ODLUKA
O OBAVLJANJU DIMNIČARSKIH USLUGA

("Sl. list grada Subotice", br. 14/2018, 35/2019 i 37/2021)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom o obavljanju dimničarskih usluga (u daljem tekstu: Odluka), se u skladu sa zakonom uređuju i propisuju uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti - dimničarske usluge na teritoriji Grada Subotice (u daljem tekstu: Grad), opšta i posebna prava i obaveze vršioca komunalne delatnosti i korisnika usluga i način vršenja nadzora u ovoj oblasti.

Član 2

Dimničarske usluge, u smislu ove odluke, su:

1. Čišćenje i kontrola dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja,

2. Vađenje i spaljivanje čađi u dimovodnim objektima,

3. Pregled novoizgrađenih i dograđenih dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja,

4. Merenje emisije dimnih gasova i utvrđivanje stepena korisnosti ložišnih uređaja, osim u slučajevima kada navedene poslove obavljaju pravna lica ili preduzetnici ovlašćeni u skladu sa zakonom kojim je uređena oblast cevovodnog transporta gasovitih i tečnih ugljovodonika i distribucije gasovitih ugljovodonika, kao i zakonom kojim je uređena oblast efikasnog korišćenja energije.

Član 3

Termini upotrebljeni u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

1. Dimovodni objekat (dimnjak), u smislu ove odluke, je vertikalna ili horizontalna konstrukcija (kanal, okno ili cev) koja produkte sagorevanja - dimne gasove, u podpritisku ili nadpritisku, odvodi iz ložišnog uređaja u spoljnu sredinu - atmosferu, odnosno obezbeđuje dovod vazduha ložišnom uređaju (LAS, LAF - dimnjak),

2. Ložišni sistem je sistem u kojem se sagorevanjem dobija toplota i time nastali produkti sagorevanja - dimni gasovi. Ložišni sistem čine: ložišni uređaj, dimovodni sistem (dimnjača i dimovodni objekat - dimnjak),

3. Ložišni uređaj, u smislu ove odluke, je deo ložišnog sistema u kojem se odvija loženje (sagorevanje) čvrstih, tečnih ili gasovitih goriva, pri čemu se proizvodi toplota i nastaju produkti sagorevanja - dimni gasovi,

4. Ventilacioni kanali su usisni i odsisni horizontalni i vertikalni otvori, instalacije i okna, koja imaju svrhu prinudnog i prirodnog (termički uzgon) provetravanja, odzračivanja i odimljavanja prostora objekta, Sabirni ventilacioni kanali sadrže glavni - primarni kanal i jedan ili više pomoćnih - sekundarnih kanala koji odvode otpadni - istrošeni vazduh u glavni primarni kanal, a služe za priključenje pojedinačnih prostorija koje se provetravaju.

5. Ventilacioni uređaj je uređaj koji omogućuje prinudno strujanje svežeg ili istrošenog vazduha, odnosno dima i toksičnih produkata sagorevanja kroz ventilacione kanale.

Član 4

Korisnik dimničarskih usluga, u smislu ove odluke, je svako pravno i fizičko lice koje je vlasnik odnosno korisnik stana, porodične stambene zgrade, poslovnog prostora ili objekta, u kojima se nalaze dimovodni i ložišni, kao i ventilacioni kanali i uređaji (u danjem tekstu: korisnik),

Član 5

Komunalnu delatnost iz člana 2. ove odluke na teritoriji Grada, obavlja Javno komunalno preduzeće za obavljanje dimničarskih usluga "Dimničar" Subotica (u daljem tekstu: ovlašćeno preduzeće).

Vršilac komunalne delatnosti dimničarske usluge mora ispunjavati uslove za obavljanje komunalne delatnosti propisane aktom Vlade RS kojim se uređuju sadržina, način i uslovi za otpočinjanje obavljanja ovih komunalnih delatnosti.

