POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA
O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE "OBEDSKA BARA"

("Sl. list AP Vojvodine", br. 26/2022)

Član 1

Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara" (u daljem tekstu: Prostorni plan).

Član 2

Utvrđuje se okvirna granica obuhvata Prostornog plana, a konačna granica obuhvata Prostornog plana definisaće se Nacrtom Prostornog plana.

Područje obuhvaćeno okvirnom granicom Prostornog plana, obuhvata deo teritorije:

- opština Pećinci, katastarske opštine Ogar, Obrež, Ašanja i Kupinovo, i

- opština Ruma, katastarska opština Grabovci.

Opis okvirne granice obuhvata Prostornog plana definisan je prelomnim tačkama okvirne granice Prostornog plana. Početna tačka opisa nalazi se na tromeđi granica katastarskih opština Klenak i Grabovci, u opštini Ruma i Orašac u gradu Šapcu. Od ove tromeđe granica ide u pravcu severa i severoistoka prateći zapadne i severozapadne granice katastarskih opština Grabovci u opštini Ruma i Ogar i Ašanja u opštini Pećinci do tromeđe granica katastarskih opština Ašanja i Karlovčić u opštini Pećinci i Petrovčić u gradu Beogradu. Nakon ove tromeđe granica se lomi i ide u pravcu juga i zapada prateći istočne i južne granice katastarskih opština Ašanja, Kupinovo i Obreže u opštini Pećinci i Grabovci u opštini Ruma do tromeđe granica katastarskih opština Klenak i Grabovci, u opštini Ruma i Orašac u gradu Šapcu, početne tačke opisa.

Površina područja obuhvaćenog okvirnom granicom obuhvata Prostornog plana iznosi 294,29 km2.

Okvirna granica Prostornog plana data je na grafičkom prikazu, koji čini sastavni deo ove Odluke.

Član 3

Uslovi i smernice od značaja za izradu Prostornog plana, sadržani su u planskim dokumentima višeg reda:

- Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine koji čini sastavni deo Zakona o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10) i

- Regionalnom prostornom planu Autonomne pokrajine Vojvodine koji čini sastavni deo Odluke o donošenju Regionalnog prostornog plana Autonomne pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 22/11).

U skladu sa navedenim dokumentima, u okviru koncepcije zaštite prirodnih dobara ističe se sledeće:

- zaštita, očuvanje i unapređenje prirodnih vrednosti i održivo korišćenje prirodnih resursa;

- blagovremeno sprečavanje aktivnosti i delatnosti koje mogu prouzrokovati negativne posledice u prirodi;

- obnova narušenih delova prirode;

- sprovođenje mera (konzervacije, sanacije - revitalizacije i rekultivacije, i dr.) i režima zaštite i monitoringa stanja zaštićenih područja, uz stalno praćenje stanja i promena u prirodi;

- smanjivanje gubitka i pritisaka na biodiverzitet.

Planski dokumenti od značaja za izradu Prostornog plana su:

- Prostorni plan područja posebne namene sistema za navodnjavanje Srema ("Službeni list APV", broj 57/17);

- Prostorni plan područja posebne namene sistema za vodosnabdevanje "Istočni Srem" ("Službeni list APV" broj 57/17);

- Prostorni plan područja posebne namene za prikupljanje, odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda u slivu reke Save u regionu Srema ("Službeni list APV" broj 54/19).

Prostorni plan će biti zasnovan na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji kao rezultatima dosadašnjih istraživanja.

Za izradu Prostornog plana koristiće se topografske i katastarsko-topografske podloge, digitalni katastarski planovi i digitalni orto foto planovi, kao i druge podloge za koje se ukaže da su neophodne za izradu Prostornog plana.

Član 4

Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Prostornog plana zasnivaće se na principima zaštite životne sredine i održivog korišćenja područja, zaštite prirodnih resursa i dobara, biodiverziteta čitavog područja, zaštite zdravlja ljudi.

Izrada ovog Prostornog plana odraziće se na:

- poboljšanje uslova zaštite životne sredine, primarno sa aspekta zaštite od poplava, uslova stanovanja i vodoprivrede;

- povećanje uređenosti područja posebne namene u skladu sa ekološkim funkcijama područja;

- zaštite životne sredine i održivo korišćenje prirodnog nasleđa i karaktera predela;

- zaštite prirodnih resursa i dobara i ukupnog biodiverziteta područja;

- očuvanja diverziteta predela kroz očuvanje i unapređenje identiteta prostora;

- usklađivanja pristupa očuvanju karaktera predela u kontekstu razvoja i razvojnih problema;

- razvoja kulturnog i regionalnog identiteta;

- usklađenog razvoja sa susednim područjima i prostorno-funkcionalne integrisanosti i povezivanja sa okruženjem.

Član 5

Vizija i dugoročni cilj razvoja područja Prostornog plana je održivo korišćenje resursa i zaštita Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara", kao i njegovo kvalitetno unapređenje, u skladu sa principima održivog razvoja.

