ODLUKAO POSTAVLJANJU MANJIH MONTAŽNIH OBJEKATA NA JAVNIM POVRŠINAMA NA TERITORIJI GRADA PROKUPLJA("Sl. list grada Prokuplja", br. 3/2020 i 40/2021) |
Ovom Odlukom utvrđuje se način uređenja i korišćenja javnih površina, postavljanje, održavanje manjih montažnih objekata-kioska, letnjih bašti, tendi, pokretnih tezgi i reklamnih panoa na teritoriji grada Prokuplja.
Javne površine u smislu ove odluke su: kolovozi, trotoari, trgovi, pešačke i biciklističke staze, površine oko autobuskih i železničkih stanica, autobuska i taksi stajališta i parkirališta, javne zelene površine, parkovi, skverovi, pijace, kej - obala, groblja i druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje.
Manji montažni objekti koji se mogu postavljati na javnoj površini su kiosci, letnje bašte, tende, reklamni panoi i pokretne tezge.
Za korišćenje javnih površina za postavljanje manjih montažnih objekata plaća se komunalna taksa u skladu sa Odlukom o lokalnim komunalnim taksama.
Kiosci su manji montažno-demontažni objekti za obavljanje delatnosti određene zakonom i drugim propisima.
Kiosk se može postaviti na javnoj površini u skladu sa uslovima utvrđenim ovom odlukom i planom lokacije za kioske. Plan lokacije za kioske sadrži:
1. Tehničke uslove sa grafičkim prikazima koji pored ostalog uređuju površinu svake pojedine lokacije za kiosk, mesto za postavljanje kioska sa uslovima za priključenje na infrastrukturu, (u daljem tekstu: lokacija za kiosk),
2. delatnosti koje se mogu obavljati u kiosku na određenoj lokaciji,
3. tip i veličinu kioska koji se može postaviti na svakoj pojedinoj lokaciji. 4.na svim lokacijama u BID zoni kiosci moraju biti jednoobrazni.
Plan lokacije za kioske na javnim površinama donosi Skupština grada Prokuplja i objavljuje se u "Službenom listu grada Prokuplja"
Stručne poslove izrade plana obavljaće na predlog Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo grada Prokuplja, JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja, koja je dužna da od nadležnih javnih i drugih preduzeća pribavi svu potrebnu dokumentaciju za izradu plana.
Lokacija za kiosk se daje po postupku prikupljanja ponuda, javnog nadmetanja i neposrednom pogodbom.
Oglas za davanje lokacije za kiosk prikupljanjem ponuda i javnim nadmetanjem raspisuje Gradsko veće grada Prokuplja.
Oglas se objavljuje u sredstvima informisanja i na oglasnoj tabli grada Prokuplja.
Oglas sadrži:
1. naziv organa i korisnika nepokretnosti koja se daje u zakup (naziv zakupodavca);
2. bliže podatke o načinu davanja u zakup nepokretnosti u javnoj svojini (javno nadmetanje ili prikupljanje pisanih ponuda);
3. opis nepokretnosti u javnoj svojini koja se daje u zakup;
4. uslovi pod kojima se nepokretnost u javnoj svojini daje u zakup (rok, trajanje zakupa itd.);
5. obaveze zakupca u vezi sa korišćenjem nepokretnosti za određenu svrhu i namenu;
6. vreme i mesto održavanja javnog nadmetanja odnosno javnog otvaranja prispelih ponuda;
7. način, mesto i vreme za dostavljanje prijava za učešće u postupku javnog nadmetanja, odnosno pisanih ponuda za učešće u postupku prikupljanja pisanih ponuda;
8. početnu odnosno najnižu visinu zakupnine po kojoj se nepokretnost u javnoj svojini može dati u zakup;
9. visinu i način polaganja depozita odnosno visinu i vreme trajanja bankarske garancije;
10. rok za povraćaj depozita koji nisu uspeli na javnom nadmetanju odnosno prikupljanju pisanih ponuda;
11. naznaku da se u prijavi odnosno ponudi obavezno navodi broj računa na koji će se izvršiti povraćaj depozita;
12. datum i vreme razgledanja nepokretnosti koja se daje u zakup.
Lokacija za kiosk, tip, površina i delatnost koja se može obavljati u kiosku, određuje se u skladu sa planom lokacija za kioske na javnim površinama.
