PRAVILNIKO NAČINU I POSTUPKU OCENJIVANJA KANDIDATA ZA IZBOR DIREKTORA JAVNIH PREDUZEĆA I JAVNIH KOMUNALNIH PREDUZEĆA ČIJI JE OSNIVAČ GRAD VRANJE("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 31/2021) |
Ovim pravilnikom propisuju se merila prema kojima se u izbornom postupku, ocenjivanjem stručne osposobljenosti, znanja i veština, utvrđuje rezultat kandidata za imenovanje direktora javnih preduzeća i javnih komunalnih preduzeća (u daljem tekstu: javno preduzeće) čiji je osnivač Grad Vranje u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravni položaj javnih preduzeća i uredbom kojom se uređuju merila za izbor direktora javnog preduzeća.
Stručna osposobljenost, znanja i veštine kandidata za imenovanje direktora javnog preduzeća (u daljem tekstu: kandidat), ocenjuje se uvidom u podatke iz prijave i dokaze podnete uz prijavu na javni konkurs, pisanom i usmenom proverom, u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravni položaj javnih preduzeća i uredbom kojom se uređuju merila za izbor direktora javnog preduzeća.
Ocenjivanje stručne osposbljenosti kandidata
Ocenjivanje uvidom u podatke
Stručna osposobljenost kandidata proverava se uvidom u podatke i usmeno, u razgovoru sa kandidatom.
Uvidom u podatke ocenjuje se stručna osposobljenost kandidata stečena visokim obrazovanjem i stručna osposobljenost stečena radnim iskustvom.
Pod radnim iskustvom smatra se ukupno radno iskustvo koje je kandidat stekao na poslovima za koje se zahteva visoko obrazovanje stečeno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, odnosno na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, master strukovnim studijama ili specijalističkim strukovnim studijama (u daljem tekstu: visoko obrazovanje), radno iskustvo koje je kandidat stekao na poslovima koji su povezani sa poslovima javnog preduzeća, kao i radno iskustvo koje kandidat ima u organizovanju rada i vođenju poslova.
Komisija ocenjuje stručnu osposobljenost kandidata stečenu visokim obrazovanjem ocenom dva (2) do tri (3), a stručnu osposobljenost kandidata stečenu radnim iskustvom ocenom jedan (1) do tri (3), pri čemu ocene imaju sledeće značenje;
1) ocena jedan (1) - "ne zadovoljava";
2) ocena dva (2) - "delimično zadovoljava"; i
3) ocena tri (3) - " u potpunosti zadovoljava".
Stručna osposbljenost kandidata stečena visokim obrazovanjem ocenjuje se ocenom dva (2) ili tri (3), i to:
1) za visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije, master nauka), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, odnosno na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova- ocenom dva (2);
2) za visoko obrazovanje na studijama trećeg stepena (doktor nauka) - ocena tri (3).
Stručna osposobljenost kandidata stečena ukupnim radnim iskustvom na poslovima za koje se zahteva visoko obrazovanje, ocenjuje se:
1) za stečeno radno iskustvo od pet do 10 godina - ocenom jedan (1);
2) za stečeno radno iskustvo od 10 do 15 godina - ocenom dva (2);
3) za stečeno radno iskustvo preko 15 godina - ocenom tri (3).
Stručna osposobljenost kandidata stečena radnim iskustvom na poslovima koji su povezani sa poslovima javnog preduzeća (u daljem tekstu: poslovi), ocenjuje se:
1) za radno iskustvo stečeno na poslovima u trajanju od tri do pet godina - ocenom jedan (1);
2) za radno iskustvo stečeno na poslovima u trajanju od pet do sedam godina - ocenom dva (2); i
3) za radno iskustvo stečeno na poslovima u trajanju preko sedam godina - ocenom tri (3).
Stručna osposbljenost kandidata stečena radnim iskustvom koje kandidat ima u organizovanju i vođenju poslova, ocenjuje se:
1) za stečeno radno iskustvo do tri godine - ocenom jedan (1);
2) za stečeno radno iskustvo od tri do sedam godina - ocenom dva (2); i
3) za stečeno radno iskustvo preko sedam godina - ocenom tri (3).
