ODLUKA

O FORMIRANJU JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

("Sl. list grada Šapca i opština: Bogatić, Vladimirci i Koceljeva", br. 32/2021)

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuje se vrsta, broj i veličina jedinica civilne zaštite, lična i materijalna formacija, način popune ljudstvom, mobilizacijsko mesto, izvršilac i zamenik izvršioca mobilizacije, vreme trajanja mobilizacije i drugo (opremanje, osposobljavanje i finansiranje) jedinica civilne zaštite za teritoriju grada Šapca.

Član 2

Za potrebe izvršavanja mera civilne zaštite na teritoriji grada Šapca, formirati sledeće vrste jedinica civilne zaštite:

• Specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje i

• Jedinice civilne zaštite opšte namene.

Kriterijum za utvrđivanje vrste, veličine i broja pripadnika jedinica civilne zaštite je procena rizika od katastrofa kao i "Odluka o ličnoj i materijalnoj formaciji jedinica civilne zaštite koje obrazuje jedinica lokalne samouprave", Interno broj evidencije 00195 i 00196, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Član 3

Broj i veličina jedinica civilne zaštite:

• Specijalizovanu jedinicu civilne zaštite za uzbunjivanje obrazovati u formi odeljenja koje čini:

- Komanda odeljenja - 2 (dva) lica;

- Tim za prijem i prenos signala - 3 (tri) lica;

- Sedam Timova za uzbunjivanje - 21 (dvadeset jedno) lice.

• Jedinice opšte namene formirati od 3 (tri) voda - 90 (devedeset) vojnih obveznika.

Kategorija vojnih obveznika, kao i brojna veličina jedinica utvrđene su "Odlukom o ličnoj i materijalnoj formaciji jedinica civilna zaštite koje obrazuje jedinica lokalne samouprave", Interno broj evidencije 00195 i 00196.

Specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje namenjene su za: uključivanje javnih sirena u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća (po dobijanju signala iz nadležnog operativnog centra 112) kao i za osnovno održavanje i popravke uređaja i sredstava sistema za javno uzbunjivanje.

Jedinice civilne zaštite opšte namene, namenjene su za učestvovanje u gašenju požara na otvorenom, za izgradnju i ojačavanje zaštitnih nasipa i crpljenje vode, za raščišćavanje iz ruševina, za preduzimanje aktivnosti pri evakuaciji, zbrinjavanju i zaštiti života i zdravlja ugroženih ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine, kao i za preduzimanje preventivnih mera od nastanka opasnosti.

Član 4

Raspoređivanje vojnih obveznika u jedinice civilne zaštite, vrši Centar MO za lokalnu samoupravu Šabac a u skladu sa iskazanim potrebama za popunom navedenih jedinca i odobrenim planovima popune.

Dobrovoljci se raspoređuju u jedinice civilne zaštite u skladu sa njihovim prethodno stečenim znanjima, sposobnostima, sklonostima i iskazanim željama. Pre raspoređivanja u jedinice civilne zaštite, potrebno je uputiti spisak lica i dužnosti na koje se raspoređuju, u Centar MO za lokalnu samoupravu Šabac, radi provere.

Dobrovoljac potpisuje pisanu izjavu o dobrovoljnom prihvatanju prava i obaveza pripadnika jedinice civilne zaštite na pet godina, saopštava mu se dužnost i time postaje pripadnik jedinice civilne zaštite. Uz pisanu izjavu prilaže i potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti, izdatu od strane izabranog lekara u Domu zdravlja "Dr Draga Ljočić", kao i druge podatke i isprave od značaja za raspoređivanje u jedinice civilne zaštite.

Član 5

Za specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje i jedinice civilne zaštite opšte namene, mobilizacijsko mesto je Šabac. Po dobijanju saglasnosti na predložena mobilizacijska zborišta od strane Regionalnog centra MO Valjevo, svakoj jedinici definisati osnovno i rezervno mobilizacijsko zborište.

