PROGRAMSUFINANSIRANJA ENERGETSKE SANACIJE STAMBENIH ZGRADA, PORODIČNIH KUĆA I STANOVA KOJE SPROVODI GRAD VRANJE U 2022. GODINI("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 4/2022) |
Strategijom razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine ("Službeni glasnik RS", broj 101/15), energetska efikasnost i veće korišćenje obnovljivih izvora energije svrstani su među prioritete.
Unapređenje energetske efikasnosti kako u sektorima proizvodnje tako i u sektorima potrošnje energije prepoznato je kao jedan od ključnih elemenata energetske politike Republike Srbije, s obzirom da doprinosi sigurnosti snabdevanja energijom, smanjenju potrošnje energije u privatnom i komercijalnom sektoru, povećanju konkurentnosti industrije i povećanju standarda građana, odnosno doprinosi smanjenju uvozne zavisnosti i smanjenju negativnih efekata sektora energetike na životnu sredinu, a naročito emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte.
Zakonodavno-pravni okvir za uređivanje efikasnog korišćenja energije u Republici Srbiji uspostavljen je usvajanjem Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije ("Službeni glasnik RS", broj 40/21)- u daljem tekstu: Zakon), Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US, 24/11, 121/12, 42/13 - US, 50/13 - US, 98/13 - US, 132/14, 145/14, 83/18, 31/19, 37/19 - dr. zakon i 9/20), Pravilnika o bližim uslovima za raspodelu i korišćenje sredstava za primenu mera energetske efikasnosti ("Službeni glasnik RS", broj 12/22 - u daljem tekstu: Pravilnik), Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada ("Službeni glasnik RS", broj 61/11) i Pravilnika o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada ("Službeni glasnik RS", br. 69/12 i 44/18 - dr. zakon).
Zakonom je predviđeno finansiranje ili sufinansiranje projekata, programa i aktivnosti koje za cilj imaju efikasnije korišćenje energije.
Planom razvoja grada Vranja 2021-2030, je poseban akcenat stavljen na unapređenje energetske efikasnosti i održivo korišćenje obnovljivih izvora energije, zaštita i poboljšanje životne sredine.
Grad Vranje je 2018. godine doneo Odluku o bespovratnom sufinansiranju aktivnosti investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrada postupku dodele sredstava, procentu učešća i uslovima pod kojim grad Vranje učestvuje u finansiranju aktivnosti održavanja ("Službeni glasnik grada Vranja", broj: 28/2018). Odlukom je predviđeno da u skladu sa raspoloživim sredstvima obezbeđenim u budžetu grada Vranja mogu se finansirati sledeće aktivnosti investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrade i to između ostalog unapređenje energetskih svojstava zgrade radi smanjenja negativnih uticaja na životnu sredinu (usled neracionalne potrošnje i emisije štetnih gasova);
Ovim programom određuju se ciljevi programa, mere energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova koje će biti finansirane, način finansiranja i nosioci programa.
II CILJEVI PROGRAMA FINANSIRANJA ENERGETSKE SANACIJE STAMBENIH OBJEKATA U 2022. GODINI
Osnovni cilj Programa finansiranja energetske sanacije stambenih objekata u 2022. godini (u daljem tekstu: Program) je finansijska podrška merama i mehanizmima unapređenja energetske efikasnosti predviđenih Zakonom, Planom razvoja grada Vranja 2021-2030 i Programom energetske efikasnosti grada Vranja 2021-2024.
Ciljevi programa su u skladu sa ciljevima i intervencijama predviđenim Planom razvoja grada Vranja 2021-2030.
Plan razvoja grada Vranja 2021-2030, definiše kao poseban cilj: Unaprediti energetsku efikasnost i održivo korišćenje obnovljivih izvora energije, omogućiti zaštitu i poboljšanje životne sredine.
Planom razvoja grada Vranja 2021-2030, kao posebna mera definiše se: Razvoj infrastrukture, modernizacija i unapređenje sistema za poboljšanje energetske efikasnosti i intenzivnije korišćenje potencijala obnovljivih izvora energije, razvoj sistema zaštite životne sredine.
Programom energetske efikasnosti grada Vranja 2021-2024, kroz Poglavlje 6.: Analiza energetskog stanja u gradu Vranju planirana je tačka 6.7 Druge mere koje se planiraju u smislu efikasnog korišćenja energije: Program energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova.
U poglavlju 13. Prilozi, Prilog 1. definisani su raspoloživi potencijali obnovljivih izvora energije na teritoriji grada Vranja.
Programom treba da budu postignuti sledeći posebni ciljevi:
1) ostvarivanje uštede energije i njeno racionalno korišćenje primenom proverenih savremenih tehnologija i proizvoda čije je korišćenje ekonomski opravdano;
2) korišćenje obnovljivih izvora energije za sopstvene potrebe;
3) uposlenost privrednih subjekata;
4) zaštita životne sredine kroz smanjene emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte (GHG gasovi);
5) povećanje javne svesti o značaju energetske efikasnosti.