II ROKOVI I NAČIN VRŠENJA DIMNIČARSKIH USLUGA

Član 6

Rokovi za pregled i čišćenje dimovodniih i ložišnih objekata i uređaja:

1. Dimovodni objekti pregledaju se i čiste 3 puta godišnje u periodu od 1. oktobra do 31. maja,

2. Pregled i kontrola industrijskih dimnjaka vrši se jednom godišnje u skladu sa važećim propisima,

3. Dimnjaci na koje su priključeni gasni ložišni uređaju (gasni uređaji tip-a B) kontrolišu se jednom godišnje,

4. Merenje emisije dimnih gasova i stepena korisnosti ložinih uređaja (stepen iskorišćenja kotla) kod korisnika koji se greju na gas (gasni uređaji tip-a C) vrši se jednom godišnje, pod uslovom da postoje tehnički uslovi za to,

5. Dimnjaci ložišnih objekata koji pripadaju instalacijama za masovno spremanje hrane (ugostiteljski objekti, pekare, domovi, bolnice...) pregledaju se dvomesečno i čiste po potrebi tokom godine.

Član 7

Vađenje i spaljivanje čađi u dimovodnim objektima vrši se po potrebi i nalazu.

Prilikom spaljivnja čađi vrši se generalno čišćenje dimovodnih objekata sa vađenjem čađi, kao i dimničarska kontrola ispravnosti dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja.

Član 8

Pre spaljivanja čađi u dimovodnim objektima, ovlašćeno lice ovlašćenog preduzeća je dužno da utvrdi da li je dimnjak i dimovodni objekat tehnički ispravan.

Spaljivanje čađi ne sme se vršiti: za vreme jakog vetra, u vreme žetve, ukoliko je dimovodni objekat oštećen ili na drugi način preti opasnost od požara.

Prilikom spaljivanja čađi ovlašćeno lice dužno je da preduzme sve protivpožarne mere, a pre i posle spaljivanja čađi da dimnjak i njegovu okolinu savesno pregleda i da o eventualnim nedostacima dimnjaka izda potvrdu korisniku dimovodnog i ložišnog objekta.

Član 9

Na zahtev korisnika, usluge iz člana 6. i člana 7. mogu vršiti i po potrebi, odnosno po pozivu.

Član 10

Dimničarski pregled novoizgrađenih, dograđenih i adaptiranih objekata vrši se po završetku izgradnje stambenog ili drugog objekta, odnosno po završetku naknadno izvedenih radova na dimovodnim i ložišnim objektima i uređajima, a pre izdavanja odobrenja za upotrebu radi utvrđivanja da li odgovaraju zahtevima tehničke ispravnosti.

Po izvršenom pregledu, ukoliko dimovodni objekti odgovaraju zahtevima tehničke ispravnosti, o istom se izdaje izveštaj radi pribavljenja odobrenja za upotrebu objekta.

Izdavanje izveštaja o tehničkoj ispravnosti dimovodnih objekata podleže naknadi po cenovniku ovlašćenog preduzeća za obavljanje dimničarskih usluga.

Član 11

Kontrola i čišćenje ventilacionih kanala i uređaja vrši se u ugostiteljskim objektima i objektima od javnog interesa (škole, bolnice, domovi, ustanove, industrijski pogoni, hoteli).

Kontrola i čišćenje ventilacionih kanala i uređaja u ugostiteljskim objektima vrši se najmanje jednom u šest meseci u skladu sa Pravilnikom o tehničkim normativima za zaštitu ugostiteljskih objekata od požara. U objektima od javnog interesa (objekti u kojima svakodnevno boravi veći broj ljudi) kontrola i čišćenje ventilacionih kanala i uređaja vrši je najmanje jednom godišnje.

Član 12

Prilikom vršenja kontrole ispravnosti dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja, ovlašćeno preduzeće je dužno da primeni najsavremenije metode i najefiksanije mere kontrole radi otkrivanja eventualnih neispravnosti.

Ukoliko se prilikom kontrole utvrde nedostaci koji neposredno ugrožavaju bezbednost ljudi i imovine, ovlašćeno preduzeće će pismeno izvestiti korisnika usluga, Sekretarijat Gradske uprave nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove i MUP Sektor za vanredne situacije, Odeljenje za vanredne situacije u Subotici.

Sekretarijat Gradske uprave nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove naložiće rešenjem korisniku usluga da u određenom roku izvrši potrebnu popravku, prepravku ili dogradnju dimnjaka i drugih dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja.

