ODLUKA
O PROMETU ROBE NA JAVNIM POVRŠINAMA

("Sl. list grada Niša", br. 68/2004, 96/2014, 29/2017 i 97/2020)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom reguliše se promet robe na robnim, zelenim, stočnim, kvantaškim, autopijacama, vašarištima i drugim javnim površinama koje za to odredi Skupština grada Pirot ili Odeljenje za urbanizam, stambeno- komunalne delatnosti i građevinarstvo Gradske uprave Pirot svojim rešenjem, koji se vrši na otvorenim tezgama i sličnim objektima, a za koji se po svojoj prirodi ne zahteva posebno rukovanje i čuvanje.

Član 2

Promet robe na javnim površinama iz člana 1. ove Odluke mogu vršiti preduzetnici koji imaju registrovanu radnju za promet robe na malo na tezgama i sličnim objektima postavljenim na zelenim, robnim ili kvantaškim pijacama i drugim javnim mestima određenim urbanističkim planom za koje je grad ili preduzeće ovlašćeno za upravljanje javnom površinom, propisalo bliže uslove postavljanja, korišćenja i način numerisanja.

Promet robe na javnim površinama iz člana 1. ove odluke mogu vršiti i individualni poljoprivredni proizvođači.

II PIJACE

ROBNA

Član 3

Na robnoj pijaci, koja se nalazi u ul. Visočki put bb, obavlja se promet na malo:

1) neprehrambenih proizvoda i to:

- tekstila,

- odeće,

- obuće,

- finalnih proizvoda za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu izrađenih od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, gume i plastike,

- metalne i elektrotehničke robe za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva,

- sportske opreme,

- hemijskih proizvoda i to: sapuna i deterdženata, preparata za čišćenje i poliranje, kozmetičkih i toaletnih preparata,

- knjiga i kancelarijskog pribora.

2) polovne (upotrebljavane) robe (odeća, obuća, razni kućni predmeti, autodelovi, motori i njihovi delovi, električni aparati i druga slična roba).

Industrijsko-neprehrambeni proizvodi iz tačke 1) ovog člana prodaju se u kioscima, ili na zatvorenim tezgama koje su međusobno fizički odvojene i čija površina ne može biti manja od 2m, a visina najmanje 2m. Polovna roba iz tačke 2) ovog člana može se prodavati i na otvorenim tezgama.

Prostor robne pijace za prodaju polovne robe ima poseban ulaz, ograđen je i odvojen od prostora za prodaju industrijsko- neprehrambenih proizvoda.

ZELENA

Član 4

Na zelenoj pijaci, koja se nalazi u ul. Trg Republike bb. Na otvorenim pijačnim tezgama i sličnim objektima obavlja se promet na malo:

1) poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (svežeg i sušenog voća, povrća, šumskih plodova i jaja), meda i drugih pčelinjih proizvoda,

2) cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, ukrasnih jelki, omota za pakovanje namirnica,

3) neprehrambenih proizvoda, zanatskih radnji i domaće radinosti.

Mlečni proizvodi, namirnice životinjskog porekla (zaklana živina, mast i slično) mogu se prodavati samo na specijalnim tezgama određenim za tu vrstu prodaje - zatvorenim vitrinama.

Prodaja proizvoda iz tački 2) i 3) ovog člana obavlja se odvojeno od poljoprivredno- prehrambenih proizvoda, na posebno uređenim prostorima zelenih pijaca.

Član 5

Prodaja paprike, kupusa i bostana u vreme sezone može se vršiti i sa nivoa pijačne površine uz uslov da od pijačne površine budu odvojeni nepromočivim materijalom koji će se zaštititi od kvašenja i prljanja.

KVANTAŠKA

Član 6

Na kvantaškim pijacama obavlja se promet na malo poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (voća, povrća i jaja).

Prostor kvantaške pijace za promet na malo proizvoda iz stava 1. ovog člana ograđuje se, uređuje i numeriše za postavljanje tezgi, kontejnera, boksova i drugih sličnih objekata ili za parkiranje vozila i prikolica iz kojih se vrši prodaja.

Promet na malo proizvoda iz stava 1. ovog člana obavlja se na postavljenim tezgama, kontejnerima, boksovima i sličnim objektima čija površina iznosi najmanje 4 m2.

STOČNA

Član 7

Na stočnoj pijaci koja se nalazi u ul. Visočki put bb. vrši se promet na malo stoke i stočne hrane, živine, zečeva, ptica i kućnih ljubimaca.

Član 8

Stočna pijaca mora biti ograđena ogradom od pletene žice ili letava, dasaka, kamena, cigala i drugog materijala u visini od najmanje 2 metra.

Stočna pijaca može imati samo jedan ulaz dovoljno prostran sa izgrađenim vratima.

Stočna pijaca na ulazu mora imati prostoriju sa posebnom kancelarijom za obavljanje poslova veterinarske inspekcije.

Stočna pijaca mora imati stočnu vagu za merenje krupne stoke.

