ODLUKAO VIDOVIMA STAMBENE PODRŠKE("Sl. list Grada Sombora", br. 10/2021) |
Ovom Odlukom uređuju se vidovi stambene podrške koji se mogu ostvariti, uslovi, način i postupak dodele stambene podrške na teritoriji Grada Sombora (u daljem tekstu: Grad).
Vidovi stambene podrške u smislu ove odluke su:
1. Zakup stana pod uslovima neprofitnog zakupa (u daljem tekstu: zakup stana) i
2. Unapređenje uslova stanovanja.
Stambena podrška zakup stana, u smislu ove odluke, predstavlja davanje stana u zakup pod neprofitnim uslovima, licima koja ne mogu sopstvenim sredstvima da reše stambenu potrebu za sebe i svoje porodično domaćinstvo pod tržišnim uslovima.
Gradsko veće, utvrđuje godišnji Program stambene podrške u kome se:
- definišu kategorije korisnika za koje će se sprovoditi stambena podrška u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada ("Sl. glasnik RS", br. 16/2014 i 9/2020-dr. zakon; u daljem tekstu: Zakon),
- opredeljuju stanovi za koje će biti pokrenut postupak dodele putem stambene podrške zakupa stana i stanovi koji će se koristiti za službene potrebe u skladu sa 71. Zakona.
Stanovima u smislu ove odluke smatraju se stambene jedinice, stanovi, kuće i stambene zgrade koji se dodeljuju za stambenu podršku u skladu sa Zakonom a na kojima Grad ima pravo javne svojine ili je nosilac posebnih svojinskih ovlašćenja, koje je kao investitor izgradio, kupio ili po drugom osnovu stekao, kao i stanovi koji su izgrađeni ili na drugi način pribavljeni za potrebe socijalnog stanovanja, a kojima Grad raspolaže (u daljem tekstu: stanovi).
Stan koji se u skladu sa ovom odlukom izdaje u zakup ne može se otuđiti iz javne svojine.
U zakup se može dati samo stan koji ispunjava uslove odgovarajućeg stana, u smislu člana 90. Zakona.
Ispunjenost uslova iz prethodnog stava utvrđuje Komisija iz člana 27. ove odluke.
Korisnik stambene podrške zakup stana mora biti državljanin Republike Srbije sa prijavom prebivališta na teritoriji Sombora najmanje 5 godina do dana objavljivanja Javnog poziva, bez odgovarajućeg stana, i koji ne može sopstvenim sredstvima da reši stambenu potrebu za sebe i svoje porodično domaćinstvo pod tržišnim uslovima.
Smatra se da je lice bez stana ako:
- ono ili član njegovog porodičnog domaćinstva nema u svojini na teritoriji Republike Srbije useljiv stan, odnosno porodičnu stambenu zgradu;
- koristi stan u javnoj svojini na osnovu zakupa na određeno vreme bez prava na kupovinu ili ima pravo zakupa na neodređeno vreme stana u svojini građana, odnosno zadužbina ili fondacija.
Smatra se da je lice bez odgovarajućeg stana ako ima u svojini stan ili porodičnu stambenu zgradu koji ne ispunjavaju bar jedan od uslova iz člana 8. ove odluke.
Lice koje ne može sopstvenim sredstvima da reši stambenu potrebu pod tržišnim uslovima jeste lice čiji prihodi zajedno sa prihodima članova njegovog porodičnog domaćinstva ne prelaze granice utvrđene članom 9. ove odluke.
Odgovarajući stan u smislu Zakona i ove odluke jeste stan koji ispunjava uslove prema kriterijumu prostornih uslova, opremljenosti stana osnovnim instalacijama, konstruktivne sigurnosti i bezbednosti, kao i zaštite od spoljnih klimatskih uticaja i zadovoljenja osnovnih higijenskih uslova stanovanja.
Prema kriterijumu prostornih uslova, u smislu stava 1. ovog člana, u zavisnosti od broja članova porodičnog domaćinstva, odgovarajući stan je:
1. za jednočlano domaćinstvo - garsonjera ili jednosoban stan, neto korisne stambene površine od 22 m2do 30 m2;
2. za dvočlano domaćinstvo - jednosoban, jednoiposoban ili dvosoban stan, neto korisne stambene površine od 30 m2do 48 m2;
3. za tročlano domaćinstvo - jednoiposoban, dvosoban ili dvoiposoban stan, neto korisne stambene površine od 40 m2do 56 m2;
4. za četvoročlano domaćinstvo - dvosoban, dvoiposoban ili trosoban stan, neto korisne stambene površine od 50 m2do 64 m2;
5. za petočlano domaćinstvo - dvoiposoban, trosoban ili troiposoban stan, neto korisne stambene površine od 56 m2do 77 m2;
6. za šestočlano i veće domaćinstvo - trosoban, troiposoban ili četvorosoban stan, neto korisne stambene površine od 64 m2do 86 m2.