Ocenjivanje usmenom proverom kandidata
Usmenom proverom - u razgovoru sa kandidatom, Komisija ocenjuje:
- stručnu osposobljenost kandidata, na osnovu njegovih odgovora na pitanja koja se odnose na program poslovanja javnog preduzeća, korporativno upravljanje i unapređenje rada i razvoja javnog preduzeća.
- znanja kandidata, na osnovu njegovih odgovora na pitanja koja se odnose na poznavanja jedne ili više oblasti iz koje je delatnost za čije je obavljanje osnovano javno preduzeće, odnosno poznavanje drugih delatnosti koje obavlja javno preduzeće; poznavanje propisa kojima se uređuje pravni položaj javnih preduzeća i privrednih društava; propisa kojima se uređuju uslovi i način obavljanja delatnosti od opšteg interesa; opštih propisa o radu; kao i posebnih oblasti znanja.
- veštinu kandidata, na osnovu njegovih odgovora na pitanja koja se odnose na veštinu komunikacije u međuljudskim odnosima.
Za usmenu proveru - razgovor sa kandidatima Komisija unapred priprema pitanja.
Ukupan broj pitanja je pet.
Svim kandidatima koji učestvuju u usmenoj proveri za određeno javno preduzeće postavljaju se ista pitanja.
Svaki član Komisije ocenjuje svaki odgovor kandidata, ocenom od jedan (1) do tri (3), pri čemu ocene imaju sledeće značenje;
1) ocena jedan (1) - "ne zadovoljava";
2) ocena dva (2) - "delimično zadovoljava"; i
3) ocena tri (3) - " u potpunosti zadovoljava".
Utvrđivanje prosečne ocene kandidata
Komisija utvrđuje i brojčano iskazuje rezultat svakog kandidata, izračunavanjem njegove prosečne ocene, prema sledećim merilima:
1) utvrđivanjem prosečne ocene po osnovu ocena iz člana 5. i 6. ovog pravilnika (ocena stručne osposobljnosti kandidata stečena visokim obrazovanjem; stručna osposobljenost kandidata po osnovu radnog iskustva: ukupnim radnim iskustvom na poslovima za koje se zahteva visoko obrazovanje; radnim iskustvom na poslovima koji su povezani sa poslovima javnog preduzeća; radnim iskustvom koje kandidat ima u organizovanju i vođenju poslova);
2) utvrđivanjem prosečne ocene po osnovu usmene provere - u razgovoru sa kandidatom, u smislu člana 7, 8. i 9. ovog pravilnika.
Utvrđivanje prosečne ocene kandidata iz stava 1.tač. 1) ovog člana vrši se na taj način što se saberu sve ocene po propisanim merilima, odnosno brojem četiri (ukupan broj merila).
Utvrđivanje prosečne ocene kandidata iz stava 1. tač. 2) ovog člana vrši se na taj način što svaki član izračunava svoju srednju ocenu (zbir ocena podeli sa brojem pet - ukupnim brojem pitanja), a potom se zbir srednjih ocena svih članova Komisije podeli sa brojem pet (ukupan broj članova Komisije).
Zbir ocena iz stava 1. i 2.ovog člana deli se sa brojem dva, odnosno ukupnim brojem merila po osnovu kojih je vršena provera kandidata.
Maksimalna prosečna ocena kandidata je tri.
Ako dva ili više kandidata imaju jednak rezultat, primenjuju se prema navedenom redosledu sledeća merila:
1) duže radno iskustvo u organizovanju rada i vođenju poslova (pri čemu se računaju godine i puni meseci radnog iskustva);
2) duže radno iskustvo na poslovima koji su povezani sa poslovima javnog preduzeća (pri čemu se računaju godine i puni meseci radnog iskustva);
3) viši stepen visokog obrazovanja.
U slučaju da dva ili više kandidata nakon primene merila iz stava 2. ovog člana imaju jednak rezultat, prednost ima kandidat za kojeg Komisija u ponovnom razgovoru utvrdi da najbolje ispunjava zahteve za obavljanje poslova direktora javnog preduzeća.
Pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Vranja".