PRAVILNIK
O RADU I FUNKCIONISANJU PRIHVATILIŠTA ZA ŽIVOTINJE NA TERITORIJI GRADA PANČEVA

("Sl. list grada Pančeva", br. 7/2022)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se proces hvatanja, držanja i postupanja prema životinjama.

Posao hvatanja i zbrinjavanja napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Pančeva, obavlja se na human, siguran i efikasan način, pri čemu se vodi računa o najmanjem stepenu osećaja bola, patnje, straha i stresa kod životinja.

Delatnost hvatanja, prevoza, zbrinjavanja i smeštaja napuštenih i izgubljenih životinja na teritoriji grada Pančeva vrši Javno komunalno preduzeće "Higijena" Pančevo (u daljem tekstu: JKP "Higijena" Pančevo) RJ "Zoohigijena" (u daljem tekstu: Zoohigijena), a na području naseljenih mesta grada Pančeva komunalnu delatnost vrši JKP "Higijena" Pančevo u saradnji sa javnim komunalnim preduzećima naseljenih mesta Banatski Brestovac, Banatsko Novo Selo, Glogonj, Dolovo, Jabuka, Kačarevo, Omoljica, Starčevo i Mesnom zajednicom Ivanovo.

O hvatanju pasa i mačaka, nadležni organi i Zoohigijena dužni su da redovno obaveštavaju javnost i da vode urednu evidenciju o uhvaćenim životinjama, na osnovu Zakona o dobrobiti životinja (u daljem tekstu: Zakon), Zakona o veterinarstvu i podzakonskih akata.

II HVATANJE PASA I MAČAKA

Član 2

Zaposleni koji vrše poslove hvatanja moraju biti obučeni i opremljeni za ovaj posao.

Pre samog hvatanja neophodno je izvršiti procenu situacije i moguće reakcije životinje na samu akciju, shodno čemu je potrebno izvršiti posmatranje psa ili mačke, proceniti njegovo stanje, pretpostaviti moguću reakciju ili eventualni napad, pravac kretanja i sl. Prilikom ove procene situacije, zaposleni koji vrše poslove hvatanja mora biti smiren, pažljiv i opušten i na taj način mora prići psu ili mački, lagano se približavajući i saginjući.

Obraćanje psu se obavlja umerenim i tihim glasom, nikad direktno ispred glave psa, već nekoliko koraka sa bočne strane i ukoliko pas preteći reaguje treba zastati, a zatim ponovo smirenim glasom nastaviti sa obraćanjem životinji.

Ukoliko je to moguće, psa bi trebalo primamiti hranom ili dozivanjem ili bi ga trebalo na ovaj način navesti da uđe u ograđeni prostor.

U slučaju da se pas približava, zaposleni koji vrše poslove hvatanja mora ostati miran i mora prihvatiti kontakt i polako pokušati da ga prihvati ili da mu stavi povodnik - odnosno specijalnu omču za hvatanje.

U slučaju da pas pokuša da pobegne poželjno je da zaposleni koji vrše poslove hvatanja ostane miran i nikako da ne trči, viče i pokušava da nasilno uhvati životinju, već da prati njeno kretanje i strpljivo ponoviti postupak hvatanja.

Zabranjeno je hvatanje pasa samo omčom ili sajlom, kao i podizanje i nošenje životinje ukoliko je uhvaćena sajlom ili omčom, koja mu se nalazi oko vrata ili nekog drugog dela tela.

U slučaju hvatanja ovim sredstvima, a ukoliko pas reaguje agresivno, potrebno je životinji prići i staviti joj korpu oko njuške i čeljusti dok se nalazi na sajli ili omči, kako ne bi mogla da nanese povredu zaposlenom koji vrše poslove hvatanja i nakon toga je smestiti u kavez koji se mora nalaziti van vozila.

Nakon hvatanja i smeštaja životinje, kavez se stavlja u transportno vozilo. Ukoliko je kavez fiksiran u vozilu, životinja se mora oprezno podići rukama i smestiti u kavez.

III OPREMA ZA HVATANJE PASA I MAČAKA

Član 3

Zaposleni koji vrše poslove hvatanja i zbrinjavanja napuštenih životinja moraju nositi odgovarajuću odeću i obuću, a u skladu sa poslovima radnog mesta za koji su angažovani.