Prema kriterijumu opremljenosti stana osnovnim instalacijama, u smislu stava 1. ovog člana, odgovarajući stan je stan koji je opremljen osnovnim vodovodnim, električnim i sanitarnim instalacijama, a kojima se obezbeđuju snabdevanje vodom za piće i električnom energijom i odvođenje otpadnih voda.
Prema kriterijumu konstruktivne sigurnosti i bezbednosti, u smislu stava 1. ovog člana, odgovarajući stan je stan koji ne predstavlja opasnost za život i zdravlje ljudi, odnosno nije sklon padu i nisu mu ugroženi konstruktivni elementi u smislu zakona kojim se uređuje izgradnja objekata.
Prema kriterijumu zaštite od spoljašnjih klimatskih uticaja i zadovoljenja osnovnih higijenskih uslova stanovanja, u smislu stava 1. ovog člana, odgovarajući stan je stan koji je zaštićen od uticaja hladnoće, kiše, vetra i drugih nepovoljnih klimatskih uticaja, kao i stan koji je snabdeven dotokom prirodne svetlosti i zaštićen od vlage.
Odgovarajući stan za lice sa invaliditetom mora ispunjavati uslove u pogledu kriterijuma pristupačnosti s obzirom na vrstu i stepen invaliditeta.
Granice prihoda kao uslov za ostvarivanje prava na stambenu podršku zakup stana
Granica prihoda za jednočlano domaćinstvo za zakup stana iznosi 1,2 prosečne zarade bez poreza i doprinosa u jedinici lokalne samouprave.
Granica prihoda za višečlano domaćinstvo obračunava se množenjem maksimalnog prihoda jednočlanog domaćinstva iz stava 1. ovog člana sa koeficijentom (K) koji se izračunava po formuli K=1+Ox0,7+Dx0,5, gde je 1 - lice koje ostvaruje pravo na stambenu podršku, O - broj članova domaćinstva starosti preko 14 godina, a D - broj dece starosti do 14 godina (na primer, 1 odrasla osoba: K=1,0; 1 odrasla i 1 dete: K=1,5; 2 odrasle osobe: K=1,7; 2 odrasle osobe i 1 dete: K=2,2).
Prilikom utvrđivanja maksimalnih prihoda porodičnog domaćinstva osobama sa invaliditetom koeficijent se uvećava za dodatnih 0,5.
Ukupni najveći prihodi domaćinstva za ostvarivanje prava na zakup stana ne mogu biti veći od 2,5 prosečna mesečna prihoda ostvarena na teritoriji grada za koje postoji najnoviji raspoloživi podatak, bez obzira na broj članova porodičnog domaćinstva.
Prihodima iz stava 1. ovog člana smatraju se:
1. primanja i prihodi koji se ostvaruju u mesečnim iznosima, i to zarada, odnosno plata ili naknada zarade, odnosno naknada plate, naknada po ugovoru o delu, penzija;
2. prihod od registrovanog poljoprivrednog gazdinstva;
3. prihod na osnovu obavljanja registrovane preduzetničke delatnosti;
4. prihodi u vidu dobiti ili dividendi kroz članstvo u privrednom društvu;
5. drugi prihodi u skladu sa zakonom.
Prihodima iz stava 1. ovog člana ne smatraju se primanja koja se ostvaruju na osnovu invaliditeta.
Prilikom utvrđivanja granice prihoda kao uslova za ostvarivanje prava na zakup stana uzima se prosečan mesečni prihod porodičnog domaćinstva ostvaren u periodu od šest meseci koji prethode mesecu u kom je raspisan javni poziv za dodelu stambene podrške.
Postupak dodele stambene podrške - zakup stana sprovodi Komisija za stambena pitanja koju imenuje Gradonačelnik rešenjem. (u daljem tekstu Stambena komisija)
Stambena komisija ima 7 članova i isto toliko zamenika.