Lokacija za kiosk se daje za vreme do pet godina.
Početni iznos naknade i garantni iznos utvrđuje Gradsko veće grada Prokuplja na predlog Komisije za dodelu javnog i ostalog građevinskog zemljišta.
Obavezna sadržina ponude, odnosno prijave je: dokaz o uplati depozita, iznos zakupnine koja se nudi, za fizička lica: ime i prezime, adresu, broj lične karte, jmbg, za preduzetnike: ime i prezime preduzetnika, adresu, broj lične karte, jmbg, naziv radnje, matični broj, za pravna lica: naziv i sedište, kopiju rešenja o upisu pravnog lica u registar kod nadležnog organa, kao i punomoćje za lice koje zastupa podnosioca prijave.
Postupak po oglasu sprovodi Komisija za dodelu javnog i ostalog građevinskog zemljišta grada Prokuplja, koju obrazuje Gradonačelnik grada Prokuplja.
Komisiju čine predsednik i četiri člana, koji imaju zamenike.
Ponude, odnosno prijave za javno nadmetanje podnose se komisiji u zatvorenoj koverti sa naznakom: "ponuda na oglas za lokaciju za kiosk" odnosno "prijava za javno nadmetanje za lokaciju za kiosk".
Krajnji rok za podnošenje prijave iznosi 2 dana pre otvaranja ponude.
O javnom otvaranju ponuda i održanom javnom nadmetanju komisija vodi zapisnik.
Neblagovremene, nepotpune i neuredne ponude i prijave se ne razmatraju.
U zapisnik sa javnog otvaranja ponuda, odnosno održavanja javnog nadmetanja, komisija unosi posebno za svaku lokaciju za kiosk:
1. broj urednih, potpunih i blagovremeno podnetih ponuda, odnosno prijava za javno nadmetanje,
2. dokaz o uplaćenom garantnom iznosu,
3. ponuđeni iznos naknade, odnosno postignuti najveći iznos naknade.
Predsednik komisije otvara ponude i javno saopštava sadržinu svake ponude.
Komisija utvrđuje redosled ponuda prema visini ponuđenog iznosa naknade.
Pravo na dodelu lokacije za kiosk stiče učesnik javnog nadmetanja koji je ponudio najviši iznos naknade.
Ukoliko dva ili više učesnika javnog nadmetanja ponude isti iznos zakupnine, komisija koja sprovodi postupak pozvaće učesnike koji su ponudili isti iznos da u roku od 3 dana od dana prijema poziva dostave novu pismenu zatvorenu ponudu sa uvećanim iznosom zakupnine u odnosu na prethodno datu. Komisija će ponude otvoriti i utvrditi najpovoljnijeg ponuđača.
Ukoliko ponuđači iz prethodnog stava ovog člana u roku od 3 dana ne dostave novu ponudu, odnosno ako dostave ponudu sa istom visinom ponuđene zakupnine, komisija će žrebom izvršiti izbor najpovoljnijeg ponuđača.
Javno nadmetanje se može održati i ako pristigne jedna ponuda.
Javno nadmetanje se održava u mestu i u vreme koje je određeno oglasom.
Javno nadmetanje počinje objavljivanjem početnog iznosa naknade za lokaciju.
Komisija zatim poziva učesnike na nadmetanje o visini naknade.
Učesnici javnog nadmetanja, pred komisijom usmeno daju svoje ponude.
Javno nadmetanje se završava, kada se posle najvećeg postignutog iznosa, po trećem pozivu komisije, ne javi učesnik javnog nadmetanja sa većim iznosom.
Pravo na dodelu lokacije za kiosk stiče učesnik javnog nadmetanja koji je ponudio najveći iznos naknade za lokaciju.
Učesniku javnog nadmetanja kome nije dodeljena lokacija za kiosk vraća se uplaćeni garantni iznos u roku od 8 dana od dana konačnosti rešenja o davanju lokacije za kiosk.
Ukoliko učesnik javnog nadmetanja koji je stekao pravo zakupa na lokaciju za kiosk odustane od ponude, lokacija za kiosk se dodeljuje sledećem učesniku javnog nadmetanja koji je ponudio najveći iznos naknade.
