UREDBA
O NAČINU ČUVANJA, UZORKOVANJA, SKLADIŠTENJA I UNIŠTAVANJA ODUZETIH PSIHOAKTIVNIH KONTROLISANIH SUPSTANCI

("Sl. glasnik RS", br. 79/2021)

Predmet uređivanja

Član 1

Ovom uredbom uređuje se način čuvanja, uzorkovanja, skladištenja i uništavanja oduzetih psihoaktivnih kontrolisanih supstanci (u daljem tekstu: PKS).

Značenje izraza

Član 2

Izrazi upotrebljeni u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:

1) psihoaktivne kontrolisane supstance u smislu ove uredbe su supstance koje se nalaze na Spisku psihoaktivnih kontrolisanih supstanci.

2) ovlašćena laboratorija - pravno lice koje ima dozvolu za identifikaciju i ispitivanje PKS kao i identifikaciju novih psihoaktivnih supstanci u skladu sa Zakonom o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama.

3) referentna laboratorija - laboratorija za koju je ministar nadležan za poslove zdravlja doneo rešenje kojim se određuje za obavljanje poslova referentne laboratorije za identifikaciju i ispitivanje PKS.

4) sigurnosna ambalaža - specijalizovana ambalaža proizvedena za potrebe pakovanja PKS nakon zaplene, odnosno veštačenja, sa utisnutom štampom obrazaca o dostavljenom i veštačenom materijalu; prilikom pravilnog postupanja ambalaža na sebi sadrži plavu ili žutu traku, odnosno, crvenu zaštitnu traku nakon zaplene, odnosno veštačenja.

5) biljni materijal koji predstavlja ili sadrži PKS - može biti biljni materijal (biljne vrste) koji je već obuhvaćen propisom kojim se utvrđuje spisak PKS, kao i biljni materijal koji nije obuhvaćen ovim propisom, ali je impregniran novim psihoaktivnim supstancama.

6) pakovanje PKS - proces objedinjavanja svih zaplena, opredeljenih za uništenje, a već upakovanih ponaosob u svoju sigurnosnu ambalažu, tako što se stavljaju u veće kese ili džakove radi lakšeg dopremanja do mesta uništavanja.

7) službena legitimacija ovlašćenog lica - legitimacija ovlašćenih službenih lica, pripadnika ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

8) obrazac evidencije o zaplenjenom materijalu - obrazac koji se nalazi na sigurnosnoj kesi i popunjava ga ovlašćeno službeno lice ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove koje je zaplenilo psihoaktivne supstance.

9) obrazac evidencije o veštačenom materijalu - obrazac koji se nalazi na sigurnosnoj kesi i popunjava ga zaposleni u laboratoriji koja je izvršila veštačenje dostavljenih supstanci.

10) ekspedicioni list - obrazac koji se popunjava pri ekspediciji uzoraka iz skladišta na uništavanje ili na dodatnu analizu.

11) izveštaj o izvršenom uništavanju supstanci - izveštaj se sačinjava neposredno nakon završenog procesa uništavanja od strane članova Komisije kojim se verifikuje završetak procesa uništavanja.

Čuvanje psihoaktivnih kontrolisanih supstanci

Član 3

Čuvanje zaplenjenih PKS ili izuzete količine materije za veštačenje u laboratoriji moguće je samo ako su nakon zaplene upakovane u propisnu sigurnosnu ambalažu sa popunjenim obrascem evidencije o zaplenjenom materijalu.

Sigurnosna ambalaža je zatvorena zaštitnom trakom plave ili žute boje, na kojoj su upisani elementi zaštite:

1) ime i prezime lica koje je upakovalo zaplenjene PKS,

2) broj službene legitimacije ovlašćenog lica,

3) datum pakovanja.

Identifikacioni broj kese nalazi se na obrascu evidencije o zaplenjenom materijalu utisnutom na sigurnosnoj ambalaži.

Čuvanje zaplenjenih PKS pre odnošenja na veštačenje vrši se u nadležnim organizacionim jedinicama policije u specijalnim kasama.

Član 4

Čuvanje zaplenjenih PKS u toku i posle izvršenog veštačenja obavlja se u posebnom prostoru u okviru nadležnih laboratorija.

Čuvanje zaplenjenih PKS u nadležnim laboratorijama, neposredno nakon izvršenog veštačenja, a pre predaje u skladište, realizuje se ako su zaplenjene PKS upakovane u sigurnosnu ambalažu uz obavezno popunjavanje obrasca evidencije o veštačenom materijalu, poseduju plavu ili žutu zaštitnu traku po jednoj ivici pakovanja i crvenu zaštitnu traku po drugoj ivici pakovanja sa elementima zaštite:

1) potpis lica koje je upakovalo zaplenu,

2) broj službene legitimacije (za službenike ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove),

3) datum pakovanja.

