ODLUKAO GRAĐEVINSKOM ZEMLJIŠTU("Sl. list grada Kikinde", br. 31/2021) |
Ovom odlukom uređuju se uslovi, način i postupak raspolaganja neizgrađenim građevinskim zemljištem (u daljem tekstu: građevinsko zemljište) u javnoj svojini grada Kikinde(u daljem tekstu: Grad), uključujući i pribavljanje građevinskog zemljišta u javnu svojinu grada; donošenja rešenja o raspolaganju i pribavljanju građevinskog zemljišta i drugih rešenja koja se donose na osnovu ove Odluke; konstituisanja prava službenosti; davanja saglasnosti za izgradnju objekata na građevinskom zemljištu u javnoj svojini (susvojini) Grada i drugih potrebnih saglasnosti, kao i druga pitanja koja se odnose raspolaganje građevinskim zemljištem u javnoj svojini.
Građevinsko zemljište je zemljište koje je određeno zakonom ili planskim dokumentom za izgradnju i korišćenje objekata, kao i zemljište na kojem su izgrađeni objekti u skladu sa zakonom.
Korišćenje građevinskog zemljišta
Građevinsko zemljište se koristi prema nameni određenoj planskim dokumentom, na način kojim se obezbeđuje njegovo racionalno korišćenje, u skladu sa zakonom.
Građevinsko zemljište može biti:
1) izgrađeno i neizgrađeno;
2) uređeno i neuređeno.
Izgrađeno i neizgrađeno građevinsko zemljište
Izgrađeno građevinsko zemljište je zemljište na kome su izgrađeni objekti namenjeni za trajnu upotrebu, u skladu sa zakonom.
Neizgrađeno građevinsko zemljište je zemljište na kome nisu izgrađeni objekti, na kome su izgrađeni objekti bez građevinske dozvole i privremeni objekti.
Uređeno i neuređeno građevinsko zemljište
Uređeno građevinsko zemljište je zemljište koje je u skladu sa planskim dokumentom komunalno opremljeno za građenje i korišćenje (izgrađen pristupni put, elektromreža, obezbeđeno snabdevanje vodom i obezbeđeni drugi uslovi).
Uređivanje građevinskog zemljišta
Uređivanje građevinskog zemljišta obuhvata njegovo pripremanje i opremanje.
Pripremanje zemljišta obuhvata istražne radove, izradu geodetskih, geoloških i drugih podloga, izradu planske i tehničke dokumentacije, programa za uređivanje zemljišta, raseljavanje, uklanjanje objekata, saniranje terena i druge radove.
Opremanje zemljišta obuhvata izgradnju objekata komunalne infrastrukture i izgradnju i uređenje površina javne namene.
Uređivanje građevinskog zemljišta obavlja se u skladu sa važećim planskim dokumentom prema srednjoročnim i godišnjim programima uređivanja koje donosi Skupština Grada uz staranje o zaštiti, racionalnom i održivom korišćenju zemljišta.
Uslovi za uređivanje, upotrebu, unapređivanje i zaštitu građevinskog zemljišta
Organi Grada u saradnji sa nadležnim javnim preduzećima odnosno imaocima javnih ovlašćenja pripremaju srednjoročne i godišnje programe uređivanja građevinskog zemljišta i staraju se o zaštiti, racionalnom i održivom korišćenju građevinskog zemljišta, u svemu u skladu sa važećim planskim dokumentima i u skladu sa zakonom.
Obezbeđivanje uslova za uređivanje, upotrebu, unapređivanje i zaštitu građevinskog zemljišta za Grad, u ime i za račun Grada obavlja nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave u saradnji sa nadležnim javnim preduzećima odnosno imaocima javnih ovlašćenja.
Finansiranje uređivanja građevinskog zemljišta
Finansiranje uređivanja građevinskog zemljišta obezbeđuje se iz sredstava ostvarenih od:
1. doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta;
2. zakupnine za građevinsko zemljište;
3. otuđenja ili razmene građevinskog zemljišta;
4. pretvaranja prava zakupa u pravo svojine u skladu sa zakonom i
5. drugih izvora u skladu sa zakonom.
II GRAĐEVINSKO ZEMLJIŠTE U JAVNOJ SVOJINI GRADA
Oblici raspolaganja građevinskim zemljištem
Raspolaganjem građevinskim zemljištem, u smislu ove odluke, smatra se:
1. pribavljanje i otuđenje;
2. davanje u zakup;
3. međusobno raspolaganje vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini;
4. ulaganje u kapital;
5. razmena građevinskog zemljišta;
6. ustanovljavanje stvarne službenosti.
Pod raspolaganjem građevinskim zemljištem u javnoj svojini Grada u smislu ove odluke smatra se i:
- davanje saglasnosti za ozakonjenje objekta na zajedničkoj međi ili na zemljištu u javnoj svojini Grada,
- davanje saglasnosti za izgradnju objekta na zajedničkoj međi,
- davanje saglasnosti za fizičku deobu/preparcelaciju katastarske parcele građevinskog zemljišta u zajedničkoj svojini odnosno u suvlasništvu sa Gradom i deoba radi razvrgnuća imovinske zajednice,
- davanje saglasnosti za ispravku granica susednih parcela.
Tržišna vrednost građevinskog zemljišta
Građevinskim zemljištem se raspolaže po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonom i ovom odlukom.
Sredstva ostvarena na osnovu raspolaganja građevinskim zemljištem jesu prihod budžeta Grada i ista se namenski koriste u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima i odlukama.
Izuzetno, građevinsko zemljište se može otuđiti ili dati u zakup po ceni ili zakupnini koja je niža od tržišne vrednosti, odnosno otuđiti ili dati u zakup bez naknade, u slučajevima i pod uslovima propisanim zakonom i podzakonskim aktima Vlade.
Tržišnu vrednost građevinskog zemljišta kojim se raspolaže, utvrđuje licencirani procenitelj sa spiska licenciranih procenitelja nadležnog Ministarstva Vlade Republike Srbije.
III OTUĐENJE GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Program otuđenja građevinskog zemljišta
Grad u slučaju potrebe može izraditi Program otuđenja građevinskog zemljišta iz javne svojine Grada.
Program iz stava 1. ovog člana priprema nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove, u saradnji sa nadležnim javnim preduzećem odnosno imaocima javnih ovlašćenja.
Program iz stava 1. ovog člana donosi Skupština grada krajem godine za narednu godinu.
Otuđenje neizgrađenog građevinskog zemljišta sprovodi se javnim oglašavanjem, u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanjem pisanih ponuda, pod uslovima propisanim u Oglasu u skladu sa Zakonom, Uredbom i ovom Odlukom.
Građevinsko zemljište se izuzetno otuđuje neposrednom pogodbom u slučajevima propisanim zakonom, podzakonskim aktima i ovom odlukom.
Otuđenje u skladu sa planskim dokumentom
Neizgrađeno građevinsko zemljište može se otuđiti radi izgradnje, u skladu sa planskim dokumentom na osnovu koga se izdaju lokacijski uslovi, odnosno građevinska dozvola.
Neizgrađeno građevinsko zemljište se otuđuje kao uređeno, a izuzetno se može otuđiti kao neuređeno, pod uslovom da lice kome se to građevinsko zemljište otuđuje prihvati propisane uslove za uređivanje građevinskog zemljišta sadržane u javnom oglasu i ugovorom preuzme obavezu da sopstvenim sredstvima izvrši opremanje građevinskog zemljišta.
Postojeće i planirane površine javne namene se ne mogu otuđiti iz javne svojine.
Organ nadležan za pokretanje postupka raspolaganja građevinskim zemljištem
Postupci pribavljanja i raspolaganja građevinskim zemljištem označeni u članu 10. stav 1. tačke 1-6. pokreću se na osnovu inicijative Gradonačelnika grada Kikinde.
Organi nadležni za odlučivanje o raspolaganju građevinskim zemljištem u javnoj svojini
Nadležnost Skupštine grada i gradonačelnika
Skupština Grada, po sprovedenom postupku koji je regulisan ovom Odlukom, donosi odluku o raspolaganju građevinskim zemljištem u slučajevima:
- pribavljanja i otuđenja građevinskog zemljišta u postupku javnog oglašavanja,
- pribavljanja i otuđenja građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom,
- otuđenje građevinskog zemljišta radi formiranja građevinske parcele,
- otuđenje građevinskog zemljišta vlasniku objekta koji je upisan u evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima u skladu sa posebnim zakonom,
- otuđenja građevinskog zemljišta radi ispravke granica susednih katastarskih parcela,
- otuđenja suvlasničkog udela Grada u slučaju korišćenja prava preče kupovine od strane drugog suvlasnika,
- razmene građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom,
- razmene građevinskog zemljišta odnosno sporazumnog davanja zemljišta ranijem vlasniku nepokretnosti koja je bila predmet eksproprijacije,
- međusobnog raspolaganja vlasnika građevinskim zemljištem u javnoj svojini,
- ulaganja u kapital javnog preduzeća i društva kapitala,
- raspolaganje vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini,
- razvrgnuće suvlasničke zajednice,
- otuđenje građevinskog zemljišta drugom suvlasniku.
Gradonačelnik, po sprovedenom postupku koji je regulisan ovom Odlukom, donosi odluku o davanju u zakup građevinskog zemljišta.
IV POSTUPCI OTUĐENJA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Vrste postupaka otuđenja građevinskog zemljišta
Otuđenje neizgrađenog građevinskog zemljišta sprovodi se javnim oglašavanjem, u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda javnim oglasom.
Neizgrađeno građevinsko zemljište se otuđuje neposrednom pogodbom u slučajevima propisanim zakonom, podzakonskim aktom i ovom odlukom.
Otuđenje građevinskog zemljišta u postupku javnog oglašavanja
Komisija
Postupak javnog nadmetanja/prikupljanja pisanih ponuda sprovodi Komisija za sprovođenje postupka pribavljanja, otuđenja i davanja u zakup nepokretnosti i pokretnih stvari u javnoj svojini grada Kikinde (u daljem tekstu: Komisija).
Komisiju iz stava 1. ovog člana obrazuje rešenjem Gradonačelnik grada Kikinde.
Rešenjem o obrazovanju Komisije definišu se njeni zadaci, dužina mandata i uređuje pitanje načina rada, načina odlučivanja Komisije, kao i druga pitanja od značaja za rad Komisije.
Komisiju čine predsednik i 6 članova.
Postupak javnog nadmetanja, odnosno otvaranja pisanih ponuda, sprovodi Komisija, najkasnije u roku od 8 dana od dana okončanja javnog oglašavanja.
Po sprovedenom postupku Komisija je u obavezi da sastavi zapisnik sa predlogom da se u korist najpovoljnijeg ponuđača donese rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta koji se zajedno sa predlogom rešenja o otuđenju dostavlja organu nadležnom za donošenje rešenja o raspolaganju građevinskim zemljištem.
Stručne i administrativno-tehničke poslove za potrebe Komisije obavlja organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove.
Javni oglas
Javni oglas za otuđenje građevinskog zemljišta priprema i objavljuje Komisija.
Javni oglas se objavljuje u dnevnom listu koji se distribuira na celoj teritoriji Republike Srbije, nedeljnom lokalnom listu, oglasnoj tabli Gradske uprave i na zvaničnom sajtu Grada Kikinde.
Javni oglas o javnom nadmetanju, odnosno prikupljanju ponuda za otuđenje građevinskog zemljišta sadrži podatke propisane važećim podzakonskim aktom, a naročito:
1. podatke o vlasniku zemljišta koje se otuđuje;
2. bliže podatke o načinu otuđenja;
3. podatke o građevinskom zemljištu (katastarska parcela, katastarska opština, površina, po potrebi druge bliže podatke);
4. vrstu, veličinu i namenu objekta koji je sticalac dužan da izgradi;
5. stepen komunalne opremljenosti i posebne uslove za uređenje ako se otuđuje neuređeno građevinsko zemljište;
6. obavezu lica kome se otuđuje građevinsko zemljište da plati zakonom propisane poreske obaveze, kao i da sa nadležnim javnim preduzećima odnosno imaocima javnih ovlašćenja ugovori uslove i plati troškove za priključenja novoizgrađenog objekta na komunalnu i drugu infrastrukturu;
7. početni iznos cene;
8. kriterijumi za izbor najpovoljnijeg ponuđača;
9. visina licitacionog koraka u postupku javnog nadmetanja;
10. način i rok zaključenja ugovora o otuđenju i posledice propuštanja;
11. rok za uplatu ugovorene cene i posledice propuštanja;
12. rok privođenja građevinskog zemljišta nameni;
13. obavezu podnosioca prijave da radi učestvovanja u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja ponuda, uplati depozit na depozitni račun Gradske uprave, visinu depozita i rok uplate istog, kao i posledice u slučaju odustanka, odnosno poništenja rešenja;
14. vreme i mesto uvida u dokumentaciju, kao i uslovi otkupa konkursne dokumentacije;
15. rok za povraćaj depozita učesnicima koji nisu uspeli na javnom nadmetanju, odnosno u postupku prikupljanja ponuda;
16. način, vreme i mesto za dostavljanje prijava za učešće u postupku javnog nadmetanja, odnosno pismenih ponuda za učešće u postupku;
17. obavezan sadržaj prijave, odnosno ponude i isprave koje je potrebno dostaviti uz prijavu, odnosno ponudu;
18. naznaku da se u prijavi, odnosno ponudi obavezno navodi broj računa na koji će se izvršiti povraćaj depozita;
19. vreme i mesto održavanja javnog nadmetanja odnosno javnog otvaranja pismenih ponuda;
20. obaveštenje da podnosioci koji dostave neblagovremene i nepotpune prijave neće moći da učestvuju u postupku javnog nadmetanja, odnosno da će neblagovremene i nepotpune ponude biti odbačene.