Član 6

Izvršioci i zamenici izvršioca mobilizacije su komandiri jedinica odnosno njihovi zamenici. Izvršioci mobilizacije o toku izvršenja mobilizacije i angažovanju jedinica civilne zaštite opšte namene i specijalizovanih jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje, izveštavaju gradonačelnika i Ministarstvo (Odeljenje za vanredne situacije Šabac).

Član 7

Vreme trajanja mobilizacije jedinica civilne zaštite je 12 časova. U planiranom vremenu mobilisati jedinice na mobilizacijskom zborištu, opremiti potrebnim materijalnim sredstvima, izvršiti smotru i informisanje pripadnika jedinica odnosno dovesti jedinice u stanje pripravnosti za izvršenje dodeljenih zadataka.

Član 8

Mobilizaciju jedinica sprovoditi prema Planu mobilizacije. Planom mobilizacije regulisati organizaciju pozivanja pripadnika jedinca civilne zaštite, organizaciju prihvata pripadnika jedinica na mobilizacijskom zborištu, organizaciju izuzimanja opreme iz magacina i njenu raspodelu pripadnicima jedinice kao i način i organizaciju prevoženja jedinice do mesta angažovanja i drugo.

Izvršilac mobilizacije i njegov zamenik odgovorni su za izradu Plana mobilizacije, njegovo čuvanje kao i za izvršenje mobilizacije jedinica civilne zaštite.

Član 9

Pozivanje pripadnika jedinica civilne zaštite na mobilizaciju sprovoditi putem opšteg ili pojedinačnog poziva. U uslovima vanrednog i ratnog stanja, pozivanje pripadnika jedinica civilne zaštite vrši Centar MO za lokalnu samoupravu Šabac.

Kada se proglasi vanredna situacija, u slučaju vanrednog događaja ili kada postoji neposredna opasnost od nastanka elementarne nepogode i tehničko-tehnološke nesreće, pozivanje pripadnika jedinica civilne zaštite vrši jedinica lokalne samouprave.

Poziv za opštu mobilizaciju istaći na svim javnim mestima i objaviti u svim javnim glasilima, štampanim i elektronskim medijima.

Prilikom izvršenja delimične mobilizacije, pripadniku jedinice civilne zaštite uručiti na adresi stanovanja ili adresi zaposlenja propisan pojedinačni poziv za angažovanje na zadacima zaštite i spasavanja.

Radi efikasnijeg pozivanja pripadnika jedinica civilne zaštite iste pozivati telefonom. Pripadnicima jedinica civilne zaštite koji su se odazvali na opšti ili telefonski poziv odmah po pristizanju na mobilizacijsko zborište uručiti propisani pojedinačni poziv.

Član 10

Gradonačelnik ili lice koje je ovlašćeno obaveštava Odeljenja za vanredne situacije Šabac o donetoj Naredbi za mobilizaciju jedinica civilne zaštite iz nadležnosti lokalne samouprave.

Član 11

Jedinice civilne zaštite angažovati samostalno ili u sadejstvu sa drugim snagama zaštite i spasavanja u sledećim slučajevima:

• kada se proglasi vanredna situacija;

• u slučaju vanrednog događaja;

• kada postoji neposredna opasnost od nastanka elementarne nepogode i tehničko-tehnološke nesreće;

• u cilju obuke i uvežbavanja za sprovođenje mobilizacije.

Jedinice civilne zaštite opšte namene angažovati i u cilju preduzimanja preventivnih mera i aktivnosti u cilju smanjenja rizika i pretnji po život i zdravlje ljudi, životinja i materijalnih dobara.

Član 12

Opremanje i osposobljavanje specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje i jedinica civilne zaštite opšte namene izvršiti u naredne tri godine.

Član 13

Aktivnosti specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje i jedinica civilne zaštite opšte namene finansiraće se iz budžeta grada Šapca, budžeta Republike Srbije, donacija, poklona, kao i iz domaćih i međunarodnih programa namenjenih za finansiranje projekata iz ove oblasti.

Pripadnicima civilne zaštite za vreme obuke, kao i za vreme angažovanja u slučaju vanrednog stanja, ratnog stanja ili vanredne situacije pripada odgovarajuća novčana naknada.

Član 14

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Šapca".