Učesnik javnog nadmetanja koji je odustao od ponude nema prava na povraćaj garantnog iznosa.
Obaveštenje o rezultatima oglasa ističe se na oglasnoj tabli Gradske uprave.
Na osnovu predloga komisije, Gradsko veće grada Prokuplja donosi rešenje o davanju lokacije za kiosk.
Učesnik javnog nadmetanja kome je konačnim rešenjem data lokacija za kiosk dužan je da u roku od tri dana od dana prijema rešenja zaključi ugovor o korišćenju lokacije.
Ugovor o korišćenju lokacije u ime grada zaključuje Gradonačelnik grada Prokuplja, ili lice koje on ovlasti.
Ugovor o korišćenju lokacije sadrži: ugovorne strane, datum i mesto zaključenja ugovora, podatke o lokaciji, vreme korišćenja lokacije, visinu naknade za korišćenje lokacije, rok i način njenog plaćanja, sredstva obezbeđenja plaćanja, obaveze i prava lica koje je dobilo lokaciju da podnese zahtev za odobrenje za postavljanje kioska i mogućnost produženja važnosti odobrenja, odredbe o slučajevima za raskid ugovora.
Ukoliko lice koje je dobilo lokaciju, u propisanom roku ne zaključi ugovor, gubi pravo na lokaciju za kiosk i pravo na povraćaj garantnog iznosa.
Ugovor o korišćenju lokacije može se raskinuti ukoliko lice kome je izdato odobrenje za postavljanje kioska ne podnese zahtev za produženje važnosti odobrenja najkasnije u roku od 30 dana pre isteka važnosti odobrenja, ukoliko u roku od 3 meseca ne izmiri obaveze iz ugovora, i u slučajevima propisanim ovom Odlukom za prestanak važenja odobrenja za postavljanje kioska.
Kada ni posle četiri i više sprovedena postupka javnog oglašavanja, lokacija nije data u zakup, nadležni organ će nepokretnost dati u zakup neposrednom pogodbom.
Na osnovu konačnog rešenja o davanju lokacije za kiosk i zaključenog ugovora, Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo izdaje odobrenje za postavljanje kioska sa rokom važenja od jedne godine i mogućnošću produživanja važnosti do isteka vremena određenog rešenjem o lokaciji za kioske.
Odobrenje se izdaje na zahtev lica koje je dobilo lokaciju za kiosk.
Lice kome je izdato odobrenje za lokaciju za kiosk i koje je zaključilo ugovor o zakupu ne može istu izdati u podzakup.
U slučaju kada korisnik lokacije prestane da obavlja delatnost u kiosku, zbog odlaska u penziju, kao i u slučaju smrti korisnika lokacije, do isteka važnosti lokacije za kiosk, rešenje za postavljanje kioska i rešenje za privremeno korišćenje lokacije, može se izdati članovima uže porodice.
Kiosk se može postaviti na lokaciji utvrđenoj ovom Odlukom i na javnim površinama koje su date na korišćenje i upravljanje drugim pravnim licima, pod uslovom da nadležni organ u pravnom licu sprovede postupak davanja lokacije za kiosk u skladu sa svojim aktima ili posebnim propisima.
Odobrenje za postavljanje kioska u seoskim naseljima i drugim područjima grada za koje ne postoji plan, a za koji je Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo grada Prokuplja odredilo lokaciju po pojedinačno izrađenim urbanističko tehničkim uslovima, lokacija se izdaje putem licitacije.
Odobrenje za postavljanje kioska na javnim površinama koje su date na korišćenje i upravljanje drugim pravnim licima izdaje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo na osnovu akta o dodeli lokacije za kiosk nadležnog organa tog pravnog lica.
Lice kome je izdato odobrenje za postavljanje kioska je dužno da postavi kiosk u skladu sa uslovima iz odobrenja i da kiosk koristi za obavljanje delatnosti za koje je izdato odobrenje.
Odobrenje za postavljanje kioska prestaje da važi:
1. istekom vremena za koje je izdato,
2. ako se kiosk ne postavi u roku od 30 dana od dana prijema odobrenja,
3. ako se ne obavlja delatnost u kiosku duže od mesec dana, izuzev u slučajevima privremene odjave.
