ODLUKA
O ODVOĐENJU I PREČIŠĆAVANJU ATMOSFERSKIH I OTPADNIH VODA NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA

("Sl. list grada Beograda", br. 6/2010, 29/2014, 29/2015, 19/2017, 85/2019 i 120/2021)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova u vršenju komunalne delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda kao delatnosti od opšteg interesa i uslovi za korišćenje ove komunalne usluge na teritoriji grada Beograda.

Član 2

Komunalna delatnost odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda, u smislu ove odluke, jeste sakupljanje i uklanjanje otpadnih, atmosferskih i površinskih voda sa javnih površina kanalizacijom, njihovo prečišćavanje i ispuštanje iz mreže, održavanje kanalizacione mreže, slivnika i drugih objekata za uklanjanje voda, čišćenje septičkih jama, kao i sakupljanje iskorišćenih voda od priključka potrošača na uličnu mrežu i odvođenje kanalizacionom mrežom, prečišćavanje i ispuštanje iz mreže u vodoprijemnike.

Član 3

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

1. "Atmosferske vode" su vode nastale kao posledica kiše, grada, topljenja snega i sl.

2. "Otpadne vode" su iskorišćene vode (vode iz stambenih i poslovnih objekata), industrijske otpadne vode nastale kao posledica tehnološkog procesa u industriji, zanatstvu i drugim proizvodnim delatnostima, vode od pranja ulica, površinske otpadne vode i drenažne vode.

3. "Površine javne namene" su ulice, trgovi, saobraćajnice u stambenim naseljima šire od 3,5 m i druge javne površine, izuzev onih koje su date na korišćenje i upravljanje drugim subjektima.

4. "Gradska kanalizacija" jeste sistem komunalnih objekata koji služe za obavljanje komunalne delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda na području jedne ili više gradskih opština.

5. "Lokalna kanalizacija" jeste sistem komunalnih objekata koji služe za obavljanje komunalne delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda u pojedinim seoskim ili drugim izdvojenim naseljima, ili u više takvih naselja, koja nisu obuhvaćena gradskom kanalizacijom.

6. "Kanalizaciona mreža" jeste deo gradske, odnosno lokalne kanalizacije koja predstavlja sistem komunalnih objekata za sakupljanje, uklanjanje, odvođenje i ispuštanje otpadnih i atmosferskih voda sa javnih površina i od priključka korisnika usluge.

7. "Ulična kanalizaciona mreža" jeste deo kanalizacione mreže na koju se neposredno priključuje kanalizacioni priključak.

8. "Prvi revizioni silaz" je mesto priključenja unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu.

9. "Otvoreni tokovi" su otvoreni kanali koji služe za prikupljanje atmosferskih i otpadnih voda sa urbanizovanih površina (saobraćajnice, pešačke staze, platoi i sl.).

10. "Kanalizacioni priključak" jeste cevni spoj od ulične kanalizacione mreže do prvog revizionog silaza iza regulacione linije i čini sastavni deo gradske kanalizacije.

11. "Korisnik usluge" jeste svako fizičko ili pravno lice koje je vlasnik objekta ili posebnog dela objekta, odnosno nosilac prava raspolaganja na objektu ili posebnom delu objekta čija je unutrašnja instalacija kanalizacije priključena na uličnu kanalizacionu mrežu u skladu sa odredbama ove odluke. Izuzetno, korisnik usluge jeste fizičko ili pravno lice koje je nosilac prava korišćenja na objektu, odnosno delu objekta, a kada je objekat, odnosno poseban deo objekta dat u zakup - zakupac objekta, odnosno dela objekta.

12. "Objekat korisnika usluge" jeste svaki objekat, zgrada, druga nepokretnost, uređaji, postrojenja ili instalacije koji se nalaze uzvodno od prvog revizionog silaza.

13. "Unutrašnje instalacije kanalizacije" jesu skup instalacija, uređaja i postrojenja korisnika usluge za odvođenje atmosferskih i otpadnih voda, uzvodno od prvog revizionog silaza, uključujući i prvi revizioni silaz.

14. "Prijava za korišćenje usluge" jeste pisana izjava zainteresovanog lica da pod uslovima predviđenim ovom odlukom zaključi ugovor o odvođenju otpadnih voda sa javnim komunalnim preduzećem koje vrši odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda, podneta na obrascu javnog komunalnog preduzeća.

Član 4

Komunalnu delatnost odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda, osim poslova čišćenja septičkih jama, na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, obavlja javno komunalno preduzeće koje je grad Beograd osnovao za obavljanje ove komunalne delatnosti preko gradske kanalizacije na tom području.

Poslove čišćenja septičkih jama na području gradskih opština iz stava 1. ovog člana obavlja javno komunalno preduzeće koje je grad Beograd osnovao za obavljanje tih poslova.

Komunalnu delatnost odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda, osim poslova čišćenja septičkih jama, na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin obavlja javno komunalno preduzeće koje ta gradska opština osniva za obavljanje te delatnosti preko gradske kanalizacije na svom području, osim u slučaju kada je područje ili deo područja neke od navedenih gradskih opština obuhvaćeno sistemom gradske kanalizacije koji je predat na korišćenje, upravljanje i održavanje preduzeću iz stava 1. ovog člana.

Poslove čišćenja septičkih jama na području gradskih opština iz stava 3. ovog člana obavlja javno komunalno preduzeće, drugo privredno društvo ili preduzetnik, u zavisnosti od načina na koji je skupština gradske opštine organizovala obavljanje tih poslova.

Pojedine poslove iz okvira svoje delatnosti javno komunalno preduzeće iz st. 1. i 3. ovog člana (u daljem tekstu: komunalno preduzeće) može poveriti drugom privrednom društvu ili preduzetniku na način i po postupku utvrđenom propisom Skupštine grada Beograda, pod uslovom da ti poslovi nisu u funkciji ostvarivanja jedinstva tehničko-tehnološkog sistema gradske kanalizacije i da je osnivač za to dao saglasnost.

Član 5

Atmosferske i otpadne vode se odvode gradskom kanalizacijom, prečišćavaju u uređajima za prečišćavanje otpadnih voda grada Beograda i ispuštaju u vodoprijemnike.

II GRADSKA KANALIZACIJA

1. Tehničko-tehnološko jedinstvo sistema

Član 6

Gradska kanalizacija je sistem komunalnih objekata, uređaja, instalacija, opreme i postrojenja koji služe za sakupljanje, uklanjanje, odvođenje, prečišćavanje i ispuštanje atmosferskih i otpadnih voda (u daljem tekstu: komunalni objekat kanalizacije) i predstavlja tehničko-tehnološku celinu.

Tehničko jedinstvo sistema gradske kanalizacije ostvaruje se povezivanjem objekata i uređaja za sakupljanje, uklanjanje, odvođenje, prečišćavanje i ispuštanje atmosferskih i otpadnih voda na određenom području.

Tehnološko jedinstvo sistema gradske kanalizacije ostvaruje se kroz zajednički i koordinirani rad objekata i uređaja za odvođenje i prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda, optimalno kombinovanje njihovog rada i kapaciteta, kao i kroz jedinstveno upravljanje na određenom području.

Član 7

Gradska kanalizacija sastoji se iz komunalnih objekata kanalizacije koji služe za:

a) prijem atmosferskih i otpadnih voda, i to:

- slivnici sa sopstvenim taložnicima,

- snežarnici,

- kanalizacioni priključci,

- ulazne građevine za sakupljanje voda iz prirodnih i veštačkih vodotoka,

- ispusti iz vodovodnog sistema i dr.

b) odvođenje atmosferskih i otpadnih voda, i to:

- revizioni silazi,

- kolektori,

- spojne građevine,

- prelivi,

- ustave,

- sifoni,

- kanalizacione crpne stanice,

- potisni cevovodi,

- vazdušni ventili,

- retenzije i dr.

v) prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda, i to:

- rešetke,

- taložnici,

- flotatori,

- postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i dr.

g) ispuštanje atmosferskih, površinskih, iskorišćenih i otpadnih voda u vodoprijemnike, i to:

- ispusne građevine,

- odvodni kolektori i dr.

Član 8

Kanalizaciona mreža može biti separacionog i opšteg tipa.

Kanalizacionom mrežom separacionog tipa posebno se sakupljaju, uklanjaju, odvode i ispuštaju atmosferske vode, vode od pranja ulica, površinske otpadne vode i drenažne vode, a posebno ostale otpadne vode.

Kanalizacionom mrežom opšteg tipa zajedno se sakupljaju, uklanjaju, odvode i ispuštaju atmosferske i otpadne vode.

2. Zaštita gradske kanalizacije

Član 9

Komunalno preduzeće ima pravo i obavezu da preduzima potrebne mere za zaštitu komunalnih objekata kanalizacije, prilikom njihove izgradnje i postavljanja, korišćenja, održavanja i zamene, uključujući i pravo prelaska preko tuđe nepokretnosti, u skladu sa zakonom.