Članovi komisije se imenuju iz reda odbornika Skupštine grada (5 članova), 1 član iz Udruženja boraca i ratnih vojnih invalida, 1 član iz Centra za socijalni rad sa teritorije grada Sombora.
Stambena komisija se imenuje na period od 4 godine, s tim da niko ne može biti više od 2 puta uzastopno imenovan.
Radom Stambene komisije rukovodi predsednik, a u njegovoj odsutnosti zamenik predsednika, koji su članovi komisije.
Postupak i način rada Komisije regulisaće se Pravilnikom o postupku dodele stambene podrške - zakup stana, koji donosi Komisija.
Komisija punovažno odlučuje ukoliko na sednici prisustvuje više od polovine članova, a odluka se smatra donetom kada se za istu izjasni više od polovine ukupnog broja članova.
Komisija radi u sednicama, o kojima se vodi zapisnik, a stručne i administrativne poslove za potrebe Stambene komisije vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za poslove stanovanja ili imovinsko-pravne poslove.
Predsednik saziva sednice, rukovodi njihovim radom i potpisuje odluke i druga akta Stambene komisije, a u njegovoj odsutnosti ili sprečenosti njegov zamenik.
Postupak dodele stambene podrške zakup stana
Postupak dodele stana u zakup pokreće se na osnovu javnog poziva koji raspisuje Stambena komisija, a u skladu sa ovom odlukom, Programa stambene podrške i Pravilnikom o postupku dodele stambene podrške zakupa stana.
Zainteresovana lica dužna su da u roku propisanom javnim pozivom podnesu prijavu na javni poziv i odgovarajuće dokaze predviđene uslovima javnog poziva koji su od značaja za utvrđivanje liste reda prvenstva za ostvarivanje stambene podrške.
Nepotpune i neblagovremene prijave se neće razmatrati, kao i prijave koji ne ispunjavaju uslove iz javnog poziva, o čemu će Komisija obavestiti podnosioce zahteva.
Bodovanje se obavlja u skladu sa odredbama Pravilnika o merilima za utvrđivanje reda prvenstva za dodelu stambene podrške ("Sl. glasnik RS" br. 75/17) i Pravilnikom o postupku dodele stambene podrške zakup stana.
Na osnovu utvrđenog broja bodova Komisija za stambena pitanja sačinjava Predlog Liste reda prvenstva, koji se objavljuje na oglasnoj tabli i sajtu Grada.
Na Predlog liste reda prvenstva podnosilac prijave može da podnese prigovor Gradskom veću u roku od 15 dana od dana objavljivanja.
Po donošenju odluke o svim prigovorima izjavljenim na Predlog liste reda prvenstva Stambena komisija utvrđuje Listu reda prvenstva, koja se objavljuje na oglasnoj tabli i sajtu Grada.
Zaključenje ugovora o zakupu stana
Ugovor o zakupu stana zaključuje se u pisanoj formi i sadrži naročito: ugovorne strane, datum i mesto zaključenja ugovora, broj i datum odluke o dodeli stambene podrške, podatke o stanu koji je predmet zakupa, vreme trajanja zakupa, prava i obaveze ugovornih strana u korišćenju i održavanju stana, visinu zakupnine, način i rokove plaćanja zakupnine, uslove i rokove za otkaz ugovora i imena lica koja će koristiti stan.
Zakup počinje da teče od dana primopredaje stana, a zakupodavac i zakupac dužni su da sačine zapisnik o primopredaji stana, koji treba da sadrži podatke o stanu, uređajima i opremi koji se izdaju u zakup i opis stanja u kome se nalaze u trenutku primopredaje.
U slučaju smrti zakupca, članovi porodičnog domaćinstva koji su sa zakupcem stanovali u istom stanu mogu da nastave sa korišćenjem tog stana, s tim što ugovor o zakupu zaključuje lice koje oni sporazumno odrede.
Ugovor u ime Grada potpisuje Gradonačelnik.
Ugovor se zaključuje na određeno vreme od najviše 5 godina, sa mogućnošću produženja.
Zakupac je dužan da plaća neprofitnu zakupninu, pod uslovima i na način koji su određeni ugovorom o neprofitnom zakupu, a u skladu sa odredbama Zakona i ove odluke.
Mesečna zakupnina se utvrđuje prema formuli Z = K x V, gde K predstavlja koeficijent za obračun mesečne zakupnine koji iznosi 0,00242, a V predstavlja vrednost nepokretnosti, koja se izračunava množenjem površine nepokretnosti i prosečne cene kvadratnog metra odgovarajuće nepokretnosti.