Lokacija za kiosk i odobrenje za postavljanje kioska mogu privremeno prestati da važe ako se izvode neophodni radovi na rekonstrukciji, održavanju i izgradnji komunalne infrastrukture, ili same javne površine.
U sporazumu sa licem kome privremeno prestaje da važi pravo na lokaciju i odobrenje, Gradsko veće grada Prokuplja na predlog Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo odrediće novu privremenu lokaciju a Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo izdati odobrenje.
Troškove izmeštanja kioska snosiće investitor radova na javnoj površini.
Letnje bašte su objekti namenjeni ugostiteljskoj delatnosti, koji se postavljaju na javnim površinama ispred poslovnog objekta ili prostorije u kojoj se ta delatnost obavlja i postavljaju se na osnovu odobrenja za postavljanje letnje bašte izdatog od strane Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo.
Ukoliko vlasnik ugostiteljskog objekta želi postaviti letnju baštu ispred poslovnog ili stambenog objekta drugog vlasnika odnosno korisnika, potrebna mu je pismena saglasnost vlasnika - korisnika poslovnog objekta odnosno stambene zajednice.
Ako u jednom objektu ima više ugostiteljskih lokala vlasnici lokala mogu postaviti letnje bašte srazmerno dužini strane objekta.
Letnju baštu čini odgovarajući broj stolova i stolica.
U letnjoj bašti mogu se postaviti suncobrani, posude sa biljnom dekoracijom, montažni pult ili bar, rashladne vitrine, podna platforma, rasveta, pano za izlaganje menia i cenovnika i drugi elementi koji se postavljaju u skladu sa ovom odlukom.
Svi elementi bašte moraju biti postavljeni unutar odobrene osnove i gabarita bašte.
U letnjoj bašti ne mogu se postavljati roštilj i ražanj.
Dozvoljeno je izdizanje nivelete letnje bašte dodavanjem novog zastora.
Ivica površine osnove bašte mora biti obeležena na tlu linijama bele boje dužine 15cm. i širine 5 cm. Linije se obavezno iscrtavaju na uglovima i prelomnim tačkama, a na ravnim delovima na svakih 2m dužine tako da nakon postavljanja bašte bude vidljiva polovina njene širine.
Obeležavanje površine bašte vršiće nadležno preduzeće kome su povereni poslovi obeleževanja horizontalne signalizacije.
Letnje bašte mogu se postavljati na trotoarima, trgovima, pešačkim zonama, BID zoni i drugim javnim površinama u skladu sa uslovima propisanim ovom odlukom.
Zona unapređenog poslovanja (BID), je zona koja aktivnostima dopunjuje javne usluge i unapređuje rad prostorno definisanih trgovačkih i poslovnih zona.
BID zona obuhvata ulicu Jug Bogdanovu od preseka sa ulicom Knez Mihajlovom do preseka sa ulicom Koste Vojinovića.
Letnje bašte ne mogu se postavljati na javnim površinama iznad priključaka, šahta, komunalne infrastrukture, telefonsko - telegrafskih i energetskih objekata.
Letnja bašta ne može se postaviti ispred kioska, na zelenim površinama i travnjacima, parkiralištima i stepeništima koja povezuju javne površine.
Letnja bašta može se postaviti na trotoaru ako se obezbedi:
- minimalna širina trotoara od 1,6 m. odnosno do 2,4 m. na mestima gde je povećana frekvencija pešaka i minimalna slobodna visina od 2,5 m. za kretanje pešaka.
U BID zoni, u pojasu ulice u širini od po 3m od osovine sa obe strane ne mogu se postaviti letnje bašte, kao i u pojasu od minimum 1,20 m od postojećih objekata. Prilikom postavljanja letnjih bašti mora se omogućiti nesmetan pojas minimum 1,20 m do ulaza u postojeće lokale koji se ne bave ugostiteljskom delatnošću.
Za letnje bašte ugostiteljskih objekata čija je širina poslovnog prostora veća od 10,0 m ili je spojeno više ugostiteljskih objekata u nizu koji koriste letnju baštu a prelaze ukupnu širinu od 10,0 m, moguće je postaviti letnju baštu do samih objekata.
Letnja bašta može se postaviti po Odobrenju za postavljanje letnje bašte koje izdaje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo na zahtev stranke u kome se mora precizirati lokacija, površina koja se zauzima, vreme na koje se zauzima, tip bašte i skica objekta sa tačnim merama i kotama koje definišu položaj letnje bašte. Uz zahtev se prilaže i rešenje o registraciji za obavljanje ugostiteljske delatnosti.
