POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA
O PROGRAMU UNAPREĐIVANJA DIJAGNOSTIKE I LEČENJA OBOLJENJA ŠTITASTE ŽLEZDE U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2022. GODINU

("Sl. list AP Vojvodine", br. 54/2021)

Član 1

Ovom pokrajinskom skupštinskom odlukom utvrđuje se Program unapređivanja dijagnostike i lečenja oboljenja štitaste žlezde u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2022. godinu (u daljem tekstu: Program), kao i obim sredstava za njegovo sprovođenje i način njihovog raspoređivanja i korišćenja.

Član 2

Program čini sastavni deo ove pokrajinske skupštinske odluke.

Član 3

Ova pokrajinska skupštinska odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine", a primenjivaće se od 1. januara 2022. godine.

 

PROGRAM
UNAPREĐIVANJA DIJAGNOSTIKE I LEČENJA OBOLJENJA ŠTITASTE ŽLEZDE U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2022. GODINU

I

Prikaz i analiza postojeće situacije

Višegodišnjim praćenjem podataka Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Novi Sad zaključeno je postojanje velikog broja endokrinoloških pacijenata sa tendencijom da se poremećaj iz oblasti tireoide javlja kod sve mlađe populacije.

Termin benigni čvor štitaste žlezde odnosi se na abnormalan rast ćelija koje formiraju kvržice unutar tiroidne žlezde. Nodularna bolest štitaste žlezde je vrlo često oboljenje u kliničkoj praksi. Incidenca ovog oboljenja je veća kod žena nego kod muškaraca. Nije poznato šta je uzrok većine čvorova na štitastoj žlezdi, ali do 60. godine oko polovina svih ljudi ima čvor na štitastoj žlezdi. Hašimoto tiroiditis, koji je najčešći uzrok hipotiroidizma povezan je sa povećanim rizikom od pojave čvorova na štitastoj žlezdi. Takođe nedovoljan unos joda može dovesti do pojave čvorova na štitastoj žlezdi. Palpacijom se otkriva u 2 - 6% pacijenata, a ultrazvukom u 19 - 68%, a u 8 - 65% na obdukciji. Čvorovi štitaste žlezde mogu biti solitarni, pojedinačni ili multipli, višestruki, a funkcijski mogu biti aktivni ili neaktivni. Oni se često otkrivaju slučajno tokom rutinskog fizikalnog pregleda ili na snimcima poput CT snimka ili ultrazvuka vrata, urađenih iz potpuno drugih razloga, a povremeno pacijenti i sami pronađu čvorove na štitastoj žlezdi. Čvorovi na štitastoj žlezdi mogu proizvesti prekomerne količine hormona štitnjače koji uzrokuju hipertiroidizam. Međutim, većina čvorova na štitastoj žlezdi, uključujući i one koji su kancerogeni, zapravo ne funkcioniše, što znači da su testovi poput TSH normalni. Retko se pacijenti sa čvorovima na štitastoj žlezdi žale na bol u vratu, vilici ili uhu. Ako je čvor dovoljno veliki da stisne dušnik ili jednjak to može prouzrokovati poteškoće sa disanjem, gutanjem ili "golicanje u grlu". Još ređe, može nastati promuklost, ako čvor vrši kompresiju na nerv koji inerviše glasnice, ali to je obično povezano sa karcinomom štitaste žlezde. Većina čvorova su benigni i asimptomatski i obično zahtevaju samo praćenje i posmatranje kod većine pacijenata. Povremeno nodusi rastu ili uzrokuju tegobe, što zahteva lečenje. Klinički značaj tiroidne nodozne bolesti je pojava estetskih izmena, kao što je zadebljanje vrata, lokalnog kompresivnog sindroma (koji dovodi do disfagije, kašlja, promuklosti, osećaja "knedle u grlu" itd.) i tiroidne disfunkcije, kao i mogućnost razvoja maligniteta u 5% slučajeva.

Program unapređivanja dijagnostike i lečenja oboljenja štitaste žlezde u Autonomnoj pokrajini Vojvodini realizuje se od 2017. godine.