Rok za podnošenje prijava za javno nadmetanje, odnosno prikupljanju pisanih ponuda radi otuđenja građevinskog zemljišta ne može biti kraći od 30 dana od dana javnog oglašavanja.
Uplata depozita
Radi učestvovanja u postupku javnog nadmetanja, odnosno postupku prikupljanja ponuda, podnosilac prijave, odnosno ponude mora uplatiti depozit na račun Gradske uprave s tim da visina depozita ne može biti manja od 10%, niti veća od 50% početnog iznosa cene.
Podnošenje prijave za učešće u postupku
Prijava za učestvovanje u postupku javnog nadmetanja (u daljem tekstu: prijava), odnosno ponuda za učestvovanje u postupku prikupljanja ponuda javnim oglasom (u daljem tekstu: ponuda) se dostavlja u zatvorenoj koverti sa vidljivom naznakom na koju lokaciju se odnosi i ko je podnosilac prijave, odnosno ponude.
Prijava, odnosno ponuda pravnog lica mora da sadrži poslovno ime, sedište, broj telefona i mora biti potpisana od strane ovlašćenog lica i overena pečatom.
Uz prijavu, odnosno ponudu pravnog lica se prilaže izvod iz registra privrednih subjekata nadležnog organa, ne stariji od mesec dana i potvrda o poreskom identifikacionom broju.
Prijava, odnosno ponuda fizičkog lica mora da sadrži ime, prezime, adresu, broj lične karte, matični broj i broj telefona i mora biti potpisana.
Prijava, odnosno ponuda preduzetnika mora da sadrži sve podatke o preduzetniku propisane stavom 3. ovog člana, poslovno ime, sedište i mora biti potpisana od strane ovlašćenog lica i overena pečatom.
Uz prijavu, odnosno ponudu preduzetnika prilaže se izvod iz registra nadležnog organa, ne stariji od mesec dana i potvrda o poreskom identifikacionom broju.
U slučaju da podnosioca prijave, odnosno ponude zastupa punomoćnik, punomoćje za zastupanje mora biti specijalno i overeno od strane nadležnog organa.
Uz prijavu, odnosno ponudu podnosi se dokaz o uplati depozita.
Uz prijavu, odnosno ponudu, mora da se dostavi izjava podnosioca prijave, odnosno ponuđača da prihvata sve uslove iz javnog oglasa.
Ponuda u slučaju raspolaganja građevinskim zemljištem u postupku prikupljanja pisanih ponuda mora da sadrži iznos ponuđene cene, koji je isti ili veći od početnog iznosa utvrđenog oglasom.
Prijava, odnosno ponuda je nepotpuna ako ne sadrži sve što je propisano, ako nisu priložene sve isprave kako je to predviđeno u ovom članu, odnosno ako ne sadrži sve podatke predviđene javnim oglasom.
Zabrana podnošenja prijave
Prijavu, odnosno ponudu ne mogu podneti predsednik niti bilo koji član Komisije ili funkcioner jedinice lokalne samouprave, imenovano ili postavljeno lice i sa njima povezana lica.
Javnost otvaranja ponuda
Postupak javnog nadmetanja, odnosno otvaranja pisanih ponuda je javan.
Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta
Gradonačelnik grada na predlog Komisije donosi rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta najpovoljnijem ponuđaču, koje naročito sadrži:
- podatke o građevinskom zemljištu koje se otuđuje,
- podatke o licu kojem će se isto otuđiti,
- podatke o visini kupoprodajne cene,
- podatke o visini uplaćenog iznosa depozita sa napomenom da se isti uračunava u kupoprodajnu cenu,
- način isplate (u celosti ili na rate) i rok za isplatu kupoprodajne cene,
- sredstvo obezbeđenja u slučaju da se kupoprodajna cena isplaćuje na rate,
- napomenu da sredstva ostvarena otuđenjem predstavljaju prihod Grada,
- napomenu da će se zaključenju ugovora o otuđenju pristupiti u roku od 60 dana od dana donošenja rešenja i obaveštenje o pravnim posledicama nepristupanja zaključenju navedenog ugovora.
Rešenje iz stava 1. ovog člana dostavlja se svim učesnicima u postupku javnog nadmetanja.
Rešenje iz stava 1. ovog člana postaje pravnosnažno danom donošenja.
Ugovor o otuđenju građevinskog zemljišta
Na osnovu rešenja o otuđenju građevinskog zemljišta, gradonačelnik u ime Grada u svojstvu prodavca, sa licem kojem se građevinsko zemljište otuđuje u svojstvu kupca, zaključuje ugovor o otuđenju građevinskog zemljišta i to u roku od 60 dana od dana donošenja rešenja iz člana 23. ove odluke.
Sadržina ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta potvrđuje se u postupku solemnizacije od strane nadležnog javnog beležnika, odnosno organa nadležnog za potvrđenje sadržine ugovora o prometu nepokretnosti, koji je u obavezi da solemnizovan ugovor dostavi nadležnoj službi Republičkog geodetskog zavoda radi upisa prava na predmetnoj nepokretnosti u korist sticaoca putem aplikacije e-šalter.
Troškove potvrde sadržine ugovora o raspolaganju, troškove upisa prava na predmetnoj nepokretnosti i poreske obaveze po ugovoru snosi sticalac.
Mišljenje Gradskog pravobranilaštva
Predlog teksta ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta sastavlja organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove i dostavlja ga zajedno sa svom ostalom dokumentacijom u vezi raspolaganja predmetnim građevinskim zemljištem, Gradskom pravobranilaštvu radi davanja saglasnosti.
Gradsko pravobranilaštvo je dužno da se u roku od 8 dana od dana prijema predloga ugovora, izjasni da li daje saglasnost za zaključenje ugovora i dostavi organizacionoj jedinici iz stava 1. ovog člana koja preduzima radnje potrebne za zaključenje i solemnizaciju ugovora.
Sadržina ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta
Ugovor o otuđenju građevinskog zemljišta naročito sadrži:
1. podatke o građevinskom zemljištu koje se otuđuje,
2. iznos kupoprodajne cene, kao i način plaćanja (jednokratno ili na rate),
3. rok za isplatu kupoprodajne cene,
4. sredstva obezbeđenja ukoliko se plaćanje kupoprodajne cene vrši na rate,
5. iznos uplaćenog iznosa depozita za učešće u postupku javnog oglašavanja sa naznakom da se ovaj iznos uračunava u kupoprodajnu cenu,
6. saglasnost (clausula intabulandi) Grada da kupac može upisati pravo svojine na otuđenom građevinskom zemljištu na osnovu solemnizovanog ugovora i potvrde Gradske uprave da je kupoprodajna cena isplaćena u celosti pre zaključenja ugovora, ukoliko se plaćanje vrši jednokratno, odnosno ukoliko se plaćanje obavlja na rate, na osnovu ugovora i saglasnosti Grada izdate nakon uručenja Gradu sredstva obezbeđenja,
7. vrstu, odnosno namenu objekta koji će se izgraditi na otuđenom građevinskom zemljištu i posebne uslove izgradnje i eventualne potrebe izgradnje nedostajuće infrastrukture i obavezu zaključenja ugovora o finansiranju izgradnje nedostajuće infrastrukture sa Gradom, ukoliko se otuđuje neuređeno građevinsko zemljište,
8. konstataciju da je zaključenjem ugovora lice kome je građevinsko zemljište otuđeno, uvedeno u posed,
9. rok privođenja zemljišta nameni i obavezu sticaoca da u slučaju neprivođenja nameni predmetnog građevinskog zemljišta o svom trošku vrati građevinsko zemljište u prvobitno stanje, kao i da Gradu nadoknadi eventualno nastalu štetu,
10. prava i obaveze u slučaju neispunjenja ugovornih obaveza,
11. način rešavanja eventualnih sporova, kao i uslove pod kojima se ugovor može raskinuti,
12. druga prava i obaveze.
V PRAVNA SREDSTVA U POSTUPKU OTUĐENJA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Tužba za poništaj odluke o otuđenju građevinskog zemljišta
Učesnik javnog nadmetanja koji smatra da je građevinsko zemljište otuđeno suprotno odredbama zakona, odnosno ove odluke, te da mu je na taj način povređeno pravo, može podneti nadležnom sudu tužbu za poništaj ugovora o otuđenju u roku od 8 (osam) dana od saznanja za zaključenje ugovora, a najkasnije u roku od 30 (trideset) dana od dana zaključenja ugovora.
Stavljanje van snage rešenja o otuđenju
Gradonačelnik grada donosi rešenje o stavljanju van snage rešenja o otuđenju u slučaju da lice kome je rešenjem otuđeno građevinsko zemljište:
1. ne plati cenu u roku utvrđenom rešenjem o otuđenju;
2. odustane od otuđenja posle izvršenog plaćanja cene, a pre zaključenja ugovora o otuđenju;
3. posle izvršenog plaćanja ukupne cene ukoliko se plaćanje vrši jednokratno, odnosno uplate 10% od ukupne cene ukoliko se plaćanje vrši na rate, ne pristupi zaključenju ugovora o otuđenju u roku od 60 dana od dana dostavljanja rešenja o otuđenju;
4. u slučaju da u parničnom postupku pokrenutom od strane učesnika javnog nadmetanja, odnosno učesnika u postupku prikupljanja pisanih ponuda, bude pravosnažno poništen ugovor o otuđenju.
U slučajevima iz stava 1. ovog člana, predlog organu nadležnom za odlučivanje o otuđenju za donošenje rešenja o stavljanju van snage rešenja o otuđenju, podnosi organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko- pravne poslove odmah po proteku roka za plaćanje kupoprodajne cene.
Lice iz stava 1. tačka 1. ovog člana nema pravo na povraćaj uplaćenog depozita u toku postupka javnog oglašavanja.
Izmena rešenja o otuđenju građevinskog zemljišta
Gradonačelnik grada donosi rešenje o izmeni rešenja o otuđenju u pogledu načina plaćanja cene u slučaju da lice kome se rešenjem otuđuje građevinsko zemljište do isteka roka za plaćanje dostavi izjavu o promeni načina plaćanja (jednokratno sa popustom ili na rate).
Izjava se dostavlja organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja o otuđenju, a opravdanost zahteva ceni Komisija.
Tužba za poništaj ugovora o otuđenju
Učesnik u postupku javnog nadmetanja koji smatra da je građevinsko zemljište otuđeno suprotno odredbama ove odluke i zakona, te da mu je na taj način povređeno pravo, može podneti nadležnom sudu tužbu za poništaj ugovora u roku od 8 (osam) dana od saznanja za zaključenje ugovora, a najkasnije u roku od 30 (trideset) dana od dana zaključenja ugovora.
Raskid ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta
Ugovor o otuđenju se može raskinuti u slučaju da:
- lice kome je građevinsko zemljište otuđeno odustane od izgradnje na građevinskom zemljištu koje mu je otuđeno,
- ukoliko ne izvršava druge obaveze iz ugovora o otuđenju.
U slučaju iz stava 1. tač. 1. ovog člana, predlog za raskid ugovora o otuđenju podnosi lice kome je građevinsko zemljište otuđeno, odnosno Gradska uprava, a u ostalim slučajevima inicijativu za raskid ugovora pokreće organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove.
Raskid ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta vrši se pod uslovima i u skladu sa zakonom kojim se reguliše materija obligacionih odnosa.
Sporazumni raskid ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove, pre dostavljanja inicijative za raskid ugovora o otuđenju, organu nadležnom za odlučivanje o otuđenju građevinskog zemljišta, u obavezi je da prethodno pribavi mišljenje Gradskog pravobranilaštva o opravdanosti i osnovanosti inicijative za raskid ugovor o otuđenju.
