PRAVILNIKO USLOVIMA OBEZBEĐENJA I PRUŽANJA USLUGE LIČNI PRATILAC DETETA("Sl. list grada Čačka", br. 7/2017 i 2/2022) |
Ovim Pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi o pravu na ličnog pratioca deteta kome je potrebna dodatna podrška, uslovi koji moraju biti ispunjeni da bi jedno lice bilo angažovano kao lični pratilac, način finansiranja i kontrole rada ličnog pratioca i druga pitanja od značaja za realizovanje ove usluge socijalne zaštite.
Pravo na uslugu ličnog pratioca ima dete sa invaliditetom odnosno sa smetnjama u razvoju, kome je potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, pod uslovom da je uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu i to do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole.
Usluga ličnog pratioca dostupna je detetu pod uslovom da dete:
- ima identifikovanu potrebu za uslugom ličnog pratioca i iskaže volju za korišćenjem usluge (u ime lica koje se nalazi pod starateljskom zaštitom, staratelj mora iskazati volju);
- je uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu, do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole;
- da dete i roditelj /staratelj/ hranitelj sa kojim dete živi ima prebivalište na teritoriji grada Čačka.
Interresorna komisija grada Čačka (u daljem tekstu: IRK) identifikuje potrebu za uslugom ličnog pratioca i daje mišljenje o potrebi angažovanja ličnog pratioca detetu kojem je zbog zdravstvenih problema, telesnog invaliditeta, ili višestrukih i senzornih poteškoća, potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu.
Procena potreba deteta za pružanjem dodatne podrške vrši se po zahtevu roditelja, odnosno staratelja deteta i po službenoj dužnosti - na inicijativu obrazovne, zdravstvene ili ustanove socijalne zaštite, odnosno pružaoca usluga socijalne zaštite, uz saglasnost roditelja, odnosno staratelja deteta.
O pravu na uslugu ličnog pratioca detetu odlučuje Centar za socijalni rad grada Čačka donošenjem rešenja.
Protiv rešenja Centra za socijalni rad, stranka ima pravo na žalbu Gradskom veću grada Čačka, u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
Žalba se predaje prvostepenom organu, Centru za socijalni rad.
Roditelj, staratelj ili hranitelj deteta podnosi zahtev za ostvarivanje prava na pružanje usluge ličnog pratioca detetu/učeniku, Centru za socijalni rad grada Čačka.
Uz zahtev lice iz stava 1. ovog člana prilaže ličnu kartu na uvid ili fotokopiju lične karte karte roditelja, staratelja ili hranitelja.
Centar za socijalni rad je dužan da po službenoj dužnosti, u skladu sa zakonom, vrši uvid, pribavlja i obrađuje podatke o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, a koji su neophodni za odlučivanje o korišćenju usluge ličnog pratioca - činjenice upisane u matičnu knjigu rođenih za dete, mišljenje Interresorne komisije, kojim je identifikovana potreba za uslugom ličnog pratioca deteta i činjenice o prebivalištu deteta, roditelja, staratelja ili hranitelja.
Zahtev iz stava 1. ovog člana se podnosi na propisanom obrascu koji je sastavni deo ovog pravilnika.
Grad Čačak uslugu ličnog pratioca deteta obavlja preko Centra za pružanje usluga socijalne zaštite "Zračak" Čačak (u daljem tekstu: pružalac usluge).
Centar za socijalni rad grada Čačka zahtev za korišćenje usluge ličnog pratioca deteta i potrebnu dokumentaciju prosleđuje ovlašćenom pružaocu usluge radi utvrđivanja minimalnih funkcionalnih standarda za uslugu koji se odnose na prijem korisnika.
Pružalac usluge po izvršenoj prijemnoj proceni dostavlja Centru za socijalni rad predlog o pružanju usluge uz pisanu izjavu roditelja o izboru ličnog pratioca deteta sa spiska ličnih pratilaca angažovanih od strane pružaoca usluge.