Rešenjem iz stava 3. ovog člana odrediće se da li se i pod kojim uslovima objekti i uređaju mogu upotrebljavati pre nego što se izvrše naložene popravke, prepravke ili dogradnje.

Ukoliko korisnik usluga u ostavljenom roku ne otkloni uočene nedostatke i ne izvrši naložene popravke, prepravke ili dogradnje, sekretarijat Gradske uprave nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove zabraniće dalju upotrebu takvog dimovodnog ili ložišnog objekta i uređaja.

Član 13

Stavljanje van upotrebe dimovodnog objekta vrši se na osnovu pismenog zahteva koji korisnik usluga podnosi ovlašćenom preduzeću.

Nakon demontiranja ložišnog objekta ili uređaja, priključak na dimnjak se mora zazidati ili hermetički zatvoriti poklopcem od vatrostalnog materijala.

Odjava dimničarskih usluga podleže naknadi po cenovniku ovlašćenog preduzeća i ne može biti kraća od jedne godine.

O odjavljenim korisnicima usluga se vodi posebna evidencija i jednom godišnje ovlašćeno lice ovlašćenog preduzeća vrši kontrolu da li se predmetni dimnjak koristi ili ne.

Član 14

Za izvršene usluge iz člana 2. ove odluke, korisnik dimničarskih usluga plaća cenu u skladu sa cenovnikom koja se određuje odlukom nadležnog organa ovlašćenog preduzeća na osnovu elemenata za obrazovanje cena komunalnih usluga propisanih zakonom kojim se uređuje oblast komunalnih delatnosti, na koju saglasnost daje Gradsko veće.

Cena iz stava 1. ovog člana, ne plaća se za one objekte gde nije izgrađen dimovodni objekat Ili kanal odnosno u slučaju da je dimovodni objekat ili kanal stavljen van upotrebe u skladu sa članom 13. ove odluke.

III NAČIN OBEZBEĐIVANJA KONTINUITETA UPRAVLJANJA

Član 15

Ovlašćeno preduzeće dužno je da organizuje svoj rad i poslovanje na način kojim se obezbeđuje:

1. trajno i nesmetano pružanje komunalnih usluga korisnicima pod uslovima i na način uređen zakonom, propisima i standardima donesenim na osnovu zakona;

2. propisani ili ugovoreni obim i kvalitet komunalnih usluga, koji podrazumeva tačnost u pogledu rokova, sigurnost korisnika u dobijanju usluga i zdravstvenu i higijensku ispravnost u skladu sa pozitivnim propisima;

3. preduzimanje mera održavanja, razvoja i zaštite komunalnih objekata, postrojenja i opreme, koji služe za obavljanje komunalnih delatnosti;

4. razvoj i unapređenje kvaliteta i vrsti komunalnih usluga, kao i unapređenje organizacije i efikasnosti rada.

Član 16

Ovlašćeno preduzeće dužno je da u sredstvima javnog informisanja ili na drugi pogodan način obavesti korisnike o planiranim ili očekivanim smetnjama i prekidima koji će nastati ili mogu nastati u pružanju komunalnih usluga, najkasnije 24 sata pre očekivanog prekida u pružanju tih usluga.

Član 17

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga, odnosno obavljanju komunalne delatnosti, ovlašćeno preduzeće dužno je da odmah o tome obavesti sekretarijat Gradske uprave Grada Subotice nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove (u daljem tekstu: sekretarijat za inspekcijsko-nadzorne poslove) i da istovremeno preduzme mere za otklanjanje uzroka poremećaja.

Ukoliko ovlašćeno preduzeće to ne učini u roku koji odredi sekretarijat za inspekcijsko-nadzorne poslove, sekretarijat za inspekcijsko-nadzorne poslove ima pravo da preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata i druge imovine koja je ugrožena na teret ovlašćenog preduzeća.

