PRAVILNIK

O SADRŽINI I FORMI EVIDENCIJE KOJU VODI PRUŽALAC USLUGA POVEZANIH S DIGITALNIM TOKENIMA KOJI DRŽI NOVČANA SREDSTVA, ODNOSNO DIGITALNE TOKENE KORISNIKA

("Sl. glasnik RS", br. 69/2021)

Uvodna odredba

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuju sadržina i forma evidencije koju vodi pružalac usluga povezanih s digitalnom imovinom u delu poslovanja koji se odnosi na digitalne tokene, koji drži novčana sredstva, odnosno digitalne tokene korisnika digitalnih tokena (u daljem tekstu: pružalac usluga).

Značenje pojedinih pojmova

Član 2

Pojedini pojmovi, u smislu ovog pravilnika, imaju sledeće značenje:

1) evidencija označava jedinstven, sistematizovan i u svakom trenutku lako dostupan i pregledan skup podataka koje vodi pružalac usluga, koji u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini (u daljem tekstu: Zakon) i dozvolom Komisije za hartije od vrednosti (u daljem tekstu: Komisija) za pružanje usluga povezanih s digitalnim tokenima, odnosno saglasnošću Komisije za pružanje usluga povezanih s digitalnim tokenima u stranoj državi, drži novčana sredstva, odnosno digitalne tokene korisnika digitalnih tokena;

2) korisnik digitalnih tokena označava fizičko lice, preduzetnika ili pravno lice koje koristi ili je koristilo uslugu povezanu s digitalnim tokenima kod pružaoca usluga (u daljem tekstu: korisnik);

3) transakcija s digitalnim tokenima označava kupovinu, prodaju, prihvatanje ili prenos digitalnih tokena ili zamenu digitalnih tokena za druge digitalne tokene i/ili drugu digitalnu imovinu;

4) usluga povezana s digitalnim tokenima označava jednu ili više usluga iz člana 3. stav 1. Zakona;

5) adresa digitalnih tokena označava jedinstvenu oznaku (eng. identifier) virtuelnog mesta koje sadrži podatke o određenoj digitalnoj imovini.

Pravila o držanju novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena korisnika

Član 3

Pružalac usluga dužan je da novčana sredstva korisnika drži na računu kod banke koji je odvojen od novčanog računa pružaoca usluga, a posebna saglasnost korisnika ili ovlašćenje za otvaranje tog računa nije neophodna.

Pružalac usluga može novčana sredstva korisnika držati na jednom ili više računa.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, pružalac usluga može novčana sredstva korisnika koji je fizičko lice držati i na zbirnom računu.

Novčana sredstva korisnika koja drži, pružalac usluga može da koristi samo za plaćanje obaveza u vezi sa uslugama povezanim s digitalnim tokenima za koje ima dozvolu Komisije.

Član 4

Pružalac usluga koji drži digitalne tokene korisnika, podatke o tim digitalnim tokenima može držati na jednoj ili više adresa digitalnih tokena, kao i na zbirnoj adresi digitalnih tokena. Zbirnom adresom digitalnih tokena iz ovog stava smatra se adresa digitalnih tokena koja sadrži podatke o digitalnim tokenima više od jednog korisnika.

Sadržina evidencije

Član 5

Pružalac usluga dužan je da u evidenciji vodi sledeće podatke za svakog pojedinačnog korisnika čija novčana sredstva, odnosno digitalne tokene drži:

1) osnovne identifikacione podatke korisnika (u zavisnosti od toga da li je korisnik fizičko lice, odnosno pravno lice ili preduzetnik, identifikacioni podaci korisnika su podaci koji se dostavljaju i koje sadrži jedinstveni registar tekućih i drugih računa pravnih i fizičkih lica koji vodi Narodna banka Srbije na osnovu zakona kojim se uređuju platne usluge i odluke Narodne banke Srbije kojom se uređuju bliži uslovi i način vođenja jedinstvenog registra računa);

2) podatke o vrsti usluge povezane s digitalnim tokenima u vezi s kojom se drže novčana sredstva, odnosno digitalni tokeni korisnika;

3) broj računa kod banke na kojem se vode novčana sredstva korisnika, sa oznakom da li se radi o pojedinačnom ili zbirnom računu, ako se u skladu s članom 3. stav 3. ovog pravilnika novčana sredstva korisnika mogu držati na zbirnom računu, kao i poslovno ime banke kod koje se vodi taj račun, odnosno adresa digitalnih tokena koja sadrži podatke o digitalnim tokenima korisnika koje taj pružalac usluga drži, sa oznakom da li se radi o pojedinačnoj ili zbirnoj adresi, a ako se novčana sredstva vode na više računa, odnosno ako se podaci o digitalnim tokenima nalaze na više adresa digitalnih tokena - brojeve svih računa i poslovna imena svih banaka, odnosno sve adrese digitalnih tokena;

4) podatke o stanju novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena korisnika koje taj pružalac usluga drži, i to za svaki poseban račun korisnika, uključujući i zbirne račune, ako se u skladu s članom 3. stav 3. ovog pravilnika novčana sredstva korisnika mogu držati na zbirnom računu, odnosno za svaku posebnu adresu digitalnih tokena, uključujući i zbirne adrese za koje se navodi tačan udeo digitalnih tokena koji se vode na toj adresi;

