UREDBAO USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU ZA DAVANJE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U DRŽAVNOJ SVOJINI NA KORIŠĆENJE U NEPOLJOPRIVREDNE SVRHE("Sl. glasnik RS", br. 99/2022) |
Ovom uredbom bliže se propisuju uslovi, način i postupak za davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini (u daljem tekstu: državno poljoprivredno zemljište) na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe (u daljem tekstu: korišćenje), kao i kriterijumi za utvrđivanje visine naknade za davanje državnog poljoprivrednog zemljišta na korišćenje.
Ova uredba primenjuje se na zemljište koje je u katastru nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda upisano po vrsti kao poljoprivredno zemljište u svojini Republike Srbije.
Katastarske parcele koje su predmet vraćanja u smislu zakona kojima se uređuje vraćanje zemljišta ranijim vlasnicima, ne mogu biti predmet korišćenja.
Državno poljoprivredno zemljište može se dati na korišćenje za:
1) proizvodnju energije korišćenjem obnovljivih izvora energije vetra i sunca izgradnjom, odnosno postavljanjem:
(1) elektrana na energiju vetra sa pratećom infrastrukturom (objekti vetrenjače, dalekovodi, piloni, drugi objekti u funkciji elektrane, rasveta i dr.) i opreme za proizvodnju električne energije korišćenjem energije vetra,
(2) elektrana na sunčevu energiju sa pratećom infrastrukturom (objekti solarnih panela, dalekovodi, drugi objekti u funkciji elektrane, rasveta i dr) i opreme za proizvodnju električne energije korišćenjem sunčeve energije;
2) izvođenje geoloških istražnih radova, odnosno eksploataciju mineralnih sirovina:
(1) gline, šljunka, peska, kamena i dr.,
(2) nafte i prirodnog gasa sa objektima u funkciji geoloških istraživanja, odnosno eksploatacije nafte i gasa;
3) izvođenje radova na odlaganju jalovine, pepela, šljake i drugih opasnih i štetnih materija na poljoprivrednom zemljištu na određeno vreme uz dostavljanje neophodnih odobrenja izdatih od strane ministarstva nadležnog za poslove rudarstva i geologije.
Državno poljoprivredno zemljište iz člana 2. ove uredbe može se dati na korišćenje fizičkom ili pravnom licu.
Državno poljoprivredno zemljište može se dati na korišćenje na period do 30 godina.
Predmet korišćenja može biti neobradivo državno poljoprivredno zemljište (pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare), odnosno obradivo državno poljoprivredno zemljište (njive, livade, vrtovi, voćnjaci i vinogradi) šeste, sedme i osme katastarske klase.
Izuzetno, u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (2) ove uredbe predmet korišćenja može biti neobradivo državno poljoprivredno zemljište (pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare) i obradivo državno poljoprivredno zemljište (njive, livade, vrtovi, voćnjaci i vinogradi).
Nadležni organ jedinice lokalne samouprave grupiše državno poljoprivredno zemljište koje se planira za davanje na korišćenje u posebne jedinice javnog nadmetanja (jedna katastarska parcela ili više katastarskih parcela ili delova katastarskih parcela, sa podacima o broju, površini, klasi i kulturi katastarske parcele, kao i površini koja je planirana da bude zauzeta korišćenjem).
Izuzetno od stava 1. ovog člana državno poljoprivredno zemljište u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (2) ove uredbe može se dati na korišćenje i ako nije označeno kao planirano za davanje na korišćenje nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova u skladu sa ovom uredbom.
Zainteresovano lice podnosi nadležnom organu jedinice lokalne samouprave pismo o namerama za korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta koje naročito sadrži:
1) podatak o površini i položaju zauzeća parcele za privremene terenske radove na izgradnji neophodne infrastrukture i površini koja će biti predmet stalnog zauzeća za vreme trajanja ugovora o korišćenju (grafički prikaz i tekstualni opis);
2) odobrenje za izvođenje geološko istražnih radova, odnosno eksploataciju mineralnih sirovina, izdato od organa nadležnog za poslove geoloških istraživanja, odnosno za poslove rudarstva za korišćenje zemljišta u slučaju korišćenja iz člana 2. tačka 2) ove uredbe.
Nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova iz stava 3. ovog člana, jedinica lokalne samouprave pribavlja sledeću dokumentaciju:
1) zapisnik poljoprivrednog inspektora o faktičkom stanju na terenu;
2) informaciju o lokaciji u kojoj je konstatovan podatak da su katastarske parcele, u odnosu na koje se pribavljaju podaci, po nameni poljoprivredno zemljište;
3) potvrdu Agencije za restituciju i jedinice lokalne samouprave da katastarska parcela koja je predmet zahteva nije predmet vraćanja ranijim vlasnicima u skladu sa zakonima kojima se uređuje vraćanje zemljišta ranijim vlasnicima;
4) akt o uslovima zaštite prirode od nadležnog organa za poslove zaštite prirode.
Odluku o objavljivanju javnog oglasa za davanje na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta donosi nadležni organ jedinice lokalne samouprave, uz saglasnost ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Davanje državnog poljoprivrednog zemljišta na korišćenje sprovodi se u postupku javnog nadmetanja shodnom primenom propisa kojim se uređuje davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, osim u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (2) ove uredbe.
Posle sprovedenog postupka javnog nadmetanja, odnosno utvrđivanja ispunjenosti uslova za korišćenje u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (2) ove uredbe, odluku o davanju na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta donosi nadležni organ jedinice lokalne samouprave, uz saglasnost Ministarstva.
