ODLUKAO KOMUNALNOJ MILICIJI ("Sl. list grada Kraljeva", br. 20/2021) |
Ovom odlukom bliže se određuju poslovi i ovlašćenja Komunalne milicije utvrđeni zakonom i odlukama Skupštine grada Kraljeva, čijim obavljanjem se obezbeđuje izvršavanje nadležnosti grada Kraljeva, oblici i način ostvarivanja saradnje komunalne milicije sa inspekcijskim službama, ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove, ovlašćenim organizacijama, vršiocima komunalne delatnosti, planiranje, kontrola komunalne milicije, vođenje evidencija, zaštita komunalnih milicionara, i druga pitanja od značaja za rad komunalne milicije.
Komunalna milicija vrši poslove određene zakonom i ovom odlukom i druge poslove čijim obavljanjem se obezbeđuje održavanje komunalnog i drugog zakonom utvrđenog reda.
Poslove komunalne milicije obavljaju komunalni milicionari.
Komunalnu miliciju obrazuje Grad Kraljevo, kao unutrašnju organizacionu jedinicu u sastavu Gradske uprave grada Kraljeva - Odeljenje Komunalne milicije.
Odeljenjem komunalne milicije rukovodi načelnik Odeljenja.
U Odeljenju komunalne milicije obrazuju se područne organizacione jedinice za deo područja Grada, kojima rukovode šefovi organizacionih jedinica i koji za svoj rad i rad područnih organizacionih jedinica odgovaraju načelniku Odeljenja.
Poslove Komunalne milicije obavljaju uniformisani komunalni milicionari.
Izuzetno od stava 4. ovog člana, poslove Komunalne milicije mogu obavljati i komunalni milicionari bez službene uniforme sa oznakama, po pisanom nalogu načelnika komunalne milicije.
Organizacija Komunalne milicije, unutrašnje uređenje i sistematizacija radnih mesta, zasnivanje radnog odnosa, uslovi za rad na poslovima komunalnih milicionara, uslovi za rad na poslovima načelnika Odeljenja Komunalne milicije i za rad na poslovima šefova područnih organizacionih jedinica, kao i uslovi za rad na poslovima unutrašnje kontrole uređuju se posebnim aktima organa Grada, u skladu sa zakonom.
Sredstva za finansiranje rada Komunalne milicije obezbeđuju se u budžetu grada Kraljeva.
Poslovi Komunalne milicije su:
1) održavanje komunalnog i drugog zakonom uređenog reda od značaja za komunalnu delatnost, a naročito u oblastima, odnosno pitanjima:
- snabdevanja vodom, odvođenja otpadnih i atmosferskih voda;
- javne čistoće, prevoza i deponovanja zemlje i ostalog rastresitog materijala;
- prevoza i deponovanja komunalnog i drugog otpada;
- ulica, opštinskih i nekategorisanih puteva;
- saobraćajnih oznaka i signalizacije;
- parkiranja;
- prevoza putnika u gradskom i prigradskom, odnosno lokalnom saobraćaju;
- taksi prevoza;
- postavljanja privremenih poslovnih objekata;
- zaštite od buke u životnoj sredini;
- kontrole radnog vremena subjekata nadzora;
- održavanja komunalnih objekata, pijaca, groblja, parkova, zelenih i drugih javnih površina, javne rasvete, stambenih i drugih objekata, u skladu sa zakonom;
2) vršenje kontrole nad primenom zakona i drugih propisa i opštih akata iz oblasti komunalne i drugih delatnosti iz nadležnosti jedinice lokalne samouprave;
3) ostvarivanje nadzora u javnom gradskom, prigradskom i drugom lokalnom saobraćaju, u skladu sa zakonom i propisima organa Grada;
4) zaštita životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za Grad;
5) podrška u sprovođenju propisa kojima se obezbeđuje nesmetano odvijanje života u Gradu, očuvanje dobara i izvršavanje drugih zadataka iz nadležnosti Grada;
6) vršenje kontrole nad primenom zakona kojim se uređuju državni simboli, osim u odnosu na državne organe, organe teritorijalne autonomije, jedinicama lokalne samouprave i imaoce javnih ovlašćenja;
7) drugi poslovi, u skladu sa zakonom.
Poslovi iz stava 1. tačke 1. i 2. ovog člana ne odnose se na nadležnosti inspekcije utvrđene zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti i zakonom kojim se uređuju putevi.