O pravu na uslugu ličnog pratioca deteta Centar za socijalni rad odlučuje i na osnovu zahteva ustanove obrazovanja ili po službenoj dužnosti, pod uslovom da je identifikovana potreba.
Usluga ličnog pratioca deteta pruža se počev od datuma utvrđenom u predlogu ovlašćenog pružaoca usluge u vremenskom okviru određenom Individualnim planom podrške detetu.
Po isteku vremenskog okvira iz stava 1. ovog člana, a po dostavljenom Mišljenju Interresorne komisije, Centar za socijalni rad grada Čačka produžiće pravo korisniku.
Usluga ličnog pratioca deteta obezbeđuje se u trajanju do 40 časova nedeljno.
Usluga ličnog pratioca ne obezbeđuje se za vreme trajanja zimskog i letnjeg raspusta i državnih i verskih praznika.
II NORMATIVI I STANDARDI ZA UTVRĐIVANJE PRAVA NA IZBOR I ANGAŽOVANJE LIČNOG PRATIOCA DETETA
Usluga ličnog pratioca na području grada Čačka pruža se u skladu sa nacionalnom regulativom uz primenu standarda i drugih elemenata propisanih Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite.
(Brisan)
Roditelj/staratelj deteta kome je mišljenjem IRK predložena dodatna podrška angažovanjem pratioca za ličnu pomoć, bira ličnog pratioca sa spiska ličnih pratioca deteta pružaoca usluge.
Ispunjenost uslova za sticanje statusa ličnog pratioca, na osnovu podnete dokumentacije proveravaju pružalac usluge i koordinator IRK u ime grada, u skladu sa kriterijumima iz ovog pravilnika.
Lični pratilac deteta može biti lice koje ispunjava sledeće uslove:
1) da je državljanin Republike Srbije;
2) da ima prebivalište na teritoriji grada Čačka;
3) da ima najmanje četvrti stepen stručne spreme;
4) da ima završenu obuku po akreditovanom programu za pružanje usluge ličnog pratioca;
5) da se protiv njega ne vodi istraga, krivični postupak, ili da nije osuđivano lice za krivična dela za koja je predviđena kazna zatvora od najmanje šest meseci;
6) da se protiv njega ne vodi istraga, krivični postupak ili da nije osuđivano lice za dela koje ga čine nepodobnim za rad sa decom, ili boravak u dečijem okruženju;
7) da ima lekarsko uverenje o psihičkoj, fizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti za rad sa decom;
8) da nije član porodičnog domaćinstva u kome živi korisnik, srodnik u pravoj liniji kao ni brat i sestra, odnosno brat i sestra po ocu ili majci korisnika.
Stručni radnik mora da ispunjava pored uslova iz stava 1 tačka 1, 2, 5, 6 i 7 sledeće uslove:
1) ima završene osnovne strukovne studije, ili osnovne akademske studije ili studije drugog stepena iz: socijalnog rada ili psihologije, ili pedagogije, ili defektologije ili specijalne pedagogije;
2) ima sertifikat o uspešno završenoj obuci po akreditovanom programu za rad sa decom sa sa invaliditetom odnosno sa smetnjama u razvoju,
3) ima licencu za obavljanje osnovnih poslova u socijalnoj zaštiti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje socijalna zaštita.
III PRAVA I OBAVEZE PRUŽAOCA USLUGE
Roditelj/staratelj deteta kome je mišljenjem IRK predložena dodatna podrška angažovanjem pratioca za ličnu pomoć, bira ličnog pratioca sa spiska ličnih pratilaca deteta pružaoca usluge davanjem pisane izjave.
Ispunjenost uslova za sticanje statusa ličnog pratioca, na osnovu podnete dokumentacije proveravaju pružalac usluge i koordinator IRK u ime grada, u skladu sa kriterijumima iz ovog pravilnika.
Pružalac usluge, odnosno realizator programskih aktivnosti ima najmanje jednog stručnog radnika.