Zoohigijena redovno obezbeđuje i stara se o higijensko-tehničkim sredstvima i zaštitnoj opremi, odeći i obući radnika, u skladu sa propisima o bezbednosti i zdravlju na radu i drugim pozitivnim propisima i opštim aktima.

Opis i izgled opreme nalazi se u Prilogu 1, koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Član 4

Za humano i bezbedno hvatanje pasa i mačaka lutalica mogu se koristiti sledeća sredstva i oprema:

Sajle za pse sa pokretnom omčom (sajla mora biti obložena gumom ili sličnim materijalom, kako bi hvatanje bilo što bezbolnije).

Poluga sa pokretnom omčom (omča mora biti obložena gumom ili sličnim materijalom ili mora biti napravljena od istog) - za hvatanje agresivnijih pasa.

Kaiš i povodnik (za hvatanje mirnijih pasa).

Meredov - mreža (za hvatanje manjih i agresivnih pasa).

Dugačka mreža (za hvatanje pasa koji su agresivni, a koji se nalaze u ograđenom prostoru).

Kavezi - zamke sa oprugom koja zatvara vrata kaveza.

Korpe i oprema za fiksiranje čeljusti.

Farmaceutska sredstva (za hvatanje pasa koji se ne mogu uhvatiti jednom od uobičajenih metoda).

Prilikom hvatanja životinja sajlama ili omčom, mora se voditi računa da se vrat psa ne stegne jako i da ne dođe do gušenja životinje. Pri korišćenju farmaceutskih sredstava mora se voditi računa o doziranju, a ova sredstva može propisati samo veterinar i to na osnovu uvida u izgled napuštene životinje na terenu.

Za hvatanje nepoverljivih i uplašenih mačaka poželjno je koristiti kaveze - zamke sa sistemom kojim se nakon ulaska mačke vrata kaveza mogu zatvoriti, automatski ili pomoću kanapa.

IV PREVOZ UHVAĆENIH ŽIVOTINJA

Član 5

Za prevoz uhvaćenih životinja se koristi transportno vozilo koje mora biti prilagođeno nameni i na odgovarajući način opremljeno.

Transportno vozilo mora imati dobru ventilaciju, mora da pruži zaštitu uhvaćenim životinjama od spoljašnjih uticaja i mora se redovno čistiti i dezinfikovati.

Ukoliko se vrši prevoz bolesnih životinja ili onih za koje se osnovano sumnja da su bolesne, potrebno je, deo transportnog vozila i kavez u kome se nalazi životinja, odmah po završetku transporta oprati i dezinfikovati adekvatnim sredstvom.

Kavezi koji se nalaze u transportnom vozilu i u koje se smeštaju uhvaćene životinje, trebalo bi da budu pokretni, kako bi se životinje lakše smeštale u njih, odnosno kako bi se izbeglo dizanje životinja i njihovo smeštanje u fiksirane kaveze u vozilu, odnosno kako bi se izbeglo njihovo povređivanje do kojeg može doći ukoliko se životinje dižu i smeštaju u kavez dok su na sajli za hvatanje. Potrebno je obezbediti da kavezi u vozilu budu fiksirani nakon smeštanja, da bi se izbeglo njihovo pomeranje tokom vožnje.

Član 6

Prateći opremu u transportnom vozilu čine:

• Kaiševi, povodnici

• Hvataljke za pse/mačke

• Kavezi/zamke za pse i mačke

• Transportni kavezi za pse/mačke

• Korpe za njušku

• Zaštitne korpe za čeljusti

• Hrana i voda za pse i mačke

• Izvor ventilacije i grejanja

• Izvor svetlosti u transportnom sredstvu

• Prva pomoć za životinje

• Prva pomoć za zaposlene

Član 7

Smeštanje pasa u transportno vozilo vrši se tako što se mirni psi smeštaju u pozadinu, a agresivni psi u prednji deo vozila.

Broj pasa u kavezima mora biti usklađen sa veličinom i temperamentom psa, odnosno u skladu sa njegovim ponašanjem. Ukoliko se vrši hvatanje i transport većeg ili agresivnog psa, on mora biti smešten u poseban, veći kavez u kojem ne može da se povredi ili da povredi druge životinje.

Izvođenje pasa iz vozila se obavlja u prihvatilištu uz posebne mere sa agresivnim psima i životinjama koje su tretirane farmaceutskim sredstvima, kao i onim koje su u lošem zdravstvenom ili fizičkom stanju.