Član 10

Zabranjeno je obavljanje radova ispod, iznad i pored komunalnih objekata kanalizacije, kojima se narušava nesmetano i bezbedno odvođenje i prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda ili se ugrožava sigurnost ljudi i okoline.

Član 11

Rastojanje komunalnih objekata kanalizacije od svakog drugog objekta mora biti toliko da se prilikom otkopavanja kanalizacione cevi ili drugog komunalnog objekta kanalizacije ne ugrozi drugi objekat ili obrnuto. Ukoliko su rastojanja između komunalnih objekata kanalizacije nedovoljna, prilikom izvođenja radova treba primeniti odgovarajuću zaštitu, a sva ukrštanja instalacija u tom slučaju moraju biti izgrađena kao trajna.

Sanitarno rastojanje komunalnog objekta kanalizacije od drugih objekata određuje komunalno preduzeće, saglasno važećim propisima.

Izgradnja novih objekata, sanacija, dogradnja, rekonstrukcija postojećih objekata, kao i izvođenje drugih radova u neposrednoj blizini gradske kanalizacije, ne sme da ugrozi postojeće komunalne objekte kanalizacije. Investitor i izvođač radova dužni su da prilikom izvođenja radova poštuju urbanističke uslove i da obezbede posebne mere zaštite gradske kanalizacije pod uslovima koje utvrđuje komunalno preduzeće.

Izvođač radova koji svojim radom onemogući nesmetano funkcionisanje gradske kanalizacije, dužan je da odmah o tome obavesti komunalno preduzeće. Ponovno uspostavljanje nesmetanog funkcionisanja gradske kanalizacije, kao i eventualna naknada štete pričinjena komunalnom preduzeću ili trećem licu pada na teret izvođača radova koji je u toku izvođenja radova svojim radom onemogućio nesmetano funkcionisanje gradske kanalizacije.

Komunalno preduzeće je dužno da odmah, bez odlaganja, po prijemu obaveštenja iz stava 4. ovog člana ili po saznanju na drugi način, uspostavi nesmetano funkcionisanje gradske kanalizacije.

Član 12

Svaki otvor na komunalnom objektu kanalizacije (revizioni silaz, slivnik, ventilacija itd.) mora uvek biti bezbedan i pristupačan za intervenciju i održavanje, a ukoliko je izgrađen na saobraćajnici, mora biti u nivou saobraćajnice, kako ne bi trpeli nedozvoljene dinamičke udare od vozila.

Subjekt kome je data na upravljanje i održavanje površina javne namene na kojoj se nalazi komunalni objekat kanalizacije, dužan je da mesto na kome se nalazi taj komunalni objekat kanalizacije posebno zaštiti od oštećenja, zatrpavanja, nepravilnog korišćenja, kao i da omogući da u svakom trenutku bude pristupačno radi održavanja.

Član 13

U slučaju krađe, iznenadnog iskakanja i loma poklopca revizionog silaza i slivničke rešetke komunalnih objekata kanalizacije, komunalno preduzeće je dužno da odmah po prijavi, ili saznanju na drugi način, preduzme hitne mere obezbeđenja i zamene ovih elemenata i o tome obavesti organizacionu jedinicu gradske uprave, nadležnu za poslove saobraćaja, kao i nadležnu službu unutrašnjih poslova.

Član 14

Otpadne vode koje sadrže opasne i štetne materije mogu se ispuštati u gradsku kanalizaciju ako ispunjavaju sanitarno-tehničke uslove utvrđene posebnom odlukom, po dobijanju vodoprivredne dozvole u skladu sa zakonom.

Član 15

Koncentracija opasnih i štetnih materija u otpadnim vodama ne sme prelaziti granične vrednosti propisane odlukom iz člana 14. ove odluke.

Član 16

Pravna i fizička lica koja u vezi sa obavljanjem privredne i druge delatnosti koriste opasne i štetne materije dužna su da takve materije pre ispuštanja u gradsku kanalizaciju prethodno obrade u posebnim uređajima za prečišćavanje otpadnih voda, koji čine sastavni deo unutrašnjih instalacija kanalizacije, do nivoa kvaliteta propisanog posebnom odlukom iz člana 14. ove odluke.

Svi uređaji za prečišćavanje otpadnih voda iz stava 1. ovog člana moraju imati kontrolni revizioni silaz, a svaki od tih uređaja mora biti pristupačan i dostupan radi kontrole.

3. Održavanje gradske kanalizacije

Član 17

Komunalno preduzeće održava gradsku kanalizaciju koja mu je predata na upravljanje i održavanje i stara se o njenom nesmetanom funkcionisanju.

Član 18

Održavanje gradske kanalizacije jeste čišćenje gradske kanalizacije, izvođenje radova na popravci uređaja i komunalnih objekata kanalizacije, zamena dotrajalih uređaja i komunalnih objekata kanalizacije i svi ostali radovi neophodni za nesmetano funkcionisanje gradske kanalizacije.

Održavanje gradske kanalizacije realizuje se kroz redovno održavanje, investiciono održavanje, vanredno održavanje i hitne intervencije.

Član 19

Redovno održavanje gradske kanalizacije jeste plansko kontinuirano izvođenje građevinsko-zanatskih, odnosno drugih radova na objektima gradske kanalizacije (čišćenje, odgušenja, ispiranja) u cilju preventivnog delovanja na sve eventualne poremećaje u radu.

Član 20

Investiciono održavanje gradske kanalizacije jeste izvođenje građevinsko-zanatskih, odnosno drugih radova u cilju poboljšanja uslova korišćenja komunalnih objekata kanalizacije.

Član 21

Hitne intervencije jesu radovi na komunalnim objektima kanalizacije kojima se otklanja neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili za okolinu.

Član 22

Vanredno održavanje gradske kanalizacije jeste izvođenje radova u slučaju iznenadnih poremećaja u radu nekog od komunalnih objekata kanalizacije, utvrđenih članom 52. ove odluke.

Član 23

Radi zaštite i održavanja gradske kanalizacije, zabranjeno je:

1) ometanje komunalnog preduzeća u preduzimanju potrebnih mera za zaštitu komunalnih objekata kanalizacije, prilikom njihove izgradnje, postavljanja, korišćenja, održavanja i zamene, uključujući i ometanje prava prelaska preko tuđe nepokretnosti;

2) zasađivanje drveća i drugog rastinja na zemljištu iznad ili u neposrednoj blizini komunalnih objekata kanalizacije kojima se ugrožava sigurnost tih objekata;

3) ostavljanje stvari ili parkiranje vozila na komunalnim objektima kanalizacije, kao i vršenje druge radnje kojima se oštećuju ti objekti.

Lice koje izvrši neku od radnji iz stava 1. ovog člana dužno je da nadoknadi štetu koja je prouzrokovana izvršenom zabranjenom radnjom.

Član 24

U gradsku kanalizaciju zabranjeno je ispuštati naročito:

1. otpadne vode i materije kojima se ugrožava predviđeni hidraulički režim toka odvođenja otpadnih voda, vodonepropusnost kanalizacione mreže, rad pumpi gradske kanalizacije, proticanje ili prečišćavanje otpadnih voda ili koje mogu oštetiti kanalizacionu mrežu;

2. otpadne vode koje sadrže opasne i štetne materije, a koje nisu prethodno obrađene u posebnim uređajima za prečišćavanje otpadnih voda do nivoa kvaliteta propisanog odlukom iz člana 14. ove odluke;

3. krute i viskozne materije, koje same ili u kontaktu sa drugim materijama mogu prouzrokovati smetnje komunalnim objekatima kanalizacije, kao što su: pepeo, slama, otpaci i strugotine metala, plastike, drveta, stakla, otpad od tekstila, otpad životinjskog porekla (perje, dlaka, životinjska utroba i dr), otpadna ulja i maziva i otpadna jestiva ulja, hemikalije i boje, kao i mulj iz taložnika kanalizacionih sistema, odnosno mulj koji nastaje pri prečišćavanju atmosferskih i otpadnih voda, cementni i krečni mulj, ostaci betona i azbestnog otpada, materije koje nastaju čišćenjem i održavanjem asfaltnih baza i dr;

4. agresivne materije (kiseline i baze) i ostale štetne tečnosti koje nepovoljno utiču na materijal od kog su izrađeni komunalni objekti kanalizacije, a nisu prethodno prečišćene do nivoa kvaliteta propisanog odlukom iz člana 14. ove odluke;

5. gasove (sumporvodonik, sumpor dioksid, cijanidi, hlor i sl.);

6. patogene bakterije ili viruse;

7. sadržaj septičkih jama i slivničkih taložnika;

8. nevezani zrnasti materijal sa zelenih javnih površina (parkovi i dr.), zrnasti i prašinasti građevinski materijal i građevinski otpad, kao i nečistoće sa saobraćajnica i drugih saobraćajnih površina u toku njihovog čišćenja i pranja.