Za postavljanje letnje bašte na saobraćajnoj površini nadležni organ grada Prokuplja, po službenoj dužnosti pribavlja mišljenje PU Prokuplje.
Ukoliko se letnja bašta postavlja u delu naselja koja predstavlja ambijentalnu celinu ili se radi o prostoru ili objektu od kulturno - istorijskog značaja potrebno je i mišljenje Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš.
Odobrenje za postavljanje letnje bašte izdaje se za period od 01. marta do 15. novembra tekuće godine.
Odobrenjem se određuje lokacija, vreme korišćenja zauzetog prostora, površina koja se može zauzeti, kao i posebni uslovi u pogledu obezbeđenja prolaza pešaka i bezbednosti saobraćaja i način uređivanja zauzetog prostora.
Plan razmeštaja letnjih bašti donosi Gradsko veće grada Prokuplja na predlog Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo, i objavljuje se u Službenom listu grada Prokuplja.
Stručne poslove izrade plana razmeštaja letnjih bašti obavljaće JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja, koja je dužna da od nadležnih javnih i drugih preduzeća pribavi svu potrebnu dokumentaciju za izradu plana.
Lice koje je dobilo odobrenje za postavljanje letnje bašte dužno je da:
1. letnju baštu postavi u skladu sa izdatim odobrenjem,
2. letnju baštu ukloni i pre isteka vremena važenja odobrenja ako se izmeni namena javne površine, ako se izvode neophodni radovi na rekonstrukciji, održavanju ili postavljanju komunalnih objekata i uređaja ili same javne površine,
3. letnju baštu ukloni posle isteka vremena za koje je dato odobrenje za postavljanje letnje bašte.
Odobrenje za postavljanje letnje bašte prestaje da važi pre isteka vremena za koji je izdato:
1. ako se ne postavi letnja bašta u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju i drugim propisanim uslovima,
2. ako lice kome je dato odobrenje prestane da obavlja delatnost u poslovnom objektu ili prostoriji ispred koje je postavljena letnja bašta.
Tenda je slobodnostojeća, pokretna i sklopiva konstrukcija sa odgovarajućim zastorom, koja se postavlja na javnoj površini kao samostalni objekat.
Odobrenje za postavljanje tende izdaje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo na osnovu uslova koje izdaje JP za urbanizam i uređenje, a koje sadrži: preciznu lokaciju, površina koja se zauzima, vreme na koje se zauzima, tip tende i skica sa merama i kotama koje definišu tačan položaj.
Ako se tenda postavlja na javnoj površini koja prestavlja ambijentalnu celinu ili prostor od kulturno-istorijskog značaja, i za koji važi poseban režim uređenja održavanja i korišćenja, podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja dužan je da priloži i mišljenje Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš.
Tenda se može postaviti na javnim površinama u gabaritima letnje bašte pod uslovom da se obezbedi slobodna visina od nivelete pešačkog trotoara najmanje 2,50 m.
Reklamno-oglasni pano, u smislu ove Odluke, je privremeni, namenski izrađen objekat za reklamiranje, koji se postavlja na javnoj površini, a prema tipu razlikuju se:
1. bilbord je slobodnostojeći objekat postavljen na jednom ili na dva stuba nosača, po pravilu pravougaonog oblika, jednostran, dvostran sa fiksnom ili rotirajućom reklamnom porukom, može biti osvetljen ili neosvetljen, dimenzija i tip u skladu sa prospektom proizvođača;
2. "City light" je slobodnostojeći objekat postavljen na jednom ili na dva stuba nosača, po pravilu pravougaonog oblika, jednostran, dvostran sa fiksnom ili rotirajućom reklamnom porukom i mora biti prosvetljen;
3. reklamni stub (Tower) je slobodnostojeći objekat, po pravilu cilindričnog oblika, prečnika do 1,5 m i visine do 5 m i može biti neosvetljen ili prosvetljen;
4. displej je slobodnostojeće elektronsko sredstvo za emitovanje reklamne poruke koje se postavlja na jednom ili dva stuba nosača;
5. i drugi slični objekti za reklamiranje koji su podobni za postavljanje na javnim površinama.