V PRIHVATANJE I TRETMAN ŽIVOTINJA U PRIHVATILIŠTU

Član 8

Uhvaćeni psi i mačke se dopremaju u prihvatilište i smeštaju u bokseve, gde se odmah, a najkasnije posle 3 dana vrši trijažni pregled. U ovom periodu se daje mogućnost vlasnicima da pronađu i preuzmu svoje izgubljene životinje.

Životinje se mogu zadržati u karantinu do 14 dana - ukoliko to odredi nadležni organ veterinarske inspekcije. Životinje koje prođu trijažni pregled se moraju držati u prihvatilištu onoliko dugo koliko to propisuje zakon i podzakonski akti.

Član 9

Nakon perioda od najduže 3 (tri) radna dana koje životinja provede u prihvatilištu, obavlja se trijažni pregled pasa i mačaka od strane veterinara. Ovaj postupak podrazumeva zdravstveni pregled i procenu veterinara, svrstavanje životinje u jednu od grupa, odnosno određivanje daljeg postupanja u skladu sa Programom kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Pančeva (u daljem tekstu: Program) i to:

1. vraćanje vlasnicima

2. udomljavanje (kod pojedinaca ili u azile)

3. sterilizacija

4. lečenje i smeštanje u prihvatilište

5. puštanje na prvobitna staništa - uz prethodnu sterilizaciju, vakcinaciju i obeležavanje

6. eutanazija, u skladu sa Zakonom.

Član 10

Vraćanje vlasnicima ili udomljavanje vrši se uz prethodno popunjavanje obrasca za preuzimanje psa ili mačke. Vlasnici su dužni da u skladu sa Zakonom dokažu da je životinja u njihovom vlasništvu i da to potkrepe sa što više dokaza koji će se čuvati u dokumentaciji Zoohigijene. Potencijalnim vlasnicima se ukazuje na njihove obaveze i njihovu odgovornost kao držalaca životinja. Udomljene životinje moraju biti obeležene i vakcinisane (ukoliko već nisu), a novim vlasnicima treba udomljavati isključivo sterilisane životinje.

Sterilizaciju vrši veterinar specijalista ili veterinar koji je obučen za izvršavanje ovog hirurškog zahvata, a u skladu sa Zakonom i na osnovu ugovora sklopljenog u skladu sa važećim zakonskim propisima. Sterilizacija se vrši prema programu sterilizacije u skladu sa Programom.

Vraćanje pasa i mačaka na prvobitna staništa se vrši u skladu sa Programom nakon što su životinje prošle kroz proces trijaže, vakcinacije, obeležavanja i sterilizacije.

Humano uspavljivanje odnosno eutanaziju obavlja veterinar u skladu sa postojećim zakonom i procedurama.

Postupak eutanazije može se izvršiti samo u skladu sa Zakonom i to nad:

- agresivnim i opasnim životinjama (ovakvo stanje je neophodno objektivno utvrditi nakon dugoročne opservacije veterinara i zaposlenih lica, uzimajući u obzir sve okolnosti pod kojima je životinja okarakterisana kao opasna ili agresivna),

- veoma starim životinjama,

- mladuncima koji još nisu progledali ili su zbog gubitka majke u lošoj fizičkoj i zdravstvenoj kondiciji,

- bolesnim životinjama čija bolest nije izlečiva.

Takođe, postupak eutanazije se može vršiti i na osnovu naloga Republičke veterinarske inspekcije.

Član 11

Posle svake akcije hvatanja pasa i mačaka, Zoohigijena sačinjava lični karton uhvaćene životinje koji sadrži sledeće podatke:

- datum hvatanja

- mesto hvatanja

- ukupan broj uhvaćenih životinja

- broj pasa i mačaka koje su preuzeli vlasnici

- broj pasa i mačaka koji su udomljeni

- broj pasa preostalih u prihvatilištu

- kratak opis svake uhvaćene jedinke (vrsta, pol, veličina, boja dlake, opis šara, posebni znaci, identifikacione oznake - ako postoje)

- jasnu fotografiju psa ili mačke

- tretman na koji je životinja upućena

- vreme boravka u prihvatilištu

- detaljne podatke o odlasku životinja iz prihvatilišta (preuzete od vlasnika, udomljene, sterilisane, vraćene na prvobitnu lokaciju, eutanazirane).