Lice koje izvrši neku od radnji iz stava 1. ovog člana dužno je da nadoknadi štetu koja je prouzrokovana izvršenom zabranjenom radnjom.

III PRIKLJUČENJE UNUTRAŠNJIH INSTALACIJA KANALIZACIJE I KOMUNALNIH OBJEKATA KANALIZACIJE NA GRADSKU KANALIZACIJU

1. Priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu

Član 25

Unutrašnje instalacije kanalizacije objekta koji se nalazi na delu ulice ili graniči sa ulicom u kojoj je izgrađena ulična kanalizaciona mreža obavezno se priključuju na tu mrežu, bez obzira na način snabdevanja objekta vodom.

Član 26

Priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu mora da se izvrši u roku od šest meseci računajući od dana izdavanja rešenja o upotrebnoj dozvoli za novoizgrađenu uličnu kanalizacionu mrežu. Vlasnik, odnosno korisnik objekta dužan je da podnese zahtev za priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu.

Investitor novoizgrađene kanalizacione mreže je dužan da preko sredstava javnog informisanja obavesti građane o datumu izdavanja rešenja o upotrebnoj dozvoli za novoizgrađenu uličnu kanalizacionu mrežu.

Po izvršenom priključenju unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu vlasnik, odnosno korisnik objekta dužan je da napuštenu septičku jamu isprazni, očisti i dezinfikuje, i to najkasnije u roku od 15 dana od dana priključenja.

Član 27

Prilikom izgradnje nove kanalizacione mreže, a napuštanja stare investitor objekta je dužan da o svom trošku izvrši prebacivanje postojećih kanalizacionih priključaka na novu kanalizacionu mrežu, ukine i ukloni staru kanalizacionu mrežu, to u roku od šest meseci od dana izdavanja rešenja o upotrebnoj dozvoli za novoizgrađenu uličnu kanalizacionu mrežu.

Član 27a

Prilikom izgradnje nove kanalizacione mreže, investitor objekta može o svom trošku izgraditi prvi revizioni silaz iz člana 28. stav 2. odluke, ukoliko se izgradnja realizuje u skladu sa međunarodnim sporazumima i radi preduzimanja hitnih i preventivnih mera u cilju smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, saglasno zakonu koji uređuje ovu oblast.

Član 28

Kanalizacioni priključak se postavlja tako što se unutrašnje instalacije kanalizacije neposredno spajaju sa uličnom kanalizacionom mrežom.

Unutrašnje instalacije kanalizacije spajaju se sa kanalizacionom priključkom preko prvog revizionog silaza. Prvi revizioni silaz pripada vlasniku, odnosno korisniku objekta i postavlja se unutar granica građevinske parcele na 1,5 m od regulacione linije. Kada se građevinska i regulaciona linija poklapaju, prvi revizini silaz se postavlja u podrum ili na trotoar ispred objekta, a prema uslovima koje utvrđuje komunalno preduzeće. Prolaz cevi kroz zid mora biti trajan i zaštićen od oštećenja prilikom sleganja objekta.

Postavljeni kanalizacioni priključak je sastavni deo gradske kanalizacije i održava ga komunalno preduzeće.

Član 29

Građevinska parcela po pravilu ima jedan kanalizacioni priključak za priključenje objekta na uličnu kanalizacionu mrežu opšteg tipa, odnosno dva na uličnu kanalizacionu mrežu separacionog tipa. U zgradama sa više ulaza, za svaki ulaz se, po pravilu, postavlja poseban kanalizacioni priključak.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ako konfiguracija terena ili drugi uslovi zahtevaju, unutrašnja instalacija kanalizacije objekta može se priključiti na uličnu kanalizacionu mrežu preko kanalizacionog priključka susedne građevinske parcele. Takvo priključenje može se izvršiti samo uz prethodno pribavljenu pisanu saglasnost vlasnika, odnosno korisnika te građevinske parcele, overenu kod nadležnog organa.

Preko jednog kanalizacionog priključka na uličnu kanalizacionu mrežu može se priključiti unutrašnja instalacija kanalizacije samo jednog objekta. Ako je na građevinskoj parceli izgrađeno više nezavisnih objekata, ili jedan objekat ima više lamela, za unutrašnju instalaciju kanalizacije svakog objekta, odnosno lamele, postavlja se po pravilu poseban kanalizacioni priključak.

Izuzetno od stava 3. ovog člana, preko jednog kanalizacionog priključka mogu se priključiti unutrašnje instalacije kanalizacije dva ili više objekata ako se ti objekti nalaze u okviru određenog kompleksa ili ako topografija i drugi lokalni uslovi onemogućavaju postavljanje pojedinačnih kanalizacionih priključaka.

Član 30

Montažni objekti koji su postavljeni u skladu sa važećim propisima, a koji ispuštaju otpadne vode, moraju se priključiti na uličnu kanalizacionu mrežu preko kanalizacionog priključka prema tehničkim uslovima i saglasnosti koje izdaje komunalno preduzeće.

Član 31

Priključenje otvorenih tokova na uličnu kanalizacionu mrežu mora se vršiti preko kanalizacionog priključka. O regulaciji kvaliteta i količine tih voda (ulivne građevine, taložnici itd.) stara se fizičko ili pravno lice koje održava površine sa kojih se te vode ulivaju u uličnu kanalizacionu mrežu, prema uslovima koje izdaje komunalno preduzeće.

Priključenje drenažnih voda na uličnu kanalizacionu mrežu vrši se preko kanalizacionog priključka, pri čemu se na mestima gde postoji kanalizaciona mreža separacionog tipa priključenje vrši na kolektor kojim se sakupljaju, uklanjaju, odvode i ispuštaju atmosferske vode, vode od pranja ulica, površinske otpadne vode i drenažne vode.

Član 32

Unutrašnje instalacije kanalizacije površina javne namene koje su date na korišćenje i upravljanje drugim subjektima imaju, po pravilu, jedan kanalizacioni priključak na uličnu kanalizacionu mrežu opšteg tipa, odnosno dva na uličnu kanalizacionu mrežu separacionog tipa.

Član 33

Priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu može biti trajno i privremeno.

Član 34

Komunalno preduzeće izdaje uslove za kanalizacioni priključak (u daljem tekstu: uslovi) na zahtev investitora objekta čije unutrašnje instalacije kanalizacije se priključuju, najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahteva investitora objekta.

Uslovi se izdaju i za povećanje količine otpadnih voda kod priključenih unutrašnjih instalacija kanalizacije.

Član 35

Investitor objekta je dužan da projekat kanalizacionog priključka izradi prema dobijenim Uslovima.

Komunalno preduzeće ocenjuje usaglašenost projekta iz stava 1. ovog člana sa izdatim uslovima.

Komunalno preduzeće je dužno da na zahtev investitora objekta izvrši ocenu usaglašenosti projekta iz stava 1. ovog člana sa izdatim uslovima u roku od 15 dana od dana prijema zahteva investitora.

Ukoliko utvrdi da je projekat izrađen u skladu sa izdatim uslovima, komunalno preduzeće izdaje investitoru objekta saglasnost na projekat kanalizacionog priključka (u daljem tekstu: saglasnost). Protiv akta komunalnog preduzeća kojim se odbija davanje saglasnosti, žalba se može podneti Gradskom veću grada Beograda.

Član 36

Uslovi, odnosno saglasnost izdaju se sa rokom važenja od dve godine od dana izdavanja. Uslovi, odnosno saglasnost mogu se izdati i po fazama izgradnje.

Na zahtev investitora objekta koji je dobio uslove, odnosno saglasnost, rok važenja uslova, odnosno saglasnosti mora se produžiti, ako ulična kanalizaciona mreža na koju treba priključiti unutrašnje instalacije kanalizacije objekta nije u funkciji ili nije završen komunalni objekat kanalizacije na koji treba priključiti unutrašnje instalacije kanalizacije objekta.

Član 37

Priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu vrši se na zahtev investitora objekta.

Investitor objekta podnosi zahtev za priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu na obrascu komunalnog preduzeća, uz koji je dužan da priloži odgovarajuću tehničku i drugu dokumentaciju navedenu u obrascu, u zavisnosti od vrste objekta.

Investitor objekta je dužan da u cilju priključenja unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu pribavi i propisanu dozvolu za raskopavanje ulice i regulisanje saobraćaja.

Komunalno preduzeće je dužno da u pisanoj formi odgovori na zahtev investitora objekta za priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu, u roku od osam dana od dana prijema zahteva iz stava 1. ovog člana.

Priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu vrši investitor objekta ili drugo ovlašćeno lice, prema opredeljenju investitora objekta, uz vršenje stručnog nadzora nad izvođenjem predmetnih radova od strane komunalnog preduzeća.

