PRAVILNIK
O PRUŽANJU USLUGE POMOĆ U KUĆI ZA DECU SA SMETNJAMA U RAZVOJU

("Sl. list grada Bora", br. 17/2021)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se način i uslovi pružanja usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju.

Član 2

Pravo - prioritet na uslugu pomoći u kući obezbeđuje se deci koja imaju ograničenje fizičkih i psihičkih sposobnosti.

Član 3

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju dostupna je detetu pod uslovom da dete:

- ima identifikovanu potrebu za uslugom pomoć u kući i iskaže volju za korišćenjem usluge (u ime lica koje se nalazi pod starateljskom zaštitom, staratelj mora iskazati volju);

- da poseduje adekvatnu lekarsku dokumentaciju zdravstvene ustanove;

- da dete i roditelj / staratelj / hranitelj sa kojim dete živi ima prebivalište na teritoriji grada Bora.

Procena potreba deteta za pružanjem dodatne podrške vrši se po zahtevu roditelja, odnosno staratelja deteta i po službenoj dužnosti - na inicijativu zdravstvene ili ustanove socijalne zaštite, odnosno pružaoca usluga socijalne zaštite, uz saglasnost roditelja, odnosno staratelja deteta.

Član 4

O pravu na uslugu pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju odlučuje Centar za socijalni rad "Bor" donošenjem rešenja.

Protiv rešenja Centra za socijalni rad Bor, stranka ima pravo na žalbu Gradskom veću grada Bora, u roku od 15 dana od dana prijema rešenja.

Žalba se predaje prvostepenom organu, Centru za socijalni rad "Bor".

Član 5

Roditelj, staratelj ili hranitelj deteta podnosi zahtev za ostvarivanje prava na pružanje usluge pomoć u kući detetu, Centru za socijalni rad "Bor".

Pokretanje postupka je moguće i na inicijativu fizičkog ili pravnog lica.

Zahtev iz stava 1. ovog člana se podnosi na propisanom obrascu koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Član 6

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju pruža se počev od datuma utvrđenom u predlogu ovlašćenog pružaoca usluge u vremenskom okviru određenom Individualnim planom podrške detetu.

Negovateljica deteta angažovana je u radu sa jednim korisnikom najmanje 20, a najviše 40 sati nedeljno, prema procenjenim potrebama i kapacitetima korisnika, a u skladu sa odredbama o radnom vremenu iz zakona kojim su uređeni radni odnosi.

Pružalac usluge, korisnik usluge i negovatelj/ca mogu da se dogovore o preraspodeli radnog vremena negovatelja/ce, prema individualnim potrebama korisnika, a u skladu sa zakonom kojim su uređeni radni odnosi.

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju se obezbeđuje tokom cele godine osim državnih i verskih praznika.

II NORMATIVI I STANDARDI ZA UTVRĐIVANJE PRAVA NA IZBOR I ANGAŽOVANJE NEGOVATELJICE/A - DOMAĆICE

Član 7

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju ruža se u skladu sa nacionalnom regulativom uz primenu standarda drugih elemenata propisanih Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite ("Službeni glasnik RS", br. 42/13, 89/18 i 73/19).

Član 8

Grad Bor uslugu pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju nabavlja od pružaoca usluge u postupku javne nabavke usluga socijalne zaštite u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju nabavlja se od pružaoca usluge socijalne zaštite koji je za to licenciran, odnosno koji ispunjava kriterijume i standarde i uslove propisane Zakonom o socijalnoj zaštiti i propisima donetim za njegovo sprovođenje i ovim pravilnikom.

Nakon sprovedenog postupka javne nabavke, Gradska uprava grada Bora zaključuje ugovor sa odabranim pružaocem usluge kojim se obavezno uređuje način plaćanja, praćenje i trajanje pružanja usluge socijalne zaštite, kao i način izveštavanja i uslovi raskida ugovora.

III PRAVA I OBAVEZE PRUŽAOCA USLUGE

Član 9

Pružalac usluge, odnosno realizator programskih aktivnosti ima najmanje jednog stručnog radnika.

Neposrednu uslugu pomoć u kući deci sa smetnjama u razvoju pruža saradnik - negovatelj/ica - domaćica.

Stručni radnik i saradnik - negovatelj/ica moraju imati završenu obuku po akreditovanom programu.

Pružalac usluge učestvuje u odabiru i zadužen je za radno angažovanje negovatelj/ica - domaćica i stručnog radnika.

Pružalac sluge zaključuje ugovor o radnom angažovanju sa negovateljicama/domaćicama i stručnim radnikom kojim se bliže definišu međusobna prava, obaveze i odgovornosti.

Za angažovane negovateljice/nje - domaćice, pružalac usluge organizuje internu osnovnu obuku (individualnu ili grupnu) i obezbeđuje potreban materijal i literaturu.

Član 10

Pružalac usluge zaključuje ugovor sa roditeljem/starateljem deteta kome je potrebna negovateljica za vreme za koje je zaključen ugovor između Gradske uprave grada Bora i pružaoca usluge.