Član 18

Po prijemu obaveštenja o neplaniranom prekidu isporuke, odnosno po utvrđivanju poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga, sekretarijat za inspekcijsko-nadzorne poslove je dužan da:

1. odredi red prvenstva i način pružanja usluga onim korisnicima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad građana ili rad pravnih i fizičkih lica, ili bi nastala značajna, odnosno nenadoknadiva šteta;

2. preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata i druge imovine koja je ugrožena;

3. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti i učinjenu štetu.

Ovlašćeno preduzeće dužno je da po nalogu sekretarijata za inspekcijsko-nadzorne poslove vrši vanredne poslove u vezi sa obavljanjem komunalne delatnosti kada je to neophodno za zadovoljavanje potreba korisnika, uz obezbeđenje sredstava za te poslove.

Član 19

Ovlašćeno preduzeće dužno je da uspostavi lako dostupne i besplatne kontakt linije za pomoć korisnicima u vezi s kvalitetom i korišćenjem komunalnih usluga.

IV PRAVA I OBAVEZE VRŠIOCA I KORISNIKA KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 20

Ovlašćeno preduzeće je dužno:

1. Da korisnika usluga blagovremeno obavesti o planiranom terminu (putem sredstava javnog informisanja, neposredno telefonskim putem) dolaska radi obavljanja dimničarskih usluga,

2. Da dimničarske usluge vrši u skladu sa ovom odlukom i važećim propisima,

3. Da vodi evidenciju o izvršenim uslugama,

4. Da poseduje polisu osiguranja od odgovornosti,

5. Da ustroji i vodi Katastar dimodnih i ložišnih objekata i uređaja, za sve dimovodne i ložišne uređaje za koje na kojima se, prema odredbama ove odluke vrše obavezne dimničarske usluge.

Član 21

Korisnik usluge je dužan:

1. Da omogući kontrolu i čišćenje dimovodnih i ložišnih i ventilacionih kanala i uređaja ovlašćenom preduzeću,

2. Da ovlašćenom preduzeću plaća cenu za pružene dimničarske usluge.

Član 22

Korisnicima, u smislu ove odluke, zabranjeno je da u svojim ložišnim uređajima pale pet ambalažu, krpe, ulja i gume.

Član 23

Ovlašćeno preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga iz ove odluke u trajanju od najmanje 30 dana.

Izjašnjavanje se organizuje elektronskim putem ili na drugi pogodan način.

Poziv za izjašnjavanje objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i ovlašćenog preduzeća, a dostavlja se sredstvima javnog informisanja radi saopštenja.

Ovlašćeno preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja iz stava 1. ovog člana dostavi sekretarijatu Gradske uprave Grada Subotice nadležnom za komunalne poslove izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih komunalnih usluga.

Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom, sekretarijat Gradske uprave Grada Subotice nadležan za komunalne poslove sačinjava analizu i nacrt akta sa merama za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i dostavlja Gradskom veću sa izveštajem o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih komunalnih usluga.

Gradsko veće nakon razmatranja analize i predloženih mera iz stava 5. ovog člana donosi akt kojim nalaže ovlašćenom preduzeću da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika u roku koji ne može biti duži od 90 dana.

V NADZOR

Član 24

Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove odluke obavlja Sekretarijat Gradske uprave Grada Subotice nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove putem inspektora za zaštitu životne sredine.

Član 24a

Komunalna milicija, u skladu sa zakonom:

1) vrši poslove održavanja komunalnog reda u oblasti komunalne delatnosti zaštite životne sredine i

2) vrši kontrolu nad primenom odredaba ove odluke.

Član 24b

U obavljanju poslova Komunalne milicije, komunalni milicionar, pored ovlašćenja propisanih zakonom, ovlašćen je da:

1) izda prekršajni nalog;

2) podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;

3) podnese prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo;

4) obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.