Po prijemu inicijative sa mišljenjem Gradskog pravobranilaštva o raskidu ugovora o otuđenju, organ nadležan za odlučivanje o otuđenju građevinskog zemljišta, stavlja van snage rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta kojim se istovremeno ovlašćuje gradonačelnik da sa licem kome je otuđeno građevinsko zemljište zaključi sporazumni raskid ugovora o otuđenju.
Na osnovu rešenja iz stava 1. ovog člana gradonačelnik, u ime i za račun Grada i lice kome je građevinsko zemljište otuđeno zaključuju sporazumni raskid ugovora o otuđenju, u roku od 30 (trideset) dana od dana dostavljanja rešenja iz st. 2. ovog člana, licu kome je građevinsko zemljište otuđeno.
U slučaju da ne bude zaključen sporazumni raskid ugovora o otuđenju, u roku iz prethodnog stava, Gradonačelnik ima obavezu da jednostrano raskine ugovor o otuđenju, u skladu sa zakonom kojim se regulišu obligacioni odnosi.
Sporazumom o raskidu ugovora o otuđenju ugovorne strane regulišu međusobne odnose u vezi vraćanja uzajamnih davanja.
Sadržina sporazuma o raskidu ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta potvrđuje se u postupku solemnizacije od strane nadležnog javnog beležnika odnosno organa nadležnog za potvrđenje sadržine ugovora o prometu nepokretnosti, koji organ je u obavezi da solemnizovan ugovor dostavi nadležnoj službi Republičkog geodetskog zavoda radi upisa promene imaoca prava na predmetnom građevinskom zemljištu u korist Grada putem aplikacije e-šalter.
Troškove potvrde sadržine sporazuma o raskidu ugovora o otuđenju i poreske obaveze po sporazumu o raskidu ugovora o otuđenju snosi lice sa kojim Grad raskida ugovor o otuđenju.
Pravne posledice raskida ugovora o otuđenju
Lice sa kojim je raskinut ugovor o otuđenju ima obavezu da o svom trošku vrati građevinsko zemljište u prvobitno stanje, kao i da Gradu nadoknadi eventualno nastalu štetu.
Visinu eventualne štete u postupku sporazumnog raskida ugovora o otuđenju ili jednostranog raskida ugovora u smislu člana 32. ove odluke utvrđivaće licencirani procenitelj ili ovlašćeni sudski veštak kojeg će na trošak lica iz stava 1. ovog člana, angažovati organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove, u postupku koji prethodi zaključenju sporazuma o raskidu ugovora o otuđenju.
U slučaju sudskog raskida ugovora o otuđenju, sudskom odlukom utvrđivaće se eventualna obaveza lica iz stava 1. ovog člana, da Gradu nadoknadi eventualnu štetu.
Lice sa kojim je zaključen sporazum o raskidu ugovora o otuđenju, po dostavljanju dokaza da je ispunilo obaveze ima pravo na povraćaj uplaćenog iznosa na ime cene, u nominalnom iznosu, umanjenog za iznos depozita.
Na javnom nadmetanju mogu da učestvuju lica koja podnesu pismenu prijavu do dana utvrđenog javnim oglasom.
Prijava mora da sadrži sve podatke koji se oglasom traže.
Podnosiocima nepotpunih i neblagovremenih prijava ne može se priznati status kandidata i ne mogu učestvovati na javnom nadmetanju i takve prijave se odbacuju.
Visina ponuđene cene kao kriterijum
U postupku javnog nadmetanja, prioritet za otuđenje građevinskog zemljišta stiče učesnik postupka koji ponudi najveći iznos kupoprodajne cene.
Odlučivanje u postupku javnog nadmetanja
Postupak javnog nadmetanja sprovodi Komisija koja je dužna da obezbedi neophodne uslove za održavanje javnog nadmetanja.
Komisija donosi odluke većinom glasova prisutnih članova Komisije.
Za punovažno odlučivanje neophodno je prisustvo većine članova Komisije.
Vođenje postupka javnog nadmetanja
Postupak sprovođenja javnog nadmetanja vodi predsednik Komisije (u daljem tekstu: predsedavajući).
Predsedavajući može u toku javnog nadmetanja da prenese svoja ovlašćenja na nekog od članova Komisije.
Član Komisije iz stava 2. ovog člana ima sva ovlašćenja i obaveze predsednika Komisije.
U slučaju objektivne sprečenosti predsednika Komisije da prisustvuje postupku javnog nadmetanja, predsednik Komisije ovlašćuje drugog člana kome prenosi svoja ovlašćenja, što se konstatuje u Zapisniku na javnom nadmetanju.
Evidentiranje učesnika licitacije
Pre otvaranja javnog nadmetanja predsedavajući poziva učesnike oglasa, predstavnike pravnog lica, odnosno zastupnike da predaju Komisiji ovlašćenja, odnosno punomoćja.
Komisija započinje evidentiranjem učesnika javnog nadmetanja, koje obuhvata:
- proveru identiteta podnosioca prijave ili njegovog punomoćnika,
- proveru verodostojnosti ovlašćenja punomoćnika,
U zapisniku se konstatuje: koji su ponuđači ispunili uslove za učešće na javnom nadmetanju; blagovremene, potpune i ispravne prijave; ko prisustvuje najavljenom nadmetanju; naziv pravnog lica, ime i prezime predstavnika pravnog lica i broj punomoćja, a ukoliko fizičko lice ima zastupnika i ime i prezime zastupnika.
Uslovi za održavanje javnog nadmetanja
Javno nadmetanje će se održati i kada mu pristupi samo jedan učesnik pod uslovom da mu je priznat status kandidata, ukoliko prihvati početnu cenu otuđenja građevinskog zemljišta.
Ukoliko ne prihvati početnu visinu cene otuđenja građevinskog zemljišta, Komisija će konstatovati da se licitacija smatra neuspelom, a učesnik javnog nadmetanja gubi pravo na vraćanje depozita.
Nadmetanje je javno i mogu prisustvovati sva zainteresovana lica.
Predsedavajući otvara javno nadmetanje u vreme koje je određeno u javnom oglasu.
Predsedavajući poziva prisutne podnosioce prijava i ovlašćene predstavnike pravnog lica, odnosno zastupnike ponuđača da zauzmu mesta u prvom redu.
Nadmetanje za predmetno građevinsko zemljište počinje kada predsedavajući otvori javno nadmetanje i:
- oglasi građevinsko zemljište, broj katastarske parcele i njenu ukupnu površinu koja se otuđuje;
- početnu cenu otuđenja građevinskog zemljišta i licitacioni korak.
Licitacioni korak utvrđuje se na samom početku postupka javnog nadmetanja u dogovoru sa učesnicima javnog nadmetanja.
Licitacioni korak proglašava predsednik Komisije.
Javno nadmetanje sa jednim učesnikom
Ako je samo jedno lice steklo status učesnika na javnom nadmetanju, predsedavajući ga poziva da prihvati početni iznos cene podizanjem ruke. Ukoliko učesnik ne prihvati početni iznos cene građevinskog zemljišta podizanjem ruke, javno nadmetanje se smatra neuspelim, a učesnik gubi pravo na povraćaj depozita.
Ako učesnik prihvati početnu cenu otuđenja građevinskog zemljišta, predsedavajući ga pita da li je uvećava za prvi licitacioni korak, na šta se učesnik izjašnjava podizanjem ruke.
Ukoliko učesnik prihvati početnu cenu i uveća je za prvi licitacioni korak podizanjem ruke, javno nadmetanje se smatra uspelim.
Javno nadmetanje sa više učesnika
Ako je više od jednog lica steklo status učesnika na javnom nadmetanju, predsedavajući oglašava početu cenu otuđenja građevinskog zemljišta i poziva učesnike da je prihvate podizanjem ruku.
Ukoliko niko od učesnika ne prihvati početni iznos zakupnine podizanjem ruke, javno nadmetanje se smatra neuspelim, a učesnici gube pravo na povraćaj depozita.
Ukoliko učesnici prihvate početnu cenu otuđenja građevinskog zemljišta, predsedavajući pita učesnike javnog nadmetanja ko nudi cenu uvećanu za prvi licitacioni korak, na šta se učesnici izjašnjavaju podizanjem ruke. Svako naredno uvećanje cene otuđenja građevinskog zemljišta definisano je licitacionim korakom i pozivanjem predsedavajućeg da učesnici istaknu ponudu podizanjem ruke.
Utvrđivanje novog iznosa cene otuđenja građevinskog zemljišta ponavlja se sve dok ima ponuđača, odnosno sve dok učesnici ističu ponude na ponovo utvrđenu cenu otuđenja građevinskog zemljišta (predsedavajući pita ko nudi cenu uvećanu za jedan korak).
Ako posle drugog poziva predsedavajućeg nije istaknuta ponuda na poslednje utvrđenu cenu otuđenja građevinskog zemljišta, predsedavajući upućuje učesnicima poslednji poziv za isticanje ponude.
Ako ni posle trećeg poziva nije istaknuta ponuda, predsedavajući označava završetak javnog nadmetanja, a za najpovoljnijeg ponuđača proglašava učesnika koji je prvi ponudio najviši iznos cene otuđenja građevinskog zemljišta.
Predsedavajući u zapisnik konstatuje ko je izabran kao najpovoljniji ponuđač na javnom nadmetanju i iskazuje najviši izlicitirani iznos cene otuđenja građevinskog zemljišta, kao i sve druge okolnosti koje se dogode u toku trajanja licitacije.
Predsedavajući pita prisutne ponuđače za eventualne primedbe koje se odnose na postupak javnog nadmetanja.
Učesnicima na javnom nadmetanju koji nisu izlicitirali najviši iznos cene otuđenja građevinskog zemljišta, depozit se vraća u roku koji je određen u javnom oglasu.
O početku, toku i završetku javnog nadmetanja sastavlja se zapisnik o javnom nadmetanju.
Zapisnik sadrži:
1. ime i prezime predsednika, zamenika predsednika i svih članova Komisije i zapisničara,
2. mesto, datum i vreme početka javnog nadmetanja,
3. predmet javnog nadmetanja,
4. spisak učesnika javnog nadmetanja - ponuđača,
5. iznos najpovoljnije ponude i podaci o najpovoljnijem ponuđaču,
6. izrečene mere prema učesnicima i prisutnim licima,
7. prigovore i primedbe učesnika,
8. odluke o prigovorima,
9. ostale podatke od značaja za rad Komisije,
10. datum i vreme završetka javnog nadmetanja.
Predsednik i članovi Komisije, najpovoljniji ponuđač ili njegov ovlašćeni zastupnik i učesnici javnog nadmetanja potpisuju zapisnik.
Zapisnik se sastavlja u tri istovetna primerka, od kojih dva zadržava Komisija, a jedan se odmah predaje najpovoljnijem ponuđaču.
Održavanje reda na javnom nadmetanju
Predsedavajući Komisije je zadužen da preduzima mere u cilju odvijanja nesmetanog toka javnog nadmetanja.
Predsedavajući upozorava učesnike javnog nadmetanja i sva prisutna zainteresovana lica o merama koje će upotrebiti u slučaju da učine ometanje toka javnog nadmetanja.
U slučaju ometanja toka javnog nadmetanja, predsedavajući je dužan da prvo javno opomene učesnika javnog nadmetanja koji ometa javno nadmetanje i upozori ga na sledeću meru koju će preduzeti ako se nastavi sa ometanjem javnog nadmetanja.
Ako učesnik ili druga prisutna lica i pored opomene nastave da ometaju tok javnog nadmetanja predsedavajući im izriče meru udaljenja sa javnog nadmetanja.
Mera se izvršava dobrovoljno ili je izvršavaju lica za održavanje reda i discipline na mestu održavanja javnog nadmetanja.
Učesnik svojim ponašanjem ometa tok javnog nadmetanja kada:
- ističe ponude suprotno pravilima javnog nadmetanja,
- ometa rad Komisije na bilo koji način,
- ometa druge učesnike u toku postupka javnog nadmetanja.
Učesnik kome je izrečena mera udaljenja ima pravo da uloži odmah prigovor usmeno na zapisnik.
O osnovanosti prigovora odlučuje odmah Komisija.
Prigovor ne odlaže javno nadmetanje.
Odluka po prigovoru je konačna.
Poništavanje javnog nadmetanja
Komisija će poništiti javno nadmetanje ako oceni da su učesnici na javnom nadmetanju svojim ponašanjem narušili tok javnog nadmetanja.
Ponuđaču, kome je izrečena konačna mera udaljenja sa javnog nadmetanja, se ne vraća depozit koji je uplatio za učešće na javnom nadmetanju.
