PRAVILNIK
O TEHNIČKIM USLOVIMA ZA PRIKLJUČENJE NA TEHNIČKI SISTEM ZA VODOSNABDEVANJE I TEHNIČKI SISTEM KANALIZACIJE

("Sl. list Grada Novog Sada", br. 13/94)

Član 1

Pravilnikom o tehničkim uslovima za priključenje na tehnički sistem za vodosnabdevanje i tehnički sistem kanalizacije (u daljem tekstu: Pravilnik) bliže se određuju tehnički sistem za vodosnabdevanje (u daljem tekstu: vodovod) i tehnički sistem kanalizacije (u daljem tekstu: kanalizacija) i način priključenja i tehnički uslovi priključenja na vodovod i kanalizaciju kao i postupak za priključenje kućne instalacije u objektu korisnika.

Član 2

Vodovod i kanalizacija, odnosno njihovi delovi, razvrstavaju se:

1. prema načinu korišćenja proizvoda i usluga,

2. prema funkcionalnom rangu odgovarajućih delova komunalnih sistema.

Član 3

Prema načinu korišćenja proizvoda i usluga koje pružaju komunalni objekti se, u smislu ovog pravilnika dele na:

- objekte individualne komunalne potrošnje i

- objekte zajedničke komunalne potrošnje.

Objektima individualne komunalne potrošnje smatraju se oni sistemi komunalne infrastrukture ili njihovi delovi kojima se neposredni korisnici mogu identifikovati, odnosno kod kojih se može meriti obim usluga i proizvoda koje pružaju pojedinim korisnicima.

U objekte zajedničke komunalne potrošnje spadaju oni komunalni sistemi ili njihovi delovi koji u načelu, služe svim stalnim ili povremenim korisnicima komunalnih proizvoda i usluga.

Član 4

Prema funkcionalnom redu komunalni objekti, odnosno njihovi delovi svrstavaju se, u smislu ovog pravilnika u tri grupe koje se iskazuju kao:

- magistralna mreža,

- primarna mreža i

- sekundarna mreža.

Razvrstavanje komunalnih objekata, shodno stavu 1. ovog člana vrši se po sledećim kriterijumima:

- status magistralne mreže imaju objekti i radovi koji su od neposrednog uticaja na ukupan kapacitet i funkcije odgovarajućeg sistema i samim tim imaju značaj za Grad, odnosno naseljeno mesto u celini,

- rang primarne mreže imaju objekti i radovi koji opslužuju dva ili više stambena bloka (postojećih ili planiranih) ili užih prostornih celina druge namene i značajni su samo za određeni deo gradske teritorije, odnosno deo teritorije naseljenog mesta,

- sekundarnoj mreži pripadaju oni delovi komunalnih sistema koji opslužuju dva ili više objekta (zgrade) u jednom stambenom bloku ili uskoj prostornoj celini druge namene i značajni su samo za taj stambeni blok ili usku prostornu celinu.

Član 5

Kod vodovoda se posebno identifikuju sledeće grupe objekata:

1. objekti za zahvatanje, dovod i preradu sirove vode (kaptažni objekti, cevovodi do postrojenja za preradu i dr.),

2. objekti za osnovni razvod čiste vode (cevovodi, pumpne stanice i rezervoari čiste vode),

3. distributivna mreža i

4. specifična mreža za održavanje slobodnih površina i zaštitu objekata (pranje ulica, zalivanje javnih zelenih površina, protivpožarna zaštita i sl.).

Elementi ovog sistema pripadaju objektima individualne komunalne potrošnje. Izuzetno, deo mreže koji služi za održavanje javnih slobodnih površina, svrstava se u zajedničku komunalnu potrošnju.

Objekti za zahvatanje, dovod i preradu sirove vode imaju rang magistralne mreže. Istom rangu po pravilu pripadaju objekti za osnovni razvod čiste vode.

