PRAVILNIK
O POMOĆNIM SREDSTVIMA U PROIZVODNJI HRANE

("Sl. glasnik RS", br. 18/2022)

Predmet

Član 1

Ovim pravilnikom, propisuju se zahtevi koje moraju da ispune pomoćna sredstva, uključujući i rastvarače za ekstrakciju, koja se koriste, ili su namenjena da se koriste u proizvodnji hrane ili sastojaka hrane, kao i Lista pomoćnih sredstava koja mogu da se koriste u proizvodnji hrane.

Oblast primene

Član 2

Ovaj pravilnik se odnosi na pomoćna sredstva, uključujući rastvarače za ekstrakciju koji se koriste ili su namenjeni da se koriste u proizvodnji hrane ili sastojaka hrane.

Ovaj pravilnik se ne primenjuje na rastvarače za ekstrakciju koji se koriste u proizvodnji prehrambenih aditiva, vitamina i drugih supstanci sa hranjivim ili fiziološkim efektom, osim ako su ti prehrambeni aditivi, vitamini ili supstance sa hranjivim ili fiziološkim efektom navedeni u Prilogu 1. - Rastvarači za ekstrakciju koji se mogu koristiti tokom prerade sirovina, hrane, komponenata hrane ili sastojaka hrane, obezbeđujući pritom da za posledicu njihovog korišćenja u proizvodnji hrane, hrana ne sadrži količine ostataka rastvarača za ekstrakciju, koje su opasne za zdravlje ljudi.

Prilog 1. iz stava 2. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Značenje pojedinih izraza

Član 3

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) pomoćno sredstvo u proizvodnji hrane (u daljem tekstu: pomoćno sredstvo) je svaka supstanca koja:

(1) se sama po sebi ne koristi kao hrana;

(2) se namerno koristi u procesu prerade sirovina, hrane ili njihovih sastojaka u svrhu zadovoljenja određenih tehnoloških potreba tokom proizvodnje, obrade ili prerade;

(3) može imati za posledicu nenamernu, ali tehnološki neizbežnu prisutnost ostataka te supstance ili njenih derivata u gotovom proizvodu, pod uslovom da njihova prisutnost ne predstavlja opasnost po zdravlje, kao i da nema tehnološki efekat u gotovom proizvodu;

2) rastvarač je bilo koja supstanca za rastvaranje hrane ili bilo koje njene komponente, uključujući bilo koji kontaminant prisutan u hrani ili na toj hrani;

3) rastvarač za ekstrakciju je rastvarač koji se koristi u postupku ekstrakcije tokom prerade sirovina, prehrambenih proizvoda ili komponenata ili sastojaka ovih proizvoda i koji se uklanja, ali koji može imati za posledicu nenamernu, ali tehnološki neizbežnu, prisutnost ostataka ili derivata u hrani ili sastojku hrane.

Opravdanost upotrebe pomoćnih sredstava

Član 4

Supstance koje se koriste kao pomoćna sredstva u procesu proizvodnje iz člana 2. ovoga pravilnika, mogu se koristiti ukoliko imaju određenu tehnološku ulogu prilikom prerade ili obrade sirovina, hrane ili njihovih sastojaka. Nakon prerade potrebno je osigurati uklanjanje pomoćnih supstanci u procesu proizvodnje u konačnom proizvodu u celini, odnosno mogu zaostati neizbežni ostaci ili derivati koji u konačnom proizvodu nemaju tehnološku ulogu i ne predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi.

Subjekti u poslovanju hranom moraju osigurati da upotreba pomoćnih supstanci u procesu proizvodnje sirovina, hrane, ili komponenata ili sastojaka tih proizvoda bude u skladu sa svim zahtevima u pogledu bezbednosti i higijene hrane, u skladu sa propisima koji uređuju oblast bezbednost hrane i higijene hrane.

Kategorizacija pomoćnih sredstava

Član 5

Pomoćna sredstva razvrstavaju se prema funkcionalnom efektu u sledeće kategorije:

1) rastvarači za ekstrakciju;

2) sredstva protiv stvaranja pene;

3) sredstva za tretiranje vode za kotlove;

4) katalizatori;

5) sredstva za bistrenje i filtraciju;

6) sredstva za kontaktno smrzavanje i hlađenje;

7) sredstva za desikaciju/sredstva protiv zgrudnjavanja;

8) deterdženti (sredstva za kvašenje);

9) sredstva za imobilizaciju enzima i nosači;

10) sredstva za taloženje;

11) jonoizmenjivačke smole, membrane i molekulska sita;

12) lubrikanti, sredstva protiv slepljivanja;

13) sredstva za regulisanje broja mikroorganizama;

14) hraniva za mikroorganizme i dodaci hranivima za mikroorganizme;

15) propelenti i gasovi za pakovanje;

16) sredstva za pranje i ljuštenje;

17) ostala pomoćna sredstva u proizvodnji.