Ciljevi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja su postizanje racionalne organizacije i uređenja područja posebne namene u okviru planskog područja, usklađivanjem njegovog korišćenja sa mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i predeonim vrednostima i potrebama socijalnog i ekonomskog razvoja kroz:

- zaštitu, uređenje i korišćenje zaštićenog područja u skladu sa režimima zaštite;

- očuvanje jedinstvenog i najstarijeg zaštićenog područja na teritoriji države;

- racionalno korišćenje autentičnog spleta mrtvaja, bara, okana, močvarne vegetacije, vlažnih livada i šuma koje se odlikuje izuzetnom biološkom raznovrsnosti sa značajnim prisustvom retkih i ugroženih vrsta od nacionalnog i međunarodnog značaja;

- utvrđivanje dugoročne koncepcije i mera zaštite, očuvanja i unapređenja prirodnih vrednosti i mera za obezbeđenje adekvatne prevencije, minimiziranja, monitoringa i kontrole svih oblika degradacije i zagađivanja životne sredine;

- očuvanje i revitalizacija prirodnih vrednosti i zaštita prirodnih elemenata područja u pogledu očuvanja i unapređenja postojećih struktura i njihove međusobne povezanosti;

- očuvanje, uređenje i održivo korišćenje nasleđenih geoloških, geomorfoloških i hidrografskih karakteristika koje su važno obeležje područja.

Član 6

Koncepcija planiranja, korišćenja i zaštite planskog područja zasniva se na obezbeđivanju prostornih uslova za realizaciju koncepta trajno održivog i uravnoteženog razvoja korišćenja, uređenja i zaštite područja posebne namene u okviru obuhvata Prostornog plana, koji će činiti Specijalni rezervat prirode "Obedska bara" i prirodne vrednosti u zoni uticaja na zaštićeno područje.

Konceptualni okvir planiranja treba da bude usklađen sa uslovima zaštite prirodnog nasleđa, prvenstveno u cilju zaštite biodiverziteta odnosno primarni cilj u procesu uređenja i korišćenja predmetnog prostora predstavljaće zaštita postojećih jedinstvenih fragilnih ekosistema navedenih zaštićenih područja, kao i razvoj lokalnog identiteta kroz zaštitu i afirmaciju vrednosti karaktera ovog predela.

Član 7

Efektivan rok za izradu Nacrta Prostornog plana je 6 (šest) meseci od dana dostavljanja Obrađivaču Izveštaja o obavljenom ranom javnom uvidu Prostornog plana, adekvatnih katastarsko-topografskih planova, dostavljanja podatka i dokumentacije koji su od značaja za izradu Prostornog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja, i neophodnih uslova od ovlašćenih organa, organizacija i preduzeća koji su od značaja za izradu Prostornog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja.

Član 8

Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.

Član 9

Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, Novi Sad i u opštinama Ruma i Pećinci.

Član 10

Sastavni deo ove Odluke je Odluka o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara" na životnu sredinu.

Izveštaj o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara" na životnu sredinu je sastavni deo Dokumentacione osnove Prostornog plana.

Član 11

Nosilac izrade Prostornog plana je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.

Član 12

Obrađivač Prostornog plana je Javno preduzeće za prostorno i urbanističko planiranje i projektovanje "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad, Železnička broj 6/III.

Član 13

Organi, organizacije i javna preduzeća, koji su ovlašćeni da utvrđuju posebne uslove za zaštitu i uređenje prostora i izgradnju objekata u fazi izrade plana, dužni su da po zahtevu nosioca izrade planskog dokumenta, u roku od 15 dana od dana prijema zahteva, dostave sve tražene podatke, bez naknade.

Izuzetno uslovi i svi raspoloživi podaci mogu se ustupiti u roku od 30 dana uz obrazloženje nadležnog organa, odnosno organizacije za nepostupanje u navedenom roku.

Član 14

Prostorni plan biće sačinjen u 7 (sedam) primerka u analognom i 7 (sedam) primeraka u digitalnom obliku. Prostorni plan će se čuvati potpisan u analognoj i u digitalnoj formi, i to: u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (jedan primerak), u Skupštini AP Vojvodine (jedan primerak), u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine (dva primerka), u opštini Pećinci (jedan primerak), u opštini Ruma (jedan primerak) i u arhivi Obrađivača (jedan primerak).

Član 15

Ova pokrajinska skupštinska odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".

GRAFIČKI PRIKAZ
PRELIMINARNA GRANICA OBUHVATA PLANSKOG PODRUČJA

 

 

Na osnovu člana 9. stav 1. i 5. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", br. 135/04 i 88/10), člana 39. Pokrajinske skupštinske odluke o pokrajinskoj upravi ("Službeni list APV", broj 37/2014, 54/2014 - drugi propis i 37/2016, 29/2017, 24/2019, 66/2020 i 38/2021), Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, donosi

ODLUKU
O IZRADI STRATEŠKE PROCENE UTICAJA PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE
SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE "OBEDSKA BARA"
NA ŽIVOTNU SREDINU

Član 1

Pristupa se izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara" na životnu sredinu (u daljem tekstu: Strateška procena).