Distributivna mreža, kao i delovi sistema za održavanje javnih slobodnih površina, mogu imati karakter primarne ili sekundarne mreže, što se određuje primenom kriterijuma iz člana 4. stav 1. ovog Pravilnika.

Za svaku od grupa objekata iz stava 1. ovog člana odnosno njihov karakterističan deo Pravilnikom se propisuje:

- prostorni položaj i osnovne funkcionalne karakteristike,

- obim radova iskazan materijalnim pokazateljima (dužina i sl.),

- izrada tehničke dokumentacije sa eventualnim pratećim istražnim radovima,

- globalni troškovi izgradnje,

- vreme izgradnje i eventualno specifični uslovi koji u pojedinim slučajevima mogu biti od značaja (uslovljenost izgradnjom drugih objekata i sl.).

Član 6

U kanalizaciji se posebno identifikuju delovi koji se odnose na:

1. odvođenje otpadnih voda,

2. odvođenje atmosferskih voda,

3. opšti sistem kanalisanja (koji obuhvata i atmosferske vode),

4. specifične delove kanalizacionog sistema koji se mogu javiti u pojedinim slučajevima (kod industrijskih kompleksa u kojima postoji ili se predviđa specifičan postupak prečišćavanja otpadnih voda).

Zavisno od njihovih karakteristika u navedenim sistemima se posebno procenjuju delovi i propisuju uslovi koji se odnose na:

- sabirnu mrežu (različitih profila),

- crpne stanice,

- postrojenja za prečišćavanje,

- specijalne građevine (ulivne i izlivne građevine, drenažne galerije, otvorene i zatvorene retenzije i sl.).

Objekti za odvod otpadnih voda odnosno oni koji pripadaju opštem sistemu kanalisanja svrstavaju se u individualnu komunalnu potrošnju.

Deo sistema koji se odnosi na odvođenje atmosferskih voda, u celini pripada zajedničkoj komunalnoj potrošnji, a specifični sistemi koji koriste tačno identifikovanim objektima svrstavaju se u individualnu komunalnu potrošnju.

Crpne stanice, postrojenja za prečišćavanje i specijalne građevine najčešće pripadaju magistralnoj, ređe primarnoj mreži. Sabirna mreža može imati sva tri funkcionalna ranga koji se u svakom konkretnom slučaju određuju na osnovu kriterijuma iz člana 4. ovog pravilnika.

Za sve delove kanalizacije koji se u skladu sa stavom 1. i 2. ovog člana posebno identifikuju, utvrđuju se tehnički uslovi sa podacima o: položaju i osnovnim funkcionalnim obeležjima, veličini i kapacitetu (dužina i karakterističan profil za mrežu, kapacitet za ostale objekte), uslovima izrade tehničke dokumentacije, uslovima izgradnje i specifičnim uslovima izgradnje ukoliko su od značaja za vreme izvođenja i vrednost radova.

Član 7

Vodovodni priključak je cevni ogranak od vodovodne mreže do okna za smeštaj vodomera, putem kojeg se vrši isporuka vode korisniku.

Kanalizacioni priključak je cevni ogranak od javne kanalizacije do priključnog šahta, kojim se vrši odvođenje upotrebljene vode iz objekta korisnika.

Priključak vodovoda i priključak kanalizacije određuju se aktom o uslovima za uređenje lokacije i projektom.

Član 8

Zahtev za priključenje na vodovod ili kanalizaciju podnosi se isporučiocu shodno odredbama Odluke o proizvodnji i isporuci vode, odvođenju i prečišćavanju otpadnih i atmosferskih voda, proizvodnji i isporuci toplote i proizvodnji i isporuci gasa (u daljem tekstu: Odluka). Uz zahtev se prilaže sledeća dokumentacija:

a) za stambeni objekat: uslovi za uređenje prostora,

b) za privredni objekat: uslovi za uređenje prostora i zahtevan kapacitet (planirane potrebe za vodom, odnosno količina i sastav otpadne vode koja će se ispuštati).

Za objekte za koje ne postoje uslovi za uređivanje prostora, daje se privremeni priključak.

