora planiranoj nameni, držati za sopstvene potrebe maksimalno 2 grla jedne vrste domaćih životinja po domaćinstvu, s tim da ukupan broj životinja ne može biti veći od 5.

Član 29

Domaćinstva u prigradskim naseljima u zonama u kojima je planom zabranjeno držanje domaćih životinja, mogu do privođenja prostora planiranoj nameni, držati za sopstvene potrebe maksimalno 20 pernatih životinja.

Član 30

Pernate životinje mogu se držati u ograđenim objektima koji se moraju redovno čistiti i izmet redovno iznositi na za to uslovno mesto.

Đubrište mora biti udaljeno više od 30 metara od susednog stambenog objekta koji nije u vlasništvu vlasnika, odnosno držaoca životinje i najmanje 15 metara od ulične ograde.

Član 31

U seoskim naseljima životinje se mogu držati kako u objektu i u ograđenom prostoru, tako i na otvorenom, uz uslov da je sprečen nekontrolisan izlazak životinja na površine javne namene kao i puštanje i napajanje stoke, pernate živine i kunića na površinama javne namene.

III MERE ZABRANE

Član 32*

Zabranjeno je:

1.* (prestala da važi)

2. uvođenje pasa i mačaka u javne prostorije i sredstva javnog saobraćaja, javna kupališta;

3. držanje i zbrinjavanje domaćih životinja suprotno odredbama ove odluke;

4. držanje golubova na terasama, balkonima, lođama i zajedničkim terasama stambenih zgrada;

5. držanje egzotičnih ptica u podrumima, stepeništima i tavanima stambenih zgrada;

6. zlostavljanje životinja;

7. organizovanje borbi životinja i učestvovanje u tim borbama;

8. ostavljanje leševa uginulih životinja i njihovih delova;

9. napuštanje životinja;

10. huškanje jedne životinje na drugu;

11. šišanje pasa u parkovima i drugim površinama javne namene i pojenje istih na javnim česmama;

12. hranjenje napuštenih i izgubljenih domaćih životinja na površini javne namene, u zajedničkim prostorijama i dvorištima objekata višeporodičnog stanovanja.

IV NADZOR

Član 33

Nadzor nad sprovođenjem ove Odluke vrši Komunalna inspekcija i Komunalna policija.

Član 34

Uklanjanje životinja u postupku prinudnog izvršenja, izvršiće se na teret držaoca životinja.

V KAZNENE ODREDBE

Član 35*

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ili drugo pravno lice ako:

1. postupi suprotno odredbi člana 4. ove Odluke;

2. ne izvrši upis pasa u registar (član 6. ove Odluke);

3. drži vrstu pasa iz člana 18. ove Odluke;

4.* (prestala da važi)

5. postupa suprotno odredbi člana 27. ove Odluke;

6. postupa suprotno odredbi člana 28. ove Odluke;

7. postupa suprotno odredbi člana 29. ove Odluke;

8. postupi suprotno odredbi člana 30. ove Odluke;

9. postupi suprotno merama zabrane iz člana 32. ove Odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara.

Član 36*

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik, ako:

1. postupi suprotno odredbi člana 4. ove Odluke;

2. ne izvrši upis pasa u registar (član 6. ove Odluke);

3. postupi suprotno odredbi člana 17. ove Odluke;

4. drži vrstu pasa iz člana 18. ove Odluke;

5.* (prestala da važi)

6. postupi suprotno odredbi člana 27. ove Odluke;

7. postupa suprotno odredbi člana 28. ove Odluke;

8. postupa suprotno odredbi člana 29. ove Odluke;

9. postupi suprotno odredbi člana 30. ove Odluke;

10. postupi suprotno merama zabrane iz člana 32. ove Odluke.

Član 37

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu 5.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1) drži životinje suprotno članu 3. stav 1. ove Odluke;

2) postupi suprotno odredbi člana 4. ove Odluke;

3) ne izvrši upis pasa u registar (čl. 6. ove Odluke);

4) drži više pasa i mačaka protivno članu 7. stav 1. ove Odluke;

5) drži podmladak pasa i mačaka duže od četiri meseca starosti (čl. 7. stav 2. ove Odluke);

6) u zajedničkom stanu i u zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade drži pse i mačke bez saglasnosti sustanara, odnosno korisnika zajedničkog dvorišta (čl. 8);

7) ako postupi protivno, odredbama čl. 9. ove Odluke;

8) (brisana)

9) psa izvodi i pušta u parkove protivno odredbi čl. 11. ove Odluke;

10) postupi suprotno odredbi člana 12. ove Odluke;

11) postupi suprotno odredbi člana 14. ove Odluke;

12) ne postupi po odredbama člana 15, 16. i 17. ove Odluke;

13) drži vrstu pasa iz člana 18. ove Odluke;

14) drži golubove suprotno članu 23. i 24. ove Odluke;

15) drži golubove u zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade bez saglasnosti korisnika zajedničkog dvorišta (čl. 25. ove Odluke);

16) drži ukrasne i egzotične ptice protivno članu 26. ove Odluke;

17) postupi suprotno odredbi člana 27. ove Odluke;

17) postupa suprotno merama zabrane iz člana 28. ove Odluke;

18) postupi suprotno odredbi člana 29. ove Odluke;

19) postupi suprotno odredbi člana 30. ove Odluke;

20) postupi suprotno odredbi člana 31. ove Odluke;

21) drži životinje suprotno članu 32. ove Odluke.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 15.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako izvodi psa bez povodnika, odnosno bez zaštitne korpe na njušci (čl. 10. stav 1.)

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 38

Držaoci životinja dužni su da držanje životinja usklade sa odredbama ove Odluke u roku od 3 meseca od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 39

Držaoci pasa rase "pitbul terijer" dužni su da u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke sa teritorije opštine Šabac uklone ove pse.

Član 40

Skupljanje, prevoz i sahranjivanje uginulih životinja, kao i otpadaka životinjskog porekla vrši JKP "Stari grad" Šabac u skladu sa važećim propisima.

Član 41

Površine javne namene odnosno delovi parkova iz člana 11. ove Odluke odrediće svojim rešenjem Odeljenje za inspekcijske i komunalno-stambene poslove, a obeležavanje će izvršiti JKP "Stari grad" Šabac u roku utvrđenom ovim rešenjem.

Član 42

Stupanjem na snagu ove Odluke, prestaje da važi Odluka o držanju domaćih životinja ("Službeni list opštine Šabac" br. 4/95 i 10/07 i "Službeni list grada Šapca" br. 6/09, 28/10, 5/11, 27/11 i 5/14).

Član 43

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Šapca".

Napomene

* Odredbe čl. 20, 21. i 22, člana 32. stav 1. tačka 1, člana 35. stav 1. tačka 4. i člana 36. stav 1. tačka 5. Odluke o držanju domaćih životinja ("Sl. list grada Šapca i opština: Bogatić, Vladimirci i Koceljeva", br. 24/2016 i 5/2019) prestale su da važe 19. februara 2021. godine, danom početka primene Odluke o obavljanju delatnosti zoohigijene na teritoriji grada Šapca ("Sl. list grada Šapca i opština: Bogatić, Vladimirci i Koceljeva", br. 2/2021).