Neposrednu uslugu ličnog pratioca pruža saradnik - lični pratilac.
Stručni radnik i saradnik-lični pratilac moraju imati završenu obuku po akreditovanom programu.
Pružalac usluge učestvuje u odabiru i zadužen je za radno angažovanje ličnih pratilaca i stručnog radnika.
Pružalac usluge zaključuje ugovor o radnom angažovanju sa ličnim pratiocem i stručnim radnikom kojim se bliže definišu međusobna prava, obaveze i odgovornosti.
Za angažovane lične pratioce, pružalac usluge organizuje internu osnovnu obuku (individualnu ili grupnu) i obezbeđuje potreban materijal i literaturu.
Pružalac usluge zaključuje ugovor sa roditeljem/starateljem deteta kome je potreban lični pratilac za vreme za koje je zaključen ugovor između Grada i pružaoca usluge.
Ugovorom se definišu prava, obaveze i odgovornosti svih učesnika, a ovaj ugovor naročito sadrži: broj Mišljenja IRK, broj Rešenja Centra za socijalni rad kojim se priznaje pravo na ličnog pratioca detetu, principe na kojima se zasniva ova vrsta dodatne podrške, obaveze i odgovornosti ličnog pratioca, pružaoca usluge i roditelja/staratelja ili hranitelja, kao i nivo i intenzitet podrške koji lični pratilac obezbeđuje.
Pružalac usluge pisanim putem obaveštava predškolsku ustanovu/školu da će dete imati ličnog pratioca.
U obaveštenju se navodi ime i prezime deteta, ime i prezime pratioca, trajanje i dinamika podrške, kao i ostale važne informacije.
U skladu sa odredbom iz člana 77. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i člana 8. Pravilnika o bližim uputstvima za utvrđivanje prava na individualni obrazovni plan, njegovu primenu i vrednovanje, ukoliko se za dete izrađuje individualni obrazovni plan (IOP), lični pratilac po potrebi postaje član tima za dodatnu podršku, o čemu obaveštava pružaoca usluge.
Pružalac usluge ima obavezu vođenja neophodne evidencije i dokumentacije, kompletnog administriranja dodatne podrške kroz angažovanje ličnog pratioca, kao i pružanje stručne, tehničke i svake druge vrste podrške i pomoći ličnim pratiocima i roditeljima/starateljima deteta u skladu sa propisima.
Pružalac usluge ima obavezu da izveštava Centar za socijalni rad grada Čačka i Gradsku upravu za društvene delatnosti o ugovorima koji su zaključeni na osnovu rešenja Centra za socijalni rad kojim se priznaje pravo na ovu uslugu za svako dete pojedinačno, kao i o načinu na koji se usluga realizuje.
Pružalac usluge izveštava Gradsko veće kvartalno o pruženim uslugama, koja uključuje ispitivanje zadovoljstva korisnika, odnosno njihovih zastupnika pisanim putem.
IV PRAVA I OBAVEZE LIČNOG PRATIOCA
Usluga ličnog pratioca obavlja se po individualnom planu podrške koje stručno lice pružaoca usluge u saradnji sa roditeljima, starateljem, izabranim lekarom deteta, dgovornim licem, stručnim službama predškolske ustanove/škole i vaspitačem, učiteljem, odeljenskim starešinom, a u skladu sa Mišljenjem IRK, sačini pojedinačno za svako dete kome je ovaj vid podrške dat.
Aktivnosti ličnog pratioca deteta, planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, što uključuje:
1) pomoć kod kuće u oblačenju, održavanju lične higijene (umivanje, češljanje, pranje zuba), pri hranjenju (priprema i serviranje lakših obroka, hranjenje ili pomoć u korišćenju pribora i sl.), pripremu knjiga i opreme za vrtić odnosno školu;
2) pomoć u zajednici, što uključuje:
(1) pomoć u korišćenju gradskog prevoza (ulazak i izlazak iz sredstava prevoza, kupovina karte i sl.),
(2) pomoć u kretanju (orijentacija u prostoru ukoliko je dete sa oštećenjem vida, guranje kolica ili korišćenje drugih pomagala i sl.),
(3) odlazak na igrališta odnosno mesta za provođenje slobodnog vremena (podrška u igri, podrška i posredovanje u komunikaciji i sl.), uključujući kulturne ili sportske aktivnosti i druge servise podrške.