Predlog odluke o najpovoljnijem učesniku javnog nadmetanja
Po okončanju postupka javnog nadmetanja Komisija sačinjava zapisnik o sprovedenom postupku sa predlogom da se najpovoljnijem učesniku javnog nadmetanja otuđi predmetno građevinsko zemljište.
Zapisnik iz stava 1. ovog člana, kao i nacrt rešenja o otuđenju organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove za potrebe Komisije dostavlja gradonačelniku.
Na osnovu sprovedenog postupka gradonačelnik donosi konačno rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta najpovoljnijem učesniku javnog nadmetanja.
VII POSTUPAK PRIKUPLJANJA PISANIH PONUDA
Postupak otvaranja pisanih ponuda
Postupak otvaranja pisanih ponuda sprovodi Komisija.
Otvaranje ponuda je javno.
Otvaranje ponuda se sprovodi na mestu i u vreme koji su navedeni u oglasu. Komisija sačinjava zapisnik o otvaranju pisanih ponuda.
Kriterijumi za ocenjivanje najpovoljnije ponude
Kriterijumi za ocenjivanje najpovoljnije ponude i izbor kupca je visina ponuđene cene za građevinsko zemljište.
Postupak prikupljanja pisanih ponuda javnim oglasom smatra se uspelim ako je prispela najmanje jedna blagovremena i uredna ponuda.
Ukoliko na javni oglas ne stigne ni jedna blagovremena ponuda, odnosno ako ni jedan od učesnika na javnom oglasu ne ispunjava uslove iz javnog oglasa, postupak se obustavlja i Komisija obaveštava o tome Skupštinu grada radi raspisivanja novog javnog oglasa.
Ukoliko najpovoljniji ponuđač odustane od ponude, gubi pravo na povraćaj depozita, a postupak javnog oglašavanja se ponavlja.
Ukoliko je za građevinsko zemljište od strane dva ili više ponuđača dostavljena ponuda sa istim iznosom kupoprodajne cene, Komisija sprovodi postupak pregovaranja neposredno nakon otvaranja ponuda, ukoliko predstavnici ponuđača prisustvuju otvaranju ponuda.
Ako predstavnici ponuđača nisu prisutni otvaranju ponuda, Komisija će utvrditi naknadno vreme pregovaranja i pozvati ponuđače sa istom ponuđenom kupoprodajnom cenom na pregovaranje.
Pregovaranje će se vršiti u više koraka, sve dok ponuđač koji učestvuje u postupku pregovaranja ne da svoju konačnu cenu.
Predstavnik ponuđača koji je podneo ponudu mora predati Komisiji ovlašćenje za pregovaranje, overeno i potpisano od strane zakonskog zastupnika ponuđača.
Ako ovlašćeni predstavnik ponuđača ne prisustvuje pregovaračkom postupku smatraće se njegovom konačnom cenom ona cena koja je navedena u dostavljenoj ponudi.
U postupku pregovaranja ne može se ponuditi niža cena od cene u dostavljenoj pisanoj ponudi za zemljište koje se otuđuje.
Komisija je dužna da vodi zapisnik o pregovaranju.
Po utvrđivanju najpovoljnijeg ponuđača Komisija sastavlja zapisnik o sprovedenom postupku zajedno sa predlogom da se najpovoljnijem ponuđaču otuđi predmetno građevinsko zemljište.
Zapisnik iz prethodnog stava, kao i nacrt rešenja o otuđenju organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove za potrebe Komisije dostavlja gradonačelniku.
Na osnovu sprovedenog postupka gradonačelnik donosi konačno rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta najpovoljnijem ponuđaču.
Shodna primena odredaba o javnom nadmetanju
Na postupak prikupljanja pisanih ponuda, shodno se primenjuju odredbe ove Odluke koje se odnose na postupak javnog nadmetanja.
VIII SREDSTVA OSTVARENA OD OTUĐENJA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Ugovorena kupoprodajna cena predstavlja prihod Grada i uplaćuje se na odgovarajući račun Grada.
Uplaćena sredstva na ime depozita za učešće u postupku javnog oglašavanja od strane učesnika kojima građevinsko zemljište nije otuđeno, vraćaju se najkasnije u roku od osam dana od dana održane sednice Komisije.
Uplaćena sredstva na ime depozita od strane lica kome se građevinsko zemljište otuđuje uračunavaju se u kupoprodajnu cenu zemljišta koje se otuđuje.
Obaveza plaćanja kupoprodajne cene, kao i način plaćanja (jednokratno ili na rate) utvrđuje se rešenjem o otuđenju građevinskog zemljišta.
Lice kome se građevinsko zemljište otuđuje, ukoliko plaćanje vrši jednokratno, obavezno je da utvrđenu cenu plati do solemnizacije Ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta, a ukoliko plaćanje vrši na rate, obavezan je da iznos prve rate isplati do solemnizacije Ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta, a preostali iznos u jednakim mesečnim ratama, nakon zaključenja ugovora o otuđenju.
Lice koje plaćanje kupoprodajne cene vrši na rate u obavezi je da u istom roku koji j e određen u prethodnom stavu organizacionoj jedinici za imovinsko-pravne poslove dostavi i sredstvo obezbeđenja na preostali iznos kupoprodajne cene koja se plaća na rate (uredno potpisana menica sa meničnim ovlašćenjem i dr.).
Depozit uplaćen na depozitni račun u postupku javnog oglašavanja predstavlja deo cene i po donošenju rešenja o otuđenju se prenosi na odgovarajući račun Grada.
Kod plaćanja cene na rate, depozit uplaćen na depozitni račun u postupku javnog oglašavanja ne smatra se prvom ratom.
Uz dostavljanje zapisnika sa održanog javnog nadmetanja odnosno otvaranja pisanih ponuda, organizaciona jedinica za imovinsko-pravne poslove je obavezna da dostavi organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za finansije podatak o iznosu uplaćenog depozita i sredstava obezbeđenja koje je lice koje kupoprodajnu cenu plaća na rate predalo na način i u roku određenom u stavu 2. ovog člana.
Uplaćeni depozit od strane učesnika u postupku kojima građevinsko zemljište nije otuđeno, vraća se najkasnije u roku od osam dana od dana održane sednice Komisije.
IX OTUĐENJE GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA PUTEM NEPOSREDNE POGODBE
Građevinsko zemljište može se otuđiti neposrednom pogodbom u slučaju:
1. izgradnje objekata za potrebe obavljanja poslova iz nadležnosti državnih organa i organizacija, organa jedinica teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, kao i drugih objekata u javnoj svojini;
2. ispravke granica susednih katastarskih parcela;
3. formiranja građevinske parcele u skladu sa odredbom zakona kojom je uređena oblast određivanja, odnosno utvrđivanja zemljišta za redovnu upotrebu objekta;
4. sporazumnog davanja zemljišta ranijem vlasniku nepokretnosti koja je bila predmet eksproprijacije, u skladu sa propisima o eksproprijaciji;
5. razmene građevinskog zemljišta;
6. međusobnog raspolaganja vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini;
7. deobe građevinskog zemljišta u susvojini ili zajedničkoj svojini grada i drugih nosilaca prava svojine, odnosno prava korišćenja;
8. realizacije investicionog projekta kojim se unapređuje lokalni ekonomski razvoj;
9. ispunjavanja ugovornih obaveza nastalih do dana stupanja na snagu zakona po osnovu ugovora kada je Grad, jedna od ugovornih strana;
10. realizacije projekata za izgradnju objekata od značaja za Republiku Srbiju, odnosno Grad;
11. u drugim slučajevima propisanim zakonom ili podzakonskim aktom Vlade Republike Srbije.
Inicijativa za otuđenje građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom
Inicijativa za otuđenje građevinskim zemljištem neposrednom pogodbom, podnosi se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove, koja utvrđuje osnovanost zahteva i pribavlja podatak o tržišnoj ceni građevinskog zemljišta i o izvršenoj proceni obaveštava podnosioca inicijative.
Podnosilac inicijative ima pravo prigovora na utvrđenu tržišnu cenu u roku od pet dana od dana prijema obaveštenja o visini tržišne vrednosti, o kome se izjašnjava organ koji je utvrdio tržišnu vrednost.
Podnosilac inicijative je dužan da u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja o tržišnoj ceni građevinskog zemljišta, odnosno u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja po podnetom prigovoru, da pismenu izjavu da je saglasan sa cenom i da prihvata plaćanje ukupne tržišne cene ili prve rate ukoliko je način otplate predviđen u ratama do solemnizacije Ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta.
U slučaju da se podnosilac inicijative u navedenom roku ne izjasni ili izjavi da ne prihvata cenu i plaćanje cene u propisanom roku, smatraće se da je odustao od podnete inicijative.
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove priprema predlog odluke o raspolaganju građevinskim zemljištem putem neposredne pogodbe nakon sprovedenog postupka u kom je utvrđena osnovanost takvog raspolaganja i prosleđuje na odlučivanje Skupštini Grada.
Nakon usvajanja predloga odluke o raspolaganju građevinskim zemljištem putem neposredne pogodbe, organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove priprema predlog ugovora za koji je prethodno potrebno pribaviti mišljenje Gradskog pravobranilaštva.
Odlučivanje u postupku otuđenja građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom
Odluku o pokretanju postupka otuđenja građevinskog zemljišta putem neposredne pogodbe u svim slučajevima donosi gradonačelnik.
Gradonačelnik u ime Grada, nakon sprovedenog postupka utvrđenog zakonom i ovom odlukom i nakon pribavljanja mišljenja Gradskog pravobranilaštva, zaključuje sve ugovore o raspolaganju građevinskim zemljištem neposrednom pogodbom.
Sadržina ugovora o otuđenju građevinskog zemljišta potvrđuje se u postupku solemnizacije od strane nadležnog javnog beležnika, odnosno organa nadležnog za potvrđenje sadržine ugovora o prometu nepokretnosti, koji je u obavezi da solemnizovan ugovor dostavi nadležnoj službi Republičkog geodetskog zavoda radi upisa prava na predmetnoj nepokretnosti u korist sticaoca putem aplikacije e-Šalter. Troškove potvrde sadržine ugovora o raspolaganju, troškove upisa prava na predmetnoj nepokretnosti i poreske obaveze po ugovoru snosi sticalac.
Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom
Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom (u daljem tekstu: rešenje o otuđenju) sadrži:
1. razloge zbog kojih se predmetnim građevinskim zemljištem raspolaže neposrednom pogodbom;
2. podatke o licu koje stiče prava na građevinskom zemljištem u postupku otuđenja;
3. podatke o građevinskom zemljištu (katastarska parcela, katastarska opština, površina i po potrebi druge bliže podatke);
4. iznos cene, rok plaćanja, račun na koji se vrši plaćanje i posledice propuštanja plaćanja u roku, ukoliko se raspolaganje vrši uz naknadu;
5. vrstu, odnosno namenu objekta ukoliko se građevinskim zemljištem raspolaže radi izgradnje novog objekta, kao i posebne uslove izgradnje ukoliko se otuđuje neuređeno građevinsko zemljište;
6. rok privođenja građevinskog zemljišta nameni ukoliko se građevinskim zemljištem raspolaže radi izgradnje;
7. obavezu lica koje stiče prava na predmetnom građevinskom zemljištu da u roku od 60 dana od dana dostavljanja rešenja o raspolaganju zaključi sa Gradom ugovor uz ukazivanje na posledice propuštanja zaključenja ugovora u roku.
Ugovor o otuđenju građevinskog zemljišta
Ugovor o otuđenju građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom (u daljem tekstu: Ugovor) se zaključuje sa licem koje stiče prava na građevinskom zemljištu, u roku od 60 dana od dana dostavljanja rešenja o otuđenju nakon uplate kupoprodajne cene ukoliko se plaćanje vrši jednokratno, odnosno prve rate ukoliko se plaćanje vrši na rate.
Na sadržinu ugovora o otuđenju shodno se primenjuju odredbe člana 26. ove odluke.
X POSEBNI SLUČAJEVI OTUĐENJA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA NEPOSREDNOM POGODBOM
Otuđenje građevinskog zemljišta radi formiranja građevinske parcele
Otuđenje građevinskog zemljišta vlasniku objekta, za koji je podnet zahtev za legalizaciju, odnosno za koji je nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave utvrdila da postoji mogućnost legalizacije odnosno ozakonjenja ili objekta koji je upisan u evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima u skladu sa ranije važećim zakonima kojima je uređivana legalizacija objekata ili na osnovu Zakona o legalizaciji objekata ("Službeni glasnik RS", br. 95/13 i 117/14), vrši se neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i ovom odlukom, na osnovu pravnosnažnog rešenja o utvrđivanju zemljišta za redovnu upotrebu objekta i formiranju građevinske parcele ili na osnovu pravosnažnog rešenja kojim je određeno da je građevinsko zemljište ispod objekta zemljište za redovnu upotrebu, shodno odredbama zakona kojim je uređena oblast određivanja zemljišta za redovnu upotrebu objekta u posebnim slučajevima.