5) pravni osnov po kome je pružalac usluga ovlašćen da drži novčana sredstva, odnosno digitalne tokene korisnika (ugovor, s datumom i zavodnim brojem tog ugovora);

6) podatke o nalozima korisnika u vezi s novčanim sredstvima, odnosno digitalnim tokenima koje taj pružalac usluga drži (vreme ispostavljanja i evidencioni broj naloga, odbijeni nalozi s razlozima za odbijanje i dr.), koji su automatski (elektronski) povezani s nalozima iz knjige naloga korisnika, koju pružalac usluga vodi u skladu sa Zakonom;

7) sve promene podataka iz odredaba pod 1) do 6) ovog člana, sa opisom promene i datumom promene (npr. promena adrese prebivališta, odnosno sedišta korisnika, promena vrste usluge povezane s digitalnim tokenima u vezi s kojom se drže novčana sredstva, promena računa na kojem se vode novčana sredstva korisnika);

8) napomene pružaoca usluga u vezi s novčanim sredstvima, odnosno digitalnim tokenima korisnika koje drži (npr. docnja u izmirenju novčanih obaveza korisnika).

Član 6

Ako u skladu s članom 3. stav 3. ovog pravilnika novčana sredstva korisnika drži na zbirnom računu, pružalac usluga dužan je da u evidenciji vodi podatke o ukupnom stanju novčanih sredstava na tom računu, kao i o stanju novčanih sredstava svakog pojedinačnog korisnika koja se vode na tom računu.

Stav 1. ovog člana shodno se primenjuje i na zbirnu adresu digitalnih tokena.

Član 7

Nakon izvršenja transakcije s digitalnim tokenima, odnosno pružanja usluge povezane s digitalnim tokenima korišćenjem novčanih sredstava, odnosno digitalne imovine koje drži, pružalac usluga dužan je da bez odlaganja u evidenciju unese sledeće podatke za tog korisnika:

1) podatke o izvršenoj transakciji s digitalnim tokenima, odnosno o pruženoj usluzi povezanoj s digitalnim tokenima (vrsta, datum i vreme, vrednost transakcije, odnosno usluge);

2) podatke o svim drugim učesnicima u izvršenju transakcije s digitalnim tokenima, odnosno pružanju usluge povezano s digitalnim tokenima (npr. o drugom pružaocu usluga koji je učestvovao u izvršenju te transakcije, odnosno pružanju te usluge i licu u čiju korist korisnik iz ovog stava inicira izvršenje te transakcije, odnosno pružanje te usluge), koje pružalac usluga na osnovu zakona kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma prikuplja o svim licima koja učestvuju u transakciji.

Ako je u izvršenju transakcije, odnosno pružanju usluge iz stava 1. ovog člana učestvovalo više od jednog lica, pružalac usluga dužan je da podatke iz tog stava unese u evidenciju posebno za svako to lice (npr. deo ukupne vrednosti transakcije koji se odnosi na tog učesnika).

Pružalac usluga dužan je da po izvršenju transakcije s digitalnim tokenima, odnosno pružanju usluge povezane s digitalnim tokenima bez odlaganja ažurira podatke u evidenciji o stanju novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena koje drži, kao i sve druge podatke koji se menjaju usled izvršenja te transakcije, odnosno pružanja te usluge.

Član 8

Evidenciju čine i ugovorna i druga dokumentacija između pružaoca usluga i korisnika kojom se uređuju prava i obaveze tih lica, kao i uslovi pod kojima taj pružalac usluga pruža usluge svojim korisnicima, kao i ugovori o otvaranju računa kod banke na kojem se vode novčana sredstva korisnika i druga dokumentacija u vezi s tim korisnikom.

Forma i način vođenja evidencije

Član 9

Pružalac usluga vodi evidenciju u elektronskoj formi u skladu s članom 84. Zakona.

Član 10

Pružalac usluga dužan je da evidenciju vodi tačno, pregledno, ažurno i na način kojim se omogućava da se u svakom momentu i bez odlaganja mogu utvrditi stanje i kretanje novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena korisnika u vezi sa izvršenjem transakcija s digitalnim tokenima, odnosno pružanjem usluga povezanih s digitalnim tokenima, kao i razdvojiti novčana sredstva, odnosno digitalne tokene jednog korisnika od novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena drugog korisnika, kao i od sopstvenih novčanih sredstava, odnosno digitalnih tokena.

Pružalac usluga dužan je da dokumentaciju o jednom korisniku drži odvojeno od dokumentacije o drugom korisniku i dokumentacije o transakcijama izvršenim za sopstveni račun.

Pružalac usluga dužan je da redovno sravnjuje svoje interne račune sa evidencijama i računima korisnika u smislu ovog pravilnika tako da obezbedi tačnu i ažurnu evidenciju u svakom trenutku.

Član 11

Na pristup podacima iz evidencije, kao i na saopštavanje i dostavljanje tih podataka, primenjuju se odredbe Zakona kojima se uređuje poslovna tajna, kao i član 84. stav 2. Zakona.

Podaci o ličnosti koji se upisuju u evidenciju prikupljaju se, obrađuju, čuvaju i koriste u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Vođenje evidencije u ograncima u inostranstvu

Član 12

Pružalac usluga dužan je da obezbedi da se evidencija vodi u skladu sa ovim pravilnikom i u njegovim ograncima u inostranstvu.

Završna odredba

Član 13

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 29. juna 2021. godine.