PRAVILNIK

O POSTUPKU I NAČINU REŠAVANJA ZAHTEVA GRAĐANA ZA NAKNADU ŠTETE NASTALE USLED UJEDA NAPUŠTENIH PASA NA TERITORIJI GRADA VRANJA

("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 7/2018, 18/2019 i 19/2021)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Pravilnikom o postupku i načinu rešavanja zahteva građana za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenih pasa (u daljem tekstu: Pravilnik), utvrđuje se postupak i način rešavanja zahteva građana za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenih pasa na javnoj površini teritorije grada Vranja.

Član 2

Pod napuštenim psom, u smislu ovog Pravilnika smatra se pas koji nema vlasnika, odnosno držaoca ili koji se neobeleženi (bez ugrađenog čipa), lišeni brige, nege, nadzora, zateknu na javnoj površini teritorije grada Vranja.

II PODNOŠENJE PRIJAVE OŠTEĆENOG LICA

Član 3

Oštećeno lice je u obavezi da nakon ujeda psa podnese pisanu prijavu o nastalom događaju inspektoru zoohigijene u roku od 24 časa od trenutka ujeda.

Izuzetno, zbog medicinske intervencije, taj rok se može produžiti, ali najduže do 72 časa od ujeda.

Član 4

Prijava iz člana 3. ovog Pravilnika sadrži podatke o oštećenom licu (ime i prezime, adresa stanovanja, JMBG), mesto, datum i čas nastalog događaja i kratak opis događaja.  

Oštećeno lice je u obavezi, da u prijavi navede sve okolnosti vezane za kritičan slučaj, eventualne svedoke, kao i da opiše psa od koga je pretrpeo povrede.

Inspektor zoohigijene je u obavezi da oštećenom licu izda potvrdu o prijavljenom događaju, kao i da preduzme sve neophodne mere i aktivnosti na pronalaženju, hvatanju i zbrinjavanju napuštenog psa.

Inspektor zoohigijene ima obavezu da uredno vodi evidenciju o poslovima hvatanja i zbrinjavanja napuštenih pasa u prihvatilište za pse, kao i da Odeljenje za inspekcijske poslove i zaštitu životne sredine Gradske uprave dostavlja mesečne izveštaje o prijavljenim događajima, izdatim potvrdama i preduzetim aktivnostima na pronalaženju i zbrinjavanju pasa.

Mesečni izveštaji iz prethodnog stava ovog člana, dostavljaju se do 5. u mesecu za prethodni mesec.

III OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ŠTETE, SADRŽINA ZAHTEVA I PROPISANA DOKUMENTACIJA

Član 5

Oštećeno lice može ostvariti pravo na nadoknadu štete nastale usled ujeda napuštenih pasa, ukoliko se javi nadležnoj zdravstvenoj ustanovi radi zbrinjavanja.

Nadležna zdravstvena ustanova po prijemu oštećenog obaveštava Policijsku upravu u Vranju.

Policijska uprava u Vranju sačinjava službenu belešku, sa izjavom oštećenog i fotografijama nastale povrede.

Član 6

Oštećeno lice Gradskom veću može da podnese zahtev za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenog psa, na propisanom obrascu (isti čini sastavni deo ovog Pravilnika - Obrazac 1.), koji se može preuzeti sa šaltera Pisarnice u Uslužnom centru Gradske uprave.

Zahtev za naknadu štete u smislu stava 1. ovog člana, oštećeno lice može da podnese u rokovima predviđenim zakonom.

Zahtev za naknadu štete podnosi se u pisanoj formi, jasne sadržine, upisuju se osnovni podaci oštećenog lica - ime i prezime, adresa stanovanja, JMBG, zatim mesto, datum i čas nastalog događaja, kratak opis događaja, kao i opis pretrpljenih povreda, kontakt telefon, broj računa, sa iznosom naknade koja se potražuje.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana, dostavlja se obavezno i sledeća dokumentacija (u originalu ili overenoj fotokopiji):

• lična karta,

• ukoliko se radi o maloletnom licu, izvod iz matične knjige rođenih pribavlja se po službenoj dužnosti;

• potvrda izdata od strane inspektora zoohigijene, da je slučaj prijavljen i evidentiran;

• službena beleška izdata od strane Policijske uprave sa fotodokumentacijom o zadobijenoj povredi;

• kompletna medicinska dokumentacija, koja se odnosi na povrede i lečenje;

• pisana izjava podnosioca o događaju pod pretnjom moralne, materijalne i krivične odgovornosti za davanje lažne izjave;

Uz zahtev se mogu dostaviti i:

• izjave svedoka događaja;

• drugi dokazi koji mogu biti od značaja za rešavanje zahteva.

IV PODNOŠENJE ZAHTEVA I IMENOVANJE KOMISIJE ZA UTVRĐIVANJE OSNOVA I VISINE NAKNADE ŠTETE NASTALE USLED UJEDA NAPUŠTENIH PASA

Član 7

Podneti zahtevi iz člana 6. ovog Pravilnika, dostavljaju se Gradskom veću, a zatim preusmeravaju Komisiji za utvrđivanje osnova i visine naknade štete nastale usled ujeda napuštenih pasa, (u daljem tekstu: Komisija).