Uzorkovanje psihoaktivnih kontrolisanih supstanci

Član 5

Uzrokovanje zaplenjenih PKS, uključujući i druge zaplenjene supstance koje imaju farmakološko dejstvo, sinergističko, antagonističko sa psihoaktivnom supstancom ili se dodaju radi povećanja ukupne mase uzorka koji sadrži psihoaktivnu supstancu, vrši se u laboratoriji ili prilikom forenzičke obrade mesta zaplene u skladu sa instrukcijama propisanim od strane Evropske mreže forenzičkih instituta.

Laboratorije nadležne za analizu zaplenjenih PKS na osnovu propisanih instrukcija sačinjavaju svoje procedure za uzorkovanje.

Skladištenje psihoaktivnih kontrolisanih supstanci

Član 6

Skladištenje zaplenjenih PKS podrazumeva deponovanje tih supstanci nakon izvršenog veštačenja do postupka uništavanja.

Skladištenje supstanci iz stava 1. ovog člana odvija se u specijalizovanim skladištima, obezbeđenim fizičko-tehničkim obezbeđenjem, protivpožarnim sistemom, video nadzorom, alarmnim sistemom i regulatorom temperature.

Ulazak u skladište moguć je samo uz prisustvo ovlašćenog službenog lica zaduženog za upravljanje skladištenjem i najmanje dva policijska službenika iz nadležne organizacione jedinice ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

Ovlašćeno službeno lice zaduženo za upravljanje skladištenjem, postupajući po odluci nadležnog suda, priprema pakovanja zaplena i sastavlja ekspedicioni list za potrebe ekspedicije uzoraka na uništavanje, uz prisustvo još dva nadležna policijska službenika.

Uništavanje psihoaktivnih kontrolisanih supstanci

Član 7

Pod uništavanjem zaplenjenih PKS podrazumeva se trajna promena fizičkog ili hemijskog svojstva navedenih supstanci čime se one čine nedostupnim i neupotrebljivim za sve svrhe.

Uništavanje zaplenjenih PKS obavlja se spaljivanjem.

Zaplenjene PKS u čvrstom stanju (prah, tablete ili kristalna forma) i biljni materijal koji predstavlja ili sadrži PKS uništavaju se na način predviđen st. 1 i 2. ovog člana.

Ambalaža za pakovanje zaplenjenih PKS (papirna ili najlon) nakon izvršenog veštačenja, kao i ambalaža iste vrste u kojoj su zaplenjene PKS primarno bile upakovane, uništava se spaljivanjem u isto vreme i na isti način kao i supstance.

U procesu spaljivanja ne uništava se plastična ili staklena ambalaža.

Član 8

Uništavanje zaplenjenih PKS i ambalaže obavlja se u Termoelektrani "Nikola Tesla" u Obrenovcu ili u nekom drugom pravnom licu koje odredi nadležni sud.

Član 9

Uništavanje zaplenjenih PKS i ambalaže vrši se isključivo po odluci nadležnog suda.

Sve što je navedeno u odluci nadležnog suda uništava se u za to predviđenim prostorijama pravnog lica koje je odredio nadležni sud.

Član 10

Postupak kontrole uništavanja PKS vrši se na način propisan članom 105. Zakona o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama, od strane Komisije za kontrolu postupka uništavanja oduzetih psihoaktivnih kontrolisanih supstanci (u daljem tekstu: Komisija).

Pored članova Komisije, uništavanju PKS prisustvuje predstavnik organa koji je izrekao meru uništavanja PKS, a mogu prisustvovati i predstavnici drugih nadležnih organa kada je njihovo prisustvo potrebno po oceni Komisije i na poziv predsednika Komisije.

Član 11

Komisija obezbeđuje ekspedicioni list iz skladišta, prisustvuje pripremi i ekspedovanju zaplenjenih supstanci iz skladišta, kontroliše pakovanje izdvojenih zaplena i vrši proveru ekvivalentnosti spiska zaplena na ekspedicionom listu i izdvojenih zaplena za uništenje, kontroliše prebacivanje zaplena iz skladišta u prevozno sredstvo za transport.

O svim navedenim segmentima postupanja iz stava 1. ovog člana sačinjava se zapisnik o postupanju. U prilogu zapisnika nalazi se ekspedicioni list u skladu sa procedurama za postupanje sa zaplenama PKS donetim od strane ministra nadležnog za unutrašnje poslove.

Članovi Komisije prisustvuju pečaćenju i raspečaćivanju prevoznog sredstva kojim se prenose zaplene od skladišta do mesta uništenja i realizuju proces uništenja u saradnji sa zaposlenima u pravnom licu gde se obavlja uništenje zaplenjenih PKS.

Član 12

Ovlašćenom službenom licu koje upravlja skladištem dostavlja se odluka o uništenju iz člana 9. ove uredbe najmanje sedam dana pre dana uništenja na osnovu čega će izvršiti pripremu uzoraka (izdvajanje ciljnih uzoraka od ostalih, evidentiranje i pripremanje ekspedicionog lista). Priprema uzoraka se vrši u prisustvu još dva nadležna policijska službenika.