Član 9

Na osnovu podnetog zahteva isporučilac utvrđuje uslove za priključenje, elemente i dimenzije priključka u cilju zadovoljenja potrebnog kapaciteta.

Pod potrebnim kapacitetom podrazumevaju se:

a) kod vodovodnog priključka: kvalitet i količina vode koja se isporučuje i pritisak,

b) kod kanalizacionog priključka: količine i kvalitet vode koja se ispušta u kanalizaciju.

Član 10

Kvalitet vode za piće uređuje se saveznim propisima u skladu sa higijenskim i sanitarnim zahtevima.

Pod količinom vode koja se isporučuje podrazumeva se količina koju isporučilac na osnovu zahteva korisnika i tehničkih mogućnosti vodovoda može odobriti.

Pritisak na mestu priključenja na vodovod određuje se na osnovu mernih podataka na sistemu i njegova veličina unosi se u projekat priključka.

Član 11

Pod količinom vole koja se ispušta u kanalizaciju podrazumeva se količina koju isporučilac na osnovu zahteva korisnika i tehničkih mogućnosti sistema kanalizacije može odobriti.

Kvalitet otpadnih voda koje se mogu ispuštati određen je Odlukom o sanitarno-tehničkim uslovima za ispuštanje otpadnih voda u javnu kanalizaciju.

U slučaju da se korisnik kanalizacije snabdeva iz sopstvenog vodovodnog sistema, dužan je ugraditi merni uređaj pre uliva u kanalizacionu mrežu.

Količina utrošene vode koja se ugrađuje u proizvod korisnika usluge utvrđuje se na osnovu Jugoslovenskih standarda (JUS).

Član 12

Odvođenje atmosferskih voda može se vršiti putem javne kanalizacije ili lokalno, prema mogućnostima korisnika.

Količine atmosferskih voda koje se ispuštaju u kanalizaciju utvrđuju se na osnovu veličine parcele, podataka nadležne institucije o godišnjim prosečnim padavinama i odnosa upijajućih i slivnih površina parcele.

Korisnici koji atmosferske vode odvode lokalno, oslobađaju se plaćanja cene za te vode.

Član 13

U slučaju da zahtevana količina vode koja se isporučuje, odnosno, količina vode koja se ispušta u kanalizaciju prevazilazi tehničke mogućnosti sistema, korisnik je dužan da obezbedi učešće u finansiranju izgradnje, rekonstrukcije ili dogradnje određenih objekata u cilju zadovoljavanja traženog kapaciteta, u skladu sa uslovima koje propisuje isporučilac.

Član 14

Izrada projektne dokumentacije priključka i građenje priključka vodovoda i kanalizacije su u nadležnosti isporučioca.

Član 15

Troškove izvođenja, saglasnosti na priključenje, projektovanja i građenja priključka snosi korisnik.

Isporučilac je dužan da u roku od 30 dana od dana prijema zahteva za priključenje priključi objekat korisnika na vodovod, odnosno na kanalizaciju, ako su za to ispunjeni tehnički uslovi.

Član 16

Korisnik je u obavezi da pre izrade vodovodnog priključka sagradi okno za smeštaj vodomera, odnosno, priključni šaht ukoliko se radi kanalizacioni priključak.

Materijali od kojih se gradi okno za smeštaj vodomera i priključni šaht kanalizacije su, po pravilu, puna opeka zidana u cementnom malteru, beton i armirani beton. Dimenzije i položaj okna, odnosno, šahta, kao i svi potrebni detalji određuju se projektom priključka.

Član 17

Nije dozvoljeno kućnu vodovodnu instalaciju koristiti za uzemljenje električnih instalacija i uređaja.

Član 18

Objekat koji čini građevinsku celinu može biti priključen na javni vodovod jednim priključkom.

Izuzetno od prethodnog stava, zgrade kolektivnog stanovanja i drugi objekti mogu imati toliko priključaka, koliko i zajedničkih ulaza, odnosno zasebnih tehnoloških celina.