Član 9

Na stočnoj pijaci se moraju odrediti i vidnim znacima obeležiti posebna mesta za smeštaj:

- konja, magaraca, mazgi i mula,

- goveda i bivola i

- svinja, ovaca, koza i drugih sitnih životinja.

Prostor za smeštaj krupnih životinja mora biti opremljen uređajima za vezivanje.

Za smeštaj životinja mora biti izgrađen dovoljan broj obora i kaveza.

Prostor iz stava 1. do 3. ovog člana mora biti popločan građevinskim materijalom koji se lako čisti, pere i dezinfikuje.

Član 10

Na stočnoj pijaci mora biti izgrađen i prostor za privremeno izdvajanje životinja, za koje se prilikom kontrole utvrditi da su zaražene ili su sumnjive na zaraznu bolest, mesto sa opremom za čišćenje, pranje i dezinfekciju prevoznih sredstava, kojima se životinje dopremaju odnosno otpremaju, i dovoljan broj utovarnih odnosno istovarnih rampi.

Član 11

Stočna pijaca može imati izložbene prostorije i dogone koji moraju biti uređeni u skladu sa Pravilnikom o uređenju stočnih pijaca, vašara, sajmova, izložbi i dogona ("Sl. glasnik SRS", br. 31/78).

AUTO PIJACE

Član 12

Određuje se lokacija auto-pijace u ulici Visočki put bb u Pirotu, pored robne pijace, na delovima kat. parcela br.3729, 3730, 3731, 3732 i 3734 KO Pirot - van varoš.

Na posebno obeleženim prodajnim mestima na auto pijaci vrši se prodaja:

1. polovnih putničkih vozila,

2. polovnih teretnih vozila,

3. polovnih motocikala i bicikala i

4. polovnih rezervnih delova i pribora.

VAŠARIŠTE

Član 13

Na lokaciji na kojoj se organizuje Pirotski vašar (28, 29, i 30.08.) može se obavljati promet na malo:

1. Industrijsko-neprehrambeni proizvodi i to: tekstil, odeća, obuća, finalni proizvodi za ličnu upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože,

2. tekstila, gume, plastike, metalne elektrotehničke robe za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva, sportske opreme, hemijskih proizvoda kao što su sapuni, deterdženti, preparati za čišćenje i poliranje, kozmetički proizvodi, toaletni preparati, knjige i kancelarijski pribor,

3. Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi i to sveže i sušeno voće, povrće, južno voće, mlečni proizvodi, jaja, šumski plodovi, kore za pitu i proizvodi od testa i mesa,

4. Cveća, ukrasno i lekovito bilje, sadnog materijala, semenske robe, ukrasnih jelki, omota za pakovanje namirnica,

5. Neprehrambenih -proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti,

6. Polovnih motornih vozila (mopedi, motocikli i bicikli) i polovni rezervni delovi,

7. Nameštaj,

8. Proizvoda od drveta, negašenog kreča, građevinske stolarije, kačarskih zanatskih proizvoda, kao i drugih kabastih proizvoda poljoprivrede, zanatstva i industrije,

9. Stoke i stočne hrane, živine i kućnih ljubimaca.

Član 14

Prostor na kome se vrši promet proizvoda iz člana 13. mora biti fizički odvojen od prostora na kome se nalaze zabavne igre i objekti za priređivanje istih, kao i od objekata za pružanje usluga.

Prostor na kome se vrši promet stoke i stočne hrane, živine i kućnih ljubimaca mora biti označen, fizički odvojen i obezbeđen u odnosu na ostale sadržaje vašara i ne može se graničiti sa površinom na kojoj se nalaze objekti za zabavu i zabavne igre, kao i ugostiteljski objekti.

III POSEBNE ODREDBE

Član 15

Pijace imaju odgovarajuće prilaze prodajnim objektima radi snabdevanja robom, opremom neophodnom za vršenje prometa robe i usluga, kao i odgovarajuće prostorije za upravu pijace i za organe koji vrše inspekcijski nadzor na toj pijaci.

Na pijacama se obezbeđuju opšti sanitarno-higijenski uslovi u pogledu izgradnje i uređenja pijaca, snabdevanja vodom, odvoda otpadnih voda, uklanjanja čvrstih otpadnih materijala, potreban broj toaletnih prostorija srazmeran broju prodajnih objekata, odnosno prodajnih mesta na pijaci, u skladu sa propisima kojima se uređuju sanitarno-higijenski uslovi za tu vrstu objekata.

Prodaja robe na zelenoj i robnoj pijaci odvija se na tipiziranim pijačnim tezgama koje je dužno da obezbedi preduzeće kome je povereno upravljanje i održavanje pijace.

Član 16

Poljoprivredne proizvode na zelenim i kvantaškim pijacama mogu prodavati:

1) individualni poljoprivrednici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva i

2) preduzetnici koji su osnovali radnju ili tezgi ili sličnom objektu na ovim pijacama za promet na malo poljoprivrednih proizvoda.

Član 17

Proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti mogu prodavati preduzetnici koji te proizvode izrađuju i članovi njihovog porodičnog domaćinstva ili njihovi radnici, koji na mestu prodaje moraju imati rešenje o upisu radnje u registar i ugovor o radnom angažovanju radnika.

