ODLUKA
O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE NEGOTINSKOG VINOGORJA

("Sl. glasnik RS", br. 65/2022)

1. Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene Negotinskog vinogorja (u daljem tekstu: Prostorni plan).

2. Okvirna granica Prostornog plana obuhvata delove teritorija grada Zaječara i opštine Negotin, i to:

1) na teritoriji grada Zaječara, cele katastarske opštine Brusnik i Klenovac;

2) na teritoriji opštine Negotin, cele katastarske opštine Jasenica, Karbulovo, Mokranje, Rajac, Rečka, Rogljevo, Sikole II, Smedovac, Tamnič, Čubre, Šarkamen i Štubik II.

Okvirna granica obuhvata Prostornog plana data je u Prilogu - Grafički prikaz okvirne granice obuhvata Prostornog plana, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo. Konačna granica obuhvata Prostornog plana biće definisana Nacrtom prostornog plana.

3. Uslovi i smernice planskih dokumenata višeg reda i razvojnih strategija za izradu Prostornog plana, sadržani su u:

1) Zakonu o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), kojim je utvrđeno da područje Negotinskih pimnica spada u prioritetna kulturna područja koja treba da uživaju poseban tretman, bez obzira na status u okviru službe zaštite;

2) Uredbi o utvrđivanju Regionalnog prostornog plana Timočke krajine ("Službeni glasnik RS", broj 51/11), kojom je utvrđeno da je Vinski rizort-vinogorje sa pimnicama (vinskim podrumima građenim krajem XVIII početkom XIX veka kada je Negotinska Krajina bila svetski poznata destinacija po proizvodnji vina) u selima Rajac, Rogljevo, Smedovac i dr., značajan antropogeni turistički resurs koji će se razvijati kao specijalizovan etnološki kompleks turističkih aktivnosti, uz uslov integrisanja sa turističkom ponudom okruženja (posebno Negotina, kao organizacionog jezgra ponude i Zaječara sa turističkim vrednostima, delom vinogorja u selima Klenovac, Brusnik i dr.); dugoročni cilj razvoja tradicionalnih vinogorja Timočkog vinogradarskog rejona definisan kao celovito revalorizovanje u smislu očuvanja njihovih pejzažnih, turističkih i ekonomskih vrednosti i unapređivanja asortimana i agrotehničkih uslova uzgajanja vinove loze i tehnologije proizvodnje vina;

3) Strategiji razvoja turizma Republike Srbije za period od 2016. do 2025. godine ("Službeni glasnik RS", broj 98/16), kojom je opština Negotin prepoznata kao jedna od značajnijih turističkih destinacija Republike Srbije koju treba razvijati u okviru turističkog prostora Donje Podunavlje.

Izrada Prostornog plana zasniva se na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.

4. Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora zasniva se na načelima uređenja i korišćenja prostora utvrđenim članom 3. Zakona o planiranju i izgradnji.

5. Vizija i dugoročni cilj razvoja donošenja Prostornog plana je obezbeđenje prostornih uslova za ostvarenje posebne namene područja u uslovima održivog razvoja planskog područja.

6. Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja zasniva se na obezbeđenju uslova za: plansko korišćenje područja Negotinskog vinogorja; zaštitu i unapređenje životne sredine, prirodnih i stvorenih vrednosti i predela; unapređenje asortimana i agrotehničkih uslova uzgajanja vinove loze i tehnologije proizvodnje vina; valorizaciju komplementarnih potencijala područja za održivi razvoj; transformaciju planskog područja u održiv i turistički atraktivan prostor; prostornu, saobraćajnu, privrednu i druge oblike integracije područja sa okruženjem.

Prostorni plan će po potrebi sadržati elemente detaljne regulacije, naročito za područja koja imaju turistički potencijal, što će omogućiti njegovo direktno sprovođenje, u skladu sa zakonom.

7. Rok za izradu Nacrta prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

8. Sredstva za izradu Prostornog plana obezbediće Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

9. Nosilac izrade Prostornog plana je ministarstvo nadležno za poslove prostornog planiranja, u skladu sa članom 47. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji.

Nosilac izrade Prostornog plana dužan je da obezbedi pribavljanje mišljenja, uslova i saglasnosti nadležnih organa i organizacija propisanih zakonom, kao i da obezbedi saradnju i usaglašavanje stavova sa svim relevantnim subjektima planiranja.

10. Organi, posebne organizacije, imaoci javnih ovlašćenja i druge institucije, dužni su da na zahtev nosioca izrade Prostornog plana, u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji, dostave uslove i sve raspoložive podatke, bez naknade.

Na zahtev ministarstva nadležnog za poslove prostornog planiranja i urbanizma, nadležni organi, odnosno organizacije ustupaju postojeće kopije topografskog i katastarskog plana, odnosno digitalne zapise, odnosno katastar podzemnih instalacija, odnosno ortofoto snimke, bez naknade u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji.

11. Odluka o izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Negotinskog vinogorja na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 51/22), čini sastavni deo ove odluke.

12. Nacrt prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u sedištima jedinica lokalne samouprave koje su u obuhvatu Prostornog plana.

13. Broj primeraka Prostornog plana koji je potrebno izraditi, biće utvrđen posebnim aktom Vlade kojim se utvrđuje Prostorni plan.

14. Odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene Negotinskog vinogorja objavljuje se u Centralnom registru planskih dokumenata.

15. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog

 

GRAFIČKI PRIKAZ OKVIRNE GRANICE OBUHVATA PROSTORNOG PLANA