PRAVILNIKO USLOVIMA I NAČINU POSTUPANJA SA POSMRTNIM OSTACIMA UMRLOG LICA("Sl. glasnik RS", br. 96/2016, 139/2020 i 66/2022) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi i način opremanja, iskopavanja i prenošenja posmrtnih ostataka umrlog lica i obrazac sprovodnice.
Uslovi i način opremanja posmrtnih ostataka umrlog lica
Opremanje posmrtnih ostataka umrlog lica je postupanje sa posmrtnim ostacima umrlog lica u smislu higijenske obrade, oblačenja i smeštanja u sanduk.
Opremanje posmrtnih ostataka umrlog lica odnosi se samo na lice koje nije sahranjivano.
Za vreme opremanja posmrtnih ostataka umrlog lica obavezno je korišćenje lične zaštitne opreme.
Ličnu zaštitnu opremu čine: zaštitna kapa, zaštitno odelo, gumene rukavice, zaštitne naočare, zaštitna maska za nos i usta i cipele.
Lična zaštitna oprema mora se dezinfikovati posle svake upotrebe, osim u slučaju kada se koristi lična zaštitna oprema za jednokratnu upotrebu.
Opremanje posmrtnih ostataka umrlog lica može da vrši samo lice koje je vakcinisano protiv akutnog virusnog hepatitisa B.
Higijenska obrada posmrtnih ostataka umrlog lica je kupanje, brijanje, šišanje, češljanje, obrada noktiju i slično.
Higijenska obrada se ne obavlja kod lica umrlog od sledećih zaraznih bolesti: antraksa, kuge, kolere, velikih boginja, virusnih hemoragičnih groznica (izuzev hemoragične groznice sa bubrežnim sindromom), teškog akutnog respiratornog sindroma - SARS-a i druge nepoznate zarazne bolesti.
Način smeštanja posmrtnih ostataka umrlog lica
Posmrtni ostaci lica umrlog od zarazne bolesti smeštaju se u metalni sanduk koji se, nakon zatvaranja lemljenjem, smešta u drveni sanduk.
Posmrtni ostaci lica umrlog od nezarazne bolesti ili lica čija je smrt izazvana drugim razlozima, smeštaju se u drveni sanduk.
Iskopani posmrtni ostaci umrlog lica iz st. 1. i 2. ovog člana smeštaju se u metalni sanduk koji se, nakon zatvaranja lemljenjem, smešta u drveni sanduk.
Ako su, posle dužeg vremenskog perioda od sahranjivanja, od posmrtnih ostataka umrlog lica ostale samo kosti, one se u plastičnoj vreći sa zatvaračem smeštaju u metalni sanduk odgovarajuće veličine.
Iskopavanje posmrtnih ostataka umrlog lica
Iskopavanju posmrtnih ostataka umrlog lica može se pristupiti samo po prethodno pribavljenom odobrenju za iskopavanje izdatom od opštinskog organa uprave nadležnog za poslove komunalne delatnosti, u skladu sa zakonom.
Iskopavanje posmrtnih ostataka umrlog lica se vrši u prisustvu sanitarnog inspektora koji utvrđuje da li se iskopavanje i prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica obavlja na način i pod uslovima koji su propisani ovim pravilnikom.
Lice koje radi na iskopavanju posmrtnih ostataka umrlog lica
Lice koje radi na iskopavanju posmrtnih ostataka umrlog lica ne sme da ima rane, kraste ili posekotine na rukama i dužno je da za vreme iskopavanja nosi ličnu zaštitnu opremu.
Ličnu zaštitnu opremu čine: zaštitna kapa, zaštitno odelo sa gumenom keceljom, gumene dugačke rukavice, zaštitne naočare, zaštitna maska za nos i usta i gumene čizme.
Lična zaštitna oprema dezinfikuje se posle svake upotrebe, osim u slučaju kada se koristi lična zaštitna oprema za jednokratnu upotrebu.
Na iskopavanju posmrtnih ostataka umrlog lica može da radi samo lice koje je vakcinisano protiv akutnog virusnog hepatitisa B.
Dezinfekcija nakon iskopavanja posmrtnih ostataka umrlog lica
Nakon iskopavanja posmrtnih ostataka umrlog lica, mora se izvršiti dezinfekcija sanduka, posmrtnih ostataka, grobnog mesta i neposredne okoline biocidnim proizvodom za profesionalno korišćenje pri obavljanju registrovane delatnosti.
Prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica
Posmrtni ostaci umrlog lica prenose se na teritoriji Republike Srbije smešteni u skladu sa članom 4. ovog pravilnika.
Posmrtni ostaci umrlog lica prenose se van granica Republike Srbije u zalemljenom metalnom sanduku, smeštenom u drveni sanduk.
Urna sa kremiranim posmrtnim ostacima prenosi se na osnovu sprovodnice, u skladu sa propisima koji uređuju oblast sahranjivanja i ne podleže ostalim odredbama ovog pravilnika.
Prevozna sredstva za prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica
Prevozna sredstva za prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica jesu pogrebno vozilo, avion, brod i železnički vagon.
Prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica može se obavljati pogrebnim vozilom koje ima posebnu opremu za tu namenu, u skladu sa zakonom kojim se uređuje bezbednost u saobraćaju.
Prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica avionom u redovnom vazdušnom saobraćaju može se vršiti samo u određenom prostoru (bagažniku), pod uslovom da je taj prostor na pogodan način odvojen od prostora za prtljag.
Prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica brodom može se vršiti u posebno određenom i odvojenom brodskom prostoru, u kome se ne sme prevoziti ništa drugo, osim stvari koje spadaju u opremu umrlog lica, a u slučaju da se posmrtni ostaci umrlog lica prenose brodom koji prevozi putnike, prenošenje se može vršiti samo u posebnoj kabini, odnosno drugoj brodskoj prostoriji, nepristupačnoj za putnike, i u kojoj se ne prevoze druge stvari.
Prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica železničkim vagonom može se vršiti samo u posebnom zatvorenom vagonu ili u otvorenom železničkom vagonu - ako su posmrtni ostaci umrlog lica smešteni u pogrebno vozilo, s tim što se u jednom vagonu mogu prenositi posmrtni ostaci više lica ili smestiti više pogrebnih vozila.
Dezinfekcija saobraćajnih sredstava za prevoz umrlog lica
Sva saobraćajna sredstva, odnosno prostor koji je određen za prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica moraju se nakon obavljenog prevoza oprati i dezinfikovati.
Sprovodnicom se potvrđuju podaci o umrlom licu i ispunjenost uslova za prenošenje, odnosno za iskopavanje i prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica.
Sprovodnica se izdaje na osnovu javne isprave kojom se dokazuje identitet umrlog lica i potvrde o uzroku smrti.
Kada sprovodnicu izdaje ovlašćeni radnik diplomatskog, odnosno konzularnog predstavništva Republike Srbije, dužan je da prisustvuje postupku zatvaranja i lemljenja sanduka.
Kada se prenos posmrtnih ostataka umrlog lica od zarazne bolesti, nezarazne bolesti ili lica čija je smrt izazvana drugim razlozima, vrši od mesta smrti, odnosno mesta na kome se nalazi umrlo lice, do mesta određenog posebnim propisom (patologija, sudska medicina, groblje, krematorijum, aerodrom, poslovni prostor pogrebnog preduzeća u kom postoje propisani uslovi za smeštaj i čuvanje pokojnika), a koji se nalaze u istom naseljenom mestu, sprovodnicu iz stava 1. ovog člana izdaje i potpisuje nadležna zdravstvena ustanova, odnosno nadležni doktor medicine za stručno utvrđivanje vremena i uzroka smrti umrlih van zdravstvene ustanove.
Kada se prenos posmrtnih ostataka umrlog lica ili iskopavanje i prenos posmrtnih ostataka umrlog lica od zarazne bolesti, nezarazne bolesti ili lica čija je smrt izazvana drugim razlozima, vrši od mesta smrti, odnosno mesta na kome se nalazi umrlo lice, do mesta određenog posebnim propisom (patologija, sudska medicina, groblje, krematorijum, aerodrom, poslovni prostor pogrebnog preduzeća u kom postoje propisani uslovi za smeštaj i čuvanje pokojnika), a koji se nalaze u drugom naseljenom mestu na teritoriji Republike Srbije ili u inostranstvu, sprovodnicu iz stava 1. ovog člana izdaje i potpisuje sanitarni inspektor.
Sprovodnica (Obrazac) je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Prestanak važenja ranijeg propisa
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o uslovima i načinu iskopavanja i prenošenja umrlih lica ("Službeni glasnik SRS", br. 56/76 i 52/82) i Pravilnik o uslovima i načinu iskopavanju i prenosa umrlih lica ("Službeni list SFRJ", broj 42/85).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
SPROVODNICA