Troškove priključenja unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu snosi investitor objekta.

Troškove komunalnog preduzeća u vršenju stručnog nadzora nad priključenjem unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu snosi investitor objekta prema cenovniku koji utvrđuje komunalno preduzeće, uz saglasnost osnivača.

O tehničkoj ispravnosti prvog revizionog silaza i kanalizacionog priključka, komunalno preduzeće izdaje investitoru objekta potvrdu o tehničkom prijemu.

Član 38

Privremeno priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu može se vršiti u sledećim slučajevima:

- za objekte koji ispunjavaju uslove, utvrđene zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata za privremeno priključenje do dobijanja građevinske dozvole;

- za objekte za koje je odobren probni rad u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata;

- za potrebe gradilišta, kao i montažnih objekata, koji se koriste privremeno za ograničene potrebe;

- u drugim slučajevima kod održavanja pojedinih manifestacija na površinama koje se graniče sa ulicom u kojoj je izgrađena kanalizaciona mreža.

Na uslove, način i postupak za privremeno priključenje, primenjuju se odgovarajuće odredbe ove odluke o priključenju unutrašnje instalacije kanalizacije objekata korisnika na gradsku kanalizacionu mrežu.

Ukoliko investitor objekta ne dobije građevinsku dozvolu za objekat za koji je izvršeno privremeno priključenje unutrašnje instalacije kanalizacije, komunalno preduzeće će po dobijanju informacije o tome priključak ukinuti.

Član 39

Kanalizacioni priključak gradilišta, preko koga se unutrašnja instalacija kanalizacije spaja sa uličnom kanalizacionom mrežom, po pravilu ne sme biti na prostoru gradilišta osim pod posebnim uslovima koje odobrava komunalno preduzeće.

Član 40

Kanalizacioni priključak koji prolazi kroz prostore koji se ne mogu raskopavati (tramvajska pruga, zid zgrade, potporni zid i sl.) mora se po kapacitetu i građevinski uraditi kao trajan.

Član 41

Za privremeno priključenje korisnik usluge podnosi komunalnom preduzeću zahtev za dobijanje tehničkih uslova i saglasnosti za postavljanje kanalizacionog priključka i vrši odjavu korišćenja po prestanku potrebe za priključenjem.

Komunalno preduzeće će po odjavi korišćenja privremenog priključenja, ukinuti kanalizacioni priključak za privremeno priključenje.

Član 42

Korisnika usluge koji za svoje potrebe koristi vodu koja nije iz gradskog vodovoda, a posle upotrebe takve vode vrši njeno ispuštanje u gradsku kanalizaciju, komunalno preduzeće će obavezati da ugradi merni uređaj za merenje količine ispuštene otpadne vode, izuzev slučajeva u kojima za to nema tehničkih i eksploatacionih mogućnosti.

Merni uređaj iz stava 1. ovog člana mora biti lociran tako da čini sastavni deo unutrašnje instalacije kanalizacije i mora biti ugrađen u skladu sa Uslovima koje izdaje komunalno preduzeće i pristupačan u svakom trenutku za očitavanje.

Korisnik usluge je dužan da snosi troškove nabavke ugradnje i održavanja mernog uređaja iz stava 1. ovog člana.

2. Priključenje komunalnih objekata kanalizacije na gradsku kanalizaciju

Član 43

Izgradnja dela gradske kanalizacije vrši se na način i pod uslovima utvrđenim propisima kojima se uređuje izgradnja objekata, a prema uslovima i saglasnosti koje određuje i daje komunalno preduzeće kome će se predati na upravljanje i održavanje novoizgrađeni deo gradske kanalizacije.

Spajanje novoizgrađenog dela gradske kanalizacije na postojeću gradsku kanalizaciju vrši se pod sledećim uslovima:

- da je komunalni objekat kanalizacije urađen po odobrenoj tehničkoj dokumentaciji;

- da je izvršena primopredaja komunalnog objekata kanalizacije (urađen komisijski protokol o primopredaji sa dostavljenom potrebnom dokumentacijom) i dobijeno rešenje o upotrebnoj dozvoli.

Spajanje postojeće kanalizacione mreže koja nije bila sastavni deo gradske kanalizacije, vrši se preko novoizgrađene kanalizacije ili dela kanalizacije pod sledećim uslovima:

- da je za postojeću kanalizacionu mrežu dobijeno rešenje o upotrebnoj dozvoli;

- da je kanalizaciona mreža izgrađena saglasno prostornom planu jedinice lokalne samouprave;

- da je kanalizaciona mreža usaglašena sa gradskom kanalizacijom sa kojom se kanalizaciona mreža spaja;

- da je izvršena primopredaja kanalizacione mreže koja se spaja saglasno alineji 2. stava 2. ovog člana.

Član 43a

Ako u izgradnji gradske kanalizacije učestvuju budući korisnici ulaganjem finansijskih sredstava, prava i obaveze tih korisnika i komunalnog preduzeća uređuju se ugovorom, kojim se uređuju naročito: uslovi i način izgradnje gradske kanalizacije, troškovi i način obezbeđenja sredstava za tu izgradnju, kao i prava po osnovu njihovog učešća u finansiranju gradske kanalizacije, a u skladu sa posebnim propisima.

Ukoliko je investitor objekata gradske kanalizacije drugo pravno ili fizičko lice, komunalno preduzeće preuzima gradsku kanalizaciju na upravljanje, o čemu komunalno preduzeće i investitor zaključuju ugovor kojim se, pored ostalog, uređuju i prava investitora po osnovu ulaganja, a u skladu sa posebnim propisima.

Član 44

U slučaju da preduzeće, odnosno preduzetnik zadužen za obavljanje poslova održavanja ulica, puteva ili drugih površina javne namene u gradu, u toku obavljanja tih poslova utvrdi da postoji potreba da se na već izgrađenim površinama javne namene iz člana 3. stav 1. tačka 3. ove odluke, pored postojećih ugrade i novi slivnici, dužan je da pribavi od komunalnog preduzeća uslove za priključenje slivnika na uličnu kanalizacionu mrežu, na način propisan članom 43. ove odluke.

Uslovima za priključenje slivnika na uličnu kanalizacionu mrežu određuje se mesto priključenja slivnika na uličnu kanalizacionu mrežu.

Preduzeće, odnosno preduzetnik iz stava 1. ovog člana dužan je da od komunalnog preduzeća pribavi i saglasnost na projekat priključka slivnika na uličnu kanalizacionu mrežu, na način propisan članom 43. ove odluke.

Član 45

Zabranjeno je priključivanje objekata, uređaja ili instalacija na kanalizacionu mrežu suprotno odredbama čl. 25-44. ove odluke.

IV LOKALNA KANALIZACIJA

Član 46

Odredbe ove odluke koje se odnose na način upravljanja, korišćenja i obavljanja komunalne delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda preko gradske kanalizacije primenjuju se i na lokalnu kanalizaciju.

Investitor lokalne kanalizacije iz člana 3. stav 1. tačka 5. ove odluke obavezan je da se u postupku održavanja lokalne kanalizacije, priključenja na lokalnu kanalizaciju i dr. u svemu pridržava odredaba ove odluke koje se odnose na gradsku kanalizaciju.

Na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, skupština opštine može odlučiti, na predlog mesne zajednice, da se o organizovanju obavljanja delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda, ili pojedinih poslova iz okvira te delatnosti u seoskim i izdvojenim seoskim naseljima, kada te delatnosti služe isključivo potrebama stanovništva i drugih subjekata u tim naseljima, stara mesna zajednica.

V ČIŠĆENJE SEPTIČKIH JAMA

Član 47

Na područjima gde nije izgrađena gradska, odnosno lokalna kanalizacija, vlasnik, odnosno investitor objekta je dužan da izgradi septičku jamu.

Vlasnik, odnosno investitor objekta dužan je da izgradi septičku jamu i u slučaju kada komunalno preduzeće nije u mogućnosti da priključi unutrašnje instalacije kanalizacije vlasnika, odnosno korisnika objekta na uličnu kanalizacionu mrežu, iz razloga što postojeća mreža nije odgovarajućeg kapaciteta.

U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana vlasnik, odnosno investitor objekta je dužan da izgradi septičku jamu u skladu sa važećim propisima, standardima i tehničkim normativima propisanim za tu vrstu pomoćnog objekta, i to vodonepropusnu septičku jamu zatvorenog tipa, u skladu sa uslovima iz odobrenja za izgradnju izdatog od nadležnog organa.

Član 48

Vlasnik objekta čije su unutrašnje instalacije kanalizacije priključene na septičku jamu, dužan je da održava septičku jamu u ispravnom stanju, da se stara o njenom redovnom čišćenju, kao i da ne dozvoli izlivanje septičke jame.