Član 18

Na tezgama i sličnim objektima postavljenim na javnim površinama van pijace mogu se prodavati:

1) industrijsko-neprehrambeni proizvodi i polovna roba iz člana 30. ovog pravilnika,

2) neprehrambeni proizvodi zanatskih radnji i domaće radinosti,

3) novine, stare i antikvarne knjige i publikacije,

4) industrijski pakovan sladoled i

5) bezalkoholna pića i pivo u originalnom pakovanju.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, novine se mogu prodavati van objekata preko kolportera.

Odobrenje za prodaju na javnim površinama iz stava 1. ovog člana, na zahtev zainteresovanih lica, daje rešenje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo Gradske uprave Pirot.

Član 19

Robna, zelena, stočna i auto-pijaca poverene su na upravljanje i održavanje JP "Komunalac" u Pirotu, koje donosi odluku o održavanju pijačnog reda na ovim pijacama na koju Skupština grada Pirot, po prethodnom mišljenju Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo, daje saglasnost.

Upravljanje i održavanje lokacije na kojoj se organizuje Pirotski vašar povereno je JP "Komunalac" u Pirotu, koje svojim aktima uz saglasnost Skupštine grada uređuje uslove i način korišćenja ove javne površine.

Član 20

Skupština grada Pirot može odrediti i druge javne površine za pijace, održavanje vašara, sajmova i njihovo upravljanje i održavanje poveriti njenom javnom preduzeću ili putem javnog poziva - oglasa preduzetniku ili pravnom licu.

Upravljanje i održavanje pijaca i drugih javnih površina JP "Komunalac" ili drugo javno preduzeće, preduzetnik ili pravno lice vrši u skladu sa pozitivnim propisima i ovom odlukom.

Javno preduzeće, privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekat koji obavlja komunalnu delatnost upravljanja pijacama, mora ispunjavati uslove za otpočinjanje obavljanja komunalne delatnosti koji su propisani Uredbom o načinu i uslovima za otpočinjanje obavljanja komunalnih delatnosti ("Sl. glasnik RS", br. 13/18, 66/18 i 51/19).

Preduzeće kome je povereno upravljanje i održavanje pijace, dužno je da na ulazu u pijacu i drugom vidnom mestu na pijaci istakne pijačni red, radno vreme i cene usluga.

Član 21

Zabranjen je promet robe na malo na javnim površinama i drugim površinama van mesta određenih ovom Odlukom.

Član 22

Preduzetnik koji namerava da osnuje radnju za promet robe na malo, odnosno vršenja usluga dužan je da zaključi prethodno ugovor o zakupu ili akt o korišćenju prostora za postavljanje* ili drugog objekta koji služi za obavljanje prometa ili vršenja usluga.

Upis u registar vrši nadležni organ Gradske uprave.

Član 23

Ugovor o zakupu ili akt o korišćenju prostora mora da sadrži posebno sedište radnje, adresu lokacije, evidenciono-numerički broj, kao i druga obeležja objekata za obavljanje prometa, odnosno vršenja usluga.

Član 24

Osnivači radnji na tezgama i drugim objektima prometa dužni su da na vidnom mestu istaknu firmu pod čijim imenom radnja posluje, cene robe izloženoj prodaji i pridržavati se svih drugih odredbi propisa kojima se uređuje promet robe i pružanje usluga u prometu.

IV NADZOR

Član 25

Nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalna inspekcija Gradske uprave Pirot.

U vršenju nadzora komunalni inspektor može:

1. rešenjem naložiti preduzeću koje upravlja pijacom otklanjanje nedostatka u smislu člana 15. st. 1. i 2. i čl. 20 .st. 2. ove odluke, i odrediti rok otklanjanja nedostataka,

2. rešenjem naložiti usaglašavanje svog rada sa Odlukom o pijačnom redu u slučaju ne poštovanja istog, i odrediti rok za uklanjanje nedostataka,

3. za prekršaje utvrđene ovom odlukom izdati prekršajni nalog.

4. (brisana)

Komunalni inspektor izdaje prekršajne naloge na osnovu zapisnika sačinjenih od strane redarske službe javnog preduzeća koje upravlja pijacom, kao i na osnovu činjenica koje je sam utvrdio u vršenju nadzora.

V PREKRŠAJI

Član 26

Novčanom kaznom od 20.000 dinara, kazniće se pravno lice za prekršaj ako:

1) oštećuje, vrši promene na konstrukciji postojećih tezgi, iste pomera sa mesta na kome su locirane ili postavljene tezge pored već postojećih, ili oštećuje drugu opremu i uređuje na pijaci.

2) bez ugovora o zakupu tezge ili rešenje o odobrenju prodaje robu na pijaci ili javnoj površini van pijace,

3) ne postupi po rešenju komunalne inspekcije i u određenom roku ne otkloni nedostatke.

Za prekršaje iz stava 1 ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1 ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 5.000 dinara.

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 27

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Niša".