Član 19

Više prizemnih stambenih i drugih objekata na jednoj katastarskoj parceli koji imaju zajednički ulaz, priključuju se jednim priključkom.

Za svaki od objekata iz stava 1. ovog člana može se ugraditi posebni vodomer.

Član 20

Korisnik priključka izgrađenog pre stupanja na snagu ovog Pravilnika je dužan da dozvoli priključenje budućim korisnicima na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, ukoliko nema drugih mogućnosti za buduće korisnike za redovno priključenje.

Novi korisnici, koji se priključe dužni su da nadoknade korisniku deo troškova koje je imao prilikom priključenja.

Član 21

U objektima u kojima se pored stambenih nalaze i poslovne prostorije, nosilac prava korišćenja, odnosno vlasnik tih prostorija je dužan da ugradi poseban vodomer na priključku.

Član 22

Priključenje korisnika u zonama magistralnih i primarnih mreža vrši se preko sekundarne mreže.

Član 23

U višespratnim stambenim zgradama u kojima se ugrađuju hidrofori, moraju se ugraditi zaštitni uređaji koji sprečavaju naglo uzimanje vode iz vodovodne mreže i štite vodomer od hidrauličnih udara i okolinu od buke.

Član 24

Nije dozvoljeno okno za vodomer postavljati u prostorijama namenjenim za stanovanje, sanitarno-higijenskim prostorijama ili prostorijama kojima nije moguć pristup.

Okno koje ne odgovara tehničkim uslovima za priključenje, korisnik je dužan da prilagodi propisanim uslovima u roku od 6 meseci od pismene opomene isporučioca.

Član 25

Sklonište za vodomer mora biti pristupačno, čisto, suvo, zaštićeno od mraza i oštećenja ili krađe instalacija u njemu.

O održavanju skloništa za vodomer stara se:

1. za objekte individualnog stanovanja i korisnike u poslovnim prostorijama - korisnik usluge,

2. za objekte kolektivnog stanovanja - isporučilac.

Korisnik i ovlašćeni radnik isporučioca dužni su da odmah prijave neispravnost vodomera i priključka.

Član 26

U slučaju kvara vodomera, isporučilac snosi troškove popravke.

U slučaju oštećenja vodomera troškove snosi korisnik.

U slučaju spora, uzrok oštećenja utvrđuje zajednička komisija isporučioca, korisnik i predstavnik komunalne inspekcije.

Član 27

U oknu za vodomer nije dozvoljeno postavljati druge uređaje vodovoda kao što su hidranti, česme i drugo.

Član 28

Korišćenje priključka od strane drugih korisnika, podleže prethodnoj tehničkoj proveri od strane isporučioca.

Za postavljanje kontrolnog vodomera neophodno je da se korisnik obrati isporučiocu u cilju određivanja tehničkih uslova građenja i vršenja nadzora kod montaže i instalacije kontrolnog mernog uređaja.

Član 29

Nakon priključenja na vodovod, ili ugradnje kontrolnog vodomera isporučilac obavlja tehnički pregled i sačinjava zapisnik, što za slučaj priključenja na sistem ima karakter zasnivanja pretplatničkog odnosa sa korisnikom.

Član 30

Kada korisnik poseduje lokalni vodovod sa sopstvenim izvorištem za isporuku vode, može se priključiti na vodovod, u skladu sa ovim pravilnikom, s tim da nije dozvoljeno povezivanje priključka i lokalnog vodovoda.

Član 31

Uz dostavljanje zapisnika i stavljanje priključka u upotrebu, isporučilac daje korisniku uputstva o održavanju okna za smeštaj vodomera, odnosno priključnog šahta, o omogućavanju pristupa radi očitavanja brojila, zaštiti od smrzavanja, zabrani neovlašćenog priključenja drugih korisnika na priključak i drugom.

Član 32

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o tehničkim uslovima za priključenje na javni vodovod ("Službeni list grada Novog Sada", broj 1/83).

Član 33

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Novog Sada".