U slučaju izlivanja septičke jame, za ugrožavanje drugih objekata, odnosno dobara (zemljišta, podzemnih i površinskih voda) odgovoran je vlasnik objekta iz stava 1. ovog člana, osim ako je izlivanje izazvano višom silom.

Član 49

Javno komunalno preduzeće, odnosno drugo privredno društvo ili preduzetnik kome je povereno obavljanje poslova čišćenja septičkih jama, dužan je da na zahtev korisnika očisti septičku jamu i odveze fekalije, najkasnije u roku od pet dana od prijema zahteva korisnika.

Na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, fekalije se izručuju na mestima koja odrede organizaciona jedinica Gradske uprave grada Beograda nadležna za komunalne poslove i javno komunalno preduzeće koje je grad Beograd osnovao za obavljanje poslova čišćenja septičkih jama.

Na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, fekalije se izručuju na mestima koja odrede organizaciona jedinica opštinske uprave nadležna za komunalne poslove i javno komunalno preduzeće, odnosno drugo privredno društvo ili preduzetnik kome je ta gradska opština poverila obavljanje poslova čišćenja septičkih jama.

O uređivanju mesta za izručivanje fekalija, kao i o njihovom održavanju stara se javno komunalno preduzeće, odnosno drugo privredno društvo ili preduzetnik kome je povereno obavljanje poslova čišćenja septičkih jama.

Mesta na kojima se izručuju fekalije moraju biti uređena tako da se ne rasipaju fekalije i ne šire neprijatni mirisi. Ova mesta moraju biti snabdevena instalacijama za pranje vozila, a svako vozilo posle pražnjenja mora se oprati i dezinfikovati.

Član 50

Zabranjeno je izlivati sadržaj iz septičkih jama na javne površine ili bilo koje drugo mesto, izuzev onog koje je određeno na način utvrđen u članu 49. ove odluke.

VI NAČIN OBEZBEĐENJA KONTINUITETA ODVOĐENJA I PREČIŠĆAVANJA ATMOSFERSKIH I OTPADNIH VODA

Član 51

Komunalno preduzeće dužno je da organizuje svoj rad i poslovanje na način kojim se obezbeđuje trajno i bezbedno odvođenje i prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda, neprekidno, pod jednakim uslovima za sve korisnike usluge.

U izvršavanju obaveza iz stava 1. ovog člana, komunalno preduzeće je dužno da preduzme mere na održavanju svih komunalnih objekata kanalizacije radi obezbeđenja njihove stalne ispravnosti i bezbednog funkcionisanja.

Član 52

Ako usled više sile, kvara na komunalnim objektima kanalizacije ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti, odnosno sprečiti, dođe do poremećaja ili prekida normalnog funkcionisanja gradske kanalizacije, komunalno preduzeće je obavezno da odmah i bez odlaganja preduzme mere na otklanjanju uzroka i posledica poremećaja, odnosno prekida i to naročito:

1. da radno angažuje zaposlene na otklanjanju uzroka i posledica poremećaja, odnosno razloga zbog kojih je došlo do prekida u vršenju odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda, kao i da angažuje treća lica u obezbeđenju uslova za odvođenje i prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda,

2. da preduzme hitne popravke i zamenu instalacija i uređaja kojima se obezbeđuje odvođenje i prečišćavanje atmosferskih i otpadnih voda, kao i zaštita objekata gradske kanalizacije od daljih havarija,

3. da privremeno ograniči ili zabrani korišćenje unutrašnjih instalacija kanalizacije ili dela gradske kanalizacije,

4. da privremeno obezbedi priručne uređaje za odvođenje otpadnih voda iz objekata korisnika usluge,

5. da naloži povezivanje na druge objekte, instalacije i uređaje za odvođenje, ako je to moguće,

6. da preduzme i druge mere koje utvrde nadležni organi grada, odnosno gradske opštine.

Komunalno preduzeće je dužno da javnu površinu na kojoj se izvode radovi iz stava 1. ovog člana, po završetku tih radova odmah vrati u prvobitno stanje, tako što će sanirati oštećenja nastala izvođenjem navedenih radova, u skladu sa posebnim propisima.

Član 53

Ako se prekid u funkcionisanju gradske kanalizacije, planira zbog izvođenja radova potrebnih radi održavanja, revizije, remonta, rekonstrukcije ili pripajanja pojedinih delova i komunalnih objekata kanalizacije ili priključenja novih korisnika ili drugih sličnih radova, komunalno preduzeće dužno je da o tome obavesti korisnike usluge preko sredstava javnog informisanja, i to najkasnije tri dana pre planiranog prekida.

U slučaju da prekid iz stava 1. ovog člana, traje duže od 12 časova, komunalno preduzeće dužno je da preduzme odgovarajuće mere predviđene članom 52. ove odluke.

Član 54

Komunalno preduzeće je obavezno da preduzimanje mera ili izvođenje radova iz čl. 52. i 53. ove odluke, organizuje tako da prekid ili poremećaj u funkcionisanju gradske kanalizacije traje vremenski što kraće.

Ako dođe do prekida ili poremećaja u odvođenju i prečišćavanju atmosferskih i otpadnih voda zbog okolnosti iz čl. 52. i 53. ove odluke, komunalno preduzeće je obavezno da istovremeno sa preduzimanjem mera ili izvođenjem radova, obavesti organizacionu jedinicu gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine, nadležnu za komunalne poslove.

Član 55

Ako se u komunalnom preduzeću organizuje štrajk, minimum procesa rada u komunalnom preduzeću propisuje svojim aktom lice koje rukovodi organizacionom jedinicom gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležne za komunalne poslove, i to najmanje 75% od planiranog obima delatnosti, u skladu sa aktom osnivača, a naročito obavljanje poslova na otklanjanju havarija na objektima gradske kanalizacije.

VII PRAVA I OBAVEZE KOMUNALNOG PREDUZEĆA I KORISNIKA USLUGE

Član 56

Odvođenje otpadnih voda korisniku usluge vrši se na osnovu ugovora o pristupanju, koji se smatra zaključenim završetkom izvođenja građevinskih radova na priključenju unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu, na osnovu prijave za korišćenje usluge.

Prijava za korišćenje usluge podnosi se u pismenoj formi na obrascu koji utvrđuje komunalno preduzeće.

Kopiju prijave sa potvrdom prijema, komunalno preduzeće je dužno da uruči korisniku usluge.

Član 57

Ugovor iz člana 56. ove odluke, sadrži naročito: mesto priključenja i merenja, način i rokove odvođenja, cenu odvođenja otpadnih voda, način obračuna i plaćanja, vreme na koje se ugovor zaključuje, odgovornost za pričinjenu štetu i odgovornost za neispunjenje ili neuredno ispunjenje obaveza iz ugovora i slučajeve i uslove u kojima se može privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda ili snabdevanje vodom.

Član 58

Komunalno preduzeće može korisniku usluge privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda samo u slučajevima utvrđenim zakonom, pod uslovima i na način utvrđenim ovom odlukom.

Član 59

Korisnik usluge je dužan da se stara o unutrašnjim instalacijama kanalizacije i da ih održava u ispravnom stanju.

Član 60

Korisnik usluge je dužan da omogući ovlašćenim licima komunalnog preduzeća pristup komunalnim objektima kanalizacije, radi provere ispravnosti, otklanjanja kvarova, zamene i održavanja istih.

Korisnik usluge je dužan da omogući ovlašćenim licima komunalnog preduzeća prelazak preko parcele i pristup nepokretnosti u vlasništvu korisnika usluge radi izvođenja radova iz stava 1. ovog člana, na osnovu rešenja koje donosi lice koje rukovodi organizacionom jedinicom gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležnom za komunalne poslove.

Član 61

Korisnik usluge ima pravo da zahteva, u slučaju tehničkih ili drugih smetnji u odvođenju otpadnih voda čiji uzrok nije na objektu korisnika usluge, da se te smetnje otklone u primerenom roku.

Kao primereni rok u kome je komunalno preduzeće obavezno da pristupi otklanjanju smetnje u odvođenju otpadnih voda, smatra se rok od 24 časa, a najduže tri dana od dana prijema obaveštenja o smetnji.

Smetnjama u odvođenju otpadnih voda u smislu stava 1. ovog člana, ne smatraju se prekidi u odvođenju nastali zbog primene mera ili izvođenja radova iz čl. 52. i 53. ove odluke.

Član 62

Ako postoje nepravilnosti i nedostaci u izvršenju obaveza na strani korisnika usluge, komunalno preduzeće će privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda korisnika usluge, pod uslovima i na način propisan ovom odlukom.

Pre privremenog uskraćenja odvođenja otpadnih voda, korisniku usluge mora biti dostavljena pismena opomena, u kojoj je određen rok za otklanjanje uočenih nepravilnosti i nedostataka.