Roditelj/staratelj svojeručnim potpisom daje saglasnost na individualni plan podrške.
Nadzor nad radom ličnog pratioca vrši stručni radnik pružaoca usluge.
Individualni plan podrške je obavezni dokument koji prati Mišljenje IRK i rešenje Centra za socijalni rad, i mora da sadrži:
- opšte podatke o detetu/učeniku;
- podatke o zdravstvenom statusu deteta/učenika;
- podatke o sposobnostima deteta/učenika;
- podatke o socijalnoj komunikaciji deteta/učenika;
- podatke o ponašanju deteta/učenika;
- procenu potreba deteta/učenika;
- vrstu usluge, sadržaj usluge, trajanje usluge u toku dana;
- ime i prezime ličnog pratioca deteta/učenika;
- učestalost i način izveštavanja ličnog pratioca o pruženim uslugama;
- cilj koji se želi postići, i vremenski okvir pružanja podrške;
- rok trajanja individualnog podrške, i potreba za korigovanjem individualnog plana podrške,
- saglasnost roditelja/ staratelja vezanu za individualni plan podrške.
Pored obaveznih podataka, pružalac usluge u individualni plan podrške može da unese i druge podatke za koje smatra da su od značaja za praćenje i unapređenje podrške detetu/učeniku, i o svemu obaveštava koordinatora IRK.
Usluga ličnog pratioca se obavlja uz sva poštovanja i uvažavanja ličnosti deteta/učenika uz strogu zabranu bilo kog vida nasilja ili diskriminacije, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti, psihičkog ili fizičkog invaliditeta, i strogu zabranu dovođenja deteta/učenika u ponižavajući položaj.
Prilikom pružanja usluge, lični pratilac će se rukovoditi i postupati u skladu sa sledećim principima:
- individualizovana podrška;
- poštovanje prava deteta/učenika;
- poštovanje porodičnih opredeljenja i stilova života;
- saradnja sa porodicom i drugim akterima u detetovom/učenikovom životu;
- poštovanje privatnosti deteta/učenika i porodice;
- bezbednosti i sigurnosti deteta/učenika.
Lični pratilac je dužan da poštuje sva propisana pravila ponašanja i kretanja unutar predškolske ustanove/škole.
Lični pratilac nema pravo prisustva u sobi/učionici tokom izvođenja vaspitno-obrazovnog rada, sem na isključivi poziv vaspitača, učitelja, nastavnika.
Lični pratilac deteta nema pravo mešanja u vaspitno-obrazovni rad, davanja sugestija, ili primedbi vaspitaču/nastavniku, stručnom saradniku direktno, ali ima obavezu da o eventualnim propustima ili problemima obavesti roditelja deteta, pružaoca usluge i/ili koordinatora IRK odmah, ili u što kraćem roku.
Lični pratilac je dužan da poštuje ličnost, telesni integritet i bezbednost sve dece u predškolskoj ustanovi/školi u kojoj mu je dozvoljen pristup i kretanje u svojstvu ličnog pratioca.
Lični pratilac je dužan da odmah obvesti obavesti direktora, psihologa ili pedagoga predškolske ustanove/škole, roditelja deteta/učenika, pružaoca usluge i koordinatora IRK ako primeti da se bilo kakav vid diskriminacije, ili nasilja primenjuje nad detetom.
Lični pratilac svakodnevno vodi evidenciju o broju sati u kojima je angažovan na propisanom obrascu.
Roditelj/staratelj deteta ličnim potpisom potvrđuje tačnost unešenih podataka na propisanom obrascu za svaki dan angažovanja ponaosob.