Reklamni - oglasni pano postavlja se na osnovu odobrenja koje, na zahtev lica za čije potrebe se pano postavlja, izdaje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo na osnovu uslova koje izdaje JP za urbanizam i uređenje.
Odobrenje za postavljanje reklamno- oglasnog panoa iz člana 45. ove Odluke izdaje se na vreme do jedne godine.
Odobrenje za postavljanje reklamno- oglasnog panoa iz člana 45. ove Odluke izdaje se po prethodno pribavljenoj saglasnosti:
- nadležnog organa zaduženog za poslove saobraćaja, kada se objekat postavlja na delu javne saobraćajne površine, odnosno subjekata koji upravlja drugom površinom na kojoj se objekat postavlja;
- nadležnog organa zaduženog za poslove planiranja i izgradnje, odnosno nadležnog zavoda za zaštitu kulturnih dobara kada se objekat postavlja ispred zgrade koja je utvrđena za kulturno dobro, odnosno koja uživa prethodnu zaštitu ili se nalazi u prostornoj kulturno-istorijskoj celini, odnosno celini koja uživa prethodnu zaštitu;
- i drugih preduzeća koja na toj površini javne namene i površini u javnom korišćenju postavljaju i održavaju podzemne instalacije.
Uz zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje panoa iz člana 45. ove Odluke podnosi se fotografski prikaz i skica mesta postavljanja sa ucrtanim panoom u razmeri 1:100, prikaz panoa sa tehničkim opisom i fotografskim ili grafičkim prikazom.
Odobrenje iz člana 45. ove Odluke izdaje se u formi rešenja i sadrži naročito: mesto postavljanja, površinu koja se zauzima, izgled reklamno- oglasnog panoa i vreme na koje se odobrava postavljanje, rok za uklanjanje po isteku važenja odobrenja i obavezu dovođenja površine u uredno stanje nakon uklanjanja.
Pokretne tezge su montažne konstrukcije koje se mogu postavljati na javnim površinama za izlaganje, reklamiranje i prodaju robe.
Pokretna tezga na javnoj površini može da zauzima najviše 2 m2.
Pokretne tezge ne mogu se postavljati u BID zoni.
Povodom obeležavanja državnih, verskih i drugih praznika, održavanja sportskih, kulturnih i drugih manifestacija u gradu, Gradsko veće grada Prokuplja na predlog Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo rešenjem određuje javne površine za privremeno postavljanje pokretnih tezgi.
Rešenje iz stava 1. ovog člana sadrži: period u kome se tezge mogu postaviti i rok i naziv organa kome se podnosi zahtev, broj tezgi i bliže naznačena mesta njihovog rasporeda.
Odobrenje za postavljanje pokretnih tezgi izdaje Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo na zahtev zainteresovanog lica, za vreme koje ne može biti duže od jedne godine.
Uz zahtev, osim u slučaju osnivanja radnje za obavljanje delatnosti na tezgama i privremenu prodaju čestitki, potrebno je priložiti i dokaz o upisu u registar za obavljanje delatnosti.
Odobrenje za postavljanje pokretnih tezgi na javnim površinama koje koriste i upravljaju druga pravna lica izdaje nadležni organ pravnog lica po postupku propisanom posebnim propisima i aktima tih pravnih lica.
Pravna lica iz stava 1. ovog člana dužna su da iznos komunalne takse za korišćenje javnih površina uplate u budžet organa uprave grada Prokuplja u roku od 15 dana od dana izdavanja odobrenja.
VII USLOVI I REŽIM SAOBRAĆAJA U BID - ZONI
Zabranjen je ulazak u pešačku zonu svim motornim vozilima.
U pešačkoj zoni mogu se uz posebno odobrenje kretati i zaustavljati sledeća vozila:
1. vozila za snabdevanje prodavnica i ugostiteljskih objekata nosivosti do 3 tone;
2. putnička vozila stanara koji imaju garažu i drugi smeštaj u dvorištima;
3. vozila koja snabdevaju banke i menjačnice sa gotovim novcem;
4. vozila za selidbe nosivosti do 3 tone;
5. vozila za dopremanje građevinskog materijala do 3 tone;
6. vozila Zavoda za zaštitu zdravlja radi uzorkovanja prehrambenih i drugih proizvoda;
7. servisna vozila (za popravku bele tehnike, radio, TV i dr.) nosivosti do 3 tone.