Član 12

Sve životinje koje se podvrgavaju tretmanu u prihvatilištu se obavezno uvode u registar (kompjutersku evidenciju), foto-evidentiraju, obeležavaju mikročipom u skladu sa odlukom kojom se uređuje zoohigijena.

Član 13

Prihvatilište se mora redovno čistiti i dezinfikovati, mora biti pristupačno i otvoreno u određenom delu dana za posetioce, kako bi oni što lakše izabrali psa koji im odgovara ili preuzeli svog izgubljenog kućnog ljubimca.

Životinje se moraju redovno hraniti, a voda im se mora menjati najmanje jednom dnevno, a po potrebi i češće, zavisno od godišnjeg doba. Posude za vodu i hranu moraju se prati najmanje 3 puta nedeljno.

Psi starosti do 3 meseca, ukoliko nisu u odvojenom boksu sa kujom koja ih je oštenila, moraju biti smešteni u poseban kavez, boks ili ograđeno dvorište u kojem će biti izolovani od ostalih životinja. Svako novo mladunče ili leglo koje pripada istom okotu koje se primi u prihvatilište mora prethodno proći veterinarski pregled i mora biti smešteno odvojeno od ostalih štenadi ili odraslih pasa u prihvatilištu.

Zoohigijena je dužna da odredi odgovorno lice koje će se starati o higijeni u boksevima, kao i o redovnom pojenju i hranjenju životinja u prihvatilištu. Podelu zaduženja vrši i o njoj vodi evidenciju rukovodilac prihvatilišta ili službe zoohigijene, a potrebno ju je vršiti na dnevnom nivou i to za tačno određenu vrstu posla:

za čišćenje i dezinfekciju bokseva i drugih objekata

za izlazak na teren i hvatanje životinja

za pranje posuda

za pranje i dezinfekciju vozila

za hranjenje životinja

za istrčavanje pasa

za dnevni obilazak životinja i sastavljanje dnevnog izveštaja o stanju životinja u prihvatilištu i eventualnim promenama u ponašanju ili zdravstvenom stanju.

Svaka promena u zdravstvenom stanju životinje, povrede ili promene ponašanja moraju se istog dana prijaviti veterinaru koji brine o životinjama u prihvatilištu, nakon čega je potrebno izvršiti hitan pregled i tretman ili opservaciju životinje.

Član 14

Broj pasa u jednom boksu formira se prema veličini i njihovom temperamentu odnosno tri manja ili dva srednje veličine i jedan veliki pas koji se smešta samostalno (npr. šarplaninac, pitbul terijer, kalgan, azijski ovčarski pas, rotvajler).

Agresivne i bolesne pse trebalo bi držati izolovano od ostalih pasa kako bi se izbeglo povređivanje drugih jedinki u boksu.

Životinje ne smeju biti direktno izložene vremenskim prilikama ili zatvorene u neadekvatnom objektu.

U okviru prihvatilišta mora se obezbediti ograđeni prostor koji će služiti za istrčavanje pasa. Istrčavanje pasa se vrši na taj način da svaki pas koji je u boksu duže od 14 dana mora u prostoru za istrčavanje, da provede najmanje dva puta sedmično po 60 minuta i to pod nadzorom zaposlenog lica, zajedno sa ostalima neagresivnim psima.

Listu pasa i termine puštanja i istrčavanja pasa u ograđenom prostoru vrši rukovodilac Zoohigijene u dogovoru sa zaposlenim licima i poslovođama.

VI ZAVRŠNA ODREDBA

Član 15

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Pančeva".

 

Prilog 1

OPREMA ZA HVATANJE I KONTROLU ŽIVOTINJA

U svetu trenutno postoji raznovrsna oprema koja se koristi za kontrolu životinja. Većina opreme proizvodi se na nacionalnom nivou ili se može nabaviti u zemlji, i ako može da pomogne u hvatanju napuštenih životinja ona ne mora podrazumevati najhumaniji način hvatanja. Treba zapamtiti da je hvatanje životinja za samu životinju stresno i da ovakav posao podrazumeva odgovornost onoga ko ga radi i obavezu da nivo stresa kod životinja, prilikom hvatanja bude na što manjem nivou.