Uslovi korišćenja pomoćnih sredstava

Član 6

Pomoćna sredstva mogu da se koriste pod sledećim uslovima:

1) da su navedena u Prilogu 1. i Prilogu 2. - Pozitivna lista pomoćnih sredstava u proizvodnji izuzev rastvarača za ekstrakciju ovog pravilnika;

2) da njihova čistoća odgovara zahtevima iz člana 10. ovog pravilnika i specifikacijama iz Priloga 3. - Specifikacije pomoćnih sredstava u proizvodnji ovog pravilnika, odnosno za aditive koji su dozvoljeni za korišćenje i kao pomoćna sredstva, da čistoća odgovara zahtevima propisa kojima se regulišu prehrambeni aditivi, odnosno za hranu koja je dozvoljena za korišćenje kao pomoćno sredstvo u proizvodnji, da čistoća odgovara zahtevima posebnih propisa o kvalitetu hrane, odnosno za vitamine i minerale i druge supstance sa hranljivim ili fiziološkim efektom, koji se koriste kao pomoćna sredstva, da čistoća odgovara zahtevima nacionalne, odnosno evropske farmakopeje;

3) da uslovi njihove upotrebe odgovaraju uslovima iz Pozitivne liste iz Priloga 1. i Priloga 2. ovog pravilnika;

4) da količina njihovih rezidua u prehrambenom proizvodu nije veća od maksimalno dozvoljene količine propisane u Prilogu 1. i Prilogu 2. ovog pravilnika.

Prilog 2. i Prilog 3. iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Deklaracija

Član 7

Supstance navedene u Prilogu 1. ovog pravilnika koje su namenjene da se koriste kao pomoćna sredstva, uključujući i rastvarače za ekstrakciju, mogu se stavljati na tržište ako se na njihovoj ambalaži, kontejnerima ili etiketama nalaze sledeći vidljivi, jasno čitljivi i neizbrisivi podaci:

1) naziv supstance naveden u Prilogu 1. ovog pravilnika;

2) jasan navod da je supstanca odgovarajućeg kvaliteta za upotrebu u ekstrakciji hrane ili sastojaka hrane;

3) oznaka serije ili lota;

4) poslovni naziv firme i adresa proizvođača, uvoznika (ako se proizvod uvozi) ili subjekta u poslovanju koji pakuje ili prodaje pomoćna sredstva, uključujući i rastvarače za ekstrakciju;

5) neto količina data u jedinicama zapremine;

6) ako je potrebno, posebne uslove upotrebe i uslove skladištenja.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, podaci navedeni u stavu 1. tač. 3)-6) ovog člana mogu se nalaziti samo u pratećim dokumentima, koja moraju biti dostavljena uz isporuku ili pre nje, za tačno određenu seriju ili lot.

Na deklarisanje supstanci iz stava 1 ovog člana u svemu se primenjuju odredbe propisa kojima se uređuju težine i mere ili odredbe propisa kojima se uređuju klasifikacija, pakovanje i obeležavanje opasnih supstanci i smeša.

Ovi podaci navode se na srpskom jeziku, a mogu biti navedeni i na više različitih jezika, u skladu sa zakonom.

Član 8

Aditiv koji je dozvoljen za korišćenje kao pomoćno sredstvo, ako se koristi samo kao pomoćno sredstvo u proizvodnji i nije sastojak hrane, ne navodi se u spisku sastojaka na deklaraciji hrane.

Posebni zahtevi za rastvarače za ekstrakciju - Uslovi korišćenja

Član 9

U proizvodnji hrane ili sastojaka hrane kao rastvarači za ekstrakciju mogu se koristiti isključivo supstance i materijali navedeni u Prilogu 1. ovog pravilnika, pod uslovima i kada je to potrebno, u granicama najvećih dozvoljenih količina ostataka navedenih u Prilogu 1. ovog pravilnika.

Rastvarači za ekstrakciju ili njihovi ostaci ne mogu biti razlog zabrane, ograničenja ili sprečavanje stavljanja na tržište hrane, u čijoj proizvodnji su korišćeni, ukoliko su oni u skladu sa zahtevima ovog pravilnika.

Voda, kojoj su dodate supstance za regulisanje kiselosti ili alkalnosti i drugi sastojci hrane koji imaju svojstva rastvarača, odobreni su kao rastvarači za ekstrakcije u proizvodnji hrane i sastojaka hrane.

Opšti i specifični kriterijumi čistoće rastvarača za ekstrakciju

Član 10

Rastvarači za ekstrakcije navedeni u Prilogu 1. ovog pravilnika ispunjavaju sledeće opšte i specifične kriterijume čistoće:

1) ne sadrže toksikološki opasnu količinu bilo kojeg elementa ili supstance;

2) ne sadrže više od 1 mg/kg arsena i 1 mg/kg olova, ako nisu posebno propisani kriterijumi čistoće;

3) ispunjavaju specifične kriterijume čistoće u skladu sa Prilogom 1. ovog pravilnika.

Prelazna odredba

Član 11

Subjekti u poslovanju pomoćnim sredstvima uskladiće svoje poslovanje sa odredbama ovog pravilnika najkasnije u roku od 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Prestanak važenja ranijeg propisa

Član 12

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za pomoćna sredstva u proizvodnji prehrambenih proizvoda ("Službeni list SRJ", broj 62/02).

Stupanje na snagu

Član 13

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Priloge 1-3, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 18/2022, možete pogledati OVDE