Prosečna cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti utvrđuje se na osnovu Rešenja o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za godinu u kojoj se utvrđuje zakupnina.
Neprofitnu zakupninu čine: troškovi održavanja stana i zajedničkih delova zgrade, troškovi upravljanja zgradom i amortizacija stana.
Neprofitnu zakupninu čine i troškovi pribavljanja i izgradnje objekta u kome se stan nalazi, odnosno pribavljanja sredstava uloženih u stan i pripadajuće zajedničke delove, kao i zemljišta na kome je izgrađen taj objekat.
Lica kojima iznos zakupnine prelazi iznos od 30% prosečnog mesečnog prihoda njihovog porodičnog domaćinstva, imaju pravo na umanjenje zakupnine do iznosa razlike između iznosa od 30% prihoda porodičnog domaćinstva do visine iznosa zakupnine za taj stan.
Ugovor o zakupu se može produžiti ukoliko postoji saglasnost volje obe ugovorne strane i ukoliko su ispunjeni posebni uslovi za produženje ugovora.
Zakupac zainteresovan za produženje ugovora o zakupu dužan je da zakupodavcu dostavi pismeni zahtev za produženje ugovora o zakupu, uz sledeću dokumentaciju:
1. potvrdu o primanjima članova domaćinstva;
2. potvrdu organizacione jedinice JLS nadležne za javne prihode o imovini svih članova domaćinstva;
Zakupodavac neće produžiti ugovor o zakupu sa zakupcem:
1. ako je on ili član njegovog porodičnog domaćinstva u međuvremenu postao vlasnik stana ili porodične kuće na teritoriji Republike Srbije;
2. ako se prihodi domaćinstva povećaju iznad najvećih prihoda utvrđenih u članu 91. Zakona predviđenih za neprofitni zakup.
Dozvola ulaska zakupodavca u stan
Zakupac se obavezuje da će licima koje ovlasti zakupodavac dozvoliti ulazak radi utvrđivanja potrebe i izvođenja neophodnih radova na održavanju stanova, zajedničkih delova i uređaja, instalacije i opreme u zgradi.
Zakupodavac ima pravo da obiđe stan, proveri da li se stan koristi u skladu sa ugovorom o zakupu i proveri da li je zakupac platio račune za komunalne usluge.
Prepravke i rekonstrukcije stana
Zakupac nije ovlašćen da u stanu vrši bilo kakve prepravke i rekonstrukcije bez pismene saglasnosti zakupodavca.
Svi radovi na stanovima od strane zakupaca ne mogu biti osnov za sticanje svojinskih prava.
Zakupac je obavezan da:
1. stambenu jedinicu odnosno objekat koristi u skladu sa namenom prostora i opreme, s pažnjom dobrog domaćina, kao i da poštuje utvrđeni kućni red;
2. zajedničke prostorije, instalacije i otvoreni dvorišni prostor koristi isključivo prema nameni, kao i da se odnosi prema njima s pažnjom dobrog domaćina;
3. iz svojih sredstava nadoknadi svaku štetu prouzrokovanu na objektu, instalacijama, zajedničkim prostorijama, stvarima i opremi, kao i štetu nastalu nepravilnim korišćenjem koju pričini on ili neko od članova njegovog domaćinstva;
4. Vrši tekuće održavanje stana.
Zakupac je dužan da:
1. na poziv ovlašćenih lica, omogući ulazak u stambenu jedinicu odnosno objekat radi provere namenskog i pravilnog korišćenja smeštaja, kao i stanja zaduženih stvari i opreme;
2. sarađuje sa ovlašćenim licima, kao i sa domaćinom objekta;
3. obavesti ovlašćena lica o svakoj promeni koja utiče na korišćenje stambene jedinice odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od nastale promene.
