PRAVILNIK

O ODREĐIVANJU UPISNINE I ČLANARINE KOMORE JAVNIH IZVRŠITELJA

("Sl. glasnik RS", br. 13/2018 i 77/2022)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se način određivanja i plaćanja upisnine i članarine u Komori javnih izvršitelja (u daljem tekstu: Komora).

Član 2

Iz sredstava od upisnina i članarina finansiraju se obaveze Komore definisane Zakonom o izvršenju i obezbeđenju (u daljem tekstu: Zakon) i drugim propisima i opštim aktima Komore.

Sredstva ostvarena naplatom upisnine i članarine, kao obaveze javnog izvršitelja utvrđene Zakonom, koriste se za sledeće namene:

1. obezbeđivanje naknade za rad i naknade troškova članova organa Komore;

2. obezbeđivanje naknade za rad i naknade troškova članova radnih tela Komore;

3. organizovanje stručnih seminara i redovne stručne obuke za javne izvršitelje;

4. obezbeđivanje naknade za angažovanje eksternih savetnika u skladu sa potrebama struke;

5. obezbeđivanje održavanja informacionog sistema;

6. obezbeđivanje funkcionisanja Stručne službe Komore i

7. ostale namene utvrđene zakonskim i drugim propisima.

Visinu upisnine i članarine određuje odlukom Izvršni odbor, uz prethodno pribavljeno mišljenje Skupštine Komore.

Izvršni odbor može doneti odluku o promeni visine upisnine i/ili članarine, ukoliko za to postoje opravdani ekonomski odnosno finansijski razlozi, uz prethodno pribavljeno mišljenje Skupštine Komore.

Član 3

Visina upisnine se određuje u nominalnom iznosu jednakom za sve javne izvršitelje.

Upisnina se određuje u evrima, a plaća u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate.

Javni izvršitelj upisninu plaća samo jednom, u roku određenom rešenjem Komore o otpočinjanju delatnosti.

Svaki javni izvršitelj dužan je da plati upisninu Komori kao uslov za početak obavljanja delatnosti javnog izvršitelja.

Javni izvršitelj kome je prestala delatnost na lični zahtev i koji je iz tog razloga brisan iz Imenika javnih izvršitelja, dužan je da u slučaju novog imenovanja za javnog izvršitelja, plati upisninu pre otpočinjanja delatnosti.

Javni izvršitelj kome je izrečena disciplinska mera privremene zabrane obavljanja delatnosti javnog izvršitelja i javni izvršitelj koji je udaljen sa dužnosti, nije dužan da nakon isteka mere odnosno udaljenja ponovo plati upisninu.

Član 4

Članarina se sastoji od nepromenljivog dela i dela čija visina zavisi od brojnosti predmeta javnog izvršitelja (u daljem tekstu: promenljivi deo članarine).

Visinu nepromenljivog dela članarine određuje odlukom Izvršni odbor za sve javne izvršitelje u jednakom nominalnom iznosu, uz prethodno pribavljeno mišljenje Skupštine Komore.

Mesečni iznos promenljivog dela članarine utvrđuje svaki javni izvršitelj samostalno, tako što ukupan broj primljenih predmeta iz prethodnog meseca, osim predmeta u kojima je izvršni poverilac oslobođen obaveze predujmljivanja troškova izvršnog postupka ili postupka obezbeđenja, množi sa utvrđenom visinom iznosa promenljivog dela članarine po primljenom predmetu. Broj primljenih predmeta iz prethodnog meseca u kojima je javni izvršitelj zasnovao nadležnost za postupanje na osnovu izjašnjenja poverilaca u čiju korist je pre početka rada izvršitelja doneto rešenje o izvršenju, množi se sa polovinom utvrđenog iznosa promenljivog dela članarine po primljenom predmetu. Broj primljenih predmeta iz prethodnog meseca u kojima se postupak izvršenja ili obezbeđenja nastavlja u skladu sa članom 166. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju ("Službeni glasnik RS", broj 54/2019), množi se sa četvrtinom utvrđenog iznosa promenljivog dela članarine po primljenom predmetu.