U slučaju da je osnov otuđenja građevinskog zemljišta rešenje o utvrđivanju zemljišta za redovnu upotrebu objekta i formiranju građevinske parcele, vlasniku objekta iz stava 1. ovog člana se otuđuje građevinska parcela.
U slučaju da je osnov otuđenja građevinskog zemljišta rešenje kojim je određeno da je građevinsko zemljište ispod objekta zemljište za redovnu upotrebu, vlasniku objekta iz stava 1. ovog člana se otuđuje građevinsko zemljište ispod objekta, uz obavezu vlasnika objekta da u roku od pet godina od dana pravosnažnosti rešenja o legalizaciji odnosno ozakonjenju pokrene postupak za utvrđivanje zemljišta za redovnu upotrebu objekta, u skladu sa zakonom.
U slučaju da na osnovu rešenja kojim se određuje da je građevinsko zemljište ispod objekta zemljište za redovnu upotrebu objekta, organ nadležan za upis prava na nepokretnostima ne izvrši parcelaciju građevinskog zemljišta tako da zemljište ispod objekta postane posebna katastarska parcela, lice kome je otuđeno građevinsko zemljište ispod objekta, u ugovoru o otuđenju daje neopozivu i bezuslovnu saglasnost vlasniku građevinskog zemljišta u javnoj svojini da može sprovoditi promene na katastarskoj parceli u smislu parcelacije, kao i otuđivati građevinsko zemljište drugim vlasnicima objekata, odnosno drugim suvlasnicima građevinskog zemljišta, bez obaveze da za te promene, odnosno otuđenje traži saglasnost suvlasnika građevinskog zemljišta kome je isto otuđeno ispod objekta.
Ukoliko je građevinsko zemljište već dato u zakup ispod objekta radi legalizacije odnosno ozakonjenja objekta, zakupac je dužan da u roku od pet godina od dana pravnosnažnosti rešenja o legalizaciji odnosno ozakonjenju pokrene postupak za utvrđivanje zemljišta za redovnu upotrebu u skladu sa zakonom, u kom slučaju stiče pravo da mu se po pravosnažnosti rešenja o utvrđivanju građevinskog zemljišta za redovnu upotrebu objekta i formiranju građevinske parcele otuđi preostali deo građevinskog zemljišta, neposrednom pogodbom po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonom i ovom odlukom.
Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta radi formiranja građevinske parcele donosi Skupština grada.
Otuđenje građevinskog zemljišta vlasniku objekta koji je upisan u evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima u skladu sa posebnim zakonom
Otuđenje građevinskog zemljišta vlasniku objekta koji je upisan u evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima u skladu sa Zakonom o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole ("Službeni glasnik RS", br. 25/2013 i 145/2014), vrši se neposrednom pogodbom, po tržišnim usl ovima, u skladu sa zakonom i ovom odlukom, na osnovu pravnosnažnog rešenja o utvrđivanju zemljišta za redovnu upotrebu objekta i formiranju građevinske parcele, shodno odredbama Zakona kojim je uređena oblast određivanja zemljišta za redovnu upotrebu objekta u posebnim slučajevima.
Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta radi formiranja građevinske parcele donosi Skupština grada.
Otuđenje građevinskog zemljišta radi ispravke granica susednih katastarskih parcela
Otuđenje građevinskog zemljišta radi ispravke granica susednih katastarskih parcela vrši se u slučaju kada je na susednoj katastarskoj parceli upisano pravo svojine, dugoročni zakup stečen u skladu sa ranijim propisima ako se radi o spajanju susednih katastarskih parcela kao i obrazovanju većeg broja građevinskih parcela prema planiranoj ili postojećoj izgrađenosti odnosno planiranoj ili postojećoj nameni građevinskih parcela.
Ispravka granica susednih katastarskih parcela vrši se na osnovu elaborata geodetskih radova. prema kojem se formira nova, privremena katastarska parcela u Republičkom geodetskom zavodu - službi za katastar nepokretnosti, uz prethodno pribavljenu potvrdu organizacione jedinice Gradske uprave za poslove urbanizma i saglasnosti Gradskog pravobranilaštva.
Postupak ispravke granica susednih parcela
Zainteresovano lice podnosi zahtev za otkup novoformirane katastarske parcele organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Uz zahtev se dostavlja Saglasnost Gradskog pravobranilaštva za ispravku granice parcela i dokazi o vlasništvu za katastarskih parcela na koje se odnosi zahtev, nakon čega organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove sastavlja predlog odluke o otuđenju katastarske parcele radi ispravke granica susednih katastarskih parcela i dostavlja Gradskom Veću na razmatranje i usvajanje, a nakon toga Skupštini grada na odlučivanje.
U toku ovog postupka shodno se primenjuju odredbe Zakona kojima je regulisano pitanje planiranja i izgradnje.
XI DAVANJE GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA U ZAKUP
Slučajevi davanja u zakup građevinskog zemljišta
Građevinsko zemljište se može dati u zakup radi:
1. izgradnje objekata za koji se izdaje privremena građevinska dozvola u skladu sa zakonom;
2. realizacije projekata od značaja za Republiku Srbiju odnosno Grad;
3. međusobnog raspolaganja vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini;
4. davanja koncesije ili poveravanja komunalne delatnosti u skladu sa posebnim zakonom i
5. radi ostvarivanja javno-privatnog partnerstva.
Rešenje o davanju u zakup građevinskog zemljišta donosi Gradonačelnik grada Kikinde.
Davanje građevinskog zemljišta u zakup radi izgradnje objekta za koji se izdaje privremena građevinska dozvola
Građevinsko zemljište se daje u zakup radi izgradnje objekata za koje je zakonom predviđeno izdavanje privremene građevinske dozvole, na određeno vreme, na rok na koji se donosi privremena građevinska dozvola (zavisno od vrste objekta, odnosno radova), koji se može produžiti za onoliko vremena za koliko je organ nadležan za izdavanje privremene građevinske dozvole produžio rešenje o privremenoj građevinskoj dozvoli, a ukupno najduže do pet godina.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, građevinsko zemljište se daje u zakup neposrednom pogodbom po tržišnim uslovima, a tržišnu vrednost zakupnine (u daljem tekstu: zakupnina) po 1 m² građevinskog zemljišta koje se daje u zakup, na mesečnom nivou, procenjuje licencirani procenitelj.
Uz zahtev za davanje građevinskog zemljišta u zakup koji se podnosi organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove, dostavlja se nalog za dostavljanje ugovora o zakupu građevinskog zemljišta izdat od strane organa nadležnog za izdavanje privremene građevinske dozvole, koji mora da sadrži opis objekta koji se gradi, površinu građevinskog zemljišta koju je potrebno dati u zakup i rok na koji će se izdati privremena građevinska dozvola.
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove po službenoj dužnosti pribavlja izveštaj ovlašćenog procenitelja o tržišnoj vrednosti zakupnine predmetnog građevinskog zemljišta.
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove obaveštava podnosioca zahteva o mesečnom iznosu zakupnine, roku plaćanja, maksimalnom broju rata, načinu usklađivanja rata i sredstvima obezbeđenja plaćanja, o mogućnosti da ukupan iznos zakupnine plati jednokratno, kao i roku za jednokratnu uplatu.
Podnosilac zahteva je dužan da se u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja iz stava 4. ovog člana, pismeno izjasni o načinu plaćanja zakupnine i da dostavi sredstva obezbeđenja ukoliko se opredeli da plaćanje vrši na rate.
Podnosilac zahteva može dati izjavu i neposredno o čemu se sačinjava zapisnik.
U slučaju da se podnosilac zahteva u navedenom roku ne izjasni ili izjavi da ne prihvata zakupninu ili ne dostavi sredstva obezbeđenja (ukoliko se plaćanje vrši na rate), smatraće se da je odustao od zahteva.
Zakupnina predstavlja prihod Grada i uplaćuje se na odgovarajući račun Grada.
Zakupac građevinskog zemljišta može platiti zakupninu jednokratno ili u ratama.
Obaveza plaćanja zakupnine, iznos zakupnine i način plaćanja utvrđuju se rešenjem o davanju građevinskog zemljišta u zakup.
Ukupna zakupnina je iznos mesečne zakupnine pomnožen sa vremenom (ukupnim brojem meseci) na koje se građevinsko zemljište daje u zakup.
U slučaju plaćanja zakupnine jednokratno, plaćanje se vrši u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja o davanju građevinskog zemljišta u zakup.
U slučaju plaćanja zakupnine u ratama, plaćanje se vrši u onoliko mesečnih rata na koliki je rok građevinsko zemljište dato u zakup, a najviše na 60 rata. Prva rata u visini od 10% utvrđene ukupne zakupnine plaća se u roku od 15 dana od dana donošenja rešenja o davanju građevinskog zemljišta u zakup, a preostali iznos ukupne zakupnine u jednakim mesečnim ratama, najviše 60.
Kada se plaćanje vrši u ratama, visina cene preračunava se u evrima na dan zaključenja ugovora po srednjem kursu Narodne banke Srbije, sa obavezom otplate dospelih rata u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan plaćanja.
Za period kašnjenja u plaćanju, obračunava se zatezna kamata u skladu sa zakonom koji uređuje visinu stope i načina obračuna zatezne kamate.
Radi obezbeđenja plaćanja zakupnine, ukoliko se plaćanje vrši na rate, zakupac je dužan da dostavi sredstva obezbeđenja.
Naplata sredstava obezbeđenja će se vršiti u korist propisanih uplatnih računa. Kontrolu plaćanja rata, usklađivanje rata, obračun zatezne kamate i naplatu sredstava obezbeđenja vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za finansije.
U slučaju produženja roka zakupa sprovodi se novi postupak davanja u zakup, na način propisan ovim članom, u kom slučaju se menjaju rešenje i ugovor o zakupu građevinskog zemljišta.
Davanje u zakup izgrađenog građevinskog zemljišta
Izgrađeno građevinsko zemljište u javnoj svojini Grada može se dati u zakup radi postavljanja manjih montažnih objekata, balon sala i drugih privremenih objekata sportske namene na određeno vreme i drugih privremenih objekata, ne duže od 5 (pet) godina, uz mogućnost produženja po isteku roka, u skladu sa odredbama opšteg akta Grada kojim je uređeno postavljanje montažnih i drugih privremenih objekata odnosno u skladu sa važećim zakonom.
Izgrađeno građevinsko zemljište u javnoj svojini Grada iz stava 1. ovog člana, se daje u zakup po tržišnim uslovima, po zakupnini utvrđenoj po 1 m² građevinskog zemljišta koje se daje u zakup, utvrđenoj na mesečnom nivou, prema proceni ovlašćenog procenitelja, na osnovu javnog konkursa i u skladu sa zakonom i važećim podzakonskim aktima.
Javni konkurs za postavljanje objekata iz stava 1. ove odluke raspisuje organizaciona jedinica Gradske uprave.
U slučaju davanja u zakup izgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini Grada u kompleksu prosvetnih i sportskih objekata, postupak uključujući i objavljivanje javnog konkursa može sprovesti nosilac prava korišćenja predmetnih nepokretnosti pod uslovom da je prethodno pribavio saglasnost Skupštine grada za takvo raspolaganje.
Pravo zakupa izgrađenog građevinskog zemljišta ne upisuje se u javnoj evidenciji prava na nepokretnostima koju vodi Republički geodetski zavod.
Uz zahtev za davanje saglasnosti za raspolaganje iz prethodnog stava ovog člana, nosilac prava korišćenja je dužan da dostavi:
- obrazloženje o osnovanosti takvog raspolaganja,
- predlog iznosa zakupnine koja se očekuje a koja je utvrđena na osnovu nalaza licenciranog procenitelja,
- predlog teksta ugovora o zakupu, koji mora da sadrži opis objekta koji se postavlja i površinu građevinskog zemljišta koju je potrebno dati u zakup, kao i rok na koji se građevinsko zemljište daje u zakup, uslove za raskid ugovora i posledice raskida ugovora.
Davanje građevinskog zemljišta u zakup u drugim slučajevima
U slučaju davanja koncesije ili poveravanja komunalne delatnosti u skladu sa posebnim zakonima, građevinsko zemljište se može dati u zakup na vremenski period predviđen ugovorom o koncesiji, odnosno na vremenski period na koji je povereno obavljanje komunalne delatnosti.