Protiv odluke iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba Ministarstvu, odnosno nadležnom organu autonomne pokrajine za poslove poljoprivrede, ako se zemljište nalazi na teritoriji autonomne pokrajine, u roku od 15 dana od dana donošenja odluke.
Na osnovu konačne odluke o davanju na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta, a po izvršenoj uplati godišnje naknade za korišćenje zemljišta, utvrđene u skladu sa ovom uredbom i dostavljenog sredstva obezbeđenja za plaćanje naknade za korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta zaključuje se ugovor o korišćenju između Ministarstva i korisnika državnog poljoprivrednog zemljišta (u daljem tekstu: Korisnik).
Ugovor iz člana 8. ove uredbe naročito sadrži: podatke o zemljištu koje je predmet ugovora (katastarska parcela, list nepokretnosti, ukupna površina parcele i površina koja se zauzima korišćenjem i dr.); period korišćenja; visinu naknade i rokove plaćanja naknade; prava i obaveze Korisnika; sredstvo obezbeđenja za plaćanje naknade za korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta; sredstvo obezbeđenja za sprovođenje radova rekultivacije, remedijacije, odnosno sanacije u zavisnosti od načina korišćenja zemljišta; razloge za otkaz i prestanak ugovora.
Zemljište koje je predmet ugovora o korišćenju ne može biti predmet raspolaganja davanjem na korišćenje trećim licima.
Ako Korisnik zemljište koje je predmet ugovora iz stava 1. ovog člana daje na korišćenje trećim licima, taj ugovor se raskida.
Ako Korisnik ne dostavi dokumentaciju u skladu sa članom 10. stav 1. ove uredbe, ugovor se raskida zaključno sa istekom tekuće agroekonomske godine.
Nakon zaključenja ugovora iz člana 8. ove uredbe, Korisnik u roku od jedne godine od dana zaključenja ugovora dostavlja Ministarstvu sledeću dokumentaciju:
1) projekat rekultivacije, remedijacije, odnosno sanacije, u zavisnosti od vrste proizvodnje, odnosno načina korišćenja, koji sadrži predračun troškova vraćanja poljoprivrednog zemljišta u pređašnje stanje koji izrađuje lice koje za obavljanje tih poslova ima ovlašćenje u skladu sa zakonom kojim se uređuje poljoprivredno zemljište, odnosno zaštita životne sredine;
2) potvrdu o overenim bilansnim rezervama mineralnih sirovina za korišćenje zemljišta za potrebe eksploatacije iz člana 2. tačka 2) ove uredbe;
3) sredstvo obezbeđenja za sprovođenje radova rekultivacije, remedijacije, odnosno sanacije u zavisnosti od načina korišćenja zemljišta.
Korisnik ne može da koristi zemljište u nepoljoprivredne svrhe pre dostavljanja dokumentacije iz stava 1. ovog člana.
Do dostavljanja dokumentacije iz stava 1. ovog člana, Korisnik može da koristi zemljište isključivo za pripremne radove, odnosno za poljoprivrednu proizvodnju.
Na osnovu ugovora iz člana 8. ove uredbe Korisnik u katastru nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda vrši upis zabeležbe ugovora o korišćenju državnog poljoprivrednog zemljišta.
Kod upisa zabeležbe iz stava 1. ovog člana ne menja se vrsta zemljišta koje je predmet ugovora o korišćenju.
Početna godišnja visina naknade na javnom nadmetanju za davanje na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta jednaka je:
1) petostrukom iznosu prosečne cene zakupa po hektaru državnog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije, u slučaju iz člana 2. tačka 1) ove uredbe;
2) tridesetostrukom iznosu prosečne cene zakupa po hektaru državnog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije, u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (1) i tačka 3) ove uredbe.
Visina naknade za korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta u slučaju iz člana 2. tačka 2) podtačka (2) ove uredbe jednaka je tridesetostrukom iznosu prosečne cene zakupa po hektaru državnog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije.
Naknada za korišćenje plaća se unapred, jednom godišnje, s tim što se iznos naknade za prvu godinu plaća pre zaključenja ugovora, dok se naknada za svaku narednu godinu plaća najkasnije do 30. septembra tekuće godine.
Visina naknade iz člana 12. ove uredbe može se povećati svake treće godine ako dođe do povećanja prosečne cene zakupa po hektaru državnog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije.
Troškove rekultivacije, remedijacije, odnosno sanacije poljoprivrednog zemljišta snosi Korisnik, kojem se sredstva obezbeđenja iz člana 10. stav 1. tačka 3) ove uredbe vraćaju ako svoju obavezu izvrši u roku predviđenom projektom rekultivacije, remedijacije, odnosno sanacije, a u suprotnom sredstvo obezbeđenja će iskoristiti Ministarstvo radi vraćanja poljoprivrednog zemljišta u pređašnje stanje.
Naknada za davanje na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta predstavlja isključivo vrednost koju na ime davanja na korišćenje prihoduje Republika Srbija kao vlasnik zemljišta, a sredstva ostvarena od davanja na korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta u visini od 60% prihod su budžeta Republike Srbije, a u visini od 40% prihod su budžeta jedinice lokalne samouprave na čijoj se teritoriji nalazi državno poljoprivredno zemljište koje je dato na korišćenje.
Postupci koji su započeti, a nisu okončani do dana stupanja na snagu ove uredbe rešavaće se u skladu sa odredbama ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o uslovima, načinu i postupku za davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe ("Službeni glasnik RSˮ, broj 69/21).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".