UPUTSTVO

O KOORDINACIJI TRAGANJA I SPASAVANJA NA VODNIM PUTEVIMA

("Sl. glasnik RS", br. 84/2021 i 69/2022)

1. Ovim uputstvom bliže se uređuje koordinacija traganja i spasavanja ugroženih lica, plovila i stvari koje u skladu sa zakonom vrši Ministarstvo unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo), u saradnji sa ministarstvom nadležnim za poslove saobraćaja, na vodnim putevima.

2. Operaciju traganja i spasavanja ugroženih lica, plovila i stvari na vodnim putevima pokreće i istom koordinira Ministarstvo sa zadatkom pronalaska mesta plovidbene nezgode, detekcije prirode i obima nezgode na vodnim putevima, kao i hidrometeoroloških uslova radi pružanja pomoći, prvenstveno radi zaštite i spasavanja ugroženih lica i pružanju pomoći, kao i spasavanju plovila i stvari.

3. Koordinaciju traganja i spasavanja Ministarstvo vrši preko Direkcije policije - Komandno-operativnog centra, koji prima, prati, procenjuje i razmenjuje informacije vezane za ugrožavanje bezbednosti lica, plovila i stvari na vodnim putevima Republike Srbije.

4. U zavisnosti od obima i veličine plovidbene nezgode na vodnim putevima, operacijom traganja i spasavanja koordinira direktor policije, odnosno rukovodilac koga on ovlasti, direktno ili preko Komandno-operativnog centra, uz saradnju sa predstavnicima ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja.

5. Ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja određuje ovlašćenog predstavnika koji će se po pokretanju operacije traganja i spasavanja na vodnim putevima sa stručnim licima Ministarstva uključiti u operaciju traganja i spasavanja.

6. Radi efikasnije koordinacije i obezbeđivanja hitnosti u postupanju organizacionih jedinica Ministarstva u traganju i spasavanju, a u cilju spasavanja ugroženih lica, plovila i stvari, u okviru Ministarstva se organizuje sistem traganja i spasavanja na vodnim putevima 24 časa dnevno, tokom cele godine.

Sistem traganja i spasavanja čine organizacione jedinice Ministarstva i ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja.

Organizacione jedinice Ministarstva su:

1) Komandno-operativni centar Direkcije policije, koji ima obavezu da organizuje aktivno dežurstvo 24 časa dnevno tokom cele godine i da kroz dežurstvo kao i saradnju sa organizacionim jedinicama Ministarstva i ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja, prikuplja i procenjuje informacije vezane za ugrožavanje bezbednosti lica, plovila i stvari na vodnim putevima, na osnovu kojih predlaže direktoru policije pokretanje operacije traganja i spasavanja;

2) Helikopterska jedinica Direkcije policije, koja ima obavezu da organizuje dežurstvo 24 časa dnevno tokom cele godine helikoptera u letnom stanju za traganje i spasavanje sa odgovarajućom posadom i opremom, odmah će se i bez odlaganja angažovati u operaciji traganja i spasavanja po nalogu primljenom od direktora policije po donošenju odluke o pokretanju operacije traganja i spasavanja;

3) Žandarmerija - Ronilačka jedinica, koja ima obavezu da organizuje dežurstvo 24 časa dnevno tokom cele godine žandarma-ronilaca za spasavanje iz helikoptera sa odgovarajućom opremom i jedno operativno plovilo za traganje i spasavanje sa posadom, odmah će se i bez odlaganja angažovati u operaciji traganja i spasavanja po nalogu primljenom od direktora policije po donošenju odluke o pokretanju operacije traganja i spasavanja.

7. U zavisnosti od okolnosti i mesta plovidbene nezgode, hidrološke i meteorološke situacije kao i stepena ugroženosti ljudskih života, plovila i stvari, za potrebe traganja i spasavanja, direktor policije, odnosno ovlašćeni rukovodilac, može da angažuje organizacione jedinice Ministarstva koje su osposobljenje i opremljene u pogledu ljudskih i materijalnih resursa za traganje i spasavanje:

1) Helikoptersku jedinicu;

2) Žandarmeriju;

3) Upravu granične policije (plovila i posade iz sastava Stanica granične policije);

3a) Jedinicu za bezbednost na rekama;

4) Sektor za vanredne situacije (specijalistički timovi za spasavanje i rad na vodi i pripadnici Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, posada Vatrogasno-spasilačkog broda i dr.);

5) Specijalnu antiterorističku jedinicu (pripadnici Ronilačke grupe i dr.);

6) Policijsku upravu za grad Beograd;

7) Područne policijske uprave i

8) Ostale organizacione jedinice Ministarstva, u zavisnosti od procene.

