PRAVILNIK
O STRUČNOM USAVRŠAVANJU DRŽAVNIH SLUŽBENIKA U STRUČNOJ SLUŽBI ZAŠTITNIKA GRAĐANA

("Sl. glasnik RS", br. 3/2022)

Sadržina Pravilnika

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuje pravo i dužnost državnih službenika u Stručnoj službi Zaštitnika građana (u daljem tekstu: Zaštitnik građana), da se stručno usavršavaju za izvršavanje poslova radnog mesta u skladu sa potrebama Zaštitnika građana, dužnost Zaštitnika građana da im omogući stručno usavršavanje prema potrebama radnog mesta, kao i donošenje i sprovođenje posebnog programa stručnog usavršavanja državnih službenika u Zaštitniku građana.

Državni službenici Zaštitnika građana pravo i dužnost stručnog usavršavanja ostvaruju u skladu sa propisima koji uređuju stručno usavršavanje državnih službenika.

Rodna ravnopravnost

Član 2

Svi termini u ovom pravilniku, koji imaju rodno značenje, a izraženi su u gramatičkom muškom rodu, podrazumevaju prirodni ženski i muški pol lica na koje se odnose.

Cilj stručnog usavršavanja

Član 3

Cilj stručnog usavršavanja je da obezbedi podizanje nivoa kompetencija, kontinuiran profesionalni razvoj, usvajanja znanja i veština državnih službenika u skladu sa potrebama Zaštitnika građana.

Dužnost državnih službenika

Član 4

Državni službenici Zaštitnika građana dužni su da se stručno usavršavaju prema potrebama radnog mesta i Zaštitnika građana i da učestvuju u obukama na koje ih zaštitnik građana (u daljem tekstu: zaštitnik) uputi u skladu sa zakonom.

Dužnost zaštitnika i rukovodilaca unutrašnje jedinice

Član 5

Zaštitnik je dužan da svakom državnom službeniku obezbedi uslove za stručno usavršavanje prema potrebama radnog mesta, u skladu sa zakonom.

Rukovodilac unutrašnje organizacione jedinice dužan je da vodi računa da se svim državnim službenicima blagovremeno, ravnomerno i ravnopravno omogući da pohađaju obuke potrebne za obavljanje poslova radnog mesta, u skladu sa zakonom.

Programi stručnog usavršavanja

Član 6

Stručno usavršavanje državnih službenika u Zaštitniku građana zasniva se na programima opšteg i posebnog stručnog usavršavanja kojima se određuju oblici i sadržina stručnog usavršavanja.

Programi opšteg stručnog usavršavanja

Član 7

Programi opšteg stručnog usavršavanja su:

1) uvodni programi:

(1) program opšteg osposobljavanja za polaganje državnog stručnog ispita pripravnika i novozaposlenih;

(2) program opšteg osposobljavanja novozaposlenih;

2) program opšteg kontinuiranog stručnog usavršavanja državnih službenika;

3) program opšteg stručnog usavršavanja iz oblasti Evropske unije;

4) program opšteg stručnog usavršavanja rukovodilaca;

5) program opšteg stručnog usavršavanja naprednih veština obučavanja i upravljanja ličnim razvojem i razvojem zaposlenih.

Državni službenici Zaštitnika građana pohađaju obuke za programe iz stava 1. ovog člana koje organizuju i sprovode nadležne državne institucije, u skladu sa zakonom i drugim propisima.1

______
1 Služba za upravljanje kadrovima (SUK), služba/ telo Vlade za koordinaciju poslova Vlade u pristupanju Evropskoj uniji i Nacionalnom akademijom za javnu upravu.

Stručno osposobljavanje pripravnika i novozaposlenih

Član 8

Pored programa opšteg osposobljavanja iz člana 7. stav 1. ovog pravilnika, pripravnici i novozaposleni se osposobljavaju za samostalan rad u skladu sa opštim aktom o uvođenju pripravnika i novozaposlenih u rad, koji donosi Zaštitnik građana.

Član 9

Svakom pripravniku i novozaposlenom mora da bude omogućeno da najkasnije u roku od mesec dana od dana početka rada u Zaštitniku građana započne sa pohađanjem programa opšteg osposobljavanja za pripravnike i novozaposlene.

Zaštitnik je dužan da obezbedi pripravniku i novozaposlenom uslove za uspešno obavljanje priprema za polaganje državnog stručnog ispita.

Programi posebnog stručnog usavršavanja

Član 10

Programi posebnog stručnog usavršavanja pripremaju se i sprovode radi stručnog usavršavanja državnih službenika u skladu sa specifičnim potrebama poslova iz nadležnosti Zaštitnika građana.