Komunalna milicija u obavljanju poslova sarađuje sa komunalnom milicijom drugih jedinica lokalne samouprave, razmenjuje podatke i obaveštenja i ostvaruje druge oblike zajedničkog rada u okviru uzajamnog pružanja stručne pomoći.
Pored poslova iz člana 4. ove odluke, Komunalna milicija:
- preduzima hitne mere zaštite životne sredine, zaštite od elementarnih i drugih nepogoda, zaštite od požara i druge zaštite iz nadležnosti Grada kad te mere ne mogu pravovremeno da preduzmu drugi nadležni organi Grada i ovlašćene organizacije, o čemu odmah obaveštava te organe, odnosno organizacije;
- učestvuje u vršenju spasilačke funkcije u slučaju opasnosti izazvane elementarnim nepogodama i drugim oblicima ugrožavanja iz alineje 1 ovog člana i pruža pomoć drugim organima, pravnim i fizičkim licima na otklanjanju posledica.
Poslovi Komunalne milicije obavljaju se organizovanim prisustvom komunalnih milicionara na mestima održavanja reda, preduzimanjem drugih preventivnih mera i primenom zakonom predviđenih ovlašćenja komunalne milicije.
U svom radu komunalni milicionari rukovode se i principom rada sa najmanjim štetnim posledicama, a sredstva prinude primenjuju samo kad je to apsolutno nužno i u meri koja je neophodna za izvršenje zadataka bez nepotrebnih štetnih posledica, u skladu sa zakonom.
U skladu sa zakonom i drugim propisima, načelnik Komunalne milicije daje obavezna uputstva komunalnim milicionarima za obavljanje poslova komunalne milicije.
III OVLAŠĆENJA KOMUNALNE MILICIJE
U obavljanju poslova Komunalne milicije, komunalni milicionar ima sledeća ovlašćenja:
1. upozorenje;
2. usmeno naređenje;
3. provera identiteta;
4. dovođenje;
5. zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila;
6. privremeno oduzimanje predmeta;
7. audio i video snimanje;
8. upotreba sredstava prinude, i to: fizičke snage, raspršivača sa nadražujućim dejstvom, sredstava za vezivanje i službene palice;
9. prikupljanje obaveštenja;
10. druga ovlašćenja u skladu sa zakonom.
Ovlašćenja utvrđena u stavu 1. ovog člana primenjuju se pod uslovima i na način utvrđen zakonom kojim se uređuju ovlašćenja komunalne milicije, zakonom kojim se uređuju unutrašnji poslovi, podzakonskim propisima o policijskim ovlašćenjima i načinu obavljanja policijskih poslova, kao i podzakonski propisi o načinu snimanja na javnom mestu i načinu na koji komunalna milicija saopštava nameru da vrši snimanje.
Ovlašćenja Komunalne milicije prema maloletnim licima primenjuju komunalni milicionari posebno osposobljeni za rad sa maloletnicima, i ista se primenjuju u prisustvu roditelja ili staratelja maloletnog lica, a u slučaju da su oni nedostupni u prisustvu predstavnika organa starateljstva.
Komunalni milicionar može, kada je za to ovlašćen zakonom, drugim propisom i opštim aktom jedinice lokalne samouprave, izdati prekršajni nalog, podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo, i obavestiti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Kada je zakonom ovlašćen za donošenje rešenja, komunalni milicionar primenjuje odredbe Zakona o opštem upravnom postupku ili drugog zakona kojim je ovlašćen za donošenje rešenja.
Protiv rešenja komunalnog milicionara može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Kraljeva u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
Komunalni milicionar izdaje prekršajni nalog u skladu sa odredbama zakona kojima se uređuju prekršaji.
Izuzetno, kada učinilac prekršaja nije zatečen na licu mesta, komunalni milicionar u skladu sa zakonom može primeniti ovlašćenje prikupljanja obaveštenja, podataka i informacija od lica za koje se pretpostavlja da raspolaže istim, u cilju otkrivanja učinioca prekršaja, kao i da pribavi potrebne podatke i informacije u saradnji sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove.
Kada komunalni milicionar primenjuje ovlašćenje iz prethodnog stava usmenim putem, o tome sačinjava službenu belešku u koju upisuje o kom prekršaju se radi, koji podaci su neophodni da se prikupe o učiniocu tog prekršaja, identifikacione podatke o licu koje daje obaveštenja, izjavu i potpis lica koje je dalo obaveštenje.