Mere i Intervenije predviđene ovim programom su u skladu i sa razvojnim aktivnostima ministarstva i Programom finansiranja aktivnosti i mera unapređenja energetske efikasnosti u 2022. godini ("Službeni glasnik RS", broj 10/22).
Nosilac Programa je grad Vranje.
IV FINANSIRANJE MERA ENERGETSKE SANACIJE STAMBENIH OBJEKATA
U skladu sa raspoloživim sredstvima obezbeđenim u budžetu grada Vranja mogu se finansirati sledeće aktivnosti na energetskoj sanaciji stambenih objekata:
1) unapređenje termičkog omotača putem:
(1) zamena spoljnih prozora i vrata i drugih transparentnih elemenata termičkog omotača. Ova mera obuhvata i prateću opremu za prozore/vrata, kao što su okapnice, prozorske daske, roletne, kapci i dr, kao i prateće građevinske radove na demontaži i pravilnoj montaži prozora/vrata, kao što je demontaža starih prozora/vrata i odvoz na deponiju, pravilna montaža prozora, obrada oko prozora/vrata gips-karton pločama, gletovanje, obrada ivica i krečenje oko prozora/vrata sa unutrašnje strane zida,
(2) postavljanje termičke izolacije zidova, tavanica iznad otvorenih prolaza, zidova, podova na tlu i ostalih delova termičkog omotača prema negrejanom prostoru,
(3) postavljanje termičke izolacije ispod krovnog pokrivača. Ova mera može obuhvatiti, u slučaju da je oštećen krovni pokrivač i hidroizolacioni krovni sistem, građevinske radove na zameni hidroizolacije i drugih slojeva krovnog pokrivača, kao i limarske radove, ali ne i radove na zameni konstruktivnih elemenata krova;
2) unapređenje termotehničkih sistema zgrade putem zamene sistema ili dela sistema efikasnijim sistemom putem:
(1) zamena postojećeg grejača prostora (kotao ili peć) efikasnijim,
(2) zamena postojeće ili ugradnja nove cevne mreže, grejnih tela-radijatora i pratećeg pribora,
(3) ugradnja toplotnih pumpi (grejač prostora ili kombinovani grejač),
(4) ugradnja elektronski regulisanih cirkulacionih pumpi,
(5) opremanje sistema grejanja uređajima za regulaciju i merenje predate količine toplote objektu (kalorimetri, delitelji toplote, balans ventili),
3) ugradnja solarnih kolektora u instalaciju za centralnu pripremu potrošne tople vode,
4) ugradnja solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe, ugradnje dvosmernog mernog uređaja za merenje predate i primljene električne energije i izrada neophodne tehničke dokumentacije i izveštaja izvođača radova na ugradnji solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije koji su u skladu sa zakonom neophodni prilikom priključenja na distributivni sistem, neophodno je da obuhvati celokupnu navedenu opremu, radove, usluge, dokumentaciju i izveštaje.
Za realizaciju ovog programa koriste se sredstva podsticaja za energetsku sanaciju stambenih objekata koja su obezbeđena na osnovu Odluke o budžetu grada Vranja za 2022. godinu ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 34/21).
U toku 2022. godine je raspisan javni poziv za JLS Ministarstva rudarstva i energetike.
U toku 2022. godine biće raspisan javni poziv za privredne subjekte i domaćinstva za sufinansiranje projekata energetske sanacije stambenih objekata. Realizaciju ova dva javna poziva će sprovesti grad Vranje i njegove stručne službe. Finansiranje projekata vršiće se u skladu sa Pravilnikom, kojim će jasno biti definisani uslovi prijave i realizacije konkursa.
VI AKTIVNOSTI GRADA VRANJA NA SUFINANSIRANJU MERA ENERGETSKE EFIKASNOSTI
U prethodnom periodu je grad Vranje u skladu sa Odluku o bespovratnom sufinansiranju aktivnosti investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrada postupku dodele sredstava, procentu učešća i uslovima pod kojim grad Vranje učestvuje u finansiranju aktivnosti održavanja ("Službeni glasnik grada Vranja", broj: 28/2018) sufinansirao rekonstrukciju krovnog pokrivača na stambenoj zgradi, koja je uključivala mere energetske sanacije krovnog pokrivača.
U 2021. godini je uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike uspešno sproveden Program energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova, sa merama: zamena stolarije, zamena postojećeg grejača prostora (kotao ili peć) efikasnijim i ugradnja solarnih kolektora u instalaciju za centralnu pripremu potrošne tople vode.
U toku je realizacija programa energetske sanacije porodičnih kuća ugradnjom solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.
Program objaviti u Službenom glasniku grada Vranja.
Redakcija je zadržala numeraciju odeljaka kako je objavljena u "Sl. glasniku Grada Vranja", br. 4/2022.