Bez odobrenja mogu se kretati i zaustavljati sledeća vozila: vozila hitne pomoći, vatrogasna vozila, vozila policije i interventna vozila javnih preduzeća.
Vozila iz stava 1. tačke 1, 3, 5, 6 i 7 ovog člana mogu se kretati u pešačkoj zoni radnim danima, tokom letnjeg računanja vremena, u vremenskom periodu od 5,30 do 8,30 časova i od 16,00 do 18,00 časova, a tokom zimskog računanja vremena, u vremenskom periodu od 06,30 do 08,30 i od 16,00 do 18,00 časova.
Rešenjem kojim se odobrava kretanje i zaustavljanje motornih vozila donosi nadležno odeljenje Gradske uprave grada Prokuplja.
Rešenje iz stava 1. ovog člana sadrži podatke : o vlasniku vozila, o vrsti vozila, o registarskoj oznaci, o nosivosti vozila, vreme važenja rešenja i razloge zbog kojih je odobreno kretanje i zaustavljanje u pešačkoj zoni.
Organ koji izdaje rešenje izdaje i nalepnicu za vozilo, koja mora biti istaknuta na vidnom mestu na vozilu.
Za vozila iz člana 51. tačke 1., 3., 6., i 7. odobrenje se izdaje na period do jedne godine, a za vozila iz tačke 4. i 5. odobrenje se izdaje na određeno vreme ili vremenski period.
Ulaz vozila u pešačku zonu se vrši preko kolskih ulaza kojih ima ukupno 4.
Odeljenje za urbanizam, stambeno - komunalne delatnosti i građevinarstvo će posebnim rešenjem odrediti organizovanje i kontrolu ulaza u pešačku zonu.
U pešačkoj zoni zabranjeno je parkiranje vozila.
VIII UKLANJANJE MANJIH MONTAŽNIH OBJEKATA
Manji montažni objekat uklanja se:
1. Kada je objekat postavljen ili se koristi bez odobrenja
2. Kada se manji montažni objekat postavi ili koristi suprotno izdatom odobrenju nadležnog organa
3. Kada je objekat postavljen suprotno uslovima utvrđenim planom
4. Kada je objekat postavljen na mesto koje nije određeno planom
5. Kada postavljeni objekat koristi neovlašćeno lice
6. Kada se manji montažni objekat ne koristi duže od 30 dana
7. Kada je to neophodno zbog izmena uslova i načina korišćenja površine
Ukoliko lice ne postupi po odredbama iz stava 1. ovog člana, komunalni inspektor sprovešće postupak prinudnog uklanjanja manjeg montažnog objekta.
Prinudno uklanjanje i čuvanje uklonjenog objekta, izvršiće preduzeće kome su povereni ovi poslovi, po nalogu komunalnog inspektora.
Preduzeće je dužno da obezbedi prostor za skladištenje uklonjenog objekta i da obezbedi njegovo čuvanje kako ne bi došlo do oštećenja ili nestanka do isteka roka iz ovog člana.
Ako vlasnik, odnosno korisnik ne preuzme prinudno uklonjeni objekat u roku od 30 dana od dana prinudnog uklanjanja, manji montažni objekat može se prodati na javnoj licitaciji. Sredstva ostvarena od prodaje koriste se za podmirenje troškova uklanjanja i čuvanja. Ukoliko sredstva nisu dovoljna, razlika u ceni naplaćuju se od vlasnika, odnosno korisnika po cenovniku preduzeća koje je izvršilo prinudno uklanjanje.
Ništavno je svako odobrenje za postavljanje manjeg montažnog objekta ako je izdato suprotno odredbama ove Odluke.
Upravni nadzor nad sprovođenjem odredaba ove Odluke vrši Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo grada Prokuplja.
Izveštaj i nalaz o izvršenom upravnom nadzoru Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo dostavlja Gradskom veću grada Prokuplja.
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke i pojedinačnih akata donetih na osnovu ove odluke vrši komunalni inspektor.
U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor dužan je da naloži uklanjanje manjih montažnih objekata sa javnih površina ako su postavljeni protivno odredbama ove odluke.