Pre podnošenja zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, protiv lica zatečenog u vršenju prekršaja, komunalni milicionar sačinjava zapisnik u kome konstatuje povredu propisanog reda koji čini pravno obeležje prekršaja, identifikacione podatke lica zatečenog u prekršaju, izjavu i potpis lica zatečenog u prekršaju, kao i konstataciju za slučaj odbijanja potpisa zapisnika.
Kada učinilac prekršaja nije zatečen na licu mesta, komunalni milicionar službenom beleškom konstatuje povredu propisanog reda koja čini pravno obeležje prekršaja.
Uz zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, komunalni milicionar prilaže zapisnik, odnosno službenu belešku ili drugi dokaz o učinjenom prekršaju (video ili foto snimak).
IV SARADNJA KOMUNALNE MILICIJE SA DRUGIM SUBJEKTIMA
1. Pomoć u izvršenjima i saradnja sa ovlašćenim organizacijama i vršiocima komunalnih delatnosti
Komunalna milicija pruža pomoć drugim organizacionim jedinicama Uprave, kao i preduzećima, organizacijama i ustanovama koje na osnovu zakona, odnosno opšteg akta Grada odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka (u daljem tekstu ovlašćene organizacije) kao i vršiocima komunalne delatnosti, kada po oceni ovlašćene organizacije ili vršioca komunalne delatnosti postoje pretpostavke da sprovođenje njihove izvršne odluke neće biti moguće bez prisustva komunalnih milicionara, u kom slučaju o angažovanju komunalne milicije i načinu pružanja pomoći odlučuje načelnik komunalne milicije u roku od 48 časova od podnošenja zahteva ovlašćene organizacije ili vršioca komunalne delatnosti.
Komunalna milicija ostvaruje saradnju sa ovlašćenim organizacijama i vršiocima komunalnih delatnosti u pogledu međusobnog obaveštavanja, razmene informacija, razmene podataka, preduzimanja zajedničkih mera i aktivnosti, kao i zajedničkog korišćenja sredstava, uređaja i opreme koje može da obezbedi ovlašćena organizacija ili vršilac komunalne delatnosti uz prethodno pribavljenu saglasnost ministarstva nadležnog za sistem lokalne samouprave.
2. Oblici i način ostvarivanja saradnje sa gradskim inspekcijskim službama
U obavljanju svojih poslova Komunalna milicija sarađuje sa inspekcijskim službama Grada, u skladu sa zakonom, i propisima kojima se uređuje obavljanje inspekcijskih poslova. O ostvarivanju međusobne saradnje Komunalne milicije i inspekcijskih službi staraju se načelnik Odeljenja komunalne milicije i rukovodilac organizacione jedinice nadležne za inspekcijske poslove.
Saradnja obuhvata međusobno obaveštavanje, razmenu informacija, pružanje neposredne pomoći u skladu sa zakonom i preduzimanje zajedničkih mera i aktivnosti od značaja za obavljanje poslova Komunalne milicije i inspekcijskih službi Grada.
Komunalna milicija i inspekcijske službe dužne su da se međusobno obaveštavaju o svim uočenim pojavama koje su od značaja za izvršavanje nadležnosti Grada.
Obaveštavanje se vrši po pravilu, u pisanoj formi, a u slučaju hitnosti može se vršiti telefonom i neposrednim usmenim obraćanjem. Sva dostavljena obaveštenja se evidentiraju.
Za blagovremeno i potpuno obaveštavanje odgovorni su načelnik Odeljenja komunalne milicije i rukovodilac organizacione jedinice nadležne za inspekcijske poslove.
Komunalna milicija i inspekcijske službe razmenjuju informacije od značaja za obavljanje poslova iz svog delokruga, uključujući i podatke iz evidencija koje vode i skladu sa zakonom i propisima grada.
Na podatke o ličnosti sadržane u evidencijama iz stava 1. ovog člana primenjuju se propisi o zaštiti podataka o ličnosti.
Na obrazloženi zahtev rukovodioca organizacione jedinice nadležne za inspekcijske poslove, Komunalna milicija će inspekcijskim službama u vršenju inspekcijskog nadzora pružiti neposrednu pomoć (asistenciju).
Zahtev iz stava 1. ovog člana dostavlja se načelniku Odeljenja komunalne milicije u pisanom obliku, a u slučaju hitnosti može se podneti i usmeno.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, komunalni milicionar će na opravdani usmeni zahtev službenog lica inspekcijske službe i pod uslovima utvrđenim zakonom, pružiti neposrednu pomoć službenom licu inspekcijske službe toku vršenja inspekcijskog nadzora.