Član 11

Pružalac usluge ima obavezu vođenja neophodne evidencije i dokumentacije, kompletnog administriranja dodatne podrške kroz angažovanje negovateljice - domaćice, kao i pružanje stručne, tehničke i svake druge vrste podrške i pomoći negovateljima dece i roditeljima/starateljima deteta u skladu sa propisima.

Član 12

Pružalac usluge ima obavezu da izveštava Centar za socijalni "Bor", a i o ugovorima koji su zaključeni na osnovu rešenja Centra za socijalni rad "Bor" kojim se priznaje pravo na ovu uslugu za svako dete pojedinačno, kao i o načinu na koji se usluga realizuje.

Pružalac usluge dužan je da mesečno izveštava pisanim putem o pruženim uslugama, Centar za socijalni rad "Bor" a o utrošku sredstava od strane korisnika Odeljenje za finansije i javne nabavke Gradske uprave grada Bora.

Svi angažovani negovatelji/ce su u obavezi da vode evidenciju svog rada kroz radne liste i mesečne izveštaje, kao i da pružalac usluge iste dostavi kao prilog uz zahtev za mesečnu isplatu.

IV PRAVA I OBAVEZE NEGOVATELJICE - DOMAĆICE

Član 13

Aktivnosti negovateljice, planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta, odnosno realizacijom aktivnosti usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju kojom se obezbeđuje odgovarajuća nega i pomoć što uključuje:

1) pomoć u održavanju lične higijene deteta (održavanje lične higijene, uključujući po potrebi: pomoć pri oblačenju i svlačenju, umivanju, kupanju, pranju kose, češljanju, brijanju, sečenju noktiju);

2) pružanje usluga laičke, porodične nege uključujući po potrebi: kontrolu uzimanja lekova, pomoć pri kretanju i odlasku u toalet, jednostavnu masažu, nabavku i nadgledanje uzimanja lekova prepisanih od strane kvalifikovanih medicinskih stručnjaka, odvođenje na lekarske preglede, a prema potrebi i obezbeđivanje dostupnosti osnovne zdravstvene nege;

3) čuvanje i animacija deteta odnosno provođenje slobodnog vremena sa detetom (igra, stimulacija, jednostavne vežbe, šetnja);

4) psihosocijalna podrška detetu - korisniku i članovima porodice i srodnika.

Roditelj/staratelj svojeručnim potpisom daje saglasnost na individualni plan podrške.

Nadzor nad radom negovateljice/lja ličnog vrši stručni radnik pružaoca usluge.

Član 14

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju se obavlja uz sva poštovanja i uvažavanja ličnosti deteta uz strogu zabranu bilo kog vida nasilja ili diskriminacije, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti, psihičkog ili fizičkog invaliditeta, i strogu zabranu dovođenja deteta u ponižavajući položaj.

Prilikom pružanja usluge, negovatelj/ca će se rukovoditi i postupati u skladu sa sledećim principima:

- individualizovana podrška;

- poštovanje prava deteta;

- poštovanje porodičnih opredeljenja i stilova života;

- saradnja sa porodicom i drugim akterima u detetovom životu;

- poštovanje privatnosti deteta i porodice;

- bezbednosti i sigurnosti deteta.

Član 15

Negovatelj/ca svakodnevno vodi evidenciju o broju sati u kojima je angažovan/a na propisanom obrascu.

Roditelj/staratelj deteta ličnim potpisom potvrđuje tačnost unešenih podataka na propisanom obrascu za svaki dan angažovanja ponaosob.

U slučaju da ne postoji uredno popunjen obrazac ili overa istog potpisom roditelja/staratelja smatraće se da taj dan u mesecu, ili mesec negovatelj/ca nije bio/la angažovan/a.

Obračun za izvršenu uslugu vrši pružaoc usluge na osnovu uredno popunjenog obrasca iz stava 1. ovog člana popunjenog i potpisanog od strane negovatelj/ce najkasnije do 5. u tekućem za prethodni mesec.

V OBEZBEĐIVANJE SREDSTAVA

Član 16

Usluga pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju nabavlja se od pružaoca usluga socijalne zaštite koji je za to licenciran kroz postupak javne nabavke usluga socijalne zaštite, u skladu sa zakonom koji uređuje javne nabavke, zakonom o socijalnoj zaštiti i propisima donetim za njihovo sprovođenje.

Finansijska sredstva za pružanje usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju obezbeđuju se iz budžeta grada Bora, od donatora, sponzora, ostalih nivoa vlasti i drugih izvora u skladu sa zakonom.

Član 17

Svi korisnici usluge, shodno članu 212. stav 7. Zakona o socijalnoj zaštiti, koji ostvaruju pravo na dodatak za pomoć drugog lica, odnosno pravo na novčanu nadoknadu za pomoć i negu drugog lica po bilo kom osnovu učestvuju sa 20% iznosa tog dodatka odnosno naknade u troškovima usluge socijalne zaštite.

VI ZAVRŠNA ODREDBA

Član 18

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Bora".