Rok iz stava 2. ovog člana, zavisno od prirode i vrste nepravilnosti i nedostataka, ne može biti kraći od tri dana od dana dostavljanja pismene opomene.

Komunalno preduzeće je dužno da korisniku usluge koji otkloni utvrđene nepravilnosti i nedostatke, nastavi sa odvođenjem otpadnih voda u roku od 24 časa, od dostavljanja dokaza da su nepravilnosti i nedostaci otklonjeni.

Član 63

Odvođenje otpadnih voda može se privremeno uskratiti korisniku usluge, ako za to postoje tehničke mogućnosti, a da se pritom ne ometa vršenje komunalne usluge odvođenja otpadnih voda drugim korisnicima usluge, u sledećim slučajevima:

1. ako otpadne vode odvodi mimo mernih uređaja, tamo gde su ovi uređaji postavljeni;

2. ako onemogući pravilno registrovanje količine i sastava odvedenih otpadnih voda;

3. ako objekat korisnika usluge ometa normalno odvođenje otpadnih voda drugih korisnika usluge;

4. ako preko svoje instalacije, bez dobijenih uslova i saglasnosti komunalnog preduzeća iz čl. 34. i 35. ove odluke dozvoli drugom korisniku usluge odvođenje otpadnih voda;

5. ako onemogući ovlašćenim licima pristup do mernih uređaja, odnosno do instalacije i kanalizacionog priključka;

6. ako odvodi otpadne vode suprotno uslovima na koje je data saglasnost, odnosno ugovoru o odvođenju otpadnih voda;

7. ako ne plati naknadu za izvršenu uslugu odvođenja otpadnih voda dva meseca uzastopno;

8. ako ne ugradi posebni uređaj za prečišćavanje otpadnih voda koje sadrže opasne i štetne materije, u slučajevima propisanim odlukom iz člana 16. ove odluke.

U slučajevima iz stava 1. tačka 1. ovog člana, komunalno preduzeće je dužno da bez odlaganja obavesti organizacionu jedinicu gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležnu za poslove komunalne inspekcije, koja će po utvrđivanju navedenog činjeničnog stanja sačiniti o tome zapisnik i naložiti komunalnom preduzeću privremeno uskraćivanje odvođenja otpadnih voda takvom korisniku usluge.

U slučajevima iz tač. 2, 3, 4, 5, 6, 7. i 8. stava 1. ovog člana, komunalno preduzeće dužno je da prethodno dostavi pismenu opomenu o nedostacima, odnosno nepravilnostima zbog kojih se može privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda i da odredi primeren rok za otklanjanje nedostataka, odnosno nepravilnosti u skladu sa ovom odlukom.

Ukoliko korisnik usluge u ostavljenom roku ne postupi po pismenoj opomeni i ne otkloni nedostatke, odnosno nepravilnosti komunalno preduzeće će privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda korisniku usluge.

Korisnik usluge kome je privremeno uskraćeno odvođenje otpadnih voda dužan je da snosi svu štetu koja eventualno nastane usled obustave vršenja usluge.

Član 64

Ukoliko organizaciona jedinica gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine, nadležna za poslove komunalne inspekcije utvrdi da je pravno ili fizičko lice samovlasno priključilo unutrašnje instalacije kanalizacije svog objekta na gradsku kanalizaciju, doneće nalog o isključenju takvog objekta sa gradske kanalizacije, ako za to postoje tehničke mogućnosti, a da se pritom ne ometa vršenje komunalne usluge odvođenja otpadnih voda drugim korisnicima usluge.

Ukoliko u slučaju iz stava 1. ovog člana ne postoje tehničke mogućnosti da se unutrašnje instalacije kanalizacije takvog objekta isključe sa gradske kanalizacije, a da se pritom ne ometa vršenje komunalne usluge odvođenja otpadnih voda drugim korisnicima usluge, organizaciona jedinica gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine, nadležna za poslove komunalne inspekcije doneće nalog o prekidu snabdevanja vodom takvog objekta.

Pravno ili fizičko lice koje je samovlasno priključilo unutrašnje instalacije kanalizacije svog objekta na gradsku kanalizaciju, dužno je da snosi svu štetu koja eventualno nastane usled isključenja takvog objekta sa gradske kanalizacije, odnosno prekida snabdevanja vodom takvog objekta.

VIII SREDSTVA ZA OBAVLJANJE KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 65

Korisnik usluge dužan je da komunalnom preduzeću plaća cenu za odvođenje otpadnih voda, koja se obračunava prema kubnom metru odvedenih otpadnih voda.

Cenu za 1 m3 odvedenih otpadnih voda iz stava 1. ovog člana utvrđuje komunalno preduzeće primenom elemenata za obrazovanje cene komunalnih usluga u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima, uz saglasnost osnivača.

Količinu odvedenih otpadnih voda utvrđuje komunalno preduzeće na osnovu količine isporučene vode iz gradskog vodovoda izmerene na vodomeru. Izuzetno, za korisnike gradske kanalizacije koji imaju sopstvene izvore vode, merenje količine odvedenih otpadnih voda vrši se preko ugrađenih mernih uređaja ili na osnovu procene.

Vlasnik objekta čije su unutrašnje instalacije kanalizacije priključene na septičku jamu, dužan je da po izvršenoj usluzi čišćenja septičke jame plati cenu za izvršenu uslugu, koja se obračunava prema kubnom metru iznetih fekalija.

Cenu za 1 m3 iznetih fekalija iz septičke jame utvrđuje javno komunalno preduzeće osnovano za poslove čišćenja septičkih jama primenom elemenata za obrazovanje cene komunalnih usluga u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima, uz saglasnost osnivača.

Član 66

Utvrđivanje količine odvedenih otpadnih voda procenom vrši se u sledećim slučajevima:

- kada je objekat korisnika usluge privremeno ostao bez vodomera ili kada je vodomer neispravan;

- kada korisnik usluge dva puta uzastopno onemogući čitanje vodomera ili drugog mernog uređaja;

- u zimskom periodu, kada vremenske prilike onemogućavaju očitavanje;

- kada usled tehničkih razloga nije moguća zamena neispravnog vodomera ili drugog mernog uređaja;

- kada se pravno ili fizičko lice priključi na uličnu kanalizacionu mrežu bez prethodnih uslova i saglasnosti komunalnog preduzeća.

U slučajevima iz stava 1. alineje 1, 2. i 4. ovog člana, procena se vrši po prosečnoj dnevnoj potrošnji između prva dva očitavanja vodomera po poslednjoj izvršenoj zameni vodomera.

U slučaju iz stava 1. alineja 3. ovog člana procena se vrši po prosečnoj dnevnoj potrošnji između dva poslednja očitavanja vodomera.

U slučajevima iz stava 1. alineja 5. ovog člana, procena se vrši na osnovu polovine maksimalne propusnosti priključka korisnika, za ukupan period priključenja koji utvrdi komunalno preduzeće.

Član 67

Sredstva za održavanje komunalnih objekata za prijem, odvođenje, prečišćavanje i ispuštanje atmosferskih voda, izuzev investicionog održavanja, sa površina javnih namena iz člana 3. stav 1. tačka 3. Odluke, obezbeđuju se budžetom Grada, a koriste se u skladu sa godišnjim programom koji se donosi do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu i sadrži vrstu, obim i dinamiku radova, kao i visinu sredstava potrebnih za njegovu realizaciju.

Predlog programa iz stava 1. ovog člana za područje gradskih opština Voždovac, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Savski venac, Stari grad, Palilula, Rakovica, Vračar i Čukarica priprema preduzeće, odnosno preduzetnik u saradnji sa organizacionom jedinicom Gradske uprave nadležnom za komunalne poslove i dostavlja ga najkasnije do 1. decembra tekuće godine.

Program iz stava 1, za područje gradskih opština iz stava 2. ovog člana donosi gradonačelnik grada Beograda.

Za područje gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, program iz stava 1. ovog člana, donosi predsednik te gradske opštine.

Program iz stava 1. ovog člana obavezno se dostavlja nadležnoj komunalnoj inspekciji.

IX NAČIN POSTUPANJA I OVLAŠĆENJA ORGANA GRADA BEOGRADA, ODNOSNO GRADSKE OPŠTINE U SLUČAJU PREKIDA U FUNKCIONISANJU GRADSKE KANALIZACIJE

Član 68

Kada nadležna organizaciona jedinica gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine primi obaveštenje iz člana 54. stav 2. ove odluke, dužna je da bez odlaganja:

1. naredi mere za zaštitu komunalnih objekata koji su ugroženi, kao i druge imovine;

2. predloži mere za otklanjanje nastalih posledica i druge potrebne mere za obavljanje komunalne delatnosti;

3. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti, kao i odgovornost za naknadu pričinjene štete;

4. angažuje i treća lica.