Radi ostvarivanja javno-privatnog partnerstva, neizgrađeno građevinsko zemljište u javnoj svojini, može se dati u zakup privatnom partneru na rok na koji je zaključen javni ugovor u skladu sa zakonom kojim se uređuje javno - privatno partnerstvo i koncesije, odnosno unositi kao osnivački ulog u privredna društva, a vlasnik građevinskog zemljišta u javnoj svojini može sa fizičkim ili pravnim licem zaključiti i ugovor o zajedničkoj izgradnji jednog ili više objekata.
Građevinsko zemljište se može dati u zakup po zakupnini koja je manja od tržišne ili bez naknade kada se radi o realizaciji projekata za izgradnju objekata od značaja za Republiku Srbiju, odnosno Grad, kao i kada se radi o međusobnom raspolaganju između vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini.
Davanje u zakup građevinskog zemljišta iz stava 1, 2. i 3. ovog člana vrši se na način i pod uslovima propisanim podzakonskim aktom Vlade Republike Srbije.
Učesnik javnog nadmetanja, odnosno učesnik u postupku prikupljanja pisanih ponuda koji smatra da je građevinsko zemljište dato u zakup suprotno odredbama zakona, podzakonskog akta Vlade Republike Srbije, odnosno ove odluke, te da mu je na taj način povređeno pravo, može podneti nadležnom sudu tužbu za poništaj ugovora o zakupu u roku od 8 (osam) dana od saznanja za zaključenje ugovora, a najkasnije u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora.
Odluku o davanju u zakup građevinskog zemljišta u ovim slučajevima donosi Skupština grada.
Shodna primena pravila kod zakupa
Na davanje u zakup izgrađenog građevinskog zemljišta, u skladu sa ovim članom, shodno se primenjuju odredbe ove Odluke koje se odnose na zakupninu (način i rok plaćanja, sredstva obezbeđenja i dr.), sadržaj rešenja o davanju u zakup i ugovora o zakupu građevinskog zemljišta, stavljanje van snage rešenja o zakupu i raskida ugovora o zakupu.
Obaveza je organa Gradske uprave, kao i nosilaca prava korišćenja da u postupcima raspolaganja koji su regulisani u prethodnom članu ove Odluke u svemu primenjuju odredbe ove Odluke, odredbe Zakona o javnoj svojini i podzakonskog akta (Uredba) kojim je regulisano davanje u zakup nepokretnosti u javnoj svojini.
Izmena ugovora o zakupu građevinskog zemljišta
Ako se promeni vlasnik objekta, odnosno posebnog fizičkog dela objekta koji je izgrađen ili se gradi na građevinskom zemljištu u javnoj svojini, koje se koristi po osnovu ugovora o zakupu radi izgradnje objekata zaključenom u skladu sa ranijim zakonima o planiranju i izgradnji, zakupodavac će, na zahtev zakupca, izmeniti ugovor o zakupu tako što će na mesto, odnosno pored dotadašnjeg zakupca stupiti novi vlasnik objekta, odnosno dela objekta.
Zahtev za izmenu ugovora o zakupu podnosi se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko - pravne poslove.
Uz zahtev za izmenu ugovora o zakupu dostavlja se ugovor o kupovini objekta ili kupovini objekta u izgradnji, odnosno drugi pravni osnov kojim se stiče pravo svojine na objektu ili objektu u izgradnji, koji je overen u skladu sa zakonom, odnosno pravnosnažno rešenje o nasleđivanju, sa potvrdom poreske uprave o izmirenju poreza po tom pravnom osnovu ili sa potvrdom poreske uprave o oslobađanju od poreske obaveze, i izjava novog vlasnika objekta, odnosno dela objekta da prihvata sve obaveze dotadašnjeg zakupca iz ugovora o zakupu.
Ako se promeni vlasnik katastarske parcele kome je u postupku ispravke granica susednih katastarskih parcela dato u zakup građevinsko zemljište u javnoj svojini, na zahtev novog vlasnika može se izmeniti ugovor o zakupu tako što će na mesto dotadašnjeg zakupca, stupiti novi vlasnik katastarske parcele.
Uz zahtev za izmenu ugovora o zakupu iz stava 4. ovog člana dostavlja se dokaz o pravu svojine na katastarskoj parceli, osnov sticanja sa potvrdom poreske uprave o izmirenju poreza po osnovu sticanja prava svojine ili sa potvrdom poreske uprave o oslobođenju od poreske obaveze i izjava vlasnika da prihvata sve obaveze dotadašnjeg zakupca iz ugovora o zakupu.
Po zahtevu za izmenu ugovora o zakupu gradonačelnik donosi rešenje kojim se menja zakupac, tako što će na mesto, odnosno pored dotadašnjeg zakupca stupiti novi vlasnik objekta u izgradnji odnosno novi vlasnik iz stava 4. ovog člana.
Na osnovu rešenja iz stava 6. ovog člana zakupodavac zaključuje sa novim vlasnikom, ugovor o zakupu, odnosno ugovor o izmeni ugovora o zakupu, u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja novom vlasniku, koji po potpisivanju predstavlja osnov za promenu upisa zakupca u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima.
Pretvaranje prava zakupa u pravo svojine
Pravo zakupa na izgrađenom, odnosno neizgrađenom građevinskom zemljištu koje je stečeno ugovorom o dugoročnom zakupu na period od najmanje 50 godina, zaključenim u skladu sa ranijim zakonima koji uređuju oblast planiranja i izgradnje, pretvara se u pravo svojine pod uslovima i na način propisan zakonom, po izmirenju ukupne zakupnine, o čemu organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove izdaje potvrdu.
Zahtev za izdavanje potvrde iz stava 1. ovog člana podnosi se organizacionoj jedinici nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Uz zahtev nosilac prava zakupa dostavlja overenu izjavu da nije pokrenuo sudski postupak za raskid ugovora u roku određenom propisom kojim je regulisano pitanje planiranja i izgradnje.
Organizaciona jedinica nadležna za imovinsko-pravne poslove službenim putem pribavlja od organizacione jedinice nadležne za poslove finansija dokaz da je u celosti isplaćena zakupnina za ugovoreni period zakupa.
Po pribavljanju informacije od Gradskog pravobranilaštva u vezi izjave iz prethodnog stava, organizaciona jedinica nadležna za imovinsko-pravne poslove izdaje podnosiocu zahteva potvrdu u smislu stava 1. ovog člana.
Na osnovu potvrde zajedno sa izjašnjenjem Gradskog pravobranilaštva u vezi izjave iz prethodnog stava, Republički geodetski zavod donosi rešenje o pretvaranju prava zakupa u pravo svojine na predmetnom građevinskom zemljištu u korist podnosioca zahteva.
Prava zakupaca koji su dobili građevinsko zemljište u zakup neposrednom pogodbom
Zakupci koji su dobili građevinsko zemljište u zakup neposrednom pogodbom, u skladu sa ranijim zakonima koji uređuju oblast planiranja i izgradnje, u postupku naknadnog pribavljanja odobrenja za izgradnju i upotrebne dozvole (legalizacija) za individualne stambene objekte i koji ugovorom o zakupu nisu imali obavezu plaćanja zakupnine, u skladu sa ranije važećim propisima, odnosno njihovi pravni sledbenici, imaju pravo na konverziju prava zakupa u pravo svojine pod uslovom da plate tržišnu vrednost građevinskog zemljišta, na način i pod uslovima koji su propisani ovom odlukom.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, donosi se rešenje o izmeni rešenja o zakupu tako da se zakupcu građevinsko zemljište otuđuje i po isplati tržišne cene koja je utvrđena rešenjem o izmeni rešenja o zakupu i plaćanju iste, zaključuje se ugovor o otuđenju.
Ukoliko zakupci iz stava 1. ovog člana vrše promenu namene postojećeg objekta, odnosno ukoliko dogradnjom, nadgradnjom, rekonstrukcijom ili izgradnjom menjaju namenu ili pretvaraju individualni stambeni objekat u stambeni objekat sa više stanova, odnosno u objekat druge namene, dužni su da plate tržišnu vrednost građevinskog zemljišta, u kom slučaju se postupa u skladu sa stavom 2. ovog člana.
Pravo zakupaca građevinskog zemljišta kojima je građevinsko zemljište dato u zakup na rok kraći od 50 godina
Zakupci građevinskog zemljišta kojima je građevinsko zemljište dato u zakup na rok kraći od 50 godina, u skladu sa ranijim zakonima koji uređuju oblast planiranja i izgradnje, odnosno njihovi pravni sledbenici, imaju pravo na konverziju prava zakupa u pravo svojine pod uslovom da plate razliku između tržišne vrednosti građevinskog zemljišta i uplaćene ukupne zakupnine u nominalnom iznosu, na način i pod uslovima koji su propisani ovom odlukom.
Zakupci iz stava 1. ovog člana imaju pravo na konverziju prava zakupa pod uslovom da su izmirili sve dospele obaveze na ime zakupnine.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, donosi se rešenje o izmeni rešenja o zakupu tako da se zakupcu građevinsko zemljište otuđuje i po isplati razlike između tržišne cene i isplaćene zakupnine, koja ja utvrđena rešenjem o izmeni rešenja o zakupu i plaćanju iste, zaključuje se ugovor o otuđenju.
U slučaju da je iznos uplaćene zakupnine u nominalnom iznosu veći od tržišne vrednosti građevinskog zemljišta, zakupodavac nema obavezu vraćanja više uplaćenih sredstava.
Pravo zakupaca koji su delimično platili i vrednost građevinskog zemljišta
Zakupci koji su ugovor o zakupu zaključili u skladu sa ranijim opštim aktima kojima je regulisano građevinsko zemljište, kao i kriterijumi i merila za utvrđivanje zakupnine i naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, tako da su kroz plaćanje naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, delimično platili i vrednost građevinskog zemljišta, imaju pravo da traže izmenu rešenja o zakupu, tako da im se građevinsko zemljište otuđi, pod uslovom da su izmirili sve dospele obaveze na ime zakupnine.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, iznos tržišne vrednosti građevinskog zemljišta koji se utvrđuje u skladu sa ovom odlukom, umanjuje se za iznos plaćene zakupnine i vrednosti građevinskog zemljišta koja je plaćena na ime naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, u nominalnim iznosima, pa je tako utvrđenu razliku podnosilac zahteva dužan da plati na način i pod uslovima predviđenim ovom odlukom.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, donosi se rešenje o izmeni rešenja o zakupu tako da se zakupcu, odnosno njegovom pravnom sledbeniku, građevinsko zemljište otuđuje i po isplati iznosa iz stava 2. ovog člana, koji je utvrđen rešenjem o izmeni rešenja o zakupu i plaćanju istog, zaključuje se ugovor o otuđenju.
U slučaju da je iznos već uplaćene vrednosti građevinskog zemljišta i zakupnine u nominalnom iznosu veći od tržišne vrednosti građevinskog zemljišta, zakupodavac nema obavezu vraćanja više uplaćenih sredstava.
XII MEĐUSOBNO RASPOLAGANJE VLASNIKA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA U JAVNOJ SVOJINI
Pojam međusobnog raspolaganja vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini
Međusobno raspolaganje vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini je prenos prava javne svojine na građevinskom zemljištu između nosilaca prava javne svojine.
Pod međusobnim raspolaganjem iz stava 1. ovog člana, podrazumeva se i davanje građevinskog zemljišta u zakup i razmena.
Raspolaganje vlasnika građevinskog zemljišta u javnoj svojini
Međusobno raspolaganje između nosilaca prava javne svojine na građevinskom zemljištu vrši se neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima, s tim da se građevinsko zemljište može otuđiti ili dati u zakup bez naknade, odnosno po ceni, odnosno zakupnini koja je manja od tržišne u skladu sa zakonom, Uredbom i ovom odlukom.
U slučaju da se međusobno raspolaganje između nosilaca prava javne svojine na građevinskom zemljištu vrši po tržišnim uslovima, tržišnu vrednost građevinskog zemljišta utvrđuje republički organ nadležan za procenu tržišne vrednosti ili licencirani procenitelj.
Odluku o raspolaganju iz stava 1. ovog člana građevinskim zemljištem u javnoj svojini Grada, donosi Skupština grada.
XIII USTANOVLJAVANJE PRAVA STVARNE SLUŽBENOSTI
Rešenje o ustanovljavanju prava stvarne službenosti na građevinskom zemljištu u javnoj svojini Grada, kao poslužnom dobru, može se doneti kada je prema propisima kojima se uređuje izgradnja, odnosno drugim propisima, ugovor o ustanovljavanju prava službenosti predviđen kao imovinsko-pravni osnov neophodan za pribavljanje akta kojim se odobrava izgradnja.
Rešenje o ustanovljavanju prava stvarne službenosti iz stava 1. ovog člana, može se doneti i u drugim slučajevima kada je to, s obzirom na okolnosti, neophodno.