Humano hvatanje životinje je veština koju svaka osoba u određenom vremenskom periodu može da savlada. U ovom poslu postoji više hvatanja životinje datim oruđem pošto se radi o životinjama koje se različito ponašaju u situacijama hvatanja i zato je važno da na raspolaganju stoji što širi izbor različite opreme. Obučeno lice koje na terenu hvata životinju mora se odlučiti kojom će se metodom poslužiti i uz upotrebu što manjeg otpora završiti posao.

Humano hvatanje podrazumeva 3 metode

1. Bliski kontakt sa životinjom

2. Hvatanje zamkom

3. Hvatanje pomoću hemijskih sredstava

1. BLISKI KONTAKT SA ŽIVOTINJOM

Povoci ili omče

Povodac

Omča

Ovo je prvi metod u procesu hvatanja napuštenih životinja. Oprema koja se ovde koristi varira od standardnih povodaca za hvatanje pasa do ručnih zamki. Odluka o tome koji ćete od ponuđenih metoda primeniti zavisiće od tipa i temperamenta životinje koju nameravate da uhvatite. Pri hvatanju pasa ovom metodom ili vi prilazite psu da bi ga uhvatili ili ćete ga ohrabriti da on priđe vama. Povoci se koriste isključivo u situacijama kada se hvata pas koji je bezopasan po ljude i dobro socijalizovan.

Psi ponekad mogu biti ohrabreni da vam priđu i za ovakvo primamljivanje pasa kao mamac može da se koristi hrana.

Štap za kontrolu pasa

Štapovi za kontrolu pasa- predstavlja nezamenjivi deo opreme za hvatače pasa, sastoji se iz štapa na čijem se jednom kraju nalazi podesna omča koja je obložena plastikom. Ovakva sprava omogućava hvatanje životinje čiji je temperament nepoznat ili opasan. Omča se nabaci preko glave životinje i postavi preko vrata nikako ne treba gušiti životinju, ako se primeti da je jezik plavičast treba popustiti omču.

2. HVATANJE ZAMKOM

Kavez - zamka

Hvatanje pomoću kaveza zamke - Ovakvo hvatanje podrazumeva da životinja bude uhvaćena u zamku a kao mamac unutar zamke se postavlja hrana. Grupa životinja koja se nađe unutar kaveza može se lakše uhvatiti unutar kaveza zamke pomoću štapova za hvatanje.

Mreže

Mreže se mogu koristiti u procesu kontrole životinja mogu biti različite veličine i mogu su primenjivati na razne načine.

Mogu se koristiti mreže koje se bacaju i koriste se za hvatanje manjih i srednje veličine pasa, ove mreže su dimenzije 2 x 2 m sa nešto težom sajlom koja se nalazi na obodu mreže i koja omogućava lakše hvatanje.

Koristi se i duža mreža za čije rukovanje su potrebne dve osobe njene dimenzije iznose: dužina 4,5m i visina 1,3m. Mreža se rasteže i zateže između dve osobe i kreće se prema životinji koja se treba uhvatiti. Ovim se sprečava da životinja pobegne i omogućava se ručno efektno hvatanje. Metoda je korisna za hvatanje pasa koji se nalaze parkirani ispod vozila.

Mreže sa obručem se koriste za hvatanje manjih životinja koje su u pokretu. Mreža se sastoji iz aluminijumskog obruča prečnika 1120mm, za koji je prikačena mreža u obliku kese, čija dubina iznosi 1,5 m.

Mreže za hvatanje sa dugačkom ručkom koje služe za hvatanje malih životinja, psi manji i mačke. Veoma su pogodne za efektivno i humano hvatanje.

3. HVATANJE POMOĆU HEMIJSKIH SREDSTAVA

Ovaj metod igra veoma važnu ulogu u programu kontrole smanjenja populacije. Metod podrazumeva hvatanje životinje pomoću hemijskih preparata, njihovim ubrizgavanjem u organizam. Izvodi se pomoću posebno dizajniranih duvaljki iz kojih se ispaljuju strelice u kojima se nalazi hemijski preparat. Za ovakav način hvatanja potrebno je da bude dobro obučena osoba koja sprovodi proceduru i koja će biti u stanju da proceni težinu životinje, dozu preparata i da što preciznije nišani prilikom ispaljivanja strelice. Životinja neće odmah pasti nakon pogotka, već je treba pratiti kako bi se uhvatila. Upotreba duvaljki se koristi na periferiji naselja gde nije dostupno uhvatiti životinju.