Svi zahtevi podneti u skladu sa stavom 2. i 3. ovog člana se evidentiraju.
Komunalna milicija i nadležna inspekcijska služba sprovode zajedničke mere i aktivnosti od značaja za obavljanje poslova komunalne milicije i inspekcijskih službi.
Mesto, način i vreme sprovođenja mera i aktivnosti iz stava 1. ovog člana planiraju se unapred.
Prilikom preduzimanja zajedničkih mera i aktivnosti, komunalni milicionar može na opravdani usmeni zahtev službenog lica inspekcijske službe i pod uslovima utvrđenim zakonom, proveriti identitet lica, pregledati lice i predmete i privremeno oduzeti predmete.
Načelnik Odeljenja komunalne milicije i rukovodilac organizacione jedinice nadležne za inspekcijske poslove po potrebi organizuju zajedničke sastanke i stručne konsultacije o pitanjima koja su od značaja za obavljanje njihovih poslova, a obavezno ako su pitanja od značaja za razgraničenje nadležnosti.
3. Saradnja sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove
U obavljanju poslova i primeni ovlašćenja komunalni milicionari sarađuju sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove.
Kada je to potrebno radi izvršavanja poslova iz nadležnosti Komunalne milicije, na obrazložen zahtev, ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove dostavlja lične podatke o građanima, vozilima i druge podatke iz evidencija koje vode u skladu sa zakonom.
Evidenciju o traženim podacima vodi Komunalna milicija i obezbeđuje obradu tih podataka u skladu sa propisima kojima se obezbeđuje zaštita podataka o ličnosti.
Gradsko veće grada Kraljeva, na predlog načelnika Komunalne milicije, donosi Strateški plan Komunalne milicije.
U skladu sa Strateškim planom, Komunalna milicija sačinjava godišnji plan rada i dostavlja ga Gradskom veću grada Kraljeva na usvajanje.
Uz predlog Strateškog plana i godišnjeg plana rada Komunalne milicije, Komunalna milicija dostavlja i prethodno pribavljeno mišljenje načelnika Gradske uprave grada Kraljeva.
Strateški plan i godišnji plan rada Komunalne milicije pre donošenja usklađuju se sa programom i planom rada ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, planom razvoja Grada i drugim planskim dokumentima Grada koji su od značaja za obavljanje poslova Komunalne milicije. Stručnu pomoć u pripremi Strateškog plana i godišnjeg plana rada pruža ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove.
Na Strateški plan i godišnji plan rada Komunalne milicije saglasnost daje Skupština grada Kraljeva.
Prilikom razmatranja godišnjeg plana Komunalne milicije, Gradsko veće grada Kraljeva po potrebi odlučuje i o izmenama i dopunama Strateškog plana Komunalne milicije.
VI KONTROLA KOMUNALNE MILICIJE
Kontrola Komunalne milicije sprovodi se kontrolom upotrebe sredstava prinude, podnošenjem izveštaja policiji i rešavanjem pritužbi, u skladu sa zakonom.
O upotrebi sredstava prinude komunalni milicionar podnosi pisani izveštaj načelniku Odeljenja komunalne milicije, najkasnije u roku od 24 časa od upotrebe sredstava prinude. Izveštaj sadrži podatke o licu, vremenu i mestu upotrebe sredstva prinude, vrsti upotrebljenog sredstva prinude i drugim činjenicama i okolnostima od značaja za ocenu opravdanosti i pravilnosti upotrebe sredstava prinude.
Ukoliko načelnik Odeljenja komunalne milicije oceni da se radi o neopravdanoj i nepravilnoj upotrebi sredstava prinude, preduzeće zakonom predviđene mere radi utvrđivanja disciplinske, prekršajne, odnosno krivične odgovornosti komunalnog milicionara i o tome bez odlaganja obavestiti načelnika Gradske uprave grada Kraljeva.
Ocena o neopravdanoj i nepravilnoj upotrebi sredstava prinude daje se i mere koje načelnik Odeljenja komunalne milicije preduzima u slučaju davanja takve ocene preduzimaju se bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja izveštaja o upotrebi sredstava prinude.
O upotrebi sredstava prinude načelnik Odeljenja komunalne milicije obaveštava nadležnu policijsku upravu najkasnije u roku od 48 časova od upotrebe sredstava prinude.
Ako prilikom upotrebe sredstava prinude dođe do telesne povrede ili nastupi smrt lica, načelnik Odeljenja komunalne milicije o tome podnosi pisani izveštaj nadležnoj policijskoj upravi, u skladu sa zakonom.