Zakupodavac može dati raskinuti ugovor o zakupu stana:
1. ako zakupac bez saglasnosti zakupodavca koristi stan za obavljanje poslovne delatnosti, izdaje stan u podzakup ili dozvoli korišćenje stana licima koja nisu predviđena Ugovorom, u roku dužem od 60 dana;
2. ako zakupac ne plati zakupninu za najmanje tri meseca uzastopno ili četiri meseca u toku godine;
3. ako zakupac, osobe koje sa njim stanuju ili lica kojima dozvoli ulazak u stan izazovu veću štetu u stanu ili zajedničkim delovima zgrade;
4. ako zakupac, osobe koje sa njim stanuju ili lica kojima dozvoli ulazak u stan načinom korišćenja stana grubo krše osnovna pravila susedskog suživota utvrđena kućnim redom ili načinom korišćenja ometaju druge stanovnike u njihovom mirnom korišćenju stana;
5. ako zakupac prestane da koristi stan u periodu dužem od tri meseca;
6. ako zakupac ili neko od članova porodičnog domaćinstva stekne u svojinu stan ili kuću;
7. ako zakupac vrši ili izvrši u stanu i ugrađenoj opremi prepravke bez prethodno pribavljene saglasnosti zakupodavca;
8. ako dođe do promene u njegovom porodičnom, radnopravnom ili imovinsko-pravnom statusu koji utiče na ostvarivanja prava na neprofitni zakup;
9. ako nenamenski koristi prostor i opremu, ako svojim ponašanjem remeti kućni red;
10. ako se u toku trajanja zakupa utvrdi da je bilo koja dokumentacija, činjenice ili okolnosti na osnovu kojih je doneta odluka o dodeli stana u neprofitni zakup pogrešna, lažna ili je organ u pogledu njihove istinitosti bio doveden u zabludu;
11. ako ne izvršava ili neuredno izvršava svoje ugovorne obaveze.
Zakupodavac ne može raskinuti ugovor o zakupu ukoliko prethodno nije pismeno opomenuo zakupca o kršenju ugovora o zakupu ili mu dao mogućnost da se izjasni o istom.
Opomena mora da sadrži: vid kršenja ugovora o zakupu, kao i način otklanjanja razloga za raskid i rok za otklanjanje, koji ne može biti kraći od 10 dana.
Zakupodavac može raskinuti ugovor o zakupu i bez pismene opomene, ukoliko je to ponovljeno kršenje ugovora o zakupu, a od prethodne opomene nije proteklo više od godinu dana.
III UNAPREĐENJE USLOVA STANOVANJA
Stambena podrška Unapređenje uslova stanovanja u smislu ove odluke podrazumeva dodelu građevinskog materijala radi poboljšanja uslova stanovanja za sanaciju, adaptaciju, rekonstrukciju stana odnosno porodične kuće, licima bez odgovarajućeg stana, koja imaju prebivalište na teritoriji Grada Sombora.
Stambena podrška iz prethodnog stava, može se ostvariti za nepokretnost koja je u svojini podnosioca prijave ili člana porodice koji ne stanuje na navedenoj adresi, uz datu saglasnost za učestvovanje na javnom pozivu ili u zajedničkoj imovini sa nekim od članova porodičnog domaćinstva i da je ta nepokretnost upisana u katastru nepokretnosti.
Pomoć je bespovratna i odobrava se za kupovinu građevinskog materijala neophodnog za poboljšanje osnovnih uslova stanovanja.
Postupak dodele stambene podrške pokreće se na osnovu javnog poziva koji raspisuje i sprovodi Komisija za poboljšanje uslova stanovanja građana (u daljem tekstu: Komisija) u skladu sa ovom odlukom i Pravilnikom o postupku za dodelu stambene podrške u vidu građevinskog materijala i postupku i načinu rada Komisije za poboljšanje uslova stanovanja građana (u daljem tekstu: Pravilnik).
Komisiju imenuje Gradonačelnik rešenjem.
Postupak i način rada Komisije detaljnije se regulišu Pravilnikom, koji donosi Komisija.
Članovi Komisije se imenuju iz reda odbornika, na period od 4 godine, s tim da niko ne može biti više od 2 puta uzastopno imenovan.
Komisija ima tri člana i isto toliko zamenika.
Radom Komisije rukovodi predsednik, a u njegovoj odsutnosti zamenik predsednika, koji su članovi Komisije.
Stručne i administrativne poslove za potrebe Komisije vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove.
Korisnik stambene podrške je državljanin Republike Srbije sa prijavom prebivališta na teritoriji grada u periodu koji ne može biti kraći od 5 godina pre raspisivanja javnog poziva, a koji ne može sopstvenim sredstvima da reši stambenu potrebu za sebe i svoje porodično domaćinstvo.
Granica prihoda za stambenu podršku unapređenje uslova stanovanja dodelom građevinskog materijala iznosi 0,5 prosečne zarade bez poreza i doprinosa u jedinici lokalne samouprave za jednočlano domaćinstvo.