Komunalni inspektor naložiće vlasniku, odnosno korisniku, manjeg montažnog objekta da odmah ukloni objekat i robu pod pretnjom prinudnog izvršenja.
Ako lice iz prethodnog stava se ne nalazi na licu mesta, komunalni inspektor će bez saslušanja stranke, doneti rešenje kojim će se naložiti da se objekat i stvari uklone u određenom roku, koji se može odrediti i na časove. Rešenje se nalepljuje na objekat, odnosno na predmete, uz naznačenje dana i časa kada je nalepljeno i time se smatra da je dostavljanje izvršeno.
Ako lice iz prethodnog stava ne postupi po datom nalogu, komunalni inspektor izvršiće uklanjanje objekta i stvari na teret vlasnika, odnosno korisnika, preko preduzeća kome su povereni ovi poslovi.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1. postavi kiosk bez odobrenja nadležnog organa (čl. 25. st. 1.)
2. postavi kiosk u seoskim naseljima i u drugim područjima grada bez odobrenja nadležnog organa (čl. 28. st. 1.)
3. postavi letnju baštu bez odobrenja nadležnog organa (čl. 32.st. 1)
4. postavi roštilj ili ražanj u letnjoj bašti (čl. 33. st. 4.)
5. ne ukloni letnju baštu i pre isteka vremena važenja odobrenja ako se izmeni namena javne površine, ako se izvode neophodni radovi na rekonstrukciji, održavanju ili postavljanju komunalnih objekata i uređaja ili same javne površine (čl. 40. tač. 2.)
6. postavi tendu bez odobrenja Odeljenja za urbanizam, stambeno- komunalne delatnosti i građevinarstvo (čl. 42. st. 2.)
7. postavi reklamno- oglasni pano bez odobrenja nadležnog organa(čl. 46. st. 1.)
Za prekršaj iz stava 1.ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1.ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 30.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1.tačka 1,2,5 i 6 ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 8.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od 30.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1. izda kiosk u podzakup (čl. 25. st. 3.)
2. postavi kiosk suprotno uslovima iz odobrenja za postavljanje kioska (čl. 29.)
3. postavi elemente letnje bašte izvan odobrene osnove i gabarita bašte (čl.33.st.3.)
4. postavi letnju baštu protivno uslovima propisanim ovom Odlukom(čl. 34. st. 1.)
5. postavi letnju baštu iznad priključaka, šahta, komunalne infrastrukture, telefonsko- telegrafskih i energetskih objekata(čl. 35. st. 1.)
6. postavi letnju baštu ispred kioska, na zelenim površinama i travnjacima, parkiralištima i stepeništima koja povezuju javne površine (čl. 35. st. 2.)
7. letnju baštu ne postavi u skladu sa izdatim odobrenjem (čl. 40. tač.1.)
8. ne ukloni letnju baštu posle isteka vremena za koje je dato odobrenje za postavljanje letnje bašte (čl. 40. tač. 3.)
9. postavi tendu van gabarita letnje bašte, odnosno ne obezbedi slobodnu visinu od nivelete pešačkog trotoara od najmanje 2,5m (čl. 44.)
10. postavi reklamno- oglasni pano protivno uslovima utvrđenim odobrenjem (čl. 46. st. 5.)
11. postavi pokretnu tezgu na javnoj površini veću od 2 m2 (čl. 47. st. 2.)
12. postavi pokretnu tezgu u BID zoni (čl. 47. st. 3.)
13. postavi pokretnu tezgu bez odobrenja Odeljenja za urbanizam, stambeno- komunalne delatnosti i građevinarstvo (čl. 49. st. 1.)
Za prekršaj iz stava 1.ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 8.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1.ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 20.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. tačka 4,5,6,11,12 i 13 ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 8.000,00 dinara.
Započeti postupci dobijanja odobrenja za postavljanje manjih montažnih objekata završiće se po propisima koji su važili do stupanja na snagu ove odluke.
Ugovori o davanju građevinskog zemljišta za postavljanje kioska ostaju na snazi do isteka vremena važenja, izuzev ako ne nastupe slučajevi za raskid ugovora.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o postavljanju manjih montažnih objekata na javnim površinama na teritoriji opštine Prokuplje ("Službeni list Opštine Prokuplje" br. 3/2018).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Prokuplja".