U slučaju da ne postoji uredno popunjeno obrazac ili overa istog potpisom roditelja/staratelja smatraće se da taj dan u mesecu, ili mesec lični pratilac nije bio angažovan.
Obračun za izvršenu uslugu vrši pružaoc usluge na osnovu uredno popunjenog obrasca iz stava 1. ovog člana popunjenog i potpisanog od strane ličnog pratioca i lica iz stava 2. ovog člana najkasnije do 5. u tekućem za prethodni mesec.
V PRESTANAK PRAVA I OBAVEZE LIČNOG PRATIOCA
Prava i obaveze ličnog pratioca prestaju:
- donošenjem novog, izmenjenog mišljenja IRK, i rešenja Centra za socijalni rad kojim se konstatuje prestanak potrebe za angažovanjem ličnog pratioca;
- istekom roka na koji je ugovor sa pružaocem usluga zaključen;
- raskidom ugovora sa pružaocem usluga, i
- drugim slučajevima u skladu sa zakonom.
Prava i obaveze ličnog pratioca mogu prestati i pre isteka roka na koji je ugovor sa pružaocem zaključen i to u slučajevima:
- pismeno izjavljene volje ličnog pratioca ili roditelja/staratelja;
- narušenog poverenja i ličnog odnosa između ličnog pratioca i deteta/učenika, ili ličnog pratioca i roditelja/staratelja deteta;
- nepružanja ili odbijanja pružanja usluge ili dela usluge predviđenih individualnim planom podrške;
- nasilnog ili neprimerenog ponašanja ličnog pratioca prema detetu/učeniku, drugoj deci, zaposlenima u vaspitno-obrazovnim ustanovama ili trećim licima;
- zanemarivanja potreba deteta, neprosleđivanja ili prikrivanja informacija, činjeničnog stanja, izmenjenih okolnosti roditelju/staratelju, pružaocu usluge ili koordinatoru IRK;
- zloupotrebe lekova, alkohola i drugih opojnih sredstava;
- nepolaganju ili izbegavanju polaganja akreditovanog programa;
- uništavanja, otuđivanja i nesavesnog odnosa prema imovini deteta/učenika, njegovih roditelja ili ustanove koju dete/učenik pohađa ili u kojoj boravi u prisustvu ličnog pratioca;
- raspirivanja nacionalne, verske, polne, političke ili druge vrste mržnje i netrpeljivosti;
- pokretanja istrage ili postupka protiv ličnog pratioca za dela koje ga čine nepodobnim za rad sa decom, ili boravku u dečijem okruženju;
- i drugih opravdanih razloga po oceni pružaoca usluge ili koordinatora IRK.
Po podnetom zahtevu za prestanak prava na svojstvo ličnog pratioca odlučuje Centar za socijalni rad, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.
U slučaju da do prestanka svojstva ličnog pratioca dolazi iz razloga st. 1. tačaka 3-10. ovog člana, Centar za socijalni rad i pružalac usluge su dužni da o tome vodi službenu evidenciju, i da o ovim razlozima raskida ugovora obavezno obaveste Gradsku upravu za društvene delatnosti i IRK, kako bi se takvom licu onemogućilo ponovno imenovanje za ličnog pratioca, u nekom drugom slučaju.
VI PRAVA I OBAVEZE ODGOVORNOG LICA OBRAZOVNE USTANOVE
Odgovorno lice predškolske ustanove/škole - direktor ima pravo;
- da na osnovu Mišljenja IRK, pokrene inicijativu za imenovanje ličnog pratioca za svako dete/učenika koje je na vaspitno-obrazovnom radu u predškolskoj ustanovi/školi;
- da učestvuje u izradi individualnog plana za svako dete kojem je ovaj vid podrške dat, a koje je na obrazovno-vaspitnom radu u ustanovi/školi u kojoj je on odgovorno lice;
- da nadgleda sprovođenje i realizaciju ovog vida podrške;
- da daje sugestije i smernice kako bi se ovaj vid podrške poboljšao u svakom pojedinačnom slučaju;
- da uskrati pravo ulaska i kretanja ličnog pratioca u krugu ustanove/škole u slučaju grubog kršenja pravila ponašanja i kretanja ličnog pratioca, do okončanja procene nadležnih državnih organa, ili zajedničke ocene sa koordinatorom IRK i pružaocem usluge za prekršaje i dela koje se ne gone po službenoj dužnosti.