Visinu nominalnog iznosa promenljivog dela članarine određuje odlukom Izvršni odbor, uz prethodno pribavljeno mišljenje Skupštine Komore.

Uspešnost sprovođenja postupka izvršenja ili postupka obezbeđenja ne utiče na obavezu plaćanja promenljivog dela članarine u utvrđenom iznosu po primljenom predmetu.

Stručna služba Komore će vršiti proveru tačnosti uplaćenih iznosa na ime promenljivog dela članarine na osnovu izveštaja o broju primljenih predmeta iz prethodnog meseca, koji su javni izvršitelji dužni da dostave Komori do petog u tekućem mesecu. Javni izvršitelji su dužni da iznos promenljivog dela članarine za prethodni mesec plaćaju od prvog do petog u tekućem mesecu, sa naznakom svrhe uplate na tekući račun Komore.

U slučaju utvrđivanja nepodudarnosti uplaćenog iznosa promenljivog dela članarine i iznosa utvrđenog na osnovu podataka iz izveštaja o broju primljenih predmeta, javnom izvršitelju će biti naloženo da plati nedostajući iznos razlike na ime promenljivog dela članarine, sa zakonskom zateznom kamatom.

Provera tačnosti dostavljenih podataka o broju primljenih predmeta, vršiće se i u postupku nadzora, koji vrši Komora nad radom javnih izvršitelja.

Član 5

Javni izvršitelji su dužni da nepromenljivi deo članarine plaćaju od prvog do petog u mesecu za tekući mesec, sa naznakom svrhe uplate na tekući račun Komore.

Javni izvršitelj kome je izrečena disciplinska mera privremene zabrane obavljanja delatnosti javnog izvršitelja i javni izvršitelj koji je udaljen sa dužnosti, dužan je da plaća članarinu za vreme trajanja ove mere, odnosno istu će u njegovo ime i za njegov račun plaćati privremeni zamenik.

Stručna služba Komore i knjigovodstvo vode evidenciju potraživanja za članarine (nepromenljivog i promenljivog dela) i evidenciju plaćenih članarina.

Nedostavljanje i neblagovremeno dostavljanje izveštaja o broju primljenih predmeta, kao i neplaćanje i neblagovremeno plaćanje članarine, biće sankcionisano u skladu sa Zakonom i Statutom Komore.

Član 6

Najmanje jedna trećina svih članova Komore može podneti Izvršnom odboru predlog za izmenu iznosa upisnine ili članarine, odnosno načina utvrđivanja promenljivog dela članarine ukoliko smatra da postoje opravdani ekonomski, odnosno finansijski razlozi za to.

Predlog iz stava 1. ovog člana podnosi se u pisanoj formi i mora da sadrži:

1. iznos upisnine ili članarine, odnosno način utvrđivanja promenljivog dela članarine čija se izmena predlaže;

2. obrazloženje ekonomskih odnosno finansijskih razloga zbog kojih se izmene predlažu;

3. originalne potpise potrebnog broja javnih izvršitelja propisanog stavom 1. ovog člana.

Član 7

O predlogu podnetom u skladu sa članom 6. ovog pravilnika, Izvršni odbor Komore odlučuje i raspravlja na prvoj narednoj sednici.

Izvršni odbor Komore može sazvati i posebnu sednicu radi raspravljanja i odlučivanja o predlogu iz člana 6. ovog pravilnika.

Odluka o predlogu iz člana 6. ovog pravilnika mora biti obrazložena, a u slučaju usvajanja predloga za izmenu iznosa upisnine ili članarine, bez odlaganja dostavljena Skupštini Komore radi pribavljanja mišljenja.

Član 8

Ovaj pravilnik stupa na snagu po dobijanju saglasnosti ministarstva nadležnog za pravosuđe i objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije". 

 

Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o određivanju upisnine i članarine Komore javnih izvršitelja

("Sl. glasnik RS", br. 77/2022)

Član 2

Ovaj pravilnik stupa na snagu po dobijanju saglasnosti Ministarstva nadležnog za pravosuđe, osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".