Zaštitnik građana, u skladu sa zakonom, a u neposrednoj saradnji sa Nacionalnom akademijom, može da odluči da poseban program obuke:

1) samostalno programira i sprovodi;

2) programira Nacionalna akademija, odnosno da preuzme pripremljen program Nacionalne akademije, a samostalno ga sprovodi;

3) da sam programira, a da sprovođenje poveri Nacionalnoj akademiji;

4) programira i sprovede Nacionalna akademija.

Obuke koju organizuju domaće i međunarodne institucije za zaštitu ljudskih prava i ombudsmani drugih država

Član 11

Zaštitnik građana, može da odluči da kao vid posebnog programa stručnog usavršavanja uputi državnog službenika na obuku koju organizuju domaće i međunarodne organizacije i institucije nadležne za zaštitu ljudskih prava, odnosno organi za zaštitu prava građana u drugim državama.

Troškovi obuka iz stava 1. ovog člana padaju na teret budžetskih sredstava Zaštitnika građana.

Donošenje programa posebnog stručnog usavršavanja

Član 12

Programi posebnog stručnog usavršavanja državnih službenika utvrđuju se za svaku godinu, prema specifičnim potrebama Zaštitnik građana.

Program posebnog stručnog usavršavanja, donosi zaštitnik najkasnije do 20. avgusta tekuće godine za narednu godinu.

Program posebnog stručnog usavršavanja/lista posebnih programa stručnog usavršavanja državnih službenika objavljuje se na oglasnoj tabli i na internet stranici Zaštitnika građana.

Osnovi utvrđivanja potrebe za stručnim usavršavanjem

Član 13

Potrebe za stručnim usavršavanjem državnih službenika u Zaštitniku građana prema posebnim programima stručnog usavršavanja utvrđuju se na osnovu:

1) potreba državnih službenika za primenu propisa;

2) strateških i planskih dokumenta;

3) predloga rukovodilaca unutrašnjih jedinica;

4) inicijative državnog službenika za stručnim usavršavanjem.

Postupak utvrđivanja potreba

Član 14

Postupak utvrđivanja potreba za stručnim usavršavanjem državnih službenika Zaštitnika građana koje je zasnovano na programima posebnog stručnog usavršavanja počinje 1. jula tekuće godine za narednu godinu.

Rukovodilac sektora u kojem se obavljaju opšti poslovi obaveštava rukovodioce unutrašnjih organizacionih jedinica Zaštitnika građana da najkasnije do 15. jula tekuće godine iskažu potrebu za posebnim stručnim usavršavanjem u narednoj godini, uz navođenje osnovnih podataka o potrebnim obukama.

Osnovni podaci o obukama iz člana 11. ovog pravilnika sadrže naročito: podatke o oblasti stručnog usavršavanja, ciljnu grupu i broj državnih službenika kojoj je stručno usavršavanje namenjeno, vrstu i naziv obuke, njenu sadržinu, sprovodioca obuke, oblik i metod realizacije, trajanje obuke, potrebna finansijska sredstva, cilj obuke, procenu korisnosti te obuke za rad u Zaštitniku građana.

Nacrt programa posebnog stručnog usavršavanja

Član 15

Na osnovu iskazanih potreba rukovodioca unutrašnjih jedinica, unutrašnja jedinica koja je zadužena za poslove upravljanja kadrovima (u daljem tekstu: jedinica za kadrove) priprema Nacrt programa posebnog stručnog usavršavanja.

Sredstva za sprovođenje programa posebnog stručnog usavršavanja

Član 16

Tokom priprema Nacrta programa posebnog stručnog usavršavanja, jedinica za kadrove ostvaruje saradnju sa jedinicom zaduženom za materijalno finansijske poslove radi obezbeđivanja potrebnih sredstava u budžetu Republike Srbije.

Ukoliko iz opredeljenih sredstava nije moguće obezbediti sredstva za sve predložene programe obuka prednost imaju programi obuka koji se odnose na primenu novih propisa, a zatim oni kojima se ostvaruju strateška i planska dokumenta.

U slučaju da više programa ispunjava uslove iz stava 2. ovog člana zaštitnik građana određuje koji program ima prednost.

Odluka kojom se utvrđuje da ne postoji potreba za donošenjem programa posebnog stručnog usavršavanja

Član 17

Ukoliko rukovodioci unutrašnjih jedinica do određenog roka ne iskažu potrebu za programima posebnog stručnog usavršavanja zaštitnik donosi Odluku kojom se utvrđuje da ne postoji potreba za donošenjem programa posebnog stručnog usavršavanja u Zaštitniku građana u narednoj godini.

Odluka iz stava 1. ovog člana objavljuje se na oglasnoj tabli i unutrašnjoj računarskoj mreži Zaštitnika građana.

ZAVRŠNE ODREDBE

Član 18

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o stručnom usavršavanju zaposlenih u Stručnoj službi Zaštitnika građana, broj 31-247/2014 del. br. 27365 od 6. januara 2014. godine.

Član 19

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".