Član 69

Ako komunalno preduzeće ne postupi u skladu sa članom 52. ove odluke, usled čega bi mogla da nastupi neposredna opasnost ili izuzetno teške posledice za život i zdravlje ljudi, bezbednost ljudi i imovine ili drugih neophodnih uslova za život i rad građana i drugih subjekata na određenom području, organizaciona jedinica gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležna za komunalne poslove postupiće u skladu sa odredbama člana 53. ove odluke i preduzeti posebne mere propisane zakonom.

X NADZOR

Član 70

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za komunalne poslove i komunalna policija.

Nadzor nad zakonitošću rada komunalnog preduzeća vrši osnivač, u skladu sa zakonom.

Član 71

Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke i akata donetih na osnovu ove odluke, na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski Venac, Stari Grad i Čukarica, vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za poslove komunalne inspekcije.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, poslove inspekcijskog nadzora nad čišćenjem septičkih jama na području gradskih opština iz stava 1. ovog člana, vrši organizaciona jedinica uprave gradske opštine nadležna za poslove komunalne inspekcije.

Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke i akata donetih na osnovu ove odluke, na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, vrši organizaciona jedinica uprave gradske opštine nadležna za poslove komunalne inspekcije.

Član 72

U vršenju inspekcijskog nadzora, komunalni inspektor je ovlašćen da:

- kontroliše da li se delatnost odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda obavlja na način i pod uslovima utvrđenim ovom odlukom i aktima donetim na osnovu ove odluke;

- kontroliše stanje komunalnih objekata kanalizacije, unutrašnjih instalacija kanalizacije i septičkih jama;

- naredi izvršenje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera za otklanjanje nedostataka u obavljanju delatnosti odvođenja i prečišćavanja atmosferskih i otpadnih voda;

- naredi čišćenje septičke jame;

- preduzima druge mere utvrđene zakonom.

XI KAZNENE ODREDBE

Član 73

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj komunalno preduzeće ili drugo privredno društvo, ako:

1. ne preduzme potrebne mere za zaštitu komunalnih objekata kanalizacije, prilikom njihovog postavljanja, korišćenja, održavanja i zamene (član 9);

2. odmah po prijemu obaveštenja iz člana 11. stav 4. ne uspostavi nesmetano funkcionisanje gradske kanalizacije (član 11. stav 5);

3. ne preduzme hitne mere iz člana 13. ove odluke odmah po prijavi krađe, iznenadnog iskakanja i loma poklopca, revizionog silaza i slivničke rešetke komunalnih objekata kanalizacije;

4. ne izda uslove za kanalizacioni priključak najkasnije u roku od petnaest dana od dana prijema zahteva investitora (član 34. stav 1);

5. ne izvrši ocenu usaglašenosti projekta kanalizacionog priključka sa izdatim uslovima u roku od petnaest dana od dana od dana prijema zahteva investitora (član 35. stav 3);

6. utvrdi da je projekat kanalizacionog priključka izrađen u skladu sa izdatim uslovima, a ne izda investitoru saglasnost na projekat kanalizacionog priključka (član 35. stav 4);

7. na zahtev Investitora koji je dobio Uslove ili Saglasnost ne produži rok važenja uslova ili saglasnosti, pod uslovom da ulična kanalizaciona mreža na koju treba priključiti unutrašnje instalacije kanalizacije objekta nije u funkciji ili nije završen komunalni objekat kanalizacije na koji treba priključiti unutrašnje instalacije kanalizacije objekta (član 36. stav 2);

8. ne izvrši priključenje unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu najkasnije u roku od osam dana od dana prijema zahteva, pod uslovom da su svi prethodni radovi već izvedeni (član 37. stav 4);

9. ne izvrši konzerviranje kanalizacionog priključka, u slučaju da investitor ne dobije odobrenje za izgradnju objekta za koji je izvršeno privremeno priključenje unutrašnje instalacije kanalizacije, odnosno ne izvrši ukidanje kanalizacionog priključka, u slučaju da investitor nastavi sa nelegalnim korišćenjem istog (član 38. stav 3);

10. po odjavi kanalizacionog priključka za privremeno priključenje ne izvrši konzerviranje tog priključka do prijema novog zahteva za korišćenje, ili ukidanje ako ne postoje uslovi za njegovu eksploataciju (član 41. stav 2);

11. ne preduzme mere na održavanju svih komunalnih objekata kanalizacije pri izvršavanju obaveza iz člana 51. stav 1. ove odluke (član 51. stav 2);

12. ne preduzme mere iz člana 52. stav 1. ove odluke na otklanjanju uzroka i posledica poremećaja, odnosno prekida funkcionisanja gradske kanalizacije, usled više sile, kvara na komunalnom objektu, štrajka i dr. razloga koji se nisu mogli predvideti, odnosno sprečiti;

13. odmah po završetku radova iz člana 52. stav 1. ne vrati u prvobitno stanje deo javne površine na kojoj je izvelo radove (član 52. stav 2);

14. ne obavesti korisnike usluge preko sredstava javnog informisanja o planiranom prekidu u funkcionisanju gradske kanalizacije zbog izvođenja radova iz člana 53. stav 1. ove odluke, najkasnije tri dana pre planiranog prekida;

15. ne preduzme mere iz člana 52. ove odluke, u slučaju da prekid u funkcionisanju gradske kanalizacije zbog izvođenja radova iz člana 53. stav 1. ove odluke traje duže od 12 časova (član 53. stav 2);

16. ne preduzme mere ili izvede radove iz čl. 52. i 53. ove odluke, tako da prekid ili poremećaj u funkcionisanju javne kanalizacije traje što kraće (član 54. stav 1);

17. ne obavesti organizacionu jedinicu gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležnu za komunalne poslove o preduzimanju mera ili izvođenju radova zbog okolnosti iz člana 54. stav 2.;

18. (brisana)

19. uskrati odvođenje otpadnih voda suprotno slučajevima, uslovima i načinom, utvrđenim zakonom i ovom odlukom (član 58);

20. ne pristupi otklanjanju smetnji u odvođenju otpadnih voda u slučajevima iz člana 61. stav 1. ove odluke, najkasnije u roku od tri dana od dana prijema obaveštenja o smetnji (član 61. stav 2);

21. ne dostavi korisniku pismenu opomenu za otklanjanje uočenih nepravilnosti i nedostataka, pre privremenog uskraćenja odvođenja otpadnih voda (član 62. stav 2);

22. ne nastavi sa odvođenjem otpadnih voda korisniku koji otkloni utvrđene nepravilnosti i nedostatke, u roku od 24 časa od dostavljanja dokaza da su nepravilnosti i nedostaci otklonjeni (član 62. stav 4);

23. ne obavesti odmah organizacionu jedinicu gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležnu za poslove komunalne inspekcije o privremenom uskraćivanju odvođenja otpadnih voda korisniku usluge u slučajevima iz člana 63. stav 1. tačka 1. ove odluke (član 63. stav 2);

24. bez odlaganja ne obavesti organizacionu jedinicu gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležnu za poslove komunalne inspekcije da korisnik usluge odvodi otpadne vode mimo mernih uređaja, tamo gde su ovi uređaji postavljeni (član 63. stav 2. u vezi člana 42);

25. ne dostavi korisniku usluge pismeno upozorenje o nedostacima i nepravilnostima zbog kojih se može privremeno uskratiti odvođenje otpadnih voda ili ne odredi primereni rok za njihovo otklanjanje, u slučajevima iz člana 63. stav 2. tač. 2, 3, 4, 5, 6, 7. i 8. ove odluke (član 63. stav 3).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom od 25.000,00 dinara i odgovorno lice u komunalnom preduzeću, odnosno drugom privrednom društvu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom od 75.000,00 dinara.

Za prekršaje iz stava 1-3 ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

Član 74

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj komunalno preduzeće, odnosno drugo pravno lice osnovano za obavljanje poslova čišćenja septičkih jama, ako:

1. na zahtev korisnika ne očisti septičku jamu i ne odveze fekalije, najkasnije u roku od pet dana od prijema zahteva korisnika (član 49. stav 1);

2. se ne stara o uređivanju mesta za izručivanje fekalija, kao i o njihovom održavanju (član 49. stav 4. i stav 5).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom od 25.000,00 dinara i odgovorno lice u komunalnom preduzeću, odnosno drugom pravnom licu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 75.000,00 dinara preduzetnik kome je povereno obavljanje poslova čišćenja septičkih jama.