Za višečlana domaćinstva granica iz stava 2. se srazmerno povećava, množenjem sa koeficijentom, koji se obračunava po formuli iz člana 9. ove odluke.
Pravilnikom se uređuju uslovi i merila za izbor korisnika za dodelu stambene podrške za poboljšanje uslova stanovanja dodelom građevinskog materijala za sanaciju, adaptaciju, rekonstrukciju stana odnosno porodične kuće i bliže uređuje rad Komisije.
Načelnik gradske uprave Grada Sombora za potrebe vršenja bodovanja objekata za koje su podneti prijave na javni poziv za dodelu materijalne pomoći u vidu građevinskog materijala, rešenjem imenuje Komisiju za bodovanje u postupku dodele stambene podrške za unapređenje uslova stanovanja.
Zainteresovana lica dužna su da u roku propisanom javnim pozivom podnesu prijavu na javni poziv i odgovarajuće dokaze predviđene uslovima javnog poziva koji su od značaja za utvrđivanje liste reda prvenstva za ostvarivanje stambene podrške.
Nepotpune i neblagovremene prijave se neće razmatrati, kao i prijave koji ne ispunjavaju uslove iz javnog poziva, o čemu će Komisija obavestiti podnosioce zahteva.
Bodovanje se obavlja u skladu sa odredbama Pravilnika o merilima za utvrđivanje reda prvenstva za dodelu stambene podrške ("Sl. glasnik RS" br. 75/17) i Pravilnikom o postupku dodele stambene podrške poboljšanje uslova stanovanja građana.
Na osnovu utvrđenog broja bodova Komisija sačinjava Predlog Liste reda prvenstva, koji se objavljuje na oglasnoj tabli i sajtu Grada.
Na Predlog liste reda prvenstva podnosilac prijave može da podnese prigovor Gradskom veću u roku od 15 dana od dana objavljivanja.
Po donošenju odluke o svim prigovorima izjavljenim na Predlog liste reda prvenstva Komisija utvrđuje Listu reda prvenstva, koja se objavljuje na oglasnoj tabli i sajtu Grada i na osnovu nje se donose odluke o dodeli stambene podrške.
Korisnici, odnosno zakupci stanova grada koji ne mogu da dokažu pravni osnov korišćenja istih, iako u njima žive duži vremenski period (najmanje 10 godina), a pri tom nemaju (oni ili članovi njihovog porodičnog domaćinstva) u svojini na teritoriji Republike Srbije useljiv stan, odnosno porodičnu stambenu zgradu, biće pozvani da zaključe novi ugovor o zakupu u skladu sa odredbama ove odluke.
Prilikom zaključivanja ugovora o zakupu, ova lica dužna su da pribave dokaz o činjenici da u predmetnom stanu žive najmanje 10 godina (prijava prebivališta, dokaz o uredno izmirenim računima, dokaz o uplati poreza na imovinu i slično).
Ukoliko korisnici stanova iz prethodnog stava, odbiju da zaključe novi ugovor Pravobranilaštvo grada Sombora će pokrenuti postupak njihovog iseljenja, zbog korišćenja stana bez pravnog osnova.
Postupci za otkup stanova koji su započeti a nisu okončani do dana stupanja na snagu ove odluke, okončaće se po odredbama propisa po kojima su započeti.
Zahtevi za otkup stanova nosilaca stanarskog prava, odnosno zakupaca koji su to svojstvo stekli u skladu sa Zakonom o stanovanju ("Sl. glasnik RS" br. 50/92, 76/92, 84/92-ispravka, 33/93, 53/93, 67/93, 46/94, 47/94-ispravka, 48/94, 44/95-dr. zakon, 49/95, 16/97, 46/98, 26/2001, 101/2005-dr. zakon, 99/2011 i 104/2016-dr. zakon), rešavaće se u skladu sa važećim odredbama ovog zakona.
Javni poziv za poboljšanje uslova stanovanja dodelom građevinskog materijala koji je raspisan pre dana stupanja na snagu ove odluke, sprovešće se u skladu sa odredbama Odluke o rešavanju stambenih potreba i raspolaganju sredstvima stambenog fonda opštine Sombor ("Sl. list opštine Sombor" broj 2/2004 i 12/2005).
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o rešavanju stambenih potreba i raspolaganju sredstvima stambenog fonda opštine Sombor ("Sl. list opštine Sombor" broj 2/2004 i 12/2005).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Sombora".