Rešenje o ustanovljavanju prava stvarne službenosti na građevinskom zemljištu u javnoj svojini Grada donosi gradonačelnik grada Rešenjem.
Zahtev za ustanovljavanje stvarne službenosti dostavlja se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Uz zahtev za donošenje rešenja iz stava 1. ovog člana, podnosilac zahteva prilaže nalog za dostavljanje ugovora o ustanovljavanju prava službenosti, izdat od organa nadležnog za izdavanje akata kojima se odobrava izgradnja, izvod iz idejnog projekta odnosno tehničke dokumentacije sa situacijom iz koje se može utvrditi trasa objekta za koju je potrebno ustanoviti službenost kao i geodetski snimak sa naznačenom dužinom, širinom i ukupnom površinom koju zahvata službenost koja je predmet konstituisanja, kao i izjavu za koji period se traži ustanovljavanje službenosti prolaza.
Naknada za ustanovljeno pravo stvarne službenosti
Za ustanovljeno pravo stvarne službenosti se plaća naknada u visini utvrđenoj aktom Gradskog veća i to rešenjem Lokalne poreske administracije Gradske uprave Kikinda na osnovu Rešenja gradonačelnika grada Kikinde.
XIV PRIBAVLJANJE GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA U JAVNU SVOJINU GRADA
Građevinsko zemljište se pribavlja u javnu svojinu Grada u skladu sa odredbama zakona kojim je uređena javna svojina.
Pribavljanje građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada sprovodi se u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda, a izuzetno neposrednom pogodbom, pod uslovima utvrđenim zakonom i ovom odlukom a na osnovu donetog Rešenja Skupštine grada.
Najviša kupoprodajna cena građevinskog zemljišta koje se pribavlja u javnu svojinu grada je tržišna vrednost predmetne nepokretnosti.
Tržišnu vrednost građevinskog zemljišta utvrđuje licencirani procenitelj.
Građevinsko zemljište se može pribaviti u javnu svojinu grada neposrednom pogodbom, ali ne iznad procenjene tržišne vrednosti nepokretnosti, pod uslovima iz zakona kojim je regulisano pitanje javne svojine i Uredbe, ako u konkretnom slučaju to predstavlja jedino moguće rešenje, pod kojim se podrazumeva:
- slučaj kada građevinsko zemljište koje se pribavlja u javnu svojinu po svojim karakteristikama jedino odgovara potrebama Grada, odnosno pravnih lica koje je osnovao Grad, s tim da rešenje kojim se pribavlja građevinsko zemljište sadrži obrazloženje razloga opravdanosti i celishodnosti pribavljanja i razloge zbog kojih se pribavljanje ne bi moglo realizovati javnim nadmetanjem, odnosno prikupljanjem ponuda;
- slučaj kada se radi o međusobnom raspolaganju između nosilaca prava javne svojine.
Građevinsko zemljište se može pribaviti u javnu svojinu Grada i besteretnim pravnim poslom (poklon ili jednostrana izjava volje) u skladu sa zakonom kojim je regulisan vanparnični postupak odnosno zakonom kojim je regulisana javnobeležnička delatnost.
Odredbe ove odluke koje se odnose na postupak otuđenja građevinskog zemljišta, shodno se primenjuju i na postupak pribavljanja građevinskog zemljišta u javnu svojinu grada.
Javni oglas o pribavljanju građevinskog zemljišta
Nakon donošenja odluke o pristupanju pribavljanju građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada, Komisija objavljuje oglas o sprovođenju postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda za pribavljanje nepokretnosti u javnu svojinu.
Javni oglas za pribavljanje građevinskog zemljišta priprema i objavljuje Komisija.
Javni oglas se objavljuje u dnevnom listu koji se distribuira na celoj teritoriji Republike Srbije, nedeljnom lokalnom listu, oglasnoj tabli Gradske uprave i zvaničnom sajtu Grada.
Javni oglas o javnom nadmetanju, odnosno prikupljanju ponuda za pribavljanje građevinskog zemljišta sadrži naročito:
- naziv pravnog lica za čije potrebe se građevinsko zemljište pribavlja u javnu svojinu (naziv kupca);
- karakteristike građevinskog zemljišta koje se pribavlja u javnu svojinu;
- bliže uslove za pribavljanje građevinskog zemljišta u javnu svojinu (u pogledu rokova plaćanja, dana uvođenja u posed i sl.);
- obavezu podnosioca prijave za učestvovanje u postupku javnog nadmetanja, odnosno ponude za učestvovanje u postupku prikupljanja pismenih ponuda, da uz prijavu, odnosno ponudu dostavi odgovarajući dokaz o pravu svojine na građevinskom zemljištu koje je predmet pribavljanja u javnu svojinu i upisana u odgovarajuću javnu knjigu o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima i dr.;
- obavezu vlasnika građevinskog zemljišta koja se nudi da dostavi izjavu da na istoj ne postoje prava trećih lica, da nije opterećena teretima, da nije pod sporom, niti pod zabranom raspolaganja, da nije predmet teretnog ili besteretnog pravnog posla, niti ugovora o doživotnom izdržavanju i da ne postoje druge smetnje za prenos prava svojine, kao i izjavu da ukoliko se utvrdi da na nepokretnosti koja se nudi postoji bilo kakav teret, prodavac se obavezuje da ga otkloni o svom trošku, odnosno da kupcu pruži zaštitu od evikcije i snosi svu odgovornost za eventualne pravne nedostatke;
- obavezu podnosioca prijave, odnosno ponude da uz prijavu, odnosno ponudu dostavi dokaz da su izmireni svi troškovi korišćenja nepokretnosti koja se nudi (utrošena električna energija, troškovi komunalnih usluga, porez na imovinu i drugo);
- kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača;
- obavezan sadržaj prijave, odnosno ponude i isprave koje je potrebno dostaviti uz prijavu, odnosno ponudu;
- adresu za dostavljanje prijave, odnosno ponude;
- rok za podnošenje prijave, odnosno ponude;
-mesto i vreme održavanja javnog nadmetanja, odnosno otvaranja ponuda;
- obaveštenje da podnosioci neblagovremene i nepotpune prijave, odnosno ponude neće moći da učestvuju u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda, odnosno da će iste biti odbačene.
Prijava, odnosno ponuda iz stava 1. ovog člana dostavlja se u zatvorenoj koverti sa vidljivom naznakom na koji se oglas odnosi i ko je podnosilac prijave, odnosno ponude.
Prijava, odnosno ponuda pravnog lica mora da sadrži: naziv, sedište i broj telefona i mora biti potpisana od strane ovlašćenog lica.
Uz prijavu, odnosno ponudu pravnog lica se prilaže izvod iz registra privrednih subjekata nadležnog organa i potvrda o poreskom identifikacionom broju.
Prijava, odnosno ponuda fizičkog lica mora da sadrži: ime i prezime, adresu, broj lične karte, matični broj i broj telefona i mora biti potpisana, a ako je to lice privatni preduzetnik uz prijavu, odnosno ponudu se prilaže izvod iz registra nadležnog organa i potvrda o poreskom identifikacionom broju.
U slučaju da podnosioca prijave, odnosno ponude zastupa punomoćnik, punomoćje za zastupanje mora biti specijalno i overeno kod nadležnog organa.
Prijava, odnosno ponuda je nepotpuna ako ne sadrži sve što je propisano, ako nisu priložene sve isprave kako je to predviđeno, odnosno ako ne sadrži sve podatke predviđene oglasom ili su podaci dati suprotno objavljenom oglasu.
Postupak pribavljanja nepokretnosti u javnu svojinu sprovodi Komisija, koja o toku postupka vodi zapisnik i po okončanom postupku utvrđuje predlog za izbor najpovoljnijeg ponuđača.
Uslovi za sprovođenje postupka javnog nadmetanja, odnosno razmatranja pisanih ponuda su ispunjeni ukoliko pristigne najmanje jedna blagovremena i potpuna prijava, odnosno ponuda.
Ukoliko podnosilac blagovremene i potpune prijave, odnosno ponude ne pristupi javnom nadmetanju, odnosno otvaranju pisanih ponuda, smatraće se da je odustao od prijave, odnosno ponude.
Podnosioci neblagovremene, odnosno nepotpune prijave ne mogu da učestvuju u postupku javnog nadmetanja, a nepotpune, odnosno neblagovremene prijave, odnosno ponude se odbacuju.
Odluku o pribavljanju građevinskog zemljišta od najpovoljnijeg ponuđača, donosi gradonačelnik rešenjem a na osnovu zapisnika Komisije sa otvaranja ponuda.
Skupština grada donosi odluku o pribavljanju građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada neposrednom pogodbom i njome se istovremeno Gradonačelnik grada ovlašćuje da u ime i za račun Grada može zaključiti Ugovor o kupovini predmetnog građevinskog zemljišta pod uslovima utvrđenim u odluci o pribavljanju građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom.
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove vrši stručno-administrativne poslove za potrebe Komisije.
U ovom postupku shodno se primenjuju pravila postupka i odredbe ove Odluke o sadržini rešenja o pribavljanju građevinskog zemljišta, izradi predloga svih akata i postupku i njihovoj sadržini, kao i obaveza pribavljanja mišljenja Gradskog pravobranilaštva na nacrt ugovora o pribavljanju građevinskog zemljišta u javnu svojine Grada.
Pribavljanje neizgrađenog građevinskog zemljišta za potrebe uređenja površina javne namene
Pribavljanje neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada za potrebe uređenja površina javne namene, može se, osim u postupku propisanom zakonom kojim se uređuje eksproprijacija, sprovesti i sporazumom sa vlasnikom građevinskog zemljišta, neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima.
Inicijativu za pokretanje ovog postupka daje Gradonačelnik.
Postupak utvrđivanja osnovanosti pribavljanja predmetnog građevinskog zemljišta, pripremu predloga svih akata i ugovora, uključujući i utvrđivanje tržišne vrednosti predmetnog zemljišta i pribavljanje mišljenja Gradskog pravobranilaštva na nacrt ugovora o pribavljanju, vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove.
Odluku o pribavljanju neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini za potrebe uređenja površine javne namene donosi Skupština grada i istovremeno u odluci daje ovlašćenje gradonačelniku da sa vlasnikom predmetnog zemljišta zaključi ugovor o pribavljanju.
Sadržina ugovora o pribavljanju neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnu svojinu grada za potrebe uređenja površina javne namene potvrđuje se u postupku solemnizacije od strane nadležnog javnog beležnika odnosno organa nadležnog za potvrđenje sadržine ugovora o prometu nepokretnosti.
XV RAZMENA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Razmena građevinskog zemljišta u javnoj, zadružnoj i privatnoj svojini, vrši se neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonom, podzakonskim aktom i ovom odlukom.
Predmet razmene može biti izgrađeno i neizgrađeno građevinsko zemljište.
Pod razmenom građevinskog zemljišta podrazumeva se otuđenje građevinskog zemljišta iz javne svojine, kao i pribavljanje građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada, pa se odredbe ove odluke koje se odnose na postupak otuđenja građevinskog zemljišta, odnosno pribavljanja građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada, shodno primenjuju i na postupak razmene izgrađenog i neizgrađenog građevinskog zemljišta.
Odluku o razmeni građevinskog zemljišta iz stava 1. ovog člana donosi Skupština grada.
Procena tržišne vrednosti građevinskog zemljišta
Tržišnu vrednost građevinskog zemljišta koje se razmenjuje utvrđuje licencirani procenitelj.
Postupak utvrđivanja osnovanosti za razmenu građevinskog zemljišta sprovodi organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove.
U ovom postupku shodno se primenjuju pravila postupka i odredbe ove odluke o sadržini rešenja o pribavljanju građevinskog zemljišta, o izradi predloga svih akata u postupku i njihovoj sadržini, kao i obaveza pribavljanja mišljenja Gradskog Pravobranilaštva na nacrt ugovora o pribavljanju građevinskog zemljišta u javnu svojinu Grada.
Sadržina ugovora o razmeni građevinskog zemljišta potvrđuje se u postupku solemnizacije od strane nadležnog javnog beležnika odnosno organa nadležnog za potvrđenje sadržine ugovora o prometu nepokretnosti, koji organ je u obavezi da solemnizovan ugovor dostavi nadležnoj službi Republičkog geodetskog zavoda radi upisa prava na predmetnoj nepokretnosti u korist subjekata koji učestvuju u razmeni, putem aplikacije e-Šalter.
XVI DEOBA GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA
Razvrgnuće suvlasničke zajednice
Deoba građevinskog zemljišta u susvojini Grada i drugih nosilaca prava svojine, odnosno prava korišćenja, vrši se shodno odredbama zakona kojim je regulisan vanparnični postupak i oblast planiranja i izgradnje ili neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima u skladu sa ovom Odlukom.