Za prekršaje iz stava 1-3 ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

Član 75

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice, investitor, ako:

1. izvodi radove suprotno odredbama iz člana 10. ove odluke;

2. prilikom izgradnje, sanacije ili rekonstrukcije objekata ugrozi postojeće komunalne objekte kanalizacije, ne poštuje urbanističke uslove ili ne obezbedi posebne mere zaštite gradske kanalizacije (član 11. stav 3);

3. preko sredstava javnog informisanja ne obavesti građane o datumu izdavanja rešenja o upotrebnoj dozvoli za novoizgrađenu uličnu kanalizacionu mrežu (član 26. stav 2);

4. prilikom izgradnje nove kanalizacione mreže, a napuštanja stare ne izvrši o svom trošku prebacivanje postojećih priključaka na novu kanalizacionu mrežu, ne ukine i ne ukloni staru kanalizacionu mrežu u roku od 6 meseci od dana izdavanja rešenja o upotrebnoj dozvoli za novoizgrađenu uličnu kanalizacionu mrežu (član 27);

5. ne izradi projekat kanalizacionog priključka prema uslovima dobijenim od strane komunalnog preduzeća (član 35. stav 1);

6. se kanalizacioni priključak gradilišta, preko koga se unutrašnje instalacije kanalizacije spajaju sa uličnom kanalizacionom mrežom, nalazi na teritoriji gradilišta, bez prethodno pribavljenih posebnih uslova koje odobrava komunalno preduzeće (član 39);

7. izvede građevinske radove na priključenju unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu bez prethodne saglasnosti ili nadzora komunalnog preduzeća (član 37. stav 5);

8. kanalizacioni priključak koji prolazi kroz prostore koji se ne mogu raskopavati nije po kapacitetu i građevinski urađen kao trajan (član 40);

9. priključi objekat, uređaje ili instalacije na kanalizacionu mrežu suprotno čl. 25-45. ove odluke (član 45).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom od 75.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaje iz st. 1-4. ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

Član 76

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, izvođač radova, ako:

1. izvodi radove suprotno odredbama iz člana 10. ove odluke;

2. prilikom izgradnje, sanacije ili rekonstrukcije objekata ugrozi postojeće komunalne objekte kanalizacije, ne poštuje urbanističke uslove ili ne obezbedi posebne mere zaštite gradske kanalizacije članu 11. stav 3. ove odluke;

3. odmah ne obavesti komunalno preduzeće o onemogućavanju pravilnog funkcionisanja gradske kanalizacije koje je izazvao svojim radom (član 11. stav 4);

4. izvede građevinske radove na priključenju unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu bez prethodne saglasnosti ili nadzora komunalnog preduzeća (član 37. stav 5);

5. se kanalizacioni priključak gradilišta, preko koga se unutrašnje instalacije kanalizacije spajaju sa uličnom kanalizacionom mrežom, nalazi na teritoriji gradilišta, bez prethodno pribavljenih posebnih uslova koje odobrava komunalno preduzeće (član 39);

6. kanalizacioni priključak koji prolazi kroz prostore koji se ne mogu raskopavati nije po kapacitetu i građevinski urađen kao trajan (član 40);

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom od 75.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaje iz stava 1-4 ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

Član 77

Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se korisnik, odnosno pravno lice, ako:

1. ne preduzme posebne mere zaštite od oštećenja, zatrpavanja, nepravilnog korišćenja ili onemogući održavanje gradske kanalizacije koja prolazi kroz površine sa posebnom namenom iz člana 11. stav 3. ove odluke;

2. svojim postupanjem ugrožava bezbednost ili ometa pristupačnost otvoru na komunalnom objektu kanalizacije radi intervencije i održavanja (član 12. stav 1);

3. u vezi sa obavljanjem privredne i druge delatnosti koristi opasne i štetne materije, a pre ispuštanja u gradsku kanalizaciju te materije prethodno ne obradi u posebnim uređajima za prečišćavanje otpadnih voda (član 16. stav 1);

4. onemogući kontrolu uređaja za prečišćavanje otpadnih voda iz člana 16. stav 1. ove odluke (član 16. stav 2);

5. ometa komunalno preduzeće u preduzimanju potrebnih mera za zaštitu komunalnih objekata kanalizacije prilikom njihove izgradnje, postavljanja, korišćenja, održavanja i zamene, uključujući i ometanje prava prelaska preko tuđe nepokretnosti (član 23. stav 1. tačka 1);

6. zasadi drveće i drugo rastinje na zemljištu iznad ili u neposrednoj blizini komunalnih objekata kanalizacije kojima se ugrožava sigurnost tih objekata (član 23. stav 1. tačka 2);

7. na komunalnim objektima kanalizacije ostavi stvari, parkira vozilo ili vrši druge radnje kojima se oštećuju ti objekti (član 23. stav 1. tačka 3);

8. u gradsku kanalizaciju ispusti neku od materija čije je ispuštanje zabranjeno članom 24. ove odluke;

9. ne isprazni, očisti i dezinfikuje napuštenu septičku jamu najkasnije u roku od 15 dana od dana priključenja unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu (član 26. stav 3);

10. priključi unutrašnje instalacije kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu preko kanalizacionog priključka susedne građevinske parcele, bez prethodno pribavljenje pisane saglasnosti vlasnika, odnosno korisnika te građevinske parcele, overene kod nadležnog organa (član 29. stav 2);

11. se montažni objekat koji ispušta otpadne vode, postavljen u skladu sa važećim propisima ne spoji sa uličnom kanalizacionom mrežom preko kanalizacionog priključka, prema tehničkim uslovima i saglasnosti koje izdaje komunalno preduzeće (član 30);

12. se priključenje otvorenih tokova i drenažnih voda, kao i regulacija kvaliteta i količine tih voda vrši suprotno načinu opisanom u članu 31. st. 1. i 2. ove odluke;

13. izvede građevinske radove na priključenju unutrašnjih instalacija kanalizacije na uličnu kanalizacionu mrežu bez prethodne saglasnosti ili nadzora komunalnog preduzeća (član 37. stav 5);

14. ne ugradi merni uređaj za merenje količine ispuštenih otpadnih voda po nalogu komunalnog preduzeća, u slučaju propisanom članom 42. stav 1. ove odluke;

15. merni uređaj za merenje količine ispuštenih otpadnih voda nije lociran tako da čini sastavni deo unutrašnje instalacije kanalizacije, odnosno nije izgrađen po tehničkom rešenju usaglašenom sa komunalnim preduzećem i pristupačan u svakom trenutku za očitavanje (član 42. stav 2);

16. ne izgradi septičku jamu na području gde nije izgrađena gradska, odnosno lokalna kanalizacija (član 47);

17. ne održava septičku jamu u ispravnom stanju, ne stara se o njenom redovnom čišćenju, ili dozvoli izlivanje septičke jame (član 48. stav 1);

18. izvrši izlivanje sadržaja iz septičkih jama na bilo koje mesto, izuzev mesta utvrđenog u skladu sa članom 49. ove odluke (član 50);

19. se ne stara o unutrašnjim instalacijama kanalizacije i ne održava ih u ispravnom stanju (član 59);

20. onemogući ovlašćenim licima komunalnog preduzeća pristup komunalnim objektima kanalizacije, radi provere ispravnosti, otklanjanja kvarova, zamene i održavanja istih, uključujući i prelazak preko parcele i pristup nepokretnosti u vlasništvu korisnika usluge (član 60);

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom od 75.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom od 25.000,00 dinara.

Za prekršaje iz st. 1-4. ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

XII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 78

Primena člana 5. ove odluke odlaže se do izgradnje uređaja za prečišćavanje otpadnih voda grada Beograda.

Član 79

Skupština grada Beograda doneće odluku iz člana 14. ove odluke u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 80

Pravna i fizička lica koja u vezi sa obavljanjem privredne i druge delatnosti koriste opasne i štetne materije određene odlukom iz člana 14. ove odluke, dužna su da postupe u skladu sa članom 16. stav 1. ove odluke u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 81

Korisnik usluge koji za svoje potrebe koristi vodu koja nije iz gradskog vodovoda, a posle upotrebe takve vode vrši njeno ispuštanje u gradsku kanalizaciju, dužan je da ugradi merni uređaj za merenje količine ispuštene otpadne vode, izuzev slučajeva u kojima za to nema tehničkih i eksploatacionih mogućnosti, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 82

Komunalno preduzeće i investitori se obavezuju da u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ove odluke izvrše primopredaju i priključenje postojeće kanalizacione mreže koja nije bila sastavni deo gradske kanalizacije, u skladu sa uslovima iz člana 44. ove odluke.

Član 83

Lice koje rukovodi organizacionom jedinicom Gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležne za komunalne poslove, doneće akt iz člana 55. ove odluke u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 84

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o gradskoj kanalizaciji ("Službeni list grada Beograda", broj 5/75, 1/81, 25/88, 13/90, 15/91, 23/92, 27/92, 9/93, 25/93, 31/93, 4/94, 2/95, 6/99 i 11/05).

Član 85

Stupanjem na snagu ove odluke prestaju da važe član 20, stav 2. člana 21, član 44. stav 3. i član 50. stav 1. tačka 8. Odluke o održavanju čistoće ("Službeni list grada Beograda" broj 27/02 i 11/05).

Član 86

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".