Član 2

Razlozi za vršenje Strateške procene su:

- sagledavanje, procena i utvrđivanje mogućih značajnih uticaja na životnu sredinu na prostoru obuhvaćenom Prostornim planom;

- potreba da se u planiranju prostornog razvoja područja obuhvaćenog Prostornim planom sagledaju strateška pitanja zaštite životne sredine, u skladu sa kriterijumima iz člana 6. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, predlože mere koje je potrebno preduzeti kako bi se eventualni značajni uticaji na životnu sredinu sprečili, otklonili ili smanjili na minimum.

Član 3

U okviru Strateške procene razmatraće se sledeća pitanja i problemi u oblasti zaštite životne sredine:

- značaj Prostornog plana sa aspekta zaštite životne sredine u kontekstu održivog razvoja planskog područja;

- definisanje mera za zaštitu i održivo korišćenje prirodnih vrednosti kroz zaštitu predela i zaštićenih područja;

- očuvanje kulturnog i prirodnog nasleđa na području Prostornog plana, kroz definisanje odgovarajućih planskih rešenja;

- uticaj postojećih i planiranih infrastrukturnih objekata i drugih stvorenih vrednosti sa aspekta zaštite životne sredine na planskom području;

- uspostavljanje monitoring sistema za praćenje stanja kvaliteta činilaca životne sredine.

Pored ovih pitanja, strateškom procenom biće obuhvaćena i druga pitanja na životnu sredinu posmatranog područja.

Član 4

Izveštaj o strateškoj proceni, kao dokument kojim se opisuju, vrednuju i procenjuju mogući značajni uticaji na životnu sredinu do kojih može doći implementacijom Prostornog plana i određuju mere za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, će da sadrži: 

1. POLAZNE OSNOVE STRATEŠKE PROCENE

- kratak prikaz sadržaja ciljeva Prostornog plana

- relevantne planske i druge dokumente

- kratka analiza i ocena postojećeg stanja životne sredine

- karakteristike životne sredine u oblastima za koje postoji mogućnost da budu izložene značajnom uticaju

- pitanja i problemi zaštite životne sredine razmatrani u Strateškoj proceni

- prikaz varijantnih rešenja koja se odnose na zaštitu životne sredine u Prostornom planu

- rezultati konsultacija sa zainteresovanim organima i organizacijama

2. OPŠTE I POSEBNE CILJEVI STRATEŠKE PROCENE I IZBOR INDIKATORA

- opšti i posebni ciljevi Strateške procene

- indikatori Strateške procene

3. PROCENU MOGUĆIH UTICAJA PLANSKIH REŠENJA NA ŽIVOTNU SREDINU SA OPISOM MERA PREDVIĐENIH ZA SMANJENJE NEGATIVNIH UTICAJA

- procena uticaja varijantnih rešenja na životnu sredinu

- obrazloženje izbora najpovoljnijeg varijantnog rešenja

- procena uticaja Prostornog plana na životnu sredinu sa opisom mera za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu

- prikaz načina na koji su pri proceni uticaja uzeti u obzir činioci životne sredine

- procena uticaja planskih rešenja u odnosu na: verovatnoću, intenzitet, složenost/reverzibilnost, vremensku i prostornu dimenziju, kumulativnu i sinergijsku prirodu uticaja

4. SMERNICE ZA IZRADU STRATEŠKIH PROCENA NA NIŽIM HIJERARHIJSKIM NIVOIMA I PROCENE UTICAJA PROJEKTA NA ŽIVOTNU SREDINU

5. PROGRAM PRAĆENJA STANJA ŽIVOTNE SREDINE

- opis ciljeva plana

- indikatori za praćenje stanja životne sredine

- prava i obaveze nadležnih organa

- postupanje u slučaju pojave neočekivanih negativnih uticaja

6. PRIKAZ KORIŠĆENE METODOLOGIJE I TEŠKOĆA PRILIKOM IZRADE STRATEŠKE PROCENE

7. PRIKAZ NAČINA ODLUČIVANJA

8. ZAKLJUČCI (NETEHNIČKI REZIME)

9. DRUGE PODATKE OD ZNAČAJA ZA STRATEŠKU PROCENU

10. LITERATURU

Član 5

Izrada Strateške procene i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana na životnu sredinu pratiće dinamiku izrade Nacrta Prostornog plana.

Član 6

Učešće zainteresovanih organa i organizacija i javnosti u postupku izrade i razmatranja Izveštaja o strateškoj proceni uticaja obezbeđuje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad.

Oglašavanje izlaganja na javni uvid Izveštaja o strateškoj proceni uticaja sprovodi i obezbeđuje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, istovremeno sa oglašavanjem izlaganja na javni uvid Nacrta Prostornog plana, sa podacima o vremenu i mestu izlaganja na javni uvid, načinu na koji zainteresovana pravna i fizička lica mogu dostaviti primedbe, vremenu i mestu održavanja javne rasprave, kao i druge informacije koje su od značaja za javni uvid.

Član 7

Sredstva za izradu Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja posebne Specijalnog rezervata prirode "Obedska bara" na životnu sredinu obezbeđuju se u budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine.

Član 8

Ovu Odluku objaviti u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".