PRAVILNIK
O NAČINU I VREMENU DOZNAKE, DODELJIVANJU DOZNAČNOG ŽIGA, NAČINU OBELEŽAVANJA PANJEVA BESPRAVNO POSEČENIH STABALA, NAČINU EVIDENTIRANJA TIH STABALA I PANJEVA U DOZNAČNIM KNJIGAMA, ODNOSNO KNJIGAMA ŠUMSKE KRIVICE, OBLIKU I SADRŽINI DOZNAČNIH ŽIGOVA I ŽIGOVA ZA ŠUMSKU KRIVICU KAO I OBRASCIMA DOZNAČNE KNJIGE

("Sl. glasnik RS", br. 110/2021)

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuje način i vreme doznake, dodeljivanje doznačnog žiga, način obeležavanja panjeva bespravno posečenih stabala, način evidentiranja tih stabala i panjeva u doznačnim knjigama, odnosno knjigama šumske krivice, oblik i sadržina doznačnih žigova i žigova za šumsku krivicu kao i obrasci doznačne knjige.

Član 2

Doznaka se vrši pojedinačno za svaku sastojinu (odeljenje, odsek, odnosno katastarsku parcelu), u skladu sa odredbama osnove, odnosno programa gazdovanja šumama.

Doznaka se vrši tokom cele godine.

Član 3

Odabiranje i obeležavanje stabala za seču u šumama vrši se stablimično ili površinski.

Stablimično obeležavanje stabala za seču vrši se u svim sastojinama.

Stablimično obeležavanje stabala za seču vrši se masnom bojom ili utiskivanjem doznačnog žiga na zates u prsnoj visini, kao i utiskivanjem doznačnog žiga na zates na pridanku stabla, odnosno na jednoj od debljih žila.

Kod stablimičnog obeležavanja stabala za seču može da se utiskuje, odnosno upisuje i redni broj stabla na zatesu na pridanku, odnosno na debljoj žili stabla.

Redni broj se upisuje masnom bojom ili utiskuje plastičnom pločicom sa brojem.

Otisak doznačnog žiga na zatesu na pridanku stabla, odnosno na jednoj od debljih žila, mora ostati vidljiv i posle seče.

Član 4

Površinsko obeležavanje stabala za seču može da se vrši u gustim kulturama u kojima pristup nije moguć (šematska proreda) i prirodnim sastojinama topole, vrbe i bagrema u kojima se sprovodi čista seča, u sastojinama u kojima se vrši čista seča radi direktne konverzije, u delovima šuma u kojima se vrši krčenje, kao i kod sanacije površine šume koja je oštećena dejstvom prirodnih nepogoda toliko da je potrebno izvršiti čistu seču.

Površinsko obeležavanje stabala za seču vrši se obeležavanjem stabala iznad taksacione granice na primernim površinama na način na koji se vrši stablimično obeležavanje, kao i obeležavanjem granične linije površine predviđene za čistu seču ili krčenje. Primerne površine su ravnomerno raspoređene po površini predviđenoj za čistu seču i ne mogu biti manje od 10% ukupne površine predviđene za čistu seču.

Obeležavanje granične linije površine šume predviđene za čistu seču ili krčenje vrši se obeležavanjem masnom bojom na prsnoj visini, kao i utiskivanjem doznačnog žiga na zates na pridanku stabala, odnosno na jednoj od debljih žila na stablima koja ulaze u površinu za vršenje čiste seče.

Stabla se obeležavaju na odstojanju koje obezbeđuje vidljivost granične linije.

Ako nije moguće postupiti na način iz stava 3. ovog člana, granična linija površine šume predviđene za čistu seču ili krčenje obeležava se vidnim znacima koji se dogledaju, masnom bojom na stablima, postavljanjem stubova ili humki.

Član 5

Doznačna knjiga za evidentiranje stabala obeleženih za seču u državnim i šumama sopstvenika kojima se gazduje na osnovu osnove gazdovanja šumama je veličine 21 x 14 cm i sadrži 50 listova.

Doznačna knjiga za evidentiranje stabala obeleženih za seču u šumama sopstvenika kojima se gazduje na osnovu programa gazdovanja šumama je veličine 21 x 14 cm i sadrži 50 listova u po dva primerka.

Prvi primerak doznačnog lista nalazi se kod sopstvenika šume - fizičkog lica, a drugi primerak ostaje u knjizi.

Doznačne knjige se povezuju, overavaju i čuvaju trajno i sadrže: serijski broj; redni broj; datum izdavanja doznačne knjige; potpis lica koje je knjigu zadužilo, potpis lica koje je knjigu vratilo, datum i potpis lica kome je knjiga vraćena.