Zahtev za naknadu štete se može podneti i Gradskom pravobranilaštvu, koji sa spisima predmeta isti dostavlja Komisiji.

U slučaju kada je podneta tužba za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenog psa, a pre toga nije podnet zahtev za naknadu štete Komisiji, Gradsko pravobranilaštvo može i te predmete uputiti Komisiji na razmatranje.

Komisiju iz stava 1. ovog člana imenuje Gradsko veće posebnim aktom.

U sastav Komisije obavezno se imenuju lekari specijalisti sa liste sudskih veštaka, radi davanja stručnog mišljenja na propisanom obrascu (isti čine sastavni deo ovog Pravilnika - Obrazac 2. i 3.) o određivanju visine naknade štete nastale usled ujeda napuštenog psa i u vezi sa tim pretrpljenog fizičkog bola i straha oštećenog lica.

Bliži sastav i broj članova Komisije, kao i poslovi i zadaci koje će Komisija obavljati i druga pitanja od značaja za rad Komisije, utvrđuju se aktom o imenovanju Komisije, na osnovu stava 2. ovog člana.

V RAD KOMISIJE PO PODNETIM ZAHTEVIMA

Član 8

U toku svog rada, a u cilju pribavljanja dodatnih informacija i utvrđivanja relevantnih činjenica, Komisija može pozivati oštećeno lice, uzimati izjave svedoka događaja, vršiti konsultacije i provere sa nadležnim organima i ustanovama.

Po razmatranju primljenog zahteva sa dokumentacijom, Komisija upućuje predlog Gradskom pravobranilaštvu da:

• prihvati zahtev i sa oštećenim licem zaključi vansudsko poravnanje o naknadi štete na visini novčanog iznosa koji je Komisija predložila;

• odbije zahtev;

• odbaci zahtev;

• pokrene sudski postupak protiv lica, ukoliko postoji osnovana sumnja da se radi o simulovanoj radnji.

Komisija je dužna da primljene zahteve razmotri i uputi predlog Gradskom pravobranilaštvu u smislu stava 1. ovog člana, najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema zahteva.

Po prijemu zahteva oštećenog lica, sekretar Komisije utvrđuje da li je uz zahtev podneta propisana dokumentacija iz člana 6. ovog Pravilnika. Ukoliko nije, obaveštava podnosioca da svoj zahtev dopuni potrebnom dokumentacijom u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja.

U slučaju, kada Komisija ustanovi da oštećeno lice nije podnelo potpunu dokumentaciju, pisanim putem, obavestiće ga da svoj zahtev dopuni u roku iz stava 4. ovog člana.

VI IZNOS NAKNADE ŠTETE

Član 9

Komisija može predložiti iznos naknade štete nastale usled ujeda napuštenog psa, u zavisnosti od vrste i težine povrede, najviše do 50.000,00 dinara.

Ukoliko je oštećeni maloletno lice, Komisija može predložiti i viši iznos naknade štete, ali ne viši od 70.000,00 dinara.

U slučaju da u određenim situacijama kada je to neophodno, Komisija predloži viši iznos naknade štete od iznosa propisanog članom 1. i 2. ovog člana, takav predlog donetog akta upućuje se Gradskom veću na saglasnost.

VII OBAVEZE GRADSKOG PRAVOBRANILAŠTVA

Član 10

Gradsko pravobranilaštvo oštećeno lice obaveštava o predlogu visine naknade štete i ostavlja mu rok od tri dana, da se u pisanoj formi izjasni o ponuđenom iznosu ili da svoju saglasnost da usmeno na zapisnik pred tim organom.

Ukoliko oštećeno lice da saglasnost na predloženu visinu novčane naknade štete, Gradski pravobranilac će sa oštećenim licem zaključiti vansudsko poravnanje ili sudsko poravnanje ukoliko se postupak za naknadu štete vodi pred sudom.

Član 11

Gradsko pravobranilaštvo je u obavezi da u roku od 15 dana od dana prijema predloga Komisije donese akt po zahtevu oštećenog lica, da zaključi vansudsko poravnanje ili pisanim putem obavesti podnosioca zahteva da je nadležna Komisija odbila ili odbacila njegov zahtev.

Član 12

Ukoliko se vodi sudski postupak povodom naknade štete nastale usled ujeda napuštenih pasa, ili postupak medijacije, Gradsko pravobranilaštvo može radi mirnog rešavanja spora da ponudi iznos naknade uvećan do 50% u odnosu na naknadu koju je Komisija odradila, a sve u cilju smanjenja sudskih troškova.

VIII ZAVRŠNE ODREDBE

Član 13

Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".

Napomene

Obrasci koji su sastavni deo ovog pravilnika, nisu objavljeni u "Sl. glasniku Grada Vranja", br. 7/2018.