Članom 12. stav 6. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", broj 25/19) utvrđeno je da autonomna pokrajina može doneti posebne programe zdravstvene zaštite za pojedine kategorije stanovništva, odnosno vrste bolesti koje su specifične za autonomnu pokrajinu, a za koje nije donet poseban program zdravstvene zaštite na republičkom nivou, u skladu sa svojim mogućnostima i utvrditi cene tih pojedinačnih usluga, odnosno programa.

Program unapređivanja dijagnostike i lečenja oboljenja štitaste žlezde u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2022. godinu (u daljem tekstu: Program) realizovaće Klinički centar Vojvodine, Novi Sad, koji nastavlja rad kao Univerzitetski klinički centar Vojvodine, Novi Sad.

II

Ciljevi, aktivnosti, metodologija realizacije i indikatori programa

Opšti ciljevi programa

Ciljevi programa jesu smanjenje morbiditeta u postintervencijskom toku, kraći boravak u bolnici, uspešniji oporavak i smanjen invaliditet. Primenom aparata za mikrotalasnu ablaciju, moguća je ablacija tumora štitaste žlezde perkutanim pristupom, bez operativnog reza.

U savremenoj medicinskoj praksi, nijedna grana medicine ne može više da funkcioniše bez pomoći nekih od radioloških metoda - i u pogledu postavljanja dijagnoze, kao i u pogledu terapije pacijenata tj. tretiranja pacijenata interventnim radiološkim procedurama. U određenim slučajevima, umesto hirurških procedura, primenjuju se procedure iz oblasti interventne radiologije, što podrazumeva minimalno invazivne hirurške intervencije, vođene nekom od slikovnih radioloških metoda (ultrazvuk, savremeni rendgenski aparat sa softverima koji podržavaju različite intervencije). To znači smanjenje morbiditeta u postintervencijskom toku, kraći boravak u bolnici, uspešniji oporavak i smanjen invaliditet budući da je primenom aparata za mikrotalasnu ablaciju moguća ablacija tumora štitaste žlezde perkutanim pristupom, bez operativnog reza.

Specifični ciljevi

Unapređivanje dijagnostike i lečenja oboljenja štitaste žlezde.

Pružanje pravovremene terapije endokrinološkim i onkološkim pacijentima s minimalnim postterapijskim morbiditetom.

Aktivnosti programa

- endokrinološka i laboratorijska obrada pacijenata;

- UZ štitne žlezde, po potrebi patohistološka verifikacija postavljene dijagnoze (radiolog ili endokrinolog);

- tretman - ablacija tumora radiofrekventnom i microwave tehnikom;

- UZ kontrola tretiranih pacijenata (radiolog ili endokrinolog).

Metodologija sprovođenja programa

- selekcija pacijenata sa izdiferenciranom dijagnozom nakon endokrinološko-radiološke obrade za tretman radiotalasnom i microwave tehnikom na indikacionim timovima sastavljenim od endokrinologa i interventnih radiologa.

Indikatori

- broj pacijenata koji je nakon endokrinološke, laboratorijske i radiološke obrade i postavljanja dijagnoze tretiran nehirurški, odnosno ablacija tumora radiotalasnom i microwave tehnikom;

- skraćen postoperativni tok, smanjenje b.o. dana u odnosu na klasičan hirurški tretman;

- planirani broj pacijenata u 2022. godine je 21;

- broj ultrazvučnih pregleda nodusa;

- broj punkcija štitaste žlezde.

III

Finansijska sredstva za realizaciju programa

TABELARNI PRIKAZ UKUPNIH TROŠKOVA ZA REALIZACIJU PROGRAMA U 2022. GODINI

Tabela 1 (Tabela 1.1.)

u dinarima

Redni broj

NAZIV TROŠKOVA PROGRAMA

IZNOS UKUPNO POTREBNIH SREDSTAVA

1

2

3

1.

TROŠKOVI USLUGA I NAKNADA

900.000,00

 

UKUPNO:

900.000,00

Tabela 1.1.

- u dinarima

Redni broj

Broj učesnika u programu

Bruto iznos

1.1.1.

11 učesnika (doktori medicine lekari specijalisti radiologije, endokrinologije, viši RTG tehničar i administrativni tim)

900.000,00

 

UKUPNO 1.1.:

900.000,00