Predmet deobe može biti izgrađeno i neizgrađeno građevinsko zemljište.
Tržišnu vrednost građevinskog zemljišta koje je predmet deobe utvrđuje licencirani procenitelj.
Saglasnost za deobu parcelacijom ili preparcelacijom građevinskog zemljišta iz stava 1. ovog člana u smislu odredbi Zakona kojim je regulisano pitanje planiranja i izgradnje po sprovedenom postupku donosi Skupština grada.
U slučaju kada je radi razvrgnuća suvlasničke zajednice potrebno zaključiti ugovor, zaključuje ga u ime i za račun grada Gradonačelnik u svemu u skladu sa donetom saglasnošću za deobu građevinskog zemljišta.
Zahtev za deobu građevinskog zemljišta podnosi se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Uz zahtev podnosilac zahteva dostavlja situacioni plan sa predlogom za deobu.
Na postupak deobe građevinskog zemljišta, uključujući nadležnost organizacione jedinice nadležne za imovinsko-pravne poslove, sadržinu akata o deobi i obavezu pribavljanja mišljenja Gradskog pravobranilaštva na nacrt ugovora o deobi, shodno se primenjuju odredbe ove Odluke kojima je regulisano otuđenje građevinskog zemljišta putem neposredne pogodbe.
Pribavljanje informacije o mogućnostima i ograničenjima gradnje na građevinskom zemljišta koje je predmet deobe
Radi razvrgnuća suvlasničke ili sukorisničke zajednice, odnosno deobe građevinskog zemljišta sastavni deo predloga za donošenje odluke o deobi je mišljenje organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za urbanizam i izgradnju o mogućnostima i ograničenjima gradnje na građevinskom zemljišta koje je predmet deobe, a po potrebi i izveštaj o mogućnostima parcelacije, odnosno preparcelacije.
Ukoliko je radi donošenja odluke o saglasnosti za deobu građevinskog zemljišta potrebna izrada projekta parcelacije, odnosno preparcelacije, podnosilac zahteva obezbeđuje izradu projekta, u skladu sa izveštajem iz stava 1. ovog člana i snosi troškove izrade i provođenja tog projekta kod Republičkog geodetskog zavoda.
U slučaju da je građevinsko zemljište koje je predmet deobe, ili deo tog zemljišta, više katastarskih parcela, od kojih su neke postojeće ili planirane javne površine, kriterijum koji je opredeljujući prilikom procene opravdanosti i celishodnosti deobe je sticanje prava isključive javne svojine Grada na građevinskom zemljištu javne namene.
U slučaju da je predmet deobe građevinsko zemljište na više katastarskih parcela, od kojih su neke izgrađene, a neke neizgrađene, kriterijum koji je opredeljujući prilikom procene opravdanosti i celishodnosti deobe je sticanje prava isključive javne svojine Grada na neizgrađenom građevinskom zemljištu.
Otuđenje građevinskog zemljišta drugom suvlasniku
Građevinsko zemljište u javnoj svojini se može otuđiti drugom suvlasniku, neposrednom pogodbom, po tržišnim uslovima, u skladu sa odredbama ove odluke kojima je uređeno otuđenje građevinskog zemljišta u slučaju:
1. da postoji suvlasništvo na katastarskoj parceli za koju nema urbanističkih uslova za formiranje dve ili više građevinskih parcela;
2. da idealni deo građevinskog zemljišta u javnoj svojini preračunat u realni deo ne ispunjava uslov za formiranje posebne građevinske parcele;
3. da se građevinska parcela sastoji od više katastarskih parcela od kojih su neke u javnoj, a neke u privatnoj svojini, s tim da građevinsko zemljište u javnoj svojini ne ispunjava uslov za posebnu građevinsku parcelu, a nisu ispunjeni drugi uslovi za otuđenje neposrednom pogodbom u postupku ispravke granice susednih katastarskih parcela.
Odluku o otuđenju građevinskog zemljišta drugom suvlasniku, neposrednom pogodbom iz stava 1. ovog člana donosi Skupština grada.
Postupak otuđenja suvlasničkog udela u javnoj svojini
Suvlasnički udeo građevinskog zemljišta u javnoj svojini, može se otuđiti javnim oglašavanjem radi izgradnje, pod uslovom da je katastarska parcela neizgrađeno građevinsko zemljište, koje ispunjava uslove građevinske parcele i koje je namenjeno za izgradnju.
Suvlasnik građevinskog zemljišta ima pravo preče kupovine po ceni utvrđenoj u postupku javnog oglašavanja.
Suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički udeo dužan je da ga prethodno ponudi na prodaju ostalim suvlasnicima.
U slučaju kad ima više suvlasnika, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima suvlasnik sa većim suvlasničkim delom.
Kad ima više suvlasnika koji bi prema stavu 4. ovog člana imali pravo preče kupovine, suvlasnik nepokretnosti ima pravo da sam odluči kome će od njih prodati svoj deo nepokretnosti.
Na postupak javnog oglašavanja, shodno se primenjuju odredbe ove odluke koje se odnose na otuđenje građevinskog zemljišta javnim nadmetanjem.
Odluku o otuđenju građevinskog zemljišta drugom suvlasniku, neposrednom pogodbom iz stava 1. ovog člana donosi Skupština grada.
Zahtev za otuđenje suvlasničkog udela Grada na građevinskom zemljištu podnosi se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Na postupak otuđenja suvlasničkog udela Grada, uključujući nadležnost organizacione jedinice nadležne za imovinsko-pravne poslove, sadržinu akata o deobi i obavezu pribavljanja mišljenja Gradskog pravobranilaštva na nacrt ugovora, shodno se primenjuju odredbe ove odluke kojima je regulisano otuđenje građevinskog zemljišta putem neposredne pogodbe.
Obaveza je organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za imovinsko-pravne poslove da pre dostavljanja predloga za otuđenje suvlasničkog udela da od organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za urbanizam i izgradnju pribavi informaciju o mogućnostima i ograničenjima gradnje na građevinskom zemljištu kao i informaciju da li postoji mogućnost da se parcelacijom / preparcelacijom formira u postupku razvrgnuća imovinske zajednice posebna građevinska parcela na kojoj bi Grad bio upisan kao vlasnik sa udelom od 1/1 od čega zavisi i donošenje odluke o otuđenju suvlasničkog udela Grada.
XVII STAVLJANJE REŠENJA VAN SNAGE
Stavljanje rešenja van snage usled nepotpunog ili pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, odnosno usled pogrešne primene materijalnog prava
Ukoliko se utvrdi da je u postupku raspolaganja građevinskim zemljištem, usled nepotpunog ili pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, odnosno usled pogrešne primene materijalnog prava, građevinskim zemljištem raspolagano suprotno zakonu, odnosno odluci, Skupština grada će doneti rešenje kojim će izmeniti, odnosno staviti van snage rešenje o raspolaganju, u kom slučaju se primenjuju odredbe ove odluke koje se odnose na raskid ugovora, s tim da posledica rešenja o izmeni može biti i zaključenje aneksa ugovora.
Skupština grada će doneti rešenje kao u stavu 1. ovog člana i u drugim slučajevima kada je to potrebno radi usaglašavanja sa novim činjeničnim stanjem.
Postupak za izmenu, odnosno stavljanje van snage rešenje o raspolaganju iz stava 1. i 2. ovog člana, pokreće Gradsko pravobranilaštvo po sopstvenoj inicijativi ili na predlog Gradonačelnika, Gradskog veća i drugih lica koja imaju opravdan interes.
Stavljanje rešenja van snage u slučaju da lice kome je zemljište dodeljeno nije upisano kao korisnik u javnoj evidenciji o nepokretnostima
Skupština grada može doneti rešenje kojim se u celini ili delimično stavlja van snage rešenje, odnosno drugi akt o dodeli zemljišta na korišćenje radi izgradnje, u skladu sa ranijim zakonima kojima je bilo uređeno građevinsko zemljište do 13. maja 2003. godine, u slučaju da lice kome je zemljište dodeljeno nije upisano kao korisnik u javnoj evidenciji o nepokretnostima i pravima na njima.
Zahtev za donošenje rešenja iz stava 1. ovog člana može podneti Gradsko pravobranilaštvo, lice kome je zemljište dodeljeno ili vlasnik, odnosno korisnik, predmetne katastarske parcele.
Na postupak davanja saglasnosti u slučajevima iz člana 10. stav 2. ove Odluke, shodno se primenjuju pravila postupka, uključujući nadležnost organizacione jedinice gradske uprave nadležne za imovinsko-pravne poslove, sadržinu akata o deobi i obavezu pribavljanja mišljenja gradskog pravobranilaštva na nacrt ugovora, shodno se primenjuju odredbe ove Odluke kojima je regulisano otuđenje građevinskog zemljišta putem neposredne pogodbe.
Zahtev za davanje saglasnosti iz stava 1. ovog člana podnosi se organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za imovinsko-pravne poslove.
Po sprovedenom postupku Skupština grada donosi rešenje o davanju saglasnosti u slučajevima saglasnosti za izgradnju objekata na zajedničkoj međi i deobe radi razvrgnuća imovinske zajednice.
Organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove u obavezi je da u svakom konkretnom slučaju ceni osnovanost podnetog zahteva, da uvek kada okolnosti slučaja to zahtevaju pribavi informaciju o mogućnostima i ograničenjima koji mogu nastati u konkretnom slučaju po Grad kao sopstvenika predmetne nepokretnosti od organizacione jedinice nadležne za urbanizam i izgradnju, organizacione jedinice nadležne za investicije ili od Komisije za planove.
Pre dostavljanja predloga za davanje saglasnosti, organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za imovinsko-pravne poslove dužna je da zahtev sa dokumentacijom dostavi gradskom pravobranilaštvu radi davanja mišljenja.
Posebni slučajevi davanja saglasnosti
Saglasnost za ozakonjenje objekta
Gradonačelnik donosi rešenje kojim vlasniku objekta izgrađenog bez građevinske dozvole, daje saglasnost za ozakonjenje objekta, kada je takva saglasnost uslov pribavljanja građevinske dozvole u postupku ozakonjenja ili se davanje saglasnosti odbija zbog neispunjenosti određenih uslova.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, podnosilac uz zahtev prilaže nalog za dostavljanje saglasnosti izdat od strane organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove ozakonjenja objekata i geodetski elaborat objekta izrađen za potrebe ozakonjenja.
Ukoliko je uslov za ozakonjenje predmetnog objekta i saglasnost drugih lica, podnosilac zahteva prilaže dokaz da su druge saglasnosti date.
Saglasnost za izgradnju drugom suvlasniku, sukorisniku, odnosno zajedničaru na građevinskom zemljištu u susvojini ili za postavljanje objekta na zajedničkoj međi
Gradonačelnik, po sprovedenom postupku, donosi rešenje kojim daje saglasnost za izgradnju drugom suvlasniku, sukorisniku, odnosno zajedničaru na građevinskom zemljištu u susvojini, odnosno zajedničkoj svojini Grada i drugog lica, kada je takva saglasnost uslov pribavljanja akta kojima se odobrava izgradnja.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, podnosilac uz zahtev prilaže nalog za dostavljanje saglasnosti izdat od strane organizacione jedinice nadležne za urbanizam i izgradnju, idejno rešenje za objekat čija se izgradnja planira, lokacijski uslove (ako se izdaju za tu vrstu radova), izvod iz projektne dokumentacije, kao i dokaz da je data saglasnost i drugih suvlasnika, odnosno zajedničara na istoj katastarskoj parceli.
Saglasnost za postavljanje objekta, odnosno sredstava za oglašavanje
Gradonačelnik, po sprovedenom postupku, donosi rešenje kojim daje saglasnost za postavljanje objekta, odnosno sredstava za oglašavanje, ukoliko se objekat, odnosno sredstvo postavlja na građevinskom zemljištu u javnoj svojini Grada, koje ima status druge površine koja nije javna, kada je takva saglasnost uslov dobijanja dozvole za postavljanje objekta, odnosno sredstva za oglašavanje, u skladu sa opštim aktom Grada kojim je uređeno oglašavanje na teritoriji Grada.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, podnosilac zahteva prilaže nalog za dostavljanje saglasnosti izdat od organa nadležnog za izdavanje dozvole za postavljanje objekta, odnosno sredstva za oglašavanje, idejno rešenje za predmetni objekat i druge podatke koji su obavezni elementi dozvole.
XIX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupci pribavljanja i raspolaganja građevinskog zemljišta u svojini Grada koji su započeti po propisima koji su važili pre stupanja na snagu ove odluke okončaće se po odredbama ove odluke.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kikinde".