Odgovorno lice predškolske ustanove/škole- direktor je u obavezi da:
- omogući pristup ličnom pratiocu deteta prostorijama ustanove/škole;
- da upozna ličnog pratioca deteta sa donetim pravilima ponašanja u predškolskoj ustanovi/školi;
- da obavesti kolektiv i lica angažovana na poslovima obezbeđenja predškolske ustanove/škole o imenovanju ličnog pratioca, i pravilima njegovog boravka i kretanja u predškolskoj ustanovi/školi;
- da u saradnji sa zaposlenima škole prati poštovanje pravila ponašanja ličnog pratioca deteta, njegov odnos prema detetu, i svim licima unutar prostora predškolske ustanove/škole, i da o bilo kakvim nepravilnostima odmah, ili najkasnije prvog narednog radnog dana obavesti pružaoca usluge i koordinatora IRK;
- da jednom u tri meseca obavesti pružaoca usluge i koordinatora IRK o postignutim rezultatima podrške, i da eventualne sugestije kako bi se ovaj vid podrške poboljšao u svakom konkretnom slučaju.
Usluga ličnog pratioca se finansira iz sredstava budžeta grada Čačka u skladu sa odlukom o budžetu grada Čačka.
Ovaj pravilnik biće objavljen u "Službenom listu grada Čačka" i stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja.
U skladu sa Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite ("Službeni glasnik RS", br. 42/2013 od 14.5.2013. godine) podnosim
ZAHTEV
ZA PRUŽANJE USLUGE LIČNOG PRATIOCA DETETA
1. PODACI O PODNOSIOCU ZAHTEVA
Ime i prezime roditelja, staratelja ili hranitelja: |
_______________________________________________________ |
JMBG: |
_______________________________________________________ |
Adresa: |
_______________________________________________________ |
Kontakt telefon, e-mail: |
_______________________________________________________ |
Ime i prezime deteta/učenika: _______________________________________________________
JMBG: _______________________________________________________________
Mesto rođenja ________________________________________________________
Adresa: ______________________________________________________________
Predškolska ustanova /škola: _____________________________________________
Mišljenje IRK broj i datum ________________________________________________
Centar za socijalni rad je dužan da po službenoj dužnosti, u skladu sa zakonom, vrši uvid, pribavlja i obrađuje podatke o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, a koji su neophodni za odlučivanje o korišćenju usluge ličnog pratioca - činjenicama upisanim u matične knjige rođenih za dete, evidencije o prebivalištu za dete/učenika i roditelja/ staratelja / hranitelja, evidencije predškolske ustanove/škole da je dete uključeno u vaspitno obrazovnu ustanovu odnosno školu i mišljenje Interresorne komisije grada Čačka.
Podnosilac zahteva može na osnovu posebne izjave dostaviti:
- izvod iz matične knjige rođenih za dete,
- mišljenje Interresorne komisije, kojim je identifikovana potreba za uslugom ličnog pratioca deteta,
- potvrda o prebivalištu za dete,
- fotokopija lične karte roditelja, staratelja ili hranitelja,
- potvrda predškolske ustanove/škole da je dete uključeno u vaspitno obrazovnu ustanovu odnosno školu.
_______________________________________________________________________________________
|
|
Podnosilac zahteva: |
Mesto: __________________ |
|
________________________ |
Datum:__________________ |
|
(potpis) |
|
|
Broj lične karte: _______________________ |