Član 6

Doznačna knjiga za evidentiranje stabala obeleženih za seču u državnim i šumama sopstvenika kojima se gazduje u skladu sa osnovom gazdovanja šumama, na koja se ne upisuju redni brojevi stabala, vodi se na Obrascu 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, i sadrži: naziv gazdinske jedinice, odeljenja i odseka; broj doznačne knjige; godinu u kojoj se vrši obeležavanje stabala za seču; ime i prezime izvršioca doznake; vreme u kojem je izvršena doznaka; otisak doznačnog žiga; doznačenu površinu; broj stabala razvrstan po debljinskim stepenima, vrstama drveća i njihovu zapreminu.

Doznačna knjiga za evidentiranje stabala obeleženih za seču u državnim i šumama sopstvenika kojima se gazduje u skladu sa osnovom gazdovanja šumama, na koja se upisuju redni brojevi stabala vodi se na Obrascu 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, i sadrži: naziv gazdinske jedinice, odeljenja i odseka; broj doznačne knjige; godinu u kojoj se vrši obeležavanje stabala za seču; ime i prezime izvršioca doznake; vreme u kojem je izvršena doznaka; otisak doznačnog žiga; doznačenu površinu; redni broj stabala; prsni prečnik i zapreminu po vrstama drveća; bonitet ili tarifni niz, ukupnu drvnu zapreminu stabala (bruto), količinu tehničkog i prostornog drveta, klasu kvaliteta.

Doznačna knjiga za evidentiranje stabala obeleženih za seču u šumama sopstvenika kojima se gazduje u skladu sa programom gazdovanja šumama vodi se na Obrascu 3, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, i isti sadrži: naziv pravnog lica iz člana 70. st. 1-3. i člana 71. stav 2. Zakona o šumama (u daljem tekstu: zakon); katastarsku opštinu; broj doznačne knjige; godinu i vreme kada se vrši obeležavanje stabala za seču; ime sopstvenika šume sa mestom prebivališta; ime lica koje je izvršilo doznaku; mesni naziv šume; broj katastarske parcele; vrstu drveta, prsni prečnik stabla i njegovu zapreminu; zapreminu tehničkog i ogrevnog drveta; broj i datum zahteva za doznaku stabala koji je podneo sopstvenik šume.

Ako se vrši automatska obrada podataka, obrazac sadrži sve podatke propisane ovim pravilnikom.

Član 7

Obrasci doznačne knjige 1 i 3 koriste se u svim sastojinama, izuzev u sastojinama visokog uzgojnog oblika u kojima se sprovodi završni sek u državnim i šumama sopstvenika za koje se donosi osnova gazdovanja šumama, za koje se koristi Obrazac 2.

Kod obračuna zapremine stabala obeleženih za seču, u doznačnim knjigama, primenjuju se iste tablice ili tarife koje su upotrebljene za utvrđivanje drvne zapremine u osnovi, odnosno programu gazdovanja šumama.

Član 8

Kod površinskog obeležavanja stabala za seču, u doznačnoj knjizi se evidentiraju sva stabla obeležena za seču raspoređena po primernim površinama i njihove površine.

Na osnovu zapremine stabala doznačenih na primernim površinama i ukupne površine primernih površina, u doznačnoj knjizi preračunava se i zapremina stabala na ukupnoj površini obeleženoj za čistu seču.

Kod sanacije površine šume koja je oštećena dejstvom prirodnih nepogoda, u uslovima koji nisu bezbedni za obeležavanje stabala, mogu se u doznačnu knjigu upisati podaci premera iz osnove, odnosno programa gazdovanja šumama, uvećani za odgovarajući zapreminski prirast, na površini predviđenoj za čistu seču.

Član 9

Posle evidentiranja stabala za seču, u doznačnoj knjizi se izvodi rekapitulacija drvne zapremine po vrstama drveća za svako odeljenje i odsek u šumama za koje postoji osnova gazdovanja šumama, odnosno katastarsku parcelu za šume za koje postoji program gazdovanja šumama.

Ako je izvršeno obeležavanje i evidentiranje stabala za seču, doznačna knjiga se zaključuje potpisom i otiskivanjem doznačnog žiga.

Svi podaci u doznačnoj knjizi upisuju se hemijskom olovkom i ne brišu se, a pogrešno upisani podaci se precrtavaju i iznad njih se unosi ispravka.

Član 10

Doznačni žig za obeležavanje stabala za seču u šumama u državnoj svojini ima oblik kruga prečnika 35 mm čija je ivica izvijugana.