VI KAZNENE ODREDBE

Član 25

Novčanom kaznom od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj ovlašćeno preduzeće ako:

1. ne vrši ili u utvrđenim rokovima ne izvrši čišćenje dimovodnih i ložišnih objekata u skladu sa članom 6. ove odluke,

2. ne vrši vađenje i spaljivanje čađi, na način i u roku utvrđenim odredbama člana 7. ove odluke,

3. ne postupi u skladu sa odredbom člana 8. ove odluke,

4. ne izvrši dimničarsku uslugu po zahtevu korisnika u skladu sa odredbom člana 9. ove odluke,

5. ne izvrši dimničarski pregled novoizgrađenih, dograđenih i adaptiranih dimovodnih objekata u skladu sa odredbama stava 1. i 2. člana 10. ove odluke,

6. ne postupi u skladu sa odredbama stava 1. i 3. člana 12. ove odluke,

7. ne vrši dimničarske usluge u skladu sa članom 20. stav 1. tačka 2. ove odluke

8. ne vodi ili neažurno vodi u knjigu evidencije o izvršenim uslugama u skladu sa odredbom člana 20. stav 1. tačka 3. ove odluke

9. ne vodi ili neažurno vodi evidenciju u skladu sa odredbom člana 20. stav 1. tačka 5. ove odluke,

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom od 10.000 dinara kazniće se i odgovorno lice ovlašćenog preduzeća.

Član 26

Novčanom kaznom od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. upotrebljava dimovodne objekte pre izdavanja odobrenja za upotrebu objekta u skladu sa članom 10. stav 4. ove odluke

2. kao nosilac prava raspolaganja dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja u određenom roku ne izvrši potrebnu popravku, prepravku ili dogradnju dimnjaka i drugih dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja u skladu sa članom 12. stav 5. ove odluke,

3. postupa suprotno odredbama člana 13. ove odluke,

4. ne dozvoli ili na drugi način onemogući izvršenje obavezne dimničarske usluge u skladu sa članom 21. stav 1. tačka 1. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 2.000 dinara.

Član 27

Za prekršaj, ako postupi suprotno zabrani iz člana 22. ove odluke, izdaje se prekršajni nalog u iznosu od:

za fizičko lice

5.000 dinara;

za odgovorno lice u pravnom licu

10.000 dinara;

za preduzetnike

10.000 dinara;

za pravna lica

20.000 dinara.

Član 27a

Za prekršaje iz člana 25, 26. i 27. ove odluke izdaje se prekršajni nalog, u skladu sa propisima koji propisuju prekršaje.

Prekršajni nalog sadrži sledeće pouke i upozorenja:

1) da se lice protiv koga je izdat prekršajni nalog ako prihvati odgovornost i u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga plati polovinu izrečene kazne oslobađa plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne;

2) da lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam dana od prijema prekršajnog naloga ako pre postupka izvršenja dobrovoljno plati celokupan iznos izrečene novčane kazne;

3) da lice protiv koga je izdat prekršajni nalog koje ne prihvata odgovornost za prekršaj ima pravo da u roku od osam dana od prijema prekršajnog naloga podnese zahtev za sudsko odlučivanje tako što će lično ili preko pošte predati prekršajni nalog nadležnom prekršajnom sudu uz naznačenje suda kome se zahtev podnosi;

4) da će lice protiv koga je izdat prekršajni nalog biti dužno da pored plaćanja novčane kazne utvrđene prekršajnim nalogom nadoknadi sudske troškove u slučaju da zatraži sudsko odlučivanje a sud utvrdi da je odgovoran za prekršaj;

5) da će prekršajni nalog postati konačan i izvršan po proteku roka od osam dana od dana prijema ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u tom roku ne plati novčanu kaznu ili ne zahteva sudsko odlučivanje o izdatom prekršajnom nalogu;

6) da će lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u slučaju prinudnog izvršenja izrečene novčane kazne, biti dužno da nadoknadi troškove izvršenja određene rešenjem o prinudnoj naplati;

7) da će se fizičkom licu, preduzetniku i odgovornom licu u pravnom licu protiv koga je izdat prekršajni nalog neplaćena novčana kazna zameniti kaznom zatvora ili radom u javnom interesu.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 28

Ovlašćeno preduzeće je dužno da ustroji Katastar dimodnih i ložišnih objekata i uređaja iz člana 20. stav 1. tačka 5. ove odluke, u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 29

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o obavljanju dimničarskih usluga (Službeni list Opštine Subotica, br. 8/92, 11/93, 11/94, 5/97, 9/99 i 25/99).

Član 30

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu Grada Subotice.