8. Organizacione jedinice ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja nadležne za poslove traganja i spasavanja su lučke kapetanije nadležne za područje na kojem je došlo do ugrožavanja lica, plovila i stvari koji zahtevaju pokretanje postupka koordinacije traganja i spasavanja na vodnim putevima u Republici Srbiji.

9. Na predlog direktora policije, odnosno ovlašćenog rukovodioca koji koordinira operacijom traganja i spasavanja, ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar) može, u skladu sa zakonom, izdati nalog da se u traganje i spasavanje sa raspoloživim osobljem i opremom uključe i:

1) privredna društva, druga pravna lica i preduzetnici koja obavljaju delatnost na vodnim putevima u ili u vezi sa korišćenjem unutrašnjih voda i koja raspolažu plovilima i drugim sredstvima pogodnim za obavljanje traganja i spasavanja;

2) građani - vlasnici plovila koja su pogodna za traganje i spasavanje;

3) državni organi i posebne organizacije pogodne za izvršenje određenih zadataka u traganju i spasavanju.

Izuzetno od stava 1. ove tačke, traganje i spasavanje ugroženih lica, plovila i stvari obavlja se bez naloga kada to hitnost i druge okolnosti nezgode zahtevaju.

10. Organizacione jedinice Ministarstva iz tač. 6. i 7. ovog uputstva, koje se angažuju u operaciji traganja i spasavanja, izrađuju sopstvene, međusobno usklađene, operativne procedure.

11. Operacija traganja i spasavanja može biti privremeno obustavljena na zajednički predlog koordinatora traganja i spasavanja i ovlašćenog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja u slučaju da meteorološki i hidrološki uslovi, koji vladaju na vodnim putevima, direktno ugrožavaju živote policijskih službenika i drugih učesnika angažovanih na traganju i spasavanju.

12. Odluku o završetku operacije traganja i spasavanja donosi direktor policije, odnosno ovlašćeni rukovodilac:

1) ako se lica, plovilo ili stvari, zbog kojih je pokrenuta operacija traganja i spasavanja, ne nalaze više u opasnosti ili su lica pronađena i istim pružena potrebna pomoć, a plovilo ili stvari pronađene;

2) ako se, uz konsultacije sa svim učesnicima u operaciji i predstavnicima ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja, utvrdi da ne postoji verovatnoća da su lica preživela i da bi nastavak operacije traganja i spasavanja bio bez ikakvih izgleda za uspeh.

13. Koordinator traganja i spasavanja dužan je da, nakon svake operacije traganja i spasavanja u kojoj je bilo povređenih ili poginulih lica odnosno veće materijalne štete, sačini izveštaj, i u roku od deset dana od završetka operacije traganja i spasavanja isti dostavi ministru.

Izveštaj mora sadržati najmanje:

1) Opis događaja - nezgode;

2) Vreme i mesto operacije traganja i spasavanja;

3) Opis operacije traganja i spasavanja sa navođenjem hronologije događaja i učesnicima u operaciji;

4) Posledice;

5) Konstataciju da li je vršen uviđaj ili ne;

6) Uzročno-posledični tok događaja i

7) Predlog mera unapređenja rada službi i cele organizacije u cilju umanjenja posledica budućih događaja - nezgoda odnosno sprečavanje nastanka događaja.

14. Ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, u roku od 15 dana od stupanja na snagu ovog uputstva, dostaviće Ministarstvu podatke o svojim predstavnicima koji će biti uključeni u operacije traganja i spasavanja.

Ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, u roku od 15 dana od stupanja na snagu ovog uputstva, sačiniće spiskove privrednih društava, drugih pravnih lica i preduzetnika, građana, državnih organa i posebnih organizacija iz tačke 9. ovog uputstva i dostaviti ih Ministarstvu.

15. Ovo uputstvo stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".