U krug doznačnog žiga upisuju se velika slova: "DŠS" i redni broj žiga.

Doznačni žig za obeležavanje stabala za seču u šumama sopstvenika ima oblik pravougaonika veličine 30 x 24 mm čija je ivica izvijugana.

U pravougaonik doznačnog žiga upisuju se velika slova: "PŠS" i redni broj žiga.

Otisak doznačnog žiga u šumama u državnoj svojini je crne boje, a u šumama sopstvenika zelene boje i isti mora biti potpuno jasne i vidljive sadržine.

Član 11

Sopstvenik, odnosno korisnik šuma koji šumama gazduje u skladu sa osnovom gazdovanja šumama, odnosno pravno lice koje ima pravo na žig u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) podnosi Ministarstvu nadležnom za poslove šumarstva (u daljem tekstu: Ministarstvo) zahtev za dodeljivanje doznačnog žiga na ime.

Zahtev iz stava 1. ovog člana može se podneti za zaposleno stručno lice koje poseduje licencu za obavljanje stručnih poslova u gazdovanju šumama, odnosno za tehničara šumarske struke koji može da vrši doznaku u skladu sa zakonom.

Zahtev iz stava 1. ovog člana sadrži podatke o stručnom licu, i to: ime i prezime, adresu stanovanja, jedinstveni matični broj građana, broj licence za obavljanje stručnih poslova u gazdovanju šumama i dokaz o uplaćenoj republičkoj administrativnoj taksi.

Podnosilac zahteva u roku od pet radnih dana od dana saznanja za promenu podnosi Ministarstvu zahtev za promenu stručnog lica koje je nosilac doznačnog žiga, koji sadrži podatke iz stava 3. ovog člana.

Podnosilac zahteva u roku od pet radnih dana od dana saznanja za potrebu mirovanja prava na žig podnosi Ministarstvu obaveštenje o mirovanju dodeljenog doznačnog žiga, a Ministarstvo mu dodeljuje doznačni žig na čuvanje do ponovnog podnošenja zahteva za promenu lica koje je nosilac doznačnog žiga.

Član 12

Panjevi bespravno posečenih stabala se obeležavaju žigom za šumsku krivicu i evidentira se drvna zapremina bespravno posečenih stabala.

Obeležavanje panjeva bespravno posečenih stabala vrši se upisivanjem rednog broja i utiskivanjem žiga za šumsku krivicu na poprečni presek panja crnom masnom bojom u šumama u državnoj svojini, a zelenom masnom bojom u šumama sopstvenika.

Evidencija panjeva bespravno posečenih stabala (u daljem tekstu: knjiga šumske krivice) u šumama u državnoj svojini vodi se posebno za svaki čuvarski rejon i to po odeljenjima, s tim što obrojčavanje panjeva u svakom odeljenju počinje sa rednim brojem jedan, a u šumama u sopstvenika - fizičkog lica za svaku katastarsku parcelu.

Knjiga šumske krivice po vrsti drveta sadrži 50 listova koje se povezuju, overavaju i čuvaju trajno, kao i sledeće podatke: redni broj, dva unakrsno izmerena prečnika, procenjen prsni prečnik utvrđen na osnovu procenta pada prečnika ili na osnovu premera dubećih stabala iz iste sastojine koja imaju identične prečnike panja kao i bespravno posečeno stablo, zapreminu po vrstama sortimenata i ukupno, vreme kada je izvršena seča i datum kada je upisan redni broj i utisnut žig, kao i broj i datum podnete prijave i podaci o počiniocu bespravne seče.

Član 13

Žig za šumsku krivicu u šumama u državnoj svojini ima oblik jednakostraničnog trougla veličine strane 30 mm, čija je ivica ravna.

U trougao žiga za šumsku krivicu upisuju se velika slova: "ŠK" i redni broj žiga.

Žig za šumsku krivicu u šumama sopstvenika ima oblik kruga prečnika 35 mm, čija je ivica ravna.

U krug žiga za šumsku krivicu upisuju se velika slova: "ŠK" i redni broj žiga.

Otisak žiga za šumsku krivicu u šumama u državnoj svojini je crne boje, a u šumama sopstvenika zelene boje i isti mora biti potpuno jasne i vidljive sadržine.

Član 14

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o načinu i vremenu vršenja doznake, dodeljivanju, obliku i sadržini doznačnog žiga i žiga za šumsku krivicu, obrascu doznačne knjige, odnosno knjige šumske krivice, kao i o uslovima i načinu seče u šumama ("Službeni glasnik RS", br. 65/11, 47/12 i 8/17).

Član 15

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Obrasce 1-3, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 110/2021, možete pogledati OVDE