U toku pripreme zaplenjenih PKS za proces uništavanja članovi Komisije vrše uvid u stanje pakovanja zaplenjenih PKS koje se pripremaju za spaljivanje. Ispravna pakovanja na sebi imaju plavu ili žutu traku po jednoj ivici i crvenu traku po drugoj ivici, kako je to propisano u čl. 2. i 3. ove uredbe.

U slučaju oštećenja zaštitnih traka ili sigurnosne ambalaže Komisija zahteva naknadnu proveru sastava uzoraka od strane referentne laboratorije, o čemu se izdaje izveštaj nadležnom organu koji je izrekao meru uništenja, a predmetni uzorak se izdvaja iz spiska zaplena na ekspedicionom listu i uništava se u sledećem postupku uništenja, a nakon izvršene provere sastava i mase od strane referentne laboratorije.

Član 13

Sva izdvojena ispravna pakovanja zaplena iz skladišta pakuju se u džakove koji se potom pečate i transportuju službenim vozilom policije do mesta spaljivanja.

Proces pakovanja i pečaćenja džakova beleži se video kamerom, a snimak se izrađuje u dva primerka - jedan za rukovaoca skladištem, a drugi kao prilog izveštaja o izvršenom uništavanju supstanci.

Ekspedicioni list iz skladišta se priprema u dva primerka, jedan primerak ostaje službeniku koji upravlja skladištem, dok se drugi predaje predsedniku Komisije.

Član 14

Proces dopremanja zaplena do mesta uništavanja vrše ovlašćena službena lica ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

Vozilo kojim se vrši dopremanje pečati se na mestu utovara i raspečaćuje se na mestu uništavanja.

Procesi pečaćenja i raspečaćivanja vozila beleže se video snimkom koji čini prilog izveštaja o izvršenom uništavanju supstanci.

Član 15

Komisija pre procesa uništenja, a po dovoženju zaplenjenih PKS, prisustvuje raspečaćivanju vozila i upoređuje rešenje o uništenju sa ekspedicionim listom iz skladišta radi provere istovetnosti podataka.

Komisija neposredno pre procesa uništenja kontroliše najpre integritet džakova (prisustvo zaštitnog pečata ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove), kao i integritet pojedinačnih upakovanih zaplena (prisustvo zaštitnih traka) koje se u džakovima dopremaju radi uništenja.

Član 16

Proces uništavanja neposredno sprovode ovlašćena lica u pravnom licu gde se vrši uništavanje.

Ovlašćena lica u pravnom licu u kojem se vrši uništavanje preduzeće potrebne mere lične i zaštite članova Komisije shodno propisanim merama zaštite na radu.

Članovi Komisije nadgledaju proces uništavanja u smislu potvrde da je pojedinačno svaka zaplena sa spiska ekspedicionog lista uništena.

Proces uništavanja neposredno se beleži video kamerom, a snimak čini prilog izveštaja o izvršenom uništavanju supstanci.

Član 17

Po izvršenom uništavanju Komisija sastavlja izveštaj o izvršenom uništavanju supstanci, koji potpisuju svi članovi Komisije u broju primeraka koji odgovara broju članova Komisije. Sastavni deo izveštaja su i video snimci procesa pripreme uzoraka (dva snimka), snimak procesa uništavanja (za obe elektronske verzije), zapisnik o postupanju iz člana 11. stav 2. ove uredbe i ekspedicioni list.

U izveštaju o izvršenom uništavanju supstanci konstatuje se istovetnost upoređenih podataka iz rešenja o uništavanju sa ekspedicionim listom, evidentira se ispravnost integriteta pakovanja i izvršena provera procesa uništenja. Izveštaj sa pripadajućim prilozima čuva se pet godina.

Komisija dostavlja jedan primerak izveštaja Vladi. Drugi primerak izveštaja zajedno sa snimcima dostavlja se predsedniku Komisije radi arhiviranja. Ostali primerci izveštaja dostavljaju se članovima Komisije.

Član 18

Ukoliko se tokom procesa uništenja utvrdi povreda integriteta pakovanja zaplenjenih PKS obustavlja se njihovo uništavanje i postupa se na način iz člana 12. stav 3. ove uredbe.

Ukoliko se uništenje ne može obaviti usled kvara na sistemu u pravnom licu, zaplenjene PKS vraćaju se u skladište, poštujući njihov integritet gde se deponuju do novog termina za uništenje.

Član 19

O svakoj obustavi procesa uništavanja Komisija obaveštava nadležni organ koji je izrekao meru uništenja.

Član 20

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o načinu i postupku uništavanja PKS psihoaktivnih kontrolisanih supstanci oduzetih na osnovu odluke nadležnog organa ("Službeni glasnik RS", br. 46/12 i 132/14).

Psihoaktivne kontrolisane supstance oduzete pre stupanja na snagu ove uredbe uništavaju se u skladu sa ranije važećim propisima.

Član 21

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".