Svako lice može podneti pritužbu Komunalnoj miliciji, ako smatra da su mu nezakonitom ili nepravilnom primenom ovlašćenja komunalnog milicionara povređena prava, u roku od 30 dana od dana kada je do povrede došlo.
Pritužbu razmatra i sve okolnosti utvrđuje načelnik Odeljenja komunalne milicije, odnosno lice koje načelnik ovlasti da rešava pritužbe u skladu sa zakonom, i o svom stavu i eventualnim merama koje je preduzeo dužan je da podnosioca pritužbe obavesti dostavljanjem pisanog odgovora u roku od 15 dana od dana prijema pritužbe, čime se postupak po pritužbi zaključuje.
Ukoliko iz pritužbe ili podataka prikupljenih u postupku kod načelnika Odeljenja komunalne milicije, odnosno lica koje on ovlasti da rešava pritužbe, proizilazi sumnja da je komunalni milicionar primenom ovlašćenja učinio krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, načelnik, odnosno ovlašćeno lice obaveštava nadležnog javnog tužioca, a spise predmeta ustupa Komisiji za rešavanje pritužbi, koja vodi dalji postupak.
Komisiju za rešavanje pritužbi obrazuje Skupština grada Kraljeva. Komisija ima predsednika i četiri člana, i čine je tri odbornika Skupštine grada, načelnik Odeljenja komunalne milicije i predstavnik policije.
Komisija je u postupku razmatranja pritužbe ovlašćena da od podnosioca zahteva i drugih lica prikuplja potrebna obaveštenja i dokaze o činjenicama i okolnostima na koje se pritužba odnosi, kao i da od Gradske uprave grada Kraljeva zatraži potrebnu pomoć.
Postupak rešavanja pritužbe Komisija okončava dostavljanjem odgovora podnosiocu pritužbe u roku od 30 dana od dana isteka roka za vođenje postupka kod načelnika Odeljenja komunalne milicije, odnosno lica koje on ovlasti za rešavanje pritužbi.
Podnosilac pritužbe može, nezavisno od ishoda rešavanja pritužbe, koristiti sva pravna i druga sredstva za zaštitu svojih prava i sloboda, u skladu sa zakonom.
Komunalna milicija vodi evidencije o podnetim prijavama, peticijama i predlozima građana, podnetim pritužbama na rad komunalnih milicionara, upotrebljenim sredstvima prinude i drugim primenjenim ovlašćenjima, audio i video snimcima, privremeno oduzetim predmetima, izdatim službenim legitimacijama, opremi i sredstvima, na način propisan podzakonskim aktima koje donosi ministar nadležan za sistem lokalne samouprave, kojima se propisuje i postupak i način uništavanja podataka koji su prikupljeni audio i video snimanjem javnog mesta, a koji se ne mogu koristiti u postupku. Na podatke o ličnosti sadržane u navedenim evidencijama primenjuju se propisi o zaštiti podataka o ličnosti.
VIII ZAŠTITA KOMUNALNIH MILICIONARA
Za ometanje ili sprečavanje komunalnog milicionara u obavljanju poslova komunalne milicije utvrđenih u članu 8. ove odluke kazniće se za prekršaj pravno lice, preduzetnik, odgovorno lice i fizičko lice novčanom kaznom, odnosno zaštitnom merom uz novčanu kaznu, u skladu sa zakonom.
U obavljanju službene dužnosti komunalni milicionar ima status službenog lica i uživa krivičnopravnu zaštitu propisanu zakonom.
Stupanjem na snagu ove odluke Komunalna policija nastavlja sa radom kao Komunalna milicija, a zaposleni u statusu komunalnog policajca, šefa područne organizacione jedinice, odnosno načelnika Odeljenja komunalne policije nastavljaju sa radom kao komunalni milicionar, šef područne organizacione jedinice, odnosno načelnik Odeljenja komunalne milicije.
Načelnik Gradske uprave grada Kraljeva u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke pripremiće predlog Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta u delu koji se odnosi na Komunalnu miliciju i dostaviti ga Gradskom veću grada Kraljeva na usvajanje.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o komunalnoj policiji ("Službeni list grada Kraljeva", broj 20/10) i Odluka o oblicima i načinu ostvarivanja saradnje Odeljenja komunalne policije i inspekcijskih službi Grada ("Službeni list grada Kraljeva", broj 20/10).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kraljeva".